Russische graanboycot treft Rotterdamse haven Drie winkels in rook op in Hilversum Onderzeebootorder dit jaar naar RDM Pas de deux van Uiver en Jumbo Boeren "taan straks -melk zelf slijten „Wapens in Molukse wijk nopen tot grote schoonmaak" Antieke viool gestolen Bedrijfsleven meer gevoelig voor wijziging lange rente Liefhebbers van maïs eten vaak veevoeder snijmaïs KAMER GAAT AKKOORD ^BINNENLAND CiidacSoufltMit MAANDAG 9 JANUARI 1983 PAGINA 5 ^^JANGKOK Terwijl gezagvoerder Jan Ples- han alle kracht uit de twee bejaarde zuigermoto- fen van de „Uiver" draaide en gezagvoerder Peng Ten Velden het vermogen van de vier [£™jtraalmotoren van zijn KLM-Jumbo tot het uiter- ejte had geknepen, koersten beide vliegtuigen za- J^jêrdag in een even merkwaardige als indrukwek- .jende formatie op het vliegveld Bangkok in oegiThailand aan. De passagiers van de Boeing, tijdig '""Waanschuwd door hun gezagvoerder, keken 1 5un °6en U'1 toen aan bakboordzijde de zilver- va/I7leurige „Uiver" opdook naast de Boeing-747 ;Charles Lindbergh" en dapper met de enorme Jumbo meekoerste. ^Jaast elkaar op de twee parallel lopende lan dingsbanen van het vliegveld van Bangkok kwa- ïien de twee wieltjes van de vijftig jaar oude DC- en de 18 banden van het enorme onderstel van i hai \an d de Boeing even later gelijktijdig aan de grond. Gezagvoerder Jan Plesman wist de wat te grote landingssnelheid van de „Uiver" met veel vak manschap op te vangen. Bij het afslaan naar de taxiebaan liet de Boeing de bejaarde DC-2 uiteraard hoffelijk voorgaan, zodat de „Uiver" zoals gebruikelijk met de Nederlandse driekleur uit het cockpitraam gesto ken onder gejuich van de toeschouwers als eerste voor het stationsgebouw tot stilstand kwam. Een knap staaltje vliegkunst van twee KLM-bemanningen, een uniek gebeuren en een indrukwekkend gezicht deze „pas de deux", waar de televisie in Bangkok imiddels uitvoerig aan dacht aan heeft besteed. Op zijn tocht ter herden king van de Melbourne-race van 1934 is de „Uiver" inmiddels al weer op weg naar Alor Se- tar in Maleisië. Koningin en gezin terug van vakantie DEN HAAG Ko- ningin Beatrix en prins Claus zijn za terdagmiddag met hun drie zoons op Huis ten Bosch te ruggekeerd van een wintersportvakantie. Het Koninklijk gezin was even voor Kerst mis naar het Oosten rijkse Lech vertrok ken om daar Kerst mis en de jaarwisse ling door te brengen. Ziekteverzuim verder gedaald DEN HAAG De daling van het ziektever zuim heeft zich het afgelopen jaar voortgezet. Het aantal ziekmeldingen daalde met 3,4 pro cent en de gemiddelde uitkeringsduur ging om laag van 12,9 naar 12,7 dagen. Als gevolg daar van kunnen de premies voor de bedrijven die zijn aangesloten bij het Gemeentelijk Admini stratiekantoor worden verlaagd van 6,02 naar 5,88 procent. De totale premiesom daalt met ze ventig miljoen gulden. Volgens president-direc teur H. Boitelle van het GAK, die vandaag zijn nieuwsjaarsrede uitsprak, zijn het afgelopen jaar gunstige ervaringen opgedaan met een ex periment op het gebied van verzuimadvisering, d.w.z. begeieiding van bedrijven bij een gerich te aanpak van ziekteverzuim. Bij de verzeke ringen tegen arbeidongeschiktheid (wao en aaw) valt een verdere stabilisering te constate ren. Het aantal lopende gevallen is in 1983 met slechts 1,2 procent gestegen. Gevluchte Polen vragen asiel AMSTERDAM Twee Polen hebben bij de vreemdelingendienst in Amsterdam asiel gevraagd na dat zij afgelopen weekeinde samen met twee landgenoten niet waren teruggekeerd aan boord van het Poolse passagiersschip Stefan Ba- tory. Het schip had een bezoek ge bracht aan Amsterdam en verliet zaterdagavond de haven weer. Van de andere twee gevluchte pas sagiers is nog niets vernomen. Vol gens de Koninklijke Marechaussee zijn tijdens de cruise van de Stefan Batory al eerder veertig Polen niet naar het schip teruggekeerd. In Hamburg namen 34 passagiers de vlucht en in Londen zes. Van Houwelingen in onderhandeling over Patriot DEN HAAG Staatssecretaris Van Houwe lingen van defensie is vandaag naar de Vere nigde Staten vertrokken om daar opnieuw te onderhandelen over de voorgenomen bestel ling van het conventionele Patriot-luchtver dedigingssysteem voor de luchtmacht ter ver vanging van de nucleaire Nike-raketsysteem. De aanschaf heeft een totale waarde van on geveer 900 miljoen gulden. In Washington wil de staatssecretaris in gesprekken met de Amerikaanse minister Perle bereiken dat de Verenigde Staten, ter compensatie hoogwaar dig defensiemateriaal in Nederland gaat aan schaffen. De balans van de bestellingen van defensiemateriaal tussen Nederland en Ame rika ligt al enige tijd volkomen scheef. derei >r ^OTTERDAM De Sraan Elevator Maat schappij in Rotterdam zegt 8at de Sovjet-Unie de Rot- ;erdamse haven boycot ^oor wat betreft het door- mt /vervoeren van graan. De "Rotterdamse haven heeft dins*orig jaar geen korrel rJl/f&raan voor de Russen mo gen verwerken. Volgens GEM-directeur P. van der Vorm heeft de Sovjet- -Unie het overslagwerk uitbesteed aan Rotter dams' concurrenten Ant werpen en Hamburg. Van de Vorm meent dat het komt omdat er nog steeds geen overeenstemming is tussen het ministerie van buitenlandse zaken en de Sovjet-Unie over de vestiging van een Russische handelsvertegenwoordiging in Rotterdam. De Sovjet-Unie heeft altijd in de Maasstad een consulaat willen hebben. De Nederlandse regering wil ech ter alleen een handelsvestiging toestaan en dan nog onder voorwaarden. Door de perikelen is Rotter dam het vorig jaar één tot twee miljoen ton graan de neus voorbij gegaan. Daarmee was inclusief haventarieven, loodskosten, opslag en dergelij ke een bedrag van twintig tot dertig miljoen gulden gemoeid, aldus Van der Vorm. Hij vreest dat er geen verandering in de situatie komt zolang op diplomatiek niveau de proble men niet zijn opgelost. Dat Rotterdam in de winter van 1982-1983 de normaal ge sproken verwachte één tot twee miljoen ton graan heeft gemist, ligt volgens Van der Vorm niet aan de offertes. Die zijn volgens hem ten opzichte van de buitenlandse concur rentie laag te noemen. Deze winter heeft Rotterdam ook nog geen graan voor de Rus sen gezien. i. D\ dorp "BRAKS: EXTRA CONTROLES var n géO rgefi gul{ eno^IILVERSUM Minister WoejBraks van landbouw ver acht dat als melkvee- iouders een „superhef- iing" op te veel geprodu- :eerde melk moeten gaan ietalen, zij meer melk zelf echtstreeks aan de consu lent zullen gaan verko- >en om aan deze EG- laatregel te ontkomen. Algemene Inspectie dienst (AID) van het mi nisterie van landbouw en visserij zal echter door (niddel van extra contro- les proberen te voorko men dat dit zo uit de hand loopt, dat de heffing zijn pffect verliest als instru ment om de Nederlandse JVYuivelproduktie in te J Miammen. Dit heeft minister Braks gis- ;nto<termiddag gezegd voor de gavcAVRO-microfoon. Volgens spe^raks is de superheffing als lijdelijke maatregel nodig om iebbde overvloed aan boter en ma- r jor'ere melkpoeder die de Euro- nidcpese gemeenschap heeft weg bratte werken. Het afgelopen jaar bedus de zuivelproduktie in ons /orcland en in de EG met vier pro- [eorpent gestegen, terwijl die juist uitspmlaag moet. In EG-verband wordt daarom gedacht aan een superheffing !|||pp melk die geproduceerd |g|gwordt boven de vastgestelde Hftriaxima. Braks denkt dat dat HB?en redelijk instrument is, B"®"nits het tijdelijk is en mits het beidt voor alle EG-landen. Op - J ie landbouwraad (bijeenkomst van de EG-ministers van land- !>ouw) die vandaag en morgen n Brussel wordt gehouden, zal iraks zich verzetten tegen Dlannen om de heffing langer Jan drie jaar te laten duren en Legen voorstellen om bepaalde landen of streken ervan uit te /onderen. Volgens Braks moet net mogelijk zijn om in drie aar met een algemene heffing ie zuivelsector van de ge meenschap te saneren en terug e keren naar een normale marktsituatie. w Braks erkende dat het lastig l^zal zijn inventieve boeren te [controleren, maar de Inspec tiedienst zal desnoods verbali seren om te voorkomen dat 'een „grijs melkcircuit" ont staat. De woordvoerster van de Molukse wijkraad mevrouw Frieda Tomasoa (rechts) tijdens een gespre met verslaggevers naar aanleiding van de schietpartij. GDA - KAMERLID SYTZE FABER: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Sytze Faber (CDA) verwacht dat bin nen afzienbare tijd de Zuidmolukse wijk in Ca- pelle a/d IJssel „schoon gemaakt" zal worden. Hij denkt daarbij aan een operatie van de politie, „eventueel met behulp van legermateriëel". Fa ber meent zelf dat zo'n ac tie noodzakelijk is. Schiet partijen zoals het afgelo pen weekeinde kunnen „niet getolereerd wor den". Volgens hem moet er onmid dellijk, „zonder te provoceren en met de geëigende middelen, opgetreden worden tegen de betreffende Zuid-Molukkers. Eventuele yergroting van de onrust in de Zuidmolukse ge meenschap is een risico dat ge nomen moet worden. „Ja hoor. Je moet hier niet terugdeinzen voor neveneffecten, die je niet beoogt. Onze rechtsorde is op een schandalige manier aange tast en daar zal op gereageerd moeten worden. Dat mag niet meer voorkomen". Faber meent dat de regering de Tweede Kamer over alles wat er in Capelle gebeurd is, moet informeren. Volgens hem gaat het hier om een zaak „van een dergelijk kaliber, dat hij in het parlement besproken moet worden". De circa 30 schoten die er in de nacht van zaterdag op zon dag vielen, werden ondermeer afgevuurd uit een van de pan den die vorige week door de politie zijn ontruimd na afloop van korte maar hevige ge vechten met Molukse jonge ren. De kraak-actie van gisternacht was van korte duur; toen de politie enkele uren later pools hoogte nam, was het huis weer verlaten. De schoten zijn ge lost, zo vermoeden politie-ex- perts, met 9 mm-wapens (waarschijnlijk pistolen) en met lichtere .22-wapens. Com missaris Van Weeiden: „Wie met een 9-mm wapen op een politie-auto schiet, die weet dat de kans zeer groot is dat daarbij mensen ernstig ge wond of gedood worden". De Molukse wijkraad heeft de schietpartij van gisteren ver oordeeld. Het nieuws hierover vernam men via de radio, al dus woordvoerster Frieda To- masöa. Volgens mevrouw To masoa komt de schietpartij de zaak van de huurinhoudings- actie niet ten goede. Deze actie vormt de aanleiding voor de onrust in de wijk. Zij leidde tot de ontruimingen van afgelo pen week. Overigens wordt de Molukse wijk, Oostgaarde, door de poli tie afgegrendeld gehouden. Molukkers die de buurt willen verlaten, worden buiten de wijk aangehouden en gecon troleerd op het wapens. CP doet mee aan Euroverkiezingen DEN HAAG De Centrum- partij heeft zich onder dezelf de naam bij de kiesraad aange meld om deel te nemen aan de Europese verkiezingen die dit jaar worden gehouden. Dit heeft de secretaris van de Kiesraad, mr. dr. W. van Om men Kloeke, zaterdag meege deeld. De Kiesraad heeft de naam bijgeschreven. LELYSTAD Bij een in braak afgelopen weekeinde in een woning aan de Kogge in Lelystad is een viool uit 1625 verdwenen. De waarde van de ontvreemde Steiner-viool is niet bekend, maar volgens de politie gaat het om enkele tienduizenden guldens. De in brekers kwamen de woning binnen door een bovenlicht te forceren. Uit het huis verdwe nen verder sieraden met een waarde van 12.000 gulden, wat contant geld en een aantal an tieke munten, waarvan de waarde nog niet bekend is. Buitenlanders in Etten moeten cursus Nederlands volgen ETTEN-LEUR In de ge- meente Etten-Leur moeten vijftig werkloze buitenlanders (gratis) een cursus Nederlands gaan volgen. Geven de vijfig hier geen gevolg aan dan lo pen zij het risico een deel van hun uitkering te verspelen. Het gaat om buitenlanders die slecht Nederlands spreken. Volgens een woordvoerder van de gemeente vormt de slechte kennis van het Neder lands voor de buitenlanders een belemmering bij het zoe ken naar werk. Een woord voerder van de Stichting Bui tenlanders zei geen moeite te hebben met de maatregel. Universiteit koopt 60.000 boeken van grootseminarie MAASTRICHT De Rijksu- niversiteit Limburg heeft 60.000 boeken van het vroege re grootseminarie Warmond van het bisdom Haarlem kun nen aankopen. Er bevinden zich erg veel waardevolle wer ken onder vanaf de 16e tot de 20e eeuw, vooral op het gebied van theologie en filosofie. Ver der zijn er belangijke naslag werken, bronnenstudies en uitgaven over de kerkeschie- denis, de historie van het recht en de letterkunde onder. Vol gens de RUL zijn de rechtshis torische werken van een onge kende kwaliteit. AMSTERDAM Het be- ningen dan voor verande- drijfsleven is gevoeliger ringen in de rente _op voor wijzigingen in de rente op langlopende le- RUITENHEER kortlopende leningen. Dat staat in het kwartaalbe richt over het vierde kwartaal 1983 van De Ne- derlandsche Bank. De grotere gevoeligheid van bedrijven voor de rente op langlopende leningen vindt volgens de bank haar oorzaak in de grote omvang van de lang opgenomen kredieten en in het feit dat tegenover kort opgenomen kredieten veelal kort aangehouden tegoeden staan, waardoor rentelasten op kortlopende leningen voor een deel wegvallen tegen renteba ten op korte tegoeden. De gemiddelde stand van de opgenomen kredieten is tussen 1978 en 1982 toegenomen van f 138 miljard tot bijna 196 miljard. Van het totaal uit staande bedrag is ongeveer 35 procent kort krediet. De rente lasten voor het bedrijfsleven namen tot 1981 met ruim 8 miljard toe tot ruim 20 mil jard. Dat is een stijging van 68 procent. Van die stijging kan ruim 4,75 miljard aan kort krediet en ruim 3,25 miljard aan lang krediet worden toe geschreven. Saldering van de rentelasten en de rentebaten levert een stijging van de rentelasten voor het Nederlandse bedrijfs leven tegenover binnenlandse financiële instellingen op van 10 miljard in 1978 tot 16 miljard in 1982, aldus De Ne- derlandsche bank. De brandweer van Hilversum was gistermiddag nog bezig met het nablussen van de drie winkel panden. die gisterochtend vroeg door een felle uitslaande brand in de as werden gelegd. (Vervolg van de voorpagina) HILVERSUM In een win kelstraat in de binnenstad van Hilversum zijn gistermorgen vroeg drie naast elkaar gele gen winkelpanden door brand verwoest. Het vuur dat in een van de drie panden ontstond, kon zich door de harde wind sneller uitbreiden naar twee belendende percelen, dan de brandweer ter plekke was. De grote uitslaande brand veroor zaakte een schade van enkele miljoenen guldens. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Vanwege de enor me rookontwikkeling eva cueerde de politie vijf gezin nen. Diezelfde rookontwikke ling zorgde voor grote schade in enkele tientallen winkels in de winkelstraat. Op het landgoed Den Berg in het Overijsselse Dalfsen is gis teren een monumentale boer derij in vlammen opgegaan. Het merendeel van de antieke inboedel ging hierbij verloren. De brandweer van Dalfsen ta xeert de schade op ongeveer een half miljoen gulden. Oor zaak van de brand is volgens de brandweer een defect aan de verwarmingsinstallatie. In Den Briel zijn zaterdag avond bij een uitslaande brand drie huizen ernstig beschadigd die tot het beschermd i zicht behoren. In het Overijsselse kerkdorp Hengevelde (gemeente Ambt- - Delden) is een café-restaurant gisteren door brand verwoest. WAGENINGEN Liefheb bers van maïs worden op aanzienlijke schaal misleid door telers, die niet de voor menselijke consumptie be doelde suikermaïs op de markt brengen, maar het veevoeder snijmaïs. Dit stelt het Rijkinstituut voor Rasse- nonderzoek (Rivro) in Wa- geningen. Suikermaïs is een sappige lekkernij, die in ons land sinds 1981 steeds vaker wordt geteeld. De snijmaïs- telers hebben daarvan wil len profiteren door snijmaïs als suikermaïs op de veilin gen aan te voeren. Dat is mogelijk, omdat het verschil tussen beide maïssoorten al leen goed te proeven is, maar nauwelijks zichtbaar. Het Rivro heeft inmiddels een instrumentje ontwikkeld waarmee het suikergehalte van beide soorten is vast te stellen. Veilingkeurmeesters zullen hiervan binnenkort gebruik gaan maken. Sui kermaïs kan volgens het Ri vro een goed exportprodukt worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie grote partijen in de Tweede Kamer, PvdA, CDA en VVD, zullen er later deze maand mee instem men dat de regering nog dit jaar, in plaats van in 1986, twee onderzeeboten bestelt bij de RDM in Rotterdam. Staats secretaris Van Houwelingen (Defensie) acht dit noodzake lijk om de continuïteit van de marinebouw bij de betrokken werf te waarborgen. Het gaat hier om een order van 750 miljoen gulden, die vijfduizend manjaren werk oplevert. Een woordvoerder van de on dernemingsraad van RDM toonde zich verheugd over de houding van regering en Ka mer. Volgens hem zouden er anders werknemers ontslagen hebben moeten worden. Vorig jaar zijn er, als gevolg van de sluiting van de reparatie-afde ling, al 1700 mensen op straat komen te staan. De resterende 750 werknemers kunnen de toeko'mst nu met vertrouwen tegemoet zien. De orderporte feuille van RDM is de eerstko mende vier jaar nu nu voor tachtig procent gevuld. Volgens de OR-woord voerder is het niet mogelijk deze order te delen met de in grote moei lijkheden verkerende werf werf Wilton-Fijenoord in Schiedam. De schepen (van de Walrus-klasse) voor de Ko ninklijke Marine worden ge bouwd volgens een ontwerp van de RDM. Voor Wilton zou het „heel duur" worden hierop over te schakelen. „Bovendien zou je daar niets mee oplossen. Je zou alleen het probleem verschuiven". Trein tot stoppen gedwongen HAZERSWOUDE Een onbekend gebleven man heeft vrij dagavond de trein van Leiden naar Alphen ter hoogte van Ha- zerswoude gedwongen te stoppen. De treinmachinist gaf aan de politie door dat een man met gele regenjas en rode lamp naar de trein had gezwaaid. Toen de politie bij de stilstaande trein aan kwam, was er niemand meer te zien. Inbraak in Alphense woning ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in een woning aan de Alphense Kievitstraat, verdween afgelopen weekeinde een groot aantal betaalkaarten. Ook namen de inbrekers dui zend gulden contant geld mee. De insluipers kwamen binnen door een niet goed afgesloten slaapkamerraam. Gestolen cheques boven water ALPIIEN/SCHIPROL De luchthavenpolitie hield zaterdag drie Alphenaren aan die probeerden gestolen cheques te verzil veren. Eén van de drie, een 30-jarige Alphenaar, brak vrijdag nacht in aan de Barnsteenstraat. Uit die woning verdwenen be taalkaarten met de pasjes. In de loop van zaterdagmorgen ging de inbreker met twee kennissen naar het Grenswisselkantoor op Schiphol. De lokettiste kreeg argwaan en waarschuwde de poli tie. Antwoorden toets per abuis op examen vel UTRECHT 300 Eerstejaars- studenten in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben zich vrijdag over een multiple-choice ten tamen gebogen, waarvan de antwoorden op de achterkant van de formulieren stonden. Die antwoorden waren met de vragen meegestuurd naar de drukker, die ze 'keurig' ver werkte. Coördinator P. Boer verbaasde zich er nog over, dat hij de antwoorden, tegen de gewoonte in, niet ter be schikking had. De examen commissie van de universiteit moet zich nu buigen over de vraag wat er gedaan moet worden. Waarschijnlijk is ech ter, dat het tentamen over moet. Een aantal studenten heeft de antwoorden snel overgeschreven.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5