TAFEL W.LVI ICTO niet bij consultaties hervormde kerk LEIDEN HEEFT EINDELIJK TASTBARE HERINNERING AAN VAN DER LUBBE Van der Lubbe in acties tegen Maatschappelijk Hulpbetoon ACHTERGROND CeidócSouoatit MAANDAG 9 JANUARI 1983 PAGI» Bami mei champignons yoghurtvla met sinaasappel Voor twee personen hebt u nodig: 250 g mie, zout, 1 ui, 1 flin ke prei, knoflook, 50 g tau gé. 150 g champignons (plus 50 g voor overmor gen). peterselie, 2 lepels olie, djahé, ketjap, dj in ten, peper. 1 ei, 10 g boter, paar augurken; 2,5 dl melk, 12 g custard, 30 g suiker, 2,5 dl yog hurt, 1 of 2 sinaasappels. Kook de mie gaar volgens de gebruiksaanwijzing op het pak. Snijd de ui en prei zo fijn mogelijk, gebruik van de prei alles behalve de donker groene uiteinden. Pers de knoflook uit. Was de taugé en haal er de groene dopjes j zoveel mogelijk uit. Was de champignons. Snijd de ham klein. Knip de peterselie. Fruit in een ruime braadpan (of wadjan) de ui. prei en knoflook in de olie goudgeel met de djahé. Snijd inmid dels de champignons in plak jes. bak die ook mee en zorg dat hun vocht verdampt. Bak vervolgens de taugé een hal ve minuut mee en doe er dan de gare mie bij en de ham. Laat de bami op een kleine pit warm worden onder af en toe omscheppen en doe er ondertussen naar smaak ket jap. djinten. zout en peper bij. Schep er de peterselie door. Klop het ei los met een lepel water, zout en peper en bak er een omelet van. Rol die omelet op en snijd haar in reepjes. Doe de bami in een warme schaal en garneer met de reepjes omelet en met plakjes of waaiertjes augurk. Meng in de pan custard, sui ker en melk. Breng dit mengsel al roerende aan de kook en koel de vla af. Snijd de geschilde sinaasappels in dunne schijven, leg er twee apart en snijd de overige klein. Meng de vla met deze stukjes sinaasappel en de yoghurt. Garneer met de achtergehouden schijfjes si naasappel. eventueel in vie ren gesneden. JEANNE Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) zal niet deelnemen aan consultaties over het vre desvraagstuk, die de Raad voor Overheid en Samenle ving (ROS) van de Neder landse hervormde kerk in sa menwerking met het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) zal organiseren. De verenigingsraad van het ICTO. die zaterdag in Baarn bijeen was, ging akkoord met de brief van die inhoud, die het hoofdbestuur onlangs aan de ROS heeft gezonden. Het ICTO heeft drie bezwa ren tégen de consultaties. In de eerste plaats wijst het op de vervlechting van ROS en IKV, doordat twee medewer kers van de ROS zitting heb ben in het IKV. Verder heeft deelneming aan de conferen ties weinig zin, omdat de her vormde synode het ICTO-s- tandpunt heeft afgewezen. In de derde plaats zou de deel name van het ICTO volgens de verenigingsraad deze „keiharde" afwijzing van het ICTO-standpunt „verhullen en daarmee toedekken". Vol gens het ICTO is het initia tief nu aan de hervormde sy node, die in november vorig jaar opnieuw heeft geweigerd het ICTO dezelfde erkenning en plaats te geven als het IKV. De verenigingsraad besloot de activiteit te verleggen naar de plaatselijke kerken. Hij ging voorts akkoord met een „open brief aan kerkelijk Nederland". In deze brief wordt geconstateerd, dat de opvattingen en inbreng van vele kerkleden aan de basis inzake het vraagstuk van oorlog en vrede door vele kerkelijke organen worden genegeerd of ter zijde gesteld. Zo ontstaat de indruk, dat voornamelijk een financiële inbreng nog gewaardeerd wordt, aldus het ICTO. In zijn open brief constateert het ICTO, dat kerkelijke eli tes politieke uitspraken doen in naam van de gehele ge loofsgemeenschap. hoewel deze uitspraken slechts door een deel van de kerkleden worden gedragen en ze zijn gebaseerd op theologische in zichten die door velen wor den afgewezen. In de ver kondiging van het evangelie kan de kerk de beste bijdrage tot de vrede leveren, aldus het ICTO, dat de kerken op roept zich terwille van hun eigen organisatie en van de democratische samenleving bescheidener op te stellen. Dat zal de geloofwaardigheid van eventueel noodzakelijke politieke uitspraken zowel binnen als buiten de kerken alleen maar ten goede ko men, aldus het ICTO in zijn open brief. Kardinaal Glemp betreurt opstelling raketten in enkele Europese landen'" De Poolse primaat, kardinaal Glemp, heeft gezegd de plaat sing van raketten voor de middellange afstand in „enkele Eu ropese landen die een reeds lange en bekende christelijke cul tuur hebben" te betreuren. Hij deed dit in een preek ter gele genheid van Driekoningen in de kathedraal van de Heilige Johannes in Warschau Glemp vergeleek de plaatsing met het zwaard van Damocles, een zwaard, dat aan een touwtje boven het hoofd van de mens hangt en dat dreigt te vallen, omdat niemand „de sterk te van het touwtje kent noch die van de zenuwen van hen die het zwaard kunnen laten hangen of laten vallen". Glemp sprak er zijn veroordeling over uit, dat de mensheid met do delijke middelen wordt bedreigd en noemde de kernoorlog een misdaad tegen God en de mensen. Hij herinnerde eraan, dat een van de bijdragen van de Poolse natie tot de instand houding van de vrede de Nobelprijs is. zonder dat hij Lech Walesa, die de Nobelprijs voor de vrede 1983 won, noemde. In zijn preek ging kardinaal Glemp niet in op zijn ontmoeting met generaal Jaruzelski, vorige week. In dit gesprek, dat bij na vijf uur duurde, zou naar verluidt onder meer gesproken zijn over de vrijlating van de politieke gevangenen in Polen en over de wens van de Poolse regering, dat het Vaticaan spoedig diplomatieke betrekkingen met Polen zal aanknopen. Volgens kerkelijke kringen in Warschau zal kardinaal Glemp midden januari naar Rome gaan om de paus in te lichten over zijn gesprek met generaal Jaruzelski. Paus doopt 26 kinderen Tijdens een plechtige eucharistieviering in de St.-Pieterskerk heeft paus Johannes Paulus II gis teren zesentwintig kinderen gedoopt. Twintig dopelingen waren van Italiaanse afkomst, de overi ge zes kwamen uit Polen, Canada, de Duitse Bondsrepubliek, Zwitserland, Frankrijk en Ierland. Gistermiddag was de paus aanwezig bij een kinderfeest ter gelegenheid van het Heilig Jaar van de Verlossing, waaraan duizenden kinderen deelnamen. De kinderen uit Italië en vele andere landen waren gestoken in de klederdracht van hun land en spraken de paus in hun eigen taal toe. Boekenschat van Warmond (60.000 banden) naar universiteit Lintburg De Rijks Universiteit Lim burg in Maastricht heeft de boekencollectie (ruim zestig duizend banden) van het vroegere Groot-Seminarie Warmond van het bisdom Haarlem kunnen aankopen. Er bevinden zich zeer veel waardevolle werken onder vanaf de zestiende tot de twintigste eeuw met name op het gebied van theologie en filosofie. Voorts belangrijke naslagwerken, bronnenstu dies en uitgaven van hoog ni veau met betrekking tot de kerkgeschiedenis, de historie van het recht en de letter kunde, aldus een mededeling van de RUL. Volgens de zegsman van de Rijks Universiteit Limburg zijn de rechtshistorische wer ken van een kwaliteit, die bij geen van de andere nog jon ge Nederlandse universitei ten te vinden is. Hij noemt de aankoop van de boekencol lectie een grote aanwinst voor Zuid-Limburg. Al eerder verwierf de Lim burgse universiteit de biblio theken van de filosofische en theologische opleidingen van de paters jezuïeten in Nijme gen en Maastricht. Samen met de collectie Warmond een boekenbestand van 250.000. De werken die voor de huidige studierichtingen van belang zijn worden bin nenkort geïnventariseerd en toegankelijk gemaakt. Daar voor is een driejarig project opgezet. Het toegankelijk ma ken van het hele bestand zou enkele tientallen jaren ver gen, maar daarvoor ontbre ken thans de middelen. De universiteit zal dit doel trachten te verwezenlijken na afloop van het driejarige project. De Raad van Kerken in Ne derland heeft besloten de ge plande reis van een delegatie van de raad naar het Midden- -Oosten niet door te laten gaan wegens de onzekere si tuatie daar. Aan de Raad van Kerken van het Midden-Oos ten is medegedeeld, dat de reis enkele maanden is uitge steld tot er sprake is van een stabielere situatie. Het was de bedoeling, dat de delegatie, bestaande uit prof. dr. D. C. Mulder, ds. C. B. Roos en mgr. G. A. van Kleef, samen met ds. J. M. Snoek als adviseur, op 20 januari zou vertrekken. Er zou een bezoek worden ge bracht aan Jordanië, Egypte, Israël, Libanon en Syrië. KORTE METTEN Moeder Teresa (73), bekend door haar werk onder de ster venden en de armen van Cal cutta, wordt donderdag on derscheiden met het eredocto raat van de universiteit van New Delhi. Met haar ontvan gen nog dertien anderen het eredoctoraat. In 1979 werd Moeder Teresa de Nobelprijs voor de vrede toegekend. Dr. M. P. M. Muskens, rec tor van het Nederlands colle ge in Rome, is benoemd tot ere-prelaat van paus Johan nes Paulus II. Dr. Muskens (48), priester van het bisdom Den Bosch, is afkomstig uit Elshout, gemeente Drunen. Sinds 1977 is hij rector van het Nederlands College in Rome. Daarvoor was hij van 1969 af verbonden aan het se cretariaat van de Indonesi sche bisschoppenconferentie. Behalve de functie van ere- -prelaat kent het Vaticaan ook de (lagere) ere-functie van geheim kamerheer van de paus. Aan de benoeming is verbonden, dat dr. Muskens de titel van monseigneur mag voeren en (bisschoppelijk) paars mag dragen. Nederland kent enkele tientallen ere- -prelaten en geheim kamer heren van de paus. Het aantal lutheranen in de wereld is in 1983 gelijk geble ven. Dat blijkt uit cijfers die de informatiebureau van de Lutherse Wereldbond bekend heeft gemaakt. Volgens de Lutherse Wereldbond hadden de lutherse kerken in 1983 net als in 1982 circa 69 mil joen aanhangers. Van hen be horen er 54.4 miljoen tot de 97 kerken, die lid zijn van de Lutherse Wereldbond. Vol gens de cijfers neemt het le dental van de lutherse kerken in Afrika en Zuid-Amerika toe, maar daalt de aanhang van de lutherse kerken in Eu- miljoen). De grootste lutherse kerk is die van Zweden, die zeven miljoen leden heeft. Jongeren tussen zeventien en zevenentwintig jaar wor den betrokken bij de komen de dubbele jubileumviering van de Abdij van Berne in Heeswijk-Dinther, die zoals gemeld 850 jaar geleden werd gpstieht. Het contactblad voor jóngeren „De Uithof". Abdij straat 49, 5473 AD Heeswijk- Dinther, meldt diverse the matische weekends, onder meer over de betekenis van de stichter van de abdij, de Heilige Norbertus, die in het- jaar van de stichting van de abdij overleed, alsmede over leven en dood en nieuwe le vensstijl. Op 17 en 18 maart wordt een weekeind gehou den voor jongeren die actief zijn in liturgiegroepen en jon gerenkoren. Van twee tot en met zes juli zal voorts in Hees- wijk een groots tentenkamp voor jongeren worden georga niseerd. Koude nacht DE BILT De wat koi lucht, die over ons land i| festroomd zal zich niet _!unnen handhaven nacht van maandag op dii komen er flinke opklari voor en daalt de temperi tot ongeveer 2 graden het vriespunt. Dinsdagocl is er nog wat zon, neemt de bewolking vai westen uit toe, maar het L' tot zonsondergang waarscje, lijk op de meeste pla|.e droog. Met een zuiden{_ zuidwestenwind wordt koude lucht uit Frankrijk]/" gevoerd, waarin de mio^- temperatuur uiteenloopt circa 2 graden in het oostej ongeveer 5 graden aari j kust. De wind loop van de c land toe tot matig, aan de kust en op 1 meer tot vrij krachtid krachtig, windkracht 5 a (j dinsdag breidt een zeer ki tige westelijke luchtstro( zich over West-Europa Voor de rest van de O moet daarom op periodes^ regen en veel wind gereU worden. lamp lamp Deelen Eindhoven Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Madrid5"'9 Malaga Casablanca regen Jri :°ic M P1 1 j' - oo - oir) I "21, :Tu >0 Geen krant ontvangen iel tussen 18.00 en 19.00 uur,b< terdags tussen 14.00 en 1h uur, telefoonnr. 071-12224èe uw krant wordt nog dezé, avond nabezorgd. fes Leiden heeft vanaf morgen een tastbare herinnering aan Marinus van der Lubbe. Met ingang van 10 januari draagt het binnenterrein van het voormalige Sjardincomplex de naam ..Van der Lubbehof". Koos de Vink. een vriend van Van der Lubbe. zal het straat naambordje onthullen. Van der Lubbe werd op 10 januari J934 in Leipzig door de Nazi's onthoofd omdat hij op 27 fe bruari 1933 de Rijksdag in Berlijn in brand zou hebben gestoken. Omdat er sinds de dood van de bekende Leidenaar Van der Lubbe vijftig jaar zijn ver streken, wordt het Van der Lubbe-dossier van Maat schappelijk Hulpbetoon (de voorloper van de Sociale Dienst) openbaar. Dit dossier is overigens niet altijd als top geheim behandeld. Citaten er uit kan men in de literatuur over Van der Lubbe aantref fen. Voor het eerst wordt nu echter het volledige dossier gepubliceerd. Zonder enige opsmuk. Die is ook niet nodig, het relaas spreekt voor zich. Het dossier bestaat uit een zeer uitvoerig en steeds nauwkeurig bijgehouden doorlopend rapport en een aantal losse stukken. Deze stukken zijn het minst inte ressant en geven eigenlijk al leen maar enige toelichting op het rapport. Dat rapport werd op 3 mei 1930 aangelegd toen Van der Lubbe, die een inva- liditeitsuitkering van ƒ7.44 per week kreeg, een verzoek om steun indiende. Het dos sier kreeg nummer 5578X. Uit de hoogte van dat nummer blijkt wel, dat Maatschappe lijk Hulpbetoon veel klanten en dus erg veel dossiers had. Deze duizenden rapporten zijn vernietigd. Alleen het dossier van Van der Lubbe (die in het rapport meestal Van der Lubben wordt ge noemd) is bewaard gebleven. De laatste aantekening in het dossier werd op 20 januari 1933 gemaakt. Op 27 februari ging de Rijksdag in Berlijn in vlammen op en werd Van der Lubbe opgepakt. Het Dossier Van der Lubbe 3 Mei'30. Van der Lubben verzoekt steun. Hij is sinds 3 jaar le Leiden woonachtig, gedurende welken tijd hij de kost verdiende met los werk; o.a. heeft hij ook een tijd gevent met Het omschrijvingsbiljet van het door Maatschappelijk Hulp betoon opgestelde dossier over Van der Lubbe. Van 23 Dec'29 tot 18 Maart'30 was hij werkzaam aan de „Litol" Mare- dijk loon 20 per week, ontslagen wegens slapte. Was in dien tijd kost ganger bij de Boer, Kruisstraat 41, kostgeld /ll. Volgens de kostbaas was Lubben een zeer nette oppas sende jongen die zuinig leefde. Toen zijn gespaard geld op was en geen uitzicht op werk moest hij zijn kost huis verlaten en betrok ee vergaderlokaal renjeugdbond. No. 1 van die lijst stond v/d Lubben voor een bedrag van ƒ0.50. Door de politie werd een en ander aan ons meegedeeld. 19 Januan'31. Hel voorstel is de on dersteuning te beëindigen wegens het verzwijgen van de uitkeering der Rijksverzekeringsbank a ƒ7.44 in 6 dagen. 20 Januari'31. Besloten zoowel de ondersteuning als de stempelkaart in te houden. 11 Maarl'31. Man verzoekt Acte van Onvermogen voor buitenlands pas poort. Kosten ƒ2.40. 12 Maart'31. Secretaris deelt mee. dat de oude pas van v/d Lubben niet goed meer bruikbaar was, was vies. smerig, daarbij over 2 maanden afgeloopen. zoodat het hem beter voorkwam meteen een nieuwe pas te verstrekken, kosten zijn gelijk. Acte van Onvermogen afgegeven. 17 December'31. v/d Lubben vraagt. lardappelen. Dit leverde echter bank Ten politiebureele had men hetzelfde vernomen. Zekerheid had men echter nog niet. V/d Lubben werd tijdens het relletje op Woens dag 7 Januari gearresteerd. Boven dien kon men nog meedeelen dat 100 handelsgeld. Is v/d Lubben des middags aan de fa brieken van Clos en Leembruggen communistische propaganda maakt, hij is reeds meermalen door de poli tie verjaagd. Ook aan het stempello kaal is hij momenteel een van de kamer grootste oproermakers. Nog kan worden gemeld dat hij meestentijds uitleenbibliotheek in te richten. Is zelf reeds in het bezit van ver scheidene boeken, doch moet na tuurlijk een uitgebreide collectie voorradig hebben. Tevens moet hij een woning huren en wat installa- verschillende landen Communistische Jeugdvereniging de kost krijgt bij zijn commumsti- hebben gezwalkt, doch zou niet ge- Sr 1oo „.g_. boven jjet werkt hebben. Aan de Bank van Leening heeft hij ƒ300 gevraagd, doch dat verzoek werd 12 december afgewezen. Het voorstel is het ge- ..De Zaaier" Bouwelouwesteeg 32, sche vrienden. Hij huur 2 per week Moeder is reeds 9 Comm. Jeugdgebouw Bouwelouw overleden. Vader uit de ouder lijke macht ontzet. Aanvrager is sinds 13 Jan'30 georganiseerd in Alg. Ned. Fabrieks Arbeiders boncj, dus laars niet trekkend. Hij kan hoogstwaar- van schijnlijk over een maand weder aan den arbeid bij „Litol" Aangezien aanvrager reeds sinds 18 maart'30 werkloos is, is het voorstel hem te steunen met 6 per week. 6 mei'30 Voogdijraad 's Bosch. M. van der Lubben is bij vonnis Aron- dissementsrechtbauk te Den Bosch dd 13 januari 1922 ontzet uit de ou derlijke voogdij over de 3 minderja rige jongens Cornelis Johannes 19-8- 07, Johannes Markus 23-7-05 en Ma rinus 15-1-09. Tot voogdes werd be noemd de Protestantsche Vereen; ging Kinderzorg voo bant en Limburg te bosch. Zooals uit een en ander blijkt zijn genoemde jongens thans allen •rdeqarig. weshalve èn de Voog- Maandag 12 Januari verkocht hij werkloozenkrant aan slempe- steuntrekkers tegen de prijs van z cent. Hierbij een exemplaar. 13 Jan'31. Besloten v.d. Lubben te blijven steunen, doch iedere week bij de politie te informeren of hij verzet gepleegd heeft of onrust ge stookt, en zoo ja, dan geen steun ge vraagde niet toe te staan. 20 Dec 31 Afgewezen. 31 Dec'31. Van der Lubben vraagt ƒ50 te mogen ontvangen. Hij is voornemens een (communistische), leesbibliotheek op te richten, waar voor hij ter installatie ƒ50 verzoekt. Zijn eenigste inkomen is thans ƒ7,44 per week van de Rijksverzekerings bank. Voorstel armbezoeker het ge vraagde bedrag niet te verleenen. S dijraad en de Vereeniging Kinder zorg thans geheel buiten deze aange legenheid staan. 3 Jum'30. Ongehuwde jongen 21 jaar. Voorstel afdalend 6. 4 en ƒ2. 3 Jan'31 Van der Lubben vraagt we derom steun. Na zijn laatste steun in Juni'30 heeft hij eerst twee weken hechtenis ondergaan heeft daarna 1 maand bij den zandschepper Hoenders te Sassenheim gewerkt te gen een loon van plm ƒ20 per week, waarop hij naar Frankrijk (Calais) is getrokken van 11 Sept-26 Oct daaraanvolgend waar hij aan de haven betonwerk heeft verricht. Daarop is hij naar Leiden terugge keerd en heeft sindsdien niet meer gewerkt, behoudens 1 dag bij zijn vriend J. Vink. Gortestraat 1 (schuit gelost). Is ongeorganiseerd. Voorstel armbezoeker: Wederom te steunen met ƒ6 per week. 6 Jan'31 Besloten met 6 per week 13 Januari'31. Het vermoeden be staat dat v/d Lubben een uitkeering ontvangt van de Rijksverzekerings- 19 Januari'31. Rijksverzekerings bank Amsterdam 17 Januari'31. In antwoord op uw terzijde aangehaald jan'32 Afgei schrijven berichten wij U. dat be- 15 Jan'32. Lubbe wil doelde M. v/d Lubben sedert 18 Juli'30 in het genot is van een rente krachlens de ongevallenwet 1921 van 1.24 per dag, de zondagen niet Noord-Bra- meegerekend. Het ligt niet in de be- Hertogen- doeling deze rente te herzien. 19 Januari'31. Vrijdagavond is Lub ben gearresteerd wegens het ver- koopen van steunbonnen voor werkloozen. Bij fouillering vond men een lijst om in te teekenen voor steun aan de Communistische Boe- bloemen gaan handelen en verzocht daarvoor ƒ25, tevens een costuum. bedden goed plus een paar dekens. Het voorstel is niet te verstrekken. 19 Jan'32. Afgewezen voor een maand. Over gestemd. Vóór mevr. Brag- gaar-de Does. Juni'32. Door wethouder Goslinga werd medegedeeld dat te Gouda in het van Iterson Ziekenhuis is over leden Hendricus Cornelis van der Lubbe. geboren 30 Oct 1859 te 's Dit pleintje in het voormalige Sjardincomplex heet vanat morgen Van der Lubbehof. Gravenhage. Dabr het vermoeden rees dat dit misschien de vader van v/d Lubbe kan wezen, die voorheen door Maatschappelijk Hulpbetoon gesteund werd. is hierna een nader onderzoek ingesteld. Gebleken is echter dat het vermoedelijk een oom van v/d Lubbe is, doch in geen ge val de vader. 20 October'32. Van der Lubben ver zoekt een bedrag van plm 50 voor het inrichten van zijn „woning" be nevens om zich opnieuw in de kleeren te steken. Hij is sinds een maand weer te Leiden woonachtig, na 3 maanden in de gevangenis te hebben doorgebracht voor het ver nielen van ruiten van het gebouw Maatschappelijk Hulpbetoon. Hij heeft nu een pakhuis gehuurd van Onderwater, waarin hij zich geïn stalleerd heeft. Het benedengedeelte wil hij vferhuren aan zakenlui en zichzelf boven installeeren. Daartoe heeft hij natuurlijk verschillende dingen noodig. Ook wil hij een ver gaderzaal inrichten, v/d Lubbe heeft niet meer Communistische neigingen. Hij beweegt zich nu op ander terrein. Het communisme kan de zegepraal niet brengen, oreert v/d Lubbe nu. Hij wil zich nu dienstbaar maken aan de geestelijke verheffing van de arbeiders en tracht dit te bereiken door het geven van cursussen, praatavonden enz. Een gedeelte van het gevraagde zal derhalve benut worden voor zijn propaganda. Aanvrager zal echter niet zonder geld zitten, hij heeft in ieder geval uitkeering van de onge vallenwet. Tijdens verblijf in de ge vangenis heeft de uitkeering van de ongevallenwet stop gestaan, volgens Art. 28 le lid v/d Ongevallenwet. Het voorstel is geen bedrag in geld le verstrekken, doch alleen een pak van 't Brokkenhuis te verstrekken. 1 November'32 Afgewezen 10 November'32. v/d Lubbe is in hongerstaking gegaan en heden op genomen in het Academisch Zieken huis, is aldaar direct gaan eten. Aan de Geneeskundige Dienst is op dracht gegeven beslag te leggen op de uitkeering van de Rijksverzeke ringsbank ter dekking van de ver- pleegkoslen. 14 November'32. Van der Lubbe is uit het Academisch Ziekenhuis ont slagen en heeft bijgaande brief ge bracht waarop hij Woensdag ant woord komt halen. 15 November'32. Brokkenhuis toege staan en hoognoodig meubilair voor zijn kamer als eigen gebruik. Bedrag ƒ12.50. 7/12 Bet. 6 10 November'32. v/d Lubben, ge noegzaam bekend, is opgenomen ge weest in het Academisch Zieken huis, omdat hij in hongerstaking was gegaan en overbrenging naar 't Aca demisch Ziekenhuis noodig werd ge oordeeld. waar hij echter volgens rapport 10 November direct is gaan eten en weer werd ontslagen Het advies is 7,44 per week te laten bij dragen. 8 Deeember'32. Door Mevr. Stiasny is medegedeeld, dat v/d Lubbe op het Brokkenhuis beweerde onder goed gevraagd te hebben en niet al leen een pak. Wenschte geen pak te accepteeren indien hem geen onder goed werd verstrekt 20 Januari'33. v/d Lubben opgeno men in het Ziekenhuis. Het voorstel is ƒ0,75 per dag le laten bijdragen. Rinus van der Lubbe is we reldwijd bekend geworden door de Rijksdag-brand. Veel Leidenaars uit die tijd ken nen hem echter al van voor deze gebeurtenis. Hij vestigde de aandacht op zich door zijn actie tegen Maatschappelijk Hulpbetoon (Sociale Dienst), waar hij de ruiten ingooide, en door zijn hongerstaking. Ook speelde hij in de beginja ren dertig een niet volledig weg te cijferen rol in de com munistische jeugdbeweging. Marinus (roepnaam Rinus) van der Lubbe werd op woensdag 13 januari 1909 ge boren in Leiden als zoon van Petronella van Handel en Franciscus Cornelis van der Lubbe. Zijn wieg stond in het nu nog bestaande huis Morschstraat 38. Voor zijn in het Brabantse Gemert gebo ren moeder was het haar tweede huwelijk. Het is niet bekend waarom zij haar man (Johannes Peute) en (gedeel telijk) haar gezin in de steek liet voor de zwerver Van der Lubbe. Deze had van 10 ok tober 1896 tot 16 april 1899 in de gevangenis in Veenhuizen gezeten. Op 1 juni 1904 trouwden Pe tronella van Handel en Fran ciscus van der Lubbe. Uit dit huwelijk werden vier kinde ren geboren: Johanna Maria (12 augustus 1904, zij over leed twee weken later), Jo hannes Marcus (23 juli 1905), Johannes Cornells (19 augus tus 1907) en Marinus. Het ge zin woonde in een korte pe riode op bijzonder veel adres sen: St Aagtenstraat 31, Korte •Scheistraat 1 en 5, Morsch straat 18, Nieuwe Rijn 100, Vliegenthartshof 16, Pieters kerkgracht 12, Morschstraat 38, Groenhazengracht 10, Korte Scheistraat 1, Lange- brug 55, Korte Scheistraat 1. Op 10 oktober 1910 vertrok het gezin naar Alphen aan den Rijn. Een paar maanden later al vestigde de familie zich weer in Leiden. Spil- steeg 17 was het nieuwe adres. Verhuizingen naar Lammenmarkt 32 en naar Kruisstraat 13 en 53 volgden. Op 20 juni 1912 werd de wo ning Leegewerfsteeg 22 be trokken en op 14 augustus 1912 vertrok men naar Bre da. Daar viel het gezin defi nitief uit elkaar. Een dochter uit het eerste huwelijk van Petronella van der Lubbe, Johanna Peute, vestigde zich op 19 februari 1913 uit Breda in Leiden. In Oegstgeest ontmoette zij Ja cobus Lambertus Sjardijn, wasknecht bij Endegeest. Koos Sjardijn en Johanna Peute trouwden en gingen in het huis Rhijnzichtweg 159 wonen. Op dit adres ontferm den zij zich over Rinus toen die in Den Bosch na de dood van zijn moeder min of meer verschoppeling werd. Rinus bleef er tot 1927 wonen. Daarna vestigde hij zich in Leiden. Jeugdbeweging Rinus sloot zich op 16-jarige leeftijd aan bij de communis tische jeugdbeweging. In die periode overkwam hem een ernstig ongeval; hij kreeg een emmer kalk over zijn hoofd en alleen drie zware oogope raties zorgden ervoor, dat hij niet blind werd. Van der Lubbe kreeg een wekelijkse uitkering van ƒ7,44 toegewe zen. Door het aannemen van allerlei karweitjes trachtte hij aan de kost te komen. Rinus was zeer actief in de commu nistische beweging. Hij leidde stakingen en demonstraties, gooide de ruiten in bij Maat schappelijk Hulpbetoon en gaf cursussen aan jongeren. Evenals zijn vader beschikt Van der Lubbe over een ru: teloze natuur. Hij maakt verschillende trektochte door Europa. Begin 193 kreeg hij opnieuw last va zijn oogkwaal en werd weef in de oogkliniek opgenomerr .Na zijn ontslag uit deze kif niek reisde hij naar Duï land. Op 27 februari 19 werd Rinus opgepakt bij h< brandende parlementsgë bouw in Berlijn. Na een pro ces van 44 weken werd dL 24-jarige Van der Lubbk schuldig bevonden en op ll* januari 1934 werd hij i| Leipzig onthoofd. De brand in de Rijksdag haiE verregaande gevolgen. M^>] de verkiezingen in het vere schiet schoof Hitier de schuif in de schoenen van de cor ami munisten en behaalde eer grote overwinning bij de veff« kiezingen. Over de Rijksdagp brand zijn verschillend^ theorieën ontwikkeld. Veleie zijn van mening dat Van de; Lubbe de brand niet heef gesticht. Ook wordt beweercf dat hij is gebruikt door dh Nazi's. p De Amerikaanse openbar^ aanklager bij het tribunaal ii„ Neurenberg, Robert M.W Kempner, is ook die meninl toegedaan. Afgelopen donf derdag verklaarde hij, da) Hermann Göring, Hitler] rechterhand, de brand heefU laten aansteken. Kempner heeft koningin Beatrix ge^ .vraagd een nieuw proces o| gang te brengen om Van deL Lubbe te rehabiliteren. Vol gens Kempner is Van de Lubbe in Nederland gewor ven door Nazi's, die zich al communisten uitgaven hem geld gaven voor de rei naar Berlijn. KEES VAN HERPEI

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2