£eidóc Qowuvnt Bouterse schuift regering Suriname opzij olukse wijkraad ^ïelpt politie bij jpsporing wapens Serie BON BOERENKOOL EN VARKENSLEVER Brand Gist-Brocades: 1,5 miljoen schade Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Maandag 9 januari 1984, 75e jaargang no. 22779 Heldere nacht en minimum temperatuur omstreeks min 2 graden. In de loop van de dag toenemende bewolking en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur van 5 graden aan de kust tot 2 graden in het oos ten van het land. Zon op: 08.46, onder: 16.50; hoog water Schev.: 06.49 en 18.54; laag wa ter: 02.11 en 14.56. Losse nummers f 1,00. j^uto rijdt in op ilitairen: 14 gewonden .RDEREN-STROE Voor de ogen de marechaussee is vanmorgen een ;rsonenauto, bestuurd door een mili- ,ir, ingereden op een groep marche- 26t/m[nje soldaten voor kazerne De Wit- inberg in Garderen. Veertien van hen jakten gewond. Vier daarvan konden plaatse worden behandeld, drie :rden door de geneeskundige dienst de kazerne opgevangen en zeven irden er afgevoerd naar ziekenhui- In in Apeldoorn. Niemand van hen irkeert in levensgevaar. Het ongeluk - I waarschijnlijk te wijten aan het feit it de marscolonne in strijd met de J®*Aorschriften geen verlichting bij zich V I^d en geen reflecterende armbanden Akkoord over vredesplan voor Midden-Amerika PANAMA-STAD De ministers van buitenlandse zaken van negen Latijnsamerikaanse landen zijn vannacht tot een akkoord gekomen om de crisis in Midden-Amerika op te lossen. In het akkoord zijn veel elementen terug te vinden uit de voor stellen van de Contadora-groep (Mexico, Colombia, Panama en Venezuela), die een jaar geleden de opdracht kreeg een vredes regeling voor Midden-Amerika uit te werken. Behalve de leden van de Contadora-groep hebben ook Nicara gua, El Salvador, Costa Rica, Honduras en Guatemala het ak koord ondertekend. Elk land heeft zich verplicht een lijst op te stellen over de bewapening, het aantal buitenlandse adviseurs en de strijdmacht. Op basis van deze gegevens moet er een mili tair machtsevenwicht in Midden-Amerika worden opgebouwd. WILTON HOOPT NU OP MAROKKAANSE ORDER SCHIEDAM De Nederlandse regering zou, nu zij de Taiwanorder heeft geschrapt, het voor Marokko aantrekkelijk moeten maken dat dit land vier korvetten bij de werven Wilton Fijenoord in Schiedam en de Schelde in Vlissingen laat bouwen. De regering kan dit volgens directeur. B. Sluis van Wilton Fij enoord doen door Marokko enkele tientallen miljoenen guldens finarieringshulp te belo ven als de order naar Nederland gaat. Sluis zegt dat de Nederlandse overheid nog steeds een gedeelte van het geld heeft klaarliggen om een mogelijke order uit Portugal voor de bouw van twee fregatten te helpen financie ren. De kans dat deze order er komt is vol gens de Schiedamse werfdirecteur echter ui terst klein, omdat dit land onvoldoende geld heeft. Katwijks meisje voor straf dag bij politie KATWIJK Een 15-jarig Katwijks meisje heeft gisteren een hele dag ge dwongen doorgebracht op het bureau van de Katwijkse politie. Deze straf Was haar opgelegd na samenspraak van de officier van justitie en haar ouders. Het meisje was veroordeeld tot een dag vervangend arrest. De reden van de veroordeling wordt door de politie niet bekend gemaakt. Het meisje zou de dag in de vrouwengevangenis hebben moe ten doorbrengen, maar de officier vond dat wel wat erg zwaar voor het kind. Vandaar dat een mildere oplossing werd gevonden. Het meisje hoefde niet de hele dag in de cel te verblijven, maar mocht in de spreekkamer. en gepantserde auto waarmee de politie in de nacht van zater Bg op zondag poolshoogte ging nemen in de Molukse wijk erd met zwaar geschut onder vuur genomen. Links onderin is b kogelinslag te zien. (fA SCHIETPARTIJ IN WEEKEINDE APELLE AAN DEN ÏSSEL Politie en justi- hebben de Molukse ijkraad van Oostgaarde Capelle aan den IJssel ingend verzocht er voor zorgen dat alle wapens e in de wijk aanwezig jn vandaag voor vijf uur ij de politie worden inge- verd. De wijkraad heeft doofd zich hiervoor in te •annen. 'at er gebeurt als de politie inavond de indruk hëeft dat r toch nog wapens in de wijk !jn, wilde zij niet zeggen. Een 'oordvoerder van de politie ntkende dat er sprake is van =n ultimatum. Tijdens een ge brek met de wijkraad is ver- er een lijst overhandigd met aarop een tiental namen van pidmolukkers die verdacht orden van openlijke geweld- leging tijdens de ontrui- lingsacties van vorige week. Ie wijkraad heeft toegezegd at zij zal proberen deze perso en ertoe te bewegen zich vrij- illig bij de politie te melden, let overleg van politie en jus titie met de wijkraad volgde op de schietpartij die zich in de nacht van zaterdag op zondag in Oostgaarde heeft voorge daan. De politie zegt dat uit ei gen waarneming en via getui genverklaringen is duidelijk geworden dat ongeveer tien Molukse jongeren met lichte en zware (automatische) vuur wapens in totaal 30 schoten hebben afgevuurd. In eerste instantie werden een voorbij ganger en een benzinestation beschoten. Later werd ook een gepantserde politie-auto, die in de wijk poolshoogte kwam ne men, met zwaar geschut onder vuur genomen. De politie-commissaris van Capelle, F. van Weelden, zei gisteren dat massale huiszoe kingen nog niet worden over wogen. Pag.5: „Molukse wijk moet schoongemaakt" Honden eten 'vrouw op WICHITA Een 68-jari- ge vrouw in de Ameri kaanse staat Kansas, die in haar afgelegen woning zo'n tweehonderd honden als huisdieren hield, blijkt te zijn opgegeten. De poli tie vond in het huis de overblijfselen van de vrouw. De honden hebben haar waarschijnlijk in een hongerwoede aangevallen. De vrouw was naar de af gelegen woning verhuisd nadat de plaatselijke auto riteiten haar de toegang tot haar woonplaats had den ontzegd in verband mnet de overlast die de honden veroorzaakten. PARAMARIBO/DEN HAAG De Surinaamse regering onder leiding van premier Alibux is „in over leg met de legerleiding" af getreden. Legerleider Desi Bouterse h^ft dat vannacht in een toespraak voor de Surinaamse televisie ver klaard. Bouterse zei dat de regering „fouten" heeft gemaakt. Hij doelde daarbij onder meer op de belastingverhogingen, die op 1 januari hadden moeten ingaan. Stakingen tegen deze inmiddels op geschorte maatregel heb ben de afgelopen weken in Suriname voor grote onrust gezorgd. Bouterse sprak vannacht van een „correctie van de nationale politiek". Een nieuw te vormen rege ring zal volgens hem veel nauwer contact moeten on derhouden met de vakbe weging en met de onlangs opgerichte eenheisbeweging Stanvaste. Bouterse zëi in een tien mi nuten durende rede dat de regering te weinig contac ten heeft onderhouden met de bevolking over de aange kondigde economische maatregelen. Als gevolg daarvan zouden de stakin gen zijn uitgebroken. In middels zijn al deze (belas tingvoorstellen, waartegen met name door de bauxie- tarbeiders werd geprotes teerd, per decreet „stopge zet". Bouterse erkende dat Suri name is beland in een „cri sissituatie". Hij zei dat een nieuwe regering oog moet hebben voor de „gerecht vaardigde verlangens" van de vakbeweging en de ar beiders en vroeg de bevol king, ondanks de fouten van de regering, „op natio nale basis' verder te gaan. Er moet een regeringspro gramma komen dat samen valt met het programma van de 25-februari-bewe- ging (de op 24 november proclameerde eenheidsbe weging Stanvaste; red.). Een nieuwe regering zal dit pro gramma moeten uitvoeren „in nauwe samenwerking" met de massa's van het volk, aldus Bouterse. Hij be nadrukte dat het aftreden van het kabinet-Alibux niet van invloed zal zijn op de buitenlandse politiek van niet-gebondenheid. Hij zei ook dat geen enkele buiten landse macht kan begrijpen wat in Suriname gebeurt. „Wij zullen het samen moe ten doen, met elkaar". Pag. 6: Ontslag van rege ring zware nederlaag Palu ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1984 PER 1990/1994 inschrijving op 10 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. Turkse regering wil uitbreiding papaver-teelt ANKARA De nieuwe Turkse burgerregering overweegt uit-, breiding van de opium leverende papaver-teelt als mogelijkheid om buitenlandse valuta aan te trekken, zo heeft de woordvoer der van de regering, Mesut Yilmaz zaterdag gezegd. Turkije heeft in 1974 voor zeven provincies het verbod opgehe ven tot het kweken van opium, dat ook kan worden gebruikt bij de aanmaak van heroïne. Hoeveel opium in Turkije wordt ge produceerd is niet bekend, maar wordt geschat op tien- tot vijf tienduizend planten. Op de vraag wat de nieuwe regering zal doen als de westerse bondgenoten protesteren tegen de uitbrei ding van de opiumproduktie, zei Yilmaz: „Dan zullen we onze maatregelen nemen". Hij wees erop, dat als het staatsmonopolie de verbouw niet alleen zou aankunnen, zou kunnen worden overwogen de teelt aan de particuliere sector over te laten. Het overschot zou dan aan andere landen kunnen worden verkocht. Zware boete voor klagende voetballers KAMEN Amateurvoet ballers, die van hun voorzit ter het één en ander toege stopt krijgen, kunnen maar beter hun mond houden, ook al krijgen ze minder dan hun is toegezegd. Dat is de les, die de spelers Volker Graul en Roland Peitsch van de Westduitse amateur-eer steklasser FC Giitersloh hebben geleerd. Zij hadden de euvele moed ere-voorzit- ter Heinrich Steinkamp bij de rechtbank aan te klagen, omdat deze slechts een deel van zijn contractuele ver plichtingen was nagekomen. De 31-jarige Graul toonde aan, dat hij van 1981 tot 1983 maandelijks vijftienduizend mark had moeten beuren. Peitsch had met Steinkamp een contract van 65.000 mark per seizoen. Nog voordat de uitspraak viel, reageerde een geheel andere instantie, de tucht- commissie van de Westfaalse voetbal- en atletiekbond. Eindelijk was namelijk het bewijs geleverd dat in de hoogste afdelingen van het Westduitse amateurvoetbal fiks wordt betaald. Dat het Westduitse Olympische voetbalelftal daarbij voorop loopt, is een andere (meer legitieme) zaak. De tuchtcommissie had di rect een oordeel klaar: FC Gutersloh wordt aan het eind van het seizoen terug gezet naar de regionale com petitie. De tot dusverre ge speelde wedstrijden gelden niet meer, de resterende wedstrijden moeten wel worden gespeeld, maar gel den evenmin. Volker Graul en Roland Peitsch zijn voor drie jaar geschorst en heb ben een boete gekregen van resp. 15.000 en 5.000 mark. Steinkamp kwam er vanaf met een boete van 1000 mark. Hij mag gedurende vijf jaar geen functie vervul len bij een voetbalvereni ging. Verder onder meer in Sporttribune: Elmex opnieuw ten onder Manchester United uit Engelse beker Russische schaatsjeugd superieur Lugdunum juicht te vroeg Dames Foreholte verrassen koploopstpr ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Panklaar gesneden boerenkool, "1 AC zak 400 g iXJ Varkenslever, 500 g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. A De geschiedenis herhaalt zich. Uit berichten en verslagen in de krant blijkt dat vaak genoeg. Immers, allerlei nieuws is in een of andere vorm al eens eerder gebeurd. Letterlijk herhaalt de geschiedenis zich vaak ook op het tv-scherm, zoals deze week weer als donderdag de serie „Willem van Oranje" begint. Vooruitkijkend onthult de Leidse Courant vandaag het een en ander over de achtergronden van deze miljoenenproduktie in de rubriek „Beeldspraak". Wie wil kijken kan het oordeel van de krant over de serie („een menselijk portret van onze vrijvechter") met die van zichzelf vergelijken. De Leidse Courant, het dagblad met een kritische kijk. De Leid» Courant wil ik best 14 degen proberen. Gratia en geheel vrijblijvend ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk Keuze uit 100 stuks. Alkemaöeiaan 1 - Roelofarendsvoen Telefoon 01713-2866-2073 DELFT Bij Gist-Brocades in Delft is gistermorgen om ongeveer half vijf brand uitge broken in een opslagloods met verpakkingsmaterialen en halffabrikaten voor anti- schimmelpreparaten en mar- garineprodukten. De directe schade wordt geschat op onge veer anderhalf miljoen gulden. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De loods is geheel verwoest. Over de oorzaak was vanoch tend nog niets bekend, aldus een woordvoerder van het be drijf. Op het moment van de brand waren bijna honderd mensen in twee fabrieken op het com plex aan het werk. De produk- tie werd geheel stil gelegd. Volgens een woordvoerder van de brandweer zijn er geen gevaarlijkse stoffen vrijgeko- De fel uitslaande brand werd in eerste instantie bestreden door twee spuitwagens van de bedrijfsbrandweer, die spoedig assistentie kreeg van twee wa gens van de Delftse brand weer. Om vijf uur werd het sein brand meester gegeven; het nablussen duurde tot acht uur. De belendende percelen werden nat gehouden en lei dingen op het fabrieksterrein met onder meer oplosmid delen en aardgas werden afgesloten. Pag. 5: Drie winkels in rook op in Hilversum. Leid» Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Souoant

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1