„Bizarre verschijnselen op geneesmiddelengebiecP Bourguiba gelast vrijlating arrestanten Voorlopig geen ontruimingen meer in Capelle Indonesië ontstemd over Van den Broek BINNENLAND/BUITENLAND" 3ritse 'ongen indt costbare wijs Open universiteit voor studenten vanaf 21 jaar OOSTENRIJK-TIROL «fSIJTHOFF PERS Moeder Teresa bestolen Organisatie Jackson ontving geld van Libië CeidócOouwMtt ZATERDAG 7 JANUARI 1984 PAGINA 5 "lijzen bleven niddeld gelijk \I HAAG De kosten r levensonderhoud zijn en midden november midden december 1983 niddeld niet gestegen, blijkt uit de gisteren r het ministerie van nomische Zaken gepu- eerde cijfers over de insconsumptie van het traal Bureau voor de istiek. Duurder wer vers fruit en de zie- ihuistarieven. De prij- van dameskleding, dappelen en benzine ;en daarentegen juist beneden. Vrouw werkte mee aan moord op echtgenoot HOOGEZAND-SAPPEMEER De 47-ja- rige C.H.-S. heeft gisteren bekend een aandeel te hebben gehad in de moord op haar 44-jarige echtgenoot K.H. De man werd afgelopen zondag in zijn woning in Hoogezand-Sappemeer doodgeschoten door zijn 19-jarige zoon. Volgens een woordvoerder van de politie blijkt de vrouw een half jaar geleden haar zoon geld te hebben gegeven voor de aanschaf van het moordwapen, een semi-automa- tisch geweer. De vrouw was op de middag van de moord niet thuis omdat zij wist wat er ging gebeuren. Volgens de woord voerder „hadden beiden het plan opgevat de moord te plegen omdat zij geen andere oplossing voor de huiselijke problemen za gen". Stormloop op koopjes De jaarlijkse oprui ming bij het sjieke warenhuis Harrods in de Britse hoofd stad veroorzaakte zoals gebruikelijk weer een run op de vele aantrekke lijke koopjes. Van angst voor een nieuwe bomaan slag het waren huis werd vlak voor Kerst door een bom van de IRA getroffen was in ieder geval bij de vele kopers niets te merken. Kabinet bespaart drastisch op dienstreizen naar buitenland DEN HAAG Het kabinet wil dit jaar drastisch be zuinigen op de buitenlandse dienstreizen van rijks ambtenaren. Premier Lubbers deelde gisteren na af loop van het kabinetsberaad mee, dat het jaarlijkse aantal buitenlandse reizen met de helft moet worden teruggebracht. De maatregel geldt ook voor het aan tal ambtenaren dat deel uitmaakt van een delegatie naar het buitenland. Als ministers of staatssecretaris sen een dienstreis over de grens maken, mag voort aan ook maar de helft van de tot nu toe gebruikelijke hoeveelheid ambtenaren mee. Lubbers kon nog niet schatten hoeveel er dit jaar op deze manier bespaard zal kunnen worden. Er blijven overigens wel uitzon deringen op de nieuwe regel mogelijk. Als voor een buitenlandse reis echt een zware delegatie nodig is, zal daarover worden beslist door een commissie onder leiding van minister Van Aardenne (Economische Zaken). Rotterdam laat sexboot ongemoeid ROTTERDAM B en W van Rotterdam hebben gis teren besloten niet op te treden tegen de sinds enige tijd in Rotterdam liggende sexboot 't Malle Gat. Daar mee wordt een rapport van de brandweer waaruit blijkt dat het met de brandveiligheid aan boord slecht gesteld is, genegeerd. Het gemeentebestuur zegt dat de brandveiligheidsvoorschriften alleen gelden voor „voorstellingen die door meer dan 100 personen wor den bezocht" en voor „vermakelijkheden waarvoor entreegeld wordt geheven". De boot valt daar volgens B en W niet onder. De bewoners van de nabijgelegen wijk Fijenoord-Noordereiland willen dat de sexboot verwijderd wordt omdat zij vrezen voor overlast. Vol gens politierapportage is hiervan nog geen sprake. De bewonersorganisatie denkt daar anders over en heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen om juri dische stappen te ondernemen. auto- :okers mooie meis- ieken, i! Dus k met eeke- el-. op- man- den wat Van onze correspondent Roger Simons) DNDEN De Engelse h ooijongen Wiliam Der- r (13), uit Al fold in het aafschap Surrey, heeft evallig gevonden wat in komende maanden )or miljoenen andere •itten ijverig (en meestal uchteloos) gezocht zal orden. Daardoor is hij nu gelukkige bezitter van •n fraai versierd gouden (22 karaat), met een aarde van 10.000 pond. et ei van William Derby een van twaalf soortge- ke prijzen die dit jaar )or een bekende Engelse wcoladefabriek uitge- ofd worden in een natio- de Jacht op schatten", aar voor op diverse plaat- n kleine kistjes verbor- •n werden. In elke doos t een nagemaakte perka- entrol, die de eerlijke 'nder een claim geeft op m gouden ei. De Britten jn dol op dergelijke wed- rijden. Om hun speur- erk enigszins te verge- \akkelijken, wordt door organisator van de edstrijd een speciaal \adselboek uitgegeven, 'ie sommige van die xadsels weet op te lossen, eeft meteen een goede ans om op het spoor van ?n gouden ei van 10.000 >nd te komen. Wiliam jerby had daar echter einig last mee. Kort voor erstmis moest hij op een ukje grasland naast de uderlijke woning een reppel graven. Dan liep et regenwater beter weg. rilliam wist toen nog iets van de verborgen schatten". Louter toeval- g bracht hij het kistje te- oorschijn dat hem een laim gaf op dit gouden ei, vee weken voor de Jacht p schatten" echt zou be- innen. Het kistje was op ie plaats verborgen door ir Ranulph Fiennes, ge lezen leider van de Britse "ransglobe-expeditie. „Dit adden wij niet ver acht", zei Sir Ranulp na- 'jen erg verlegen. Geluk- ig voor William Derby wam de chocoladefabriek a rijp beraad toch tot het esluit, dat ze terwille van aar goede naam ook zo erlijk als goud moest blij- en. William kreeg zijn ostbare prijs op de dag 'af de wedstrijd officieel egon. jntal Aids-gevallen VS afgenomen :w YORK Het aantal ge- Hen van de ziekte AIDS, die itaat uit een verzwakking n de natuurlijke afweer van t lichaam, is in de Verenig- Staten de laatste drie maan- a van het vorig jaar sterk [enomen. Volgens cijfers het nationale centrum or ziektenbeheersing in w York werden het laatste rartaal van 1983 204 nieuwe /allen van AIDS geconsta- ird tegenover 546 in de drie landen ervoor. Volgens ge- idheidsautoriteiten moet ;t worden uitgesloten dat de e jaar geleden ontdekte kte over haar hoogtepunt is. Ier dan driekwart van de chtoffers zijn homoseksue- i. Tot dusver is niets bekend ir de oorzaak van de ziekte. Nederland zijn tot nu toe kalf gevallen van "de ziekte üonstateerd, waarvan de }ft met dodelijke afloop. AMSTERDAMSE INTERNIST IN MEDISCH TIJDSCHRIFT: UTRECHT Op de ge neesmiddelenmarkt ko men enkele honderden essentiële en onmisbare middelen voor. Maar er is ook sprake van „bizarre verschijnselen en uitwas sen". Dit constateert de Amsterdamse internist dr. L. Offerhaus in het Ne derlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Hij noemt onder meer een aantal nieuwe geneesmiddelen die de laatste jaren met veel fanfare op de markt zijn ge bracht en die daarna weer ge ruisloos zijn verdwenen omdat ze een „bijwerkingsgolf van epedemische proporties" ver oorzaakten. Bij geen van deze middelen ging het om een re volutionair nieuw geneesmid del, maar steeds om minimale wijzigingen van bestaande middelen met een wel nieuwe en onverwachte schadelijk heid. Oorzaken zijn volgens Offerhaus, naast de wens van de fabrikant om zo snel moge lijk goede omzetcijfers te ha len, de relatieve zeldzaamheid van de ernstige bijwerkingen of een onvoldoende toetsing van de nieuwe preparaten. Verder stelt hij, dat er ook nog honderden geneesmiddelen van vóór 1965 in omloop zijn, die inmiddels als kiespijn kun nen worden gemist: „de mees te zijn totaal irrationele combi naties van een bekende werk zame stof met één of meer twijfelachtige toevoegsels, die het oordeel van een kritisch klinisch-farmacologisch on derzoek nooit zouden kunnen doorstaan". Volgens Offerhaus zijn ze meestal vele malen duurder dan het werkzame bestanddeel alleen zou zijn, maar zijn ze „door hun fraaie fancy-namen en de jarenlang mondeling overgeleverde tra ditie" verzekerd van een marktaandeel. Tenslotte zijn er volgens de in ternist fabrikanten die zichzelf beconcurreren („volgens het klassieke margarine-type") met gelijksoortige of soms zelfs volmaakt identieke produkten en is er concurrentie tussen fa brikanten met identieke pro dukten waarvan het patent is verlopen. Dat laatste ver schijnsel doet zich vooral voor bij geneesmiddelen met een grote omzet. Overigens is Offerhaus er van overtuigd, dat werkelijke doorbraken in de moderne chemotherapie ondenkbaar zouden zijn zonder de innove rende en concurrerende kapi talistische farmaceutische in dustrie. Hóoguit, zegt hij, zou men het verwijt kunnen ma ken dat uit behoudendheid en commerciële gemakzucht te weinig van platgetreden paden wordt afgeweken. Driekoningen Vooral in Tilburg en omgeving trokken gisteren op het feest van Driekoningen weer duizenden kinderen ver kleed als de ko ningen Baltha- sar. Melchior en Caspar langs de deuren. Met het zingen van lied jes hoopten de „koningen" in aanmerking te komen voor fruit, versnape ringen en geld. Naast deze belo ning werd door de plaatselijke WV een prijs beschikbaar ge steld voor de mooiste kos tuums en het beste gezang. Wijkagenten fungeerden daarbij als jury leden. FILIPPIJNSE BISSCHOPPEN: Verkiezings boycot gewettigd MANILLA De invloedrijke katholieke bisschoppenconfe rentie van de Filippijnen heeft gisteren een verklaring aange nomen waarin gesteld wordt dat burgers het recht hebben de komende parlementsver kiezingen te boycotten. Stem men is verplicht op de Filippij nen en ontduiking kan een ge vangenisstraf van zes maan den opleveren. Op 27 januari wordt er gestemd over een aantal grondwetswijzigingen en in mei zijn er verkiezingen voor het parlement. De bis schoppen zegggen dat stem men onder normale omstan digheden een morele plicht is, maar zij vinden, vooral sinds de moord op oppositieleider Aquino de situatie „verre van normaal". Het niet-deelnemen aan politieke activiteiten op grond van gewetensbezwaren moet volgens de bisschoppen dan ook gerespecteerd wor den. TUNIS Enorme de monstraties ontstonden in de straten van Tunis om uiting te geven aan vreug de over het eerder op de dag genomen besluit van de Tunesische president Habib Bourguiba om als nog af te zien van de ver hoging van de broodprij zen en de arrestanten in verband met de rellen vrij te laten. Naderhand eisten de demonstranten het ont slag van zijn aangewezen opvolger, premier Mo hammed Mzali. Leuzen die veel werden ge hoord waren: Jij had het giste ren voor het zeggen, Mzali, vandaag zijn wij het! De rege ring van Mzali gaf op 29 de cember opdracht tot de brood- prijsverhogingen, die leidden tot rellen, waarbij in gevech ten met het leger naar schat ting zestig mensen om het le ven kwamen. Bourguiba mengde zich gisteren voor het eerst in de kwestie via een na tionaal uitgezonden toespraak, waarin hij bekend maakte dat de prijsverhogingen ongedaan zouden worden gemaakt om dat zij een te grote last voor de armen zouden betekenen. Bin nen enkele minuten trokken betogers de straten op om hun overwinning te vieren en Bourguiba te huldigen. Solda ten die nog 24 uur eerder op hen geschoten hadden, werden innig omhelsd. De 80-jarige president voor het leven die ernstige gezondheidsproble men heeft en moeilijk spreekt en in 1956 het land naar de onafhankelijkheid voerde, verklaarde met gezag in zijn stem dat hij opdracht had ge geven voor het opstellen van een nieuwe begroting. De noodzakelijke groei van de in komsten zou nu moeten ko men uit prijsstijgingen voor luxe goederen. Bourguiba had Mzali onlangs als zijn officiële opvolger aan gewezen ondanks de oppositie hiertegen van zijn politiek in vloedrijke vrouw Wassila. Bourguiba gaf toe voor de ver hoging van de broodprijzen toestemming gegeven te heb ben, „maar slechts in geringe mate", en nadat hij vernomen had dat brood op grote schaal verspild werd en gebruikt werd om de dieren te voede- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de Tweede Kamer wordt binnenkort het wetsontwerp op de „open universiteit" ingediend. Het kabinet is het gisteren over de inhoud van het ontwerp eens geworden. De open universiteit wordt een instelling, waar iedereen vanaf 21 jaar, ongeacht de vooropleiding, in allerhande vakken kan stu deren. De studenten kunnen daarbij hun eigen studietempo be palen. Zoals reeds eerder bekend was, komt het hoofdkantoor van de open universiteit in Heerlen. Daarnaast zullen 18 regionale stu diecentra worden opgericht. Deze worden gevestigd in Leeu warden, Groningen, Emmen, Hengelo, Zwolle, Deventer, Alk maar, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Middelburg, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Venlo en Sittard. De studies zullen voornamelijk schriftelijk worden gevolgd. Ook is studie per video mogelijk. Het is de bedoeling dat de open uni versiteit in september start. Verwacht wordt dat er aan het eind van dit jaar 10.000 studenten zullen zijn. Bij de open universiteit komen in totaal 700 mensen full-time te werken: ongeveer 400 in Heerlen en de rest verspreid over de regionale studiecentra. Verder zullen er ongeveer 1200 deeltijdfuncties ontstaan. RIEMELS IK"7 NIKS HtCfc iKlvBET HEUS uetoenK twrNOCi" wopn. IK 6EN HAMÖJIK pKsreoce.- J 10-daagse wintersport-vakantie met uw krant naar Het fraaie STUBAITAL tussen Innsbruck en Brenner heeft een uitstekend skigebied op de Schlickeralm en op 2100 m. het bekende Schlicker skicircuit. Dit skigebied heeft zeer brede en veilige skipistes en biedt praktisch 100% sneeuwzekerheid tot april. De diverse plaatsen in het Stubaital zijn met een gratis skibus met elkaar verbonden. Deze rijdt naar het skicentrum Schlick te Fulpmess (1000 - 2300 m). De prijs voor deze aantrekkelijke reis bedraagt slechts 495.- per persoon op basis van halfpenslon en een 2-persoons kamer met douche en toilet. Reisverzekering 20.- (incl. wintersport 40.-) 5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- kosten. :rel ,a r familiehotel Waldhof. Dlf fraaie natuurgebied biedt goede gelegenheden voor langlaufen en sportieve tochten over gebaande wandelwegen. Zowel voor de beginnende als de geoefende skiër blijft de bus ter beschikking voor vervoer naar de diverse ski-pistes. Bovendien worden tijdens het verblijf een tweetal halve dagtochten georganiseerd naar Innsbruck en Achensee (bij reissom inbegrepen). Een aantrekkelijke reis voor wie eens wil ervaren wat een vakantie In de winter kan betekenen. De heen- en terugreis worden op zaterdag in èèn dag gemaakt. De prijs voor deze reis is slechts 380.- per persoon op basis van halfpenslon en een 2-persoons kamer met douche en toilet. Er zijn ook 3-persoonskamers beschikbaar en de toeslag voor een 1-persoonskamer bedraagt 50.-. Reisverze kering/ 16.- (incl. wintersport 32.-) per persoon 5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur (of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA '•-GRAVENHAGE TEl 070-190882 EERST ONDERZOEK NAAR HUURSCHULDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Molukse wijk in Capelle aan den IJssel zullen voorlopig geen ontruimingen van wonin gen meer plaatsvinden. Eerst zal een onderzoek wor den ingesteld naar de achtergronden van de ontstane huurschulden. Dit heeft premier Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. Het besluit tot het instellen van een nader onderzoek is geno men door minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en de burge meester van Capelle. De gewelddadig verlopen ontruimingen van deze week zijn officieel niet in de kabinetsvergadering aan de orde geweest, maar Lubbers zei dat hij er „in de marge van de ministerraad" met Rietkerk over had gesproken. Lubbers noemde de vijf ontruimingen van de afgelopen week gerechtvaardigd. „Die mensen hebben het er zelf naar gemaakt. Het ging hier om de allerergste gevallen, waarbij al van alles was geprobeerd om de zaak te regelen, maar helaas zonder suc ces", aldus Lubbers. „Het feit echter dat we hier niet te maken hebben met enkele individuele gevallen, maar met een collectief probleem in die wijk, geeft aanleiding de hele kwestie nog eens nader te analyseren". Burgemeester L. van Leeuwen van Capelle aan den IJssel zegt in een reactie blij te zijn dat de regering zich gaat bezighouden met het probleem rond de Molukkers in zijn gemeente. Ook de zes Zuidmolukse gezinnen in het Gelderse Opheusden hoeven hun huizen voorlopig nog niet uit. De Stichting Woning bouw Betuwe (SWB) is bereid de ontruiming in ieder geval vier weken uit te stellen om de bewoners de gelegenheid te geven een oplossing te zoeken voor terugbetaling van hun achterstalli ge huurschuld. Het gaat daarbij om een totaalbedrag van ruim 35.000 gulden. De eerste ontruiming zou volgende week vrijdag plaatsvinden. In Barneveld hebben dertig tot veertig Molukkers uit Barneveld en Voorthuizen gisteren een demonstratie gehouden uit solidari teit met de Molukkers in Capelle aan den IJssel. VRAGEN OVER DOODSESKADERS JAKARTA Minister Van den Broek laat zich niet uit over de geloof waardigheid van de her haalde officiële Indonesi sche verklaring dat de re gering niet is betrokken bij de geheimzinnige moorden. „Ik heb geen reden die verklaring thans ter discussie te stel len", zo zei hij gistermid dag na een gesprek met de bevelhebber van de In donesische strijdkrachten, generaal Benny Moerdani. Van den Broek zei niets te hebben toe te voegen aan de verklaring van Mochtar en Sudharmono, dat er geen spra ke is van een beleid dat stan drechtelijke executies goed keurt. Zijn mededeling bij aankomst dat hij de moorden ter sprake zou brengen, bood de Indone sische kranten de gelegenheid het publikatieverbod over dit onderwerp te omzeilen. Nadat tenminste één blad had gesug gereerd dat de moorden de in stemming van president Soe- harto hadden, doorbrak de re gering gisteren het stilzwijgen met een verklaring van de mi nister van Voorlichting Har- moko, dat berichten die een verband legden tussen de moorden en regeringsbeleid „ongehoord" waren. Niettemin heeft generaal Moerdani, die door mensenrechtenactivisten als de drijvende kracht achter de moorden op kruimeldieven en zwervers wordt gezien, zelf bij een eerdere gelegenheid verklaard dat de buitenrechte lijke executies, volgens hem „ten dele", worden uitgevoerd door veiligheidstroepen. De persbureaus Reuters en UPI maakten gistermiddag mel ding van ongenoegen bij de re gering in Jakarta over de vra gen die Van den Broek gesteld heeft inzake de activiteit van de doodseskaders. Na het ge sprek dat Van den Broek met Moerdani had, zei de Indonesi sche generaal volgens de be richten van de persbureaus, dat de Nederlandse bewinds man had verzekerd dat het niet zijn bedoeling was zich te mengen in de binnenlandse zaken van Indonesië. De woordvoerder van minister Van den Broek ontkende ove rigens dat concrete verwijten aan het adres van van den Broek zijn gemaakt. KARACHI Een dievenben de in Karachi in Pakistan heeft zich meester gemaakt van cheques ter waarde van 220.000 dollar die voor de zus- ters-missionarissen van barm hartigheid van Moeder Teresa in Calcutta in India waren be stemd. Het grootste deel van de uit het buitenland afkom stige cheques werden al in Hong Kong verzilverd door een organisatie die eenzelfde naam gebruikt als die van de draagster van de Nobelprijs voor de vrede van 1979. WASHINGTON De beweging „Push" (mensen verenigd om de mensheid te dienen) van de Amerikaanse dominee Jesse Jackson, de zwarte kandidaat voor de democratische nominatie voor de presidentsverkiezingen later dit jaar, heeft in 1979 van Libië een gift van 30.000 gulden ontvangen. Dit blijkt uit een dossier van de Amerikaanse federale inlichtingendienst FBI. Volgens de FBI ontving'„Push" het geld op 17 december 1979 en kwam het van de Libische ambassadeur in Washington. In het dossier staat dat de advocaat van Jackson het bestaan van de gift heeft erkend, en heeft verklaard dat het de enige buitenlandse bijdrage is geweest. De organisatie van dominee Jackson die indertijd de herverkiezing van president Carter steunde wei gerde destijds inlichtingen over de gift te geven aan de FBI en het ministerie van justitie. Libische steun aan zijn broer Billy bracht president Carter vier jaar geleden in ernstige verlegen heid.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5