„Barometer staat op niet op uitzichtloos" DIGROS Alphenaar (18) niet vervolgd voor doodslag Over 20 jaar nog steeds 500 patiënten Woubrugge sluit jeugdsoos na vechtpartij nt LEIDEN HOOPVOL HET NIEUWE JAAR IN i,Kemp zal ook nu de lilieuvoorschriften liet nakomen" Uit het ziekenfonds? DE VERPLEGING Warmond wil maatschappelijk werk zelf doen nwamn TOEKOMSTIGE BEDRIJFSLEIDERS ASSISTENT' BEDRI JE SLEIOERS AFDELINGSCHEF GROENTEN EN ERUIT una^- EIDEN Ceicbc Somant ZATERDAG 7 JANUARI 1984 PAGINA 3 het ii irover et, wa spelle p"i „Zonnebloem" n Hartebrug .EIDEN De plech tige hoogmis van mor en in de Hartebrug- ;erk staat in het teken an „de Zonnebloem", let herenkoor zingt Jregoriaanse gezan- en tijdens de viering n het gemengd koor ingt de missa Brevis an W.A. Mozart met rkestbegeleiding on er leiding van Rene ferhoeff. Op het orgel ieelt de vaste orga- Jean Schmitz. invang van de ienst is om 10.45 uur. Haags verzet tegen meubelboulevard DEN HAAG/LEIDERDORP De Haag se Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft ernstige bezwaren tegen de plannen voor concentraties van meubelzaken aan de rand (periferie) van de Zuidhollandse steden. De Kamer schrijft dit in een brief aan Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid- Holland. De Kamer valt met name over de plannen voor een concentratie van meubelzaken in Leiderdorp en vraagt GS hieraan geen medewerking te verlenen. De Kamer vreest dat de functie van de binnensteden en andere winkelcentra door de vestiging van perifere meubel- straten in gevaar komt. Zij meent dat leegstand en verpaupering van de winkel straten het onvermijdelijke gevolg zal zijn. Nieuw Rijksdorp maandag gesloopt WASSENAAR Huize Nieuw Rijks dorp in Wassenaar gaat maandag tegen de vlakte. Het voormalige bejaardente huis aan de Schoolstraat, dat tot voor kort door een aantal jongeren werd be woond, zal maandagmorgen rond acht uur door de sloperskogel worden ver nield. De bewoners, die dreigden het pand slechts onder dwang te zullen verlaten als hen geen vervangende woonruimte werd aangeboden, hebben inmiddels een aantal wisselwoningen betrokken van de Wassenaarse Bouw vereniging in Oostdorp. Zij komen in aanmerking voor de woningen die nu op het terrein van Huize Nieuw Rijks dorp worden gebouwd. Clubhuis voor „De Hangkonten" ZOETERWOUDE Wethou- der mevr. H.S. Graniewski-Wij- nands opende gisteravond het clubhuis van de Zoeterwoudse carnavalsvereniging „De Hang konten". Het clublokaal, de voormalige bibliotheek aan de Noordbuurtseweg, wordt ge deeld met de postduivenvereni ging „De Kerkduif". De opening werd op een orgine- le wijze verricht. Een duif bracht de sleutel waarmee mevr. Graniewski het slot ont grendelde. Daarna betrad zij met prins Paul en prinses Mar- garetha en de Raad van Elf het clublokaal. DEN HAAG/LEIDEN De 18-ja- rige Jan S. uit Alphen kan niet wor den vervolgd voor de dodelijke steekpartij op 29 mei vorig jaar in Leiden waarbij de 23-jarige Joop Riem uit Wassenaar om het leven kwam. Dat zegt de Haagse officier van justitie mr F. van Straelen. De Alphenaar is destijds door de kinderrechter wegens een poging tot zware mishandeling veroordeeld tot zes maanden tuchtschool, waar van de helft voorwaardelijk, na een vechtpartij met een Leidse motor club. Het slachtoffer liep toen dode lijke messteken op. Een vriend van S., een 20-jarige jongen uit Alphen, kreeg hiervoor een vrijheidsstraf van drie jaar opgelegd. Het vonnis werd echter door het Hof vernie tigd. Zijn advocaat had onder meer aangevoerd dat Jan S. de dader was. De jongen zou dat later ook in zijn woonplaats hebben rondgebazuind. „Maar iemand kan niet twee keer voor hetzelfde feit terechtstaan" zegt mr. Van Straelen. Dat is onmo gelijk. Het gerechtshof heeft de doodslag niet bewezen verklaard, waarmee dan niet gezegd is dat Jan S. de dader moet zijn geweest. De waarheid is eenvoudig niet boven water gekomen. Er zijn in elk geval geen onschuldigen veroordeeld, maar wie nu wél de schuldige is, weet ik ook niet". 'EN „De barome- z®.vf^er staat op zorgelijk maar wiin^iet 0p uitzichtloos". Zo t^hetste burgemeester C. 'e 00jjoekoop gisteravond in ,n ^Jijn nieuwjaarsrede de atieke0ekomst van Leiden in n °Pleie volgende jaren. Het lorgelijke aspect gold vol lens Goekoop vooral de Verqroortwoekerende werk- ugkeeoosheid en de mistige fi- Jch ge^anciële situatie waarin *en reie gemeente verkeert, binneöptimisme was er bij de ar veóurgemeester over de ebbentadsvernieuwing en mo- iepolhumentenzorg, maar fooral over de groei in de L-eidse kantorensector, kanen tspolih de gebruikelijke nieuw- ff .aarsspeech van de burgemees- .er viel geen onvertogen ist aiiroord te bespeuren. Geen veil irooord over de bezuinigingen n ooljn de steeds knellender greep ite.urofan de rijksoveroverheid bij voorbeeld, zaken die in andere gemeenten in deze tijd van het jaar nogal eens onderwerp van uitgebreide beschouwingen zijn. Goekoop hield het netjes en zette de Leidse zaakjes nog eens keurig op een rijtje. Slechts een korte verhande ling over de sociaal-economi sche ontwikkeling van Leiden, deed zijn gehoor vermoeden dat de toekomst er toch niet zo heel rooskleurig uitziet. Goe koop constateerde dat de groei van de werkloosheid in Lei den achterblijft bij de landelij ke groei, slechts 25 procent te genover 40 procent landelijk. Desondanks werden er het af gelopen jaar meer werklozen in de registers van het arbeids bureau bijgeschreven dan het jaar daarvoor. Het aantal Lei- denaren dat van een mini mum-uitkering rond moet ko men, is dan ook beduidend ge stegen. In '82 deden nog 'slechts' 7100 mensen een be roep op de éénmalige uitke ring, het afgelopen jaar steeg dit aantal tot maar liefst 9100. „De eerlijkheid gebied de har de waarheid onder ogen te zien, dat het gemeentebestuur Burgemeester Goekoop: „Leiden is aantrekkelijk voor de vestiging van kantoren". slechts in beperkte mate iets aan de verlichting van de las ten en noden van deze groe pen kan doen", meende Goe koop. „Waar de gemeente wel wat aan kan doen en ook doet, is de zorg voor de werkgelegen heid op langere termijn", be loofde Goekoop. Naar zijn me ning is in '83 het bewijs gele verd van de aantrekkings kracht die Leiden op kantoren heeft. De verwachting is dat ook de kantoren op het Schut tersveld spoedig volgeboekt zullen zijn en in dat kader wordt volgende maand een in formatiecentrum voor gega digden voor dit complex geo pend. „De aantrekkelijkheid van Leiden in de kantorensec tor zal mijns inziens ook naar andere sectoren uitstralen", al dus Goekoop. Tolerant Nog steeds is Leiden volgens de burgemeester „een toleran te stad". Juist in dit licht waarschuwde Goekoop voor de agressiviteit en de intole rantie jegens minderheidsgroe pen en buitenlanders dat ook in Leiden de kop opsteekt. „Een zaak waarop we ons diepgaand zullen moeten be zinnen", stelde Goekoop vast. „Tegen elke prijs moet voor komen worden dat zich op het gebied van misdaad en agres sie onomkeerbare processen en ontwikkelingen voor zullen doen". Enige onzekerheid tenslotte is er volgens de burgemeester over de financiële toekomst van de stadsvernieuwing, een zaak waarin met name het rijk uitkomst zal moeten brengen. De Leidse begroting kan hier voor geen enkel soelaas bie den, want nu al kan onomsto telijk worden vastgesteld dat de gemeente de komende ja ren niet uit de rode cijfers komt en opnieuw een beroep zal moeten doen op het rijk voor een aanvullende bijdrage. Of, naar de woorden van bur gemeester Goekoop: „De ge meentelijke schuit vaart met hoogstens een koedikte ruimte tussen de financiële klippen door 1984 binnen. Maar het zicht op de verdergelegen ja ren blijft in dicht mist ge huld". De juichtoon die in Goekoop's speech doorklonk, werd ge temperd door de uitvoering van een modern sprookje met ditmaal nu eens geen goe de afloop door enkele bij standmoeders en WAO-ers, nadat de burgemeester zijn speech had voltooid. Deze woorden vergingen groten deels in het geroezemoes van de massa in de overvolle bur- irnhoutj BENTHUIZEN/DEN HAAG „Dit is een uiterst ono- shoomterzichtelijke zaak", merkte G. Veringa, de voorzitter Gerefyan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de b. Bu$aad van State, gisterochtend op. Hij doelde op het ju- I, zeist;idische geharrewar rond een omstreden terrein van ie firma Kemp aan de Hogeveenseweg 63 in Benthui- Koren-en' ItOOfU- in wojCemp wil dat terrein voor het opslaan en sorteren van afval- Schtina°ffen 6eKruiken. Het ging daarbij om hout, karton, ijzer en vragerv*astic ™aar °°k om chemisch en bedrijfsafval. Dat de firma )<Jurige^emP zich daarbij niet aan alle voorschriften heeft gehouden, is Rem-n het verleden gebleken: Kemp werd door de economische poli- 'o ,{n*ierechter veroordeeld en de gemeente Benthuizen legde dwang- =FOoWommen op voor ^et £eva* KemP toch weer de milieubepalingen riiddatfou overtreden. Kemp kwam eind vorig-jaar nog in het nieuws 0611. oen bleek dat er afval uit het Academisch Ziekenhuis Leiden Bu-vas gestort. Oude 14.00^'n de loop van vorig jaar vroeg Kemp een hinderwetvergunning ike so-00r het terrein aan de Hogeveensweg bij de gemeente Benthui- ,*:en aan. Hij kreeg die vergunning ook, maar de gemeente be- dat alleen hout, karton, ijzer en plastic op het terrein op- J. Ookjeslagen en gesorteerd mogen worden. Tegerlijkertijd gelastte afde-Je gemeentelijke commissie beroep en bezwaar sluiting van het lfjndlikerrein' Door het 8ebruik van chemisch afval zou er gevaar voor antoor*e volksgezondheid bestaan. Vooral K. Noordam, de buurman 1-16 u/an het terrein van Kemp, zegt veel overlast te hebben. Hij tindar-zroeg de Raad van State gisteren dan ook de hinderwetvergun- ling te schorsen. In dat geval mag Kemp het terrein niet meer mtad^ebruiken> totdat de Raad van State een definitief besluit heeft' i0 u genomen. „Kemp heeft zich in het verleden niets aangetrokken 6, ma.Van alle milieuvoorschriften en zal dat ook in de toekomst niet t 49a,loen. Chemisch en ziekenhuisafval levert nu eenmaal het mees- lalaan'e °P werd °Pgeir»erkt. DO u.; j, vr.L Buirma, de vertegenwoordiger van Kemp, bestreed dat. „Juist de dwangsommen en de uitspraak van de politierechter maken 'OORwerdere illegale activiteiten onmogelijk. Kemp zal 25.000 gulden Leld-'nvesteren om de overlast in te perken". Hij vroeg de staatsraad 54 "dan ook het besluit van de gemeentelijke beroepscommissie om ENSThet terrein te sluiten, te schorsen. .071- infor-Een vertegenwoordiger van de gemeente stelde dat het college nq envan B en W van Benthuizen er vanuit- gaat, dat Kemp zich nu don-^l aan de voorschriften zal houden. „We controleren het ter rein elke dag en dat gebeurt maar bij heel weinig bedrijven". CEN-Staatsraad Veringa laat maandag 16 januari weten, wat hij van igetei et Sesc^d vindt. ie óm» hulp ADVERTENTIE De Verpleging is gespecialiseerd in ziektekostenverzekeringen Bel voor een duidelijke folder 01718-29881. (Na kantoortijd 01718-15534.) ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Antwoordnummer 29 2220 VB Katwijk Z-H, Telefoon 01718-29881. Vroeg lammetje Niet alleen allerlei bolbloemen ste ken hun kopjes al boven de grond, ook bij dieren lijkt de natuur door deze vreemde winter van slag. Bij de familie Wesselingh aan de Rijn dijk in Hazerswoude werd donder dag een lammetje geboren, terwijl deze beestjes normaal pas in maart het leven zien. Eén van de tien schapen van de familie leverde het jonge geval 's middags om kwart over één af. Overigens zijn twee an dere schapen van de familie ook nog drachtig. De reden is eigenlijk niet het van slag zijnde weer, maar het feit dat de heer Wesseling de ram te lang bij de schapen heeft la ten rondlopen. Het dier heeft zich goed van zijn taak gekweten want vier van het tiental dames raakte „In verwachting". De bevalling van twee andere schapen wordt over een week verwacht. Overigens is het hebben van schapen, net als de verzorging van de rondlopende fa- zenten, kippen en konijnen, een hobby voor Rob Wesselingh en zijn vrouw. Hun eigenlijk broodvoorzie ning is de stalling van caravans. DIRECTEUR SANCTA MARIA: NOORDWIJK De provinci ale planning voor voorzienin gen voor de geestelijke ge zondheidszorg gaat uit van verkeerde cijfers. Omstreeks 1990 zal de Sancta niet slechts De directeur toonde zich ook verbolgen over het feit dat de provincie bij het voorgestelde maatregelen betreffende nieuwbouw en spreiding van de psychiatrische voorzienin- 275 maar ongeveer twee keer gen geen aandacht besteedt zoveel patiënten in huis heb ben. Dit heeft de directeur al gemene zaken van het psychi atrisch ziekenhuis Sancta Ma ria, drs. T.M.J. van der Zan den, gesteld in zijn nieuwjaars toespraak. aan de gevolgen voor de werk gelegenheid. Wat betreft de cijfers stelt de directeur, dat de door de provincie voor 1990 gestelde streefgetallen vol strekt onhaalbaar zijn. In het spreidingsbeleid (in de regio Leiden zijn teveel psychiatri sche bedden) wordt ervan uit gegaan dat het samenwer kingsverband Sancta Mari- a/St. Bavo omstreeks het ge noemde jaar respectievelijk 275 en 135 bedden zullen tel len. Volgens de berekeningen van de Sancta zelf zal deze in stelling bij ongewijzigd beleid na de eeuwwisseling (na het jaar 2000 dus) nog steeds 500 patiënten tellen. WARMOND Het War- moodse college van burge meester en wethouders wil het algemeen maatschappelijk werk onderbrengen bij de ge meente vanaf 1 januari 1985 en stoppen met de subsidiëring van de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Bollen streek. Maandagavond zal de commis sie maatschappelijk welzijn zich over dat voorstel buigen. Het college verwacht veel voordelen van deze omzetting: het zou goedkoper zijn en de maatschappelijke werkers worden beter bereikbaar om dat er straks plaatselijk ge werkt wordt. Tot nu toe wordt in Warmond één maal per week spreekuur gehouden en is de Stichting Maatschappelij- ke Dienstverlening Bollen streek verder telefonisch be reikbaar. In de praktijk bleek dan soms dat de Stichting moeite had snel op een lokale situatie in te spelen als de mensen daar niet zelf om vroegen. Een alternatief, het onderbrengen van het alge meen maatschappelijk werk bij de Vereniging Gezond heidszorg wordt niet aan vaardbaar geacht. Men vreest dat dan de nadruk teveel op de medische kant zou kunnen gaan liggen waardoor het soci ale element naar de achter grond dreigt te verschuiven. XA J&é. Onv, ctwn. B^a^W WW*,, zie - GEBOUW 'DE WIJK' WOUBRUGGE AANVANG 20.30 UUR Op de ruiten van een Woubrugse winkel is een poster geplakt waarop de sluiting van Woobridge bekend wordt gemaakt. „AFKOELPERIODE" VAN EEN MAAND WOUBRUGGE Het ge meentebestuur van Wou brugge heeft de jeugdsoos Woobridge gesloten. Aan leiding is de vechtpartij buiten de soos waarbij de afgelopen nieuwjaarsnacht drie gewonden vielen. Burgemeester Brouwer- De Koning noemt de slui ting, die een maand gaat duren „een waarschuwing aan de Woubrugse jeugd". Een gisteravond geplande discoavond ging dan ook niet door. Volgens de burgemeester ont stond tijdens nieuwjaarsnacht een vechtpartij die door de Woubruggenaren zelf was uit gelokt. Slachtoffer was een groep Turkse jongeren die werd uitgedaagd. De Wou bruggenaren moesten echter het onderspit delven toen met stukgeslagen flesjes op hen in werd gestoken. „Naar Wou brugse maatstaven gemeten is ADVERTENTIE Bestaande filialen worden uitgebreid, nieuwe filialen worden medio 1984 geopend. Daarvoor hebben wij nodig: Gegadigden voor deze functie zullen in staat moeten zijn op korte termijn de gehele leiding en verantwoor ding van een druk bezochte supermarkt op zich te nemen. Vanzelfsprekend dient men over de nodige opleiding en ervaring te beschikken, die voor een dergelijke zware funktie vereist zijn. Een assistent-bedrijfsleider heeft bij ons een omvangrijke verantwoordelijke taak. Hij zorgt onder meer voor een goede presentatie van talrijke artikelen en houdt de voor raden nauwlettend in het oog. Hij geeft tijdig bestellingen door, beantwoordt vragen van klanten en stimuleert en motiveert de aan hem toevertrouwde medewerkers. Voor deze functie komen in aanmerking energieke medewerkers van ongeveer 20 jaar met b.v. M.A.V.O. en een vakgerichte opleiding. Ervaring in een soortgelijke funktie kan uiteraard een voordeel zijn. Wij zorgen voor een gedegen interne opleiding, waarna men de bedrijfslei der bekwaam gaat assisteren en deze bij afwezigheid kan vervangen. Flinke mensen die: Kennis hebben van groenten en fruit, gevoel hebben voor de verkoop, open staan voor nieuwe ontwikkelingen en mee willen groeien in een gezond bedrijf. Heeft u belangstelling? Schrijf dan aan: DIGROS B.V. postbus 187 2160 AD Lisse, t.a.v. dhr. N. Schriek het veel te ver gegaan", zegt het hoofd van de politie. „Als je dit toelaat, waar gaat het dan naar toe. We hebben van omwonenden klachten gehad dat het tot half vijf 's morgens onrustig was". Het feit dat het juist Turken waren die zijn uitgedaagd, noemt hij „toeval lig". „Het had net zo goed een groep bewoners van Ter Aar of Alphen kunnen zijn". Brouwer-De Koning en de wethouders vinden dat er met de jaarwisseling teveel sterke drank is geschonken in de soos. Het bestuur van het door vrijwilligers geleide Woobrid ge heeft inmiddels in een brief aan B en W laten weten het eens te zijn met de sluiting. „Alleen het argument dat wij teveel drank hebben geschon ken, bestrijden we", zegt men tor Nico Maas. „De soos ging pas om half één open. De men sen die toen binnen kwamen, hadden vaak al het een en an der gedronken". Het bestuur van Woobridge noemt de uitbarsting van een week geleden „een uitzonde ring". Voorzitter Erik-Jan de Fey: „We bestaan bijna tien jaar en in die tijd is er nog nooit zoiets voorgevallen als met de jaarwisseling". Hij ver klaart de moeilijkheden uit het grote aantal bezoekers dat deze keer naar de Woubrugse soos kwam. „Het waren er nu zo'n drie- tot vierhonderd, ter wijl we normaal honderd be zoekers hebben. Dan verlies je het overzicht wel een beetje". Net als de burgemeester, denkt Nico Maas dat het attaqueren van de Turkse jongeren toe vallig is. „Er komen vaker buitenlandse jongeren in Woodbridge. Daar zijn nooit moeilijkheden mee. De men sen die met glas hebben gesto ken, waren ons ook onbe kend". Het bestuur is vastbesloten een en ander te gaan verbeteren om het soospubliek niet af te schrikken. „Met de mensen die de vechtpartij begonnen, gaan we een gesprek voeren. Ook willen we er nog strenger op toezien dat er niet teveel wordt gedronken", aldus Erik- Jan, die denkt dat de „afkoel- periode" van een maand wel positief zal werken op zijn oververhitte plaatsgenoten. „Als de gemeente Woobridge niet had gesloten voor een tijd je, dan hadden wij het waar schijnlijk wel gedaan", zegt Nico Maas. „Er moet streng worden opgetreden bij dit soort ongeregeldheden. We mogen het vertrouwen van de ouders die hun kinderen hier heen sturen, niet beschamen. De situatie zoals in Alphen waar bij sommige jongeren centra de slachtoffers van vechtpartijen met de regel maat van de klok naar buiten worden gedragen, willen wij hier niet". Burgemeester Brou wer-De Koning denkt dat de len. hoop dat het een een-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3