IN POLEN: Jnolë net als het volk geen enkele toekomst Privaat (2) Links:Lange rijen wachtenden voor de winkels in Warschau. Onder: Een lege slagerij, maar voorde topsporter is er steeds voedsel in overvloed. Topsporter geniet alle privileges, maar het Westen blijft lonken ZATERDAG 7 JANUARI 1984 Het lot van de columnist wordt in sterke mate bepaald door de fac tor tijd. Een argeloze lezer door grondt de daaruit voortspruitende problemen doorgaans niet, van daar dat ik van deze gelegenheid gebruik wil maken hem daarover te informeren. Neem nu dit hoekje van de krant. De redactie verwacht dit stukje elke week op een zeker tijdstip, waarna het door een opmaker kan worden ingetekend, de tekst vervolgens gezet en daarna op de bewuste pagina geplakt. Deze grotendeels door de techniek be paalde procedure kan er nog wel eens toe leiden dat de tijd de in houd van een schrijfsel achter haalt, doordat zich bijvoorbeeld op de dag van publikatie een nieuwe, onvoorziene ontwikke ling voordoet. Vorige week schotelde ik u op deze plaats een vooruitblik op dit sportjaar voor, maar op de dag van publikatie ontdekte ik reeds een „misser". Ik liet immers Ria Zbigniew Boniek, die ook als cor respondent voor het Poolse persbu reau PAP en de televisie in Italië functioneert, en al die anderen die op legale wijze zijn vertrokken, be zorgen de Poolse staat een prima bron van inkomsten. Naast het transferbedrag dient de speler ook nog eens dertig procent van zijn loon naar zijn Poolse bazen over te maken en dat loopt bij elkaar in de honderdduizenden dollars per jaar. Van „illegale" vertrekkers vangen de autoriteiten niets en dat is een doorn in hun oog. Faciliteiten Ignacy Demianczuk: „Door de sporters op gelijke voet te stellen met de bovenlaag van de massa proberen we deze mensen vast te houden. Zij krijgen alle faciliteiten om optimaal te presteren. Hun sala ris is ruim voldoende, terwijl hun voedsel van beduidend betere kwa liteit is, gewoon omdat dat voor topsporters noodzakelijk is. U kunt nu wel zeggen dat het betere voed sel ook beschikbaar zou moeten zijn voor de arbeidersklasse in Polen, maar daar stel ik tegenover dat die arbeiders dan maar eerst eens voor de produktie moeten zorgen. Zo lang zij echter alleen maar bezig zijn het de regering moeilijk te ma ken, verdienen zij geen levensstan daard die veel hoger ligt dan nu. Sportmensen, die voor Polen wil len en kunnen presteren en daar door de staat weer enig internatio naal aanzien kunnen geven, ver dienen een goed belegde boterham. De laatste tijd zijn er dan ook zeer weinig topsporters naar het Westen uitgeweken. Ik geloof dat we weer kunnen bouwen aan de toekomst en dat is dan een rechtstreeks ge volg van onze aanpak ten aanzien van de sport". Twijfels Waar Demianczuk aardig zeker is van zijn zaak, heeft de trainer van het Poolse dameshandbalteam, Bogdan Cybulsky, zijn twijfels. „Ik heb hier al aardig wat meege maakt", zegt hij. „Als er een reis naar het buitenland op het pro gramma staat, moet je altijd maar afwachten met wie je weer thuis komt. Je ziet dat de dames zich niet zo thuis voelen in deze staat. De omstandigheden voor hen zijn dan ook niet zo rooskleurig. Alleen via hun sportprestaties kunnen zij zich enig aanzien verschaffen, verder moeten ze het zelf uitzoeken". „Wanneer ze thuis komen, zitten ze bij hun ouders weer midden in de "ellende. Geestelijk is dat moeilijk te verwerken voor veelal jonge meis jes. Ik praat hier niet over een schuldvraag, dat zou voor mij ook niet goed zijn, ik signaleer alleen de moeilijkheden van topsporters hier. Verder komen die buiten landse reizen steeds minder voor. Enerzijds wegens een gebrek aan geld, anderzijds leeft volgens mij de angst bij de autoriteiten dat er een gedecimeerd team terugkeert. Voor een trainer zijn dat ook niet de meest makkelijke werkomstandig heden, maar ik besef terdege dat we als sporters en trainers in Polen het veel beter hebben dan normale mensen, voor wie het nog steeds moeilijker wordt". Voorbeelden van handbalsters die het in eigen land niet meer zagen zlitten en de wijk namen tijdens een buitenlandse reis, zijn er te over. Wie herinnert zich niet de vlucht van vijf Poolse speelsters, onder wie drie internationals, na twee oe fenwedstrijden in Nederland. De drie spelen nu in de Bondsrepu bliek, van de twee anderen is nooit meer iets gehoord. Opvallend is ook de rol van Teresa Zielewicz en Gabriele Hortensky, die onlangs met de Oostenrijkse ploeg in Polen deelnamen aan het wereldkampioenschap. Zij vlucht ten twee jaar geleden uit het land van Jaruzelslci en vonden onder dak bij de sportschool van Gunnar Prokop in Wenen. De naturalisatie kwam zeer snel tot stand omdat de vrouw van Prokop sportminister van Oostenrijk is. Prokop is ook manager van de handbalkampioen van Oostenrijk en van het nationa le team. Beide dames werden in Polen streng afgeschermd van de Poolse ploeg, ten einde te voorko men dat andere dames op dezelfde gedachten zouden kunnen komen. Tijdens het duel Polen-Oostenrijk werd het grotendeels uit schoolkin deren bestaande publiek constant „geïnformeerd" over de laakbare handelwijze van Zielewicz en Hor tensky. Beide dames gingen dan ook volkomen ten onder in de „hel van Katowice". Het is slechts een onderdeel van de verregaande intimidatiepolitiek van het regime. Sport en politiek worden in Polen over één kam ge schoren. Alles wat men organiseert of doet, staat in het teken van het socialisme. Over het algemeen krijgt men de „man in de straat" daar niet warm voor, omdat die to taal niets op heeft met het heersen- Een 32-jarige vader van twee kin deren, die zelf in de mijnen bij Ka towice werkt: „Ik ben gek van sport, maar ik ga er niet meer naar toe. Wij hebben echt niets meer. Ik verdien als vader van twee kinde ren 20.000 zloty's per maand (zwart gewisseld nog geen 120 gulden) en moet echt schrapen om rond te ko men. Eten en drinken is voor ons ook niet te koop of op de bon. Moet ik dan gaan kijken naar topsporters die veel meer verdienen en daar naast van de staat een huis en auto krijgen? Verder hebben zij het eten en drinken dat ons onthouden wordt. Want vergeet niet, er is hier genoeg, maar de arbeider krijgt het niet. De sport wordt hier gebruikt om de staat in een goed daglicht te plaatsen, positieve publiciteit te verwerven voor 'n zeer slecht sys teem. Maar alles gaat over onze rug. Moet ik dan meewerken om het buitenland te laten zien dat die sporthallen bij ons altijd vol zitten? De regering kent de mening van de bevolking heel goed en daarom ge ven ze de schoolkinderen vrij". Voor de sporters in Polen veran dert er maar weinig aan hun situa tie. Hun blik staat onverminderd gericht op het vrije Westen. Uit elk gesprek, dat overigens zeer moei zaam verloopt vanwege de altijd en overal aanwezige geheime politie, blijkt dat zij niets liever willen dan het land ontvluchten wanneer die mogelijkheid zich zou voordoen. Eén van hen, die wel iets wil zeg gen in ruil voor een foto, drukt het heel treffend uit: „Als ongetrouwde vrouw zou ik in de maatschappij 6000 zloty's per maand verdienen. Nu ik in het nationale team speel, is dat het vijfvoudige. Maar ik hoef maar één ding verkeerd te doen of maar iets te zeggen wat de heren niet bevalt en ik lig er weer uit. En dan moet ik ergens in een fabriek gaan werken voor hetzelfde hon gerloon dat mijn ouders verdienen. Zij kunnen werkelijk niets, kunnen de kinderen geen toekomst geven. Als ik uit het nationale team ver dwijn, ben ik gedoemd hetzelfde te gaan doen". 29 juli: José Higueras wint het Melkhuisje. Michiel Schapers be reikt de tweede ronde en Balasz Taroczy ontbreekt voor het eerst sinds jaren. 3 augustusDe Nederlandse da meszwemploeg wordt vierde op de 4 x 100 meter wisselslag tij dens de Olympische Spelen van Los Angeles. 5 augustus: De Nederlandse wie lerploeg wordt vijfde op de 100 kilometer op de weg in Los An geles. 6 augustus: Rob Druppers wordt vierde op de 800 meter in Los Angeles. Simon Tahamata 8 augustus: Stephan van den Berg wint zilver bij het surfen in Los Angeles. 9 augustus: Het Nederlandse hockeyteam wordt vierde in Los Angeles. Nieuw Zeeland wint goud. 12 augustus: Gerard Nijboer ein digt in de middenmoot van de marathon in Los Angeles. Salazar wint goud. 26 augustus: Alain Prost wint in Ferrari de Grote Prijs formule I op Zandvoort. Jan Lammers kwalificeert zich niet. Geen keus „Legaal naar het buitenland? Dan ben ik minstens tien jaar ouder en dan is het te laat om elders nog een toekomst op te bouwen. Ik kan u verzekeren dat het overgrote deel van de topsporters in Polen in het nationale team speelt om tijdig dit land-en dit systeem te kunnen ver laten. Ik speel niet voor de eer, ik moet, ik heb geen keus. Enerzijds kan ik van het vele geld dat ik nu krijg wat sparen om dollars te ko pen voor het geval ik in het Wes ten blijf. Mocht die mogelijkheid van vluchten zich niet voordoen, kan ik altijd nog tien jaar wachten. Die dollars blijven wel goed". „Eén ding in Polen is zeker. De jongeren hebben totaal geen toe komst in dit land en de topsporters evenmin. De laatste groep heeft echter veel meer kansen om dit trieste land te verlaten. Dat is de prijs die het systeem betaalt. Het gewone volk betaalt echter een veel hogere prijs en het wordt nog steeds erger". Geen emoties bij de militair die buiten stomdronken tegen de sport hal staat te spelen met zijn wapen tuig. „Sport in Polen is een goede zaak", brabbelt de jonge man, „de topsporters zorgen er voor dat de mensen naar de stadions en sport hallen komen. Voor ons is dat ge makkelijk te controleren. Als er geen sport op dit niveau meer is, wordt het een stuk moeilijker voor ons. Dan zou het wel eens zo ver kunnen komen dat ik met al die vluchtelingen mee moet naar het Westen. Want nu heb ik natuurlijk een prima leven. Ik moet er niet aan denken als dit afgelopen zou zijn". 2 september: Bernard Hinault wordt in Barcelona wereldkam pioen bij de profs. Johan van de Velde wordt vijfde en is beste Nederlander. 3 oktober: Ajax en FC Utrecht worden uitgeschakeld in de eer ste ronde van het Europa-Cup toernooi. 7 november: Landskampioen F eye noord wordt in de tweede ronde van het Europa-Cupvoet bal uitgeschakeld. 12 december: PSV wordt in de derde ronde van het UEFA-Cup toernooi uitgeschakeld. Dat was 1984 in chronologische volgorde. Waarbij ik het nog niet heb gehad over een paar inciden tele gebeurtenissen in de voetbal wereld, waarvan de exacte datum zich niet laat voorspellen. Ik noem: André van der Louw vertrekt als voorzitter betaald voetbal van de KNVB en wordt opgevolgd door Jacques Hogewoning. Rinus Michels wordt bij de KNVB binnengehaald als super visor. Kees Rijvers gaat bij de buren kaarten op de dagen dat Spanje speelt in het toernooi om de Eu ropese landentitel voetbal in Frankrijk. Johan Cru ij ff zet een punt achter zijn carrière en krijgt geen af- scheidswedstrijd tegen Bayern München. Simon Tahamata keert terug in het Nederlands elftal. NAC, NEC en FC Den Haag niet in de eredivisie. BUYS ioniek (rechts) iar v wereld kampioen- in Spanje met I de eveneens e naar het vrije Westen i vertrokken ed vprzegorz Lato scol °Pd® trijd* achtergrond, n zu1 en? ATOWICE Voor veel landen en, par de politieke situatie niet is de sport een uitermate haed middel om wat positieve pu- nerkfcciteit naar zich toe te trekken, eze iet zelden willen die naties hun d. Vfschonden maatschappelijke bla- sel nen oppoetsen door het organise- n van grote evenementen als Eu- pese en wereldkampioenschap- in en zelfs de Olympische Spelen. ioral wanneer een land in het r.: im fete" meuws staat bijvoorbeeld egens schending van de mensen- chten heeft het grote behoefte li iets groots te organiseren, ten nde de aandacht van de media te "jerleggen naar de sportieve activi Ook de prestaties van de ïigen" sportlieden spelen een gro- in het verbeteren van de me- jngsvorming over een dergelijk Zij bezorgen de veelal militai- vf regimes mede een vrijbrief om belaferder te gaan met het neersabelen Ln de „gewone man in de straat", (WK-voetbal en -ho- wotey),Uruquay (mini-WK-voetbal), it Sovjet-Unie (Olympische Spe- Oost-Duitsland (EK-volleybal) weg Polen (WK-handbal) zijn enkele is fekende voorbeelden van landen t slje een topevenement gebruikten' Jn enige publiciteit te verwerven sdstiV meerdere eer en glorie van de roepie tators. aanjok in Polen wordt de sport wel ien qgelijk gebruikt om de proWemen ann^n het land wat minder groot te ct <j>en lijken, alleen ligt hier de situ- en ie moeilijker. In internationaal tioppjzicht presteert het land hoege- ten.iamd niet meer. Dat heeft zijn >orst)rzaken, maar daar wil het regime no&n Jaruzelski niets van weten. De njiige manier om voorlopig toch dit pg wat prestige bij elkaar te grSai- in i, is het organiseren van wereld- Memooien, waarbij echter de pro- fcganda voor.geld voorop dient te Woor het eerst na de Russische in- clai^l van december 1981 durfde de ar ..jternationale handbalfederatie het (ïlangs aan een dergelijk toernooi handen van de militairen te ge- er van uitgaande dat de situa- 1 v<£ sindsdien verbeterd is. Ook zij ;nst&eft zich zand in de ogen laten n bllrooien, want terwijl de blauwe et vjazers van de IHF zich te goed za- (n te doen aan alle geneugten des ïze Ivens in Polen, kropen enkele më- 0, 2|rs verder vrouwen en kinderen Ij een temperatuur van een kleine J) graden onder nul door de Aeeuw, op zoek naar wat geld of l P*ts eetbaars. v^e status van topsporter in Polen is aan die van een militair, ge- de feim agent en politieman. Hij ge- echiet alle privileges die normaal zooor iemand niet weggelegd zijn. en drinken in overvloed, een huis en een prima auto staan beschikking van de sportman of die bereid is voor „volk en te presteren. Daarnaast 1 voor hem of haar een salaris afhankelijk van de internatio- belangrijkheid van de tak van twee tot vijf keer zo hoog is van een arbeider. Verder, it blijkt de belangrijkste moti- van de atleet, handballer, vol- of voetballer te zijn, na afloop van een carrière in land de gelegenheid geboden naar het Westen te vertrek- daar nog enige jaren valuta te sparen, zodat hij de rest van het leven gevrij- is van enige zorg. is de taktiek van elke commu- regering om de mensen te zich in te zetten de eer systeem" te verkopen, in de^"ichting van het Wes- Dat immers bezorgt de staafs- grijze haren met het ge schrijf en gepraat over het schen den van de mensenrechten, het volledig onderdrukken van het recht op vrije meningsuiting en de corruptie die dit soort „staatsmen sen" in hun hart meedragen. De man of vrouw die niet aan dit ver werpelijke systeem kan of wil mee werken, maar in principe toch een goed sporter is, wordt zonder aan zien des persoons teruggedrukt in de armen van de totaal ontredder de en toekomstloze mensenmassa, die in Polen steeds verder naar de afgrond wordt gedreven. Overigens is deze situatie in Polen nog betrekkelijk nieuw. Eigenlijk pas sinds de beruchte decemberda gen in 1981 heeft Moskou voor Ja ruzelski en consorten dit, in alle Oostblok-landen al lang bestaande, systeem voorgeschreven. Voordien was Polen een nogal „vrij" land, waar veel meer mogelijk was dan in de overige lidstaten van het Warschau Pact. De ommekeer naar de revolutie heeft aanpassingen ge vergd, want keer op keer verdwe nen goede sporters naar het Westen en op slag was dan een nationaal team ook weer gedecimeerd. In de periode van 1980 tot 1982 zijn ruim 120 Poolse sportlieden op ille gale wijze uit het land vertrokken. Van hen zijn er tot op heden ruim vijftig „gelokaliseerd". De meesten zijn naar de Bondsrepubliek ver dwenen, een groot deel is na de vlucht in Oostenrijk blijven han gen, terwijl Nederland slechts en kelen onderdak en sportmogelijk heden bood. Maar het overgrote deel is niet teruggezien op de atle tiekbanen, in de sporthallen, op de voetbalvelden en de skipistes. Een verklaring daarvoor is niet moeilijk te geven, de angst dat hun in Polen achtergebleven familie iets zal overkomen, is erg groot. Intimidatie Begrijpelijk, want ook wij onder vonden de intimidatie-taktieken van de dictators aan den lijve. Als westerse journalist kun je vrij doen en laten wat je wilt, totdat het sys teem vindt dat het te ver gaat. En dat is zeer snel, gezien de controles en de censuur die plaats vinden. Alle telexen en telefoontjes worden nauwkeurig gespeld en wanneer men van oordeel is dat er wel eens iets verkeerds voor Polen vermeld zou kunnen zijn, schroomt men niet een twaalftal, veelal brood dronken militairen op pad te stu ren om de journalist te laten mer ken dat mer. van dit soort waarhe den niet gediend is. Bij een derge lijke controle is het zeer wel moge lijk dat, terwijl de kamer wordt doorzocht, vijf op de benen zwiebe- lende militairen de lopen van hun mitrailleurs op de journalist gericht houden. Na twee dagen ben je er aan ge wend. Men doet namelijk niets, men intimideert alleen maar om te laten zien wie de baas is. En dat, terwijl de verslaggever zich alleen tot sport beperkt. Politieke verslag gevers komen het land helemaal niet in, maar omdat de staat een dergelijk evenement georganiseerd heeft ter meerdere eer en glorie van het socialisme, dienen daarbij toch wel enige journalisten uitge nodigd te worden. Zij worden ook met alle égards ontvangen en bege leid, maar weigeren ze mee te doen aan een door de staat georganiseer de excursie naar een leuk draaien de staatsfabriek, dan staat het leger weer voor de deur met in de hand de complete dagindeling van de „dissidenten". De geheime agenten hebben hun werk gedaan en weten precies hoe laat en met wie welke journalist waar was. Die praktijken van de militairen mogen voor westerse de verhongeringssysteem. Om de sporthallen tijdens grote evene menten toch vol te krijgen, is het niet vreemd dat men scholen vrijaf geeft om de kinderen vervolgens te verplichten naar de wedstrijden te gaan en het Poolse team naar over winningen te schreeuwen. Over onze rug Visser in Alma Ata aantreden tij dens het Europese dameskampi oenschap, maar de Nederlandse kampioene liet intussen weten daar niet te zullen verschijnen. Geen ramp natuurlijk, verre van dat. Het weerhoudt me er overigens niet van u ook, zoals beloofd, mijn prognoses voor de tweede helft van dit jaar voor te leggen. Weliswaar is 1984 alweer een stukje op dreef als u dit leest, maar ik neem aan dat op uw pri vaat nog wel een gaatje vrij is om ook onderstaande data nog ergens onder te brengen. Daar gaan we: 8 juli: John McEnroe wint Wim bledon. Michiel Schapers is in de eerste ronde uitgeschakeld. 22 juli: Joop Zoetemelk wordt tweede in de Tour de France, Pe ter Winnen derde. Hinault wint. Anonimiteit Anonimiteit, die ook voor de bevol king belangrijk is, want spreken met mensen uit het Westen staat gelijk aan een storm van controles, intimidatie-praktijken en soms zelfs opsluiting. Ignacy Demianc zuk, één van de hoogste sportbazen in Polen, weet ook dat er een moei lijke situatie is ontstaan voor de re gering. „Zeer veel topsporters heb ben het land in de steek gelaten in de periode dat de vakbond probeer de de macht over te nemen", begint hij de schuld in de schoenen van anderen te schuiven. „Voordien zijn er maar weinig mensen uit Po len vertrokken, althans illegaal. De Poolse staat heeft heel veel mensen de mogelijkheid geboden, nadat ze zich volledig voor het eigen land ingezet hadden, naar het Westen te gaan, ten einde nog iets aan de ver zameling dollars te kunnen doén. Maar met de opkomst van Solidari teit werd de situatie voor de men sen onhoudbaar en vluchtten zij il legaal. Dat is een grote klap voor de sport in Polen geweest. Hele na tionale teams vielen uiteen en hu moeten we hard werken om de zaak weer op te bouwen". Onder de mensen, die in vroeger tijden legaal naar het Westen mochten vertrekken, zonder dat de staat daar repressailles tegenover zette, zijn de voetballers Zbigniew Boniek (Juventus), Grzegorz Lato (Lokeren), Wlodzimierz Lubanski en „Wembley"-doelman Jan To- maszewski. Vorig jaar mocht opeens ook de handballer Jerzy Klempel naar het Westduitse Rei- nickerdorfer Ftichse vertrekken. Dat had echter meer te maken met het enorme gebrek aan sportkle- ding in Polen dan met een eerbe toon aan een groot sportman. De Poolse regering eiste naast een transfersom van 30.000 Mark ook een complete sportuitrusting voor vijf nationale ploegen, inclusief re servemateriaal. Elk jaar dat Klem- pel in het buitenland blijft, wordt de uitrusting weer op peil gebracht, zodat de kledinggebreken voor de nationale Poolse teams beperkt blij ven. Zbigniew Boniek mocht (met zijn vrouw) legaal naar Italië waar hij tegenwoordig ook als correspondent van het Poolse persbureau optreedt. journalisten niet gewoon zijn, voor de Poolse bevolking zijn ze aan de orde van de dag. Vandaar ook dat de vluchtelingen, die het land in 1980-1982 verlaten hebben, immer met de angst voor represailles ten opzichte van achtergebleven fami lieleden lopen. Men verkiest daar om maar liever de anonimiteit.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 23