graag op mijn identiteit worden vastge pind" Inali VOORZITTER BETAALD VOETBAL ANDBÉVANDEELOUW: ZATERDAG 7 JANUARI 1984 1ST Het sportjaar 1984 is Jonnen. Een jaar waarin het derlandse voetbalelftal op Europees kampioenschap Frankrijk ervaring zou In opdoen, maar ondanks door de spectaculaire ge- irtenissen van de laatste ken van 1983 juist de boot |te. En het was toch al zo'n jbulent jaar geweest voor de jtballerij. De KNVB kreeg Lzakenkabinet", nadat mr. c Vilé was afgetreden als Drzitter van de sectie be- jld voetbal. Tot veler ver ging werd als zijn opvolger |ntroduceerd André van der pw, ex-burgemeester van tterdam, ex-minister van ituur, recreatie en maat- lappelijk werk, PvdA-man in zijn huidige functie irzitter van de Rijnmond- d. der Louw vond in Zeist geen preid bedje. Bij het afronden I de contractbesprekingen met i bondssponsor ontstonden der- te grote tegenstellingen, dat er breuk kwam binnen het sectie- tuur. De werknemersvertegen- »rdigers liepen weg en zijn tot de dag van vandaag niet terug- eerd. Sony werd sponsor van de VB, Philips was boos, er volg- i korte gedingen en heel voet- minnend Nederland zat voor de eelste keer met de neus op de ma's. len genoeg om André van der iw even terug te laten kijken op half jaar, voorzitterschap van betaalde voetbal en te laten in- n op de problematiek die voor loog opgelaaide ruzies heeft ge- gd. Van der Louw verontschul- t zich tijdens het gesprek enige en tegenover „de lezer" vanwe- sijn breedvoerige, soms erg corn ice antwoorden. „Maar om een delijk beeld te schetsen, moet ik uitvoerig beschrijven", zegt hij. itbal op bestuurlijk niveau in de ;n tachtig. ;t was van mij vooral een be fte te zien of ik er in zou slagen betaalde voetbal zo schoon mo- jk te houden en het bestuurlijk ,e doen, dat we van alle smetten rden verlost". lishouding heb in de eerste bespreking ge- id: „Ik moet er op kunnen reke- I dat als er zich weer van die irt-geldachtige toestanden voor in en wij worden voor een keuze laatst, ik word gedekt door een '1 bestuur en dat we er alles aan len doen om aan zulke praktij- i een einde te maken". Daar is ir iedereen „ja" op gezegd. Maar wil nog niks zeggen over de ge- dheid van de financiële huis- iding. Dat die zaak er slecht irstond, is duidelijk", dacht dat het goed was dat een n als Henk Hut penningmeester [eworden. Hut is in het dagelijks en accountant en kan zich ook ben vrije-tijdsfunctie geen licht- bige grappen permitteren. Se is is hij oezig stelselmatig de 'js te wijzen op de noodzaak van goede financiële huishouding. Situatie is nu ongeveer zo, dat jaarlijkse begrotingen in even- ht zijn, dus geen tekorten meer tonen en ook door het BBI zijn dgekeurd. Waar we nog mee en zijn de gigantische tekorten het verleden en voor we daór zijn is er nog een lange weg te h s je vergelijkingen gaat trekken andere zaken die in de maat- appij de moeite waard zijn, dan jgt voetbal en op zich is het tastisch dat het zo is een bo-r i-evenredige aandacht. Waar- r iedereen die in de voetbalwe reld wat voorstelt misleid als hij is door de aandacht die zijn uitla tingen en gedragingen krijgen zich echt ontzettend belangrijk en gewichtig voelt. Een tweede punt is, dat de voetbalwereld bepaald wordt door een wirwar van belan gen, monsterverbonden en tijdelij ke coalities, die weer uiteenvallen op het moment dat er weer iets an ders aan de orde is. Dat geeft een grote mate van onberekenbaarheid aan het gebeuren. Een voorbeeld: kleine clubs kunnen nét als spelers er belang bij hebben dat onze rela tie met de externe geldgevers heel goed blijft. Maar als er weer een ander punt op de agenda staat, valt dat front weer uit elkaar. Dat ver klaart waarom bijna niets zonder» tegenstellingen, conflicten en ru moer gaat". „Een commercievrije sportwereld zou mij oneindig veel liever zijn. Het is net als met het geld van de externe geldgevers, al zou je spon sors ook externe geldgevers kun nen noemen: ie levert toch stukjes onafhankelijkheid in. Dat kan niet anders. Er gaan andere belangen meespelen dan die van de sport zelf. Maar ik ben ook wel realis tisch en zie dat het kennelijk niet lukt om het gebouw van het betaal de voetbal overeind te houden als deze inkomstenbronnen niet wor den aangeboord. Ik heb geen zak geld achter me staan, waardoor ik die helpende hand van buiten 'af niet nodig heb". Sony-Philips „En zo'n Sony-Philips-discussie wordt weer mede bepaald door al lerlei belangen en standpunten die in het verleden-zijn ingenomen. Of persoonlijke geschiedenissen die mensen hebben met twee sponsor bureaus. De KNVB had twee spon sorbureaus toen wij aantraden. En dat is natuurlijk een zaak waarvan je van tevoren kunt weten, dat het tot ellende kan leiden. Daar kon den we geen klap aan doen, daar werden we mee geconfronteerd. Er was een sponsorbureau voor de hele KNVB, amateurvoetbal èn be taald voetbal". „Zo'n zaak speelt ook weer in op de verschillende belangen die er zijn tussen amateurs en profs. Ik had deze functie nooit geaccepteerd, als betaald voetbal in Nederland op een eiland werd gespeeld en be stuurd. Ik doe dit alleen omdat ik het leuk vind dat die verweven heid tussen professionalisme en amateurisme nog bestaat. In de kunstwereld kun je zeggen, dat grote kunstenaars jonge mensen in spireren. Zo hoop ik dat dat met het betaald voetbal Cruijff-ef- fect enzovoort net zo werkt. En ik vind dat je dat zoveel mogelijk in één bond moet doen, omdat je dan die dingen op elkaar kunt af stemmen. Ik wil sterk opkomen voor de hele KNVB, maar daar wordt in de wereld van het betaal de voetbal natuurlijk verschillend over gedacht". Informatie Over de opgestapte bestuursleden Jansen en Van de Berg, die in de veronderstelling hebben verkeerd dat ze ongevraagd de beschikbare informatie zouden krijgen, zegt Van der Louw: „Als je een aantal bestuurders delegatie geeft in die sponsoronderhandelingen, kun je allerlei dingen vragen. Jansen deed zaken in de begeleiding van het Nederlands elftal. Als ik daarover iets wil weten, moet ik bij De Vries of Jansen zijn. Zo is dat in elke or ganisatie, ik weet althans niet an ders. Maar het kan zijn dat je niet krijgt wat je hebben wilt. Nou, dan is er een voorzitter die moet zor gen, dat je het krijgt! Want je kunt geen enkele organisatie zo geniaal regelen, dat ieder lid van het be stuur over alle informatie beschikt. Dat kan niet! Ik bedoel, we krijgen al veel te veel van die troepIk heb trouwens ook niet de behoefte daaraan, want zo kun je niet echt besturen. Je moet proberen, en dat is al ,zwaar genoeg, de grote lijn een beetje in de gaten te houden. Als je je in een bepaald detail wilt verdie pen, dan moetje de informatie vra gen. En ik had er de ziekte over in, dat zo'n sfeertje is blijven hangen dat hun informatie is onthouden. Daarom was ik aangeslagen, omdat ik me daar verantwoordelijk voor voel!" De werknemersorganisaties VVCS (spelers) en WON (oefenmeesters) hadden tamelijk hoge verwachtin gen van de nieuwe voorzitter be taald voetbal, vanwege zijn politie ke achtergrond. Jansen voelde zich naderhand in de steek gelaten en verklaarde na de najaarsvergade ring letterlijk: „Jullie hebben het gehoord. Dit was pure demagogie. De vergadering is door Van der Louw en zijn makkers overspoeld". Van der Louw daarover: „Iedereen heeft recht op zijn emoties. Ik heb de mijne en ook anderen in het be stuur betaald voetbal roepen wel eens dingen, waarvan ik denk: nou, het zou nuchterder kunnen Dus daar zit mijn probleem niet zo. Ik vind wel, dat mensen zouden moe ten proberen goede verliezers te zijn. Ik had niet de indruk, dat het de gebeurtenissen tijdens de verga dering waren, die de zaak bepaal den, maar dat de onrust bij de clubs al vóór de vergadering voor een groot deel was weggenomen. En dat daarin Karei Jansens teleur stelling zat. Er was de vrijdag vóór de vergadering een gesprek ge weest van de betaald-voetbalorga nisaties met enkele van onze men sen erbij". Socialist „Voor wat betreft mijn politieke achtergrond: Als je nou voor Sony of Philips moet besluiten, vind ik niet dat je een beter soort socialist bent wanneer je voor Philips kiest". Toch voelden de werkne mers over het geheel genomen hun stem genegeerd. Van der Louw: „Ja, maar ze hebben dit als toets moment genomen. Het is dét mo ment geweest, waarop ze hebben gezegd: „We stoppen ermee". Als het om twee multinationals gaat, vind ik het niet gepast om daar het socialisme bij te halen. Ik maak me daarover vanuit mijn socialistische standpunt verder geen enkele illu sie. Wij worden daarbij ook geleid, de een niet minder dan de ander, door onze eigen belangen". „Ik wil graag op mijn identiteit vastgepind worden. Ik zal daar ook nooit voor vluchten. Maar de KNVB is natuurlijk geen socialisti sche club en ik ben er ook niet in gaan zitten met een soort geheime socialistische missie. Ik vind wel, dat de opvattingen die je uitdraagt mogen worden getoetst aan datgene wat je verder politiek en maat schappelijk vindt. In het geval Sony-Philips vind ik het onzin de keuze die je daarin doet te verbin den met je politieke opvattingen. Die spelen natuurlijk absoluut geen rol. Voorzover ze een rol zouden hebben moeten spelen was er trou wens veel meer nog voor het Sony- contract te zeggen, omdat het wel bij mijn maatschappelijke opvattin gen past tegelijkertijd voor de be langen van de amateurclubs en van de profclubs op te komen. Want ik vind een goed functionerend, floré- renc) amateurvoetbal maatschappe lijk zeker zo belangrijk als een flo rerend betaald voetbal. Met het Sony-contract konden beider be langen worden gediend". Dat André van der Louw vast wel goed kan opschieten met Marten Kastermans, de voorzitter van de sectie amateurvoetbal, blijkt niet helemaal te kloppen. „Dat moet je niet romantiseren", aldus Van der Louw. „Wij doen ons best om onze belangen op elkaar af te stemmen, maar zo af en toe doet er zich in het bondsbestuur desondanks nog wel eens een vervelend moment Beste jaar Jo van Marle, algemeen voorzitter van de KNVB, noemde 1983 het beste bestuurlijke jaar dat hij had meegemaakt. Van der Louw: „Kun je nagaan wat het vroeger was. Ik denk dat dat vanuit zijn visie heel begrijpelijk is, omdat er nu van beide kanten po gingen worden gedaan de zaak be ter te laten lopen. Zo óf en toe doen Ijo van Marie. VOOrZTl98rhe. besw boM SrSe fa- da, bi) bab j meegemaakt. er zich toch nog wel kleine territo rium-ge vechtjes voor. Toen wij met Sony spraken en de eerste bedra gen over de tafel gingen, vond ik niet dat het betaalde voetbal er goed af kwam. Daarover hebben we intern nog wel een robbertje moeten vechten". Terug naar Jansen en Van de Berg. Er is een lijmpoging gedaan die is mislukt. De werknemers .hebben een eerlijker verdeling in het sec- tiebestuur geëist. Dat wil zeggen drie tegen drie met Van der Louw als voorzitter en Hogewoning eruit. Is die eis reëel? „We hadden twee partijen aan ta fel, de oefenmeesters en de spelers. Wat er werd gezegd was niet altijd precies hetzelfde. Het kan zijn ge weest dat er mensen aan tafel zaten die het prettig hadden gevonden als Hogewoning was gevallen. Zo is het niet uitgesproken. Wel is het zo, dat van hun kant de suggestie op tafel is gelegd om tot een gelijke verdeling tussen clubvertegen woordigers en werknemersorgani saties te komen, met een voorzitter daarboven. Je krijgt dan echter een geïnstitutionaliseerde blokvorming, zoals dat heet. Met een voorzitter die, als hij voor het ene blok kiest van het andere op zijn lazer krijgt en als hij voor net andere kiest door het eerste gekielhaald wordt. Naar miin mening kan het zo niet werken „Ik wil er hierbij nog eens nadruk kelijk op wijzen dat je naar mijn mening in de voetbalwereld niet kunt werken met de simpele tegen stelling werkgevers-werknemers. Waarbij dan de spelers de onder drukte underdogs zijn en de voet balorganisaties de weldoorvoede kapitalisten. Gedweeë knechten aan de ene en heersende bazen aan de andere kant. Dat vind ik een ab solute versimpeling van de situatie in de voetbalwereld. Er zijn clubs die leven op de armoedegrens of daar nog beneden een uitermate pover bestaan leiden, waarin men sen actief zijn, die er persoonlijk niets aan verdienen. En de ande ren, de spelers en oefenmeesters, die ik natuurlijk hun brood gun, maar die wel nog aan het betaalde voetbal verdienen. Kortom, de ver houding werkgevers-werknemers, die elders in de maatschappij een bepaalde kleur heeft, draagt in de voetbalwereld toch een iets genu anceerder karakter en ik wens er dan ook genuanceerder mee om te Jansen boos Karei Jansen is boos geweest over het feit, dat voor Ierland-Neder- land hem de begeleiding van het Nederlands elftal is ontnomen. Daarmee was hij natuurlijk al een beetje in zijn wiek geschoten. De schijn tegen het recht van het sec- tiebestuur bedriegt misschien, maar de schijn is er wel. „Jansen is absoluut niet van zijn functie ontheven. Mede op mijn verantwoordelijkheid is er een ein de gemaakt aan die grote delegaties die met het Nederlands elftal naar het buitenland gaan. Ik beschuldig Jansen verder niet, begrijp me goed, want die heeft ook een aantal buitenlandse reizen aan zich voor bij laten gaan. We hebben eerst het besluit genomen dat we wat dit be treft „kassie-an" wilden doen. Als wij bij de clubs aandringen op een soberder beleid, dan moeten wij het goede voorbeeld geven. Ik kon zelf niet naar Ierland, dus ging Hoge woning als vice-voorzitter in mijn plaats. Toen ging het om de vraag of er twee technische mensen mee moesten. Dat vonden we onzin. Dat heeft desondanks bij Jansen zwaar aangetikt, hoewel het niet met ont heffing van zijn functie te maken had. Wij kozen voor De Vries en Jansen zou dan de volgende keer weer gaan. De reactie die op die be slissing volgde, vond ik weer ken merkend voor de voetbalwereld. We nemen hier in de Rijnmond wekelijks tientallen van dergelijke beslissingen, als de ene wethouder naar het buitenland gaat en we te gen de ander zeggen dat hij de vol gende keer aan de bak komt. Maar in de voetbalwereld is dat direct een rel. En dat kan niet. Dan moet je de kiezen op elkaar houden". Vakantie Op dat moment liep de sponsorzaak al. De vergadering zonder Jansen en Van de Berg, waarin de defini tieve beslissing is genomen. Voor zitter Van der Louw was daar eveneens niet bij, omdat hij met va kantie was. Je vraagt je af: hoe kan iemand nou in zo'n beslissende pe riode met vakantie gaan? Van der Louw: „Wij waren al we kenlang aan het discussiëren. In de vergadering van 4 oktober hadden we al groen licht voor Sony gege ven, zij het dat er twee voorwaar den waren. Ik heb het tot verve lens toe herhaald: dat de zaak met PSP (Pro Sport Promotions) gere geld moest worden en dat er een goed bedrag voor het betaalde voet bal beschikbaar moest komen. Op het moment dat ik met vakantie ging, wist ik dat bedrag en was daar tevreden mee. De toestand met Pro Sport was toen danig uit de hand gelopen, had een conflict- vorm gekregen. De vraag was of wij tegen het contract met PSP in handelden. Dat was een vraag voor juristen. Wij hebben ons vóór mijn vakantie voorzien van een aantal juridische adviezen. Van alle advi seurs kregen wij unaniem te horen dat we op de goede toer zaten. Toen was die laatste voorwaarde van mij vervuld". „We zijn op dat punt trouwens ook in het gelijk gesteld. Dat blijkt uit de kort-gedingen die degenen, die ze tegen ons hebben aangespannen, hebben verloren. En uit de verkla ring van PSP dat het contract met Sony rechtsgeldigheid heeft. Ik ben met vakantie gegaan met de in druk, dat het Sony ging worden. Maar er moest nog wel een officiële bestuursvergadering voor worden belegd. Ik heb duidelijk laten blij ken dat ik mede-verantwoordelijk heid voor de beslissing zou dragen. Die vergadering was op zo'n korte termijn noodzakelijk, omdat er toen officieel met Philips was gepraat. Wij dienden volgens het contract binnen vijf dagen te beslissen. Dat is voor de reglementscommissie aanleiding geweest om in zo'n situ atie, waarin de KNVB met de rug tegen de muur stond en juridisch kon worden aangesproken als er niet binnen vijf dagen werd beslo ten, die vergadering beslissingsbe voegdheid te verlenen. Ik heb in „Langs de Lijn" direct na mijn te rugkeer van vakantie dat besluit verdedigd. Dat Jansen en Van de Berg niet konden komen om privé- redenen, oké, maar als dat infor matiebeeld nog niet voldoende was, dan hadden ze die laatste, te kort schietende informatie op die laatste vergadering alsnog kunnen krij gen". Wijzigingen Daarna kondigde Van der Louw aan dat er binnen het betaalde voetbal structurele wijzigingen die nen te komen. Deze: „Ik neb ge zegd, dat de gebeurtenissen in het sectiebestuur betaald voetbal mij erg deden twijfelen aan de struc tuur en dat ik het nodig vond om op een mogelijke verandering van die structuur te studeren. Dit is niet het eerste conflict in het sectiebe stuur. Deze samenstelling dateert van 1977 en als je het volgt dan zie je, dat er zich een aantal crises heb ben voorgedaan. Bovendien is er rond de werknemers ook vaak ge duvel geweest. Roel Wiersma raak te op een gegeven moment het ver trouwen van zijn achterban kwijt. Toen hebben ze een professionele vakbondsman genomen, Jo Witte- veen, wie hetzelfde als Wiersma overkwam. En Jansen en Van de Berg hebben het vertrouwen in de rest weer opgezegd. Met andere woorden, er zijn op z'n minst dikke vraagtekens te zetten bij de werk baarheid hiervan. Ik ben nog niet aan de conclusie toe, dat deze struc tuur helemaal nooit zou kunnen werken, maar dan moet je wel iets doen aan de voorwaarden waaron der". „Dan kom je bij het probleem, in hoeverre conflicten zijn ontstaan door persoonlijke tegenstellingen en waarom deze medezeggen- schapsvorm zo'n vechtmodel is ge worden. Mijn ideaal van werkelijke medezeggenschap is dat je echt wat te vertellen hebt, maar ook mede verantwoordelijkheid draagt. Als je eenmaal deze spelregels hebt aan vaard en je hebt twee van de zeven bestuurszetels, dan aanvaard je ook het risico dat je overruled wordt door de meerderheid. Ze moeten dan zeggen: wij blijven knokken voor onze opvattingen, maar wij lo pen niet weg. De essentiële vraag is, of je daartoe bereid bent". Transfersysteem De overheid wil humanisering van het vergoedingensyteem, maar de clubs voelen daar niks voor. Moet het transfersysteem gehandhaafd blijven? Van der Louw: „Neem de situatie bij Sparta als voorbeeld. Sparta heeft een scoutingsapparaat opgezet, dat steeds weer met jong talent komt. Zo heeft de club in de loop der jaren enkele geslaagde transfers tot stand kunnen bren gen. Dat is de inkomstenbron van Sparta. Schaf het systeem af en Sparta ligt morgen absoluut op z'n gezicht". „Op zich vind ik het ook niet leuk dat mensen met prijskaartjes rond lopen. Ik wil wel meewerken om dat vergoedingensysteem te versoe pelen en op de langere termijn zelfs weg te krijgen, maar ik vraag men sen die dat bepleiten, wel de discus sie met volle verstand te voeren. Gelukkig is het dit bestuur gelukt in de ledenvergadering een meer derheid te krijgen voor een versoe peling van het vergoedingensys teem, hetgeen al behoorlijke span ningen opriep. Met alle kramp en pijn is er een reglementswijziging voor gekomen, wat het vorige be stuur niet gelukt is. Maar als je het helemaal afschaft, zouden de bui tenlandse clubs de Nederlandse af romen. En je kunt dan de grenzen wel sluiten, maar er wordt in Ne derland niet op een eiland gevoet bald. In UEFA-verband moet ge tracht worden op één lijn te ko men, dan kun je langzamerhand, via een doordacht plan, aan een be ter vergoedingenbeleid werken. Maar hier in Nederland even die zaak afschaffen, zonder je te be kommeren om de effecten, ook voor de spelers, dat vind ik te triest". Marge Een vraag, die uit de koker komt van de kleinere betaalde clubs. Doet dit bestuur betaald voetbal concreet iets voor de clubs, die, zo als dat zo mooi heet, in de marge van het betaalde voetbal vertoe ven? „Het antwoord is ja", aldus Van der Louw. „In ons programma stond het handhaven van twee divisies met een aantal clubs, dat overeen komt met de huidige situatie. Ove rigens wél met een doorstromings regeling, die ik zelf erg prettig vind omdat het de scheidslijn tussen amateurvoetbal en betaald voetbal iets doet vervagen. En bovendien voorkomt het dat steriele gedoe in de staart van de eerste divisie, waarvan je van tevoren al kunt voorspellen, hoe die er aan het eind van het seizoen uit zal zien. In die zin kun je de kleinere clubs geen zekerheid bieden, want door die doorstromingsregeling zou het kun nen dat ze plaats moeten maken voor de amateurclubs die belang stelling hebben betaald voetbal te gaan spelen". „Er zijn clubs die een stichtings vorm hebben en geen amateuris tisch achterland. Daar ligt inder daad een groot probleem. Ik wou, dat je beslissingen kon nemen waar alleen voordelen aan kleven, maar dat kan niet. En in dit geval kan ik de problematiek ook niet ontken nen. Ik maak me er misschien niet ontzettend populair mee, maar ik vind dat je toch tegen die clubs het volgende moet zeggen: als je er per jaar nog niet in slaagt een ton aan recettes binnen te krijgen, en dat strekt zich over een aantal jaren uit 2onder dat er verandering in komt, is het dan nog verantwoord om be taald voetbal te spelen?" Superliga En André van der Louw merkt tot slot op: „Als het ooit tot een Super liga zou komen, zou ik er niet meer bij zijn, omdat dat soort een zelf standigheidsbeweging is die loskop peling zou betekenen van de rest van het voetbal. Nee, dan ben ik daar niet meer bij". HENK MULDER

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21