Confectiereizen of "vakantie naar maat SE TOERISTENINDUSTRIE geiNKT OP TWEE GEDACHTEN EeidaeSowuvnt ZATERDAG 7 JANUARI 1984 PAGINA 13 Toerist anno 1984: een onhandelbaar, door en door verwend kind, dat altijd zijn zin moet krijgen éèiït toenemen en Nederland scoorde plus 57 procent. De tijd dat men in deze branche de neus ophaalde voor de ver koop van binnenlandse reizen is voorbij en er gaan steeds meer VVV-arrangementen over de toonbank. Hetzelfde bedrijf dat „India en Kashmir" in de brochures heeft, biedt voor een koopje een fietsva kantie „Hart van Brabant" aan. Voordeel-overnachtingen in de elf Crest-hotels (f 49,- inclusief ontbijt) dragen hun steentje bij aan de omzet. Een stortvloed van deelgidsen (de ANWB heeft er dertien op de plank) geeft ieder overzichte lijk het zijne. Stedenreizen kunnen per nacht geboekt worden, soms al vanaf 29,- f>er persoon, met keus uit 19 anden en 44 plaatsen. Ook in die sector is er vraag naar kor te arrangementen niet te ver van het eigen bed. Wat zich ook gaat afspelen in het zwerk, de bus blijft in strikt diensttempo door Euro pa rijden, voorzien van snufjes als video en sinds kort ook de verstrekking van ontbijt en lunch aan boord, net als in het vliegtuig. De Jong Intra wierp als grootste onder zijn broeders een mammoetprogramma van bijna 400 pagina's op de balies. Deze „busboeren" houden veel meer rekening met het feit, dat West-Duitsland en Frank rijk verreweg de populairste vakantiebestemmingen zijn, op de voet gevolgd door Oosten rijk. Er is weinig te vliegen op deze trajecten, maar de touringcar brengt er de passagiers tot voor de deur van hun hotel. In die landen vinden ook de meeste zelfregelaars wat zij zoeken. Automobilisten die er geregeld komen hebben steeds minder behoefte aan de be middeling van het reisbureau. De strijd om dit legioen in het gareel te krijgen, wordt onver minderd voortgezet. Tijdig boeken! Een zorgeloos jaartje zal het niet worden voor deze be drijfstak nu het goedkoopste uitje dat men bedenken kan, een bezoek aan familie en kennissen, dit jaar hoog stond genoteerd. Met spanning ziet men uit naar de weersomstan digheden in de zomer van 1984. Twee zonnige seizoenen hebben veel mensen verzoend met een verblijf in eigen land of nabije gewesten over de grens. De ANVR heeft nu al gewezen op statistieken, waar uit zou blijken dat er niet ge rekend mag worden op een derde zomer, waarin er geen wolkje aan de lucht is. Er moet, met andere woorden, ook uit meteorologische over wegingen tijdig geboekt wor den! Het verschijnsel van de ,Jast minute"-beslissingen grijpt toch al sterk om zich heen. Er wordt steeds later of in het geheel niet meer toege hapt. Het mooie weer kan daarop van invloed zijn, de malaise, onzekerheid over een dreigend ontslag enzovoort. De voornaamste oorzaak zou wel eens kunnen zijn, dat de rei zen voor een krats verkocht worden, als de fabrikanten blijven zitten met hun inge kochte vliegtuigstoelen en ac commodaties. Het publiek be gint zich daarop in te stellen, vandaar dat men nu terecht is gekomen in een vicieuze cir kel. De „last minutes" vormen een ernstige bedreiging voor de reiswereld maar de wil om er gezamenlijk iets aan te doen schijnt te ontbreken. Incidenteel worden „vroeg- boekers" nu al beloond met surprises, variërend van een mooie kalender tot 50,- per persoon en gratis annulerings mogelijkheden tot een zekere datum. Wie aldus de beste krenten uit de pap haalt wordt dus ook nog eens extra be loond! Dit soort „premies" maakt het er niet gemakkelijker op, om in de toch al zo onoverzichte lijke supermarkt het juiste produkt te kopen. Het vliegen in gezinsverband wordt nu bij voorbeeld gestimuleerd door een eindeloze variatie aan kin derkortingen, ineens zo maar, honderd gulden extra reductie.' bijvoorbeeld voor kleuters tus sen de twee en vier jaar. Prijsvergelijking blijft noodza kelijk, voor wie het onderste uit de kan wil halen. Mis schien kan een huiscomputer goede diensten bewijzen, want in de reiswereld zelf komt zo langzamerhand ook alles uit het elektronisch brein. De ter minals zijn overal in opmars. En dit jaar zijn de eerste au- dio-visuele reisprogramma's op de markt gebracht. Video tapes, die de genoegens van zand, zee en zon zichtbaar ma ken op het eigen televisie scherm. LEO J. LEEUWIS I. eh stac ipen en VlR.COR salons e Met de eigen auto voor de eigen caravan; de eigen fiets en eigen surfplank als bagageZelfregelaars" blijven de reisbranche kwellen met hun onafhan kelijkheid. Jk i Wordt 1984 het „Jaar van de slag om Griekenland"? Nederlandse reisfabrikan- ten hebben er meer bed den gereserveerd dan ooit tevoren, maar of wij ze ook allemaal gaan beslapen, blijft de vraag., Vorig jaar zouden zo'n 150.000 land genoten in dit land hun va kantie hebben doorge bracht. is moeilijk te voor ellen hoe de vakantie- jnger in 1984 zal reage- bn op het aanbod van ge organiseerde reizen. het afgelopen jaar heb- n de bemiddelaars weer 1 terrein moeten prijs- ïerland. jeven aan mensen die |un eigen weg gingen of ■^lewoon thuis bleven. Hoe By |ront dit verlies was, blijft het ongewisse. *)e overkoepelende orga- jnfo j isatie ANVR telde vijf rocent passagiers minder an in 1982, maar Peter J. 'elderhoff, de geen blad de mond nemende recteur van NRV-Holi- y, toonde zich best te- eden met zijn omzetver- van tien procent. Hij hatte de terugval voor hele branche namelijk maar liefst een kwart de hele handel. rACARA|re< „Avonturen", zij het meestal perfect georganiseerd, beho ren tot het modieuze aanbod. En zo kan men terecht komen op een primitief luchthaventje in het hart van Australië. Al aardig wat Nederlanders com bineren het familiebezoek met een vakantie in dit onmetelijke land. dkoper vliegen 'eel touroperators lopen weer et het hoofd in de wolken r vliegvakanties zoveel goe< zijn geworden. Er zijn ijsdalingen te signaleren van im een tientje op de honderd 'den. Het is nu mogelijk om r de Costa Brava te vliegen t een bedrag dat de (pen- l)bus concurrentie aandoet, men. Neckermann noemt erschülen van slechts tussen 120 en 150 gulden en is daar g blij mee, hoe raadselachtig k klinken mag, omdat en vorig jaar 35 procent éér, passagiers in de touring- rs wist te praten. En ook iér was deze organisatie zeer ee ingenomen. Die mensen oeten nu dus weer uitstap- n en naar hun bestemming iegen, als het even kan naar janje en Griekenland, mdat in die landen ook pese- i en drachme de juiste trend olgen door te devalueren, innen zij blijven dienen als [ergaarbak voor het massatoe- isme. Reeds is 1984 uitgeroe- ien tot „Het jaar van de slag lm Griekenland". In de bro- hures worden meer verblijfs- ccommodaties aangeboden jan ooit tevoren. De touring- ar die het helemaal zou gaan naken blijft wel frequent rij den, maar er zit nu toch weer ts .anders in de luchj. lolland International gaat elfs rechtstreeks charteren op ;et eiland Mykonos, waardoor eze vakantie honderden gul- ëns goedkoper zal worden. In imenwerking met Evene- lentsreizen presenteert Hotel- lan nachtvluchten op Athene oor de ongekende prijs van 487,-, zij het zonder de l "uikelijke verwennerij aan oord. Marysol biedt nacht luchten aan op Mallorca en eemt kinderen tot vijf jaar ratis mee, om het kwijnende ezinstoerisme aldaar een ieuwe stimulans te geven. rn vest eren in jezelf >panje blijft het enige Zuideu- opese land met voldoende ac commodatie om zoveel tiental- én miljoenen hun portie zand in zon te kunnen geven. Ook laar zijn veel meer apparte menten, enzovoort, gereser- «erd voor de Nederlandse va- 'antiegangers, terwijl bijvoor- >eeld Holland International in ët laatste boekjaar het Span- s-toerisme toch met tien pro- ént zag dalen. )e Middellandse Zee dus, daar 'liegen wij heen. Griekenland i" het symbool geworden van volstrekte zorgeloosheid, „investeren in jezelf", Vaar men alle variaties op het i-ikantiepatroon geconcen- reerd vindt. Nu de reiswereld i£h zoveel passagiers ziet ont- lippen is er een nieuwe for- ïule bedacht om ze weer aan balie te krijgen, ie toerist is een onhandelbaar, oor en door verwend kind éworden, dat altijd zijn zin loet krijgen, daar lijkt het op. )e coniectievakanties van releer worden op maat toege- neden naar de wensen van relke vrijbuiter dan ook. Wie een zin heeft om op één -d"ieks eiland te blijven zitten [an gaan „hoppen van het naar het andere, branche is verontrust over t toenemende effect van ons Dj verten lokken. Maar een voordeelreis van 21 dagen Bali met verblijf in het eerste klas hotel Sanur Beach, komt toch altijd nog op 3.650,-. Met Holland International kan men al vanaf 1.995,- twee weken naar Cuba, een nieuw en opwindend reisdoel. Dit soort avonturen blijft toch voorbehouden aan welgestel- den of zeer nijvere spaarders. Er wordt al gauw zo'n f 5.000,- per persoon aan uit gegeven. Zevenduizend boe kingen voor Indonesië, wat maakt het uit op het grote to taal aan pakketreizen, waarin tegenwoordig ook de stacara van zijn stellingen heeft be trokken? Het moet de miljoenen landge noten met een zeer krap bud get vreemd in de oren klin ken, dat men keus kan maken uit dozijnen cruises, waaron der een combinatie van varen op de extreem-luxe Queen Eli sabeth Iï en vliegen met de miljarden verslindende roof vogel „Concorde". Maar Zee tours, de grootste bemiddelaar in ons land voor deze spele vaarten, schat het aantal crui sepassagiers op slechts vijftien duizend. Vele kleintjes De werkelijkheid is anders dan offertes als „Waikiki Holi day Special" 2.599,-) en „De vier gezichten van China" (18 dagen, f 5.395,-) soms doen vermoeden. Ook in 1984 zal de grote meerderheid van ons volk genoegen moeten nemen met eenvoudiger verzetjes. Het feit, dat een vliegvakantie van bijvoorbeeld 1.200,- nu f 990,- kost, zal daar weinig verandering in brengen. Vorig jaar waren de vluchten trou wens een procent of zeven duurder geworden, zodat veel meer mensen in bus of auto stapten. Er zouden honderdvijftig- tot tweehonderdduizend personen minder via de reisbureaus en banken op vakantie zijn ge gaan. Vandaar ook, dat men wel de veeleisende levensge-» nieters op hun wenken wil be dienen, maar ook beseft, dat vele kleintjes één grote ma ken. De grote massa is toch te vinden achter het stuur van een auto of in de touringcar. Onze grootste reisorganisatie zag dit jaar de eigen autova kanties gemiddeld met 23 pro cent en binn.en Nederland zelfs met 49 procent stijgen. Auto, touringcar en wellicht de nu ook aanzienlijk goedko per geworden trein, zullen ook in 1984 de populaire transport middelen blijven, zo al niet de voorkeur wordt gegeven aan een fietsvakantie. In het aan bod wordt daar terdege reke ning mee gehouden en vooral binnen de magische cirkel van 500 kilometer is het assorti ment aanzienlijk uitgebreid. Dicht bij huis Wie dicht bij huis blijft is goedkoper uit. Het jubilerende Arke-Reizen biedt niet als eni ge meer adressen aan in de Benelux. Van Ginkel heeft vijf nieuwe bungalowparken in de brochure opgenomen. Holland International zag dit jaar de trek naar België met 107 pro- „ik-tijdperk" op het toerisme. Tussen de zeventig en tachtig procent van de landgenoten die op vakantie gaan (de ra mingen verschillen), zou alles zelf regelen. Deze ongebon denheid wordt nu zo subtiel mogelijk verpakt in arrange menten: het prima geregelde avontuur. Wie daar geen keus uit maakt kan zichzelf te kort doen en loopt zelfs het risico duurder Uit te zijn met de doe- het-zelf-neigingen! In 1983 werd ons volk al voor gerekend, dat de pendelbus voor een gezin de helft goed koper kan zijn dan de eigen auto a 50 cent per kilometer. Er wordt niet alleen rekening gehouden met het verlangen om aan elke gril toe te geven, ook het verhoogd „prijsbe- wustzijn" spreekt uit menig arrangement. Goedkoop vliegen naar de zonneparadijzen en daar com pleet ingerichte (bungalow)- tenten betrekken, de moge lijkheden daartoe zijn plotse ling legio geworden. Op Kor- foe of in de Algarve, bij de stranden van Salou of aan de rand van een woestijn, men kan er als het volk van Israël in tenten wonen en aldus veel besparen. Aan de Costa Brava is een tiendaags verblijf al mo gelijk voor 253,-. Clubvakan ties Het valt niet mee te voldoen aan de vraag naar goedkope vakanties en toch het gewen ste maatwerk te leveren, ook voor een doelgroep van rede lijk welgestelden, die kwaliteit verlangen op elk levenster rein, dus ook in de vrije tijd. Hotelplan ziet in deze catego rie 25- tot 50-jarigen (tweever dieners, academici, jonge ma nagers, enzovoort) voldoende .perspectief voor een investe ring van acht miljoen. Aan al hun verlangens kan voldaan worden in de „Club Horizonte", tien tot vijftien procent duurder dan een door snee strandvakantie, maar he lemaal afgestemd op de ziele- roerselen van een „nieuwe eli te", die zich van de massa wil onderscheiden. Op tien plaat sen aan de Middellandse Zee zal de reisorganisatie dit vrije evangelie gaan verkondigen. De „Clubs", allerlei variaties op het fameuze Méditerranée- succes (800.000 gasten in 24 landen) duiken ook op in tal van andere programma's, zij het minder geprofileerd dan de oases van „Horizonte". Sun- air heeft wel 20 van dit soort aanbiedingen. De zon staat in elf aangevlogen landen weer hoog aan de hemel. Goedkoper dan ooit worden ook de Roe meense stranden genoemd en aan de Zwarte Zee in Bulgarije is er zelfs nog keus uit zeven tien aanbiedingen. Het kan niet op met de bevre diging van de meest uitzonder lijke wensen, vooral die van jeugdige vakantiegangers. Met de surfbus naar Spanje (neem je eigen plank mee!), trektoch ten op muilezels, varen in rub berboten of op een ouwe schuit rond de Griekse eilan den, lekker scheuren met een buggy in Andalusië, op een fiets met tien versnellingen door Istrië. Alles is mogelijk. De clubformule spreekt ook in dit gezelschap zeer tot de ver beelding. Indonesië Het prolongeren van de Lu- therreizen door Oost- en West- Duitsland door de NCRV zal weer een andere bevolkings groep aanspreken. Een merk waardig verschijnsel is het nog toenemende aanbod in dure en verre reizen, zeer exclusief soms. Nol de Zwart van Uni- travel ondertekende dit jaar het grootste contract voor ka merreserveringen, dat ooit in Indonesië is afgesloten: 11.500 overnachtingen. Hij rekent voor het komende jaar op 3.500 passagiers. Alle andere touroperators boeken tezamen eenzelfde aantal reizigers voor de „Gordel van Smaragd". Specialist NRV-Holiday ge waagt daarbij van het reizen in air-conditioned bussen op Java en Bali. Ook in deze sector is „diversi ficatie" het toverwoord gewor den, zo bericht Special Traffic van Wagons Lits. Er is vraag naar combinatiereizen, over stapjes, verfijning van het ar rangement en alles wat verder duidt op individualisering. Moeilijke woorden voor het' verschijnsel, dat in toenemen de mate aan persoonlijke wen sen moet worden voldaan. Vandaar de 22 rondreizen in het China-programma van deze organisatie, langs tien routes, in tijdsduur variërend van 19 tot 31 dagen en met de mogelijkheid om ook Burma, Thailand en Japan aan te doen. Op Sri Lanka kan de „blanke toean" zelfs rondrei zen ondernemen per auto met een privé-chauffeur. Wie had ooit kunnen den ken dat de „bus" een zo grote rol zou gaan spelen in het massatoe risme. Vorig jaar konden de honderden touringcars het niet aan pendelen tus sen ons land en de verre vakantie oorden. Spanje zal dank zij het overweldigen de aanbod in accomodaties en de lage prijzen ook in 1984 een vergaarbak zijn voor het massa toerisme.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13