Zilveren Sleutels voor De Zijl/LGB „Et hoop met een kampioenschap afscheid te 99 „Alleen zakelijk fiasco van ijshal kan zaalsport helpen MITCHELL PLAAT IN LAATSTE JAAR: Jj ZWEM- EN POLOVERENIGING UITGEROEPEN TOT LEIDSE SPORTCLUB VAN HET JAAR 5 SPORT LEIDEN CcidócSotiAant ZATERDAG 7 JANUARI 1984PAGINA 10,'- DEN BOSCH Mitchell Plaat en Dan Cramer staan vanavond met Nas hua voor het laatst in een competitiewedstrijd bin nen de lijnen van de Vijf Meihal. Beide Bossche spelers keren aan het ein de van het seizoen defini tief terug naar de Vere nigde Staten. Voor Mit chell Plaat betekent de rematch met zijn oude ploeg, met als inzet de al dan niet gedeelde eerste plaats in de eredivisie, te vens het afscheid van het Leidse publiek, dat hij vijf seizoenen lang aan zich bond. Een publiek ook dat Plaat de over- gang vorig seizoen naar Den Bosch nooit echt kwalijk heeft genomen. Het was duidelijk dat de guard koos voor continuï teit over de te verwach ten chaos in Leiden, dat net Theo Kinsbergen en Wilson Washington had binnengehaald. Plaat kreeg het gelijk aan zijn zijde, hoewel hij met een lichte hersenschudding moest toekijken hoe Den Bosch haar vierde land stitel binnenhaalde. „Het is steeds'weer vreemd om de Vijf Meihal binnen te komen en naar de andere kleedkamer te moeten" ver telt de dinsdag 30 jaar gewor den Plaat in zijn Bossche flat: „Ik vind de Vijf Meihal de fijnste speelzaal in Nederland. Een houten vloer, goede bas kets en publiek dat dicht op het speelveld zit. Het publiek is tegen mij altijd erg aardig geweest, ook nu ik voor Den noordhallen, het reclameburo Joop Visser, de Directie Sport en Recreatie en het Leidato comité kon beschikken over een totaal bedrag van 4500 gulden, bleek gisteravond plaats te hebben ingeruimd voor een negental aanmoedi gingsprijzen ter waarde van honderdvijftig gulden. Ellen Bakker werd door de jury als „misschien wel het grootste talent" naar voren ge schoven. De bij Avanti tafel tennissende dochter van coach en vader Gerard Bakker heeft zich inmiddels reeds een plaats verworven in het Nederlands team, werd tweede bij de strijd om de Limburg Coupe en staat als vierde genoteerd op de Eu ropese jeugd ranglijst. Volleybalster Jolly van Dam kreeg de aanmoedigingsprijs toegekend, omdat zij zich in middels een basisplaats heeft verworven in het eerste team van nationaal titelpretendente Starlift Blokkeer. De jury over de oud-speelster van Leython: „Een Leidse volleybalster op dit niveau, door haar coach als talentvol omschreven, mag hier niet ontbreken". Twee promoties naar het hoogst haalbare niveau bleken gisteravond van voldoende ge wicht voor een aanmoedi gingsprijs: LMHC en Fides Pacta. LMHC keerde na enige jaren van afwezigheid terug in de hoogste hockeyklasse, waarin de ploeg het tot nu toe zeker niet slecht doet. De uit Vicus Orientus en Fluks voortgekomen fusieclub pro moveerde in de zaal naar de hoogste korfbalafdeling en werd zo de ongekroonde op volger van het in 1977 uit de hoofdklasse gedegradeerde De VOORZITTER LEIDSE SPORT FEDERATIE, CARL PRIES: T>T> t Deze week geen Hutspo(r)t. Bosch speel. Ik herinner me nog hoe Jimmy Woudstra na zijn vertrek bij Punch bij te rugkeer in Delft werd uitge jouwd en bekogeld". Plaat blijft een gentleman, het han delsmerk dat hem in het hele land populair heeft gemaakt. Over Leiden niets dan goed- s:„Ik had nooit gedacht nog eens ergens anders te zullen spelen. Toen Parker stopte met sponsoren wilde ik blij ven. Ik wilde nog een keer kampioen worden, maar toen ik alle veranderingen zag, wist ik dat ik weg moest. Er was voor mij geen plaats in dat showteam. Emill Hagens en Bert Kragtwijk vertelden me later dat ik gelijk had ge had, maar nu liggen de zaken weer anders. Dit jaar heeft Leiden een goed team, dat hard werkt en waarin ik zou kunnen spelen". Spanning Plaat bewaart aan het eerste (kampioens) jaar in Leiden nog steeds goede herinnerin gen: „Ik speel om kampioen te worden, daar gaat het om. Dat moesten sommige spelers toen nog leren want met Mer- casol werden er veel wedstrij den verloren. Er was veel spanning want je wist van te voren niet welke wedstrijd je zou winnen of verliezen. De laatste jaren is dat niet meer zo. Nu weet je wat je wint en is er alleen op Europees ge bied 'nog spanning. Danny Cramer en ik willen met een kampioenschap afscheid ne men, maar Elmex maakt dat wel erg moeilijk voor ons". Mitchell Plaat kwam in con tact met het Nederlandse bas ketbal door bemiddeling van zijn vader, die hem wees op een advertentie van Theo Kinsbergen. Deze was op zoek naar Amerikaanse basketbal lers van Nederlandse afkomst. Plaat:„Mijn grootvader is in Amsterdam geboren en na een echtscheiding naar Ore gon geëmigreerd. Hij heeft nooit de Amerikaanse natio naliteit aangenomen, waar door mijn vader en later ik ook Nederlander werden. Grootvader stierf toen mijn vader vier jaar was en wij wisten dus niets over onze fa milie in Nederland. Drie maanden geleden kreeg ik een telefoontje van mensen in Amsterdam, die mij op de te levisie hadden zien spelen. Het bleek dat mijn grootvader uit zijn eerste huwelijk twee kinderen had, halfbroers van mijn vader, en die tak van de familie woont nog steeds in Nederland. Mijn vader komt later dit jaar hierheen voor een ontmoeting". Derde keus Kinsbergen kon Plaat, die uit kwam voor de universiteit van Californië in Bakersfield, niet plaatsen en verwees hem door naar Parker. Plaat was daar derde keus achter John Franken (later Donar) en Scott Runia (BYU, Amstel veen). De komst van Plaat bleek een gouden greep. Par ker werd al direct kampioen en in de daaropvolgende jaren stroomden zelfs de Groe- noordhallen vol, al werd het succes van het eerste jaar nooit meer geëvenaard. In zijn vijf seizoenen in Leiden scoorde de spelmaker 3052 punten, tegen een percentage dat ver boven de vijftig pro cent ligt. Ook in de afdelin gen vrije worpen, assists en Mitchell Plaat mét baard (op archieffoto in de een volle Groenoordhal): een gouden greep. onderscheppingen scoorde Plaat ieder jaar hoog en dat hij vier maal in het All Star team en éénmaal in het All Defense team werd gekozen was geen verrassing. Het Ne derlands team deed daarnaast 85 keer een beroep op Plaat, met een vierde plaats bij het Europees kampioenschap als voorlopig hoogtepunt. Soms besnord, soms met een flinke baard, een tijd lang flink geblesseerd en een half seizoen met broertje Chris aan zijn zijde, bepaalde Plaat on der de coaches Blom, Wallaart en Boot het gezicht van Lei den. „Ik vind Ton Boot de beste coach die ik hier heb meegemaakt. Dat wil niet zeggen dat de anderen slecht waren, maar de werkwijze van Boot past het beste bij mijn opvattingen over basket bal. Wat dat betreft is er de laatste jaren veel veranderd in Nederland. Het spelpeil is vooruit gegaan, al heeft het grote publiek nog maar wei nig waardering voor het bete re verdedigen. Hollen en dra ven lijkt leuker, maar met goed basketbal heeft het wei nig te maken. Het publiek moet daar oog voor krijgen". Plaat vertelt vervolgens la chend over zijn eerste erva ring in Den Bosch: „Ik was met Peter Paulides naar Den Bosch gereisd voor de play-off finale en om mijn contract te tekenen. Toen wij weggingen kon ik mijn auto, met de naam Parker erop, niet vin den. Bossche 'supporters' had den hem op zijn kop gezet. Paniek natuurlijk bij het be stuur, dat vroeg ik of toch als jeblieft maar wilde blijven". Plaat kan straks als accoun tant in Cupertino veel verha len: „Mijn grootste teleurstel ling is het ontbreken van ëen Europese titel. Wij zijn er een paar keer erg dichtbij ge weest, maar kwalificatie voor de Olympische Spelen kan dit jaar alles goedmaken. Als we dan in Los Angeles tegen Amerika spelenzegt Plaat met mijmerende blik. Vanavond om half negen staat de begaafde dribbelaar naast Cramer in het veld te gen Leiden, dat eerder deze week nog kansloos verloor (80-60). Studio Sport is erbij, de Leidse schijnwerpers staan voor het laatst op Mitchell Plaat. HANS JACOBS tafeltennister Ellen Bakker. LEIDEN „Voor de op lossing van het chronische tekort aan accommodatie voor de zaalsporten is een zakelijk fiasco van de ijs hal aan de Vondellaan no dig. Wij blijven de ge meente steunen om de ijs hal in handen te krijgen en deze te bestemmen tot sportzaal. Dit ondanks het belang van de schaats sport, met een Leidse ver eniging en een dominant belang vanuit de regio, een regio die overigens nauwelijks bereid is met ons te praten over het sportbelang in meer alge mene zin, in het bijzonder wanneer het over de fi nanciering gaat". Dit zei gisteravond voorzitter Carl Pries van de Leidse Sport Federatie (LSF) tijdens de tra ditionele verkiezing van de Leidse sportman/-vrouw/- ploeg van het jaar. In een gloedvol betoog zette de LSF voorzitter de problematiek van de Leidse amateursport uiteen. Hij deed dit aan de hand van een onlangs onder de LSF-leden gehouden en quête, waarmee het beleid van de federatie blijkens zijn me dedelingen veel steun ver wierf. De voorzitter conclu deerde, dat de Leidse sportver enigingen in algemene zin een optimistische, maar realisti sche kijk op de toekomst heb ben. Men verwacht een gelijk blijvende of een bescheiden groei van het aantal leden en ziet knelpunten in de beschik bare ruimte, financiën en de aanwezigheid van voldoende Ten aanzien van de beschikba re ruimte verkeert vooral de zaalsport in een moeizame si tuatie. De heer Pries roemde daarbij sportwethouder Tesse- laar in zijn actie om het voor malige postkantoor aan de Ge- restraat voor de tafeltennis sport binnen te halen. Ten aanzien van de financiën noemde voorzitter Pries het getuigen van realiteitszin, dat de meeste verenigingen die problemen verwachten deze mede door het verhogen van LEIDEN De zwem- en polovereniging De Zijl/LGB is gisteravond in het clubhuis van de rug byclub DIOK uitgeroepen tot Leidse sportclub van het jaar 1983. De vereni ging ontving de bij deze uitverkiezing behorende Zilveren Sleutels voor een aantal aansprekende pres taties. In haar rapport haalt de jury, dit jaar bestaande uit Cees van Duivenbode. Jan van Duyn en Gert-Jan Onvlee, onder meer de prestaties van jeugdige ta lenten als Mireille Correljé, Yvonne en Yolanda Later- veer, René Correljé, Laurens van Kampen en Niels Ouwer- kerk aan en wordt ook het Ne derlands kampioenschap op de 1Q0 meter vlinderslag van Ed ward Maasdijk een „belangrij ke steen" voor de uitverkie zing genoemd. Het merendeel van het sportieve werk dat De Zijl/LGB voor de tweede maal in het bestaan van de Leidato Sportverkiezing de Zilveren Sleutels deed toekomen ook in 1972 kon de naam van De Zijl in de trofee worden gegra veerd werd evenwel door de waterpolo-afdeling van de vereniging verricht. En dan vooral door Stan van Belkum. Uit het juryrapport: „Mede door de inbreng van Van Bel kum immers, plaatste het Ne derlands waterpoloteam zich voor de Olympische Spelen in Los Angeles. En mede door zijn grote inbreng reikte De Z(jl/LGB in het afgelopen sportjaar als debutant tot de halve finales van het Europa Cup toernooi voor bekerwin naars". Het feit dat De Zijl/LGB in 1972 reeds beslag had gelegd op de Zilveren Sleutels, vorm de voor de jury vervolgens gen enkel bezwaar de vereniging nu. elf jaar later, opnieuw tot Leidse sportclub van het jaar uit te roepen en derhalve de duizend gulden tellende hoofdprijs te doen toekomen. Zilver Negenvoudig Zuidhollands ju dokampioen Laurens van As kreeg gisteravond de tweede prijs van zevenhonderdvijftig gulden overhandigd. Bronzen medailles op de open Zweedse, open Hongaarse en open Rus sische kampioenschappen; zil veren plakken op de open Bel gische kampioenschappen en bij een sterk bezet toernooi in Parijs; een gouden plak bij een internationaal toernooi in Zaandam; een vierde plaats tij dens de wereldkampioen schappen en een zilveren me daille bij de Europese titel strijd vormden, tesamen met de vijfde Nederlandse titel op rij, de lange erelijst van de ju doka. Een erelijst die door de jury imponerend genoeg werd geacht om daaraan de zilveren Leidato medaille toe te voe gen. Hoewel de wereldkampi oenschappen in 1983 Ronald Florijn niet brachten wat vooraf mocht worden ver wacht, eindigde de Die Leythe roeier gisteravond op de derde plaats. Florijn verdiende die prijs (vijfhonderd gulden) mede door zijn zeer knappe derde plaats op de Rotsee Re gatta (achter Oostduitse we reldkampioenen Reiche en Mund). Daarbij behaalde Flo rijn de Nederlandse skifftitel en finishte hij, als „late opvol ger" van legendarische Jan Wienese als eerste tijdens de strijd om de Holland Beker en bestaat er nog altijd een reële mogelijkheid dat Florijn een van de weinige Leidenaars zal zijn die actief zal deelnemen aan de Olympische Spelen in Los Angeles. De tafeltennisvereniging Scyl- la werd door de jury met een vierde plaats en vierhonderd gulden bedacht. De club leek overigens, halverwege 1983, op weg naar een duidelijk hogere klassering. Het rapport: „Een damesteam dat kampioen Danaiden. Hoewel geen actieve voetbal- I Iers op de prijzenlijst voorkwa- Lv men, werd gisteravond toch p een enveloppe met inhoud aan L een deelnëmer aan die sport overhandigd. In zijn overgang aC naar de betaalde lijst, zag de R( jury voldoende aanleiding om de scheidsrechter Koos van der p. Leek aan te moedigen op de i c ingeslagen weg voort te gaan. 13 Waterskiër Erik van der Maas werd beloond voor een voor treffelijk seizoen. Tijdens de nationale kampioenschappen t/m vijftien jaar veroverde de 14-jarige Leidenaar twee titels j (slalom, schansspringen) en ee pakte hij tevens het algemene VS kampioenschap. .pi Na Jan Snik. vorig jaar, kon- m den in het DIOK-clubhuis nu vier beoefenaars van de bow- lingsport als prijswinnaars j worden begroet. Jan Cornet. Bas Menken, Frank Scheffer W en Marius van Kalkeren vero- w verden als Menken-trio een or tweede plaats in de landelijke bekerstrijd en een kampioen- schap bij de jeugddrieman- 9, schappen. jLl Jeroen Piket hield gisteravond de schaakeer hoog. De jongste Piket-telg, die al eens eerder in de aanmoedigingsprijzen was gevallen, werd Neder lands kampioen en bezet nu ie reeds, op 14-jarige leeftijd, een P> bord in het eerste tiental van |vi veelvoudig nationaal titelhou der Volmac Rotterdam. Joost Schelvis besloot gister avond de rij van prijswin naars. Schelvis, turnend bij Excelsior, prolongeerde 'zijn nationale titel tumbling; een prestatie waarvoor ook hij honderdvijftig gulden kreeg toebedeeld. de contributie willen opvan gen. Twintig procent van de Leidse sportverenigingen hebben nu al te maken met een gebrek aan vrijwillig kader. De ver wachting is dat dit percentage verder zal toenemen. „In de nota Vrijwilligerswerk wordt gesteld, dat ruim vijfeneen- halfduizend vrijwiligers meer dan 40.000 uren per week ac tief zijn voor de sport. Wan neer hier een vergoeding voor gegeven zou worden, zoals bij voorbeeld aan de vrijwilligers in kinderkantines, dan zou daar een bedrag van meer dan 12,5 miljoen gulden mee ge moeid zijn", aldus de heer Pries. De LSF-voorzitter sprak van een betere wisselwerking tus sen Leidse politiek en de sport en roemde het Leids zakenle- J ven vanwege het eren van de vaandeldragers van de Leidse C sport door het uitkeren van de Leidato-prijzen. De voorzitter maakte tevens K de "winnaar van de Cornelis j N Joppensz prijs bekend. Dit is een prijs die wordt toegekend L aan de vereniging die zich het P fraaist presenteerde tijdens de Taptoe voorafgaande aan Drie v Oktober. De voiig jaar jubile- rende korfbalvereniging Zui- derkwartier viel de eer te beurt voor de eerste maal deze prijs in ontvangst te mogen Sf nemen. De prijs werd uitge- reikt door de heer Janssen, voorzitter van de optochtcom- missie van de „Drie October Vereeniging". LSF-voorzitter Carl Pries: „Leidse sportverenigingen hebben optimistische en realistische kijk op de toe komst". wordt van Nederland en een herenploeg die als tweede fi nisht; het is immers niet niets. Met het al dan niet tijdelijk stoppen van Marianne van Vliet en Stephine van Gennip evenwel, braken de mindere tijden aan. Ondanks de aanwe zigheid van teruggekeerde Sandra de Kruijff degradeer den de Scylla-dames en ook dat gegeven diende in het rap port te worden verwerkt. Van daar „slechts" een vierde plaats". Gedeeld De vijfde plek, goed voor tweehonderdvijftig gulden, kende een gedeelde bezetting: Sandra Pool en Dio Deege naars. De Leidse tae kwondo specialiste werd zowel bij de Nederlandse titelstrijd als bij de open Nederlandse Kampi oenschappen tweede, terwijl de pupil van Gerard van der Berg bij de wereldkampioen schappen in haar zwaarge- wichtsklasse een bronzen plak veroverde. Oud-gewichtheffer en tegen woordige powerlifter Dio Dee genaars. tijdens de uitverkie zing 1982 nog tweede „met stip", stelde de jury dit jaar voor „forse problemen". Aan de ene kant waren daar de weer aansprekende resultaten van Deegenaars als gewich- theffer, aan de andere kant evenwel was daar ook, na een conflict rond de Olympische limieten, het besluit met on middellijke ingang met deze tak van sport te stoppen, waar door de getilde gewichten in een geheel ander daglicht kwamen te staan. De jury: „Omdat het powerliften hem inmiddels echter ook heel aar dig blijkt af te gaan, (zo bena derde hij de beste'wereldpres tatie „kniebuigen" met zijn to taal van 340 kilogram reeds tot op zeven kilo) toch een gedeel de vijfde plaats voor Deege naars". Atletiek Vriendenkring Hol land en tennisvereniging Uni cum vielen gisteravond net buiten de zes hoofdprijzen tel lende boot; voor beide vereni gingen derhalve onbezoldigde hoofdprijzen. Voor Holland, De derde prijs voor Ronald Florijn, die de envelop met inhoud in ontvangst neemt. omdat de herenformatie van deze club zich in de hoogste afdeling handhaafde, de dames promoveerden naar de eerste klasse en er nationale jeugdti- tels waren voor onder meer Yvonne van Dorp, Menno Swier en Jan Jansen. Voor Unicum, omdat het eerste mixed-team promoveerde en Louk Sanders, Joost Roden burg en het eerste herenteam nationale kampioenschappen veroverden. Talent De Leidato-jury, die door de financiële steun van geldschie ters Leidse Spaarbank, Sport- huis Wout Bergers, Het Slaap kamercentrum, De Groe-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10