Wkfieicbc 0omont Fiscus pakt extraatjes voor werknemers aan 't Voortijd ontslag NAV O-generaal !E POTPLANTEN EN GROENTEN GEWEERD IN NOORWEGEN Opnieuw gevechten rondom Beiroet Licht BON: mm K SWAPO wil bestand met Zuid-Afrika KB Vrijdag 6 januari 1984, 75e jaargang no. 22777 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse Eerst veel bewolking en enige tijd regen. In de middag opkla ringen en enkele buien. Mini mumtemperatuur 2 graden, middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Wind krachtig tot stormachtig. In het weekeinde soms winterse buien. Zon op: 08.47, onder: 16.45; hoog water Schev.: 05.24 en 17.36; laag wa ter: 01.07 en 13.39. FNV: Slavernij op schip in Vlissingen VLISSINGEN De Filippijnse beman ning van het schip „Sea Victory", dat in de Sloehaven in Vlissingen-Oost ligt, wordt Volgens bestuurder Sannes van de Vervoersbond FNV min of meer als sla- behandeld. „De 34 bemanningsleden krijgen samen maar 12 kilo voedsel per dag toegewezen". Dat voedsel zou bestaan uit rijst, citroenen, wat peren en een beet je sla. De Griekse bemanningsleden krij gen volgens Sannes 200 dollar salaris per maand. De Filippijnen krijgen maar 50 dollar; een slavenloon, aldus de FNV-be- stuurder. Hij acht dat in combinatie met het tekort aan voedsel aan boord volstrekt onaanvaardbaar. De Nederlandse agent van het schip ontkent dat er een tekort aan voedsel aan boord is. Groot licht in Peking PEKING De autobestuurders in Peking boeven binnenkort 's avonds niet meer ingespannen over hun stuur heen te turen in de hoop iets op de weg te zien. Ze kunnen eindelijk groot licht voeren. Tot nu toe mochten au tomobilisten, om wielrijders, te genliggers en voetgangers niet te verblinden, hun koplampen al leen flitsend als waarschuwing mochten gebruiken. Overtreders van deze regel kregen een geld boete, die gelijk was een de helft van hun maandsalaris. Buiten landers in Peking vergeleken 's avonds autorijden in Peking dan ook met een videospel. Reageerbuis vierling In Melbourne is 's werelds eerste reageerbuisvierling ter wereld gekomen. De jongetjes kwamen zeven weken te vroeg en liggen in een couveuse. De zwaarste weeg 2108 gram, de lichtste 1775 gram. Ze maken het goed, juist als de 30-jarige moeder. Ze zullen Sam, Christopher, Ben en Brett gaanm heten. Maar wie welke naam krijgt, weten de ouders nog niet. Boete geëist voor inrijden op eenden ASSEN £>e officier van jus titie in Assen heeft gisteren 100 gulden boete geëist tegen .de 61-jarige TT-official J.W. uit Assen, die op zes eenden in is gereden. Eén van de dieren werd geraakt. Dat gebeurde kort voor de start van de TT-races op zaterdag 25 juni vorig jaar. De eenden zouden een groot gevaar zijn voor de 'wedstrijdrijders als ze op de baan zouden komen. „Ik ben geen dierenbeul en lid van de Dierenbescherming, maar ik had een redelijk doel om ren ners en publiek te beveiligen", zo voerde W. aan. j Opwinding in Wall Street. Recorddrukte op Damrak: Optiebeurs eerder dicht AMSTERDAM/NEW YORK De Europese Optiebeurs is vanmiddag twee uur eerder dan normaal gesloten wegens recorddrukte. De maatregel werd genomen om het publiek voldoende informatie te kun nen verstrekken over de uit voering van de orders. Het lamrak wordt in belangrijke late gestimuleerd door een zeer vast Wall Street de laatste dagen. Afgelopen nacht wis selden in New York 162 mil joen aandelen van eigenaar. Waarmee de recordomzet van 149 miljoen aandelen van eind november vorig jaar ruim schoots werd verbroken. Het ziet er dus naar uit dat ook op Amsterdamse Effecten beurs voorlopig nog geen ein de is aan de feestvreugde. Gis teren gingen daar al alle rem men los. Over een breed front stegen de aandelen met gul dens tegelijk, wat voor de vierde achtereenvolgende dag nieuwe record-omzetten ople verde. Pag.l2:.Koersexplosie op Damrak. erd D° Vn; (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Bepaalde extraatjes die werknemers van hun baas krijgen wor den steeds meer door de fiscus aangegrepen om er géven" belasting over te heffen. Dat gebeurt dan bij na vordering die het bedrijf wordt opgelegd en die tot flinke bedragen kan oplo pen. Vooral banken, maar ook bedrijven als Heine- ken en de Nederlandse Spoorwegen zijn gecon fronteerd met naheffin- gen. Voor steeds meer be drijven is dit aanleiding de douceurtjes, zoals loon in nature, niet langer te Verscheidene banken zijn met name recent getroffen door flinke naheffingen van de fis cus voor faciliteiten die zij aan hun personeel hebben gege ven. Reducties op hypotheek tarieven en andere leningen worden bij het inkomen van de betrokkenen geteld. Het zelfde geldt voor de mogelijk heid om tegen gereduceerd ta rief reisjes te maken. Ook bepaalde telefoonvergoe dingen en autokostenvergoe dingen die het karakter van een extra beloning hebben ge kregen zijn door de fiscus aan belastingheffing onderhevig gemaakt. Bedrijven als bier brouwer Heineken hebben hierdoor een miljoenennahef- fing voor de loonbelasting ge kregen. Volgens de woordvoerder van het ministerie van Financiën geen sprake van een ge- ven genoemd worden dan coördineerde actie van de be- loon aangemerkt waarover lastingdienst noch richtlijn van het ministerie. „Het wordt geheel aan het enige loonbelasting dient te worden afgedragen door het bedrijf. Een naheffing is dan vaak het gen beleid van de inspecteur gevolg. Pas daarna kunnen ge- overgelaten". volgen voor de werknemers Werknemers hoeven in eerste intreden. Zij zien hun extraat- instantie niet bang te zijn voor jes doorgaans geschrapt of er een naheffing van de belas- wordt extra loonbelasting in- tingdienst. Het is de inspectie gehouden, zoals bij de werkne- loonbelasting die actie onder- mers van de NS gebeurt. In neemt naar aanleiding van be vindingen bij bedrijven die ge- ruil voor de mogelijkheid voor hen en hun gezin vrij te rijden regeld worden bezocht om de wordt op hun salaris een extra boeken na te kijken. Douceur- bedrag aan loonbelasting ge- tjes en faciliteiten als hierbo- kort. Yalse postzegels van 70 ct. gevonden HEERLEN Bij een in val in twee panden (een drukkerij en een postor derbedrijf) in Heerlen heeft de gemeentepolitie gisteravond een grote hoe veelheid valse postzegels van 70 cent aangetroffen. Bij uitgifte zouden zij een paar ton hebben opge bracht. Verdacht van het maken van valse postze gels zijn inmiddels drie personen aangehouden: C. de M. (38) en W.L. (39), beiden uit Heerlen, en M.M. (36) uit Maastricht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. BONN De hoogste Westduitse militaire vertegenwoordiger bij de NAVO in Brussel, de 58-jarige generaal G. Kiessling, is vol- 1 gens betrouwbare bronnen in Bonn ontslagen, omdat hij in ver- band met zijn homoseksualiteit een veiligheidsrisico zou zijn ge worden. In de Westduitse hoofdstad is gisteren bevestigd, dat Kiessling om een disciplinair onderzoek tegen zichzelf heeft ge vraagd. I Het Westduitse ministerie van defensie en de NAVO wilden geen commentaar geven op berichten in Westduitse kranten dat j Kiessling, die plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO was, ruzie heeft gehad met NAVO-opperbevelhebber ge neraal Bernard Rogers en dat Rogers had verklaard, dat het „onaanvaardbaar" was dat de Westduitse militair bij de NAVO in dienst bleef. Een woordvoerder van defensie in Bonn verklaarde, dat Kiess ling op 31 december met stille trom met vervroegd pensioen is gegaan. Een opvolger is benoemd. Zijn naam wordt niet ge noemd, omdat de NAVO naar verwachting pas eind januari meedeelt of zij akkoord is of niet. SKI Verlate Kerstmis op Schots eiland GLASGOW De 45 in- woners van het zeer afge legen Schotse eiland Foula vieren pas vandaag Kerst mis. De eigenzinnige ei landers weigerden meer dan 200 jaar zich aan te passen, toen de Britten van de Juliaanse op de Gregoriaanse kalender overgingen. „Dan zou hun veeteelt van in de war ra ken". Op 25 december gaan de inwoners hun ge wone gang, maar vandaag, zegt postmeester James Gear, „is het groot feest", waarbij de whisky over vloedig vloeit. Nieuwjaar volgt op 13 januari. Dan worden de mannen geacht op jacht te gaan om voor vlees voor het feestmaal te zorgen. Maar het succes is meestal matig daar iedere jager naast zijn geweer ook een fles whisky mee neemt. Van den Broek leert diplomaten omgangsvormen DEN HAAG Minister Yan den Broek (Buiten landse Zaken) heeft de 1200 Nederlandse verte genwoordigers op de am bassades in het buitenland een brief van acht kantjes gestuurd met richtlijnen hoe zij zich dienen te ge dragen. Een van de meest opvallende punten daarin is dat de Neder landse diplomaten wordt ge vraagd niet lui achterover in hun stoel te hangen of met hun benen op tafel te zitten, .zeker niet als er een bezoeker binnen is of komt. Ook wor den zij gevraagd er netjes ver zorgd uit te zien en van hun zetel op te staan als de ambas sadeur binnenkomt. DEN HAAG Noorwegen heeft de invoer uit Nederland verboden van aardappelen, groenten, potplanten, vlees, vleesprodukten en levende dieren. Noorwegen geeft al argu menten op de aanwezigheid van mond- en klauwzeer en Japanse Roest in Nederland. Het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening heeft in een brief aan minister Braks van landbouw zijn ver ontrusting uitgesproken. Onlangs besloot Engeland tot een invoerverbod van Nederlandse chrysanten wegens de planteziekte Japanse Roest. In beide geval len is er sprake, aldus het AOV, van een directe aan val op de Nederlandse produkten. De organisatie ont kent het bestaan van Japanse Roest in het Engelse geval en van mond- en klauwzeer in het geval van Noorwegen. NEW YORK De Zuidwestafrikaanse Volks Orga nisatie (SWAPO) heeft de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, gisteravond gevraagd door middel van directe onderhandelingen een staakt-het- -vuren te regelen tussen haar troepen en die van Zuid-Afrika. Het verzoek was afkomstig van SWA PO-voorzitter Sam Nujoma en werd aan Perez e Cuellar overgebracht terwijl de Veiligheidsraad bij een was om de beschuldiging van Angola te bespre ken dat Zuidafrikaanse troepen een grootscheepse militaire operatie uitvoeren in dat land. Voor de Veiligheidsraad het débat hervatte, bevestig de de Angolese gedelegeerde De Figueiredo de be reidheid van zijn regering om een staakt-het-vuren van 30 dagen „te testen". Het voorstel, is afkomstig van Zuid-Afrika en zou op 31 januari moeten ingaan. De Angolese president Eduardo dos Santos van Ango la schreef afgelopen zaterdag in een brief aan Perez de Cuellar dat voor een dergelijk bestand ook de in stemming noodzakelijk was van de SWAPO. ADVERTENTIE HtH:t.^JI'l J AANSTAANDE ZATERDAG van 10.00 tot 5.00 uur zal particulier wor den verkocht een aantal schitterende lederen/»toffen bankstellen. De partijen bestaan onder meer uit eiken met leder, geheel leder, hoek- kombinatles in leder, klassieke lederen bankstellen, w.o. zeer dure orig. Engelse Chesterfields. Prijsindikatie 3-, 2- en 1-zitscomb. van ca. 3.200 voor 1.690. Tevens wordt verkocht een aantal massief eiken kasten, eiken toogkasten, massief eiken eethoeken, eethoeken, se cretaires, kaaskasten, enz. Diverse typen. 3-, 2-zits stof Alicante van 1850.- voor 850.-. 8-pers. lederen elementengroepen, adviesprijs 8.100 nu 4.300. Voorts zullen worden verkocht enkele beperkte partijen slaapka mers w.o. compl. slaapkamers in eiken, noten, mod. slaapkamers wit, losse kasten, toilettafels, een gedeelte van deze slaapkamers wordt voor de helft v.d. prijs verkocht. Goederen dienen zo spoedig mogelijk te worden afgenomen. Vervoer kan ter plaatse worden geregeld. Falkar B.V. in- en verkoopkantoor van liquidatie- en faillissementspar tijen, Schuwacht 152, Lekkerkerk, vanaf Lekkerkerk onder de 2e hoog spanningsmast a.d. dijk achter de klompenfabriek. ÏZ3EZ33EH3 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk NISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadeiaan 1 - Roelofarendsveeh Telefoon 01713-2866-2073 JOEMBLATT VERWERPT VREDESPLAN BEIROET Druzische mili tieleden hebben vanochtend posities van het Libanese leger langs de zuidelijke kustweg naar Beiroet bestookt, waar door tal van automobilisten op kans van slagen van het nieu we vredesplan. Joemblatts af wijzing en de gevechten van vanochtend hebben dit opti misme echter weer de grond ingeboord. weg naar hun werk verrast Joemblatt verwerpt het Saoe- werden. Dit hebben militaire dische vredesplan, omdat het voorziet in de stationering van het Libanese leger in delen van het Shoef-gebied. Volgens de druzenleider is het Libane se leger „een militie in handen van de regering en de familie Gemayel". Joemblatt weigert de komst van het Libanese le ger zolang er geen politieke hervormingen zijn doorge voerd in het overwegend door De hernieuwde strijd ten zui- druzen bewoonde Shoef-ge- kringen in Beiroet meege deeld. Zeker zes burgers wer den gewond en verscheidene auto's vlogen tijdens de onver wachtse aanval in brand. Ook in de Noordjibanese havnestad Tripoli zijn gisteren weer he vige gevechten uitgebroken tussen pro- en anti-Syrische strijdgroepen. den van Beiroet volgde kort nadat de druzische leider Joemblatt had laten weten niet in te zullen stemmen met het Saoedische vredesplan, waaraan Syrië en Israël hoogstwaarschijnlijk hun goedkeuring zullen hechten. Het vredesplan voorziet in de scheiding van de strijdende partijen in en rondom Beiroet. Libanese regeringsfinctiona- rissen toonde zich gisteravond bijzonder optimistisch over de bied. In Beiroet is officieel meege deeld dat het vredesplan niet moet worden gezien als basis voor de onmiddellijke terug trekking van de internationale vredesmacht. President Ge mayel, die waarschijnlijk van daag de inhoud van het vre desplan nader toelicht, zal er bij de VS, Frankrijk, Italië en Engeland op aandringen hun troepen niet uit Beiroet terug te trekken. Als er in China iets verandert gebeurt dat altijd nogal radicaal. Van de ene op de andere dag mag iets wel wat eerst nooit gemogen heeft. Nu is er weer iets met het voeren van de autoverlichting in Peking. Rijdt men tot nu, spiedend in het duister, verplicht met stadslichtjes op, volgende week moet het meteen maar groot licht worden. Van dimlicht heeft men in Peking kennelijk nooit gehoord. Van de Leidse Courant ook niet, maar dat is in Leiden en omgeving wel anders. Op het nieuws van de dag werpt het steeds groot licht, stadslicht voert het al jaren en in de commentaarkolom als het even kan dimlicht. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend nopenenvi Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Soiwmit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1