Faillissement dreigt voor Talbot „Sovjet-Unie test nieuwe kruisraketten" wil kabelkoning worden Franz Beckenba uer Gratis horloge voor Britse machinisten Een staker in de autofa- briek van Talbot pro beert een collega tot bedaren te brengen die met een pi stool werk willigen te lijf wilde gaan. NA MASSALE VECHTPARTIJEN TUSSEN STAKERS EN WERKWILLIGEN eden :eeft' lone erde hten •aagc t op ders naai bber oh tig i, lie nen i ge - heef egei i PARIJS De situatie in de Talbot-autofabrieken in de Parijse voorstad Poissy heeft gisteren een dramatische wending ge nomen. Het voortbestaan van het bedrijf en de werkgelegenheid van 17.000 arbeiders staan op het spel. De directie had maandag de fabriek weer willen openen nadat bijna een maand lang de de hele activiteit en de pro ductie van 1.200 auto's per dag stilgelegen hadden. Maar gisteren hadden opnieuw felle gevechten plaats tussen stakers en werkwilligen, waarbij 55 mensen gewond werden, onder wie drie ern stig. Daarop heeft de directie van Peugeot besloten zich te ontdoen van het meerder heidsbelang dat Peugeot in Talbot heeft. Een dreigend faillissement zal dan geen ge volgen meer kunnen hebben voor Peugeot. In de Parijse pers wordt gespeculeerd dat de produktie van auto's van Tal bot zal worden overgeheveld van Poissy naar Spanje. De fabriek is vanmorgen tot nader order gesloten. Voordat deze week bij de her opening van de werkzaamhe den de massale vechtpartijen uitbraken was vooral door toe doen van de communistische minister van Arbeid een over eenkomst bereikt met de groep-Peugeot, die inhield dat van de 2.905 arbeiders (vrijwel uitsluitend immigranten) die ontslagen zouden worden, er 1.000 gehandhaafd zouden mo gen worden. De communisti sche vakbond CGT aanvaard de dit compromis, mogelijk uit politieke overwegingen, ter wijl de socialistische bond CFDT, die bij Talbot in de minderheid is, eiste dat alle 2.905, die aanvankelijk ontsla gen zouden worden, gehand haafd zouden blijven. De directie bleef op„ haar standpunt staan, de regering eveneens, en de« confrontatie speelde zich dan ook voorna melijk af tussen de vakbond sorganisaties. De CGT had maandag het werk willen her vatten om een faillissement van de fabriek en het op straat komen te staan van 17.000 ar beiders in plaats van 1.905 te voorkomen. Maar de socialisti sche CFDT maakte dit onmo gelijk door de fabriek te bezet ten en het kwam tot onlusten en botsingen tussen stakers en anti-stakers, waarbij tientallen gewonden vielen. De situatie was op een gege ven moment zo verward dat zowel de socialistische vak bond als de directie de hulp inriepen van de stormtroepen om de vechters te scheiden, waarbij de troepen door de an ti-stakers, waaronder dus com munisten van de CGT, toege juicht werden: praktisch een uniek verschijnsel in Franse arbeidsconflicten. Ook van buiten het bedrijf komende elementen, die luchtgeweren en minstens één vuurwapen bij zich hadden, namen aan de strijd deel. Gistermiddag maakte Peugeot bekend dat zij de handen van Talbot aftrok om daarmee te voorkomen dat zij zelf ten on dergaat. Het dreigende bankroet voor Talbot is een klap voor de so cialistische regering. Ook in andere bedrijfstakken zijn zware saneringsmaatregelen onvermijdelijk, zoals de staal- nijverheid, de kolenmijnen, de chemische industrie, de textiel en drukkerijen. Een arbeider schiet met een katapult in de richting van werkwilligen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Na een glan zende carrière op de groene mat wil „voet- balkeizer" Franz Bec- kenbauer „kabelko ning" worden. Maar de aanzetten van Becken- bauer in het land van de nieuwe media ontbe ren de precisie van zijn passes op het voetbal veld. Het is zelfs niet uitgesloten dat Becken- bauer een aanzienlijk deel van zijn bijeenge- voetbalde miljoenen binnen de kortste keren met zijn kabel-avontu ren verspeelt. Samen met zijn manager, de zakenman Robert Schwan, heeft Beckenbauer „Rofa Cable Sport" opgericht. Het is de bedoeling dat de Bec- kenbauer-zender op 1 april in München-Oost voor het eerst de lucht ingaat. Bec kenbauer en Schwan heb ben tot nu toe DM 15 mil joen in het project gestoken. Dat bedrag is het startkapi taal voor het eerste jaar. Hoewel Beckenbauer en Schwan de eerste tijd zeker niet met winst rekenen, lijkt het er nu al op dat de animo voor de kabel in München zo gering is dat de bodem uit het project valt. Tot nu toe zijn in Münche- n-Oost nog geen vierdui zend mensen op de kabel aangesloten. Adverteerders stellen zich uiterst terug houdend op. Verder heeft het ondernemende duo gro te problemen met het aan trekken van vakbekwaam personeel. Vooral het geringe aantal aansluitingen baart Becken- bauer-Schwan zorgen. „Als dat niet fors toeneemt, be ginnen we er niet eens aan", vertrouwde Schwan de Frankfurter Allgemeine toe. „Ik ben tenslotte geen pionier die op het slagveld Franz Beckenbauer van de kabeltelevisie wil sneuvelen. Ik ben op de eerste plaats zakenman". Terwijl Schwan („Ik ben sinds drie maanden geen gelukkig mens meer") voor al worstelt met de zakelijke problemen, concentreert Beckenbauer zich op de in houd van de programma's. Hij wil veertien uur sport per week brengen. Dat ge beurt onder het motto: van vaklui voor vaklui. De ex- -Bayern en Cosmos-speler wil topsporters sportpro gramma's laten maken. Sa men met Paul Breitner gaat Beckenbauer het voetbal voor zijn rekening nemen. Rosi Mittermaier doet het skiën en Walter Röhr de automobielsport. De beken de alpinist Reinhold Mess- mer zal toeschouwers inwij den in de geheimen van het bergbeklimmen. Tenminste, als het allemaal doorgaat. Als het kabelvirus de Mün- chenaren alsnog te pakken krijgt en de adverteerders uit hun schuilhoeken krui pen. Op wat langere termijn lijkt de Beckenbauer-Sc- hwan-onderneming alleen te kunnen overleven als de programma's dankzij de sa telliet overal ontvangen kunnen worden. De vraag is of beiden het zolang vol kunnen houden. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De 20.000 treinbestuurders van de Britse nationale spoorweg maatschappij (British Rail) zullen dit jaar elk een gloednieuw polshorloge in ontvangst mogen nemen. Dit cadeau zal naar schat ting 150.000 pond kosten, maar de Britse Spoorwe gen hopen dat hun trei nen daarna wat minder te laat zullen aankomen of vertrekken. Het personeel van British Rail is berucht wegens zijn gebrek aan respect voor het officiële tijdschema. Tot nu toe werden alleen conducteurs met een gratis horloge uitgerust. Maar omdat bijvoorbeeld op de lijn tussen Bedford en Londen al leen eenmanstreinen rijden, dachten de spoorwegen er goed aan te doen de bestuur ders daarvan een armband horloge te geven. Toen de Nationale Bond van Machinisten en Stokers dit vernam, besloot het bestuur British Rail onmiddellijk er op attent te maken dat deze vak vereniging al in 1919 een ver zoek had ingediend om alle machinisten van een kosteloos horloge te voorzien. De Spoorwegen, die dit toen niet nodig vonden, hebben daar nu alsnog in toegestemd. Vaste klanten van British Rail trekken het nut en de voorde len van dit gebaar echter al in twijfel. De Spoorwegen zeggen namelijk dat het een horloge van Britse makelij zal zijn. Maar de horlogefabrikanten van Groot-Brittannië hebben geen beste naam. Bovendien wordt gevreesd dat zelfs 20.000 gratis horloges de punctualiteit van British Rail weinig zullen verbeteren. Dronken Russische tiener schiet helikopterpiloot dood MOSKOU Een dronken tiener in de Sovjet-Unie heeft een schot gelost op een overvliegende helikopter en de tweede piloot op slag gedood. Hij deed dit om indruk te maken op zijn vrien den. De 15-jarige Anatoli Markov had voordat hij zich overgaf aan de wodka het geweer van zijn vader gestolen. Toen hij de nodige hoeveelheid wodka op had, begon hij op te scheppen en begon vervolgens te schieten op vogels en bomen. Zijn laatste doelwit was de bemanning van een helikopter, die luchtfoto's aan het maken was. Anatoli Markov staat een langdurige gevangenis straf te wachten. Italiaanse oorafsnijders aangehouden ROME Vier Sardijnse schaapherders en een winkelier heb ben de ontvoering bekend van de Italiaanse juweliersvrouw Anna Bulgari en haar 17-jarige zoon Giorgio. Het vijftal was woensdag aangehouden. De politie zoekt nog naar twee Italia nen die vermoedelijk het losgeld (tussen de zeven en twaalf mil joen gulden) bij zich hebben. Een van de arrestanten is degene die de jongen een oor heeft afgesneden en het naar de familie had gestuurd om aan te tonen dat het de bende ernst was. De jongeman is momenteel in de Verenigde Staten om een plasti sche operatie te ondergaan. Engeland hoog op bureaucratenlijst LONDEN Groot-Brittannië houdt er in verhouding tot zijn grootte, bevolkingsdichtheid en levensstandaard meer amb tenaren op na dan welk ander land ter wereld ook. Alleen Zuid-Korea kan het volgens een rapport van het Interna tionale Monetaire Fonds bijbe nen. Naar de Times gisteren berichtte stelde het IMF een Bureaucratenlijst" op van in totaal 83 landen. Daaruit blijkt dat Groot-Brittanni twee keer zoveel ambtenaren telt als men op grond van zijn om vang en economische drijf kracht zou mogen verwachten. Het ergste is het in het alge meen bestuur, waar elke nood zakelijke plaats statistisch on geveer drievoudig is bezet, al dus het IMF. 'Meest tragische brief' van Marilyn Monroe geveild NEW YORK De 'meest tragische brief' van Marilyn Monroe een smeekbede aan Lee Strasberg van Actors' Studio om ontslagen te worden uit een psychiatrisch zie kenhuis wordt op 26 januari in New York, geveild en zal naar verwachting minstens 18.000 dollar opbrengen. De inhoud van de brief van twee kantjes in het onbehol pen handschrift van een kind werd donderdag bekendge maakt door Charles Hamilton Galleries, de vendumeesters. „Ik zit hier opgesloten met al die halfgare mensen. Als ik in deze nachtmerrie blijf word ik zeker ook gek help me alsjeblieft, Lee", schreef Monroe. Zij zat in februari 1961 in de Payne Whitney Psychiatrie Clinic in New York City. Strasberg de man van een acteermethode die belicha ming vond in acteurs als Marlon Brando en James Dean ging niet op de brief in, maar Marilyns tweede man, base- ballspeler Joe Dimaggio, vloog naar New York en ver kreeg een paar dagen later haar vrijheid. „Het is de meest tragische brief die Marilyn Monroe ooit schreef", zei woordvoerster Diane Barbaro van Charles Hamilton. Barbaro voorspelde dat wanneer de brief met envelop op 26 januari wordt geveild, hij 18.500 dollar zal opbrengen, tweemaal de veilingprijs van eerdere brieven van de hand van Monroe. In de brief brandmerkt de actri ce haar twee dokters als 'idioten' omdat zij haar hebben verwezen naar de psychiatrische afdeling van het zieken huis. Diane Barbaro zei dat Monroe bang was krankzinnig te worden zoals twee van haar grootouders in inrichtingen voor geesteszieken waren gestorven en haar moeder jaren in een instituut zat. Een jaar later zou Marilyn in Los An geles de hand aan zichzelf slaan en allerlei verhalen losma ken over samenzweringen tegen haar leven waarbij de CIA en de Kennedy's betrokken zouden zijn geweest. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL wwino mm WI5KC5 pdpji nti fn ftti lino wou no/isixin HH wm WASHINGTON De Sovjet-Unie is bezig met het testen van nieuwe kruisraketten. Het gaat om vier typen met kernla ding die in staat zijn door te dringen in het Ameri kaanse luchtruim. Dit meldt het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Week and Space Technology" in het jongste nummer. Het gespecialiseerde blad, dat geen bronnen noemt, schrijft dat de Amerikaanse regering de nieuwe raketten als een „ernstige bedreiging" ziet. „Het ministerie van defensie", aldus het blad, „bezint zich nu op een aantal maatregelen ter versterking van het Noord- amerikaanse luchtverdedi gingssysteem (Norad)". De vier raketten zijn: De AS-X-15 die een bereik heeft van 2.700 kilometer, be doeld voor de strategische „Backfire-bommenwerper en voor de „Blackjack", een zelf de type vliegtuig dat nog ope rationeel moet worden". De „supersonische" BL-10 met een bereik van 3.600 kilo meter, eveneens bestemd voor de Backfire. „Aviation Week" schrijft dat het een „zeer gro te" raket is die is gebaseerd op een „revolutionair concept". De SS-NX-21 die gelanceerd wordt vanuit onderzeeërs. De belangrijke kernonderzeeërs uit de „Yankee"- en „Victor- -3"-klasse (NAVO-benamin- gen) zullen met dit wapen worden uitgerust. Als deze on derzeeboten voor de kust van de Verenigde Staten gestatio neerd worden, zal ingeval van een raketaanval de waarschu wingstijd minimaal zijn, zo merkt het tijdschrift op. De SSC-X-4, een grond- -grondraket die vergelijkbaar is met de „Tomahawk",, de Amerikaanse kruisraket die nu in West-Europa wordt ge plaatst. „Aviation Week" meldt niets over de reikwijdte van de raket, maar voor de Tomahawk is die 2.500 kilome ter. Het tijdschrift schrijft ten slot te dat het geleidesysteem van de nieuwe Sovjet-raketten ge lijk is aan dat in de Ameri kaanse raketten. Commissie- Kissinger wil economische hulp aan Midden-Amerika opvoeren NEW YORK De commissie- -Kissinger, die de Amerikaan se regering moet adviseren over het beleid ten aanzien van Midden-Amerika, zal aan bevelen ruim 15 miljard gul den uit te trekken voor econo mische hulp aan het gebied. Een Amerikaanse militaire in terventie in El Salvador en Ni caragua sluit de commissie niet uit. Dit heeft het tijdschrift Business Week Magazine giste ren gemeld. Het blad, dat gebruik heeft ge maakt van woordvoerders bij de commissie, schreef dat deze een wijziging zal voorstellen in het Amerikaanse beleid ten aanzien van Midden-Amerika. De commissie adviseert „meer gebruik te maken van econo mische en diplomatieke mid delen en minder te leunen op het geweld van wapens", aldus het blad. BUITENLANDficidoeComq/ntvriidag 6 ianuari i984 pagina i i Thatcher: Sovjetleiders moeten maar eens hier komen inn°ef LONDEN De Britse premier That- cher heeft in een televisie-interview gezegd dat ze er momenteel geen en- ere a(4 kele behoefte aan heeft een bezoek te anhpl brengen aan Moskou. Maar volgens Thatcher, die binnenkort voor het eerst een Oosteuropees land bezoekt, zouden de leiders van het Kremlin er goed aan doen achter de muren van hun indrukwekkende vesting van daan te komen en contact te zoeken met de buitenwereld. Als Sovjetlei ders willen praten, moet zij hun colle ga's uit het Westen maar eens opzoe ken, in plaats van omgekeerd, zoals het meestal gebeurt, aldus Thatcher. appel aanzi lerlan :end voor vrien elgie aal ti Dvinci Nauwelijks aandacht voor vals atoomalarm HARRISBURG Een fout van computertechnici heeft er eergiste ren in de Amerikaanse staat Penn sylvania voor gezorgd, dat aan regio nale veiligheidscentra in een groot deel van de staat werd gemeld dat een atoomaanval op komst was. Het duurde vier minuten voordat het alarm werd ingetrokken. In die tijd waren in sommige plaatsen de sire nes, die de bevolking voor de aanval moeten waarschuwen, al in werking gesteld. Achteraf klaagden functio narissen van de Bescherming Bur gerbevolking dat er over dat de be volking nauwelijks aandacht had ge schonken aan het alarm. Timerman keert terug naar Argentinië NEW YORK De Argentijnse schrijver en uitgever Jacobo Ti merman, die in 1979 door de toen malige Argentijnse militaire leiders van zijn staatsburgerschap werd beroofd en sindsdien in Israël woont, zal morgen naar Argentinië terugkeren. Dit is gisteren door Ti merman in New York bekendge maakt. Timerman zei dat zijn reis naar Argentinië „slechts een be zoek en een eerste toenadering tot het land" wordt. Timerman loofde de nieuwe Argentijnse burgerrege ring, die onder leiding staat van president Alfonsin. Steeds minder geslaagde vlucht pogingen uit DDR BONN Ondanks de vermindering van het aantal schietautomaten in het grensge bied, lukt het steeds minder Oostduitsers naar het Westen te vluchten. In 1983 slaagden er slechts 53 DDR-burgers in de zwaarbewaakte grens tussen Oost en West ongehavend te passeren. In 1982 waren het er nog 72. Van de 53 vluchtelingen be hoorden er tien tot de grenstroepen of het leger. Ook de eerste vluchteling uit de DDR dit jaar droeg een uniform. Het was een dertigjarige wachtmeester van de po litie die er in de buurt van Hannover in slaagde over de grens te komen. Hij had zijn wapens achtergelaten. .Kroonprins1 Andropov in West-Duitsland BONN Grigori Romanov, de hooggeplaatste Rus die geldt als kandidaat voor de opvolging van president-partijleider Andro pov, is gisteren in West-Duitsland aangekomen. Hij zal daar het congres van de kleine Westduitse communistische partij in Neu renberg bijwonen. Het bezoek komt diplomaten uit het Westen in Bonn voor als een politieke promotie van Romanov, een 60-jarig lid van het Politburo dat weinig direct contact met het westen heeft gehad. Zijn komst maakt de Russische vertegen woordiging op het congres de hoogste sinds vele jaren. Brug onder in plaats van óver water Het lijkt alsof de auto's op de foto zich als veerpont gedragen, maar er zit toch wel degelijk grond onder de wielen. De brug over de rivier Snoqualmie in de weg tussen Duvall en Car nation in de Amerikaanse staat Washington is door de hoge waterstand on dergelopen. Een vrouw bleef met haar wagen on derweg steken, hetgeen aanleiding werd tot deze pittoreske reddingsopera tie.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11