emeente wil huurschuld Molukkers voorschieten i-m Duitser dacht dat voorraad springstof zaak van CIA was Indonesische generaals bezorgd over bestuursvacuüm Cubaanse vluchtelingen hebben Miami in 25 jaar groot gemaakt Spion Zuid-Afrika berokkende ook NAVO grote schade Van den Broek verwacht einde mysterieuze moorden Brits milieublad slaat alarm over zure regen Geven niet-jood-verklaringen was niet strafbaar" ^BINNENLAND/BUITENLAND SaidAcOowuvnt WOENSDAG 4 JANUARI 1984 PAGINA 9 JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse marine-officier Dieter Gerhardt, die afgelopen zaterdag wegens spionage foor de Sovjet-Unie tot levenslange gevangenisstraf werd L|eroordeeld, heeft het Westen „onnoemelijke schade" be- jokkend. Niet alleen heeft hij geheimen van Zuid-Afrika loorgespeeld, maar waarschijnlijk ook van Groot-Brittan- kië, Frankrijk en de NAVO. Dit schreef gisteren het Juidafrikaanse dagblad „The Citizen". Tot zijn arrestatie, Ibijna een jaar geleden, was Gerhardt hoofd van de strate gische marinebasis Simonstown vlakbij Kaapstad, van laaruit de strategisch zeer belangrijke zeeroute rond de I uidelijke punt van Afrika wordt gecontroleerd. Uit dien [loofde heeft hij toegang gehad tot militaire geheimen die |fan vitaal belang zijn voor de westerse defensie. ROTTERDAM De Rotterdamse rechtbank doet op 17 januari uit spraak in de strafzaak tegen de 37-jarige Westduitser Wolfgang S., die ervan wordt verdacht dat hij in zijn expeditiebedrijf Westship in het Rotterdamse havengebied bijna 50 kilo Amerikaanse legerspringstof C4 opgeslagen heeft gehad. De officier van justitie eiste in okto ber vorig jaar 2,5 jaar gevangenis straf tegen hem. S. is volgens de of ficier een belangrijke medewerker van ex-CIA-agent Edwin Wilson, die in Amerika wegens wapen smokkel 32 jaar gevangenisstraf moet uitzitten. Wilson heeft 20 ton springstof uit de VS naar Libië ge smokkeld. Verder zijn er aanwijzin gen dat de exploSieven verder zijn doorverkocht aan terroristische or ganisaties. De rechtbank hoorde gisteren op verzoek van de verdediging als ge tuige de 34-jarige Amerikaanse le- gerkapitein Peter R. Golding. Deze ondersteunde de verklaring van de verdachte, die op de rechtszitting had gezegd dat hij lange tijd had ge dacht dat het om werkzaamheden van de CIA ging, waar de Neder landse regering wel van af zou we ten. Verdachte gaf toe dat ook hij uiteindelijk heeft gemerkt dat de vork anders in de steel zat, maar hij durfde uit angst voor de organisatie niet naar de politie te stappen. De raadsman bepleitte op juridisc- h-technische gronden vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Tweede Kamer krijgt het steeds drukker DEN HAAG Ook het afgelo- pen jaar heeft de bedrijvigheid in de Tweede Kamer een spectacu laire stijging te zien gegeven. „In alle opzichten is een uitbreiding van het werk te zien," zei voor zitter Dick Dolman gisteren tij dens de traditionele Nieuwjaar sontmoeting met de parlementai re pers. Vooral het aantal com missievergaderingen is toegeno men. In totaal waren dat er in 1983 bijna 450. Het jaar daarvoor werd er 280 maal in commissie verband vergaderd. Al deze ver gaderingen waren openbaar. Daarnaast werd 760 maal in be sloten kring vergaderd, tegen 655 keer in 1982. Surinaamse stakers negeren oproep van Bouterse PARAMARIBO Stakers bij het Surinaamse bauxietbedrijf Suralco hebben oproepen van le gerleider Bouterse en van de directie genegeerd het werk te hervatten. Ook bij Billiton zetten de stakers de actie tegen de belastingverhogin gen voort. De stakingsacties zijn inmiddels hun derde week ingegaan. De stakers noemden het voorstel van Bouterse om gedurende de eerste drie maanden van dit jaar de belastingtarieven van 1983 te laten gelden en intussen te onder handelen, te vaag. Een complicerende factor in het conflict is het wantrouwen van de stakers jegens de vakcentrale C 47, waarbij de arbei ders in de bauxietsector zijn aangesloten. De centrale steunt de stakingsacties niet en op hun beurt hebben de actievoerders geweigerd de vakcentrale te laten optreden als onderhande laar met de overheid. Eervolg van de voorpagina) RNHEM Naast de Joorflolukse gemeenschap in ichtCapelle aan den IJssel, eentampen ook Molukkers in jchtj)pheusden (gemeente ^e-Cesteren) met een forse Saeat"wurschuld. Voor de !echtbank in Arnhem 3sen|iende gisteren een kort "geding dat zes Molukse ve°_|ezinnen uit Opheusden tegen de Stichting Wo ningbouw Betuwe (SWB) hadden aangespannen om te voorkomen dat ook zij op straat zouden worden gezet. Hun gezamenlijke schuld is inmiddels opge lopen tot ruim 35.000 gul den. Tijdens de rechtszaak kwam naar voren dat de gemeente Kesteren bereid is de gezinnen een lening te verschaffen waarmee zij hun schuld in een keer kunnen aflossen'. De le ning kan vervolgens in maandtermijnen aan de ge meente worden terugbetaald. Indien de gezinnen deze rege ling niet accepteren, zal nog deze week de eerste ontrui ming in Opheusden ten uit voer worden gelegd. De ont ruiming mag plaatsvinden op grond van een vonnis van de kantonrechter in Tiel, dat da teert van vorig jaar. De advo caat van de Molukkers, mr. H. van Lotringen, legde gisteren uit dat de, inmiddels alweer beëindigde, huurweigering is voortgekomen uit wrevel over de staatszorg voor de in Ne derland verblijvende Zuid-Mo- lukkers. Die staatszorg is vol gens de advocaat steeds verder afgebrokkeld. De overdracht door de overheid van de wo ningen van de Molukkers aan de Woningbouwstichting was voor de gezinnen de druppel die de emmer deed overlopen. De overdracht werd opgevat als een teken dat de staat zijn handen nog verder aftrekt van de Molukse zaak en dat terug keer naar Ambon van een warmgekoesterde verwachting tot een wensdroom zal wor den, aldus mr. Van Lotringen. ïijk jéénlakarta In gezagheb- de Golkar, de PPP en de PDI. m is^ende kringen in Jakarta Voor de PPP (Partai Persatu- de laatste tijd twijfel ge- zen of het Indonesische jatsapparaat, dat na de ard4nafhankelijkheid ont- an Pembanganam) houdt dit in dat het in de statuten vast gelegde islamitische karakter van deze partii verloren zal gaan. De PPP-leiders van f^'jtond, het verdwijnen van wie de belangrijkste in Jakarta eefjde generatie van 1945", .veelal worden gezien als zet- hetlonder ingrijpende wijzi gen 4ingen zal kunnen overle den. Ook de huidige poli- aeke leiders van Indone sië zijn hierover duidelijk denheid bazen van de regering zijn akkoord gegaan met deze de confessionalisering, maar het ligt voor de hand dat er bin nen de partij grote ontevre- over heerst. President rali-tezorgd. 'il^it<iTezien van een kleine groep jaafde en goed opgeleide in- lectuelen, hebben de jongere jjaders, aldus deze kringen, loor|een ster"ke achtergrond en tan men zich afvragen in hoe- rre zij zijn berekend op hun tkomstige taak. Binnen de ijdkrachten heeft zich een rjonging voltrokken. De be- ngrijkste functies worden üjjiekleed door militairen van de ;terJudere generatie en de nieuwe ^neratie lijkt meer „militair" iuist|an ..maatschappelijk" te zijn ;chJ®ortenteerd. Thans vervullen 40.000 leden an de strijdkrachten niet-mi- taire taken in het bestuursap- praat, wat betekent dat ook je sleutelfuncties op midden- n lager bestuurlijk niveau in anden van militairen zijn. De elft van de leden van het ka- jinet en tweederde van de luverneurs zijn gepensio- vij^eerde militairen. In het par- tten6ment hebben de militairen ïidsj5" eigen fractie 75 van de aan-2f> afgevaardigden, dien Tjanjasilia ?e president heeft de in de grondwet verankerde algeme- nn je staatsethiek van de Pantja- onaantastbaar gemaakt, vijf beginselen van de 'antjasila zijn: geloof in een 4 onmachtige God, een recht- /ondtaardige en beschaafde mens- leid, de Indonesische nationa- eenheid, democratie geleid or' de wijsheid van overleg usjawara), en sociale recht- lardigheid voor het gehele idonesische volk. Deze be- nselen moeten volgens de resident het enige principiële itgangspunt zijn van de drie 'gestane politieke partijen, Soeharto is kennelijk bang dat orthodoxe islamieten het par tijprogramma zo zullen gaan interpreteren dat hiermee op den duur de vestiging van een islamitische theocratische staat zou kunnen worden beoogd. Ook voor de PDI (Partai De- mokrasi Indonesia) zal het in voeren van de Pantjasila als enig toegestane staatsideologie leiden tot het verlies van eigen identiteit en daarmee, zo me nen deze kringen, van politie ke aantrekkingskracht en on tevredenheid onder de gewone leden. De meest conservatief-ortho- doxe leden van de PPP geven er nu al, meer dan vroeger, de voorkeur aan de politiek de rug toe te keren en zich toe te leggen op sociale en godsdien stige activiteit in de regio's. Zij zouden hiermee de stoot kun nen geven voor een buitenpar lementaire oppositie van de in aantal en organisatie steeds sterker wordende radicaal-is lamitische jongeren. Bij de verkiezingen van mei vorig jaar kregen de PPP en PPI 28 en 8 procent van de stemmen, een klefne terug gang ten opzichte van 1977. De Golkar, een met regerings steun in het leven geroepen organisatie van functionele groepen die bij verkiezingen gebruik kan maken van het militaire machtsapparaat en het binnenlandse bestuur, kreeg 64 procent van de stem men, tegen 62,6 procent bij de vorige verkiezingen. Wat bij deze verkiezingen ook aan onregelmatigheden mag hebben plaatsgevonden, aldus deze kringen, de consolidatie van de overheersende positie van Golkar (Golongan Karya), weerspiegelt een vrij brede steun van de bevolking voor het huidige bewind of althans het besef dat er op dit moment geen aantrekkelijk alternatief ie si JAKARTA Minister Van den Broek heeft vanmorgen in Jakarta verklaard te hopen en te vertrouwendat de myste rieuze moorden in Indonesië in de afzienbare toekomst zul- Kusumaatmadja hem hierover een uiteenzetting had gegeven. Tegenover de Indonesische 5USKE EN WISKE HET DELTA-DUEL mddr mt\ dit Idmiih tn Jtrom dit hitr ronóntuun, hunntn vtdllttn nofmddr 'imhti Minister Van den Broek wordt begroet door president Soeharto. len ophouden. Hij zei dit op journalisten, die uitsluitend een persconferentie nadat zijn vragen stelden over het feit Indonesische collega Mochtar dat de afgelopen acht den naar schatting drieduizend „kleine" misdadigers zijn ver moord, weigerde de minister in te gaan op vragen over het verband tussen mensenrech ten en ontwikkelingshulp. De minister verklaarde „enige zorg" te hebben uitgedrukt, en dat „erg openhartig" was ge sproken. Het was „opmerke lijk" van Mochtar te horen dat de „moorden" geen regerings beleid zijn en „niet passen in de Indonesische grondwet of het strafrecht". Hij had verder gehoord dat de basis van het probleem de toenemende mis daad is. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot- Brittannië, waar nauwe lijks een jaar geleden door de autoriteiten gezegd werd, dat het land vrijwel geen last had van de zoge heten zure regen, is door het milieublad „Footloo se" groot alarm geblazen. Het blad schrijft, dat meer dan 120 Schotse „lochs" (meren) en stromen en elf meren en waterlopen van het Engelse „Lake Dis trict" (het merengebied) ernstig aangetast zijn door zure regen. Het blad Vreest dan ook, dat voor het hele land een milieu ramp op til is. Het raamt de schade voor de Britse land bouw op 25 miljoen pond (bij na 115 miljoen gulden) per jaar. In vele waterlopen van Wales neemt de zalm- en fo- rellenbevolking gevoelig af. Ook dat is een gevolg van de zure neerslag. Het blad spoort de regering-Thatcher aan zo snel mogelijk maatregelen te nemen om een einde te maken aan de zure bevuiling van de atmosfeer door de uitlaatgas sen van auto's en de rook en kwade dampen van elektri sche centrales en fabrieken. Maar lang niet alle Britten ge loven, dat de huidige vervui lingsproblemen alleen door de zure regen worden veroor zaakt. Sommige specialisten nemen aan, dat de toenemen de verzuring van meren en waterlopen tenminste voor een deel het gevolg is van ge wijzigd grondgebruik, zoals de beplanting van heideland met coniferen. Volgende week wordt in Lom den de publikatie verwacht van een rapport over de zure regen, dat in opdracht van de regering is opgesteld. Het mi nisterie voor milieuzaken zal dit jaar 600.000 pond (2,75 mil joen gulden) uitgeven voor on derzoek naar de zure regen en in 1985 zelfs één miljoen pond. Volgens een woordvoerder van dit ministerie komt het er vooral op aan te vermijden, dat dure maar ondoeltreffende methodes toegepast worden om de zure regen te bestrijden. „Wij moeten eerst met absolu te zekerheid aan de weet ko men, hoe zure regen het ver vuilingsproces in de hand werkt", zei hij. MIAMI De herden king van de vijfentwin tigste verjaardag van de Cubaanse revolutie, deze maand, zal bittere herin neringen oproepen bij de honderdduizenden Cubanen die in de Vere nigde Staten leven en van wie sommigen de politieke en sociale re volutie in hun vader land nog steeds niet hebben geaccepteerd. Veel Cubanen dachten bij het vertrek uit Ha vanna, waar zij hun be zittingen moesten ach terlaten, dat het verblijf in de VS slechts van korte duur zou zijn. In de beginperiode na vesti ging in Miami en omgeving, op slechts een honderdtal ki lometers van Cuba, droomde men alleen van een terug keer. Sommigen vertellen hoe zij zes maanden lang hun bagage onuitgepakt lie ten, in de overtuiging dat het regime van Fidel Castro geen lang leven beschoren zou zijn en dat er weinig voor nodig was het omver te werpen. De mislukking van de Var kensbaai-invasie in mei 1961 en vooral de rakettencrisis in oktober 1962, aan het eind waarvan Washington de toe zegging deed Cuba niet aan te vallen, maakten veel bal lingen echter duidelijk dat hun verblijf in de VS wel eens blijvend kon zijn. Al leen een groep onverzettelij- ken besloot de strijd tegen Castro voort te zetten. Rijkere klassen De integratie van de hon derdduizenden Cubaanse ballingen, die in de jaren zestig naar Miami kwamen, is heel wat gemakkelijker verlopen dan die van de 120.000 Cubanen die in 1980 de haven Mariel verlieten („Marielitos"). Zij vormden dan ook een heel wat arme re categorie. De Cubanen die ruim twin tig jaar geleden hun land verlieten zijn voor het groot ste deel afkomstig uit de rij kere klassen, voor negentig procent blank, goed opgeleid en met de hele familie ge ëmigreerd. Hun economisch succes is exemplarisch. „De geschiedenis van het Cu baanse succes is voor een deel te danken aan het feit dat de ballingen hun land met zich mee hebben geno men en een omgeving heb ben weten te scheppen waar men Spaans sprekend kan leven en sterven", legt een socioloog in Florida uit. In minder dan een kwart eeuw hebben de ongeveer 700.000 Cubanen die in Miami leven de stad „gelatiniseerd". Tweetaligheid is er nu de re gel. Er is een Spaanstalig te levisienet en er zijn vier ra diostations die alleen in het Spaans uitzenden. Boven dien zijn er twee Spaanstali ge dagbladen en zes week bladen in de Spaanse taal. De Cubanen hebben de gun stige voorwaarden gescha pen voor een golf investe ringen en een toevloed van Latijnsamerikaans kapitaal, die Miami in een internatio naal zakencentrum hebben veranderd. Zonder de Cu baanse ballingen zou Miami waarschijnlijk nog steeds een rustige badplaats zijn ge weest en niet de moderne metropool die bankiers en zakenlieden uit de hele we reld aantrekt. „De Cubanen zijn een zegen geweest voor deze stad", zo heeft de .on langs herkozen burgemees ter, Maurice Ferre, dikwijls verklaard. Niet terug Vijfentwintig jaar later zijn er nog maar weinig onder de miljoen Cubanen in de VS die werkelijk denken naar Cuba terug te keren. „Ik voel niets voor het land", zegt Jose Susi, een welva rend zakenman. „Waarom zou ik terugkeren? Om te zien wat ze met mijn zaak hebben gedaan?". De Cubaanse gemeenschap verloochent zeker zijn af komst niet. Een tocht door „little Havana", de Cubaanse wijk van Miami waar specia le koffie, restaurants en kruiden volop te krijgen zijn, is voldoende om zich daarvan rekenschap te ge ven. Maar zoals een jonge vrouw zegt: „Ik voel me ook erg Amerikaans en thuis in de VS". Ofschoon de meeste Cuba nen in Miami zich tegen woordig meer aan zaken lij ken te wijden dan aan de „bevrijding" van hun eiland, hebben sommige actieve groepen, zoals „Omega 7" het regime Castro nog niet geaccepteerd. De ballingen hebben verschillende anti- -Castropartijen opgericht. Zo is de CID (Onafhankelijk en Democratisch Cuba) gesticht door een oude wapenbroeder van Castro, Huber Matos, die er niet aan twijfelt „de tiran Castro" weldra te zien val len. De sentimenten tegen Castro zijn overigens opnieuw op gelaaid na de Amerikaanse invasie in Grenada, die door de Cubaanse gemeenschap in de VS werd toegejuicht. „Een Amerikaanse invasie in Cuba, dat is waar we op wachten", zeggen sommigen bitter. Andere, meer realisti sche, Cubanen, pleiten voor een dialoog met Havanna. Deze groep, die door felle te genstanders als „verraders" wordt aangeduid, heeft met name de vrijlating bewerk stelligd van 3.500 tot 4.000 politieke gevangenen op Cuba. Zij stelt prozaïsch vast dat, indien de deuren voor de handel zouden open gaan, Cuba een geweldige markt zou vormen, waarvan Miami het eerst zou profiteren. DEN HAAG De raadslieden van Ballast-Nedam, Flakt, Holland International en het Nederlands Centrum voor; Handelsbevordering hebben gisteren voor de Hoge Raad vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging voor hun cliënten bepleit. Deze bedrij ven en het NCH hebben niet- joodverklaringen afgegeven. onderscheid tussen personen naar ras maakten. Flakt had werknemers naar Saoedi-Ara- bië uitgezonden en op verzoek verklaard dat deze mensen geen relaties met Israël onder hielden. Ook was de religie van de werknemers opgege ven. De Utrechtse rechtbank veroordeelde het bedrijf tot boetes. Ballast-Nedam had het zelfde gedaan, maar was door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken. De officier van justitie ging toen naar de Hoge Raad. Het NCH en Hl hadden formulieren (waarop het ge loof moest worden vermeld) ingevuld naar de Arabieren teruggestuurd. Ook zij werden vrijgesproken. Volgens de raadslieden handelden de be drijven en het NCH niet in strijd met de wet, die discrimi natie naar ras tegen moet gaan. De raadslieden stelden, dat niet was aangetoond, dat Saoedi-Arabië joden discrimi neert. Raadsman mr. Mout: „Het land wilde niet-joodver- klaringen alleen om Israël, waarmee het in staat van oor log is, door een economische boycot te kunnen treffen. Zij hebben niks tegen joden als zodanig". Hij gaf wel toe dat de Arabieren naar godsdienst vragen, omdat mensen met een joodse religie dus niet zondermeer mensen dieaf stammen van joden als pro- Israël kunnen worden be schouwd. Volgens Mout waren de Nederlandse bedrijven ge dwongen „deze eierdans" voor de Hoge Raad aan te gaan; Mout doelde erop dat de Ne derlandse overheid zakendoen met de Arabieren stimuleert, maar dat dat zakendoen pro blemen oplevert zonder niet- joodverklaringen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9