Jackson keert triomfantelijk naar VS terug i Britse zeelieden in Victoriaanse tijd waren niet zelden kannibalen Russen „onthullen" spionagekomplot in Nederland Broodoproer in Tunesië bedreigt (schaarse) politieke vri jhed BUITENLAND £eidoe<3owmtt WOENSDAG 4 JANUARI 1984 PAGINA 8 Openbaar pak slaag ISLAMABAD Een Paki staanse majoor-b.d. heeft gis teren ten overstaan van 3.000 belangstellenden in een voet balstadion in Karatsji tien klappen met een stok op zijn achterwerk gekregen, omdat hij seksuele betrekkingen met zijn schoonzuster zou hebben onderhouden. Het toe passen van de volgens de rechtbank meer als vernede ring dan als het bezorgen van pijn bedoelde straf, duurde maar veertig seconden. Daar na werd hij naar de gevange nis teruggebracht om een aan vullende gevangenisstraf van vijf jaar uit te zitten. Vastgebonden op een bok, ondergaat de majoor b.-d. zijn straf. Ook China heeft sleutelkinderen PEKING De helft van alle kinderen onder de tien jaar in Peking zwerft met de huissleutel rond hun nek door de koude straten van de hoofdstad, ten teken dat zij ouders hebben die tot laat werken. Volgens het Dagblad van Peking loopt een kwart van de kinderen gevaar niet goed te eten, doordat zij hun eigen middagkostje bijeen scharrelen. Oorzaak: de veranderde Chinese samenleving. In het typische drie-generaties-gezin van voor 1960 lette grootmoeder op de kinderen als moeder werk te. Nu zijn de gezinnen (op last van de overheid) klein en werken alle volwassenen buitenshuis, al dus de krant. In sommige buurten zijn nu kleine schoolkantines ingericht. Veel ouders zijn bereid onderwijzers te betalen voor de extra uren waarop die daar op hun kinderen passen. Argentinië wil gesprek over Falklands BUENOS AIRES De nieuwe regering van Argentinië heeft Engeland voorgesteld te onder handelen over een vreedzame overdracht van de Falkland Ei landen en daarbij een speciaal statuut voor de bewoners aange boden. Daarin zouden bepaalde garanties ter bescherming van hun belangen worden gegeven. Het is voor het eerst, dat Argenti nië de 1.800 Falklanders garan ties biedt, dat zij ook onder Ar gentijns bestuur hun bestaan on gehinderd kunnen voortzetten. Herhaald werd, dat Argentinië vastbesloten is de eilanden op vreedzame wijze terug te krijgen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Amerikaanse presidents kandidaat Jesse Jackson staat een triomfantelijke terugkeer samen met de door Syrië vrijgelaten Amerikaanse piloot Ro bert Goodman in de Verenigde Staten te wach ten. Met zijn succesvolle „pelgrimage" naar Da mascus heeft de militante negerdominee meerdere vliegen in een klap gesla gen. Tegenover zijn mede dingers binnen de demo cratische partij naar het Amerikaans presidents schap (Mondale, Glenn, enz.) sloeg hij een weerga loze publiciteitsslag; hij dwong president Reagan officieel „blijdschap" uit te spreken over de afloop van Jacksons onderne ming, welke tevoren door het Witte Huis was afge keurd; hij „bewees" zijn verkiezingsmotto, dat een zwarte Amerikaanse pre sident het aanzien van de VS in de gehele wereld zou verbeteren en de vre de zou dienen. populariteitspeilingen de ko mende tijd sterk zal stijgen. Dat hij een meerderheid van de Democratische partij achter zich zou krijgen, blijft echter volslagen ondenkbaar, laat staan dat hij het in de algeme ne presidentsverkiezingen van november aanstaande van de Republikeinse tegenkandidaat (opnieuw Reagan?) zou kun nen winnen. Amerika blijft een voor tach tig procent conservatief den kend land, en binnen die meerderheid zijn die verschil len tussen de democratische en republikeinse hoofdstromin gen maar gering. De Democra tische partij bekommert zich traditioneel meer om zwarten, andere minderheden en ar men, zodat Jacksons opgang het risico meebrengt van een splitsing in het democratische huis. Dat zou voor de republi keinen, partijpolitiek bezien, uiterst comfortabel zijn, maar hen wel het bestuur geven over een sterk gepolariseerde samenleving. Intussen zal in de VS voorlo pig nog hevig gediscussieerd worden over de vraag of de burger Jackson behalve de vrijlating van de zwarte krijs gevangene Goodman te beplei ten, het recht had zich te be moeien met de buitenlandse politiek van de officiële demo cratisch aangewezen Ameri kaanse regering. Het gevoel heerst bovendien dat Jackson eens te meer gebruik heeft ge maakt van de schroom die veel blanke Amerikanen voe len om een zwarte landgenoot hard aan te vallen uit vrees voor racist te worden aange zien. Als pakweg Mondale in Syrië „Amerikaans president" was gaan spelen, dan zouden er uit het Witte Huis veel scherpere geluiden hebben ge klonken. Jackson omhelsde in Damascus Syrië's president Assad, die door president Reagan mede verantwoorde lijk is gehouden voor de bom aanslag op de Amerikaanse vredestroepen in Beiroet, waarbij in oktober jongstleden 240 Amerikaanse mariniers om het leven kwamen. Jack son verklaarde na de vrijlating van Goodman dat deze geste van Assad „bewijst dat de Sy- riërs bereid zijn de vicieuze circel van geweld in Libanon te doorbreken". Zegslieden in het Witte Huis en het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington maakten gisteren geen geheim van hun verwachting dat de predikant wel eens spoedig als erg naïef uit zijn succesvolle Damascus-gang te voorschijn kan komen. De regering- Reagan herinnert dezer dagen graag aan het feit dat de nu zo menselijk overkomende Assad in 1981 als strafmaatregel voor een aanslag op zijn leven ze venhonderd politieke gevan gen heeft laten excecuteren. Strijd Assad heeft Goodman vrijgela- De moeder van piloot Robert Goodman, mevrouw Marilyn Goodman en zijn broer Martin konden gisteren met hem spreken. Dat gebeurde in de nieuwsrubriek „Today" van het televisiestation NBC in New York. ten zonder er blijkbaar een concrete concessie voor terug te krijgen van de Amerikaanse regering, die noodgedwongen via haar ambassade in Damas cus medewerking verleende aan Jackson. Maar Jackson maakte zich tot vertegenwoor diger van „het andere Ameri ka", dat tegen de Amerikaanse militaire aanwezigheid in het Midden-Oosten is. Assads belo ning is dus de veronderstelde versterking van de Ameri kaanse binnenlandse oppositie tegen Reagan. Kenmerkend was de weigering van Assad om bij diens onderhoud met Jackson ook de drie Ameri kaanse veiligheidsagenten toe te laten, welke de Amerikaan se regering voor de bescher ming van de presidentskandi daat had meegestuurd. Assad weet dat diezelde Amerikaan se regering hem naar het le ven staat... De terugkeer van Jackson en Goodman op Amerikaanse bo dem geschiedt temidden van mariniers vervroegd terug te roepen. Ook minister van De fensie Weinberger is tegen de a-militaire missie van de mari niers in Libanon. Maar president Reagan be schouwt de aanwezigheid van zijn soldaten in dat land nog steeds als een noodzakelijke demonstratie van kracht te genover Syrië, dat dank zij hernieuwde strijd tussen Russische steun het oostelijk Pentagon, Witte Huis en Con- deel van Libanon bezet houdt, gres over de handhaving van de Amerikaanse vredestroe- Reagan overweegt alleen ver- pen in Beiroet. In de volksver- plaatsing van de mariniers tegenwoordiging gaan Demo- naar beter tegen terroristische AMSTERDAM In Nederland worden officieel valse pas poorten vervaardigd voor agenten van de Amerikaanse ge heime dienst CIA. Een van deze agenten, de Bulgaar Anton Kristev, is in het verleden door de „hooggeplaatste CIA-a- gent" de Amsterdamse advocaat mr W.J. van Bennekom en een medewerker van het Vredespaleis in Den Haag dr A. Garnefski opgeleid tot spion en voorzien van enkele valse paspoorten naar Bulgarije gestuurd om een ondergrondse po litieke organisatie op te richten. Dit staat in het Russische dagblad Sowjetskaja Rossija van 23 december 1983. Het artikel is geschreven door Michail Ozerov, de hoofdredac teur van het blad, die vorig jaar enige tijd in Nederland ver bleef. Hij zegt zich ter plaatse op de hoogte hebben willen stellen van de activiteit van de CIA in Nederland naar aanleiding van de arrestatie van Kristev in Bulgarije. Anton Kristev vroeg in 1973 tijdens een vakantie politiek asiel aan in Nederland. Hij werd hierbij bijgestaan door van Benne kom, die hem volgens Ozerov van geld voorzag en hem aan een baan hielp. Kristev werd vervolgens lid van de Bulgaarse liga voor de rechten van de mens, een organisatie gefinancierd door de CIA. De voorzitter van deze organisatie was de uit Bulgarije afkomstige medewerker van het Vredespaleis dr A. Garnefski. Garnefski en Van Bennekom leidden, aldus Ozerov, Kristev op tot spion en stuurden hem naar Bulgarije. Hij werd daar, in het bezit van een Engels paspoort, gearresteerd. De activiteit van Garnefski en van Bennekom was daarmee niet ten einde. Ze zetten hun „anti-socialistische" strijd voort in opdracht van de CIA, aldus Sowjetskaja Rossija. Garnefski toonde zich tegenover het ANP ten hoogste verbaasd over het artikel in de Sovjet-pers. „Ik heb me nooit ingelaten met spionage voor welk land dan ook" was zijn reactie. Hij merkte bovendien op dat hij zich vier jaar geleden uit de Bul gaarse liga heeft teruggetrokken en zich sindsdien van elke poli tieke activiteit heeft onthouden. Van Bennekom, bekend door zijn verdediging van politieke vluchtelingen, was niet voor com mentaar bereikbaar. Genscher slaat over de kop De Westdultse minister van buitenlandse zaken Genscher, is gisteren ge wond geraakt toen zijn zware gepantserde Merce des nabij Lonnweiler in het Saarland in een slip raakte en over de kop sloeg. De minister liep een gebroken bortbeen en een paar bloeduitstortingen op. Zijn chauffeur en zijn lijfwacht alleen bloeduitstortingen. Finse kamerleden in hongerstaking vanwege verlaging ontwikkelingshulp HELSINKI Vier Finse par- lementsleden zijn in honger staking gegaan uit protest te gen de verlaging van de Finse ontwikkelingshulp. Het gaat om drie vrouwelijke leden van de communistische oppositie en om een lid van de kleine Groene Partij. Enkele leden van de sociaal-democratische partij, de grootste in de rege ringscoalitie, zouden zich bij hen aansluiten. De verlaging betreft een bijdrage van vijf miljoen dollar aan UNICEF, het VN-kinderfonds. RUITENHEER TUNIS Het oproer dat in Tunsesië is uitgebro ken, naar aanleiding van een verdubbeling van de broodprijzen komt voor het land op een erg onge lukkig moment. Het „broodoproer" kan een bedreiging vormen voor het proces van politieke liberalisering, dat kortge leden door de regering, in casu president Habib Bourguiba, werd toege staan. Diplomaten in de Tunesische hoofdstad zeiden dat het nog te vroeg is om te kunnen be oordelen of tegenstanders van de president de hand hebben (gehad) in de rellen die leid den tot het afkondigen van een zo zware maatregel als de noodstoestand. Maar premier Mohammed M'Zali liet daar geen twijfel over bestaan: „vij andige elementen" zijn verant woordelijk voor de rellen die 29 december uitbraken en offi cieel aan vijf maar officieus aan zeker 26 mensen het leven hebben gekost. M'Zali, door de tachtigjarige president Bourguiba aangewe zen als zijn opvolger zei dat de jongeren die de straat zijn op gegaan voor ogenschijnlijk spontane rellen, worden „ge manipuleerd" door lieden die proberen een sfeer te schep pen van terreur, onrust en twijfel en zo op termijn de val van dé regereing te bewerk stelligen. Kapitale blunder De al eerder genoemde diplo maten zijn van mening dat de regering een kapitale blunder heeft begaan: eerst werd een verdubbeling van de graan prijzen afgekondigd, en pas lang daarna kwamen er steun maatregelen los om voor de al lerarmsten (en die zijn er heel veel in Tunesië) de prijsverho ging wat te verzachten. Het broodoproer is het om vangrijkste verzet tegen de re gering sinds het protest van de vakbeweging in 1978. Na ja renlange spanningen tussen de regering en het Tunesische vakverbond UGTT, brak toen (ook in januari) een algemene staking uit die meer dan hon derd doden vergde. Ook toen werd de noodtoestand afge kondigd. November vorig jaar besloot president Habib Bourguiba dat de tijd rijp was om van een au toritair bestuur over te stap pen naar „pluralisme" op poli tiek terrein en binnen de vak beweging. Hij legaliseerde twee opppositiepartijen onder welke de machtige beweging van de socialistische democra ten, die wordt geleid door oud- minister Mahmoud Mestiri. Haviken en duiven Tot dan toe had de socialisti sche Destour-partij, die vijftig President Habib Bourguiba: N: jarenlang autoritair bewind nu| tijd gevonden voor verlenen] politieke vrijheden. ii jaar geleden (clandestien) doorjJc Bourguiba werd opgericht*! (Tuinesië was toen nog eenja Frans protectoraat) alle macht)p in handen. Niet alleen op rege-£€ ringsniveau, maar in alle sec-, toren van het staatsapparaat.^ Het machtsevenwicht tussenlj( de haviken en de duiven bin-L nen de Destour-partij kan door het broodoproer worden ver-» - stoord. Of dit gebeurt is afhan-J~ kelijk van de vraag of de on-B geregeldheden nu hun oor-B sprong vinden in politieke agi-B tatie, dan wel in de grote eco nomische moeilijkheden waar in het land zich bevindt. Tu nesië heeft een werkloosheü (vooral onder de school veria ters) van ruim 22 procent, enorm bevolkingsoverschot ei een grote inkomensongelijk-| heid. Een Tunesiër zei eens: „Je hebt hier véél geld of géénp geld. Een béétje geld hebben is|e onmogeljk". L Natuurrecht De aanhangers van de hardejn lijn, die vinden dat de partiv van Bourguiba, de Destouif, „van nature" het recht heefö" om te regeren vanwege hetioi feit dat zij een doorslagggeven-Hi de rol heeft gespeeld bij hettg verkrijgen van de onafhanek-ijp lijkheid (1956), zullen waar-L schijnlijk met het argument!- komen dat verderere liberali-F sering gevaarlijk is, omdafl zulks kan leiden tót politiek'®^ instabiliteit. EP De gematigde vleugel in deF partij, die wordt geleid doorF premier M'Zal en Bourguiba'sr zeer populaire echtgenote)^ Wassila, meent dat verder-P6 gaande liberalisering met eenr wettelijke oppositie nodig is[e om revolutie en opstand ter] voorkomen. Want laatste tijdr bestaat er bij de jeugd een ster-P ke hang naar extremisme enF gewelddadige ideologiën, juistF door die starre ideologische®' partijstructuur en de al ge-f® noemde uitzichtloosheid. P. Franse sneltrein beschoten PARIJS Vanaf een brug in de buurt van Parijs zijn maan dag schoten gelost op een Franse TGV-supersneltrein. Niemand werd gewond. Een raam vertoonde de sporen van de beschieting, toen de trein enkele minuten later zonder vertraging het Parijse Gare de Lyon binnenreed. Het incident volgt op twee bomexplosies op oudejaarsa vond op het centraal statiori11 van Marseille en op een TGV0 op weg naar Parijs, die aan vijP mensen het leven kosttenp Sindsdien zijn de veiligheids#] maatregelen in Frankrijk aan-p' zienlijk verscherpt. Tientallen bommeldingen hebben he|>, treinverkeer in de war ge^ bracht. Gisteren moest het staL tion in Dyon worden ont|e ruimd. jj U Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.0oI' en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avonda (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Zeelieden in het romantische" Victoriaanse Engeland (het tijdperk 1837-1901) deinsden er niet voor te rug om elkaar lekker op te peuzelen, wanneer ze geen ander voedsel meer hadden. Dat zegt prof. Brian Simpson, die aan de universiteit van Kent in Canterbury rechten doceert en de kannibaal- se gewoonten van zijn hongerige zeevarende voorzaten grondig heeft onderzocht. Afgelopen jaar werden de Britten door premier Marga ret Thatcher geregeld aange spoord zich „de hoge Victori aanse waarden" te herinne ren en ijverig te proberen deze opnieuw in praktijk te brengen. Verscheidene histo rici maakten de premier er daarna op attent, dat de ro mantiek die in Engeland nog steeds rond het Victoriaanse tijdperk geweven wordt, gro tendeels vals is. Het nieuws dat het kannibalisme toen praktisch schering en inslag was, zal die indruk alleen maar versterken. Het resultaat van het re- searchwerk van prof. Simp son wordt gepubliceerd door de University Press van Chi cago. Juristen verwachten, dat dit zal leiden tot nieuwe debatten over het al dan niet doden van anderen om zeil in leven te kunnen blijven. In het universitaire tijd schrift van Canterbury schrijft de onderzoeker, dat de ontdekking van het Victo riaans kannibalisme hem heeft verbijsterd. „Ik wist natuurlijk dat desperate situ aties tot kannibalisme kon den en kunnen leiden. Maar ik had er geen idee van dat dit tijdens de regering van koningin Victoria zo vaak gebeurde. Vooral ma trozen vonden het helemaal niet erg een (jongere) collega te vermoorden en hem ver volgens netjes op te eten". Prof. Simpson maakte voor zijn onderzoek gebruik van vertrouwelijke dossiers, die hij mocht bestuderen met toestemming van het depar tement van binnenlandse za ken en justitie in Londen. Hierin trof hij onder meer gegevens aan over het proces van twee zeelieden, Tom Dudley en Nic Stevens, be schuldigd van moord en kan nibalisme. Als bemanningsleden van het jacht Mignonetty hadden Dudley, Stevens en de scheepsjongen Richard Baker tussen Engeland en Australië een schipbreuk overleefd. Baker werd door Dudley vermoord. Geholpen door Stevens en nog een andere matroos, Ned Brooks, veror berden zij daarna met veel smaak hun slachtoffer. De rechter die deze kanniba len in 1884 ter dood veroor deelde, verklaarde dat nie mand scheepsjongens mocht eten „hoe hongerig men ook moge zijn". Maar hoewel de kannibalen van de Mignonet- te de doodstraf kregen, werd dit vonnis korte tijd later om gezet in levenslang. Prof. Simpson is er trouwens ach ter gekomen, dat vele volkse tijdgenoten van Tom Dudley deze kannibaal als een held beschouwden. Uit het onderzoek van prof. Simpson blijkt verder dat tot in de jaren 1870 Britse kanni balen zelfs niet voor het ge recht werden gesleept. Een Ierse zeevaarder, Tom Gor man, van Limmerick, die in 1837 zijn leerjongen „op de goedgekeurde manier" ge consumeerd had, bleef een gerespecteerd lid van de maatschappij tot hij in de ja ren 1860 de scheepvaart vaarwel zei.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8