Meerderheid aanhang Centrumpartij behoort tot de kansarmen Plastic-afval grote bedreiging voor zeevogels Uniforme regeling ziektekosten voor hele overheid DE HOND: GELIJKENIS MET NSB-AANHANG U KUNT ER IEDERE MAAND OPREKENEN. OC INA BINNENLAND £eidóc Coulant WOENSDAG 4 JANUARI 1984 PAGINA 7 Tilburgse autopyromaan slaat weer toe TILBURG In Tilburg zijn gisteroch tend vroeg opnieuw drie auto's in ([.brand gestoken. Het totaal aantal auto's dat in de afgelopen drie maanden door brandstichting in vlammen opging, is daarmee gekomen op 38, aldus de poli- 'tie gisteren. Het in brand steken van .(Jauto's in Tilburg, waarvan de politie vermoedt dat het het werk is van een pyromaan, begon op 30 september. Op- 1 vallend is het grote aantal Citroëns van het type 2-CV dat inmiddels in vlam men is opgegaan. Ook nu weer bevond ij zich onder de in brand gestoken auto's een lelijke eend. Officier eist schuldigverklaring: „T-shirt beledigend voor Turks volksdeel" ALKMAAR Officier van justitie mr. F.M. Vis ser heeft gistermorgen voor de Alkmaarse recht bank tegen de 34-jarige koopman R.R. uit Schagen schuldigverklaring zonder strafoplegging geëist we gens het verspreiden van T-shirts met een racistisch opschrift. Op de weekmarkt in Scha gen troffen politiemensen op 16 juni vorig jaar in zijn kledingkraam enkele T-shirts aan met aan de voorkant het opschrift „I love to make love" en aan de achterkant de tekst „but not with you turkey" en de krachtterm „fuck off". Beide teksten zijn in onderlinge samenhang, naar het oordeel van de officier van justitie, discri minerend voor het Turkse volksdeel. Verdachte R. verzekerde de rechtbank echter dat hij de teksten in geen enkel opzicht als dis criminerend of racistisch had ervaren of bedoeld. Hij benadrukte dat het ge wraakte woord turkey niet meer betekent dan „kal koen". Prof.dr. A.J. Vry, hoogle raar in de Engelse en Amerikaanse taal en let terkunde aan de Vrije Universiteit in Amster dam, bevestigde dit voor de rechtbank. „Turkey" betekent inderdaad niet meer dan kalkoen, ezel, domoor of slecht acteur. De gedachte aan het woord Turk achtte hij puur taalkundig gezien „zeer vergezocht". Uitspraak op 17 januari. „KOLEN-AS GEEN VEILIG PRODUKT'' UTRECHT Produkten waarin kolen-as is ver werkt brengen vaak milieurisico's met zich mee doordat zware metalen en radioactiviteit vrijkomen. Schadelijke stoffen als arseen en cadmium moeten dan ook uit kolenas worden verwijderd voordat die wordt verwerkt in bij voorbeeld bouwmaterialen, al dus de Stichting Natuur en Milieu gisteren in een rapport over de toepassing van kolenas. Nu weer steeds meer gebruik wordt gemaakt van kolen voor de energievoorziening zal het milieu ook steeds meer worden opgescheept met kolen-as, een afvalprodukt van de kolencentrales. Het grootste deel van de kole nas wordt momenteel simpelweg gedumpt. Daar naast wil men kolenas steeds meer gaan verwerken, in asfalt, cement en bakstenen. Maar volgens Natuur en Milieu worden daarbij technieken toegepast waar bij het lang niet altijd mogelijk is milieugevaarlijke stoffen af te breken. Fel protest tegen sexboot ROTTERDAM Ruim honderd boze buurtbewoners van de Rotterdamse wijk Feijenoord hebben gisteravond geprotes teerd tegen de aanwezigheid van de sex boot 't Malle Gat. De Rotterdamse politie nam van een van de actievoerders een koevoet in beslag. Het drijvende bordeel is afgelopen donderdag geopend. De wijkbe woners verzetten zich tegen de aanwezig heid van het schip omdat zij overlast en uitwaaiering van prostitutie vrezen. Ze zeggen dat ze met hun actie blijven door gaan totdat de gemeente tegen het schip optreedt. Volgens een woordvoerder van de bewoners kan de gemeente optreden omdat zij beschikt over een vernietigend rapport van de brandweer over de brand veiligheid op het schip. Het college besluit vrijdag of zij op basis van het rapport zal ingrijpen. Record-aantal adviezen SER DEN HAAG De Sociaal-E conomische Raad heeft in 1983 een record-aantal beleidsad viezen uitgebracht. In dat jaar legde dit belangrijkste advies orgaan van de regering op so ciaal-economisch gebied. 43 adviezen voor over hoofdlij nen van sociaal en economisch beleid. Dit zei algemeen secre taris B. Pompen van de Raad gisteren in een nieuwjaarstoe spraak. Naast adviezen voor de hoofdlijnen produceerde de SER ongeveer 200 adviezen van min of meer routinemati ge- en uitvoeringstechnische aard. HILVERSUM De ge middelde aanhang van de Centrumpartij lijkt op de aanhang van de NSB in de jaren dertig. Deze conclu sie trekt opiniepeiler Mau- jrice de Hond uit een on- iderzoek dat hij onlangs km-fheeft gedaan naar de sa- demenstelling van de ach- )ur-|terban van de Centrum partij. Zestig procent van de sympa thisanten van deze partij be hoort tot de kansarmen in de ^samenleving. Zij bewonen in doorsnee slechte huizen en hebben een laag opleidingsni veau. Onder de sympathisan ten zijn veel uitkeringstrek kers. Veel van hen hebben hun vertrouwen in „politiek Den Haag" voor een groot deel verloren. De overige veertig procent wordt gevormd door beter gesitueerden met ultra- -rechtse opvattingen, die zich vooral sterk aangetrokken oelen door de opvattingen an de Centrumpartij over •uitenlanders. Acht zetels De resultaten van het onder en l zoek van De Hond zijn gister avond in de Vara-televisieru- briek „Achter het Nieuws" be kend gemaakt. Overigens is uit het onderzoek gebleken dat slechts een beperkt deel van de achterban beschouwd kan worden als aanhangers van het neo-nazisme. De Hond voorziet voorlopig een voortgaande groei van de Centrumpartij. Bij de Tweede- Kamerverkiezingen in 1982 behaalde Centrumpartij 0,8 procent van de stemmen, net genoeg voor eén kamerzetel. In de opiniepeilingen van De Hond staat de Centrumpartij nu op 2,5 procent en hij ziet een verdere groei tot 5 procent in het verschiet, dat wil zeg gen zeven of acht zetels in de Tweede Kamer. Omdat de Centrumpartij-kiezers zich in grote mate in de grote steden in het westen bevinden, zou het percentage aanhangers daar rond de tien procent kun nen komen te liggen. Noodklok Premier Lubbers en PvdA- -fractievoorzitter Den Uyl, die beiden in het televisiepro gramma op de resultaten van het onderzoek reageerden, verklaarden niets te voelen voor een verbod van de Cen trumpartij. Wel hebben beiden met grote bezorgdheid van de groeiende aanhang van de Centrumpartij kennis geno men. Den Uyl wees op de gro te hardnekkige werkloosheid en zei dat er „alle aanleiding is om de noodklok te luiden. Alle democratische partijen zijn verplicht om te voorkomen, dat de crisis uitpakt, zoals in de jaren dertig is gebeurd, in een aanval op de democratie". Volgens Lubbers heeft de poli tiek zich te weinig gereali seerd welke problemen het grote aantal buitenlanders in de oude binnensteden zou ver oorzaken voor de daar wonen de Nederlanders, die vaak zelf ook in de problemen zitten. Vergeleken met de overige kiezers wijken de opvattingen van de aanhang van dc Cen trumpartij vooral af op het ge bied van de buitenlanders, de ontwikkelingshulp en het op nieuw invoeren van de dood straf. Zo vindt bij voorbeeld 76 procent van de aanhang van de Centrumpartij dat werkloze buitenlanders ons land moeten verlaten, terwijl die opvatting slechts bij 29 procent van de overige kiezers leeft. 64 pro cent van de Nederlanders vindt dat de ontwikkelings hulp op hetzelfde peil moet blijven, terwijl dat maar bij 26 procent van de CP-aanhang het geval is. Bovendien vindt 76 procent van de sympathi santen van de Centrumpartij dat i de doodstraf weer moet worden ingevoerd. Van de overige kiezers heeft 35 pro cent die mening. Aanbeveling Uit het onderzoek van De Hond is gebleken dat negatie ve uitspraken van leidende politici over de Centrumpartij niet al te nadelig zijn voor deze partij. De helft van de aanhang zegt het zelfs als een aanbeveling te zien om op de Centrumpartij té stemmen. Meer dan de helft van de aan hang van de Centrumpartij (52 procent) zegt zeer ontevreden te zijn over het regeringsbe leid. Dat is beduidend meer dan bij de overige kiezers, want daar is slechts 29 procent zeer ontevreden. Degenen die nu zeggen op de Centrumpartij te zullen stem men hebben in het verleden veel vaker dan andere Neder landers hun stem gegeven aan de Boerenpartij of DS'70. PvdA, VVD en CPN worden eveneens vaak genoemd als partijen waar men vroeger op gestemd heeft. Het percentage CP-kiezers dat vroeger wel eens op het CDA of een van de vroegere CDA-partijen (KVP, ARP, CHU) gestemd heeft is beduidend lager dan dat van de andere Nederlan- Smit-Kroes verbaasd over Duitse plannen voor tolheffing DEN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft met grote verbazing gerea geerd op de plannen van haar Westduitse ambtge noot Dollinger om een tolheffing voor buitenlan ders in te voeren op de Duitse autobanen. Dat plan is in strijd met het idee van Europese samenwer king, zo liet zij gisteren weten. Overigens kwam Smit-Kroes vorig jaar zelf ook met plan nen voor tolheffing, maar die zijn door de Ministerraad te ruggenomen, nadat de Kamer zich ertegen had verklaard. Dollinger kondigde zijn plan maandag aan op de Duitse ra dio. Hij liet weten zijn dreige ment te zullen uitvoeren, ten zij de EG-lidstaten Frankrijk, Italië en Griekenland vóór 1 juli 1984 besluiten de tolhef fing op hun autowegen af te schaffen. Het verbaast Smit-Kroes voor al dat Dollinger er met geen woord over heeft gerept op een vergadering van Europese ministers van verkeer, die af gelopen maand gehouden is. Dollinger stelde maandag dat West-Duitsland een van de be langrijkste doorgangslanden in Europa is. Er is dus erg veel verkeer op deze Duitse wegen. De meeste Duitse chauffeurs vinden ook dat buitenlanders tol moeten betalen, als de tol heffingen in andere landen gehandhaafd blijven. „De au tobanen zijn zouden niet zo druk zijn als er tol zou worden ingevoerd". Behalve West- Duitsland heffen ook Oosten rijk, Nederland, België en Zwitserland geen tol op hun wegen. DEN HAAG Naast bij voorbeeld olie en zware metalen vormt ook de massale hoeveelheid plas tic-afval die in zee terecht omt een grote bedreiging oor de zeevogels. Een ;root deel van de zeevo- ;els heeft letterlijk de uik vol van plastic dat jaarlijks door schepen met ientallen miljoenen kilo's egelijk in zee wordt ge- "umpt. Dat stelt de Amsterdamse bioloog Van Franeker die fe'ich bezig houdt met on derzoek onder de zeevo- jgels. Jaarlijks dumpen en vissersschepen voor 6,5 miljoen ton vast öfval in de wereldzeëen Jen een groot deel daarvan [is plastic. De zeevogels worden steeds meer het slachtoffer van plas tic dat ze voor voedsel aanzien. In het ergste geval sterven ze door verstopping of acute.ver giftiging. Veelal is plastic ver moedelijk niet de directe doodsoorzaak. Maar het binnenkrijgen van het onverteerbare spul zal er wel toe leiden dat de vogel het gevoel heeft dat hij het buikje rond heeft en daarna minder 'gewoon' voedsel gaan eten. Daardoor neemt het weer standsvermogen af en moeten de zeevogels toch het loodje Hoe groot het plastic-probleem is werd Van Franeker min of meer bij toeval duidelijk: In 1982 bleek hem dat van de 88 Noordse stormvogels, op zee meeuwen lijkende vogels, die dood op de Nederlandse kust aanspoelden 80% plastic in de maag had. Een jaar later haalde een an dere groep dode stormvogels ook zo'n „score". Dit keer ging het om vogels die niet boven de vervuilde Noordzee hadden gevlogen maar binnen de Noordpoolcirkel en middenin de Atlantische Oceaan. In de magen van de vogels werden gemiddeld vier tot vijf plastic voorwerpen gevonden waaronder kleine plastic bolle tjes, schuimplastic, plastic zak ken, sigarettefilters, doppen van tubes enzovoort. Van Franeker vreest dat bij andere vogelsoorten de maag inhoud er even beroerd uit zal zien als bij de- vogels die hij onder ogen kreeg. Overigens maakt het plastic ook slachtof fers onder vissen en bijvoor beeld de zeeschildpadden. Langs de Nederlandse kust zijn de laatste dagen honder den dode.vogels aangetroffen. De dieren zijn bedekt met olie, vermoedelijk als gevolg van een illegale lozing. Een woord voerster van het Nederlands Stookolieslachtoffer Onder- Mevrouw Dijkhuizen van het vogelcentrum in Bergen toont twee zeekoeten die bedekt zijn met olie. De zeekoet rechts op de foto moest worden afgemaakt. Tot nu toe zijn er 500 dode vogels ge vonden. zoek (NSO) heeft dit gisteren meegedeeld. De slachtoffers zijn voorname lijk futen, zwarte zee-eenden, eibereenden, zeekoeten en duikers. Tot nu toe zijn er zo'n 500 dode vogels gevonden. Voor de kust drijven nog 200 tot 300 dieren die met olie zijn bedekt. Bij het vogelcentrum in Ber gen worden per dag 30-40 vo gels binnengebracht. De le dode vogels werden 29 decem ber gesignaleerd in de Zeeuw se wateren. Sindsdien heeft de vervuiling zich uitgebreid tot Den Helder. In Zuid-Holland zijn de laatste dagen weinig dode vogels aangetroffen. FRIEMELS jAKiDEMKjeeiwiN oe H0DFDKAAW DICHT-TE DC/WEN tfaqjE Vier jaar geëist tegen Hagenaars wegens wapendiefstal AMSTERDAM De procureur-generaal bij de rechtbank in Amsterdam, jhr mr L. de Beaufort, heeft gisteren bij de behan deling van de zaak van de diefstal vorig jaar april van 21 uzi- -pistoolmitrailleurs en 8 pistolen uit de Dumoulinkazerne in Soesterberg gevangenissstraffen van vier en twee jaar geëist. Tegen de 19-jarige G.H. en de 26-jarige A.D., beiden uit Den Haag, eiste De Beaufort gevangenisstraffen van vier jaar. De 30-jarige L.K. uit Utrecht hoorde een straf van twee jaar tegen zich eisen. De drie waren in augustus door de rechtbank in Utrecht al veroordeeld tot straffen van respectievelijk vier, tweeëneenhalf en twee jaar. H. en K. waren zelf in hoger beroep gegaan, in de zaak van D. was dat de officier van justitie ge weest. Uitspraak 17 januari. I - RO< - Schoonmaak als straf In plaats van een proces verbaal zijn vijf jongens uit Delfzijl deze week in hun woonplaats begon nen met het schoonmaken van talloze gebouwen, verkeersborden en winkelluifels, die zij de afgelo pen weken hadden beklad. De politie besloot tot deze straf na overleg met de ouders. Op de foto vier van de vijf jongens die variëren in leeftijd van veertien tot zestien jaar. Een politiewoordvoerder zei te verwachten dat de schoonmaak nog wel een paar dagen zal vergen. OVERLEGGROEP ADVISEERT: (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Er moet een uniforme ziektekos tenregeling komen voor al het overheidspersoneel, rijk, provincies, gemeen ten en waterschappen. Er zijn nu dertien regelingen met allemaal verschillen de verstrekkingen en pre mies. Het hele overheids personeel zou verplicht moeten worden aan de nieuwe eenvormige rege ling deel te nemen. Een brede overleggroep, waar in zowel de „werkgevers" als de ambtenarenbonden vertegenwoordigd zijn, heeft dit minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken geadviseerd. Het personeel van rijk, provin cies, gemeenten, waterschap pen, politie en onderwijs valt niet onder de ziekenfondswet en heeft altijd eigen ziektekos tenregelingen gehad. De over leggroep wil de ambtenaren wel buiten het ziekenfonds houden dit zou ook nog voordeliger zijn maar wil een streep halen door de grote verscheidenheid in de ver strekkingenpakketten en pre mies. Zij wil een zo groot mo gelijke rechtsgelijkheid op dit gebied. De voorkeur gaat uit naar het restitutiestelsel, dat wil zeggen geen verstrekkingen in natura zoals de ziekenfondsen geven, maar de verzekerde moet zelf de rekeningen van dokters, apotheken e.a. betalen en krijgt het betaalde van het in stituut terug, waarbij ook nog kan worden gedacht aan een zeker eigen risico voor de ambtenaar als prikkel om overconsumptie af te remmen. De premie zou niet moeten be staan uit een voor ieder gelijk bedrag maar uit een percenta ge van het salaris met een ze ker maximum. De ambtenaar en zijn werkgever betalen daarvan ieder de helft. De overleggroep kiest voor een procentueel premiestelsel omdat men dan naar draag kracht betaalt en er een stuk solidariteit door ontstaat, ook met ex-overheidspersoneel en zijn nabestaanden, die even eens opgenomen zouden moe ten worden in de landelijke regeling. Vanwege die solida riteit zou deelname ook ver plicht gesteld moeten worden. De Centrale van Middelbaar en Hoger Personeel wijst die verplichting af. De premie zou een gezinspremie moeten zijn, maar bij de premievaststelling zou wel iets aparts moeten worden geregeld voor alleen staanden, tweeverdieners en deeltijdwerkers. Minister Rietkerk heeft deze nog ruwe opzet ter kennis ge bracht zonder er een eigen mening over te geven van de adviesorganen, die binnen enkele maanden een algemeen advies over een algemene stelt selwijziging moeten uitbren gen, met het verzoek een apar te ambtenarenregeling in de beraadslagingen op te nemen. Intussen gaat de overleggroep voort met het gestalte geven aan haar eigen ideeën, die naar verwachting de collectie ve uitgaven met circa 500 mil joen gulden zullen beperken. Delfts moordproces 28 februari voortgezet DEN HAAG De Haagse porten zal de rechtbank dan 8 november eiste de officier rechtbank zal het proces tegen drie getuige-deskundigen ho- van justitje levenslange gevan de van zesvoudige moord ver- ren, zo heeft de officier van dachte Cevdet Y. uit Delft justitie gisteren meegedeeld, voortzetten op 28 februari. Y. wordt ervan verdacht dat hij op 5 april 1983 zes mensen Aan de hand van de psycholo- heeft doodgeschoten in het gische en psychiatrische rap- Delftse café 't Koetsiertje. Op genisstraf. De advocate, mr L. van de Puttelaar uit Delft, vroeg en kreeg een tegenon derzoek van door haar voorge dragen deskundigen. (ADVERTENTIE) Vaste Termijn Deposito met maandrente. Vanaf f 25.000,-, S jaar vast. Wilt u iedere maand wat extra inkomen hebben als aanvulling op bijv. uw pensioen? Zet dan f 25.000,- van uw spaargeld 5 jaar vast. Dan zorgen wij dat u maandelijks betaald wordt. Een hoge, vaste rente gedurende de hele afgesproken tijd. Zodat u weet waar u aan toe bent. Wilt u een looptijd van 1 of 3 jaar en/of een inleg tussen f10.000,-en f25.000,-, dan gelden andere rentepercentages. NMBBANK DE M B DENKT MET U MEE. Praat er eens over bij een NMB kantoor. B&e Rente per 2 januari

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7