Geen giftig Haags slib in Noord-Hofland Winkeliers Hoofdstraat willen van wateroverlast af Omzet bloemenveilingen J gestegen boven 2,7 miljardsl ficidócSoiwant VEEL BELANGSTELLING VOOR BLOEMBOLLENMECHANISATIE COLLEGE BEANTWOORDT VRAGEN Kerstbomenloten Protest Zuidduinen tegen 5 woningbouw in Vinkenveld^ Nieuwjaarsreceptie in Voorschoten 3 ONDERSCHEIDING LEIDEN Kleine kettingbotsing NOORDWIJK Vier auto's zijn gisteravond beschadigd bij een kleine kettingbotsing op de Herenweg in Noordwijk. Enkele inzittenden liepen schaaf- en kneuswondjes op. De botsing ontstond doordat een Noordwijker met zijn auto vanuit de richting Rijnsburg op de Herenweg voorsorteerde om linksaf het Vinkeveld in te rijden. Twee automobilisten achter hem zagen dat en stop ten, maar een vierde zag het te laat en schoof alle auto's tegen elkaar en botste zelf tegen een lichtmast. LISSE Tot en met vrijdag aanstaande wordt in de Hobaho-hallen te Lisse de jaarlijkse mechanisatietentoonstelling gehouden. Door een groot aantal inzenders is voor deze tentoonstelling een enorm sortiment machi nes, materialen en gereedschappen naar de expositieruimte gebruikt, va riërend van eenvoudige bakjes, tot de meest geavanceerde, computerge stuurde apparatuur die vele tienduizenden guldens moet kosten. Voor de vakmensen blijft dat ogenschijnlijk allemaal 't zelfde. Met grote aandacht gekijken zij in groten getale al datgene dat de inzenders hebben aangedragen en ze laten zich uitgebreid informeren. Overigens zijn er slechts weinig nieuwe vindingen op deze tentoonstelling aanwezig. De ontwikkelingen op het bloembollen-mechanisatieterrein mogen dan van de laatste twintig jaren zijn: met een sneltreinvaart zijn de machines bin nengekomen en verbetering na verbetering werd aandacht en thans heeft de moderne ondernemer in het bloembollenvak de keuze uit een breed sortiment machinerie om op zo efficient mogelijke wijze zijn bedrijf te runnen. De tentoonstelling is dagelijks open van een tot negen uur en vrijdag van een tot zes uur. 750 kilo landbouwgif in Katwijk ingeleverd KATWIJK/VAL KENBURG De in zamelingsactie van overtollig landbouw gif in Katwijk en Valkenburg heeft in een paar dagen tijd 750 kilo bestrijdings middelen opgeleverd. De actie, die wordt betaald door de beide gemeenten, loopt nog tot en met vrijdag. Inleveren is mogelijk elke middag tussen twee en vijf uur aan de Cantineweg. Fietstertje gewond KATWIJK Een 15-jarig meisje uit Katwijk raakte in haar woonplaats gewond toen zij gisteravond om kwart voor zes met haar fiets tegen een auto opbotste. Het slachtoffer reed met haar fiets met ach terop een klein jongetje, de kruising van de Zeeweg en de Voorstraat over. Daarbij keek ze niet goed uit. Een 23-jarige autobestuurder uit Katwijk kon haar niet,meer ontwijken. Het slachtoffer is met onbe kend letsel naar het Diacones- senhuis in Leiden vervoerd. NOORDWIJK De win keliers uit de Hoofdstraat willen dat de gemeente de wateroverlast in de voor naamste winkelstraat van de badplaats grondig aan pakt. In het leggen van een drempel aan de kop van de Hoofdstraat om te voorkomen dat het he melwater bij flinke stort buien van de Huis ter Duinstraat de Hoofdstraat instroomt, zien de zaken mensen geen heil. Inte gendeel, men vreest, dat bij een bebouwing van 't Stille Zuie de watertoe- vloed nog erger zal wor den dan tot nog toe het géval was. In de gisteravond gehouden hoorzitting van de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning kaartte voorzitter J. de Boer van Koopcentrum Hoofdstraat deze trieste zaak aan. Al meer dan dertig jaar kampen winkeliers en bewo ners van de Hoofdstraat bij zware buien met overstromin gen. De Boer, die op de plaats van de huidige Hema een res taurant had, kreeg daar medio augustus 1960 voor het eerst mee te maken. De riolering bleek niet toereikend om het overvloedige regenwater af te voeren. Het stroomde winkels en woningen binnen en De Boer boekte toen een schade post van circa 30.000,-. Na dien volgde de ene overstro ming op de andere, bleek uit het relaas van de voorzitter van de Hoofdstraat-winkeliers. Eerst in 1970 besloot de ge meenteraad tot de aanleg van een nieuw, vergroot riool, waarvan de buizen een door snede hadden van 70 centime ter. De Boer verhaalde verder, dat enkele raadsleden, onder wie het commissielid Alkemade, toen reeds twijfels hadden of genoemde maat wel voldoende KATWIJK Zo'n drieduizend kerstbomen zijn afgelopen maandag door de Katwijkse brandweer verbrand. Voor elke in geleverde boom kreeg de aanbrenger een lot. Nu is de utislag van die loterij bekend gemaakt, maar niet iedereen heeft dat af gewacht. Er zijn op het gemeentehuis nog 25 geldprijzen verkrijgbaar en wel op de rose lotnummers 1201, 1238, 1762, 1251, 1159, 1157, 1041, 1039, 1763, 1557, op de groene lotnummers 1352, 1075, 1275, 1354, 1400, 1340 en 1112 en op de gele lotnummers 1712, 1918, 1210, 1001, 1530, 1472, 1167 en 1863. Tussen half negen en half een en tussen half twee en vijf uur kunnen de prijzen worden afgehaald aan het gemeentehuis. zou zijn. Niettemin ging men af op de adviezen van de des kundigen uit die dagen en deze stelden, dat alle proble men na de aanleg van het nieuwe riool tot het verleden zouden behoren. Van deze. voorspellingen is niets uitge komen. De Boer maakte mel ding van reeksen overstromin gen in de jaren na 1970 met telkens min of meer grote schade. Zelf kwam hij op een totaal van ongeveer twee ton. ,,Ik kan dat nog hébben", al dus De Boer. „maar er zijn kleine winkeliers, die maar net aan het hoofd boven water kunnen houden en dergelijke stroppen niet kunnen heb ben". „De lieden van de ge meente kwamen kijken als het water weer gezakt was, fulmi neerde De Boer. Hij consta teerde dat de overlast niet kleiner, maar groter was ge worden. Mensen die vroeger geen last hadden, hebben het nu wel. Als voorbeeld noemde De Boer de niet eens zo grote regenbui in augustus van de afgelopen zomer. Mede door KATWIJK Mevrouw N Pool-van Egmond uit Katwijk is onderscheiden met de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Zij kreeg deze koninklijke onderscheiding door burge meester mr. C.A. Bos van kat wijk opgespeld vanweg het feit dat zij ruim 47 jaar „Het Koningshof" heeft beheerd. Per 1 januari heeft zij die taak beëindigd en overgedragen aan haar zoon. „Het Koningshof" aan de Kerkstraat in Katwijk aan den WOENSDAG 4 JANUARI 1984 PAGINA DEN HAAG De omzet van de bloemenvei lingen in ons land is vorig jaar met 8,8 procent gestegen tot 2,73 miljard gulden. Voorzitter drs G. Hogewoning van de Vereniging van Bloe menveilingen in Nederland (VBN) heeft dit gis teren meegedeeld. De omzetstijging deed zich voor bij alle twaalf veilingen die bij de vereni ging zijn aangesloten. Van de totale omzet nemen de veilingen VBA in Aalsmeer en Bloemenveiling Westland in Honselersdijk met respectievelijk 1,18 miljard 913 miljoen gulden het merendeel voor hun rekening. Samen met Flora in Rijnsburg (271 miljoen) en Berkel en Omstreken in Bleiswijk (149 miljoen) hebben zij zelfs bijna negentig procent van de totale omzet behaald. De omzet van de overige acht: VV'70. Bemmel 41.716.000 CVV, Grubbenvorst 40.486.000 't Noorden, Eelde EMM, Roelofarendsveen Utrecht en Omstr, Vleuten NCB, Tilburg Beverwijk CTF, Leeuwarden Maandag maakte het Bedrijfschap voor Groothandel in Bloemkwekerijprodukten 1 kend dat de export van bloemen en planten rig jaar met ruim tien procent is gestegen tot |i miljard gulden. Dit exportcijfer ligt iets hog2 dan het veilingcijfer, omdat in de export ooklt doorvoer van bloemen uit andere landen. zogenoemde reexport, is opgenomen. De Vlj maakt bij de gunstige omzetcijfers wel de kail tekening dat de inkomenspositie van de telfJ zorgwekkend is. Vooral als gevolg van de stej gestegen energieprijzen is de rentabiliteit zowel bloemen- als plantenteeltbedrijven o^ 1983 gemiddeld negatief. recht gekomen zou kunnen zijn. Het Voorschotense college stelt dat deze gronden niet eens gebruikt zouden kunnen voor Noord Hofland worden aangezien ze niet via de weg kunnen worden afgevoerd. De grond is enigszins verontrei nigd, dat is gebleken na onder zoek, maar niet zodanig dat het provinciaal bestuur afgra ving noodzakelijk acht. Volgens B&W bevinden zijn slechts schone baggerresten gebruikt voor de ondergrond aan de Aletta Jacobslaan uit onder meer de Admiraal de Ruytersingel, die ter plaatse gedempt is. Verder gaat het om zand en grond dat rond 1972 is vrijgekomen uit het tracé van een oude trambaan die destijds langs de Veurse- weg lag. De verdere aanvul ling van het terrein is afkom stig vanuit de bouwputten voor de nieuwbouw van de Leidse universiteit aan de Wit te Singel en werd anderhalf jaar geleden aangevoerd. Er bestaat volgens het college geen enkele aanwijzing dat er met deze Leidse grond iets aan de hand zou zijn. Volgens bestuursleden van de woningbouwvereniging zou recent nog grond uit Leiden zijn aangevoerd. Het college ontkent dat. Wel zijn halver wege 1983 gronden uit de bouwput voor de Nutsschool aan de Elstlaan op het bouw terrein gebracht. Het raadslid Aikens stelt niet te begrijpen waarom de gemeente de grond niet wil onderzoeken, terwijl dat volgens hem niet meer dan 2500 gulden kost. Volgens bur gemeester en wethouders kun nen die kosten veel hoger op lopen. Bovendien, zo vreest men, wordt dan een precedent geschapen en moet de gemeen te steeds aan dergelijke ver zoeken gaan voldoen. Het risi co dat men loopt door een wo ning op verontreinigde grond te kopen dient volgens het col lege voor de koper te zijn. Deze kan dat risco vrij goed koop uitsluiten door een grondonderzoek te laten ver richten. Overigens heeft de woning bouwvereniging al zelf een on derzoek laten instellen naar eventuele verontreiniging. De gemeente stelt niet bereid te zijn de kosten voor een nader onderzoek te dragen als uit de uitslag mocht blijken dat dat nodig is. NOORDWIJK De Stichting Zuidduinen heeft bezwaar ge maakt tegen een bouwplan van enkele zelfbouwers in het Vinkenveld. Een vertegen woordiger van de stichting stelde gisteravond in een ver- gaderding van de raadscom- missir voor ruimtelijke orde ning, dat er ten onrechte werd gesproken van een urgent bouwplan. Naar zijn mening kan de gemeente best wachten met het verstrekken van een bouwvergunning totdat de Kroon over de bezwaren van de stichting tegen de bebou wing van het Vinkenveld uit spraak heeft gedaan. De woordvoerder acht het aannemelijk, dat de Kroon zijn goedkeuring aan het plan ont houdt, omdat het planologisch beleid van de rijksoverheid er op zou zijn gericht open ruim ten tussen bebouwde gebieden zoveel mogelijk te behouden. De belanghebbenden in de stichting vreesden aantasting van hun uitzicht op het Vin kenveld. De zelfbouwers, ver tegenwoordigd door Salman, vond het aangevoerde argu ment van verlies van agrari sche grond niet ter zake d nende. Volgens hem zou E Kroon zeker het algemeen 1 zi lang van de woningbouw lat a prevaleren boven dat van uitzicht van de Zuidbewone Salman stelde dat er wel dej - lijk sprake is van urgentie, adspirant-bewoners willen a de slag en het is voor hen v belang snel te weten waar - aan toe zijn. Het bewonen v een zomerhuis is ook niet all voerde Salman aan. De raar commissie zal op een later ti stip burgemeester en weth< ders van advies dienen. Enige honderden burgers van Voorschoten kwamen gisteravond naar het Am-h bachtshuis waar burgemeester en wethouders iedereen de gelegenheid gaven derr beste wensen uit te wisselen. Het werd een ongedwongen samenzijn, daar de burnt« gemeester (tweede van links) en de wethouders met hun echtgenoten geen officië^ Ie opstelling hadden, maar zich mengden onder de bezoekers. Officiële uitnodigin gen werden dit jaar niet verzonden, toch waren er maar zeer weinig „ambteloze' burgers aanwezig. Het waren de besturen van de diverse verenigingen en maat-' schappelijke instellingen, voor wie de nieuwjaarsreceptie een gelegenheid is omSi „het gezicht" te laten zien. De laatste jaren is ook in Voorschoten de officiële d' toespraak met het jaaroverzicht door de burgemeester afgeschaft, waardoor de h receptie puur een gezellig samenzijn was en bleef. De receptie werd minder druk v bezocht dan voorgaande jaren, waarschijnlijk bleven vele trouwe bezoekers weg[< vanwege het slechte weer. De Boer, die met een deputatie winkeliers naar de hoorzitting was gekomen, vreesde nog meer wateroverlast. De plank jes voor de deuren beschouw de hij als lapmiddelen. Wie zet die plankjes neer als je niet thuis bent? Waar moet je het binnengestroomde water la ten? Het waren zo een paar vragen uit de praktijk. Koop centrum Hoofdstraat wil we ten wat de consequenties zijn van de geplande bebouwing van 't Stille Zuie. Geeft dat nog meer water of kan er een systeem worden Bedacht waardoor de Hoofdstraat van wateroverlast wordt verlost? VOORSCHOTEN Het Voorschotense college van burgemeester en wethou ders ontkent dat er giftig Haags slib zou zijn ge bruikt bij het ophogen van de grond aan het Aletta Jacobsplantsoen in Noord-Hofland waar nu woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens worden gebouwd. De Al gemene Woningbouwver eniging Voorschoten heeft deze vermoedens enige tijd geleden aan de ge meente voorgelegd en ge vraagd om een grondon derzoek. De gemeente antwoordde begin decem ber een dergelijk onder zoek niet nodig te vinden aangezien de herkomst van het ophogingsmateri De nieuwbouw aan het Aletta Jacobsplantsoen. de gecombineerde aansluitin gen van de riolen in de Bin nenweg ontstonden achter de huizen en de achteringang van de Hema grote waterconcen traties. Rijn dateert uit begin 1800. het beheer werd lange tijd ge voerd door een particuliere stichting, die in de vorm van een hofje een achttal wonin gen beheerde onder toezicht van de Hervormde gemeente. „Het Koningshof" werd in de zeventiger jaren met subsidie van Monumentenzorg geres taureerd en telt thans vier be jaardenwoningen. Sinds begin 1980 wordt „Het Koningshof" beheerd door de gemeente. Mevrouw Pool heeft van die 47 jaar het beheer 25 jaar zelf standig gevoerd. De 22 jaar daarvoor deed zij het samen met haar moeder en zorgde zij ook in vele opzichten voor de bejaarden. Wie had verwacht dat de twee Noordwijkerhoutse wethouders Heemskerk en Van d Klaauw de vrachtwagen van Ceel de Groot met een spons zouden wassen, kwa bedrogen uit. Om twee uur precies kwamen de wethouders met een brandweerwag» de Brink op rijden en gingen aan het werk. Hiermee verdienden ze tweeduizend gi den voor voetbalvereniging VVSB. Ceel de Groot had dat bedrag op de veiling er wel voor over gehad om eens e( ambtenaar te zien werken. Maar de wethouders lieten zich niet kennen en zetten wagen flink in het sop zonder zich veel aan te trekken van de talloze opmerking» over ambtenaren van de toegestroomde omstanders. Met de brandweerspuit spoten ze tenslotte de vrachtwagen van de bloemenexportei blinkend schoon. aal bekend is. Het D'66-raadslid J. Aikens vond deze gang van zaken niet bevredigend en stelde een aantal vragen aan het college. In het gebied Starrenburg in Voorschoten zijn gronden op geslagen op particulier terrein die afkomstig zijn uit de Haag se grachten en de Binckhors- thaven. Aikens vermoedt dat deze grond eventueel bij het project in Noord-Hofland te- Op voorstel van Alkemade werd besloten om de kwestie van het rioleringssysteem in de commissie voor openbare werken nader te bespreken. Noordwijkerhoutse wethouders wassen wagen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6