gÜfieicUe Q Harde strijd tussen Molukkers en M.E. Soort krant BON oodman en Jackson [n VS aangekomen OPNIEUW SCHERMUTSELINGEN MOLUKKERS IN CAPELLE A.D. LJSSEL Noodtoestand in Tunesië blijft voorlopig bestaan Departementen moeten meer als bedrijven werken Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: JJ.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Woensdag 4 januari 1984, 75e jaargang no. 22775 HET WEER Opklaringen, afgewisseld met regen. Minimumtemperatuur plus 2 graden tot min 3 graden in het binnenland. Krachtige tot, aan de kust, stormachtige wind. Zon op: 08.48; onder: 16.43. Schev. hoog water: 4.17 en 16.19; laag water: 12.28 uur. )taat leent opnieuw egen 8,5 procent )EN HAAG Minister Ruding heeft een nieu we staatslening aangekondigd. Evenals de vorige 5 het een 8,5 procent lening met een looptijd van ien jaar. De uitgiftekoers wordt maandag 9 ja- uari voorbeurs bekend gemaakt. Het bedrag ran de lening wordt na sluiting van de inschrij ving vastgesteld. De inschrijving staat open op 10 knuari en de datum van storting is 15 februari, be aflossing zal geschieden in vijf jaarlijkse ter- nijnen, te beginnen op 15 februari 1990. Ver- froegde aflossing is niet toegestaan. Het is de kyeede 8,5 procent staatslening met storting in it jaar. Op de vorige lening kon op 13 december korden ingeschreven. Deze lening kreeg maar Ien mager onthaal gezien het vastgestelde be- Irag van 2 miljard tegen 100 procent. Dit be- rag moet op 15 januari worden gestort. Britse kranten laten koningin verder met rust LONDEN De Britse (sensatiekran ten hebben gehoor gegeven aan het ver zoek van Elizabeth II om de vakantieu van haar familie niet te bederven. Zij hebben hun verslaggevers en fotografen teruggetrokken uit de buurt van kasteel Sandringham in Norfolk. De pers woordvoerder van de koningin had ge klaagd over de opdringerigheid van de pers, nadat foto's waren gepubliceerd van de zoon van prinses Anne, spelend met een dode fazant, en van de konin gin, die een cameraman aanstaart. De Times schreef in een artikel dat het waarschijnlijk was dat het publiek ach ter het verzoek van de koningin stond en de media het zonder aarzelen dien den in te willigen. Duin op Texel weggeslagen TEXEL Texel heeft door de westerstorm van de afgelopen nacht langs de gehele 25 kilo meter lange kust aanzienlijk duinverlies geleden. Ter hoogte van het dorp Den Hoorn is duin met een breedte van vijf tot acht meter verloren gegaan. Het water staat op sommige plaatsen nog steeds tegen het duin, waardoor het niet moge lijk is daar de preciese schade vast te stellen. Iedere keer bij westerstorm moet Texel duin inleveren. Pogingen om dat te gen te gaan door middel van zandopspuitingen hebben tot nu toe niets opgeleverd. Westduitse man is modelechtgenoot BONN Westduitse mannen zijn modelechtgenoten, ten minste: afgaande op een opi niepeiling van de Keulse krant Bonner Express. Eenen zestig procent van de mannen, getrouwd met een vrouw die buitenshuis werkt helpt in het huishouden. Bij jonggehuwden gaat het om 75 procent. Ach tenzestig procent van de West duitse echtgenoten (14 procent meer dan vier jaar geleden) doet de boodschappen, 30 pro cent kookt, 27 procent maakt 's morgens de bedden op en 30 procent zeemt de ramen, aldus de enquête. Goedkoper vliegen met 10-rittenkaart ROTTERDAM Rotterdam Airlines (RAL) heeft voor haar lijndiensten tussen Zestienho ven en de Londense luchthaven Gatwick tien- -vluchtentarieven geïntroduceerd. Passagiers krijgen op deze tarieven tien procent korting per vlucht. De Nederlandse en Britse Rijks luchtvaartdienst hebben inmiddels de hiervoor benodigde goedkeuring verleend, aldus de RAL gisteren. De tickets blijven tot één jaar na de aankoop volgens directeur Verlinden geldig „ongeacht tariefverhogingen". Van de double- -ten kortingen kunnen niet alleen individuele reizigers gebruik maken, maar ook bedrijven. In dat geval kunnen de tien double-ten tickets door tien verschillende passagiers worden ge bruikt. De vluchten worden uitgevoerd met Boeing-737. vliegtuigen. Hetty Heyting weg uit Farce Majeure HILVERSUM Hetty Hey- ting, die als vrouw haar aan deel leverde aan de satiri sche NCR V-rubriek „Farce Majeure", is uit deze rubriek gestapt. Zij meent zich on voldoende met de stijl en de werkwijze van deze rubriek te kunnen identificeren. De programmaleiding respec teert dit besluit. Farce Ma jeure gaat voorlopig zonder vrouw door. De kijkdicht heid voor het programma neemt «toe; op Sinterklaasa vond waren er vier miljoen kijkers. Hetty Heyting. Het is een overwinning voor iedereen", verklaarde dominee jackson (rechts) op een persconferentie in Damascus waarop liarinier Goodman (centrum) en de Amerikaanse ambassadeur aganelli (links) en leden van de staf van Jackson de handen in- |en sloegen. 'RANKFURT De Amerikaanse marine-piloot, luite- lant Robert Goodman en dominee Jesse Jackson, die Ie vrijlating uit Syrische gevangenschap heeft bewerk- telligd van de sinds 4 december gevangen zittende pi- oot, zijn gisteravond naar de Verenigde Staten ver rokken. Zij zijn vanmiddag met een militair vliegtuig ip de luchtmachtbasis Andrews bij Washington aange komen na vanmorgen om half vier een tussenlanding >p Frankfurt te hebben gemaakt. 'resident Reagan die zijn blijdschap had uitgedrukt over de vrij- ating van de piloot, zei gisteravond dat hij de Syrische president Assad per brief een gesprek had voorgesteld over de Libanese risis. Alle kwesties zouden op tafel moeten worden gelegd en amen met de Verenigde Staten zou moeten worden gewerkt tan herstel van het evenwicht in Libanon en de terugtrekking an alle buitenlandse troepen uit dat land, aldus Reagan. De Amerikanen hebben gisteren overigens hun verkenningsvluch- en boven Syrische posities in Libanon voortgezet. In een ver klaring liet de Syrische regering weten dat het Goodman heeft Tijgelaten omdat Saoedi-Arabié heeft gezorgd voor een situatie lie de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Libanon ver- emakkelijkt. Dit lijkt te slaan op succesvolle Saoedische bemid- eling tussen de centrale Libanese regering en de haar bestrij- lende, veelal islamtistische, groeperingen. Syrië hoopt dat de IS een eind maken aan hun aanwezigheid in Libanon. 'agina 8: Triomfantelijke terugkeer van dominee Jackson CAPELLE AAN DEN IJSSEL Een kleine honderd leden van de Mobiele Eenheid uit Rotterdam en Den Haag werden vanmorgen in Capelle aan den IJssel in gereedheid gehouden om desnoods met ge weld de ontruiming van een aantal woningen in de Zuidmolukse wijk Oostgaarde af te dwin gen. Rond tien uur over handigde de deurwaar der de schriftelijke som maties aan de bewoners om hun huizen te verla ten als ze hun huur schuld niet onmiddellijk zouden voldoen. Daarbij ontstonden schermutse lingen tussen Molukse jongeren en de politie. Aan beide zijden viel één lichtgewonde. Hoeveel schriftelijke som maties zijn overhandigd was vanmorgen nog niet duide lijk. De betrokken woning bouwvereniging beschikt over 20 gerechtelijke vonnis sen die uitzetting mogelijk maken. Eén woning is afge lopen nacht al vrijwillig ont ruimd. Volgens een politie woordvoerder was het de bedoeling om vandaag de daadwerkelijke ontruiming van tenminste drie wonin gen te bewerkstelligen. De inzet van de Mobiele Eenheid hedenmorgen volg de op een mislukte poging die de politie van Capelle gisteren deed om op eigen kracht de deurwaarder naar de betrokken woningen te begeleiden. Gisteren slaagde een groep van naar schatting honderd Zuidmolukkers erin om de politie met straatstenen, stokken en knuppels uit de wijk te ver jagen. Zes agenten raakten licht gewond. De huurschulden zijn ont staan als gevolg van huurin- houdingsacties waarbij alle 160 Molukse gezinnen in de wijk Oostgaarde zijn betrok ken. Doel van de acties is de Nederlandse staat te dwin gen alsnog de rechten te er kennen die de Zuidmoluk kers ontlenen aan de tijd dat zij dienden in het Konink lijk Nederlandsch Indische Leger (Knil). Op grond van deze rechten maken de Zuidmolukkers aanspraak op goede en goedkope huis vesting. Het totaalbedrag aan huurschuld is inmiddels opgelopen tot 300.000 gul den. Volgens een woordvoerder van de gemeente Capelle zijn gesprekken over een minzame regeling van het konflikt stukgelopen omdat de gemeente niet bereid is garant te staan voor een eventuele lening die de Ge- Hoe dreigend de situatie vanmorgen in Capelle was blijkt uit het feit dat ME'ers met getrokken pistool op de met stokken bewapende Molukkers af gingen. Een Molukker werd bij de scher mutselingen in het been ge schoten. meentelijk Kredietbank in Rotterdam zou moeten ver strekken aan de Molukkers, om de afbetaling ineens van de huurschulden mogelijk te maken. Pagina 9: Opheusden wil huurschuld Molukkers voorschieten Studenten vrijen minder IEIST Met de sexuele revo- utie loopt het niet zo'n vaart neer als vroeger. Dit valt af te eiden uit vandaag gepubli- :eerde bevindingen van het 4ISSO (Nederlands Instituut roor Sociaal Sexuologisch On- Ierzoek), dat 594 eerstejaars tudenten heeft ondervraagd iver hun ervaringen op het [ebied van sex en erotiek. Ne- 'en procent van de studenten lad nog nooit gezoend, laat taan een andere vorm van jrotiek bedreven. Ongeveer 59 irocent had wel eens met ie- riand gevrijd, en slechts 25 rocent was zijn of haar maag- elijkheid kwijt. Kortom, in exueel opzicht is er de laatste ien jaar niet zo veel meer ver- nderd, zo concludeert het IISSO. Dat was in de jaren estig, begin zeventig wel an- i'olitie vindt nunitievoorraad ARNHEM Bij een inval in :en woning in Arnhem heeft e politie afgelopen weekeinde en grote hoeveelheid munitie n explosieven, afkomstig uit Ie Tweede Wereldoorlog, ge- Tonden. Het ging onder meer ogels, springstof, hand- j-anaten en een „pantser- uist", een anti-tankwapen. krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 3n 15.00 uur, telefoonnr. 071-( 22248 en uw krant wordt nog dezelf- e avond nabezorgd. TUNIS De gisteren in Tu nesië -uitgeroepen noodtoe stand zal voorlopig van kracht blijven. De Tunesische pre mier M'Zali heeft dit gisteren voor de televisie gezegd. Dit geldt ook voor het uitgaans verbod van vijf uur 's avonds tot zes uur 's morgens, het ver bod op openbare bijeenkom sten en het verbod op samen scholingen van meer dan drie personen. De scholen blijven tot zaterdag gesloten. De nood toestand is een reactie van de Tunesische regering op het op 29 december uitgebroken „broodoproer", dat volgens de regering aan vier en volgens andere bronnen aan zeker 26 mensen het leven heeft gekost. President Habib Bourguiba, die in de loop van de dag naar Monastir was vertrokken voor de viering van de 50e verjaar dag van „zijn" Destour-partij keerde snel naar de hoofdstad Tunis terug. Daarna kondigde hij bij decreet de noodtoestand af. Op het eind van de middag leek de hoofdstad, een metro pool met meer dan twee mil joen inwoners, als gevolg van het uitgaansverbod een dode stad. Bij het vallen van de avond reden in de verlaten straten gemotoriseerde pa trouilles van de strijdkrachten. Vette rookwolken, afkomstig van in brand gestoken wagens en gebouwen, stegen op. Bo ven Tunis vlogen voortdurend helikopters. Zware gevecht swagen hadden op strategische punten posities ingenomen'. Hoewel de rellen die begon nen in Nefzaoua, in het uiter ste zuiden van Tunesië, en die zich later uitbreidden naar Sfax, Gfsa, Gabes en de hoofd stad, worden geweten aan de verdubbeling van de brood prijs, wordt er in Tunis op ge speculeerd dat fundamentalis tische Islamitische groeperin gen ze voor eigen doelen zul len aanwenden. Pagina 8: Broodoproer in Tunesië gevaar voor (schaarse) politieke vrijhe den ADVERTENTIE Zeldzame balansverkoop. JUWELIERS Amsterdam Kalverstraat 12I-I23; Den Haag, Lange Poten 9-11; Rotterdam, Stadhuisplein 24-26; Utrecht, Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk NISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadeiaan 1 - Roelof arendsveen Telefoon 01713-2866-2073 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad zal waarschijnlijk eind deze maand het rapport bespreken dat een werkgroep van topambtenaren dezer dagen heeft voltooid over het functioneren van de ministeries. Die werkgroep heeft het advies gegeven om de departementen en de rijksdiensten in het algemeen meer te runnen als on dernemingen. De ambtelijke, sterk hiërarchische structuren zouden moeten moeten worden doorbroken. De departementale onderdelen zou den een grotere zelfstandigheid moeten krijgen. Geadviseerd is met een nieuwe opzet te gaan experimenteren bij het Rijksin- koopbureau en bij de centrale directie van het ministerie van volkshuisvesting. De werkgroep constateert in feite, dat de ministeries zijn achter gebleven bij de ontwikkelingen in het bedrijfsleven, waar men de bedrijfsonderdelen meer bevoegdheden en zelfstandigheid toekent waardoor het geheel beter functioneert en de medewer kers zich sterker betrokken voelen bij het werk. De werkgroep wil dan ook de ambtelijke organisatiestructuur en cultuur op een vergelijkbare wijze doorbreken. De verschillende dienstonder delen, ook de lagere, zouden een eigen verantwoordelijkheid moeten krijgen en ook een eigen budget. De top van een depar tement zou zich dan minder tot in details moeten bemoeien met de dagelijkse gang van zaken maar zich kunnen beperken tot het aangeven van hoofdlijnen. Dit alles zou de efficiency ten goede komen. De werkgroep gaat zo ver, dat zij het efficiënt uitvoeren van de taken extra zou wil len belonen: Wie doelmatig werkt en minder uitgeeft dan het budget toelaat zou dit moeten merken in de arbeidsvoorwaar den. In het algemeen zou een modern management de staatskas ook geen windeieren leggen, meent de werkgroep. De Britse kranten Sun en Daily Mail hebben hun verslaggevers en fotografen teruggeroepen, die het kasteel Sandringham in Norfolk belegerden om te proberen nieuws los te krijgen over de daar vakantievierende koninklijke familie. De Engelse koningin had de kranten verzocht zich terug te trekken nadat enkele foto's waren gepubliceerd, die de koninklijke familie niet zo bevielen. The Guardian, de krant waar de Leidse Courant bijzondere banden mee heeft, verklaarde in het geheel geen journalisten te hebben gezonden en ook geen foto's te plaatsen als ze geen grote nieuwswaarde hebben. Het standpunt van The Guardian is het onze. Zo'n soort krant hebt u dus nu i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1