Landschappen van Armando „We moeten twee maal van Leiden winnen" Krachtsportbond benadert fitness-centra BOSSCHE COACH TON BOOT: SPORT/KUNST Qeidó&Qotvuvnt WOENSDAG 4 JANUARI 1984 PAGINA 13 LEIDEN Ton Boot, coach van Nashua Den Bosch, wenst aan de voor avond van de wedstrijden- reeks met Elmex Leiden geen voorspelling te doen over de uitslag. Leiden speelt vanavond in Den Bosch de inhaalwedstrijd tegen de landskampioen, die in de competitie vier punten achter staat op de ongeslagen Leidenaars. Zaterdag ontmoeten beide ploegen elkaar in Leiden, waar Den Bosch eerder dit seizoen met 79-75 ver loor. Ton Boot: „Ik ver wacht twee wedstrijden waarin we elkaar niet veel zullen toegeven. Het zal weinig uitmaken dat we allebei een thuiswed strijd hebben. Uit en thuis scheelt weinig". De Alk- maarse leraar is duidelijk over wat Den Bosch moet presteren: „We moeten twee maal van Leiden winnen. Eén keer is te weinig, want ik wil in de competitie als eerste ein digen en Leiden zal ver der niet veel steken laten vallen". Boot kwam vorige week in op spraak nadat zijn ploeg in de finale van het Sunair-toernooi in Oostende een zeker lijkende eindzege ontnomen werd. De Belgische jury zette de wed- strijdklok wat eerder aan dan reglementair is toegestaan, en de resterende twee seconden verstreken voordat aanvoer der Mitchell Plaat zijn eind- schot kon lossen. Voorzien van een BRT-microfoon brulde Boot in niet mis te verstane bewoordingen zijn ongenoegen de Belgische en Nederlandse huiskamers in. Toen de Bos sche oefenmeester het afgelo pen weekeinde zijn opwach ting maakte in Haarlem om Leiden daar aan het werk te zien tegen Hapoel Ramat Gan en Chicago was hij nog steeds boos. „Ik heb geen spijt van mijn woorden" zei Boot. „Ik heb een paar maal naar de vi deobeelden gekeken en we werden bestolen. Moet ik me dan bij zoiets neerleggen? Boot, twee jaar geleden nog werkzaam bij Leiden, noemde na afloop van het treffen tus sen Leiden en Hapoel de Leid- se Amerikaan Jerry Beck als meest waardevolle speler van de Haarlemse basketbalweek: „Ik ben echt geïmponeerd door Beek. Hij past precies in het team, een ijzersterke spe ler. Leiden speelt vooral ver dedigend fantastisch en het is meer dan verdiend dat Leiden eerste staat in de eredivisie. Het programma, met daarin veel thuiswedstrijden en die eerste overwinning op ons hebben natuurlijk geen kwaad gedaan, maar Leiden heeft ge woon het beste basketbal laten zien. De Amerika-trip van het Nederlands team heeft ons parten gespeeld en daarnaast hadden wij problemen met onze Amerikanen. Het gaat nu beter en ik geloof dat ik over een maand met Gibson een be ter team heb dan vorig seizoen met Lawrence. Het team is be ter uitgebalanceerd, maar dat kan ik ook van Leiden zeg gen". Ton Boot is aan zijn laatste sei zoen bezig in Den Bosch. Vol gend jaar staat Jan Dekker als opvolger klaar. Boot had gere kend op succes in de Europese titelstrijd, maar zijn ploeg werd door Limoges vroegtijdig uitgeschakeld. Een zware bles sure van ex-Leidenaar Roland van den Bergh in de eerste ontmoeting met de Fransen zorgde ervoor dat de Bossche ploeg een voorsprong van 17 punten uit handen gaf. Boot moest het stellen zonder de diensten van de van een soort gelijke blessure herstellende Kees Akerboom, die na het uitvallen van Van den Bergh weer in de Maaspoort terug keerde. Boot is bijzonder te spreken over het heroptreden van Kees Akerboom: „Ik durf te stellen dat Akerboom nu een betere speler is dan voor zijn blessure. Hij verdedigt goed, pakt rebounds en heeft zijn schot terug". Bondscoach Vladimir Heger noemde Aker boom inmiddels al een „hot" kandidaat voor Oranje. Die zelfde Heger liet in Haarlem aan Bert Kragtwijk weten dat hij geen plaats krijgt in de ploeg die in mei het pré-Olym pisch toernooi speelt. Heger: „Bert Kragtwijk heeft in Haarlem erg slecht gespeeld. Het zal volgens mij van zijn vorm afhangen of Leiden een kans heeft tegen Den Bosch. Ik denk dat Den Bosch vooral fysiek sterker is en zie ze dan ook tweemaal winnen". Leiden-coach Ruud Harrewijn ziet wel kansen voor zijn ploeg: „Ik hoop alleen dat ie dereen tijdig is uitgerust. Wij hebben een loodzware week achter de rug, en tijd om op onze lauweren te rusten is er niet. Den Bosch is sterk en de rol van Kragtwijk is belang rijk. Het zal er om spannen". Ton Boot: „Leiden heeft tot nu toe het beste basketbal laten zien". Nieuwe krachtsport- vereniging The End DEN HAAG Den Haag heeft er een derde krachtsportvereniging bij die aangesloten is bij de Koninklijke Nederlandse Krachtsport Bond. Naast Simson/KDO en Krachts- sport Centrum Schevenin- gen is er nu ook Powerlif- ting en Gewichthefvereni ging The End. De vereni ging heeft zijn onderko men gevonden aan de 2e van der Kunstraat 12. Het is de bedoeling dat men bij de start van het nieuwe seizoen aan de powerlif- tingcompetitie gaat mee doen. Armando is waarschijnlijk meer bekend als schrijver met ondermeer een co lumn in het NRC/Han delsblad en televisie maker het programma "Herenleed" dan als beeldend kunstenaar. Toch zijn zijn schilderijen regelmatig in de Neder landse musea te zien en in Den Haag met name in galerie Nouvelles Images. Zo nu en dan exposeert de in Berlijn woonachtige Armando buiten de grenzen en zijn fa meuze "Fahnen-schilderijen" hingen op de laatste Documen- ta in Kassei. Het zijn grote schilderijen, waarin de zwarte massale vorm van de vlag te gen de witte achtergrond be trekking heeft op de thema's waar Armando sinds lange tijd mee bezig is, nl. oorlog, schuld en agressie. Zoals uit de schil derijen op de tentoonstelling "Informele kunst" in het Ge meentemuseum bleek, schil derde Armando als lid van de "Nederlandse Informele Groep" in de tweede helft van de jaren vijftig ondermeer het schuldige landschap. Geboeid door de misdadigheid van het landschap in samenhang met het oorlogsgeweld van '40-'45 schilderde hij ondermeer "Paysage criminel". De aarde vertelt haar eigen geschiedenis en de schilderijen waren in die periode zeer substantieel. Dat geldt in zekere mate ook voor de "Fahnen-schilderijen" rond 1980, hoewel het kleurgebruik bijna geheel is teruggedrongen en zwart en wit de boventoon voeren. Het spanningsveld dat hij in deze schilderijen weet te bereiken, komt in zijn potlood tekeningen op bijna tegeno vergestelde wijze tot stand. Zij worden tot 28 januari bij Maud Boreel-Print Art geëxposeerd. De zwarte materiële vorm van het schilderij is verdwenen en de fragiele potlood-lijn kwam er voor in de plaats. Het bete kent dat de leegte van het wit te vlak op de voorgrond treedt. De lijnen duiden hoog uit een vorm aan, maar zijn nooit een vorm. Er is eigenlijk nauwelijks sprake van een lijn, omdat ze fragmentarisch is opgebouwd. Een broos en haperend deel gaat over in een donker aangezet' deel en zo spreekt elk fragment zijn ei gen taal. Tegelijkertijd kunnen zij verwijzen naar een land schap, want ook uit de teke ningen blijkt dat Armando nog altijd wordt geobsedeerd door dit thema. Er hangen uit 1979 twee tekeningen, waarin het woord "Todesbereitschaft?" is verwerkt. De meeste werken zijn uit 1980. In deze tekenin gen geeft de lijn van een heu velrug de leegte erom heen aan en maakt het landschap, buiten de lijn zichtbaar. Het formaat van de tekeningen uit 1983 is kleiner en er wordt kleur aan toegevoegd: één en kel toefje oranje. De lijnen duiden op een nieuw element nl. de mens. Maar nergens vormen zij een gesloten con tour en de mogelijkheid om te ontsnappen blijft bestaan. Gemeentemuseum In een van de zalen van het Gemeentemuseum is in sa menwerking met het Amster dams Fotografen Kollektief een fototentoonstelling over de vredesdemonstratie van 29 ok tober ingericht. De dag waarop meer dan vijfhonderdduizend vredesdemonstranten naar Den Haag trokken om uiting aan hun mening te geven. Sa men vormen zij een bonte stoet van "jong en oud, gelovig en niet-gelovig" geboren en niet-getogen Nederlanders, vrouwen en mannen, werken den en werklozen, rechts en links en alle nuances die daar ergens tussenin zitten". Deze omschrijving staat in het foto boek van het kollektief, dat de titel "Het blijft nee: Foto-im pressie, Den Haag 29 oktober 1983" kreeg. Met z'n tienen trokken zij er op uit om de ge beurtenissen van die dag met de camera vast te leggen. De foto's werden zowel op de ex positie als in het fotoboek the matisch gegroepeerd. Er is bij na evenveel te zien als op 29 oktober, want ook spandoe ken, posters of buttons ontbre ken op de expositie niet. Op de video is het NOS-verslag te zien, dat vooral veel belang stelling trekt van mensen die- meeliepen in de vredesdemon stratie en deze reportage dus niet zagen. Op deze wijze zijn de makers van de tentoonstel ling erin geslaagd om de sfeer van die dag over te dragen. Een sfeer, die getypeerd kan worden als een mengeling van solidariteit en inventiviteit. Duizenden creaties in de vorm van leuzen op spandoeken, zang, muziek of kleding, waar van het plastic gewaad van de Amsterdamse kunstenaar "Fa- biola", de meterslange slang- /draak en de ober met zijn dienblad "Wie had die kruis raket besteld?" de bekendste zijn. Slaapkamers Wie de tentoonstelling van Rosenthal, die vorige week be sproken werd, bezocht kan in het Gemeentemuseum op nieuw een expositie bezoeken waarin kunst en industrie sa mengaan. In de drie kabinetjes voor de fototentoonstelling staat slaapkamermeubilair van Willem Penaat uit 1905, Jac. van den Bosch uit 1907- 1910 en Vilmos Huszar uit 1916-1919. Met hun ontwerpen "tegen de lelijke vormgeving van het gebruiksvoorwerp" richtten zij zich aan het begin van deze eeuw op elke sociale klasse in de maatschappij maar met name op de arbeidersklas se. Hun ontwerpen kwamen uiteindelijk vooral bij het chi que warenhuis Metz Co. te recht, want het waren uitslui tend ontwikkelde kringen die in de meubelen geïnteresseerd waren. Kopers waren hoofdza kelijk intellektuelen en kuns tenaars. De tentoonstelling, die uit meubelen uit eigen bezit van het museum bestaat, is voorlopig verlengd. INGRID VAN SANTEN Maud Boreel - Print Art, De Ruyter- •trast 75, "Armando Tekeningen", tot 28 Januari, vrijdag en zaterdag 13-17 uur. Haags Gemeentemuseum, Stadshouderslaan 41, "Fotoimpres sie, Den Haag 29 oktober 1983", tot 29 januari. "Slaapkamers uit de kel der" dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur en zondag 13-17 uur. DEN HAAG De Ko ninklijke Nederlandse Krachtsport Bond (KNKB) maakt een goede tijd door. De groei in deze sportorganisatie heeft zich goed ingezet. Sinds enkele weken is het KNKB ook een bondsbureau met een beroepskracht rijk in Sas- senheim. Penningmeester Jan den Boer uit Den Haag vertelt: „In ons land doen veel mensen aan krachtsport. In Nederland zijn tussen de 800 en 1000 fitness-centra. Daar doet men aan haltersport en aan body-building. Het is alleen jammer dat er in deze centra niet altijd op de goede manier met de krachtsporters wordt om gesprongen. Bovendien lopen daar sporters rond die in onze organisatie topsporters zouden kun nen zijn. Het is de bedoe ling dat de KNKB de fit ness-centra gaat benade ren. In Groningen en Friesland lopen beulen van kerels rond die je nooit bereikt voor de top sport. Die sporters moeten leden worden van de Ko ninklijke Nederlandse Krachtsport Bond". In de fitness-centra wordt naast body-building ook veel gedaan aan powerlifting. „Ik denk dat er in Nederland zo'n kleine honderdduizend men sen aan powerlifting doen. Zo'n 600 zijn er, via de be staande verenigingen, aange sloten bij de KNKB. De rest loopt in de fitness-centra rond en komt niet verder dan trai ning of een onderling wed strijdje. Er moet een samen werking komen tussen deze centra en de krachtsportbond. Wij moeten de boer op", aldus De Boer. „Daar heb je echter meer dan een dagtaak aan. Er is een commissie binnen de bond die zich daarmee gaat be zig houden. Voor de goede orde, wij willen ons niet afzet ten tegen de fitness-centra, maar wij willen daarmee sa menwerken. Een taak van de krachtsportbond zou dan kun nen zijn, toe te zien dat be voegde mensen in deze fitness centra ook onderricht geven. Ik denk dat het voor de eige naar van een fitness-centra ook een goede zaak is als zijn centrum wordt erkend door de KNKB". Enkele jaren geleden ging een topman van CRM (het latere WVC) Jan Nieuwenhuyzen Kruseman met pensioen. Hij werd toen voorzitter van de KNKB en nam één van zijn collega's, Jan den Boer, gelijk mee voor de functie van pen ningmeester. Hagenaar De Boer: „Wij zijn toen met de re organisatie binnen de krachts portbond begonnen. Het leek toen echt niet op een volwas sen sportorganisatie. En we zijn er nog lang niet, maar toch durven wij het dit jaar aan om de eerste Europese kampioenschappen worstelen vrije stijl te organiseren. Dat is. voor de jeugd van 17 tot 21 jaar in het ponypark Slagha ren op 1, 2 en 3 juni. Het is voor het eerst dat zo'n kampi oenschap in Nederland wordt gehouden. Met de voorberei dingen zijn wij al enkele maanden druk in de weer. Naast subsidie van WVC en SNS van beide 10 procent in de totaalkosten krijgen wij een belangrijke sponsoring van het ponypark Slagharen". Body-building Jan den Boer: „In ons land zijn een hoop body-builders aangesloten bij de Body Buil ding Bond. Er is al een eerste contact geweest met deze orga nisatie die graag aansluiting wil hebben bij de KNKB. Wij zijn geloof ik het laatste land in West-Europa waar men bo dybuilding niet als sport er kent. Ik hoop dat de KNKB en de bodybuilders elkaar snel zullen vinden. In de fitness centra doen zo'n tachtigdui zend mensen aan body-buil ding". Vijf vormen van sport zijn on dergebracht in de KNKB. Dat zijn naast powerlifting en ge wichtheffen drie verschillende manieren van worstelen. Het Grieks-Romeins, vrije stijl en sambo-worstelen. Jan den Boer: „Daar zijn in het buiten land weer allemaal verschil lende bonden voor. Gelukkig is dat in ons land niet het ge val". Worstelen „Een paar jaar geleden hadden wij bij het worstelen niet vee) te betekenen. De Oostbloklan den maken nog steeds de dienst uit maar Nederland hoort in West-Europa nu toch tot de sterkste landen. De tijd dat de Nederlandse worstelaar tijdens internationale wedstrij den alleen maar door de lucht heenvloog is gelukkig voorbij. Ons vierjarenplan voor het worstelen is bijna afgelopen. We hebben een behoorlijke stap omhoog gemaakt. Tijdens de onlangs gehouden wedstrij den in Denemarken voor de Noord Cup behaalden wij een eerste, twee tweede en een derde plaats. Zweden, Noor wegen en West-Duitsland zijn sterke landen bij het worste len, maar daarachter komen direct Nederland en Denemar ken in West-Europa", aldus penningmeester Jan den Boer. Binnen de Koninklijke Neder landse Krachtsport Bond is het powerlifting enorm in opmars. Alleen het afgelopen jaar al kwamen er bij de KNKB tien nieuwe verenigingen bij. Deze zijn hoofdzakelijk afkomstig uit de fitness-centra. Jan den Boer: „Voor dit jaar verwach ten wij een grote toeloop van powerlifters. Internationaal behoren wij in Europa tot de top. In tegenstelling tot wor stelen en gewichtheffen is po werlifting nog geen Olympi sche sport, maar dat zal echt niet lang meer duren Het gewichtheffen heeft bin nen de KNKB niet veel meer te betekenen. Door de groei van het powerlifting heeft men binnen de KNKB nog maar een kleine honderd ge-- wichtheffers. En dat waren er vroeger zeven of achthonderd1:1 „Het powerlifting spreekt eett krachtsporter veel meer aan> Het is meer spektakel. Er komt meer publiek naar kij^ ken en het biedt een halter-at- leet veel meer mogelijkhe-. den", zegt Jan den Boer. De groei van de KNKB brengt met zich mee dat men op het ogenblik veel aan kadervor ming doet. Verder wil men een infocentrum en het nodige voorlichtingsmateriaal. Als het allemaal naar de wensen gaat van de ijverige penningmees ter De Boer, dan zal er snel uitbreiding moeten komen in het personeelsbestand van het bondsbureau in Sassenheim. De KNKB laat de komende tijd beslist nog van zich horen. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13