Leiden toch sterkste in Haarlemse basketbalweek kansen onbenut Bollenexporteurs laten Pernix en Zuiderkwartier consolideren posities Vooral eerste helft 1983 voor bloementeelt niet ongunstig SPORT/ LAND EN TUINBOUW CeidócSotwant MAANDAG 2 JANUARI 1984 PAGINA 6 PLOEG TOONT KARAKTER NA SLECHTE TOERNOOISTART HAARLEM Een sterk spelend Elmex Leiden heeft gisteren de tweede editie van de Haarlemse basketbalweek op haar naam gebracht. Hapoel Ramat Gan kreeg in de fi nale geen voet aan de grond en moest voor de tweede maal binnen 48 uur buigen voor de koplo per in de Nederlandse eredivisie: 75-60. Zaterdag plaatste het karaktervolle Leiden zich voor de eind strijd door een knappe 85- 81 overwinning op het fa voriete Chicago. De derde plaats was voor Hatrans, dat de Amerikanen an dermaal voor bleef: 105- 97. De Haaksbergers wa ren vooraf nog door de toernooi-leiding gevraagd of in het licht van de com petitieresultaten terug trekking niet wenselijk was. Harry Kip bewees echter dat zijn ploeg (weer) serieus kandidaat is voor de play-offs en ein digde in Haarlem met uit gebalanceerd spel terecht zo hoog. Haaksbergen verloor slechts tweemaal: de rematch tegen Hapoel in de halve finale (75-79) en tegen Leiden. Het slotstuk van de basketbal week, die dit jaar weer een vervolg krijgt, kende in tegen stelling tot het eerdere treffen tussen Leiden en de Israëli sche lijstaanvoerder (vrijdaga vond won Leiden met 67-65 na een zinderende wedstrijd) wei nig spanning. Leiden was na de slechte toernooistart, met nederlagen tegen Chicago en Le Mans, gebrand op een goed resultaat. Hapoel probeerde het tempo te drukken, maar omdat Jerry Beck superieur was onder de basket kon Lei den met snelle uitvallen toch de wedstrijd openbreken: 13- 14, 31-16. Leiden is daarna niet meer in de problemen geweest. Wiel en Cox waren goed op schot en de sporadische missers wer den door de uitmuntende Beek eveneens in scores omgezet. Hapoel wist zich kansloos en ondernam na de hervatting (45-26) nog weinig pogingen om Leiden in te halen. De als een bodybuilder gebouwde Amerikaan Housy stak „ma gertjes" af ten opzichte van zijn landgenoot Beek en Wiel zorgde ervoor dat de Israëli sche schutters Kaplan en Go- ren in bedwang gehouden werden. Leiden won uiteinde lijk met 75-60 en veroverde daarmee de eerste plaats in het toernooi. Ruud Harrewijn toonde zich na afloop bijzonder tevreden -over het herstel van zijn ploeg: „We hebben deze week veel geleerd, onze zwakke punten zijn blootgelegd en na het ver lies tegen Le Mans hebben we met de rug tegen de muur te ruggevochten. Dat is een be langrijke les met het oog op de wedstrijden tegen Nashua deze week". Dat de Leidenaars goed bij de les waren bleek zaterdag al in de de halve finale tegen pu bliekslieveling Chicago.Het striemende fluitconcert dat Leiden na afloop van de wed strijd naar de kleedkamers be geleidde was dan ook onbegrij pelijk en onterecht. De toe schouwers uitten hun frustra tie over de onmacht van de anders zo spectaculaire Ameri kanen, die door het uitgekien de spel van Leiden op hun plaats werden gezet, op de Leidse spelers. Leiden was als team op alle fronten beter. De les van de eerdere nederlaag (86-107) was goed geleerd. Harrewijn liet zijn ploeg niet meedraven met de solistische Amerikanen en door het tempo te controleren wist Leiden de wedstrijd in de hand te houden. Beroofd van hun sterkste wapen, de break, en met een mager schot (al leen Wells en Stack haalden een voldoende) moest Chicago nu proberen om met overleg tot een score te komen. Een spelletje dat Leiden bijna tot in perfectie beheerst, al leidde het eerder in de week tot starheid. Halverwege de eerste helft kwam Leiden goed los (29-17) en ook bij rust was er uitzicht op een finaleplaats (42-36). Chicago ontworstelde zich daarna enigszins uit de verdedigende greep van Wiel Co en toen Jim Stack zijn ploeg op voorsprong bracht (52-54) was nog van alles mo gelijk. Tot vlak voor tijd bleef het gelijk, waarna Leiden met het uitblinkende drietal Wiel, Beck en Van Dam op twee be langrijke momenten het voor deel van de twijfel kreeg van de andermaal zwakke arbiters. Een doorbraak was snel ge maakt (73-70, 77-70) en bij 85- 81 was Leiden finalist. Hapoel bleef in de halve eind strijd Haaksbergen met moeite voor, maar toen Ridderhof (24) en Gay (20) in de laatste fase enkele belangrijke schoten misten was het gebeurd: 79-74 (rust 37-38). De ploeg van Har ry Kip wist Chicago in de troostfinale goed af te stoppen. De vermoeide Amerikanen hadden geen antwoord op het Twentse teamspel en verloren met 105-97 (rust 49-45). Tod- Jerry Beck toprebounder HAARLEM Nadat Elmex-aanvoerder Emill Hagens uit handen van de Haarlemse wethouder Sikma de eerste prijs en de prijs voor de beste ploeg in ontvangst genomen had, werden ook de individuele prestaties beloond. Jerry Beck ontving de trofee voor de toprebounder van de basketbalweek. Beek plukte in totaal 80 ballen van het bord, en eindigde daarmee ver voor concurrent Danny Gay van Haaksbergen (70). De Leidse scout gaf voor Beek zelfs 89 rebounds aan. De topscorersprijs was voor de Ame rikaan Bud Grear van Chicago (150), die Gay (145) net voor bleef. Cox (99), Beek (97) en Wiel (97) gaven met hun zesde tot en met achtste plaats aan dat Leiden niet van eéh schutter afhankelijk is. Randy Wiel overigens noteerde het beste vrije worp percentage: 15 uit 16 (94%). René Ridderhof (Haaksbergen) werd tot meest waardevolle speler uitgeroepen, terwijl de Chicago-speler Steve King twee prijzen in de wacht sleepte: beste guard en meest spectaculaire speler. Sportwereld DA VOS Dynamo Moskou won het iishockeytoernooi om de Spengler Beker door een overwinning van 4-0 op Dyna mo Dukla Jihlava. VENLO FC VVV heeft za terdag een oefenwedstrijd te gen Roda JC met 2-0 gewon nen door treffers van Van Bergen Henegouwen en Cox. PFRONTEN Wegens ge brek aan sneeuw zijn twee wedstrijden voor de wereldbe ker voor dames in Pfronten voor komend weekeinde afge last en verschoven naar Puy Saint Vincent in de Franse Al pen. De data bleven onveran derd. De afdaling heeft plaats op 7 januari en de reuzeslalom een dag later. SABADELL De dames-es tafetteploeg van Dedemsvaart AC heeft zaterdag het nationa le zwemrecord op de 5x50 me ter vrije slag (25 meter banen) verbeterd en gebracht op 2.16,8. ROTTERDAM Voor de tweede ronde van de strijd om de Europese schaakbeker - op 6, 7 en 8 januari in Belgrado tegen Partizan - heeft Volmac uit Rotterdam de beschikking over vier internationale groot meesters: Jan Timman, Viktor Kortsjnoj, John van der Wiel en Raymond Keene. QUITO Nacional heeft het voetbalkampioenschap van Ecuador geprolongeerd door een overwinning van 2-0 op Tecnico Universitario. PALAMOS Mark Neele- man heeft op de vierde dag van de Kerstraces in de Finn- jollenklasse voor de kust van Palamos (Spanje) de leiding behouden. Neeleman heeft 8,0 punten en wordt gevolgd door de Deen Hjortnaess. Supertriotip HILVERSUM In supertrio 2 van zondag 8 januari komen veertien paarden aan de start op de Hilversumse drafbaan over een afstand van 2900 me ter. Een uitgesproken favoriet is er niet te vinden. De voor naamste kanshebbers zijn: Turner, Valery Dean en Udo Windspiel. Onze outsiders: Vryo Buitenzorg, Vinassi Oost- wijck en Vincent Fortina. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende "Sportprijsvragen van afgelopen weekeinde zijn: Lotto: 9-22-27-32-38-41 Reservegetal: 3. Inleg: 2,6 miljoen. Prijzen bedrag: 1.372.417. Cijferspel: 101479. Toto: 3-1-3-1-3-1-2-1-1-1-1-1. Inleg: 179.108. Prijzenpot: 85.076. Toto-gelijk: 4-14-18-20-22. Toege voegde wedstrijd: 8. Prijzenpot: 11.144,00. i. Supertrio: 5-14-1. Omzet: 95.214,00. Uitkering: 244,10. Westduitse lotto: 2-9-17-21-27-45. Reservegetal: 44. Spel 77: 3845337. Belgische lotto: 2-11-13-20-21-37. Bijkomend nummer: 17. LEIDEN Voor Pernix en Zuiderkwartier bracht de jaarwisseling nog twee competitiewedstrijden en wel in de vorm van lastige uitbeurten. Beide achttal len slaagden er deson danks in om één punt uit het vuur te slepen, waar mee zij hun posities in de middenmoot van hun klassen consolideerden. Met één punt keerde Pernix terug uit Friesland, aangezien de inhaalwedstrijd tegen DWA in een gelijkspel eindigde: 8-8. Coach Engel was er niet hele maal content mee: „Het had winst moeten zijn, maar het draaide bij ons opnieuw niet. Vooral in de eerste helft zaten wij gewoon vast". Na de rust (3-3) kwam Pernix er beter in, al viel haar overwicht geen moment in het scoreverloop terug te vinden. Binnen het derde kwartier raakte zij im mers 7-4 achter en de over- gangsklasser moest alle zeilen bijzetten om tenslotte een 8-6 achterstand weg te werken, hetgeen lukte door treffers van Janneke Mulder (3), Peter Kuipers (2), Carla van Evert, Geerten Breedveld en Kees Brokaar. Na een slechte start lijkt Zui derkwartier eindelijk inge speeld te raken. De eersteklas ser speelde 7-7 gelijk bij De Bermen, waarmee zij voor de derde opeenvolgende maal zonder verlies bleef. Er had ook hier een punt meer inge zeten, omdat de Leidse forma tie zeven minuten voor tijd nog 5-7 vóór stond. Dit was feitelijk een ongedachte ont wikkeling na de eerste helft, waarin de blauw-gelen krach teloos aanvielen en enkel van de stip scoorden: ruststand 2-1. Daarna had het team van Nico van Leeuwen via 2-4, 3-5 en 5- 5 wél de overhand, maar on nodig balverlies deed in de slotfase de volle winst ver dwijnen. Voor de produktie te kenden Erik van Lunteren (4), Simone van der Kaay, Dick Derksen en Dirk Jan de Kreek. Michel van Gent Op het tomatenbedrijf van de Gebrs. Van Uffelen te Bergschenhoek is momenteel een experiment aan de gang waarmee fors op de aardgasrekening kan wor den bezuinigd. Het betreft de toepassing van een warmtepomp voor kasverwarming. Het project wordt gefinancierd uit het Energiefonds. De opdrachtgever is het IMAG te Wageningen, dat zich voor het ontwerp en de bouw heeft laten advi seren door de Grontmij te De Bilt. De warmtepomp is geleverd en geïnstalleerd door IBK te Amersfoort. De proeven worden uitgevoerd in samenwerking met de Voorlichting. Op het gebied van warmtepompen in de tuinbouw is dit het tweede onderzoeksproject. Het eerste draait al ongeveer anderhalf jaar in Aalsmeer. Toegepast als verwarmingsbron is de warmtepomp nieuw voor de tuin bouw, doch in de industrie al diverse jaren bekend. Verwacht wordt, dat deze machine ten opzichte van een ver warmingsketel, voor de produktie van dezelfde hoeveelheid warmte, slechts ongeveer de helft aan aardgas nodig heeft. De extra energie wordt ontleend aan een externe warmtebron, die bij het eerste project in Aalsmeer bestaat uit bodemwater en bij dit project wordt gevormd door de buitenlucht. De ketel kan echter op het bedrijf niet worden gemist. Slechts een gedeelte van de benodigde warmte, de basislast, wordt door de warmtepomp geleverd en de rest door de ketel. Op deze wijze wordt de investering beperkt, terwijl toch een flink gedeelte van de jaarlijkse warmtevraag wordt gedekt door de warmtepomp. Aldus geeft dit een aanzienlijke bespa ring op de brandstofkosten. Het belangrijkste knelpunt voor een economisch verantwoorde toepassing werd op tuinbouw gebied steeds gevormd door de hoge investeringskosten. Als gevolg van de sterk gestegen gasprijs en de inspanningen van diverse leveranciers om te komen tot lagere prijzen door stan daardisatie, is voor sommige gevallen de terugverdientijd tot acceptabel niveau gedaald. In het projekt bij Gebrs. Van Uffelen wordt de warmtepomp op de helft van het tomatenbedrijf, dat 20.000 vierkante me ter telt, ingezet. De andere helft blijft traditioneel gestookt. Met een warmtepompvermogen van 400 kilowatt wordt dan een gasbesparing verwacht van ca. 120.000 kubieke meter per jaar. Ten behoeve van de proefnemingen is de installatie voorzien van meetapparatuur waarmee gedurende enige ja ren het gasverbruik, de warmtehoeveelheden de draaiuren en diverse binnen- en buitenklimaatgegevens worden vastge legd. Voorts worden de mogelijkheden voor verdere toepassing in de tuinbouw nagegaan terwijl tevens gelegenheid wordt gebo den om via de voorlichting geïnteresseerde collega-tuinders handel en installateurs met dit experiment te laten kennisma ken en op de hoogte te brengen van de nieuwste ontwikkelin gen. Even zo goed als de groentete ler, zullen bij de jaarwisseling ook de bloemkwekers hun verlies- en winstrekening gaan opmaken. Laten we het meteen maar duidelijk zeggen veel rekeningen zullen niet kloppend zijn te krijgen. Dat zijn dan voornamelijk de be drijven, die minder fortuinlijk zijn geweest en in het hoekje zaten waar de slagen vielen. Anders gezegd, die in de pechhoek zaten. Dat wil zeg gen, die met hun massapro- dukt aan de veilingen kwa men op het moment dat er net een flinke prijsdaling was ingetreden. Of dat nu de chrysanten of de freesia's zijn, dat kan om het even zijn, fiech is pech. Niet dat het al- een die pechkwekers waren die hun kasboek niet sluitend kunnen krijgen, daar zijn ook wel anderen. Zoals de kwe kers die het slecht troffen met de hoge energiekosten of ar beidskrachten. In feite kan niet worden ge zegd, dat 1983 een slecht jaar is geweest voor sierteelt. Wel hebben de exporteurs dure weken gehad toen onze grens- douaniers het lieten afweten en het dure produkt in op brengst daalde. Gelukkig viel die strop uiteindelijk wel weer wat mee. Over de Ne derlandse sierteelt gesproken, die had over het nu afgelopen jaar bij de twaalf veilingen, aangesloten bij de Vereniging van Bloemenveilingen (V.B.N.) een totale omzet van tegen de 3 miljard gulden met merkwaardige wisselingen. Die was in sommige weken zelfs teruggelopen vergeleken bij vorig jaar, maar veelal viel er toch een omzetstijging te noteren tot hoogstens 10%. De Westlandse veiling kon het magische bedrag van 1 mil jard gulden net niet bereiken en volgens de verwachtingen van het nieuwe jaar zal dat dan evenmin het geval zijn. Wel wordt een omzetvergro- ting tot 980 miljoen gulden verwacht waarvoor een toe name met rond de 6% nodig zal zijn. Veiling Berkel, die zelfstandig blijft met mogelijkheden tot samenwerking, ziet ook weer een nieuwe toekomst voor zich liggen, zegt voorzitter Valk. De veiling wil vrij en autonoom werken zo is on langs besloten. Ook met be trekking tot het veilen van importbloemen is Berkel een andere weg ingeslagen. En de veiling Aalsmeer staat nog steeds aan de top van de Ne derlandse bloemenveilingen. De Naaldwijkse veiling heeft voor 1984 een rekening sa mengesteld op een bedrag van van ruim 73 miljoen gulden, inbegrepen ruim 2 miljoen ba tig slot, waarvoor dan 5,1% veilingprovisie wordt gehe ven. Het zijn enorme bedrij- jven die zijn verweven met lonze bloementeelt en bloe- mentelers. Soms vraagt men zich af hoe hoog de golven van de bloemenzee kunnen gaan, ook als men let op de toenemende concurrentie van andere landen. Maar dat is dan weer een andere hoofd zaak. Om het toch nog maar even bij het voorbije jaar te hou den, in grote lijnen kan ge zegd worden dat de eerste helft van 1983 voor snijbloe men en potplanten niet on gunstig is geweest. In juli kwam door de warme dagen een moeilijke periode, niet al leen omdat het met het aan bod haperde, maar ook de af name verliep stroef, zowel in binnen- als buitenland. Voor al de chrysanten verging het slecht en de kwekers die toch in de grote oogst zaten, trof fen het slecht. Buiten hun schuld verliep het toen slecht in de cultuur. Juist onder die omstandigheden zou de Rijks groepsregeling goed werk kunnen doen, omdat de renta biliteit het af laat weten. Zo blijft het ieder jaar opnieuw een gok hoe het zal uitpakken in de teelten. Daar komt bij dat we in Nederland met 60% van onze sierteeltprodukten op de export zijn aangewezen. De mensen die het door hun ervaringen weten kunnen verklaren evenwel dat er toch wel behoorlijke mogelijkhe den voor de afzet van ons produkt bestaat. Belangrijk hierbij is niet alleen het leve ren van een goed produkt, maar ook propaganda daar voor en trekken van de con sument. Onder het thema: „Werken op niveau" voeren de veilin gen reeds een actie om zo hier en daar bij het verhandelen van de produkten zo mogelijk nog verbeteringen aan te brengen. Zo worden met in gang van 1 februari de stan daardanjers in een emmer aangevoerd. Met ingang van 1 maart komen de rozen in con tainers en evenzo per 1 april de alstroemeria. Per 1 juni de freesia gelijk met de standaar danjers in containers. Zo zullen gefaseerd nog ande re wijzigingen plaats vinden voor de verwerking van bloe men en planten, die de afzet ten goede kunnen komen. De Nederlandse sierteelt is ge reed om het nieuwe jaar in te gaan! Emill Hagens scoort voor Leiden in de finale tegen Hapoel Ramat Gan. scorers: Grear 29, King 20, én bij Haaksbergen opnieuw Gay (28) en Ridderhof (21). HANS JACOBS Scoutingscijfers: Lciden-Hapocl Ramat Gan: 75-60 (45-26) Leiden: Beek 23 (71%, 14 re bounds). Cox 18 (64%), Wiel 16. Ha gens 8, Kragtwiik 5 (8 reb.). Van Dam 4, Van Helfteren 1. Schot: 54% (eerste helft 65%), rebounds 40. Hapoel RG: Kaplan 16, Housy en Go- ren 14, Moskovich 8. Malovieh 4, Sehlachter en Ross 2. Schot: 49%, re bounds 21. Leiden-Chicago: 85-81 (42-36) Lei den: Wiel 28, Beek 17 (63%, 20 reb.!), Cox en Hagens 12, Van Dam 9, Van Helfteren 5, Kragtwijk 2. Schot: 49%, rebounds 42. Chicago: Grear 24, Wells 18 (80%), Stack 14, McCallum 11, Price 6. King 4. Davis en Wcndlandt 2. Schot: 48%, rebounds 36. Eindstand: 1. Leiden (6-8) 2. Hapoel RG (6-4) 3. Haaksbergen (6-8) 4. Chi cago (6-4) 5. Le Mans (4-2). Experiment met warmtepomp op tuinbouwbedrijf in Bergschenhoek misch Onderzoek van de Ra bobank is uitgevoerd. De binnenlandse afzet heeft in belangrijke mate kunnen profiteren van een groei van de broeierij en die werd weer gestimuleerd door een explo sieve groei van de bolbloeme- .nexport. In het bloemenex portpakket nemen de tulpen, e.d. onverminderd een grote plaats in. Ook bij de bloeme nexport naar Amerika (die de laatste tijd onstuimig is ge groeid) spelen de bolbloemen een belangrijke rol. Het ligt in de lijn van de ver wachtingen dat die belangrij ke positie nog eerder toe dan af zal nemen. Dat komt mede omdat de bolbloem - en dan met name de tulp - in de don kere maanden een geringe lichtbehoefte heeft en boven dien met weinig energie in bloei is te trekken. Een paar cijfers: per winter seizoen bedragen de energie kosten voor de tulp vier cent, voor de freesia tien cent en voor de chrysant zeventien cent. Per bloem zijn de ver schillen dus groot, maar per vierkante meter weer niet. Maar de tulp springt er zo gunstig uit, omdat men per seizoen grote aantallen per vierkante meter kan broeien. Bij kistenbroei gaan de tulpen twee, drie weken na het inha len al bloeien en meestal staan onder de tabletten al weer nieuwe kisten die snel in bloei zullen komen. Het spreekt vanzelf dat die grote bolbloemenexport de uitvoer van bloembollen na delig heeft beïnvloed. In West-Duitsland is de verkoop van de broeiers aanvankelijk dan ook fors teruggelopen en vandaag merkt men op de Amerikaanse markt ook de invloed van de invoer van tulpenbloemen op de afzet van bollen aan broeiers. Dat de totale bloembollenexport kon groeien is dan ook in hoofdzaak te danken aan de groei van wat men noemt de droogverkoop. In het Rabo-rapport wordt ook de vinger gelegd op een gevoelig punt: het bollenvak houdt een grote tussenhandel op de been om de bollen van de kwekers bij de exporteurs te plaatsen. Er zijn twee grote veilingen en naast nog de In- en Verkoopbureaus van deze veilingen nog twee van IVB's, die ieder ook weer een groot aantal vertegenwoordigers op pad hebben. Dat is een kost bare geschiedenis en daardoor moet de bemiddelingsprovisie ook vrij hoog zijn. Dat drukt weer extra op de verkoop prijs. Ook de handel kampt, even als de kwekerij, met een ver ouderde structuur. En daar komt nog bij dat ze elkaar op de buitenlandse markten in hevige mate beconcurreren. Helaas vindt die concurrentie vrijwel alleen plaats met de botte bijl van de prijs. Daar door blijft een matige rentabi liteit in stand, die geen enkele ruimte openlaat voor een structuurverbetering. Daarom ook is geen enkel exportbe drijf groot genoeg om alleen nieuwe exportmarkten open te breken. Om deze spiraal te doorbreken zal het een en an der gewijzigd moeten worden. De oprichting van het Marke ting Team Bloembollen is een goecje aanzet geweest. Dat team zet nu de grote beleids lijnen uit. Via marktonderzoe ken komt momenteel een stroom van gegevens binnen en die vormen de fundamen ten waarop d^t beleid wordt gebouwd. Kortom: het bollen vak heeft nog kansen genoeg, maar alleen als men bereid is de handen inéén te slaan, zal men tot een optimale gang van zaken in kwekerij en ex port kunnen komen! Computer bewaakt fruitkwaliteit De nieuwe veiling West Friesland Oost (WFO) in Wervershoof beschikt over een uiterst moderne, computergestuurde installa tie ten behoeve van het bewaken van de kwaliteit van de vele tonnen fruit, die in de koelhuizen van deze veiling worden op- "geslagen. Daarbij zijn de nieuwste technieken toegepast en wordt men behulp van een personal computer, gekoppeld aan een procescomputer (Hoogendoorn), gestreefd naar een optimale kwaliteit van het bewaarfruit. De veiling beschikt in totaal over veertig cellen met een inhoud van ongeveer zesduizend ton fruit. Dankzij de moderne techniek kan het fruit nu negen maanden in goede conditie worden bewaard. Hoewel het exportbedrag in het afgelopen seizoen ver over de 700 miljoen kwam, laat de bollenexport nog veel terrein braak liggen. Met an dere woorden: men laat kan sen onbenut. Die kansen lig gen voor een deel in een ver groting van de penetratie op de bestaande markten en an derzijds in het aanboren van nieuwe markten, zo zegt de bedrijfstakstudie Bloembollen die door de Stafgroep Econo- De totale produktie van bloembollen wordt door de handel zonder al teveel pro blemen verkocht. Maar dat impliceert niet dat de handel optimaal verloopt. Ook al ziet men de laatste jaren steeds weer kans om de export zo wel in kilo's als in geld om hoog te wrikken. De vader landse bloembollen zijn be kend „all over the world". Naar niet minder dan 140 lan den worden bollen geëxpor teerd. Veruit de belangrijkste klant is West-Duitsland, waar bijna 23% van de totale pro duktie heen gaat. Daarna vol gen Frankrijk en de USA, ie der met 13%, dan komt Italië met 12'/2% en vervolgens Groot-Brittannië met 9.4% en Zweden met 6.8%. Binnenlandse broeierij groeide onstuimig.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6