Koerden voeren „zenuwoorlog" in Irak Bezuinigingen bedreigen loyaliteit ambtenaren" Schok van ontzetting in Argentinië door opgravingen e, Sultan van Brunei benoemt slechts eigen familie in regering Verzet in El Salvador blaast vitale brug op - BINNENLAND/BUITENLAND CcidaeSomarit MAANDAG 2 JANUARI 1984 PAGINA 11 ARIE GROENEVELT: „Weigeren Taiwan-order speelt Centrumpartij in de kaart" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De weigering van het kabinet toestemming te geven voor de bouw van nieuwe onderzeeërs voor Tai wan zonder daar alternatieve orders voor de Wilton Fije- noordwerf tegenover te stellen speelt de Centrumpartij in de kaart. Dat stelde de oud-voorzitter van de FNV-industrie- bond, Arie Groenevelt, het afgelopen weekend voor de ra- lio. Volgens Groenevelt keren zich steeds meer arbeiders in de richting van Janmaat cs uit teleurstelling over wat de jrote politieke partijen doen en vooral nalaten. ,,Een streep lalen door die order en 4000 mensen niet vertellen wat ze dan wel moeten en kunnen gaan doen, dat begrijpen de hensen niet", verklaarde de ex-vakbondsman. Hij zei er an overtuigd te zijn dat de Centrumpartij bij de eerstvol gende verkiezingen hiervan de vruchten zal plukken. Maak psychotherapeut tot beschermde titel UTRECHT De titel „psychothera peut" zou strafbaar gesteld moeten wor den voor personen die niet als zodanig zijn geregistreerd. Geregistreerde psy chotherapeuten zullen aan bepaalde op leidingseisen moeten voldoen. Op die manier wordt beunhazerij in de psycho therapie tegengegaan, aldus een concep t-advies van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid dat 12 januari in een vergadering besproken wordt. Op het moment bestaat er nog geen registratie plicht voor psychotherapeuten, zodat in principe iedereen zich zo kan noemen. Psychotherapeuten zijn meestal psychia ter, psycholoog of maatschappelijk wer ker, maar ook anderen kunnen zich met psychotherapie bezighouden. Nederland krijgt 43 miljoen uit Europese pot DEN HAAG De Europese Commissie heeft Ne derland tot dusver 43,2 miljoen gulden toegewezen aan bijstand uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). In dat bedrag is een miljoen gulden inbegrepen voor de jaren 1984 en 1985. Het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegenheid heeft dit zater dag meegedeeld. Over een aanvraag van 34,5 mil joen gulden ten behoeve van activiteiten voor jon geren, gehandicapten en voor technologische ont wikkeling volgt binnen afzienbare tijd uitsluitsel. Verzoeken tot een bedrag van 56,3 miljoen gulden zijn niet gehonoreerd, mede als gevolg van gebrek aan voldoende middelen. Nederland heeft in 1983 in totaal 134 miljoen gulden steun uit het ESF aangevraagd. EERSTE RUSSISCHE AARDGAS IN WEST-EUROPA MOSKOU Het eerste aardgas via de omstreden pijpleiding van de Sovjet-Unie naar West-Europa is in Frankrijk aangekomen, aldus gis teren Radio Moskou, die voorts meldde, dat de leveranties aan onder meer Oostenrijk, West-Duitsland en Italië binnenkort op gang komen. De aanleg van de pijpleiding leidde in 1982 tot grote onenigheid tussen de VS en West-Europa. De Amerikaanse regering was van mening dat West-Europa door de levering van Russische aardgas te veel afhanke lijk zou worden van de Sovjet-Unie en het aardgas in tijden van crisis zou kunnen worden gebruikt als een pressiemiddel. President Reagan stelde tegen het project sancties in. Zo kregen Europese bedrijven on der meer een verbod op de doorvoer van Amerikaanse technologie ten behoeve van het project. Eind 1982 werd het embargo opgeheven toen Washington ervan doordrongen raakte dat de Europese bondgenoten zich op dit punt niet de wet lieten Voorschrijven. Aanvangelijk werd aangenomen, dat het embargo tot vertragingen bij de aanleg van de pijpleiding zou leiden. Radio Moskou meldde gisteren evenwel, dat het project drie keer sneller gereed is gekomen dan gepland. Onderscheiding voor Britse ambassadeur LONDEN De Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Philip Mans- field, is door de Britse koningin op Oudejaars dag benoemd tot „Knight Commander of the Order of St Michael and St George" (KCMG). De heer Mansfield, die al 28 jaar in de Britse diploma tieke dienst werkzaam is, werd in maart 1981 be noemd tot ambassadeur in Den Haag. SECRETARIS-GENERAAL SCHOLTEN: DEN HAAG De steeds ïieuwe bezuinigingen be dreigen loyaliteit en span kracht van de ambtena- De dreiging van ;teeds nieuwe aanslagen, lezuinigings- en herover wegingsronden vereisen onderzoek, discussies en rapportages. Dat betekent veel extra werk voor veelal al overbelaste men sen. Dit zei secretaris-ge neraal Scholten van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen van morgen in zijn nieuwjaars toespraak tot het perso neel. Scholten vindt dat er grote kans is dat al die zaken een aanslag kunnen vormen op loyaliteit en veerkracht van het ambtenarenbestand. Bo vendien dreigen zij op elkaar gestapeld contra-produktief te werken, aldus de top-ambte- naaar. gcholten heeft de in druk dat vooral in de laatste tijd het gebrek het begrip voor en het inzicht in het functio neren van het ambtelijk appa raat groeit. „Ik vind dat een slechte zaak", aldus de secreta ris-generaal ten overstaan tot het personeel. Amtenaren hebben omdat zij zich in het algemeen steeds loyaal en plichtsgetrouw op stellen er recht op niet te wor den gemaakt tot zondebok voor in het verleden gemaakte politieke vergissingen. Gebrek aan inzicht in de ambtelijke si tuatie is volgens Scholten des te gevaarlijker „omdat een de mocratische samenleving als de onze niet kan voortbestaan zonder een loyaal en goed functionerend ambtelijk appa raat". ^Jieuw jeeldmerk Minister Brink- rian van Welzijn, /olksgezondheid sn Cultuur heeft fanmorgen het ïieuwe naam- >ord voor zijn ministerie aan de Winston hurchilllaan in lijswijk onthuld. Dp het bord .taat de nieuwe' luisstijl van het ninisterie: de in hellende driehoek voluit geschreven voorden Welzijn, (olksgezondheid Cultuur. Het otterdamse gra- sche ontwerper /alter Nikkels. 5UENOS AIRES Sinds een veek gaat er een groeiende ehok van ontzetting en ver ontwaardiging door de bevol- :ing in Argentinië. De veront waardiging is gegroeid naar- nate er door de verdergaande Opgravingen van de resten van luizenden verdwenen perso- len door het hele land steeds neer bekend wordt over „exe- uties", „genadeschoten" en verminkingen", die de slacht- ffers van jaren militair be- 'ind en de „vuile oorlog" van et leger tegen het verzet tus- ;n 1976 en 1979 hebben moe- in ondergaan.' r komen ook steeds meer nthullingen van burgemees- ■rs, ouders, verwanten en an- re getuigen over het bestaan van plaatsen waar op illegale wijze onbekende personen zijn begraven. Eind vorige week werden op verschillende plaatsen in het land de stoffelijke resten van weer 73 onbekende personen opgegraven nadat er tot dan toe vanaf dinsdag 124 naar bo ven waren gehaald, ook meest in de omgeving van de hoofd stad Buenos Aires. Veelal maken verregaande staat van ontbinding en met chirurgische precisie uitge voerde verminkingen identifi catie onmogelijk. Op een kerkhof in de provin cie Buenos Aires zijn de resten teruggevonden van acht vrou wen en drie mannen, wier lij ken indertijd in plastiek zak ken verpakt op het strand wa ren aangespoeld. „Allen zijn uit zee afkomstig", zo zei een expert bij de opgravingen. „Zij kunnen overboord zijn ge gooid, uit een schip of uit een vliegtuig". „Talrijke lijken spoelden met afgehakte han den op het strand aan", aldus een andere deskundige. In alle gevallen, die tot dus verre zijn gemeld, wordt ge zegd, dat brandweerlieden of politiemannen samen met of onder leiding van soldaten de lijken begroeven, die gewoon op straat waren geworpen of 's nachts tot vlak voor het aanbreken van de dag direct werden aaangevoerd met au to's waarin soldaten reden. KUALA LUMPUR De sultan van Brunei, Sir Muda Hassanal Bolkiah, heeft zondag de samenstelling be kendgemaakt van het eerste kabinet van zijn kleine maar rijke land dat bij de eerste klokslag van het nieu we jaar onafhankelijk van Groot-Brittannie is gewor den. Het 37-jarige staatshoofd gaf alle belangrijkse re geringsfuncties aan leden van zijn familie die het fa belachtig rijke sultanaat aan de noordwestkust van Borneo meer dan 400 jaar heeft bestuurd. De sultan is premier, minister van financien en mnister van bin nenlandse zaken. Zijn vader, Sir Omar, beheert de portefeuille van defensie. De bekendmaking, die via televisie en radio tot de 200.000 inwo ners werd gericht, volgde na een plechtigheid ter gelegenheid van beëindiging van bijna een eeuw Brits bewind. Brunei behar tigde sedert 1959 zijn binnenlandse zaken zelf maar de verant woordelijkheid voor defensie en buitenlandse zaken berustte bij Londen. Minister van buitenlandse zaken is de oudere broer van de sul tan. Een andere broer is minister van cultuur, jeugdzaken en sport. De sultan zal verantwoordelijk zijn voor de belangrijke olie- en gasindustrie. Het land produceert jaarlijks 60 miljoen vaten olie (van 159 liter) en zal weldra zes miljoen ton aardgas van de beste kwaliteit leveren. De afzet is gewaarborgd door langlopende contracten, voornamelijk met Japan. De staatskas is al gevuld met een bedrag van omgerekend 33 miljard gulden. De sultan verbindt de welvaart voor allen aan het bevorderen van de leer van de islam. Dienstplichtige leeftijd in Afghanistan verlaagd ISLAMABAD (A.FP) - De regering van Afghanistan heeft giste ren de dienstplichtige leeftijd verlaagd van 21 tot 18 jaar. Alle mannen van 18 en ouder moeten zich binnen de kortste tijd melden. Degenen die niet aan de oproep gehoor geven wacht strenge straffen, aldus radio Kaboel. De militaire dienst in Af ghanistan duurt 30 maanden en kan dan nog verlengd worden. Het aantal deserties is sinds de Moskou-georienteerde regering in 1979 de macht overnam aanzienlijk gestegen. De getalssterkte van het leger is gedaald van 90.000 tot minder dan 30.000 man volgens bronnen in Kaboel. De guerilla-strijders verwoestten de Cuscatlan-hangbrug door de pijlers op te blazen waaraan de kabels bevestigd waren. SAN SALVADOR Het verzet in El Salvador is gisteren zijn aangekondig de nieuwjaarsoffensief be gonnen met de vernieti ging van een belangrijke brug die de enige nog be staande schakel over land vormde tussen het ooste lijk deel van het land en het grootste deel van Mid- den-Amerika. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie verklaar de gisteren dat guerrillastrij ders de 800 meter lange Cus catlan-hangbrug hadden ver woest door de pijlers op te bla zen waaraan de kabels beves tigd waren. „Het verlies van deze brug betekent een tegen slag voor de economische acti viteit van ons land", zei hij. Oveb eventuele verliezen aan mensenlevens bij de actie wer den geen gegevens verstrekt. De 77 km oostelijk van San Salvador gelegen zwaar be waakte brug over de Lempa was de laatste landverbinding tussen de hoofdstad en de oos telijke provincies Usulutan en San Miguel nadat verzetsstrij ders in 1982 de zogeheten Oro- -brug over de Lempa hadden opgeblazen. Die verbinding is nog steeds niet hersteld. Vrijdag bezorgde het verzet het leger een van zijn verne derendste nederlagen in de vier jaar oude strijd door met circa 800 guerrillastrijders de zestig km van de hoofdstad ge legen belangrijke garnizoens plaats el Paraiso te overvallen en enige tijd te bezetten. De New York Times meldde gisteren dat de regering Reagan zal proberen meer steun te verlenen aan El Sal vador omdat de regering van dit land de activiteit van de rechtse „eskaders des doods" schijnt te hebben beteugeld. Mankement Zwitserse kabelbaan vermoedelijk gevolg sabotage LUGANO Het mankement aan de Zwitserse kabelbaan, die in de nacht van donderdag op vrijdag stilstond en waarin 120 skiërs hebben vastgezeten, is vrijwel zeker het gevolg ge weest van sabotage. De Zwit serse politie heeft een man ge arresteerd, die werkzaam was bij het bedrijf dat de kabel baan exploiteerde. Het inci dent deed zich voor in Rivera aan de voet van de berg Cene- ri, in de buurt van de grens met Italië. De skiërs moesten de nacht in de kou doorbren gen en werden kort voor het aanbreken van de dag bevrijd. CARAJ Koerdische re- onderdeel van een „ze- bellen houden zes buiten- nuwoorlog" tegen de re- anders in de bergen van gering in Bagdad van wie f' loordelijk Irak vast als zij autonomie verlangen. De rebellenleider Idris Barzani, die dit in een vraaggesprek met het persbureau Reuter ver HET DELTA-DUEL klaarde, zei dat zijn Koer dische Democratische Partij (KDP) gelooft dat gijzelingen de doeltref fendste manier zijn om de regering van president Saddam Hussein onder druk te zetten. De rebellen, die al vijftig jaar voor zelfbestuur in Irak strij den, ontvoerden op 27 no vember een Italiaan, een Thailander en een Egypte naar en op 2 december drie Fransen. In ruil voor hun vrijlating eisen zij dat het Iraakse bewind 57 in gevan genschap verkerende Koer den loslaat, alsmede de te rugkeer van 8.000 Koerden, die in augustus uit kampen bij de stad Arbil naar een on bekende plaats zijn wegge voerd, aldus Barzani. Idris Barzani is een zoon van de Mulla Mustafa Barzani, die van de jaren dertig tot 1975 het verzet tegen de Iraakse regering leidde. Zijn beweging stortte ineen toen Iran in het kader van een grensakkoord met Irak zijn steun aan de Koerden introk. Hij stierf in 1979 in balling schap. Volgens Barzani jr heeft de KDP 10.000 strijders, die ver scheidene delen van Noord- -Irak beheersen, met inbe grip van het gebied bij de steden Zakho en Dihok die dicht bij de Iraaks-Turkse grens zijn gelegen. Daar ligt ook een pijpleiding die de ruwe olie van Irak naar de Middellandse Zee transpor teert. Het lijkt erop dat de rebellen er op dit moment weinig be lang bij hebben de pijplei ding of de daarbij in de buurt liggende hoofdweg van Irak naar Turkije te saboteren. De reden hiervan ligt in een dit jaar met de Turkse regering gemaakte afspraak. Turkije De KDP begreep het belang dat de pijpleiding biet alleen voor Irak maar ook voor Turkije heeft. Toen Turkse troepen met toestemming van Bagdad het door de re bellen beheerste Iraakse grensgebied binnendrongen om de pijpleiding te bescher men wisten de Koerden de Turken ervan te overtuigen dat zij geen ruzie met hen wensten, waarna Turkije zijn troepen uit het gebied terug trok, aldus Barzani. Het akkoord werd volgens de Koerdenleider bereikt na dat zijn mannen een Turkse generaal en 30 militairen ge vangen hadden genomen die hun helikopter op een heu vel hadden neergezet waar Koerdische guerrillastrijders in hinderlaag lagen. Zij lie ten de generaal gaan op voorwaarde dat hij zijn rege ring zou laten weten dat de rebellen ieder conflict met Turkije wilden vermijden. „De generaal hield woord en bracht onze wens over. Er werd besloten de Turkse troepen uit het gebied terug te trekken", zei Barzani. De Koerden hebben gedu rende de Turkse militaire operatie maar eenmaal met de Turken gevochten. Dat was bij de stad Amadiyah. Hierbij sneuvelden twee Koerden en een onbekend aantal Turken. Volgens Barzani zijn de KDP-guerrillastrijders ook heer en meester in meer naar het oosten gelegen ge bieden bij de steden Amadiy ah, Aqrah en Shaykhan als mede in de provincie Sulay- maniyah langs de grens met Iran. Het doel van de rebel len is „echte autonomie bin nen het kader van een vere nigd Irak", maar geen defi nitieve scheiding. Er zijn weinig mogelijkheden Barzani's beweringen over de sterkte van de KDP op hun juistheid te toetsen, want Irak staat niet toe dat buitenstaanders zich vrij in Koerdistan bewegen. Controle verzwakt Binnen drie maanden na het uitbreken van de oorlog met Iran in september 1980 zei den buitenlandse diplomaten en Koerdische bronnen in Bagdad dat de regering van Saddam Hussein haar greep op de Koerdische gebieden, met name wat de steden be treft, kwijt was. Ongeveer de helft van het Iraakse leger had tot die tijd in Koerdistan gestaan, maar veel eenheden zijn later overgeplaatst om tegen de Iraanse troepen te vechten. Buitenlandse diplomaten schatten dat de KDP en de Barzani-stam de grootste te gen de regering in Bagdad gekante Koerdische macht vormen. In Irak leven circa 2,5 miljoen Koerden, die on derling verdeeld zijn. De be langrijkste tegenstanders van de Barzani-Koerden, die op de hand van het Iraanse Khomeini-bewind zijn en banden met Syrië hebben, vormen de eveneens in Irak wonende Koerden van Jalal Talebani. Ook zij willen au tonomie, maar zijn fel gekant tegen het bewind in Iran en willen tot elke prijs voorko men dat dit land Irak onder de voet loopt en in Koerdis tan een „Islamitische repu bliek" zou stichten. President Saddam Hussein, die Koerdische steun in de oorlog met Iran best kan ge bruiken, heeft onlangs met Talebani een geheim ak koord gesloten. Daarin zou hem volledige autonomie voor Koerdistan alsmede een aantal andere concessies zijn Barzani zei in het vraagge sprek dat zijn partij onafhan kelijk is gebleven, hoewel zij de Islamitische revolutie in Iran een warm hart toe draagt. Volgens de rebellen leider hebben zijn strijders geen aandeel gehad in een offensief dat Iraanse troepen in juli in een Koerdisch ge bied in noordelijk Irak uit voerden. Dat was namelijk in Iraanse persberichten be weerd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11