Daders Franse bom aanslagen nog onbekend Pools bewind stelt prijsverhogingen uit Oud-CIA directeuren pleiten voor Amerikaanse terugtrekking Libanon Noorwegen fron tlijnstaa t bij conflict tussen Oosten West Zes doden bij brand in Westberlijnse gevangenis BUITENLAND CeidócSomfl/nt MAANDAG 2 JANUARI 1984 PAGINA 10 OSLO Toen de Luft waffe op 9 april 1940 bij het krieken van de mor gen boven Oslo ver scheen, konden nieuws gierigen op de grond slechts één verklaring bedenken: het moesten vliegtuigen van de Britse luchtmacht zijn. Vieren twintig uur later was Noorwegen in handen van de Duitsers. De illusie dat een neutraal, dun bevolkt land zonder de fensie van betekenis in een wereldoorlog met rust zou worden gelaten, werd in één dag de grond ingeboord. De wijdverbreide overtuiging dat Noorwegen strategisch niet belangrijk was, ver dween als sneeuw voor de zon in het Oslo-fjord. Anno 1983 is Noorwegen de nachtmerrie van de Duitse bezetting nog steeds niet ver geten. Als lid van de NAVO geeft het per hoofd van de bevolking meer aan defensie uit dan enige andere lidstaat, uitgezonderd Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten. Daarnaast kan het op korte termijn meer mensen onder de wapenen roepen dan alle andere lidstaten. De dienst plicht in Noorwegen is ver plicht. Noorwegen sloot zich bij de NAVO aan na een langdurig debat over de voor- en nade len van het bondgenootschap. Het Noorse besluit viel uit eindelijk in het voordeel van de NAVO omdat men, mocht er weer oorlog komen, lid maatschap van de NAVO als de beste garantie beschouwde voor een afdoende verdedi ging. Maar het oude concept van niet-gebondenheid werd slechts met moeite losgelaten. Aan het lidmaatschap wer den beperkingen gesteld. Zo zou Noorwegen geen buiten landse bases en geen kernwa- fiens op zijn grondgebied toe- aten. Kennelijk hoopte men daarmee een conflict op Noorse bodem te vermijden. Maar ondanks alle voorzorgs maatregelen is de nachtmer rie van een invasie en bezet ting weer angstig dicht gena derd. Want Noorwegen is he rontdekt, dit keer door de su permachten. Net als Hitiers strategen hebben de beleids makers in het Pentagon en het Kremlin geen illusies: Noorwegen is een frontlijn- staat. Het Noorse lot is niet simpel weg het lot van een land dat verstrikt is geraakt in het web van confrontatie op we reldschaal. Noorwegens be langrijke strategische positie voor de verdediging van het Westen werpt de vraag op of de Noorse veiligheidsbelan gen niet het best gediend zijn met de door Amerika be dachte plannen voor militai re versterking. Aan de ande re kant is er aan de noord grens de meedogenloze, bui ten alle verhoudingen staan de opbouw van het militaire apparaat door de Russen waar een enorme druk van uit gaat. Die situatie is sinds 1940 niet wezenlijk veran derd. Noorwegen is een land dat niet met rust zal worden gelaten. Hoe een confrontatie tussen de supermachten ook uitpakt, Noorwegen zal een van de eerste slachtoffers zijn van gebeurtenissen waarop het zelf geen enkele invloed uit kan oefenen. Het toenemende besef in de Verenigde Staten van het militaire belang van Noorwe gen heeft ertoe geleid dat het principe van geen buiten landse bases op Noorse bo dem de afgelopen tien jaar is bijgebogen in een richting waarvan vele Noren zich nauwelijks bewust zijn. In 1974 zette Noorwegen een handtekening onder een pas onlangs gepubliceerd Memo randum van Begrip waarin werd overeengekomen dat Amerikaanse troepen ten tij de van crisis gebruik zouden kunnen maken van acht Noorse vliegvelden. Uit voor zorg zijn die vliegvelden nu al volgestouwd met ammpu- nitie en materieel. Het ge bruik dat van deze luchtha vens gemaakt zou kunnen worden, is dramatisch. In tij den van crisis zouden er in het kader van het snelle ver sterkingsplan van de Vere nigde Staten 350 Amerikaan se vliegtuigen landen, plus een aantal escadrilles uit En geland en Canada. In 1981 werd een tweede Me morandum ondertekend waarin werd afgesproken dat de Amerikanen op de basis Trondelag materieel mogen opslaan voor hun amfibiebri gade. De eerste lading mate rieel voor deze brigade arri veerde vorig jaar. Daarnaast werd afgesproken dat vijftig tot zestig vliegtuigen en tach tig helicopters van deze bri gade terecht zouden kunnen op twee naburige vliegvel den. Gelijksoortige afspraken zijn gemaakt voor Britse een heden en een Canadese bri gade. De geallieerde troepen houden geregeld oefeningen in Noorwegen, hoewel ze daar niet permanent zijn ge legerd. Door de NAVO gefi nancierde projecten, zoals de modernisering van radarsys temen, luchthavens en zeeha vens en de uitbreiding van het militaire hoofdkwartier Kolsas en Reitan zijn qua omvang met 250 procent toe genomen sinds 1978. Voor de verdediging van zijn luchtha vens is Noorwegen onlangs overgegaan tot de aanschaf van het peperdure Hawk-ra- ketsysteem. Ook de beveiligings- en be wakingsactiviteiten van Noorwegen zijn opgevoerd. Zo wordt het land tegen woordig geregeld bezocht door AWAC-spionagevlieg- tuigen en de uitgebreide Amerikaanse kustbewaking is een minder zichtbaar, maar daarom niet minder be langrijke factor in de Noorse verdediging. De Amerikaanse herontdek king van Noorwegen is een uitvloeisel van de NAVO- doctrines van vooruitgescho ven defensie en het aange paste antwoord. De eerste prioriteit is dan ook niet het beschermen van het Noorse grondgebied, maar voorko men dat de Sovjet-Unie via Noorwegen optrekt in de richting van de rest van West-Europa. Mocht het snelle verster kingsplan van de Verenigde Staten ooit in werking tre den, dan zijn de kansen Voor behoud van de Noorse soeve reiniteit miniem. De trekker waarmee Noorwegen veran derd kan worden in een slag veld versterking „op ver zoek van de Noorse autoritei ten ten tijde van crisis of oor log" kan angstig makke lijk wofden overgehaald. Wat de Sovjet-Unie betreft, deze supermacht heeft Noor wegen niet zozeer herontdekt alswel hergewaardeerd. In 1945 heeft het Rode Leger zich uit Noorwegen terugge trokken. Sindsdien heeft het Kremlin de ijsvrije haven Moermansk op slechts 60 ki- lometer van de Noorse grens uitgebouwd tot 's werelds grootste marinebasis. Moer mansk dat is gelegen op het schiereiland Kola, is de thuis-, haven voor de Noordelijke Vloot van de Sovjet-Unie, die' bestaat uit meer dan 500 op pervlakteschepen, 195 onder zeeërs en 330 vliegtuigen. Er zijn twee gemotoriseerde in fanteriedivisies en een infan- terieregiment van de marine" gelegerd. Verder staan op Kola SS-5 raketten opgesteld) j die een schaduw werpen" j over heel Scandinavië. Deze reikwijdte van deze raketten- omvat onder meer de zeen belangrijke Amerikaanse ba- t sis op IJsland. - Het is deze grote concentratie van Russische macht die dui-- delijk maakt dat Noorwegen- een frontlijnstaat is. Terwijl, de noordelijke vloot onger- twijfeld een strategische macht is, gaat er van de aan-,-, wezigheid op Kola van spe-- ciale infanteriebrigades, aan-, valsvliegtuigen en kernwa-., pens voor de korte afstam^ een veel directere bedreiging) uit voor Noorwegen. r De aanwezigheid van bijna, 75 procent van de Russische^ e vloot zo dichtbij huis is iets waar Noorwegen niet tegen opgewassen is. Tel daarbij op 1 het feit dat Amerika in eep mum van tijd versterkingen kan hebben aangevoerd en grote voorraden heeft opge slagen in Noorwegen en men begrijpt waarom het Noorse schrikbeeld uniek is. Hoe penibel de Noorse situa tie is wordt misschien nog het treffendst aangetoond door het feit dat voor meer - dan de helft van de bevoï-J king atoomkelders beschik-1 a baar zijn. „We leggen onszelf lc beperkingen op", zegt John - Holst, directeur van hetr - Noorse Instituut voor Inter^v nationale Aangelegenhederif „We hopen dat de Sovjer71- Unie op zijn beurt dezelfde f beperkingen in acht zal ne^ men". Maar als de Russische Back- fire-bommenwerpers tegerf p. het Noorse luchtruim aan- r hangen, als Russische onder.; ,1 zeeërs opduiken in de Noorse h fjorden en als de koude oor^ logsretoriek in Washington ï7( rijkelijk vloeit, dan lijkt de A hoop dat de supermachten v hun verstand zullen gebrui-) ken weer uiterst klein, Toen s John Lehman, de Ameri- kaanse minister van marine c en voorstander van de harde fji lijn, onlangs zei dat de Verej fa nigde Staten tijdens een crisis of oorlog „Noorwegen zouden 7- verdedigen als betrof het een aanval op Long Island mei, een agressief beleid en een, agressieve defensie" stond j^e, ïj/ oude nachtmerrie Noorwe- A. gen plotseling weer heel dui^. delijk voor ogen. |S SIMON TISDALlr fel. Copyright The Guardiatf Eerste kruisraketten in Engeland operationeel LONDEN De eerste in Engeland gestationeerde Amerikaanse kruisra ketten zijn in de nacht van zaterdag op zondag operationeel geworden. Dit heeft het ministerie van defensie in Londen zaterdag bekendgemaakt. Engeland krijgt volgens het Navo- -dubbelbesluit tot 1988 in totaal 160 kruisraketten. In eerste instantie zul len 16 raketten op de luchtmachtbasis Greenham Common gevechtsklaar worden gemaakt. De Britse vredesbe weging kondigde direct na de bekend making van het ministerie aan dat zij in 1984 alles zal doen om transport van de kruisraketten onmogelijk te maken. Bomaanslag treft Duits bureau voor statistiek HAMBURG Een bom met af standsbediening, verborgen in een brandblusapparaat, heeft in de nacht van zaterdag op zondag grote schade aangericht in het Westduit- se bureau voor de statistiek in Hamburg. Wie de daders zijn is nog niet bekend. Het bureau is momen teel onderwerp van verhitte discus sies in verband met de omstreden volkstelling dit jaar in de Bondsre publiek. De tegenstanders menen, dat de volkstelling een inbreuk vormt op de privacy, omdat in de vragenlijsten tal van persoonlijke zaken aan de orde komen. „Ontmoeting Gromyko-Shultz kan Genève niet vervangen" MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft dit weekeinde bevestigd dat de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko in Stock holm een ontmoeting zal hebben met zijn Ameri kaanse ambtgenoot George Shultz. Maar het persbu reau waarschuwde ervoor te veel van het gesprek te verwachten. Het gesprek zal plaats hebben op 18 ja nuari en vindt plaats in het kader van de Europese ontwapeningsconferentie in Stockholm. Volgens Tass is het duidelijk dat noch de conferentie in Stockholm noch bilaterale contacten de onderhande lingen in Genève kunnen vervangen. Verklaringen van Washington dat problemen aangaande wapenbe heersing tussen Gromyko en Shultz besproken kun nen worden, zijn niet realistisch, aldus Tass. Op de agenda voor de conferentie in Stockholm staan al leen beraadslagingen over vertrouwenwekkende maatregelen. Haddad ligt op sterven HAIFA De lei der van de rechtse christelijke militia in Zuid-Libanon, majoor Haddad, ligt op sterven. Hij is gisteren met kan ker opgenomen in een ziekenhuis te Haifa. Naaste fami lieleden waakten afgelopen nacht bij hem. Ontvoerd kind na 7 maanden weer thuis ROME Het 9-jarige Italiaanse jonge tje Rocco Lupini, die vorig jaar op 18 mei met zijn moeder werd ontvoerd, is zondag vrijgelaten. De ontvoerders hadden de moeder op 22 december los gelaten met de instructie dat zij snel voor het geëiste losgeld ten bedrage van 3,8 miljoen gulden moest zorgen. Het is niet bekend of de ontvoerders dit bedrag hebben gekregen. De politie deelde mee dat Rocco, kind van een rij ke landeigenaar, gisteravond op de deur van de woning van een veearts in de zuiditaliaanse plaats Oppido Mamer- tina klopte. Hij werd binnen een uur met zijn ouders herenigd. Beelden van het bloedbad. Links dragen redders een slachtoffer uit de sneltrein. Rechts de stationshal van Gare St. Charles. VIER DODEN EN RUIM VEERTIG GEWONDEN PARIJS Verschillende groeperingen hebben de verantwoordelijkheid op geëist voor de twee bom aanslagen die op oude jaarsavond in Frankrijk plaats vonden en waarbij vier doden en ruim veer tig gewonden vielen, van wie vijftien zeer ernstig. De Franse politie zegt nog niet te weten wie de aan- slagen werkelijk heeft ge pleegd. De eerste bomontploffing vol trok zich zaterdag even voor acht uur 's avonds in de TGV, de ultra-snelle trein tussen Marseille en Parijs. Deze reed toen nabij Tain L'Hermitage, even ten zuiden van Lyon, met een snelheid van 140 kilo meter per uur, een relatief ge ringe snelheid voor deze ex presse-trein. Twee wagons werden praktisch openge scheurd en diverse personen werden letterlijk door de weg gerukte daken uit de trein ge slingerd. De machinist kon door krachtig remmen ontspo ring voorkomen. Twee vrou wen kwamen om het leven, 9 personen werden zeer ernstig gewond, met name doordat le dematen afgerukt werden, en er waren tientallen andere ge wonden. Later op de dag werd de ver antwoordelijkheid voor de aanslag ondermeer opgeëist door de Arabische Jihad, een extremistische Sji'itische be weging die op 23 oktober in Beiroet de aanslagen op de Amerikaanse en Franse mili taire onderkomens onderno men had, waarbij meer dan 200 militairen het leven verlo ren. De organisatie had Frank rijk op 21 december gewaar schuwd dat binnen tien dagen aanslagen zouden plaatsheb ben „op plaatsen waar dit het minst verwacht wordt" als Pa rijs zijn troepen niet uit de multinationale macht voor het handhaven van de vrede in Libanon zou terugtrekken. De aanslagen van zaterdagavond vonden precies tien dagen na deze waarschuwing plaats maar de Franse politie onder streepte zondag dat zij er niet zeker van is dat de daders in derdaad in kringen van de Ji had moeten worden gezocht. Ongeveer een half uur later deed zich in het onlangs ge heel gerestaureerde spoorweg station St. Charles van Mar seille een tweede ontploffing voor in de afdeling waar baga- 8? in bewaring gegeven wordt, ok daar kwamen 2 personen om het leven, 6 werden er le vensgevaarlijk gewond. De ra vage in het station was enorm. WASHINGTON Drie voormalige leiders van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA hebben gisteren gepleit voor de terugtrekking van Amerikaanse miltai- ren uit Libanon. Naar het oordeel van William Colby, Stansfield Turner en James Schlesinger vormen de zes tienhonderd Amerikaanse mariniers een te kleine strijdmacht om enige invloed te kunnen hebben op het verloop van de burgerstrijd tussen christenen en mos lims. De oud-CIA-directeuren vinden dat de Amerikanen te kwets baar zijn voor een vijandelijke aanval. „Als we niet bereid zijn de machtsbalans in het gebied in evenwicht te brengen, dat brengen we ons in een positie dat de syriërs kat en muis met ons kunnen spelen, a:dus Schlesinger. Ook de voornaamste demo cratische presidentskandidaat, Walter Mondale, is voor terug trekking van de Amerikaanse vredesmacht. De Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, Donald Rums feld, heeft een deling van Libanon voorgesteld om een eind te maak aan de interne strijd, aldus een Arabisch weekblad in Bei roet. Libanon zou in acht kantons verdeeld moeten worden. In Beiroet zou een federale regering gevestigd moeten worden. Er zouden twee sji'itische, (Khomeini-gezinde islamieten), twee druzische, twee christelijke en twee soennietisch-islamitische kantons moeten komen. De regering Reagan heeft het kennelijk opgegeven dat de regering van president Gemayel ooit nog in staat zal zijn zijn invloed buiten Beiroet uit te breiden. RUITENHEER kwamen, nadat matrassen in brand gestoken waren. WEST-BERLIJN Zes buitenlanders, die als ongewenste vreemdeling over de grens gezet zouden worden, zijn in de nieuwjaarsnacht om het leven gekomen bij een brand in een huis van bewaring in West-Berlijn. Enkele tientallen andere ge detineerden konden worden gered. De vreemdelingen zaten bij elkaar in één cel, waar brand in een matras ontstond. De gedetineerden stikten in de sterke rookont wikkeling. De politie vermoedt dat zij zelf de brand gesticht hebben. Het is alleen niet duidelijk hoe het kwam dat in een aangrenzende lege cel ook een matras in brand stond. Men houdt daarom rekening met de mogelijkheid dat er brandstich-^ ting van buitenaf is gepleegd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. hogingen komen er nu op zijn vroegst in februari. Voedselprijsverhogingen lig gen uiterst gevoelig in Polen sinds deze in 1970 leidden tot bloedige rellen en de val van het regime van Wladyslaw Gomulka. Het protest tegen verhogingen herhaalde zich in 1976 en mondde in 1980 uit in een golf van stakingen, die leidde tot het ontstaan van de inmiddels verboden vrije vak bond Solidariteit. De Poolse president Jablonksi riep zaterdagavond in zijn nieuwjaarsboodschap op tot nationale verzoening. Hij vroeg zijn landgenoten samen te werken aan nationale ont spanning en het welzijn van het land. WARSCHAU Het Pool se bewind ziet voorlopig af van prijsverhogingen voor voedsel, die aan het begin van het nieuwe jaar hadden moeten ingaan. Het besluit tot uitstel werd in Polen op Oude jaarsdag bekend op bijna het laatste moment. Ver-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10