Sarajevo in de ban van Olympische Winterspelen ONDANKS SMOG EN AKELIGE GEUR WINTERSPORTPARADIJS OP KOMST VUCKO Verzorgde weduwe zoekt Deftige Heer JOEGOSLAVIË ZONDER TITO (3) Op 8 februari worden in het Kosevo-stadion in Sa rajevo de veertiende Olympische Winterspe len geopend. Het is dan bijna vier jaar geleden, dat de grondlegger van het na-oorlogse Joegosla vië, Josip Broz Tito, over leed. Na Tito's dood vreesde men in het Wes ten aanvankelijk, dat Joegoslavië zijn onafhan kelijke status zou kunnen verliezen. Dat is echter niet gebeurd. Wel wer den Tito's erfgenamen in toenemende mate gecon fronteerd met een crisis die niet alleen betrek king heeft op de econo mie van het land, maar ook op de interne ver houdingen tussen de ver schillende nationaliteiten en op de relatie tussen kerk en staat. Aan de vooravond van de Olym pische Winterspelen reis de onze redacteur Leo van Vlijmen naar Joego slavië. Hij sprak er met regeringsfunctionarissen, professoren, studenten, geestelijken en islamie ten. Op zaterdag 10 de cember is in „Finale" de eerste aflevering gepu bliceerd van de driedeli ge serie „Joegoslavië zon der Tito", waarin onder meer verwerkt een inter view met de dissident Milovan Djilas en op za terdag 17 december de tweede aflevering, waar in Van Vlijmen met name inging op de tegen stellingen, die het land kwellen. Vandaag de derde en laatste afleve ring, waarin wordt nage gaan of Sarajevo klaar is voor genoemde Olympi sche Winterspelen. SARAJEVO De purser giet de hete thee op zijn hand in plaats van in mijn plastic kop je. De man merkt het nauwe lijks, in beslag genomen als hij is door de bijzonder knappe Servische naast me in het vliegtuig, dat ons van Belgra do naar Sarajevo brengt. De stad héét dus Sarajevo (met klemtoon op de eerste lettergreep) en niet Serajewo zoals vrijwel over- al elders wordt gezegd; en mijn mooie buurvrouw voor een half uur is op weg naar een lang week einde met haar verloofde, die een onduidelijke taak blijkt te hebben bij de voorbereidingen voor de Olympische Winterspelen. Zij zal blij zijn als het achter de rug is. ..Sarajevo stinkt, het is nog steeds een primitieve islamitische stad en ik mag de Bosniërs niet". Zo mooi als ze is, zoveel ongelijk lijkt ze te hebben. Bij aankomst op het vliegveld blijkt Sarajevo niet te stinken; de aankomsthal heeft wel iswaar het karakter van een ooster- sé bazaar, maar binnen vier minu ten kunnen we de koffers al in ont vangst nemen en de taxichauffeur die ons naar het hotel brengt is een gezellige prater en zijn tarief ligt bovendien twintig procent beneden dat van zijn collega's in Belgrado. Doch dat zal, naarmate de winter spelen naderen, wel niet zo blijven. „Aanslag" SarajevoIn het olympische jaar is het precies zeventig jaar ge leden, dat hier op een brug over de rivier de Miljacka het startschot voor de Eerste Wereldoorlog werd gegeven. De extremistisch-nationa- listische student Gavrilo Princip schoot op 28 juni 1914 de Oosten rijkse troonpretendent aartshertog Franz Ferdinand neer. Slechts het museum „Mlada Bosna" (Jong Bos nië) en twee in plavuizen afge drukte voetsporen van degene, die de aanslag pleegde herinneren nog aan deze gebeurtenis. Voor de studenten van de universi teit van Sarajevo of van de islamiti sche hogere Koranschool, die tus sen de colleges door een Turkse koffie komen drinken in het Ker- van-Serailcafé blijkt de aanslag van Princip iets van een andere planeet te zijn. „Wij hebben andere zorgen aan ons hoofd", zeggen de studenten van de Koranschool, ter wijl ze in feite over dezelfde pro blemen discussiëren als waarover Gavrilo Princip met zijn kompanen ?ich druk maakte: de culturele, want godsdienstige, dus politieke zelfstandigheid van Bosnië. In 1914 zat de vijand in Wenen, nu zit hij in Belgrado. Hoewel het al twee maanden gele den is gaat het gesprek in de kava- na nog steeds over het proces tegen de twaalf islamitische intellectue len die tot zware gevangenisstraf fen veroordeeld zijn vanwege hun Onafhankelijkheidsstreven. Maar: „Nee, een verband met Princip zien we niet". Hajrudin Cengic, in het gemeente bestuur van Sarajevo de hoogst verantwoordelijke voor de Olympi sche Spelen en voor het daarop volgende gigantische wintersport project, heeft er tot nu toe even min bij stil gestaan, dat 1984 ook een kroonjaar voor de aanslag op Franz Ferdinand is. „We doen er in elk geval niets aan. We hebben dat De brug over de Miljacka waarop aartshertog Franz Ferdinand zeventig jaar geleden werd neergeschoten. museumpje en we hebben die voet stappen. Daar blijft het wel bij. Voor ons is de olympische gedachte het belangrijkste". Merkwaardig, hoewel de spannin gen in de hoofdstad van de repu bliek Bosnië en Herzegovina voor een deel gelijkenis vertonen met wat hier zeventig jaar geleden leef de. schijnt niemand herinnerd te willen worden aan de gebeurtenis, die Sarajevo toen op de voorpagi na's van alle kranten ter wereld bracht. Grijze mist „We zullen nu op een andere ma nier op de voorpagina's komen", zegt Hajrudin Cengic, „met onze Olympische Winterspelen". Hij vertelt, dat de Organisatie voor Eu ropese Samenwerking en Ontwik keling (OESO) al ruim tien jaar ge leden had geconstateerd, dat Sara jevo de grenzen van zijn industriële ontwikkeling had bereikt. Een slimmerik met een goed geheugen dook toen uit de archieven een oud, doch nooit uitgevoerd plan op om van Sarajevo een wintersport centrum te maken. Cengic: „Met behulp van de Olympische Spelen kunnen wij nu ook voor de tijd daarna drieduizend arbeidsplaatsen scheppen. Dat is net zoveel als wanneer we een nieuwe fabriek zouden bouwen, maar met de win tersport krijgen we geen nieuwe smog". Smog Cengic heeft gelijk en de Servische schone uit het vliegtuig had het ook: de dag na aankomst in Sarajevo zweeft er een grijze mist boven de stad en er hangt een ake lige lucht. „Vroeger was het nog veel erger. De afgelopen twee jaar zijn we erin geslaagd de helft van de huishou dens op het gasnet aan te sluiten. Daarmee hebben we de luchtver vuiling al flink kunnen terugdrin gen. Maar de industrie blijft na tuurlijk, daar kunnen we weinig aan doen". Terwijl men elders in Joegoslavië niet gerust is op de ontwikkeling van de rijkelijk deviezen aanvoe rende toeristenindustrie komt mo menteel in en rond Sarajevo het meest gigantische wintersportpro ject uit de geschiedenis van Joego slavië tot stand. Er werden brede gleuven gehakt en gegraven in de maagdelijke bossen van de Bjelas- nica, waar straks de heren om het snelst op hun ski's zullen afdalen. De wilde beren die zich ernstig ge stoord achtten konden zich slechts wreken door de veiligheidsnetten die vorig jaar als proef waren opge steld, door te knagen. Een speciale equipe zal er voor zorgen dat de beesten in elk geval tijdens de spe len uit de buurt blijven. „Sarajevo wordt op zijn kop gezet", zeggen ze in de stad, waar veertig procent van de bevolking islamiet is en waar tachtig van de honderd moskees nog vol in bedrijf zijn. „Het is niet gemakkelijk de mensen te laten wennen aan de winter sportsfeer, laat staan aan het olym pische klimaat, maar het begint ons aardig te lukken", denkt Cengic. Hij zal wel gelijk hebben, want de islamieten mogen dan al behou dend zijn, zij hebben zeker in Bosnië een uitstekende neus voor zaken. En wat dat betreft werpen de skiërs, bobbers en schaatsers van straks al hun scha duw vooruit. Vucko, het Joegoslavische wolfje, dat mascotte van de winterspelen is geworden, prijkt al in alle winkels op shirtjes, tassen, vlaggetjes, speld jes; sinds kort is hij eindelijk ook als poppetje verkrijgbaar, erg ver traagd, want de eerste uitvoering moest terug naar de fabriek, omdat de uitstekende wijsneus te lang was uitgevallen en alle Vucko's op hun snuit vielen. In de nieuwe uitvoe ring staan ze echter stevig op hun poten. „Nema problema" De man die het allemaal met Slo- weense ijver en kennis „doet" is in genieur Artur Takac, technisch di recteur van het organiserend comi té en een van de leidende interna tionale sportfunctionarissen in Joe goslavië. Takac heeft twee seizoenen zijn skipistes, schaatsbanen en andere voorzieningen kunnen testen. Er waren nogal eens problemen: bob bels in de bobsleebaan, klachten over de slechte lucht, boze journa listen, omdat er in het perscentrum geen gratis coca-cola werd ver strekt. Takac: „Ik heb van het begin af aan gezegd, dat we de nationale kampioenschappen in '81-'82 niet zonder fouten, maar toch redelijk zouden organiseren en dat we de internationale kampioenschappen in '82-'83 goed, zij het niet zonder kjeine foutjes rond zouden krijgen, zodat we nu de Olympische Spelen zonder enige fout kunnen realise ren". Dus geen problemen meer? „Ik houd niet van die ingewortelde Joegoslavische uitdrukking „Nema problema". Er zijn altijd problemen en we hebben nu, nauwelijks twee Artur Takac: „Natuurlijk hebben we nog problemen, maar die lossen we op". Hajrudin Cengic: „Drieduizend nieuwe arbeidsplaat sen zonder smog". Vucko - de mascotte met een te lange neus. maanden, voordat de spelen geo pend worden, nog dagelijks een massa problemen. Maar we lossen die problemen op en vanaf 8 febru ari zal alles gesmeerd lopen, zonder problemen, dan wel". Takac, die overigens door vrijwel alle functionarissen van het Olym pisch Comité bewonderd wordt, veegt ook de slechte lucht van ta fel. „Sarajevo heeft inderdaad last van smog, maar het olympisch dorp ligt ver buiten de stad en de spelen vinden in feite ook buiten de stad plaats; en daar is de lucht heerlijk zuiver. Dat de deelnemers aan de spelen hier last zouden kunnen krijgen van de slechte lucht en dat daardoor hun conditie zou kunnen worden beïnvloed is een sprookje". Optimisme De slechte lucht en vooral de daar mee samenhangende mist- schijnt wel vaak de oorzaak te zijn voor het uitvallen van vluchten van de JAT op Sarajevo. „Dat kan wel eens voorkomen", zegt Hajrudin Cengic, „maar wij spreken hier ook vaak over JAT-mist. De JAT heeft niet voldoende machines en laat dan bijvoorbeeld de vluchten op Sarajevo uitvallen met het smoesje dat er hier mist hangt, terwijl we hier prachtig weer hebben. Je moet in Joegoslavië niet altijd geloven wat er wordt gezegd". Overigens is er tijdens de spelen voorzien in uit- wijk-luchthavens. Maar het is de vraag of de aange kondigde Jumbo's in Mostar zullen kunnen landen. Een praatgrage functionaris op de luchthaven van Sarajevo zegt trouwens: „Volgens mij kunnen die grote Boeings hier ook niet veilig aan de grond ko men". Tijdens de spelen rekent Sarajevo ?n p;, e ka\ -lijk I op ongeveer vijftigduizend gast* „Daarvoor hebben we nu accór modatie genoeg: in hotels van t luxe klasse tot en met bedden; eenvoudige huizen van particull ren", stelt Hajrudin Cengic tevF den vast. Met betrekking tot Ij vertier heeft hij nog bedenkingè „We hebben weliswaar een honderd typische Bosnische I na's, maar het is natuurlijk i vraag of de buitenlandse gasten j na hun tweede of derde bezoek nog leuk vinden". Disco's zijn j Sarajevo vrijwel onbekend. EigÉ lijk is er maar één en daar, kqwi i alleen maar in als je er lid 1 bent. De Amerikaanse olympisi i ploeg, die in Sarajevo al uitgebt®e> poolshoogte heeft genomen, zal elk geval haar eigen disco brengen. Maar wat gebeurt er als na de len de wintersporttoeristen koi waarop Sarajevo zo vurig zit wachten? Nogmaals Cengic: sportfaciliteiten zijn maximaal, accommodatie is uitstekend in categorieën en wat het entert: ment betreft, daar zijn we dt mee bezig. Misschien moeten nog wat meer fantasie gebrui Maar we kunnen garanderen. het hier een wintersDortparar01 wordt. En we zorgen dat ons niet kan overkomen wajIL afgelopen twee jaar in onze toén'J* tenoorden is gebeurd: dat bepaalP31 artikelen niet te krijgen waren"v.er Turkse markt Dal «at In de oude stad van Sarajevo men sceptischer, vooral de wirtl liertjes in de bascarsija, de Tuf! handelswijk, waar het plavei voor een deel nog uit kinderkop bestaat en waar je bij het ond handelen over de prijs nog Turkse koffie krijgt aangel „Wij gaan nu drie jaar lang e: belasting betalen voor de aan' lende financiering van de Olyml sche Spelen. Maar wij vragen <Pel: af of de bezoekers van de spelen* later de wintersporters straks v naar onze winkeltjes zullen kon']#'" We zijn bang, dat ze boven bergen blijven en dat wij er steek op vooruit gaan". Zo praten de gematigden. Somljfë gen denken nog verder dan nering van filigrain-werk, koj slagerskunst of lederwaren, karakter van Sarajevo g ren. Eerst hebben ze de stad pest met een stinkende indus'tiP°8 nu krijgen we die wintersport. VH- blijft er van ons islamitische SaGc jevo over? Niets!". De twaalf fundamentalisten sinds twee maanden hun straf mi| ten uitzitten hebben in elk een aanhang op de Turkse mal Tito, die de Olympische Winter! len als een van de belangrijl prestige-objecten van het na- logse Joegoslavië beschou' draait zich ongetwijfeld om in «raf' 4ee LEO VAN VLIJMf BRUSSEL De Belgische kranten staan niet bol van de advertenties en dat is jammer. Niet alleen voor de kranten, maar zeker ook voor de lezer, die wat noordelijker gebo ren is. Want het lezen van Belgi sche advertenties is harken in een pracht van een taaltuin. Wat kun je je niet voorstellen bij de simpele annonce:Geheel verzorgde wedu we (61) zoekt Deftige Heer". Hoe veel mannen in driedelig kostuum, horloge op de buik, monocle in het oog en zwaaiend met een wandel stok zullen op die verzorgde wedu we afkomen In het centrum van Hasselt houdt men ook van voornaam. Daar vraagt een Dame „Deftige kundige hulp in het huishouden". Gegadig den doen er verstandig aan zich eerst te melden bij het kledingma gazijn dat in dezelfde krant een partij „Deftige Dameskleedjes, ge heel gevoerd" te koop aanbiedt. Wie daar geen middelen voor heeft kan terecht bij „Privaat leent geld direct op handtekening". Of zou het beter zijn geld te lenen van de privaat, die laat weten„Geld? Wij helpen u in ernstige moeilijkhe den Persoonlijk zou ik niet in zee wil len gaan met de privaat, die als volgt adverteert: „Hebt u financiële problemen? Wendt u tot een advi seur met ondervinding". Zo weet ik ook niet goed raad met de man die alles koopt en verkoopt: „Inboe dels, winkelstocks en allerlei nieu we tweedehands goederen Een jongeman uit Leuven wil ook wel eens wat anders. Hij zet daar toe onder de rubriek Huwelijken de volgende advertentie: „Mijn vérjaardagswens: Meisje. Zelf ben ik een 20-jarige student. Waarom u niet?". Er is in datzelfde Leuven ook een dancing te koop tegen een gigantische prijs. Vandaar dat „met kapitaalkrachtigen zich dienen te onthouden". Er is ook een restau rantje te huur of te koop. in elk ge val „over te nemen wegens dubbel gebruik". Als de zaak niet loopt kan de kok, na het innemen van enkele consumpties terecht in Borghout, want daar heeft men haast: Dringend gevraagd been houwer, volle gast". Rita lijkt niet gemakkelijk aan de man te komen, want ze adverteert vrijwel dagelijks en ze vraagt steeds weer een niet te jonge za kenman. die jong van geest is. „Rita (43) is een buitengewoon mooie brunette, die er nauwelijks 35 uitziet. Ze heeft een aangenaam karakter en ze heeft klasse die haar aan te zien is". Zou Rita ook onder de naam Anna adverteren? Want die wil ook een niet te jonge zaken man, die jong van geest is, terwijl ze zelf pretendeert dertig te zijn. Nee, dan de Rechtzettingover twee advertentiekolommen. Daarin staat: „Wij. ondergetekende inrich ters. verklaren dat, voor wat be treft het optreden van Fats Domino en Roy Orbison in de oktoberhal- len te Wieze dit niet kan doorgaan, aangezien er reeds een tournee van hogervermelde artisten bestond door andere inrichters. Wij veront schuldigen ons hiervoor ten zeer ste". Er is „reservatie gewenst", maar dan hebt u ook ten zuiden van Brussel in een uitgelezen hotel-res taurant een schitterend weekeinde. Dames, die daarvoor een heer wen sen uit te nodigen, kunnen reflecte ren op de volgende annonce: „Deze jongeman is 26 en deze biedt een bijzonder goed uiterlijk. Is groot. innemend. Hij zoekt een Heken vrouwelijke partner in". Minder fl\ei schikt lijkt me: „Universitair u/féne] echt gescheiden, wil zeer ernstèrij relatie". En de volgende adverteitïaj der lijkt me ook geen gem a k kei f type: „Man wenst jongedame I kennen. Echtgescheidenen dient zich te onthouden". Tot slot nog drie personeelsadvraa tenties: „Spekslager vraagt h, gast": Bedrijf zoekt zelfs tam plaatser„Banketbakker vr derde gast". U begrijpt het al. Ook in BeL kun je de krant niet missen, gel9'' dag. k AAD JONGRT.fWfi Straatje in de oude Bascarsija Gaat het karakter van Sarajevo verloren? ZATERDAG 31 DECEMBER!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12