-fc1- finale „Wat hier gebeurt is een wonder" Caroline Kaart: VAJtvlW'liv ZATERDAG31 DECEMBER 1983 MUZIKALE MONSTERSHOW VAN JACQUES SENF me een rol aanbood in zijn musical „Amerika, Amerika". Maar dat is toch niets in vergelijking met wat ik nu mag doen. Mijn rol in „Ame rika, Amerika" was in feite nauwe lijks uitgewerkt. Het heeft me dan ook de grootste moeite gekost er toch nog wat van te maken. Maar in dit theaterfeest kan ik pas echt uitpakken en laten zien wat ik kan". In de spiegellijst achter haar rug heeft ze een portret gestoken van de heldentenor Hans Kaart, met wie ze sinds 1957 vijf gelukkige ja ren getrouwd is geweest. Ze pakt de foto en zegt glimlachend: „In Schotland, waar ik geboren ben, leerde je op school dat Hollanders flegmatieke, stugge mensen waren zonder een greintje romantiek. Het kan zijn, dat ik tegen de verkeerde ben aangelopen, maar als Hans flegmatiek was, heeft hij dat in elk geval meesterlijk voor mij verbor gen weten te houden. Ik heb vijf opwindende jaren met hem over de wereld gezworven. Hans was ner gens bang voor, noch voor het le ven, noch voor de dood. Het avon tuur verkoos hij blindelings boven burgerlijke welstand. Alleen ons huis in Zwitserland vond hij be langrijk, zo belangrijk zelfs, dat we vaak na de laatste voorstelling in de auto stapten en de hele dag over de Autobahn jakkerden om een dag langer in onze eigen leunstoelen te kunnen zitten en in ons eigen bed te liggen. Naarmate hij ouder werd, had hij toch behoefte aan zo'n vast punt, waar hij tot rust kon komen". „Een jaar voor zijn dood zei hij nog: „Als we ons geïnstalleerd hebben, beginnen we aan jouw carrière". Die was er namelijk na ons huwe lijk royaal bij ingeschoten. Ik wilde uiteraard ook wel zingen, maar ik begreep donders goed dat er naast Hans geen plaats was voor mijn ei gen carrière. Hij had nu eenmaal een ongelooflijk talent, dat verzor ging nodig had. Ik heb me dat te voren gerealiseerd en me daar vrij willig bij neergelegd. Mijn taak lag toen duidelijk in de schaduw van zijn succes. Tenoren en dirigenten zijn de moeilijkste mensen om mee samen te leven, heb ik later ge dacht. Misschien geldt dat ook voor prima donna's, maar daar heb ik geen ervaring mee". Na de plotselinge dood van Hans Kaart tijdens de narcose, die voorafging aan een onschuldig lij kende ooroperatie, had zijn hart de strijd reeds opgegeven leek dit verlies het einde van haar dromen en haar leven in Nederland. Het fortuin van haar man werd geblok keerd en de villa in Zwitserland verzegeld. „Ik had niets meer", zegt ze. „Alleen de herinnering aan een formidabele man, met wie ik me nog steeds verbonden voel. Ik heb toen tegen mezelf gezegd: „Wat er ook gebeurt, je blijft in Neder land, al moet je huisnaaister wor den of winkelbediende". Ik heb het in het begin nog even geprobeerd bij de opera, maar het aanbod van mezzo-sopranen was toen al over stelpend groot. Er was geen enkele kijk op een arrangement". „Ik heb geen spijt van de dingen, die ik in mijn leven gedaan en na gelaten heb. Ik geloof alleen dat ik in mijn leven een paar kardinale fouten heb gemaakt. Misschien was het toch beter geweest om naar een conservatorium te gaan en geen privélessen te nemen. Want op een conservatorium ontmoet je de men sen, die je later in je carrière kun nen helpen. Ik kende niemand en was daarom altijd de tweede keus. Daar komt nog bij, dat ik niet ge leerd heb met m'n ellebogen te werken en al gauw genoegen neem met het stigma, dat anderen mij aanpraten. Dat is een minderwaar digheidscomplex, waarmee je de eenzaamheid vaak niet kunt ontlo pen. Er zijn dan ook perioden in mijn leven geweest, waarin ik mijn lach en mijn traan met niemand kon delen. Toen mijn huwelijk met Willy van Hemert op de klippen was gelopen, ben ik heel wat nach ten na mijn optreden in een leeg huis teruggekomen. Om in die mo menten niet te verdrinken in zelf beklag, belde ik maar weer naar Schotland en bleef ik soms tot twee, drie uur 's nachts doorpra ten". „Het is al lang geleden dat ik in een dorpje in de buurt van Edin burgh bij het open-haardvuur zat met de vertrouwde geluiden van gierende stormen en kolkend water om me heen. Ik heb gelukkig een jeugd gehad, die je waarschijnlijk kent uit de mooie, romantische verhalen over Schotland. Daarom kon ik toen ook niet vermoeden, dat het grootste deel van mijn le ven over de vreemdste slingerpa den zou leiden. Want als je lang al leen bent, heb je tenslotte alleen nog de keus uit een moeilijke en een nog moeilijker weg". „Als ik nu over m'n schouder kijk denk ik: wat ik heb meegemaakt is meer dan in de dikste roman staat, die ik vroeger met rode konen las. Toen zou ik hebben gezegd: de schrijver gaat te ver; hij overdrijft. Maar achteraf heb ik gemerkt, dat de werkelijkheid de fantasie altijd met vele lengten de baas blijft". „Met nog een heel leven voor de boeg, heb ik nu al een heel leven achter de rug". LEO THURING Foto's: CEES VERKERK zullen we toch haastig een andere naam moeten verzinnen". Zes ton Een mislukking kan Senf zich dit maal niet permitteren, want daar voor heeft hij tè rigoureus geïnves teerd in zijn muzikaal theaterfeest. De voorbereidingen hebben hem zes ton gekost en als de show vol gens plan tot 1985 op het repertoire blijft, zullen daar nog eens vijf ton aan salarissen en reiskosten voor de 35 medewerkers bovenop ko men. „Het is een belachelijk be drag", geeft Senf als eerste ruiter lijk toe, „maar ik heb het er toch maar op gewaagd, omdat ik heilig geloof in deze formule. Evergreens zijn al sinds mensenheugenis een prima verkoopartikel, waar je je geen buil aan kunt vallen. Als ik nu maar blijf zorgen voor artiesten, die goed zingen, kan ik niet stuk gaan". „Dat beweert overigens een leek, die uitsluitend afgaat op zijn intuï tie. Want wat weet ik immers van muziek? Niets dus. Ik hoor alleen zo nu en dan een melodie, die mij kippevel bezorgt en de titel van zo'n lied noteer ik dan gelijk in mijn agenda. Dat kan van alles zijn, want ik ben een muzikale alleseter. die even gemakkelijk diep ontroerd wordt door een werkje van Mozart als door een smartlap van Heintje of een lied van de Beatles. Al jaren verzamel -ik op die manier klassiek, pop en stukken uit musicals, ope rettes en opera. Op een gegeven moment heb ik gedacht: de tijd is rijp om er wat mee te doen; laat nu het Nederlandse volk ook maar eens kippevel krijgen. Ik ben naar Lex Goudsmit gegaan en heb hem uitgelegd, wat mijn bedoeling was. Hij was meteen enthousiast. Hij wilde ook dolgraag meedoen, zag het helemaal zitten, maar voorlopig heeft hij nog zijn contract voor de musical „De zoon van Louis Da vids". Pas als hij die klus achter de rug heeft en dat zal begin 1984 zijn komt hij in mijn show zin gen". Spektakel Stralend middelpunt in het spekta kel „De mooiste melodieën" is mo menteel onbetwist Caroline Kaart, die met professionele steun van de tenor Nico Boer, de Poolse sopraan Elzpieta Szmytka en het Hollands Solisten Ensemble een zondvloed van eeuwigdurende toppers over het dolenthousiaste publiek uit stort. In razend tempo spoelen de evergreens over het voetlicht: „So mewhere over the Rainbow" is nog niet verstomd als vleugeladjudant .OTTERDAM Met de -gchterhand op zijn hart, dat zijn overbloezende tors in middels een indrukwekkend antal overuren bij elkaar jeeft gepompt, roept de Haag- grossier in feesten en partij- n Jacques Senf bezwerend, at hij aanvankelijk wel wis h drie een kleine, portemon- lee-vriendelijke produktie op jet oog heeft gehad. Toen zijn ppe adelaarsblik eenmaal het pveelste gat in de vaderland- p amusementsmarkt had ont- fekt en zijn natte vinger hem tervolgens had voorgerekend, jat de duiten voor het grijpen agen als hij met een show vol nsterfelijke melodieën de loer op ging, dacht hij nog op- ^cht, dat hij dit karwei zou ;unnen klaren met het inhu- en van de mezzo-sopraan Ca- pline Kaart en de zoetge- tooisde dwarsfluiter Thijs van feer. Met die twee publieks- rekkers zou hij het volk en asse naar de schouwburgen innen lokken, veronderstel- hij toen gemakshalve. Maar de eerste, verkennende be- •rekingen bleek reeds zon klaar, dat deze driftige doe- t-zelver, zoals gebruikelijk, nzienlijk meer noten op zijn ang had. Voordat hij het zelf ped en wel in de gaten Ireeg, had hij toch weer een ponster-spektakel gebaard, harvoor hij opnieuw diep in e buidel moest tasten. Caroline Kaart: „Een droom werd voor mij eindelijk werkelijkheid" Van 'Westepen kristal. enor Nico Boer, professionele steun voor Caroline. Co van der Heiden Wijma reeds de rollende donder van Lehars „Freunde, das Leben ist lebens- wert" uit zijn toetsen slaat. Enkele minuten later vangen de schijn werpers opnieuw Caroline Kaart op, die wanhopig zoekt naar de clowns van haar jeugd. Op haar beurt maakt ze plaats voor de drie turven hoge zangeres uit Polen, die dank zij haar stem van fijngeslepen kristal vorig jaar de eerste prijs op het Vocalistenconcours in Den Bosch heeft gewonnen. Sindsdien heeft ze, weggefrommeld in het koor van de Nederlandse Opera, geloerd op een kans om door te breken naar de top van de Olym pus. Terwijl ze met adembenemen de souplesse de toonladders van Gounods Romeo en Juliette be- klimt, hett Jacques Senf op het bal kon zijn handen naar de zoldering en zegt: „En dat meisje is door de heren impresario's in de ijskast ge zet. Kun je je dat voorstellen? Zo'n goddelijk talent moet je toch koes teren als een schat? En dat doe ik nu dan ook. Ik ben alleen bang dat ik haar niet lang zal kunnen vast houden, want de kenners in het buitenland maken momenteel al jacht op haar". Droom Die zorgen heeft Hij in elk geval niet met zijn vedette Caroline Kaart, die na afloop van haar ge toonzette marathon stralend en niet zichtbaar vermoeid in haar kleed kamer de samengestroomde fans verrast met gesigneerde foto's. „Wat in deze show gebeurt", be kent ze, „is voor mij een wonder. Jarenlang heb ik uitsluitend con certen gegeven en daarnaast ben ik opgetreden in programma's voor radio en televisie. Maar voor mij was dat toch surrogaat. Ik miste de •geur en de glitter van het echte theater. Ik ben een vrouw, die graag wil schitteren met alles d'r op en d'r aan. En die kans heeft Jacques Senf me nu gegeven. Het is een droom, die eindelijk werkelijk heid is geworden. Ik was een paar jaar geleden zielsblij toen Jos Brink ,Zo gaat het in dit krankzinnige 'ak meestal", stelt hij hoofdschud- end vast op het balkon van het lotterdamse Zuidplein-Theater, 'aar hij als een veldheer het door em gecreëerde muzikale slagveld n de diepte overziet. Terwijl de ria's hem blijven overspoelen, entileert zijn gulzige tuitmond: Ik'krijg te vaak een idee, dat leuk vërzichtelijk lijkt. Maar zodra ik r-mee ga stoeien, loopt het gelijk pdntaan uit de hand en laad ik >ch weer een hoop zorgqn op mijn uit. Het is een verslaving, waar tot dg toe geen afkickmiddel voor ge- onden is. Zolang dat er niet is, ben t' gedoemd te blijven 'ploeteren, liemand dwingt mij overigens risi- _o's te nemen. Integendeel. Ieder- en, die het goed met mij meent, eeft me al duizend keer voor gek 4 erklaard. En gek ben ik natuur- jk al jaren. Want anders had ik nu i Maasland geen bedrijf met twee- ntwintig mensen, een eigen atelier n een wagenpark. Ik zou rustig en omfortabel kunnen leven, maar aar ben ik blijkbaar niet voor in e wieg gelegd. Ik moet en ik zal ingen doen, die onmogelijk lijken, loe moeilijker een opgave is, des te leer plezier beleef ik er aan". loprogramma- Helpers weg van Adèle Bloemendaal, Night Mother onder regie van Ton Lutz en met Linda van Dijtk en Ann Hazekamp in de hoofdrollen, Duetten voor ballet en muziek met het gouden danspaar Radius en Ebbelaar en Christiaan Bor op de viool en Fre deric Meinders op de piano, het Dagboek van Anne Frank, het Theater van de Lach, een herha ling van het formidabele toneelstuk Duet for One, Toppers van Toen, waarin- ik Lilly Kok, Herbert Joeks, Willy Alberti en Eddy Christiani als toonaangevende so listen lanceer en voor de kinderen de avonturen van Flip de Tuinman en Pommetje Horlepiep met Bram Biesterveld". J eertien produkties ,In 1984 breng ik veertien nieuwe Irodukties in de Nederlandse thea tre. Om die van de grond te krij- en, ben ik zeven dagen per week m acht uur 's morgens op de zaak, 'aar ik doorwerk tot een, twee uur nachts. En daar heeft dit stuk nbenul dan ook nog gein in. Ik reng volgend jaar de Willem Nij- lolt Show, Jan Rap en zijn Maat Fan Yvonne Keuls, het nieuwe so- „En dan natuurlijk mijn muzikale theaterfeest „De mooiste melo dieën", waar ik zo te zien tot in lengte van jaren mee door kan gaan. Dat moet een instituut wor den zoals de Haagse Komedie, het Theater van de Lach en Ein Abend in Wien. „Waar gaan we'vanavond heen?". „Laten we maar naar „De mooiste melodieën" gaan, want daar krijgen we gegarandeerd de beste waar voor ons geld", moet straks het geijkte vraag- en ant woordspel worden. Ik vraag me al leen af of die titel zo gelukkig ge kozen is. Ik vrees namelijk, dat het gros van de Nederlanders toch weer denkt: o, dat is natuurlijk een promotietourneetje van de Evange lische Omroep, die zijn muzikale fruitmand leegschudt om zieltjes te winnen". Ik zal de zaak daarom nauwlettend in de gaten blijven houden. Als mocht blijken, dat het publiek ten onrechte wegblijft om dat „De mooiste melodieën" te sterk ruikt naar E.O.-activiteiten,

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11