ïxtreem zachte weer ipeelt wintersporters yeinig of geen parten r= Ashoopje in crematorium stelt Belgische justitie voor raadsel Belgische politie maakt eind aan enorme video piraterij Geweld vak-S bij Feyenoord door rechtbank afgestraft -r Q ™a SfNENLAND/BUITENLAND £eidac(3pwmti DONDERDAG 29 DECEMBER 1983 PAGINA 9 :eun voor verhuizen ïinderlijke" bedrijven pTERDAM Het openbaar lichaam Rijn- ld heeft voor 1984 ongeveer twee miljoen jen beschikbaar gesteld om acht bedrijven, in de woonomgeving overlast veroorzaken,» f industrieterreinen te verplaatsen. De ge- inten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, kenisse en Ridderkerk voeren op dit mo lt onderhandelingen met enkele bedrijven zo'n verhuizing op vrijwillige basis. De be ren in kwestie zijn klein. Ze hinderen met lai, stof, ontploffingsgevaar of verkeerso- ist. Door ze financieel behulpzaam te zijn iet verplaatsen naar terreinen waar geen ingen in de onmiddellijke omgeving staan, >t Rijnmond het leefklimaat in een een aan toon wijken te verbeteren ginge om i behul epter kome svooi med Scheepswrak uit 13e eeuw gevonden BUITENPOST Tussen het Friese Buiten post en Gerkeklooster is een scheepswrak ge vonden dat dateert uit 1220. De ouderdom van het schip is bepaald door prof. dr. W. Mook van het laboratorium voor algemene natuur kunde van de rijksuniversiteit te Groningen. De herkomst van het eikenhouten schip is nog onbekend. Begin volgend jaar hoopt men het scheepswrak bloot te leggen. De vondst is vooral interessant omdat nu het bewijs wordt geleverd dat de vroegere Lauwerszee diep lan dinwaarts nog bevaarbaar was. Het wrak is aangetroffen in een stuk land waar eeuwen ge leden een slenk van de zee moet hebben gele gen. Berekend is dat het schip een lengte van ongeveer 20 meter moet hebben. ROTTERDAM De 21-jarige Feyne- noord-supporter uit Vak-S. die tijdens de wedstrijd tegen Tottenham-Hotspur een Engelse fan met een stanleymes bewerkte, is vanochtend door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie voor waardelijk. Er was één jaar cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. De rechtbank veroordeelde zeven andere sup porters (19 tot 27 jaaroud voor hun aan deel in de vechtpartij tot gevangenisstraf fen van van twee maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, tot drie weken voor waardelijk met een geldboete van vijfhon derd gulden. Ook tegen hen had de officier van justitie zwaardere straffen geeist, naar zijn zeggen omdat alleen daardoor het voet balgeweld bestreden kan worden. Alle ver oordeelden kregen als bijzondere voor waarde dat zij de eerste vijf thuiswedstrij den, die Feyenoord na de winterstop voor de competitie moet spelen, niet mogen be zoeken. Ze moeten zich dan melden bij de politie in hun woonplaats. „Wie zich op de weg misdraagt, raakt zijn rijbewijs kwijt. Wie zich in stadion misdraagt, raakt zijn toegangsbewijs kwijt", zei rechtbankpresi dent mr. R.C. Lensink-Bosman bij de uit spraak. 4NWB heeft dit jaar voor het eerst een zogenaamde iuwlijn". Wanneer men 070-264646 draait krijgt men een zicht van de sneeuwhoogten in de ski-gebieden dicht bij en in de meest bezochte wintersportplaatsen in Oosten en Zwitserland. De nieuwe ANWB-service voorziet ken- in een behoefte, want het nummer geeft, ondanks de '\lf lijnen, vrijwel voortdurend de in-gesprek-toon. norgen was de informatie over de ski-gebieden in Duits- België en Luxemburg kort, maar zeer duidelijk: er zijn totaal geen wintersportmogelijkheden. En hierin komt de komende dagen ook geen verandering. Volgens de „sneeuwlijn" ligt er in Oostenrijk en Zwitserland enkele tientallen centimeters sneeuw, op maar enkele plaatsen meer dan één meter. De weersverwachting voor de komende da gen voor het Alpengebied luidt: Wisselend bewolkt, maar vrijwel overal droog. Temperatuur in de dalen tussen 5 en 9 graden. De vorstgrens overdag ligt op ongeveer 2800 meter. De sneeuwcondities blijven over het algemeen slecht. Voor informatie over de sneeuwhoogten elders in de Europese wintersportgebieden kan men het algemene informatienum mer van de ANWB bellen: 070 264426. luid' QL Het extreem ite weer van de laatste 1 heeft nauwelijks n*%slag op het gebeuren ,p.p|.de wintersportgebie- De weerstations en nse j-ANWB melden welis- dkeuif, dat de sneeuwcon- llen js in het Alpengebied het lef het algemeen slecht I zeü i uit Oostenrijk het toch waar momen- het leeuwedeel van ederlanders op win- t hetbort verblijft klin- aren^ vrijwel louter tevre- II be jd van langlaufers, de gorie wintersporters de sneeuw bepaald dcr hoog op de berghel- ien zoekt. Ier hen Cees Lap (57), de ïrdamse arts die in de ja- :estig en zeventig landelij- 'kendheid genoot als me- begeleider van de natio- schaatsploeg. De heer Lap ijft met zijn zonen in endorf. „Ik kan niet zeg- dat hier bijster veel iw ligt, maar wel vol- jde. In de nacht van zon- )p maandag heeft het hier ;euwd. Boven zo'n veertig toeter, beneden ongeveer lig centimeter. Ruim vol de dus om volop te kun- [langlaufen. Mijn zoons, pkiën, hebben helemaal reden tot klagen". wind hoor je bepaald ook 'aken fjans van der Moolen (43) Joorschoten. de bekende ninist4nnlocoach die ooit met laagse Zian Europa-cup- eV8Sufsen boekte. Met vrouw gtrekBncjeren heeft hij een ap- "'^^jnent gehuurd op een pis- 1985 j Wagrain, een dorpje op leter in het Salzburger- Mevrouw van der Mool- g|Het lijkt wel Pasen in j p van Kerst, zo lekker is hier. Volop zon, genoeg w. Kortom, prima ski- ije. Heel merkwaardig is Hat de temperatuur boven berg aanmerkelijk hoger p in het dal. Op de berg I gewoon een warme l De sneeuw is daar dan Iran de bomen gesmolten, |jl de bomen beneden er •rachtig berijpt en be- wd uitzien". iproken tevreden is ook aannemer René Baaten (41) uit het Brabantse Nuenen, die met vrouw, kinderen en enkele kennissen op vakantie is in Kirchberg, ondanks het feit, dat er minder sneeuw ligt dan hij de afgelopen negen jaar ge wend was. „Maar er ligt nog genoeg om goed te kunnen skiën. Het is bovendien schit terend weer. De hele dag zon. Wat wil een mens nog meer. Van mij mag het zo blijven. En wat dan nog wanneer de sneeuw echt minder wordt? Je hoeft toch niet per se te kun nen skiën om het naar je zin te hebben. Hier in de omgeving kun je ook prachtige wandel tochten maken". Buiten lunchen Al even enthousiast is de heer Th. Hultzer, houthandelaar te Santpoort, die met vrouw en kinderen voor het tiende ach tereenvolgende jaar is neerge streken in Lech, het plaatsje dat vooral bekend is geworden als het favoriete winterspor toord vap de koninklijke fami lie, die er overigens ook deze kerstvakantie verblijft. De heer Hultzer: „Lech ligt op een hoogte van zo'n 1450 me ter. Het is dus niet zo verwon derlijk, dat je hier probleem loos kunt skiën. Maar als een unicum heb ik toch wel erva ren, dat we hier tijdens de kerstdagen uitgebreid in de openlucht hebben kunnen lun chen. Dat heb ik met Kerst nog niet eerder meegeYnaakt". Niet minder opgewekt is de fa milie Dingemanse uit het Zeeuwse Goes die een apparte ment bezit in Seefeld en daar nu voor het vijfde achtereen volgende jaar de kerstvakantie doorbrengt. Mevrouw Dinge manse: „Seefeld ligt op twaalf honderd meter. De plaatsjes in de omgeving, als Reid en Leu- tasch, liggen aanmerkelijk la ger en daar is minder sneeuw. Vandaar dat de toeristen uit die plaatsjes dagelijks massaal naar Seefeld komen. Het is hier dan ook waanzinnig druk. Niet ongezellig hoor. maar het nadeel is wel, dat de wachttij den bij de liften oplopen tot een half uur en dat Zijn we hier niet gewend". Stampvol .Het aantal Nederlandse win- terporters dat deze kerstpe riode zijn vakantie door brengt in Oostenrijk is nog niet exact bekend. De Oostenrijk meer in trek DEN HAAG Vooral Oos tenrijk was het afgelopen win tersportseizoen meer in trek dan andere jaren. Dit ging ten koste van bezoeken aan West- Duitsland en Zwitserland. Het totaal aantal wintersportva- canties veranderde nauwelijks. Dit heeft het CBS gisteren be kend gemaakt. Dit jaar zijn 8,1 miljoen Nederlanders éen of meer keren met vakantie ge weest. Dat is vijf procent min der dan in 1982 toen 8,3 mil joen landgenoten van een va kantie genoten. De daling in het aantal vakanties kwam vooral door een lagere bezoek aan het buitenland tijdens de zomer. Frankrijk en Oosten rijk werden de afgelopen zo mer minder bezocht dan voor gaande jaren. Binnenlandse vakanties bleven op peil waar bij het bezoek aan de Noord zeekust een record behaalde (700.000 mensen) met de Velu- we en Veluwerand als goede tweede (560.000 mensen). ANWB schat tien procent minder dan vorige jaren. Uit onze telefonische „en quête" valt wat dat betreft nauwelijks een gefundeerde conclusie te trekken. Volgens de heer Lap is het in Westendorf „joviaal druk". „De VVV-mensen hier zeg gen dat het even druk is als vorig jaar. Weliswaar iets minder Nederlanders, maar daarentegen meer Engelsen". In Lech is het volgens de al eerder geciteerde heer Hult zer „stamp- en stampvol". „Het gaat economisch gezien minder in Europa. Nou, daar is hier weinig van te mer ken. Ook voor de komende weken is alles volgeboekt. Ik begrijp daar eerlijk gezegd niet zoveel van". In Sankt Johann in Tirol is het opvallend rustig, aldus mevrouw van Houten uit Utrecht. „Volgens de hotel houder wel vijftig procent minder dan vorig jaar". Weinig ongelukken Mevrouw van Houten is overi gens de enige landgenote in Oostenrijk die we in een beetje mineurstemming aantreffen. „Nee, niet vanwege de Mijn dochtertje Joyce ligt sinds gisteren in het gips Dinsdag viel ze tijdens het skiën. Er leek niets aan de hand en ze skiede de hele dag rustig verder, 's Nachts klaag de ze over pijn in d'r knie. Die bleek gezwollen. De volgende morgen in het plaatselijke zie kenhuis bleken de kniebanden verrekt. We hebben weliswaar ons hotel voor veertien dagen geboekt, maar ik denk er toch hard over komend weekend al naar huis te gaan, want als je niet kunt skiën is er weinig lol aan om te blijven". Mevrouw Dingemanse in See feld signaleert, dat er op de pistes vrij weinig ongelukken gebeuren. „Dat is ook wel be grijpelijk, want het vriest 's nachts niet of maar een paar graden. De sneeuw blijft daardoor betrekkelijk zacht. Er zijn vrijwel geen ijzige stukken. Als het echter zo blijft dooien dan komen er straks stenen en takken bloot en dan gebeuren er onherroe pelijk meer ongelukken". Alarmcentrale ANWB De indruk dat er gelukkig weinig ongelukken gebeuren, wordt bevestigd door Pim Jan- se, staflid van de Alarmcentra le van de ANWB in Dén Haag, een dienst die in 1984 al weer vijfentwintig jaar bestaat. De heer Janse: „Deze kerstperiode hebben we hooguit zo'n twin tig verzoeken om hulp gekre gen, waarbij het ging om win tersporters met terugkeerpro- blemen als gevolg van een on geval in de sneeuw. In de meeste gevallen betrof het bot breuken. Eén man had tijdens het langlaufen een hartaan val". Dit jaar voor het eerst geeft de Oostenrijkse radio op verzoek van de ANWB oproepen door. Dagelijks 's morgens van ne gen tot tien en 's middags van vier tot vijf op Österreich-3. De heer Janse: „Gelukkig heb ben we er nog geen gebruik van hoeven te maken, want hoe minder oproepen hoe lie ver. Maar we zijn uiteraard wel blij, dat in noodgevallen de mogelijkheid er is om ook via de Oostenrijkse radio Ne derlanders op te roepen". Innsbrück sneeuwvrij Rust niet alleen bij de ANWB- alarmcentrale in Den Haag, stil voor de tijd van het jaar is het ook voor het ANWB- steunpunt in het vrijwel sneeuwvrije Innsbrück. De heer Grootmeijer van dit' bu reau: „Zo kalm heb ik het met Kerst nog nooit meegemaakt". Over de weersituatie merkt hij op: „Bij Wenen is begin deze week zelfs zeventien graden boven nul gemeten, hetgeen voor deze tijd van het jaar zeer uitzonderlijk is. Ik heb het al thans in de zeven jaar dat ik hier zit nog nooit meegemaakt. En de Oostenrijkers zelf weten uiteraard ook niet hoe ze het hebben". Mede dank zij het geringe aan tal verzoeken om hulp had de "•eer Grootmeijer de afgelopen dagen gelegenheid zelf te gaan skiën. „Althans dat heb ik ge probeerd. Ik ben naar Axams gereden, zo'n tien kilometer buiten Innsbrück. De piste was zó slecht, dat ik er na één af daling maar de brui aan heb gegeven. Hier in de buurt schijn je alleen op de Stubai- gletsjer redelijk tot goed te kunnen skiën. Maar die ligt dan ook boven de vorstgrens. En om er te komen moet je wel eerst een kleine veertig kilometer rijden. Helaas ziet het er voor de wintersporters hier in de omgeving van Inns brück niet naar uit. dat ze dichter bij huis op de latten kunnen gaan staan". Koninklijk gezin op lange latten In het Oostenrijkse Lech waagde de koninklijke familie zich gisteren onder het toeziend oog van de fotografen op de lange latten. Zoals in de meeste Oostenrijkse wintersport plaatsen bood een vers pak sneeuw eindelijk de mogelijk heid tot goed skiën. Koningin Beatrix, prins Claus en hun drie zonen namen danook snel de kabellift om een eerste afdaling te kunnen maken. De temperatuur blijft echter hoog, zodat de sneeuw niet van goede kwaliteit is. De ko ningin en haar gezin blijven tot begin januari in Lech. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Is er sprake van de perfecte misdaad, een grap of van grenzeloze slordigheid? Voor die vraag staat de Belgische justitie, sinds in het crematorium van Antwerpen een hoopje as werd gevonden dat daar op het moment van de vondst niet hoorde te zijn en dat ook niet terug is te vinden in de administratie. Een unicum in de misdaadgeschiedenis: de moord in het crematorium? Als drie werknemers van het Antwerpse crematorium 's och tends om zes uur met hun werk beginnen, vinden zij onder het rooster van een van de drie ovens een hoeveelheid as, die over eenstemt met de resten van een gecremeerd menselijk lichaam. In de as vinden ze geen identificatieplaat, een vuurvaste steen met een nummer om vergissingen te voorkomen. Als men de administratie doorloopt blijkt, dat de as er niet be hoort te zijn: de boeken kloppen en de ovens zijn de avond tevo ren, zoals gebruikelijk, schoongemaakt. De politie kan dan ook niet anders constateren dan dat het lichaam buiten de dienstu ren verbrand is, hoewel er geen spoor van braak is. Het lichaam moet dus zijn binnengebracht door iemand die een sleutel bezit en die weet hoe de ovens in werking worden gesteld. Wel heeft hij dan de hand gelicht met de voorschriften, die overdag gel den, want het lichaam heeft niet in een daarvoor bestemde kar tonnen kist gelegen, want de nietjes daarvan worden altijd te ruggevonden. De mogelijkheid blijft bestaan, dat een van de twintig perso neelsleden en grap heeft willen uithalen. Maar zij zijn dermate scherp door de politie ondervraagd, dat de grappenmaker zich zou zijn ontdekt. Tot slot is het ook mogelijk, dat de moord en-of verbranding het werk is van een buitenstaander. Die zou dan wel op miraculeuze wijze met zijn slachtoffer het crematorium moeten zijn binnen gekomen. De werking van de ovens heeft hij mogelijk afgeke ken tijdens de „open huis dagen", kort na de opening van het crematorium in januari van dit jaar. Het onderzoek is momenteel in handen van prof. Heyndrickx maar heeft nog niets tastbaars opgeleverd: geen tandvullingen, geen ringen, geen kogel. „In de internationale wetenschappelij ke literatuur vind ik geen analoog geval", aldus de hoogleraar. „Voorlopig heb ik dus geen been om op te staan". (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche politie heeft met de arrestatie van drie man nen en de inbeslagneming van 4.000 moedercassettes een gevoelige slag toege bracht aan de georgani seerde video-piraterij. De waarde van de in beslag genomen video-moeder- banden is zeker vier mil joen gulden. Volgens de politie is de kans groot, dat na deze aanhoudingen een eind is gemaakt aan een zeer belangrijk deel van de video-piraterij, die zich vanuit België ook uit strekt naar Nederland, Frankrijk en Duitsland. Van de in totaal 3.246.000 Bel gische huishoudens hebben er 250.000 een video-recorder De Belgische video-clubs hebben in totaal ruim 60.000 leden Een aardige markt dus voor de video-piraten, die volgens de politie in België dusdanig ge organiseerd waren, dat slechts een of twee man de dienst uit maakten. In hun studio in Brussel, die 24 uur per etmaal in bedrijf was, werden copieërj gemaakt van VHS-, Betamax- en V2000-banden. Met een re corder werden dagelijks 10 co- pieën gemaakt van banden waarvan de winkelprijs 150 to' 200 gulden bedroeg maar die de piraten voor 75 gulden le verden. De politie schat dat de totale omzet van de piraten dit jaar drie miljard gulden be droeg. Begin van dit jaar deed de Bel gische Vereniging voor Au teursrechten, Sibesa, een drin gend beroep op de politie orr met alle macht de video-pira terij te lijf te gaan. Bij ver scheidene invallen werden a duizenden illegale cassettes it beslag genomen, maar de eer ste grote vangst deed de politn in september, toen een van d< „peetvaders" zich na het op rollen van een bende in Luil meldde. De 4.000 moederban den die hij zei te bezitten (he totale, legale bestand van d- Nederlandse video-verhuu telt overigens ongeveer 4.50' titels -red) bleven echter on vindbaar. Ze waren gestolei door de tweede grote man oj het terrein van de video-mis drijven. Na diens arrestatie ei die van enkele handlanger.» de vondst van de 4.000 moe derbanden in een opslagruitnt in Edingen en het ontdekke. van de studio in Brussel, denk de politie een bijna vernieti gende slag te hebben toegt bracht aan de video-piratcri In ieder geval is het de groo' ste vangst die ooit in Europ werd gedaan in de professu nele video-zwendel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9