l£Ci> Israël overweegt staking van bouw nederzettingen „Alles is bespreekbaar" Bonn: Unesco moet lering trekken uit opstappen Y.S. Reagans „schuldbekentenis' voor bloedbad mariniers een politieke manoeuvre Jesse Jackson stelt reis naar Syrië uit MINISTER VAN FINANCIËN MOET BEZUINIGEN Argentijnse amnestiewet „smerige oorlog" vernietigd Brugge: ii met t dokters- h recept eerst naa de politie»' BUITENLAND foidae Commit DONDERDAG 29 DECEMBER 1983PAGINAÏ Britse politie arresteert vredespaters LONDEN De Britse politie heeft gisteren drie paters Dominicanen gearresteerd die zich aan een kruis had den vastgeketend dat ze hadden neergezet op de hoofd startbaan van een Amerikaanse luchtmachtbasis met kernwapens ten westen van Londen. De paters, die door de politie met staalscharen van het kruis werden losgeknipt, maakten deel uit van een groep van 32 betogers die het buitenste hek rondom de basis van Upper Heyford hadden geforceerd. Drie vrouwen zijn er gisteren in geslaagd door te drin gen in de hoofdcontroletoren van de kruisrakettenbasis Greenham Common, eveneen bij Londen. De eerste ra ketten op Greenham Common moeten zaterdag opera tioneel worden. De bezette toren ligt op een kilometer afstand van de bunkers waarin de raketten zijn opge slagen. De vrouwen werden gearresteerd en vervolgens op borgtocht weer vrij gelaten. WASHINGTON Ds. Jesse Jackson, de zwarte gegadigde voor de Democratische presidentskandidatuur, heeft zijn aange kondigde bezoek aan Syrië uitgesteld. Jackson zou Syrië bezoeken om er de vrij lating te bepleiten van een Amerikaanse vlieger, die op 4 december boven Oost-Li- banon werd neergeschoten en door Syrië gevangengenomen. Pas als hij de garantie heeft dat hij zowel de piloot als president Hafez El Assad te spreken krijgt, is Jack son bereid naar Syrië te gaan. Eerder had de Amerikaanse regering laten blijken het niet eens te zijn met de plannen van Jack son. Maar de zwarte dominee zei gisteren dat de mening van het Witte Huis niets aan zijn voornemen heeft veranderd. Zelfbestuur voor Duitstalige Belgen BRUSSEL Na de Walen en de Vlamin gen, krijgen met ingang van het nieuwe jaar ook de Duitstalige Belgen het zelfbe stuur waar ze lang voor hebben gestreden. Voor de Duitstalige burgers van Oost-Bel- gië betekent dit dat voortaan in Oost-Belgie zelf en niet meer in Brussel beslissingen worden genomen over zaken als de aanleg van wegen, schoolkwesties, gezondheids zorg en gezinspolitiek. Voor de vervulling van al deze nieuwe taken kan de nieuwe regionale regering volgend jaar beschikken over 654 miljoen Belgische Frank (onge veer 39 miljoen gulden). Een paar dagen voor Kerst nam het Belgische parlement het besluit over het zelfbestuur voor de 65.000 leden van de Duitstalige minderheid in Oost-België. Gesprek maakt geen eind aan stakingen Suriname PARAMARIBO Het ziet er niet naar uit dat er snel een eind komt aan de nu ruim een week durende stakingen bij de Surinaamse bauxietbedrijven Sural- co en Billiton. De stakers, die proteste ren tegen de per 1 januari 1984 aange kondigde belastingverhogingen, heb ben gisteren een gesprek gehad met de Surinaamse regering. Maar dat onder houd heeft niet veel opgeleverd. De Su rinaamse regering heeft de stakers voorgehouden dat het „in het landsbe lang" is dat het werk wordt hervat. Pas als men weer aan het werk gaat, kan over de voorwaarden van de stakers worden gesproken. „Aquino niet vermoord door huurmoordenaar" MANILLA Een monteur van de Filip pijnse luchtvaartmaatschappij is gisteren uit zijn schuilplaats gekomen om te getuigen, dat oppositieleider Benigno Aquino niet werd doodgeschoten door de moordenaar die door de militairen is aangewezen. Ramón Balang, een 28-jarige grondmecani- cien, verscheen op een speciale zitting van de commissie die naar de moord op Aquino een onderzoek instelt. Volgens de militai ren is ex-senator Aquino, bij terugkeer uit ballingschap in de VS, door de „communis tische huurmoordenaar" Galman doodge schoten. Het vermoeden is echter groot, dat Aquino door de militairen is vermoord. Ba- lang zei dat Galman, die direct na de moord op Aquino door de militairen werd doodge schoten, onmogelijk de moordenaar kan zijn geweest. JERUZALEM De Is- raëlische minister van fi nanciën, Yigael Cohén- *Orgad, heeft voor een grote politiek rel gezorgd. Hij heeft namelijk aange kondigd uit bezuinigings overwegingen een eind te willen maken aan de bouw van nieuwe neder zettingen in de door Israël bezette gebieden. Reli gieuze partijen die de re gering steunen hebben de plannen direct- vierkant van de hand gewezen. Cohen-Orgad heeft ter ge zondmaking van de Israëlische staatsfinanciën een bezuini gingspakket opgesteld dat waarschijnlijk morgen in een speciaal kabinetsberaad zal worden besproken. Het voor stel houdt onder meer in dat 31 reeds goedgekeurde neder zettingen niet kunnen worden gebouwd. Zeer opvallend is dat de plan nen afkomstig zijn van een minister, die tot voor kort be kend stond als een fervent aanhanger van het nederzet- tingenbeleid. Hij bouwt zelf een huis in de stad Ariel op de westelijke Jordaanoever. Vol gens de Israëlische radio on derstreept het voorstel de vast beslotenheid van de minister om de Israëlische staatsfinan ciën weer gezond te maken, zelfs als dat ten koste gaat van zo'n gevoelig punt als de ne derzettingen. Volgens de rechtse Techiya- -partij en de leiders van de ko lonistenbeweging Goesj Emoe- nim betekent het „bevriezen" van het nederzettingen beleid de „ideologische en politieke zelfmoord van de regering Sja- mir". De kosten van de nederzettin genpolitiek worden geschat op een miljard (Amerikaanse) dollars per jaar. Cohen-Orgad zou in totaal voor 2 miljard dollar willen bezuinigen. Hij zei echter dat ondanks zijn plannen de principes van het nederzettingenbeleid niet in het geding zijn. In bepaalde politieke kringen in Israël sluit men echter niet uit dat de regering een gebaar wil maken in de richting van Washington, waarmee de be trekkingen de afgelopen maanden beduidend zijn ver beterd. De Verenigde Staten hebben zich altijd op het standpunt gesteld dat het kolo- nisatiebeleid het vredesproces in het Midden-Oosten bemoei lijkt. BUENOS AIRES De nieuwe, democratisch gekozen, regering van Argentinië heeft gisteren de door de militaire machthebbers afgekondigde amnestie-wet nietig verklaard. De amnestiewet bepaalde dat militaire functionarissen en leden van de politie niet verantwoordelijk gesteld konden worden voor excessen, begaan tijdens het militaire bewind. In Argenti nië zijn tijdens de zogenoemde „smerige oorlog" die de militai ren in de jaren zeventig voerden in het kader van de „terroris- tenbestrijding" vele duizenden mensen spoorloos verdwenen. Hoogstwaarschijnlijk zijn zij vermoord. Op kerkhoven in de omgeving van Buenos Aires worden thans heimelijk gedolven, anonieme, graven opengegooid waarin zich stoffelijke resten bevinden van, naar wordt aangenomen, slacht offers van het militaire bewind. De lijken vertonen tekenen van foltering. Zo ontbreken vaak de handen, die waarschijnlijk wer den afgekapt om identificering door vingerafdrukken te voor komen. MINISTER VAN DEN BROEK NAAR INDONESIË DEN HAAG Nederland en Indonesië hebben zo'n vertrouwensrelatie en zul ke nauwe betrekkingen, dat alles bespreekbaar is, ook „pijnlijke" kwesties als de positie van Moluk- kers, Papoea's en ex-poli- tieke gevangenen, de mensenrechten, de ge heimzinnige moorden en de kwestie Oost-Timor. Aldus verklaren goed in gelichte kringen in Den Haag, naar aanleiding van het bezoek dat de Neder landse minister van bui tenlandse zaken Van den Broek volgende week (3 tot 7 januari) aan Indone sië brengt. De „pijnlijke" kwesties vor men echter niet de hoofdscho tel van de besprekingen. De ministers van buitenlandse za ken van Nederland en Indone sië ontmoeten elkaar vrijwel jaarlijks, in Den Haag, Jakarta of in de Verenigde Naties in New York. Deze maal bestaat vooral de gelegenheid een ba lans op te maken van de be trekkingen. na te gaan hoe mogelijke knelpunten op de vele terreinen van samenwer king (economie, handel, ont wikkeling, transport, onder wijs, landbouw, cultuur) kun nen worden weggenomen. Het is niet de bedoeling dat ver dragen of overeenkomsten worden getekend. Minister Van den Broek wil tijdens zijn bezoek in contact komen met vertegenwoordi gers uit zoveel mogelijk gele dingen van de Indonesische samenleving. Daarom staan naast de gesprekken met pre sident Soeharto en talrijke mi nisters ontmoetingen op het programma met de bevelheb ber van de strijdkrachten, ker kelijke en culturele leiders, hoofdredacteuren en leden van de 6.000 man sterke Ne derlandse kolonie. Bovendien bezoekt de minister tegen het eind van zijn reis Mulya Lubis, directeur van het Instituut voor rechtshulp (LBH) in Ja karta, dat de schendingen van de mensenrechten in Indone sië aan de kaak stelt. Minister Van den Broek heeft kamerleden van de oppositie en van zijn eigen partij toege zegd dat hij volgens zijn woordvoerder „op een gepast moment en op gepaste wij ze" zal laten blijken bezorgd te zijn over de mysterieuze moorden door „doodseska ders" en de positie van de ex- -politieke gevangenen. Of dit veel zal uithalen is de vraag. Premier Van Agt en minister Van der Klaauw ontmoetten volgens Nederlandse kringen maar weinig begrip toen zij, tijdens hun bezoeken aan In donesië in april 1980, op niet mis te verstane wijze lieten blijken hoe de zaak van de ^nensenrechten en de funda mentele vrijheden in het Ne derlandse parlement en de pu blieke opinie ligt. Een belangrijk gespreksonder werp wordt ongewtijfeld de Nederlandse ontwikkelings hulp aan Indonesië. Nederland is voorzitter van de IGGI (In tergovernmental Group on In donesia), een groep van wes terse landen die ontwikke lingshulp aan Indonesië verle nen. Voor 1983 werd de IGGI- -hulp met bijna eenvijfde ver hoogd tot ruim 2,2 miljard dol lar (ruim 6,6 miljard gulden). Na de Wereldbank, Japan en de Verenigde Staten neemt Nederland, met West-Duits- land, de vierde plaats in op de lijst van hulpverlenende lan den. In de Nederlandse hulpplan nen is een belangrijkse plaats weggelegd voor het Indonesi sche Ontwikkelingsplan voor de Maritieme Sector (MSDP). Dit plan voorziet voor de jaren 1983-'89 in investeringen van 7,2 miljard gulden in de bouw en uitbreiding van havens, aankoop en bouw van sche pen, navigatie en telecommu- nicatie-apparatuur, herstel en uitbreiding van werven etc. Het plan, dat in de Indonesi sche ontwikkelingsstrategie een hoge prioriteit heeft, is mede gebaseerd op studies van het „MARIN", het Maritiem Research Instituut Nederland. Hoewel het nog niet is afge rond, heeft minister van ont wikkelingssamenwerking Schoo tijdens een bezoek aan Indonesië, begin april 1983, toegezegd dat Nederland be reid is deel te nemen aan de uitvoering. Een speciale werk groep van ministeries, bedrij ven en banken gaat na op wel ke onderdelen van het MSDP Nederland actief zou kunnen zijn. Boosheid over huwelijk van prinses Caroline (Vervolg van voorpagina) ROME „Een ergerlijke daad voor gelovige mensen", noem de de pastoor van de „San Lo renzo in Lucina" in Rome, Pietro Pintus, het vandaag ge sloten huwelijk tussen prinses Caroline van Monaco en de Italiaan Stefano Casiraghi. In de parochie van pastoor Pintus wordt actie gevoerd voor de zaligverklaring van de moeder van de prinses, prinses Grazia Patricia. De pastoor benadrukt dat Ca roline met haar tweede huwe lijk in de zin van het kerkelijk recht een doodzonde begaat, omdat zij voor de kerk nog steeds getrouwd is met haar eerste man, de Franse zaken man Philippe Junot. Hij herin nerde er aan, dat een soortge lijk voorval rond Hendrik de Achtste van Engeland een kerkscheuring tot gevolg had. „In andere tijden had men in een geval als dit afstand van de rechten op de troon geëist", zei hij. Niettemin wenste pastoor Pin tus Caroline en haar bruide gom veel geluk en hij voegde eraan toe dat het slechte ge drag van de dochter het voor beeldige gedrag van haar moe der in een nog beter licht plaatst. RUITENHEER ADVERTENTIE computer workshop ELEKTROWSCH CEtïTRUn DELFT DeOC]3 HHJ030S SPECIALIST Operating System 1.2 en BASIC 2 (1982), 4 twaalf BITS brede analoog/di gitaal converters, user porU mHz bus. ding. Nederlands garantiebewijs 6n al 1995.- inclusief BTW NIEUW! acorn® electron Wij zijn de exclusieve importeur direkt aan te sluiten op BBC B: TORCH Z80 Diskpack -2 x 400 Kb diskdrives CP/N opera ting system en 64 K ram (met softwarepakket t.w.v. 4500,00) nu 4290,00 incl. BTW! Losse Z80 kaart als boven (kan alleen gebruikt worden met 2x400Kb diskdrives - TEAC ,FD55F - eind januari '84 lever baar: 2295,00 Alle CP/M software zoals Word star, DBase II. Pascal, Cobol. Fortran etc. nu op uw BBC! filer, perleclwriter en perfectcalc-si 2295.- me. BTW ■CD COMPUTER WORKSHOP Voldersgracht 26 Delft tel. 015-134429 Rekord- houder in-de-rij- staan De 21-jarige Phillip lllsley houdt vol trots de balpoint omhoog die hij gisteren, op de eerste dag van de Londense uitver koop, in het wa renhuis Selfridges kocht. Hij betaalde voor de pen een prijs van ongeveer zes en een halve gulden 1,50), drie gulden goed koper dan de pen anders kost. Voor dat voordeeltje heeft Phillip vanaf 12 december voor de deur van het warenhuis gebi vakkeerd: een nieuw wereldre cord in-de-rij- staan, -zitten en - liggen. Overigens was het Phillip niet zo zeer om de kor ting op de balpoint te doen. Hij heeft zijn recordpoging gecombineerd met een inzamelings actie voor een goed doel. Senaat akkoord met bezuinigingen bejaardenoorden DEN HAAG De fracties van CDA en VVD in de Eerste Kamer gaan akkoord met de bezuinigingen die minister Brinkman van WVC volgend jaar wil doorvoeren op de be jaardenoorden. Door middel van een interimwetje, waaro ver de Eerste Kamer gisteren debatteerde, wil Brinkman volgend jaar ongeveer 220 mil joen gulden op de bejaarden oorden besparen. Kritiek had den CDA en VVD wel op de gevolgde procedure. Een meer alomvattende wijziging van de wet op de bejaardenoorden kon Brinkman niet op tijd rond krijgen. Daarom kwam hij op het allerlaatste moment met een interimwetje om de bezuinigingen toch te realise ren. |nt< BRUGGE De Belgischl stad Brugge wil paal ef perk stellen aan pogingei van drugsgebruikers om ij1 de avonduren met behulp7 van vervalste recepten^J briefjes apotheekhoudew^ om de tuin te leiden. j Om in het bezit te komer van een op doktersvooi? schrift te verkrijgen medi tc cijn in de avond of nach zullen bij wijze van proe' de eerstkomende drif" maanden patiënten ziel j eerst moeten melden bij dM politie. Pas als de politic' het recept voorziet vaj - een stempel of de apo theek opbelt, zal het medil cijn bij de apotheek in ontj vangst genomen kunnei worden. |*1 Vooral in het toeristenseii I zoen worden apotheker! I in Brugge geconfronteeW I met recepten, die niet al J tijd te vertrouwen zijq voornamelijk als het gaa om medicijnen met verdoi vende werking. Regelma a tig duiken er dan vervalil ste receptenbriefjes op dif door verslaafden naar be; lieven worden ingevuld. -fe Spaanse regerinL wil kleiner legerd( MADRID De Spaanse ref^ ring heeft haar goedkeu», gehecht aan voorstellen fs aantal officieren van het lep over een periode van zes j sterk te verminderen. Oii veer 6.500 functies wordenf schrapt. Zij wil voorts de s rissen van militairen meff1 procent optrekken tot hetfc veau van de ambtenaren! rissen. De wetsontwerpen! nog door het parlement bell deld moeten worden, maf deel uit van hervormingen] beogen de strijdkrachten i professioneel er» mindi tiek gericht te maken. BONN De Westduitse regering heeft gisteren naar aanleiding van het hoogstwaarschijnlijke ver trek van de Verenigde Staten uit de UNESCO per 1 januari 1985, de hoop uitgesproken dat de orga nisatie ertoe zal worden aangespoord om orde op zaken te stellen. In een verklaring zei de West duitse regering dat zij de be zorgdheid van Washington deelde over de politieke koers die de UNESCO al lange tijd gaat en over het gemak waar mee zij geld uitgeeft. Ook be treurt zij het streven van de organisatie om de vrijheid van informatie aan banden te leg gen. Als de lidstaten van de UNESCO het signaal van de V.S. onderkennen als een dringende uitdaging om de or ganisatie terug te zetten op het spoor van onderwijs, wet! schap, cultuur en de media, dus de Westduitse regeril zouden de Verenigde Staten de loop van 1984 hun bes|n ongedaan kunnen maken [j. aldus Bonn. r Het Amerikaanse minist4, van buitenlandse zaken vandaag officieel bevestig dat de V.S. zich terugtreklk uit de UNESCO. Het uittrej zal per 1 januari 1985 kracht worden. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De „verantwoordelijkheid" die president Reagan op zich heeft genomen voor onvoldoende beveiliging van de Amerikaanse ma riniers in Beiroet, van wie er op 23 oktober jongstle den 241 zijn omgekomen bij een terroristische zelf moordaanslag, is in de VS kritisch en argwanend ontvangen. De president nam afgelopen dinsdagavond publiekelijk de schuld op zich voor fouten die volgens een onderzoeksrapport van zijn eigen ministerie van defensie (Pentagon) zijn ge maakt door lagere militaire commandanten. Die zijn vol gens Reagan „al genoeg ge straft" door het drama en kon den onmogelijk zijn voorbe reid op „deze nieuwe vorm van door regeringen gesteund terrorisme" (Reagan doelde op Iran en Syrië). De president van de Verenigde Staten is te gelijk opperbevelhebber van de Amerikaanse krijgsmacht. Reagans schuldbelijdenis ging vooraf aan de openbaarma king gisteren van het Penta- gonrapport. De haast die de president aan de dag legde om het militaire apparaat vrij te pleiten van verantwoordelijk heid, is in de Amerikaanse media dan ook meteen her kend als een politieke zet, die in het nu met Kerstvakantie zijnde Congres (parlement) nog een venijnige staart kan krijgen. Zonder namen (alleen func ties) te noemen, wijst het Pen- tagon-onderzoek een aantal bevelhebbers bij het marine- -korps en ook hogere legerof ficieren en ambtenaren aan, die verzuimd hebben lering te trekken uit een eerdere aan slag met een kamikaze-bom -auto op de Amerikaanse am bassade in Libanon. Het Congres-lid dat zich giste ren als eerste tegen Reagans „mijn-schuld-verklaring" uit sprak, was Reagans partijge noot Larry Hopkins, voorzitter van de speciale Congrescom missie, die eerder al de aanslag had onderzocht. Hopkins is het eens met tal van mensen bin nen het Pentagon, die zeggen, dat de krijgsmacht zijn eigen systeem van discipline en rechtspraak heeft, hetwelk eerst de kans moet krijgen om te functioneren alvorens even tuele „presidentiële verge ving" kan volgen. Commentatoren waaronder verklaarde Reagan-aanhan- gers in vooraanstaande Amerikaanse kranten noem den gisteren de schuldbeken tenis van Reagan zonder in houd, omdat hij weet dat nie mand hem de schuld zal ge ven, maar vol van politieke bijbedoelingen. Door de aanslag op de mari niers in Beiroet en de meteen golf van patriottisme in An rika ontstaan en is de pnnC? riteit van de president toegenomen. Waarnemers t Washington verklaren H Reagan wil voorkomen, het opgevijzelde imago vai 1 Amerikaanse krijgsmijt wordt vernietigd door beel van commandanten die gebogen hoofd straf voor blunders in ontvangst ner Door zelf de schuld op zie nemen, voegt de presii - daarentegen opnieuw een j/ ment van heldhaftigheid aan het gebeurde. De doorzichtigheid van i zet kan de president op langere termijn echter duur te staan komen en bijvoorbeeld het Congres kunnen brengen om ee dan Reagan van plan is eind te maken aan de „vré missie" van de Amerika strijdkrachten in Libanon^

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8