ack gammon-spel aanleiding ot dodelijke steekpartij edegen onderzoek laar bodem verontreiniging errein Vos Co ïoeterwoudse ^Burenhulp Hioekt ersterking rD Mechanisa tie ten toongesteld PvdA-Ombuds- team spreekuur in Noordwijk Alle goede dingen bestaan in drieën. Ar ËeidteSowia/nt LEDENWERF A CTIE NA AFKOELINGSPERIODE t Farmhouse99 draait weerzonder uitsmijter99 BABY-ZWEMMEN IN DE FLUIT üIDEN CeidócSouTant DONDERDAG 29 DECEMBER 1983 PAGINA 5 ^Tileveractie voor Hstrijdingsmiddelen ^^TWIJK/VALKENBURG Land- en tuin- jwers in Katwijk en Valkenburg kunnen in de ste week van januari overtollige of inmiddels fboden bestrijdingsmiddelen inleveren. Voor Jinzameling is een centraal punt aangezwezen /°Jwel in de politieloods aan de Cantineweg in De bestrijdingsmiddelen uit de land- en /pilbouw kunnen op dat adres worden ingele- 1 ld van 2 tot en met 6 januari dagelijks tussen >n Vr en vijf uur" Deze mdieu-actie is een initia- van de gemeentebesturen van Katwijk en "ikenburg en is eenmalig. De aanleiding is een eooijjerzoek van ambtenaren van het ministerie j landbouw en visserij waaruit de noodzaak tk voor de actie. Ook hebben alle boeren en (iders deze maand een vertegenwoordiger van 1 ministerie op bezoek gehad, die hen erop ft gewezen om welke middelen het gaat. {ft gewez 7'aarsj Twee gewonden bij ongeval in Voorschoten VOORSCHOTEN Een 60-jarige vrouw en een 19-jarige man uit Voor schoten raakten gistermiddag gewond toen zij in hun woonplaats met de auto tegen elkaar opbotsten. De man reed omstreeks half één van de Mozartlaan de Beethovenlaan op. Daarbij verleende hij geen voorrang aan een 21-jarige autobe stuurster. Door de botsing die daarop volgde, liep de 60-jarige vrouw, die in de wagen van de Voorschotense zat, een ge kneusde rib en een shock op. De 19-jari- ge veroorzaker van het ongeval is met een hersenschudding in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen. 24 zaken opgelost met aanhoudingen KATWIJK De politie van Katwijk heeft met de arresta tie van een 19-jarige jongen uit Katwijk en een even oude jongen uit Rijnsburg, 24 zaken kunnen oplossen. De zaken betreffen vele inbraken in scholen, waarbij vooral video-ap- paratuur werd ontvreemd en diefstallen van auto's en vrachtwagens. De Katwijkse politie ging afgelopen dinsdag, na een tele foontje over een gebroken ruit, kijken in de Keyserstraat en trof daar de 19-jarige Katwijker aan, die twee gestolen pla tenspelers en een tuner-versterker had klaar staan voor ver voer. Later op de dag kon de andere jongen worden aange houden. Bij ververhoor bleken de jongens een groot aantal diefstallen te hebben gepleegd. Veel van het gestolen goed is weer terecht. Naar de ontbrekende rest van de gestolen waar stelt de politie een onderzoek in. Meeuw met gebroken pootje KATWIJK Een meeuw met een gebroken pootje in een boom aan de Irislaan in Katwijk heeft gistermiddag omstreeks kwart over twaalf voor de nodige op schudding gezorgd. Het arme dier was in de boom terechtgekomen en kon niet meer wegkomen. Omstanders hadden de vogel op gemerkt en waarschuwden de politie. Een agent klom de boom in en bijgestaan door behulpzame omstanders werd een tak afge zaagd en de vogel bevrijd. De meeuw is naar een opvangcen trum voor vogels overgebracht. -JlOj Een hef- :an /rk woordenwisseling or der een spelletje back mi001011 *s aanleiding iépeest tot de steekpartij isdagavond waarbij een (jarige Warmonder om leven kwam en drie >sonen gewond raakten, ee cfy is na een voorlopig on- te AZOek door de politie en jiapnstructie van ^et 'jtasprval duidelijk gewor- ers De dader, een 29-jari- hyiNoordwijker, heeft in- Pdels gedeeltelijk be id en hij zal waar- ,ijnlijk morgen worden voorgeleid aan de officier van justitie. Vermoedelijk zal hem het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel, de dood ten gevolge hebbende, dan wel dood slag ten laste worden ge legd. Omdat de verhoren nog niet zijn voltooid, heeft de politie slechts een voorlopig beeld van het gebeurde. De ruzie om de plaatsen aan de tafel met het back gammon-spel zou de directe aanleiding zijn. In het café 't Stippie aan De Grent heeft, volgens dat voorlopige beeld, de aangehouden Noord- wijker met een vriend aan een van de tafels backgammon zit ten spelen. Toen beide man nen naar het toilet gingen, na men twee meisjes, die samen met de Warmonder en nog een vriend in het café zaten, de zitplaatsen over en gingen ver der spelen. Toen de mannen terugkwamen bij de tafel ont stond er een woordenwisseling omdat zij verder wilden spe len. Eerder was de meisjes al gevraagd of zij mee wilden doen, maar dat hadden zij ge weigerd opidat er om geld zou worden gespeeld. De woordenwisseling liep rond elf uur zo hoog op dat de 37- jarige café-eigenaar tussenbei de kwam. Na zijn bemiddeling gingen de twee meisjes met de Warmonder naar buiten. Di rect daarop stormde de 29-jari- ge Noordwijker hen achterna en haalde een mes, een soort knipmes met een lemmet van 13 centimeter, uit zijn zak en rende op het drietal toe. Eén van de meisjes, een 19-jarige Leidse, probeerde de man te bedaren, maar werd toen van achteren door haar rechter schouder gestoken. Zij bleef ernstig gewond op straat lig gen waarna haar vriendin zich om haar bekommerde. Daarna stak de Noordwijker de War monder van voren in de hart streek. Deze slaagde er nog in om hevig bloedend het café in te lopen, waar hij in elkaar zakte. De inmiddels naar bui ten gekomen café-eigenaar probeerde daarna buiten de Noordwijker het mes afhandig te maken en liep daarbij een steekwond in zijn linkerschou der op, terwijl de dader zelf ook enige snijwonden in zijn bovenbeen kreeg. De café-ei genaar slaagde er echter in de man vast te houden tot de in middels gewaarschuwde poli tie arriveerde. De politie heeft de toen nog zwaar geëmotioneerde Noord wijker ingesloten en hem een bloedproef afgenomen. Hij is nog nooit eerder met justitie in aanraking geweest. Het mes, dat voorkomt op de lijst van verboden handwapens, is in beslag genomen. Voor zover nu bekend is, kenden dader en slachtoffer elkaar niet. Vol gens getuigenverklaringen zou het slachtoffer nog nooit eer der in het bewuste café zijn geweest. Dokter Zeldenrust heeft gistermiddag sectie ver richt en de reconstructie van de steekpartij heeft in aanwe zigheid van de officier van jus titie mr. Klein Breteler plaats gehad. De café-eigenaar en de dader zijn in het Diaconessen- huis in Leiden behandeld aan hun verwondingen. Het meisje is daarin ernstig gewond opge nomen. De steekpartij levert voor Noord wijk nog een tries te primeur op: voor het eerst is bij iets dergelijks in deze ge meente iemand om het leven gekomen. Ams\ bon\ angei ~W~ estoür zes ÏETERWOUDE Als bedrijf VOS Co, ge- stigd op het Industrie- rein aan de Zoeter- udse Hoge Rijndijk, in t eerste kwartaal van 14 verhuist naar Alphen a den Rijn, zal een ge- een grondonderzoek jatsvinden om na te in of al dan niet van [vuiling sprake is. bedrijf VOS Co is de af- twee Jaar enkele ma- Min opspraak geweest omdat (zienlijk méér chemicaliën senten opgeslagen dan volgens foephinderwetvergunning was ïnsckestaan. Met name de ge meenteraadsfractie van Pro gressief Zoeterwoude heeft zich daarover in het verleden bijzonder boos gemaakt terwijl ook de andere frakties, CDA en VVD, geen goed woord hadden voor de handelwijze van het bedrijf dat is gespecia liseerd in overslag van chemi caliën. Om aan de noodsituatie van de (te) grote hoeveelheid vaten met chemicaliën een einde te maken is door VOS Co een extra terrein - eigen dom van het Nederlands Drukkerij Bedrijf - in gebruik genomen. Daartoe gaf de ge meenteraad schoorvoetend toestemming omdat het bedrijf al vrij vaste plannen had te verhuizen naar Alphen aan den Rijn en dus sprake was van een tijdelijke extra opslag. Die verhuizing komt dan thans in zicht. Aan de hinderwetvergunning kunnen géén voorschriften worden verbonden die het be drijf verplichten na verhuizing de bodem te laten onderzoe ken en eventueel te saneren. In de notarieel opgemaakte overeenkomst tussen de NDB en Vos Co staat evenwel dat bij het einde van de huurover eenkomst tussen het NDB en VOS Co het gehuurde in de oorspronkelijke staat opgele verd zal worden „onder ge houdenheid eventuele in het terrein aanwezige resten van chemicaliën te verwijderen". Bij gebreke zal het Nederlands Drukkerij Bedrijf gerechtigd v at De opslag van chemicaliën op het terrein van Vos Co aan de Industrieweg. zijn voor rekening van VOS VOS Co aan diverse bedrij- op het NDB-terrein. In overleg Co datgene te (laten) doen ven offertes gevraagd voor het met de gemeentelijke milieu- waarin VOS Co eventueel verrichten van bodemonder- ambtenaar zal worden bepaald nalatig is gebleven. Op grond zoeken. Genoemde offertes op welke punten het terrein van aan het college van B en hebben betrekking op zowel het best kan worden onder- W gedane toezeggingen heeft het terrein van VOS Co als zocht. bep ngeIjETERWOUDE Al diverse jaren is in Zoeterwou- hap'de „Algemene Burenhulp" actief. Een organisatie n val in een behoefte blijkt te voorzien, want regelmatig ztdt gevraagd om vervoer voor hulpbehoevende naar (ter en ziekenhuis; voor tijdelijke oppas als één van .Jouders bij de andere ouder op ziekenbezoek moet; argslr tijdelijk inspringen in de huishouding bij ziekte en ie isis ook andere kleine handreikingen. Het aantal con- personen is thans evenwel slechts twee en daarom rdt gestreefd naar uitbreiding. Bij voorkeur wordt pcht naar twee personen, één uit het plan Westein- I en één uit het gebied Westeinde II. „Algemene Burenhulp" doet een beroep op enthousiaste sen om samen met anderen contacten te leggen zodat de verlening op gang kan blijven. In de praktijk is gebleken hulpverlening niet altijd gedaan kan worden door buren, fa- of kennissen. In zo'n geval kan een beroep worden gedaan rule „Algemene Burenhulp". Belangstellenden kunnen hun rtieh itje bijdragen aan de burenhulp door zich aan te melden óf de if en toe hulp te verlenen óf als contactpersoon die de hulp kan regelen. Het gaat zeker niet om grote aantallen, "dell in hulp geboden moet worden. De meeste zaken worden de lost door hulp van buren, familie en kennissen doch juist inne^nen die op dergelijke hulp geen beroep kunnen doen, moe- Delirgeholpen worden. Nadere informatie en/of aanmeldingen co via mevrouw Elderhorst, Kerklaan 11, telefoon 1855 of me- w Van der Meer. Zuidhof 29. telefoon 1367. Motorrijder gewond in Sassenheim SASSENHEIM Een 31-jarige motorrijder raakte gewond toen hij gistermiddag in Sassenheim tegen een auto opbotste. De 31- jarige man uit Den Haag reed om tien voor vijf op de Vinken- laan en verleende geen voorrang aan een automobilist. Het slachtoffer raakte gewond aan zijn been. (ADVERTENTIE) Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. bank/girorekenmg.nr: 0 per kwartaal Stuur een set tennisballen naar: Naam Ad res Postcode/Plaats_ _Telefoon_ I Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd LISSE De traditionele Mechanisatietentoonstel- ling wordt weer van 2 tot en met 6 januari gehouden in de hallen van de bloembollenveiling Hoba- ho in Lisse. Het is voor de 36ste maal dat deze ten toonstelling plaats heeft. Vele tientallen fabrikan ten, leveranciers, uitvin ders en dienstverleners zullen in de grote veiling hallen zo uitgebreid als maar mogelijk is hun pro- dukten en met name de vernieuwingen daarvan op de voorgrond brengen. In verreweg de meeste geval len zal het dan gaan om ver nieuwingen of verbeteringen aan reeds bestaande machines, materialen of gereedschappen, want iets nieuws wordt op het terrein van de mechanisatie voor het bloemboilenvak nau welijks meer ontdekt. Desal niettemin is de kans niet uit gesloten dat toch ook op deze tentoonstelling zich weer een uitvinder met een compleet nieuw produkt zal presente ren. Zeker is (onder meer) wél dat de firma Schulte en Lestraden (met vestigingen in Sassen heim en Roermond) zich op spectaculaire wijze zal presen teren. Naar verwachting zal men namelijk ter plekke en gedurende de tentoonstelling, een groot aantal bloembollen in bloei trekken op de wijze zoals dat elders in den lande naar voorbeeld van dit bedrijf in het groot gebeurt. Het bestuur van 't Farmhouse. OUDE WETERING De Oude Weteringse jongeren- sociëteit ,,'t Farmhouse" draait weer als vanouds. Na een periode, waarin zes oproerkraaiers ervoor hadden gezorgd, dat de rustige soosbezoekes niet meer kwa men opdagen, heeft het bestuur nu een soort afkoe lingsperiode afgesloten, waarbij gebruik is gemaakt van de diensten van een „uitsmijter" om ongewenste gasten te verwijderen. Hoewel het aantal betalende le den momenteel 225 bedraagt, wordt de soos nog maar door hooguit veertig jongeren regelmatig bezocht. „Als het aantal bezoekers niet snel toeneemt, zullen we onze soos om financiële redenen moeten sluiten", aldus se cretaresse Marjolein Mooring met een spijtige blik in de ogen. Door de aangerichte vernielingen, het kleine aantal bezoekers van de laatste tijd plus de tijdelijke aanstelling van een portier is de bodem van de kas zichtbaar geworden. Marjolein vertelt da,t het gevreesde kleine groepje herrieschoppers het verknoeid heeft voor de overige soosbezoekers. Vroeger was het in ,,'t Farmhouse" altijd stampvol; iedereen zat er gezellig met elkaar te kletsen. Op een gegeven moment gingen sommige bezoekers zich echter te veel thuisvoelen, hetgeen zich uitte in „herrie", vandalisme en zelfs knokpartijen. Het liep allemaal zo hoog op dat de jongens door middel van een aangetekende brief (met ko pie voor de politie) verzocht werden om voortaan weg te blijven. Een uitsmijter van fors formaat moest dit verzoek een paar maanden lang met zijn aanwezigheid kracht bij zetten. Dit bleek echter een dusdanig preventieve werking te hebben, dat niet al leen de zes oproerkraaiers wegbleven, maar ook de meeste an dere soosleden. Met een nu gestarte ledenwerfactie verwacht het bestuur van stichting ,,'t Farmhouse", dat de Alkemadese jongeren vanaf zestien jaar weer vertrouwen krijgen in de gezelligheid bij ,,'t Farmhouse", gevestigd in een oergezellig houten noodgebouw aan de Weteringlaan in Oude Wetering. De jongerensociëteit die uitsluitend draait op vrijwilligers is alleen op vrijdag- en zater dagavond open. Marjolein Mooring vertelt dat alle jongelui tussen de zestien en drieëntwintig jaar zich thuis kunnen voelen in ,,'t Farmhouse". Er is geen ballotage. Niet-leden mogen tegen betaling van een rijksdaalder naar binnen. Dat zal hen er gauw toe brengen lid te worden van de soos, want het lidmaatschap kost slechts twintig gulden per jaar. De prijzen van de consumpties liggen laag: 1,25 voor een pilsje en één gulden voor niet-alcoholhoudende drankjes. „Vanouds heeft ,,'t Farmhouse" een binding met de gerefor meerde kerk, maar die band is de laatste jaren heel losjes gewor den", aldus Marjolein. „Het belangrijkste is dat het in de soos gezellig is." In jongerensociëteit ,,'t Farmhouse" wordt morgen avond de „Farmhouse Top 40" gedraaid en op Nieuwjaarsdag is er een nieuwjaarsreceptie van twee tot vijf uur. NOORDWIJK Het PvdA-Ombudsteam start dinsdag 3 januari een spreekuur in het dorpshuis De Kuip, aan de Zeestraat. Men kan daar terecht van half acht tot half tien. Elke dinsdagavond is er een aantal deskundi gen aanwezig, die de bezoekers kunnen helpen met al lerlei zaken, zoals vragen omtrent huursubsidie, huur verhogingen, algemene bijstandswet, geschillen tussen burger en overheid, de inkomstenbelasting, werkloos heid, kinderbijslag, kwijtschelding belastingen, alge mene ouderdomswet, woningaanpassing, arbeidsonge schiktheidswet, enzovoort. Het team wil helpen bij het invullen van lastige formulieren, het opstellen van moeilijke brieven, bezwaarschriften, beroeps- schriften, en dergelijke. Verder stelt het ombudsteam voor, dat zij zal kunnen bemiddelen met overheidsinstanties, een werkge ver, verhuurder, en andere bij kwesties betrokkenen. De hulp van het ombudsteam is geheel gratis. Men behoeft geen lid te zijn van de Partij van de Arbeid en het is zelfs geen noodzaak op deze partij te stemmen, kondigt het ombudsteam aan. Het team wil vooral degenen helpen, die moeilijkheden onder vinden met de gevestigde machten. Door het opkomen voor per sonen in de zwakste posities wil de PvdA gestalte geven aan het plaatselijk ombudswerk. De nadruk wordt gelegd op het feit, dat het ombudsteam er niet voor iedereen is. „Degenen die al rijk en machtig zijn, weten zelf hun rechten wel tc vinden", deelt het team in een publicatie mede. Wie nadere informatie wenst kan onder meer terecht op het secretariaat: Nienke Vijgeboom, Em- maweg 10 te Noordwijk, telefoon 17618. In het team hebben ook de Noordwijkse PvdA-raadsleden mevrouw Voorham en Arno Bos zitting. LEIDSCHENDAM In het zwembad De Fluit kunnen ba by's en peuters tot drie jaar, te beginnen in januari, onder lei ding van drie instructeurs en vergezeld van hun ouders zwemles krijgen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de in vloed van het water positief kan werken op de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van het jonge kind. Dinsdag 10 januari wordt voor baby's vanaf zes weken tot 1 jaar en donderdag 12 januari voor peuters van 1 tot 3 jaar een openbare les gegeven. Ou ders die zich vóór 1 januari moeten opgeven kunnen na deze les beslissen of ze er meer door willen gaan. De lessen voor ouder en kind bedrager worden dindags en donderdags ƒ54. Inschrijving is mogelijk van 09.15 tot 9.55 uur gehou- aan de kassa van het zwembac den in het tot 30 graden ver- waar ook informatie word warmde instructiebad. De kos- verstrekt. Het zwembad is te ten voor een leskaart voor een lefonisch te bereiken: 070 half jaar wekelijks zwemmen 209314.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5