TAFEL Kerk in Nicaragua „ideologisch vervolgd" liTïïTl Andropov steviger in zadel dan ooit £ckLc Soman; Voorstel voor christelijke wereldvredesraad krijgt fiat van grote kerken CeidoeSouomit VOORZITTER BISSCHOPPENCONFERENTIE: KORTE METTEN kerk wereld Precedent voorkomen ACHTERGROND DONDERDAG 29 DECEMBER 1983 PAGlF ,,De rooms-katholieke kerk van Nicaragua heeft te lijden onder ideologische vervolging door de regering". Deze uitspraak heeft de voor zitter van de Nicara guaanse bisschoppencon ferentie, mgr. Pablo Vega van Juigalpa, ge daan in een interview met het dagblad „La Tri- buna" uit Honduras. De bisschop was met een door de Sandinistische regering van Nicaragua beschikbaar gesteld mili tair vliegtuig naar de Hondurese hoofdstad ge vlogen, om de uitgewe ken Nicaraguaanse bis schop Salvador Schlaefer te begroeten. Volgens bisschop Vega heeft de Sandinistische regering pas in de afgelopen dagen een meer open en flexibeler houding aangenomen tegen over de r.-k. kerk. De Nica raguaanse bisschoppen wil len, dat de kerk een plaats van gemeenschap voor alle mensen is. „Het moet niet mogelijk zijn, dat men elkaar om het leven brengt, enkel en alleen wegens het bestaan van ideologische tegenstellin gen", zo zei mgr. Vega. In ongewoon scherpe be woordingen heeft de secreta ris van de Duitse bisschop penconferentie, prelaat Wil helm Schatzler, in een giste ren te Bonn uitgegeven ver klaring de Sandinistische re gering van Nicaragua be schuldigd van het verstrek ken van misleidende infor matie. Het valse bericht over de moord op bisschop Salva dor Schlaefer noemde hij niet het eerste geval van een „in- formatiepolitiek, waarbij tal rijke vraagtekens kunnen worden gezet". Naar het oordeel van Schët- zler heeft de Sandinistische regering hiermee politieke tegenstanders willen treffen. Als ander voorbeeld van ,,be-' wuste leugens" noemde hij de door Sandinistische orga nisaties georganiseerde ver storing van de toespraak, die de paus heeft gehouden bij zijn bezoek aan Nicaragua. „Die werd in bewuste ver draaiing van de werkelijk heid voorgesteld als uitdruk king van een binnenkerkelij ke oppositie", aldus de ver klaring. Met het doel een brug te slaan tussen kerk en staat naar Hongaars voorbeeld, heeft een Hongaars priester een uitgebreid bezoek ge bracht aan Nicaragua. Het betreft de eerste man van de beweging „Priesters voor de vrede", Imre Bero. Hij is te vens voorzitter van de rooms-katholieke afdeling van het Nationale Vredesco- mité in zijn land, parlements lid en lid van de presidentië le raad. Na terugkeer zegt hij in een interview met het Hongaarse dagblad „Magyar Nemzet" de r.-k. kerk van Nicaragua te hebben willen bijstaan in het voeren van een dialoog met de overheid. Daartoe heeft hij gesprekken gevoerd met verscheidene prelaten, onder wie de in de aanhef genoem de voorzitter van de Nicara guaanse bisschoppenconfe rentie, Paolo Antonio Vega. Bero bracht in herinnering, dat na de overwinning van de Sandinisten, enge banden zijn ontstaan tussen Nicara- Sua en de landen van het lostblok. Naar zijn oordeel doen zich in Nicaragua de zelfde kinderziekten voor bij de opbouw van een socialisti sche staat, als te zien zijn ge weest in Oost-Europa. Als voorbeelden noemde hij het inrichten van heropvoe dingskampen voor vroegere aanhangers van dictator So- moza („al gebeurt dat op zeer humane wijze"), snelle op bouw van de strijdkrachten wegens dreiging van buiten af, campagne tegen het anal fabetisme, alsmede het ont staan van „anti-revolutionai re gedachten binnen de ker kelijke hiërarchie". Om die moeilijkheden op te lossen springen de Oostblok landen bij. Zij bouwden niet alleen suikerfabrieken of le verden een bijdrage aan de opbouw van het politionele en militaire apparaat, maar deden ook hun best de be trekkingen tussen kerk en staat te verbeteren. Naar de mening van Bero en zijn begeleider Gyula Sütö, leider van de buitenlandse politieke afdeling van het Patriottisch Volksfront, zijn die betrekkingen van buiten gewoon groot belang. „Als de kerk niet aan de kant van het volk komt te staan, dus aan de kant van de revolutie, zal het volk zich van de kerk afwenden", zo verklaarden zij. In het voor negentig pro cent katholieke Nicaragua staat men voor de taak, de „nationale onafhankelijkheid en een nieuwe orde in de sa menleving, te verdedigen te gen inmenging door de Vere nigde Staten", aldus Bero. De Wereldraad van Kerken heeft van de rooms-katholie ke kerk en van de Wereld bond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken (WARC) het fiat gekregen om het voorstel voor een christelijke wereldvredesraad uit te werken. Leiders van deze drie kerkelijke organi saties hebben hiertoe kortge leden te Genève besloten. Dit heeft dr Philip Potter, secre taris-generaal van de We reldraad, medegedeeld tij dens een bezoek aan de Humboldt-universiteit te Berlijn (DDR). De delegatie van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR lanceerde het voor stel tijdens de algemene ver gadering van de Wereldraad van Kerken, afgelopen zo mer te Vancouver. Zij ver wees naar de theoloog Die trich Bonhöffer, die met het oog op de dreiging van een wereldoorlog in 1934 pleitte voor een christelijk vredes- concilie. In het licht van de kernwapendreiging stelde de DDR-delegatie eveneens een vredesconcilie voor, waaraan alle kerken, ook de rooms- -katholieke kerk, zouden meedoen. Op verzoek van de laatste is afgezien van het woord concilie, maar wordt in plaats daarvan gesproken van een vredesraad. In het voorstel van de DDR-kerken wordt de af schrikking met kernwapens afgewezen op grond van het belijden der kerk. De ont wikkeling, het bezit en het gebruik van kernwapens is derhalve uit den boze. Ge pleit wordt onder meer voor het begrip van gemeenschap pelijke veiligheid (Palme- -rapport), voor een verbod van alle kernwapenproeven, voor eenzijdige ontwape ningsstappen en voor kern- wapenvrije zones in Midde n-Europa en de Stille Oceaan. Verder wees de DDR-delega tie op de samenhang tussen gerechtigheid en vrede. „De opdracht tot vrede vraagt van de kerken dat zij ijvert voor het afbreken van onder drukkende structuren." Een vredesconcilie zou bo vengenoemde activiteiten van de kerken kunnen coör dineren. De algemene verga dering in Vancouver heeft in de verklaring over vrede en gerechtigheid de DDR-aan- bevelingen in grote lijnen overgenomen. In China zijn een aan Rome getrouwe bisschop en zijn vi caris-generaal tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 76-jarige bisschop Joseph Fan Xueyan van het dioceees Baoding in het Noorden van China werd ervan beschul digd in het geheim priesters te hebben gewijd, met het Vaticaan contacten te onder houden en geld uit het bui tenland te hebben ontvan gen. In 1960 werd bisschop Fan Xueyan tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld daar hij weigerde samen te werken met de Patriottische volkskerk van China. De ruim zeventig jaar oude vica ris-generaal pater Huo Binz- hang, kreeg eveneens tien jaar gevangenisstraf. Het is beter om een monu mentaal kerkgebouw, waar voor de kerkelijke gemeente de kosten niet langer kan dragen, over te dragen aan een bestaande stichting, dan daarvoor een nieuwe stich ting in het leven te roepen. Deze mening heeft de bouw en restauratiecommissie van de hervormde kerk meege deeld als antwoord op vragen van de vaste commissie voor financiën en administratie van de hervormde synode. Bij bestaande stichtingen zal, zo oordeelt de commissie, nimmer sprake zijn van ver waarlozing van het gebouw en is tevens alle zekerheid aanwezig, dat het kerkge bouw ook voor de eredienst in gebruik zal blijven. Als „gematigd conserva tief" heeft zich, na een goed doorstane proeftijd van een jaar, een nieuw maandblad van de Notre Dame-universi teit in de Verenigde Staten aangediend: „Catholicism in crisis". Het is bedoeld voor rooms-katholieke intellectue len en wil een tegenwicht vormen tegen tijdschriften van meer liberale signatuur voor een katholieke lezers kring. De redactie denkt het goed te kunnen opnemen te gen organen als „America", „Christian Century" en „Commonweal". Het nieuwe tijdschrift stelt zich princi pieel anti-communistisch op. •De basisgroepen zullen voor de derde maal een eigen ma nifestatie houden naast de of ficiële „Katholikentag" van 4 tot 8 juli te Miinchen. In te genstelling echter tot de ma nifestaties in Berlijn en Dus- seldorf komt er in 1984 een gezamenlijk programmapunt. Vertegenwoordigers van de basisbeweging „Initiative Kirche von Unten" en van de officiële Katholiekenda gen zullen discussiëren over de tegenstellingen. Dit meldt „Publik-Forum", tijdschrift voor kritische christenen in West-Duitsland. De basisbe weging wil zoveel mogelijk meedoen op de Katholieken dagen, onder meer door om streden kwesties aan de orde te stellen. Wijting in rode saus met witlof- wortelsalade en aardappelen hopjesvla Voor twee personen hebt u nodig: 450 wijting, '/z liter water, zout, tijm, marjo lein, 1 ui, 15 g margarine, 50 g ontbijtspek in dunne plakjes, 8 g bloem, toma tenpuree, paprikapoeder, peterselie 150 g witlof, 150 g winter wortel, 2 lepels slasaus, 1 lepel azijn, zout, peper, sui ker, basilicum, iets ui; Vt 1 kg aardappelen; 75 g suiker, Vr liter melk, 25 g maizena, circa 1 theel epel oploskoffie. Ontdoe de vis van kop, vin nen en buikvlies en spoel hem af met koud water. Breng het water aan de kook met zout, tijm en marjolein, leg er de vis in en laat hem gaar worden in tien minuten. Schep de vis voorzichtig (gare vis valt makkelijk uit elkaar) in een warme schaal. Fruit tegen de tijd dat de vis gaar is de kleingesneden ui Jicht in de margarine. Bak het wat kleiner gesneden spek even mee, roer er ver volgens de bloem door en voeg dan in gedeelten (laat de saus steeds even koken) tweeeneenhalve deciliter vis bouillon toe. Maak de saus op smaak met tomatenpuree en paprikapoeder, laat haar nog vijf minuten zacht koken en schenk haar over de vis. Garneer met fijngeknipte pe terselie. Laat de suiker in een droge braadpan smelten en licht bruin worden. Wacht tot de helft van het oppervlak bruist, doe er een lepel koud water bij en direct daarna de melk. Laat de karamel rustig oplossen. Meng de maizena met koud water tot een dik papje, verdun dat met kara- melmelk en doe het in de pan. Laat de vla terwijl u roert even doorkoken, voeg van het vuur de koffie toe en koel haar af. JEANNE LONDEN Geheimzin nigheid mag sinds jaar en dag waarmerk van het Kremlin zijn, de opmer kelijke prestatie die mo menteel wordt geleverd door president Andropov is een nieuw record. De Russische leider, die vol gens welingelichte krin gen aan een ernstige nierkwaal lijdt, heeft deze week overtuigend aangetoond dat hij zelfs in het belangrijke cen trale comité van de partij niet in persoon hoeft te verschijnen, om te laten zien dat hij de touwtjes van de macht nog steeds stevig in handen heeft. In bijna elk ander systeem zou langdurige afwezigheid van de leider bij belangrijke politieke gebeurtenissen dui den op een aanzienlijke uit holling van zijn machtsposi tie. Zo bekeken strekt 't het Russische systeem met zijn lange traditie en grote stabili teit tot eer, dat Andropov ziek kan zijn zonder dat dit hem politieke grote schade berokkent. Het zijn echter dezelfde tra dities die maken dat het Kremlin zich in zwijgen hult over de werkelijke gezond heidstoestand van Andropov. Ondanks grote druk om zich qua regeringsstijl wat meer te richten naar het Westen en wat meer informatie te geven over het persoonlijke wel en wee van zijn leiders, gaat het Kremlin stug zijn eigen weg. Officieel weet de wereld slechts dat Andropov „aan een verkoudheid" lijdt, maar de belangrijkste regeringsta- ken heeft hervat. Hoe doorzichtig het eerste deel van die verklaring ook is niemand gelooft nog in een simpele verkoudheid dat het tweede deel op waar heid berust staat als een paal boven water. In de dertien maanden die zijn verstreken sinds de dood van Brezjnev heeft Andropov langzaam maar zeker de macht terug gedrongen van zijn vroegere rivaal, Konstantin Tsjernen- ko. Zijn eigen aanhangers heeft hij succesievelijk op sleutelposities gemanoeu vreerd. Aandacht op partij In de eerste maanden con centreerde Andropov zich op regeringsfunctionarissen. In nauwelijks een half jaar tijd waren zeven ministers ont slagen wegens corruptie of inefficiënt beleid. Nu richt hij zijn aandacht op het par tijapparaat. Tijdens de laatste bijeenkomst van het centrale comité in juni heeft Andro pov geen wijzigingen aange bracht in het politburo (het dagelijks bestuur van het centrale comité), waarschijn lijk omdat hij de tijd er nog niet rijp voor achtte. Tijdens de bijeenkomst van afgelo pen maandag heeft hij zijn directe tegenstanders echter de loef afgestoken door zijn beschermelingen, Mikhail Solometsev en Vitaly Vorot- nikov, in het politburo te loodsen. Hoewel deze stappen op het eerste gezicht niet erg dra matisch lijken, zijn ze voor Kremlin-begrippen in ijltem po genomen. Gewend aan el kaar snel opvolgende kabi- her moeite om begrip op te brengen voor de trage gang der zaken in de Sovjet-Unie. Zo gingen na Stalins dood twee jaar voorbij, voordat nieuwe mensen in het polit buro werden benoemd en ze- In het Kremlin vergadert tot en met vandaag de Opper ste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie. Net als bij de vergadering van het centraal comité van de par tij, eerder deze week, ont brak in de Opperste Sovjet partijleider en president An dropov. Op deze foto een aantal Russische leiders die wel aanwezig waren tijdens een stemming in de Opperste Sovjet. Op de voorste rij van links naar rechts minister van buitenlandse zaken Gro- myko, Andropovs rivaal Tsjemenko en premier Ti- chonov. De man op de derde rij rechts is Andropovs ver trouweling Mikhail Solomet sev, die begin deze week door de partijleider in het politburo werd geloodsd. ven jaar voordat Breznjev er toe kwam enkele van zijn te genstanders te ontslaan. Bouwen aan macht Tijdens dit voorzichtig bou wen aan zijn macht heeft Andropov er goed op gelet het leger aan zijn zijde te houden. Drie van de vijf mensen die in juni werden benoemd in het centrale co mité hadden carrière ge maakt in de wapenindustrie of het leger. De voornaamste van hen was Sergei Akhro- meyev, de eerste plaatsver vangend stafchef. In zijn eer ste jaar als partijleider heeft Andropov tevens drie mili tairen tot maarschalk van de Sovjet-Unie benoemd, de hoogste rang in het leger. Dit alles betekent niet dat het land nu wordt gerund door militairen of dat zij het ,zijn die de belangrijke beslis singen nemen, zoals presi dent Reagan ons wil doen ge loven. En zelfs al was het waar, dan nog zou het niet betekenen dat de Sovjet-Unie in een agressievere fase is be land. Het Sovjet-systeem is altijd al een militair-indus trieel complex geweest. Het gecentraliseerde gezag, waar bij alles van bovenaf wordt geregeld, de planeconomie, de overdreven angst voor „vijanden in de staat", het gevoel constant bedreigd te worden door het buitenland en de denkbeeldige behoefte aan een massaal militair ap paraat zijn al kenmerkend voor de Russische staat sinds Stalin. Er is nooit een duide lijk verschil geweest tussen „burgerlijk" en „militair" denken bij de Russische be leidsmakers. Nucleair evenwicht Wat wel waar is, is dat het leger blijft aandringen op een nucleair evenwicht met de Verenigde Staten. Elke Ame rikaanse stap in de wapenra ce zal worden gevolgd door eenzelfde stap door de Sov jet-Unie. Geconfronteerd met de plaatsing van de kruis- en Pershing Il-raketten drong het leger onmiddellijk aan op een aankondiging van Russi sche tegenmaatregelen. Het kreeg daarvoor terstond steun van het politburo. Het Kremlin was bang dat als het niet zo zou reageren, zijn prestige zou lijden en de ha viken in Washington zouden concluderen dat een ferme houding tegen Moskou resul taat heeft. Het hele beleid van Andropov is er nog meer dan onder Brezjnev op ge richt het Westen te laten zien dat de Sovjet-Unie niet met zich laat sollen. Andropovs onzichtbaarheid en zijn onvermogen (of on willigheid) om in het open baar te verschijnen, brengt Russische diplomaten en offi ciële functionarissen die de contacten met het Westen onderhouden ongetwijfeld in verlegenheid. Het ontbreken van een energiek leider en hun eigen onwetendheid over wat er nu precies aan de hand is, maakt hun taak des te moeilijker. Maar niets wijst erop dat het ontbreken van Andropov ook de heren aan de top zorgen baart of dat het van invloed is op het beleid. Touwtjes in handen Andropov heeft deze week laten zien dat hij de touwtjes in handen heeft, dat hij con sensus kan afdwingen en dat hij weet waar hij met het land naar toe wil. Als de Oost-Westbetrekkingen nog in de dagen van ontspanning verkeerden, zoals tien jaar geleden, of als een Ameri kaans-Russische topontmoe ting tot de reële mogelijkhe den behoorde, dan zou zijn fysieke gesteldheid een gro ter probleem zijn. Zoals de zaken er nu voor staan, is zijn onzichtbaarheid een pas send symbool voor het huidi ge Kremlin-beleid, een beleid dat is gebaseerd op een stra tegie van psychologische te rugtrekking in Fort Rusland. JONATHAN STEELE Copyright The Guardian Het debat in de Tweede Kamer over het verbod vaj^ Kabinet voortaan nog orders te aanvaarden voor leve.^ van militair materieel aan Taiwan, is geëindigd zoals te|5 wachten viel. Het Kabinet heeft voet bij stuk gehoudenu betreft dé verantwoordelijkheid van de overheid voofd voortbestaan van de werf Wilton-Fijenoord. Door hetpj' doorgaan van de levering van twee onderzeeërs aan Tajc. is er voor de overheid geen specifieke verantwoordelijk ontstaan voor het voortbestaan van die werf, constateer wij dinsdag in deze kolom. Het Kabinet ging gisteren el eens uit van dit standpunt. DAARBIJ trof het Kabinet vooral de VVD-fractie ops weg. Die bleef vreemd genoeg tot op het laatst volhoijn dat er door het Kabinetsbesluit wèl een specifieke vej u woordelijkheid van de overheid was ontstaan voor de &r Juist de VVD zou toch moeten begrijpen, dat ondernepr eigen verantwoordelijkheden hebben en eigen risico's lfcr Tot die risico's behoort zeker waar het militair maty- betreft ook het wel of niet meewerken van een oveijrl Wilton-Fijenoord heeft nooit de zekerheid gehad dat hefrl nieuw onderzeeërs aan Taiwan zou mogen gaan levererh tegendeel, door het kamerdebat in 1980 over de eerste Hi onderzeeërs was duidelijk, dat er grote twijfel zou behor] Y. zijn over een vervolg op die levering. Als het Kabinet ntja verantwoordelijkheid van de overheid zou erkennen, zofeir een precedent van jewelste scheppen. m er We zullen het er maar op houden dat de VVD weerjde een mooi politiek nummer heeft willen maken. De 9g: heeft dat eerder dit jaar ook gedaan door aanvankelijk tfhi druk te wekken zich er sterk voor te zullen maken, dat Kl korting op de uitkeringen de aow'ers zouden worden onP Ook toen wist de VVD tevoren dat haar standpunt geejstl mermeerderheid zou halen, maar dat zij er wel goedét mee zou kunnen maken. De indruk dat die partij nipri soortgelijke kans wilde benutten is nog èens versterktt het optreden van VVD-fractievoorzitter Nijpels gisteraiot laat in de tv-rubriek „Den Haag Vandaag". Óp zeer dral01"' sche en gedragen toon verklaarde hij maar niet te kur' begrijpen, dat twee grote partijen als CDA en PvdA^e niets aan de werkgelegenheid van duizenden mensen g, gen lieten liggen. bis I, DaT de afweging voor het al dan niet leveren van ofe, zeeërs aan Taiwan meer elementen bevat dan alleen dahei de werkgelegenheid, vergat Nijpels voor het gemak rw even. Gelukkig stelde zijn fractiegenoot Jacobse zich aP-1 de katheder in de Tweede Kamer anders op. Hij kwan^ met buitenlands-politieke en intern-economische argu^av ten aan. Op basis daarvan sloeg zijn balans weliswaarlt naar wél leveren van de onderzeeërs aan Taiwan, maaik betoog kwam heel wat waarachtiger over. Hij scoorde been! dien een punt door vast te stellen, dat in 1980 de toenm11"11 premier Van Agt niet binnen de muren van de Kamear*; verklaard, dat er na de toestemming voor de eerste twe^ derzeeërs geen verdere leveranties meer zouden wordi gestaan. De premier heeft dat inderdaad buiten de Kan?lo£ een persconferentie verklaard, hoewel natuurlijk het debat indertijd wel die tendens had en in Peking ook grepen is. HET Kabinet moet nu met de bewindvoerders verder| praten over de werkgelegenheid bij Wilton-Fijenoord. goed dat het Kabinet heeft toegezegd, dat dit gesprelij serieus zal zijn. Het Kabinet zal zoeken naar mogelijk^' om de werf in elk geval voor middellange termijn voci m deel op de been te houden. Het is te hopen dat zich ondïht sen nieuwe orders aandienen, die geen politieke probl6 met zich meebrengen. Pr~ Regen en wind De Bilt Al dagenlang weet zich een krachtig hogedrukge- bied te handhaven boven Frankrijk. Daaromheen stroomt zachte lucht van de zuidelijke Atlantische Oc'eaan naar onze omgeving. Vandaag brengt een uitloper van dit ho- gedrukgebied boven de Noord zee ons rustig weer. Dat zal morgen anders zijn. Een de pressie bij IJsland stuurt dan tijdelijk wat koudere lucht naar ons toe met veel wind en enige tijd regen of motregen. De wind draait dan ook naar het noordwesten. Dit betekent echter nog geen invallend winterweer. Het ziet ernaar uit dat in het weekeinde al weer opnieuw zachte lucht uit het zuidwesten wordt aange voerd. De regenkansen lijken dan echter niet groot. In de Alpen is het nu bijzonder warm. Het nulgradenniveau is er gestegen tot ongeveer 3000 meter, veel skipistes liggen rond de 2000 meter en daar is het nu ongeveer 10 graden bo ven nul. WINTERSPORT DEN HAAG Eerste kolom: gemiddelde sneeuwhoogte in cm op lage pistes, tweede ko lom: hoge pistes In verband met de hoge tem peraturen verslechteren de wintersportmogelijkheden. Ondanks dat op enkele plaat sen sneeuw is bijgevallen1^ geen ook in de gemiddeldZe terug te vinden), is de k 0j teit van de sneeuw in hetj meen slecht te noemen, vorstgrens ligt in het Alpi MS' bied op dit moment rond meter. Goede skimogeli den zijn er in Noord- hoewel daar ook de w lucht begint door te drin In de skigebieden did -huis ligt geen of niet vol de sneeuw meer om te kt wintersporten. Duitsland Duitse Alpen tot 40 Oostenrijk Vorarlgebergte 35-90 Tirol 25-70 Salzburgerland 20-70 Zwitserland Graubuenden 50-85 Berner Oberland 15-35 Wallis 40-80 De Bmd' Eelde GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1 EK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Innsbruck l.bew. Kopenhagen onbew. Mallorca Miinchen Itwi |ger \ül "lp :lr< ■JtlD l blvi tnbew. 19 10 elpi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2