0omatitl HTM-controleurs vragen wapenstok Taiwan dreigt et tegen- jLiaatregelen Stroomprijs in 1984 toch iets omhoog Bennie BON Paus oog in oog met Agca u in VS Mexico A *st bijna 0 doden Wet tweeverdieners kan op meerderheid in Senaat rekenen flS*£cid6e (Bomotit Woensdag 28 december 1983, '/be jaargang no. 22769 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 1030Ö3Bank:Amro- bank N.,V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 'per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f ,235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. Mexicaanse muziekfilm „Zoot suit" over oplossing van moord op Ned. I om 20.33 uur. Op Ned. II om 20.10 uur in de film „De paardentekenaar" krachtmeting tussen vader en zoon. Om 21.00 uur jaarover zicht en om 22.45 uur sport- overzicht. Om 20.15 uur op België 2 speelfilm „Minnaaars en zonen". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur rond 6 gra den, middagtemperatuur om streeks 8 graden. Tot matig af nemende zuidwesten wind. Zon op: 08.48, onder: 16.35; hoog water Schev.: 11.01 en 23.35; laag water; 06.22 en 19.05. federlandse zeeman ^jgt arm terug .PSTAD De toestand van de Neder- ;e zeeman J. Heitling (36) wiens rechte- door een losschietende kabel was afge- |en tijdens een vier uur durende operatie iapstad weer is aangezet, is ernstig, maar kritiek. Dit is meegedeeld door zijn igever, Smit Llloyd in Rotterdam. De boordwerktuigkundige op het bevoorra- ischip Smit Lloyd 109, verloor zijn arm :en deel van zijn been) op Kerstavond, rjhaamsdelen werden in ijs verpakt en de patiënt maar het Tijgerberg-zieken- in Kaapstad vervoerd. Pas eind deze tcn^ kan worden gezegd of de operatie ge 1 13| Kogelvrij vest niet steekvrij ROUAAN Een wa penmaker in Rouaan (Fr.) heeft gisternacht een vriend van hem zwaar gewond, toen hij een zelfgemaakt kogel vrij vest wilde demonste ren. Het vest weerstond een eerste steek met een keukenmes, maar de tweede, vanuit een ande re hoek en met wat meer kracht, niét. De vriend werd ernstig in de borst gewond naar een zieken huis gebracht. Zijn toe stand was gisteren nog kritiek. Dodelijke steekpartij NOORDWIJK De 21-jarige S.L. uit War mond is gisteravond om tien over elf na een caféruzie in 't Stippie aan De Grent door messteken om het leven gebracht. De 29-jari- ge dader J.P.H.M. uit Noordwijk kon enkele minuten later worden aangehouden. Bij de steekpartij raakten nog meer mensen ge wond, waaronder een meisje S.S. uit Leiden en een kastelein G.D. uit Noordwijk. Deze laatste deed een poging het mes van de wild om zich heen maaiende man af te pakken. Het meisje moest ernstig gewond worden op genomen in het Diaconessen ziekenhuis. Over de aard van de verwondingen was van morgen nog niet veel te zeggen. De Noord- wijkse politie stelt vandaag een verder onder zoek in. Ook over de aanleiding van de ruzie was vanmorgen nog niets bekend. Eindhovense cafés hele nieuwjaarsnacht open EINDHOVEN De Eindhovense cafés mogen de hele nieuwjaars nacht van burgemeester dr. G. Bor- rie open blijven. Dat heeft een woordvoerder van de politie giste ren meegedeeld. De politie heeft de indruk dat door het ontbreken van een sluitingstijd veel problemen worden voorkomen. In Leiden wor den in principe de normale slui tingstijden gehandhaafd. Om langer open te blijven moet met een aan vraag indienen. Een woordvoerder van de politie wijst er op dat het om een bijzondere dag gaat en men doorgaans de handen vol heeft aan andere zaken. ^DEN HAAG De contro- •wfeurs van de Haagse Tram- Mveg Maatschappij (HTM) Wensen ter bescherming te gen de toenemende agressi viteit van passagiers te wor pen uitgerust met een wa- ■wbenstok en handboeien. Dit ^verzoek staat in een brief ^aan de ondernemingsraad en de directie van de HTM. jln het schrijven, dat is on dertekend door alle 36 con troleurs, vragen zij boven dien om een verzekering te gen invaliditeit als mogelijk gevolg van vechtpartijen. Met name de recentelijk enorm toegenomen agressi viteit van de schooljeugd op het traject van de tramlij nen 8 en 9 tussen de Wou- wermanstraat en Vrederust vormt volgens HTM-woord- voerder P. Vinkenstein de directe aanleiding voor de verlangens van de 'contro leurs. In deze trams richten groepen jongeren niet al leen flinke vernielingen aan, maar zijn bedreigingen van de bij calamiteiten te hulp geroepen controleurs aan de orde van de dag. Overigens vormt deze pro blematiek volgens de HTM- woordvoerder reeds enkele jaren een onderwerp van voordurende zorg binnen het bedrijf. Hoewel de bedrijfsleiding, onder meer uit angst voor een slechte reputatie van het openbaar vervoer, ge kant is tegen het beant woorden van geweld met geweld, verwacht de heer Vinkenstein wel een posi tief resultaat van het over leg tussen ondernemings raad en directie, dat waar schijnlijk begin januari plaatsvindt. In de strijd tegen de agres sie en het zwartrijden voelt de bedrijfsleiding, evenals de ander werkgevers in het openbaar vervoer die zijn verenigd in het KNVTO, meer voor uitbreiding van het corps controleurs. Mo menteel is men bezig met de werving van door het ministerie toegezegde 20 ex tra controleurs. Bovendien worden over dit probleem in januari gesprekken ge voerd tussen de HTM-direc- tie en de Haagse politie en overweegt de bedrijfsleiding het opnieuw invoeren van mentale trainingscursussen voor de controleurs. Het gesprek tussen de paus en Achmed Ali Agca, de man die ooit een aanslag op zijn leven deed, had veel weg van een biecht. ROME Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een bezoek aan de Rebibbia-gevangenis in Rome een ontmoeting ge had met Achmed Ali Agca, de man die op 13 mei 1981 een moordaan slag op hem pleegde. „Ik heb met een broeder ge sproken die ik vergiffenis heb geschonken en die al 3>ln In-lkjHINGTON De koude- in Noord-Amerika, die nu 'el de gehele Verenigde n en een deel van Noord- jco in zijn greep heeft, mensenlevens eisen. Vol gde autoriteiten zijn sinds december in de VS 322 Mexico ruim 50 mensen of indirect door het bar- interweer om het leven jnen. il het zuiden van de VS Bexico, waar men in het k1 niet is ingesteld op kou,; ■en sneeuw, is zwaar ge- jftn. Zo was het maandag Atlanta (Georgia) min 13 ™n, een temperatuur die Inds 1935 niet meer was [ten. et noorden van Mexico zeker 50 mensen door de jge vorst om het leven ge- pn. In de staat San Luis ii is 70 procent van de te jj staande koffie verloren in: een schade van naar fting 40 miljoen gulden, ^tijging van de tempera- £it er volgens de weerdes- jigen, met uitzondering mijn vertrouwen geniet", zei de paus na afloop. Over het besprokene wil de hij niets zeggen. Het gesprek had plaats in Ag- ca's isolatiecel en duurde 21 minuten. De celdeur stond al die tijd open en personeel van de gevangenis en leden uit het gevolg van de paus konden zo de twee in het oog houden zonder dat zij iets van het ge sprek opvingen. Een woordvoerder van het Vaticaan zei na afloop, dat de paus en Agca Italiaans met el kaar hadden gesproken en dat beiden aangegrepen leken door het gesprek dat veel weg- had van een biecht. Voordat de paus de cel verliet, knielde Agca, een moslim, voor hem Door de strenge winterkoude in de VS doen zich op talrijke plaatsen ongelukken voor met ondeugdelijke of oververhitte kachels. Een kapotte installatie is waar - schijnlijk ook de oorzaak van de enorme explosie van vannacht in de stad Buffalo, waarbij zeker vijftien mensen om het leven zijn gekomen en tientallen anderen werden gewond. Op het moment dat de brandweer in een pakhuis arriveerde om een (propaan)gaslek op te sporen, deed zich een enorme ontploffing voor. Door iét zuidoosten van dé VS de kracht van de explosie werden het pakhuis, woonhuizen, een bakkerij en een kerk verwoest. Politie- en brandweerwagens werden onder het puin bedolven (foto). lord-Mexico, niet in. De sneeuw en strenge vofst bemoeilijkten het reddingswerk. f HAAG Taiwan heeft Nederland civiele orders voor een jg van meer dan 700 miljoen gulden toegezegd indien Wil- Jjenoord een vergunning zou krijgen om nog eens twee tot Inderzeeboten aan dat land te leveren. Nu het Kabinet ne- I heeft beslist over de door Wilton-Fijenoord gevraagde ex- crgunning, moet er volgens de Nederlandse delegatie die lezoek aan Taiwan heeft gebracht, wel degelijk rekening Iden worden met repercussies van Taiwanese zijde. ptieleider Dik zegt dit in het verslag over het bezoek aan >n, dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. De Kamer teert vandaag over de regeringsbeslissing. Daarbij is de lichting dat van de regering compenserende orders voor n-Fijenoord worden gevraagd. Volgens directeur Sluis is irf geholpen met een opdracht voor de bouw van twee on vers van de Walrus-klasse voor de Nederlandse marine. I Jn is ongerust over het voortbestaan van de werf en de vol- Hg van de twee voor Taiwan in aanbouw zijnde onderzeebo- 'joals gisteren al gemeld wil Taiwan een onderzoek instel bar wat er met de aanbetaling van deze onderzeeboten is 3rd. Taiwan eist dat Nederland de werf uit de surséance Jetaling haalt. na 9: Drie kwart van Taiwanese tegenorders al ge- ADVERTENTIE NA TOEZEGGINGEN AAN STAATSSECRETARIS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu staats secretaris Koning (finan- (Mi Het Motorhuis Vondellaan80, Lelden Tel 071-769313 ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk IMISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadeiaan 1 Roelofarendsveen Jelefoon 01713-2866-2073 ciën) enige toezeggingen heeft gedaan, is de kans groter geworden dat de Eerste Kamer het wets ontwerp op de tweever dieners aanneemt. Daar naast oefenen premier Lubbers en Ed Nijpels zware druk uit op de frac ties van respectievelijk CDA en VVD. Politiek Den Haag verwacht dan ook dat morgen bij de stemming juist voldoende senatoren zich vóór het plan, dat volgend jaar 530 miljoen gulden moet op brengen, zullen uitspre ken. CD A-fractievoorzitter prof. J.H. Christiaanse toonde zich gisteren tamelijk tevreden over het antwoord van de staatssecretaris op de vele schriftelijke vragen van de Eerste Kamer. Christiaanse sloot niet uit dat hij zelf en de enkele (vijf?) anderen in zijn fraaie, die aanvankelijk on overkomelijke kritiek hadden op het plan, nu vóór zullen stemmen. Samen met SGP, RPF en GPV, die het wetsont werp toejuichen, heeft het CDA dertig zetels. Er behoe ven dan nog slechts acht van de zeventien VVD'ers over de streep te worden getrokken om een meerderheid te krij gen. Christiaanse, die belasting recht doceert aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, had vooral lof voor de versoepe ling ten aanzien van alleen staande bejaarden, die bij hun kinderen intrekken of er de maaltijden gebruiken. Staats secretaris Koning is in begin sel bereid deze belastingplich tigen de zogeheten alleen staande-toeslag op de belas tingvrije som te geven. Het CDA had erop gewezen dat het afpakken van dit voordeel strijdig zou zijn met het stre ven van de regering bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig (dat wil zeggen niet in een te huis) te laten wonen. Pagina 9: Schokeffecten ma- ke*r aanvaarding onzeker neer en kuste zijn hand. Aan het einde van de ontmoeting, die ruim een kwartier duurde, mochten alleen de Italiaanse staatstelevisie en een fotograaf opnamen maken. Maar de ca- maraman mocht geen geluid opnemen. Agca kreeg voor de aanslag op het St. Pietersplein levenslang. Hij zit de meeste tijd in een ge vangenis ergens in Midden-I - talië maar voor verhoor wordt hij regelmatig naar de Rebbi- bia-gevangenis gehaald. Het is namelijk onduidelijk of hij al dan niet op eigen houtje heeft gehandeld. Vanaf zijn ziekbed had de paus vier dagen na de aanslag Agca al vergiffenis ge schonken, terwijl Agca later berouw toonde. Pagina 2; Paus bezocht ook andere gevangenen. ARNHEM Hoewel de meeste elektriciteitsbedrijven het basis tarief voor groot- en kleinverbruikers in 1984 niet verhogen, gaat de stroomprijs volgend jaar naar verwachting toch wat om hoog. Dat is een gevolg van de stijgende brandstofkosten, aldus een woordvoerder van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN). Hoewel nog niet duidelijk is hoeveel de stroomprijs volgend jaar zal stijgen, zal de stijging in elk geval achterblijven bij de gemiddelde inflatie. De elektriciteitsbedrijven hebben onlangs met het ministerie van economische zaken afgesproken dat het basistarief (dat niet afhankelijk is van de brandstofprijzen) voor kleinverbruikers volgend jaar met maximaal twee procent mag stijgen. De meeste bedrijven besloten recent echter af te zien van deze verhoging. Soms is het werkelijk wel even de moeite waard om de krant een ogenblik weg te leggen en tóch maar naar het tv-scherm te kijken. Mocht zo'n ogenblik zijn aangebroken, dan wijzen wij u daar wel even van tevoren op in onze radio- en televisierubriek. Zoals vandaag voor morgen, want dan komt Paul van Vliet weer eens op de televisie. Na Bram, Baron Taets van Avezaete en majoor Kees komt hij nu met een nieuwe creatie: Bennie, een man op zoek naar levensvreugde. Mocht u dus morgenavond behalve het lezen van de Leidse Courant niets anders om handen hebben dan kunt u vanavond lezen wat u dan te wachten staat. In de Leidse Courant; de krant die (wel) voor u uitkijkt. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1