Meeste artistieke leiders zijn niet ertrouwd met Nederlandse stukken _JLtöï Lcht arrestaties bi j Vredesdemonstraties "Elkaar werkelijk zien, dat lijkt mij de pdracht - het uitzicht van Kerstmis" Ja CeidaeSomant Bijna 400.000 geheime telefoonaansluitingen ONINGIN BEATRIX IN KERSTREDE: §g£MELS Drukker valse AH-zegels dacht aan opdracht van Albert Heijn VDOikleine klusfei. ST Ecidic Souotmt NENLAND DINSDAG 27 DECEMBER 1983 PAGINA 9 ormalig kamerlid ogd (PvdA) overleden RLEM Drs. Joop Voogd, voormalig e Kamerlid voor de Partij van de Ar- ïs gistermiddag in zijn woonplaats Haar- op 67-jarige leeftijd overleden. Hij was al tijd ernstig ziek. Voogd was van 1945 tot voor de Partij van de Arbeid lid van de enteraad van Haarlem. In 1949 werd hij ict-directeur van de Wiardi Beckmanstich- het wetenschappelijk bureau van de partij, [functie bekleedde hij tot 1963, het jaar rin hij lid van de Tweede Kamer werd. Hij vooral als woordvoerder op bij zaken als ijn, cultuur, minderheden en oorlogsslacht- j-s. In 1981 ging hij uit de Kamer. Voogd verder onder meer voorzitter van het cura- im van het weekblad Vrij Nederland, lid [het hoofdbestuur van de Vara en voorzitter ]het Centrum '45 in Oegstgeest. Drs. J. Voogd Tien gewonden bij verkeersongeluk BRUMMEN Tien mensen zijn gistermiddag gewond geraakt door een aanrijding op de afrit van de Nieuwe IJsselbrug in Brummen. Een automobilist stuurde bij het afrijden van de brug naar de linkerweghelft, in de veronderstelling dat hij op een vierbaansweg reed. Hij botste frontaal op een tegenligger. Ver volgens reden van beide richtin gen nog twee auto's op de wagens in. Vijf personen raakten zwaar gewond en vijf liepen lichte ver wondingen op. De slachtoffers werden naar diverse ziekenhui zen in de regio gebracht, aldus de politie. Premier Ghandi naar Nederland DEN HAAG De Indiase premier Indira Ghandi brengt volgend jaar een bezoek aan Nederland. Mi nister Schoo (ontwikke lingssamenwerking), mo menteel in India, heeft mevrouw Ghandi namens premier Lubbers uitgeno digd. De Indiase premier heeft de uitnodiging aan vaard. Een datum voor het bezoek moet nog worden vastgesteld, aldus zaterdag de Rijksvoorlichtings dienst. Minister Schoo ver toeft al bijna twee weken met een delegatie in India. NEGEN JAAR CEL VOOR MOORD UTRECHT Overeenkomstig de eis van de officier van justitie heeft de Utrechtse rechtbank vanmorgen de 40-jarige H.O.' uit Boxtel veroordeeld tot een gevangenis straf van negen jaar met aftrek van voor arrest. De rechtbank acht O. schuldig me deplichtig aan de moord op de 47-jarige Mehmet Motorcu in de bossen van Zeist op 26 februari dit jaar. Ook wegens mede plichtigheid aan die moord is de 39-jarige M.B. uit Boxtel al eerder veroordeeld te gen zeven jaar gevangenisstraf. De man nen hadden Motorcu met een smoes naar de bossen gelokt. Hij zou daar een gesto len video kunnen kopen. Wie de moord heeft gepleegd, is op de rechtzitting niet duidelijk geworden. Het tweetal gaf steeds elkaar de schuld. Ook het motief was niet duidelijk. DEN HAAG Een kleine 400.000 (zeven procent) van de in totaal 5,4 miljoen telefoonaansluitingen in ons land is geregistreerd als ge heim nummer. Er is de laatste tijd sprake van een flinke stijging van het aantal geheime telefoonnummers, zo blijkt uit onderzoek door het NIPO. De PTT bevestigde dinsdag deze ontwikkeling. Bescherming van de persoonlijke levenssfeer (privacy) wordt verre weg het meest genoemd als reden voor een geheim nummer. Het betreft meest particuliere nummers. Geheimhouding door de PTT van een telefoonnummer kost niets extra. De PTT is overigens niet erg gelukkig met de hoeveelheid geheime nummers. Een geheim nummer is met name lastig voor de telefonistes van 008, die bij vragen om inlichtingen over telefoon nummers steeds meer „neen" moeten verkopen, aldus de PTT -woordvoerder. ederlandstaligRepertoire Gezelschap richt zich op de vaderlandse klassieken STERDAM In sep- )}er van dit jaar werd bericht verspreid, Irin melding werd ge- tkt van de oprichting een nieuw toneel-en- ble in Amsterdam: het lerlandstalig Repertoi- Gezelschap, kortweg litiatiefnemers zijn de re- ar Roel Twijnstra en ac- Willem Becker. Eerder en ze samengewerkt in |d-hoc project „De bezoe- een versdrama van Ed hik. Nederlandstalig Repertoi- lezelschap heeft zich in- lels met twee andere wer- /an Ed Hoornik ingelaten. „De Derde" is in oktober uit gebracht, „De Ring" gaat dit weekeinde in premieère. De stukken zijn geregisseerd door Roel Twijnstra. Hij is bio loog, maar voelt zich zo sterk tot het theater aangetrokken, dat hij zich daarin grondig heeft bekwaamd. In Amerika heeft hij improvisatie-technie ken gestudeerd. Bij Peter Sthein van de Berliner Schau- bühne werkte hij als regie-as sistent. In Nederland is hij in de leer gegaan bij Erik Vos en Lodewijk de Boer. Als drama turg was hij verbonden aan to neelgroep Nyinski. Hij heeft volwassenen-poppenspel gere gisseerd. Op de toneelschool in Arnhem en op de Academie voor Expressie in Woord en Gebaar te Utrecht geeft hij les. Willem Becker, die in alle drie de stukken optreedt, heeft eveneens opleidingen in bin nen- en buitenland gevolgd. Beiden zochten ze reeds gerui me tijd naar mogelijkheden om Nederlandse stukken re gelmatig te kunnen opvoeren. Ze wilden het niet bij dat ene projekt van „De bezoeker" la ten. Tijdens het aflopen van voorstellingen in Berlijn gedu rende het Berliner Treffen werd de wens zo sterk, dat met alle energie aan de reali sering van de plannen is ge werkt. Het Nederlandstalig Repertoire Gezelschap is daar het resultaat van. Roel Twijnstra weet een hele boel redenen op te sommen, waarom het Nederlandstalig Repertoire Gezelschap be staansrecht heeft. De voor naamste overweging is deze: „Er zijn geen gezelschappen, die zich volledig met het Ne derlandse repertoire bezighou den, wel met het moderne, maar niet het klassieke. We hebben ons duidelijk beperkt tot het repertoire van de mid deleeuwen tot 1960". „Je richt niet een gezelschap op, omdat er een gat in de markt is. Maar omdat je affini teit hebt met de stukken die deel uitmaken van de Neder landse cultuur. Ik denk ook, dat er geen Nederlandse to neeltraditie is, maar dat neemt niet weg, dat er interessante eenlingen zijn". Platform Willem Becker: „En het is ook niet een gezelschap in de zin van het Publiekstheater. We maken een platform, waarop verschillende regisseurs met verschillende acteurs de moge lijkheid wordt gegeven om een stuk te doen van een Neder landse auteur". Roel Twijnstra: „Heel leuk is ook de tweeslachtigheid. Ener zijds richten we ons op het klassieke repertoire, terwijl we aan de andere kant zeggen: we gaan uit van theater, zoals het nu gemaakt wordt. Dat bete kent, dat je deze stukken tegen het licht van deze tijd houdt. En niet als museumstukken gaat neerzetten. Het is ook niet de bedoeling om een aantal high-lights uit het Nederland se repertoire te lichten en dat in een soort didactische zin aan het Nederlandse volk aan biedt". „We hebben een redactieraad je gevormd. Daarin zitten Joost Sternheim, Henk Ber- nlef en ik. Samen zijn we de vaderlandse toneelliteratuur fijn gaan lezen. Je weet niet wat je tegenkomt. Van Rhijn- vis Feith tot Slauerhoff. Er zit een rijkdom in, die wel eens verbeeld mag worden". Geen probleem Bijna alle gezelschappen heb ben het moeilijk om steeds maar weer geschikte stukken te vinden. Wat Jiet NRG be treft, is dit probleem van de baan. Willem Becker: „Ik denk niet dat het Publieksthe ater en Centrum te kampen hebben met slecht repertoire. Dat ligt voor een groot deel aan de profilering van die groepen en hoe zij denken theater te moeten maken. Bin nen de Nederlandse schrijf kunst is zich de laatste tijd eni ge kwaliteit aan het ontwikke len". Roel Twijnstra: „Er is absoluut goed repertoire. Die gezel schappen hebben het probleem om hun eigen keuzes duidelijk te maken naar de subsidiege vers en naar het publiek toe. En dan komen ze in een gekke afweging. We hebben niet echt kunstzinnig theater. Alle thea ters zijn commercieel, ook het gesubsidieerd theater, omdat de grote gezelschappen ge dwongen worden door het subsidiestelsel om een bepaal de hoeveelheid geld terug te verdienen. Vanuit die lijn kun je niet meer spreken van een geheel vrije keuze vanuit de artistieke leiding. Die zijn ook aan het schipperen". Onwetendheid „Daarnaast is er ook een grote onwetendheid. Als ik de dra maturgen afloop van de grote repertoire-gezelschappen - en het kan van Guus Rekers van het Publiekstheater tot aan to neelgroep Theater, of waar dan ook, zijn - en ik praat over het Nederlands repertoire, nou, als ze vijf stukken weten, dan is het veel. Behalve de stukken dan, die regelmatig gespeeld worden. Maar er is absoluut een lacune". „Garmt Stuiveling heeft het vroeger ook al gezegd, dat er zoveel goed toneelmateriaal is geschreven, maar dat de Ne derlandse theatermakers het op de een of andere manier niet willen zien. Dat heeft voor een deel te maken dat we die traditie, zoals in Duitsland, niet hebben om eigen klassie ken op te zoeken en op te voe- ren. En een heleboel toneel- makers gaan erg in op de trends. Op een gegeven mo ment speelt opeens iedereen Thomas Bernhard. Dat is legi tiem, maar door die gericht heid is het zeker voor geves tigde gezelschappen een hele stap, om zich dan te storten op klassiek Nederlands toneel. Het is heus onwetendheid met het vaderlandse toneelreper toire. Ik zal je een voorbeeld geven. Karst Woudstra gaat in de toekomst iets doen binnen het NRG, althans die plannen liggen er. Ik laat hem een Ne derlandstalig stuk uit de derth ger jaren lezen - ik mag nog niet vertellen wat. Hij vindt het belachelijk, dat hij het stuk nog nooit heeft gelezen. Hij zegt: „Ik wil dit absoluut gaan doen, want dit is een fantas tisch stuk". „We hebben ook nog andere stukken op het oog. Van Slau erhoff, een stuk van Multatuli, niet „Vorstenschool" dat in publikaties ten onrechte is ge-^ noemd. Dan is er nog een stuk van Paape uit 1789, dat ik toe vallig op het spoor ben geko- vouwca) van ae traditionele vredesmars bij Steenwijk. STEENWIJK In een aantal plaatsen on ons land is gedu rende het kerstweekeinde ge demonstreerd tegen de kern bewapening en voor de vrede. Vanaf het streekcentrum De Meenthe in het Steenwijk (Ov.) gingen Tweede Kerstdag vijfduizend vredesdemon- stranten te voet de vijf kilome ter lange weg naar de NAVO- -basis bij Havelterberg. In Woensdrecht ^ijn zaterdag middag acht demonstranten gearresteerd die zich met draadscharen toegang hadden verschaft tot de basis daar. In Brunssum (Limb.) namen naar schatting 75 leden van vredes groepen deel aan de traditio nele kerstmars met als eind doel de ingang van het Navo- hoofdkwartier Afcent. Vertegenwoordigers van het Oud-Strijders-Legioen hadden op de ochtend van Tweede Kerstdag bij de NAVO-basis In Steenwijk al spandoeken opgehangen gericht tegen de vredesmars met leuzen als: „Moskou lacht u toe". De Amerikaanse commandant van de basis had de toegangs hekken tot het complex afge sloten met prikkeldraad en dranghekken. In de directe omgeving van de toegangswegen tot de Ameri kaanse basis, voor deze gele genheid afgezet met prikkel draad en dranghekken, werd op uitnodiging van de organi satie het woord gevoerd door het PvdA-Tweede Kamerlid Wim Meijer. Een klein groepje onder de demonstranten maakte het hem bijna onmoge lijk zijn rede uit te spreken. De ongeveer vijftien jongelui ver weten Meijer dat het de PvdA is geweest die destijds medeve rantwoordelijk is geweest voor de opslag van kernwapens in Havelterberg. Wim Meijer verweet dit kleine groepje een ondemocratische houding maar moest zijn rede tenslotte vroegtijdig afbreken. Leden en sympathisanten van het Komjtee Afghanistan Vrij hebben zaterdagavond in Am sterdam een demonstratieve fakkeloptocht gehouden uit protest tegen de Russische be zetting van Afghanistan. On der de leus „Vrede voor Af ghanistan" trokken ongeveer honderd mensen van het Beursplein naar de Russische handelsmissie op het Museum plein. Na aankomst van de stoet werd voor het gebouw begonnen met de kerstnacht- wake. onbelf. es e (Vervolg voorpagina) f HAAG Hieronder volgt de letterlijke tekst van _ferstrede van de Koningin: kerstmis is het alsof de il staat. De dagelijkse i zetten we even van ons Vineer wij het feest vie- Éan de geboorte van Het Kerstfeest laat wereld die zo vaak lijkt in een nieuw ^en. In dat licht mogen laar zien, niet alleen hen «yjs nabij zijn, maar ook i~$n, die ver van ons af- ïSJ— dwars door alle ver- 5^1 heen. lOe zijn wij niet altijd in het leven van alledag gijl mensen soms moeite 9| te verdragen. In een H;hn materiele teruggang Ml spanningen toe. Onze Oi eving verhardt. Mensen rajn elkaar negeren, af rijen, opzij zetten, of nog k (iraagzaamheid is in de wereld, dit afgelopen jaar, weer oorzaak geweest van vele conflicten. Ook in ons ei gen land hebben zich schok kende gebeurtenissen voorge daan, waarbij zelfs een kind het slachtoffer werd. Achter uitingen van intoleran tie schuilt vaak angst: je er vaart de ander vooral als an ders en daarmee als bron van dreiging. Maar wie bang is draagt in wezen zelf het ge vaar in zich. Angst voor de an der doet ons vluchten in de af zondering van de eigen per soon, de eigen groep, de eigen cultuur. Mensen komen niet naast, maar tegenover elkaar te staan. Verdraagzaamheid, fundament van ons menselijk samenle ven, blijft steeds een grote op gave. Zelfs in een land met een lange traditie van toleran tie, moet de ruimte voor de ander en voor het anders zijn en denken, door elke gene ratie opnieuw worden vero verd. Iedere tijd wordt geconfron teerd met eigen vormen van onverdraagzaamheid. Ook vandaag staan we weer voor iSr PP W/fT\JtCH SCHOOL ZIT Jl MJV 2CDVQE, MR. U0LHES de taak in onze samenleving gestalte te geven aan toleran tie en respect voor onze mede mensen. Verdraagzaamheid vereist niet dat we geen kritiek mogen hebben, elkaar allemaal aardig moeten vinden, of volledig be grijpen. Tolerantie vraagt openheid voor het onbekende en doorbreking van het isole ment. Waar de culturen elkaar ontmoeten, hoeft geen con frontatie te ontstaan. De ont moeting van verschillende leef- en denkwerelden kan de gemeenschap als geheel verrij ken. Elk mens is even kostbaar, on geacht afkomst, ras, geloof, maatschappelijke positie of na tionaliteit. In die gelijkwaar digheid van mensen ligt de ba sis van een verdraagzame maatschappij. Verdraagzaamheid houdt ook zorg in, mee-dragen van de last van de ander. Die zorg is vooral nodig voor degenen die aan de rand van de samenle ving staan, die zich uitgescha keld voelen. Het is een eis van rechtvaardigheid dat de hele gemeenschap de zwakken draagt. Kerstmis plaatst de opdracht tot verdraagzaamheid in een verder reikend licht. Jezus noemde de ander: „de naaste". Die naaste is voorwerp van liefde. Velen worstelen met het be grip „naastenliefde" en vinden het moeilijk daaraan inhoud te geven. Onze taal kent het ge zegde: „Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doet dat ook aan een ander niet". Jezus zei het positief: behandel de mensen zoals U door hen behandeld wilt worden. Wij vragen res pect voor onze overtuiging. Laten we dat respect dan ook aan anderen geven. Wij heb ben als mens erkenning nodig en liefde. Laten we die dan ook aan anderen geven. Van het verhaal dat met Kerstmis is begonnen, vormt liefde de kern. Daarover lezen we: „De liefde is lankmoedig, zij kwetst niet, zij wordt niet verbitterd. Alles verdraagt zij". Kerstmis vraagt dat wij ons wapenen tegen onver draagzaamheid, dat wij onbe grip trachten om te zetten in respect en isolement in open heid. Om de ander te kunnen aanvaarden moeten we hem eerst zien. In een deel van Afrika begroeten mensen el kaar met ae woorden: „Ik zie je!" Elkaar werkelijk zien, dat lijkt mij de opdracht het uitzicht van Kerstmis. Ik wens U gelukkige Kerstda gen toe". DEN HAAG „Bent u nu echt zo onnozel te den ken dat Albert Heijn voor het drukken van een paar van die onnozele zegeltje bij aanklopt?" Die vraag stelde de Haagse recht bankpresident, J. van Overbeek, de 50-jarige drukker Harm uit Den Haag vanwege diens aan deel afgelopen lente in de vervalsing van ruim een miljoen AH-zegels. Verdachte knikte bevestigend: „Ik lever wel meer aan grote klanten". Dat dacht hij in april weer te doen, toen twee keuri ge, hem onbekende heren uit een dure Jaguar stapten en zijn kantoor binnenkwamen met een vel AH-zegels onder de arm. „Ik dacht waarempel dat ze van Albert Heijn zelf waren". De bezoekers wilden een drukorder plaatsen voor tien duizend vellen, in totaal een miljoen zegeltjes van een dub beltje per stuk. Harm: „Ik had nog nooit een AH-zegel ge zien". En hij nam ook niet de moeite ze te bestuderen. Niet alleen omdat hij vereerd was met zo'n opdracht, maar ook omdat hij juist een nieuwe leesbril droeg, waaraan hij nog moest wennen. Jammer was alleen dat zijn bedrijf eigenlijk dat van zijn vrouw, want Harm moest voor zijn rug uit het vak en gaf enkel nog adviezen niet beschikte over een offsetpers voor het maken van de zegels. De drukker kende wel een collega in Zoetermeer, de Sas- senheimer Paul (37), die de vereiste apparatuur in huis had. Aan deze werd de op dracht uitbesteed. Zij het dat het werk moest gebeuren in de avonduren, want de baas mocht 't niet weten. Het resul taat was een bedriegelijke ver valsing, aldus de recherche. De rechter: „Is het wel meer voorgekomen dat firma's van dat niveau u in vuurwapens uitbetaalden?" (Na een voor schot van duizend gulden dachten de klanten de reke ning van 1.700 gulden hiermee inderdaad te vereffenen.) De drukker: „Nee, ik heb ze ook meteen de deur uitgestuurd". De officier van justitie, me vrouw mr. J. Couzijn, geloofde geen woord van wat deze zei. Ze achtte hem schuldig aan valsheid in geschrifte, subsi diair uitlokking daartoe en vroeg tien maanden gevange nisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Drukker Paul hoorde twee maanden minder tegen zich eisen, met een proeftijd van twee jaar. De echte opdrachtgevers moeten nog terechtstaan. Een geldboete van 5000 gulden had de officier als eis in petto voor een wat ouder echtpaar uit Den Haag, dat voor een paar honderd gulden valse ze gelboekjes had gekregen. De man liep op 4 juni tegen de lamp in het AH-filiaal aan dfr Escamplaan. Het gezin had de zegeltjes als schadevergoeding geaccepteerd voor het total- loss van hun auto. Uitspraak over veertien dagen. PETER VIERING GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIES) IK LEVER MN LOTTO FORMULIER aLVJD OPTUD IN. ZEKER IS ZEKER f En vergeet ook het Cijferspel niet. Dit handige miniatui bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Naam Adres I Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam I Adres Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9