Schilder/kluizenaar Joan Miró overleden Rijksmusea open, maar acties gaan door 7IF7T> DE OPRUIMING KAN BEGINNEN. icaal: I; 5 b - - - - - w"vv Jrvarl Wat ons betreft gaan de feestdagen DAMES: Truien en blouses va. 29.- Rokken va. 39.- KINDEREN: Shirts vanaf 9.- Truien vana|°% nog even door. Want vandaag begint Broeken va. 49.- Japonnen va. 49.- Jacks va. 69.- Broeken vanaf 19.- de grote opruiming bij P&C. En wollen mantels va. 89.- En jurkjes en jacks vanaf 29.- Haast u wel, met zulke prijzen vliegt HEREN: Truien en shirts va. 19.- Sweatshirts v.a. 29.- alles gegarandeerd weg. Broeken va. 59.- Stretch corduroy broeken slechts 79.- Hierzijn alvast een paar voorbeelden: Regenjassen en sportkolberts vanaf 98.- PEEK&CLOPPENBll? KUNST ÊeidócSouAcwt DINSDAG 27 DECEMBER 1983 PAGIN, AMSTERDAM De drie Rijksmusea in ons land die door acties van kunstenaars tegen de drastische besnoeiing van de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) enige tijd dicht waren, zijn weer open en tot 1 januari gratis toeganke lijk. Het gaat om het Rijksmuseum en het Van Goghmuseum in Amster dam en het Rijksmuseum in Enschede. Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) heeft dit Eerste Kerstdag beslo ten. Hij wil daarmee een gebaar maken naar het publiek dat de afgelopen weken voor gesloten mu seumdeuren stond. BBK-voorzitter Henk Rij- zinga vertelde dat zijn or ganisatie de minister had gevraagd alle Rijksmusea gratis open te stellen tot 1 januari als een gebaar naar het publiek. „Onze actie was niet tegen het publiek gericht maar tegen het af breken van verworvenhe den zoals de BKR en tegen het in de hand werken van cultuurverloedering door dit kabinet", betoog de hij. Hij voegde er waarschu wend aan toe dat de kuns tenaars met hun acties te gen de drastische bezuini gingen op de BKR zullen doorgaan in elk geval tot maart/april. „Wij zullen ons nu gaan beraden op ons voorjaarsoffensief", al dus Rijzinga. Brinkman vindt kwis geen cultuur HILVERSUM - Er zijn op het departement van WVC nieu we richtlijnen in de maak over de indeling van de zendtijd. Bij algemene maatregel van bestuur zal opnieuw bepaald worden hoeveel tijd de omroe pen dienen te besteden aan in formatie en cultuur. Kwissen zullen los van de inhoud niet worden beschouwd als cultu reel of informatief. Minister Brinkman is van plan hier nauwer op te gaan toe zien. Nuttig gevolg hiervan is volgens de minister, dat de tv- zendtijd voor de NOS gelijk kan blijven zonder dergelijke uitzendingen wezenlijk in ge vaar te brengen. Tot op heden lieten de omroepen de culture le en informatieve program ma's veelal over aan de NOS. Beurzen voor debuterende schrijvers en vertalers AMSTERDAM Het Fonds voor de Lettefen heeft dit jaar ter aanmoedi ging beurzen van elk 9.000 gulden toegekend aan een aantal beginnende auteurs en litteraire vertalers. Een dergelijke beurs ontvangen de auteurs Cees van Hoore, Hedda Martens, Thomas Rosenboom, Nicolette Sma- bers en Henrik Stoute. De vertalers J. C. de Bakker en R. van Leeuwen, die als col lectief debuteerden, kregen gezamenlijk een beurs. Ook rijksmuseum Kröller-Müller weer open OTTERLO Ook het Rijksmuseum Kröller- - Müller op de Hoge Ve- luwe is weer open. Het ging vorige week dicht naar aanleiding van acties van de Beroepsvereniging van Beelende Kunste naars (BBK) tegen dras tisch ingrijpen in de Beel ende Kunstenaarsregeling (BKR). In het museum is tot 16 januari de tentoon stelling te zien van teke ningen en objecten van de landartkunstenaar Robert Smithson. Minder gebonden boeken en meer paperbacks verkocht DEN HAAG Van oktober vorig jaar tot oktober dit jaar zijn bijna 33 miljoen alge mene boeken voor 611 miljoen gulden ver kocht aan Nederlandse huishoudens. Hier mee vertoont deze verkoop een licht dalen de lijn. De daling komt voor rekening van de gebonden exemplaren, de verkoop van boeken met slappe kaft nam enigszins toe. Dit rapporteert de Speurwerk Boeken Om nibus, een voortdurend consumentenonder zoek van het NIPO voor de Stichting Speurwerk betreffende het Boek. Het aan deel van de boekhandel in de verkoop in aantallen komt op 56 procent en vertoont een stiigende tendens. De verkoop van pa perbacks nam toe in alle prijscategorieën. Mogelijke oorzaken zijn: het kleiner aanbod van gebonden boeken en het image dat ge bonden boeken relatief duur zijn. Velema voorzitter raad Ev. Omroep HILVERSUM De Stich- tingsraad van de Evangeli sche Omroep, het hoogste be leidsorgaan van de EO, heeft ds. J. H. Velema (66) gekozen tot voorzitter. Velema volgt de in februari overleden ds. Glashouwer op. Velema werkt als gereformeerd pre dikant in Nunspeet. De EO-Stichtingsraad heeft ver der mr. dr. J. Meulink (66) gekozen tot voorzitter van het het Algemeen Bestuur en het Dagelijks Bestuur van de EO. Meulink is vanaf 1968 lid van de Stichtingsraad. PALMA De Spaanse schilder Joan Miró is op Eerste Kerstdag op 90-ja- rige leeftijd in zijn woning in Palma op Majorca over leden. Zijn vrouw en an dere familieleden waren aan zijn sterfbed. De surrealist Miró, die sinds een aantal weken ziek was, ontving vorige week maandag het sacrament der zieken. Zijn zwager en zijn huisdokter, Luis Juncosa, hadden woens dag gezegd dat de schilder erg was verzwakt als gevolg van zijn hoge leeftijd en de tempe ratuursveranderingen op dit tijdstip van het jaar. In 1982 had de schilder een pacemaker gekregen en had een operatie aan beide ogen ondergaan. Schilder, graficus, beeldhouwer en keramist Joan Miró was op 20 april 1893 ge boren in Montroig in Catalo- nie. Hij studeerde aan de kunstacademie van Barcelona maar begon in 1915 al onaf hankelijk te werken. In 1919 trok hij onder de in druk van Van Gogh en Cézan- ne naar Parijs, waar hij afwis selend met Barcelona woonde en waar hij dadaïst werd en het eerste „Surrealistische Ma nifest" van de schrijver André Breton ondertekende. De Spaanse burgeroorlog werd in Miró's werk zichtbaar door de wanstaltigheid die zijn menselijke figuren aannamen. Omstreeks 1930 verliet de door fauvisme en kubisme beïn vloede Miró de herkenbare fi guratieve kunst om het werk te maken dat vandaag de dag het best bekend is, dat van de dier- en mensachtige figuurtjes met helder geel en rood als do minante kleuren. Miró heeft altijd volgehouden dat er betekenis school achter al zijn muurschilderingen - o.a. in de Verenigde Staten en Parijs - keramiek, sculpturen, etsen en litho's. „Voor mij is vorm nooit iets abstracts", zei hij altijd. „Het stelt altijd iets voor. Het is al tijd een mens, een vogel or iets anders. Schilderen is voor mij nooit vorm omwille van de vorm". Zoals Picasso was Miró sympa thisant van de republikeinen in de Spaanse burgeroorlog - hij maakte in 1937 voor de re publiek een werk dat moest hangen naast Picasso's „Guer nica" - maar in tegenstelling tot Picasso keerde hij naar het Spanje van de nationalistische overwinnaar generaal Franco terug, half als kluizenaar wo nend op Majorca. Miró werd zeer rijk, al was hij waarschijnlijk de minst com merciële van zijn grote Spaan se tijdgenoten als Picasso en Salvador Dali. In juni 1983 deed zijn schilderij "Le Port" op een veiling in Londen 961.200 pond sterling, wat voor een levend kunstenaar een re cord was. Maar de overleden kunstenaar gaf in 1975 uitdrukking aan zijn afkeer van de kunsthan del door alle doeken die hij in het Grand Palais van Parijs had tentoongesteld, te ver branden. „Schilderijen zijn geen dol lars", was zijn opvatting. In hetzelfde jaar waarin hij Bretons manifest onder schreef, 1924, maakte hij zijn eerste subjectieve, non-figura tieve werken: "Omgeploegde grond" en "Harlekijns Ker- De als mens gereserveerde en zwijgzame Miró was in 1929 in Barcelona getrouwd met (Ma ria del) Pilar Juncosa, van wie hij een dochter, Dolores, had. Reacties Salvador Dali werd van de dood van Miró op de hoopte gesteld en het had hem diep getroffen, zei Dali's vriend, de Catalaanse schilder Antonio Pitxot. Sprekende vanuit Dali's 800 jaar oude kasteel bij Figueras in Catalonie zei Pitxot dat de dood van Miró betekende dat Dali nu het prominentste overlevende lid was van de surrealistische groep van schil ders en schrijvers die in de ja ren twintig in Parijs was ge vormd. De Spaanse, 81-jarige dichter Rafael Alberti, een ander lid van de groep, zei dat de dood van Miró voor hem als een schok gekomen was en dat kunst en cultuur een groot verlies hadden geleden. „Hij hielp het schilderen van onze eeuw veranderen", zei Alberti. Koning Juan Carlos en zijn vrouw stuurden een te legram van rouwbeklag aan de weduwe van Miró. Familiekringen veronderstel den dat Miró's stoffelijk over schot zou worden begraven in Catalonie 'overeenkomstig zijn wens'. Arrestaties wegens mishandeling LEIDEN De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag een 17-jarige Leidenaar en een 17-jarige Leiderdorper aangehouden wegens mishan deling en openlijke geweldple ging. Het tweetal dwong met hun brommer een fietser op de Schipholweg tot stilstand en gaf hem een paar stompen en schoppen. Even later werd bij het viaduct van de Rijnsbur- gerweg een auto tot stoppen gedwongen, waarna het twee tal tegen de auto schopte. De bemanning van een politie auto zag dat en er werd een achtervolging ingezet. De twee jongens gingen op de Morssin gel met hun brommer onder uit en werden aangehouden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4