Twijfels over aanblijven Andropov Nieuwjaarsshow 4 Up" BON: Koningin Beatrix vraagt in kerstrede om verdraagzaamheid „Liever de cel in" liefelijke aanrijding witte Kerst Wetsvoorstel tweeverdieners ongewijzigd naar Eerste Kamer BERKEL(ZH) BEVERWIJK Meubelfabriek Oistervvijk Ook dit jaar wordt niet bezuinigd op vuurwerk «S'Seidóe Comcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Inssenummprsf 0 80 Dinsdag 27 december 1983, 75e jaargang no. 22768 HET WEER Veel bewolking met nu en dan regen. Middagtemperatuur 8 traden. Harde wind. Aan de ust mogelijk enige tijd storm. Zon op: 08.48; onder: 16.35. Schev. hoog water: 9.47 en 22.19; laag water: 5.06 en 17.51 „Sonja" gaat het op Ned. I om 21.35 uur hebben over de klei ne advertenties in kranten. Nadien om 22.35 uur Simon Wiesenthal en om 23.35 uur zaalvoetbal KNVB. Op Ned. II om 21.40 uur kunst in „Omnibus" en om 22.45 uur „Het labyrinth van de macht" over poëzie. ïeren- jschermers :ggen vlees hebben jrgiftigd HAAG Geneeskun- diensten in zeven ste- waaronder Den Haag, het ministerie van justitie ben het kerstweekeinde erp gelet op mogelijke buigingsgevallen, na F dreigement j het Dierenbe- aingsfront hebben HILVERSUM Koningin Beatrix heeft eerste kerstdag in de traditionele kerstrede via alle Hilversumse radiozenders gepleit voor ver draagzaamheid en tolerantie. Haar hele toe spraak was hieraan gewijd. „In een tijd van materiële teruggang nemen de spanningen toe. Onze samenleving verhardt", aldus de konin gin. Volgens haar „staan we ook vandaag weer voor de taak in onze samenleving gestalte te ge ven aan tolerantie en respect voor onze mede mensen". De koningin stelde in haar boodschap vast dat onverdraagzaamheid het afgelopen jaar weer oorzaak was van vele conflicten. „Ook in ons land deden zich schokkende gebeurtenissen voor, waarbij zelfs een kind slachtoffer werd", aldus Beatrix. De koningin verduidelijkte de laatste zinsnede niet. Mogelijk doelde zij op de dood van de 15-jarige Kerwin Duinmeijer, die in augustus in Amsterdam werd doodgestoken door een leeftijdgenoot, naar diens zeggen lou ter omdat Kerwin Antilliaan was. Verdraag zaamheid blijft steeds een grote opgave. Zelfs in een land met een lange traditie van tolerantie moet de ruimte voor de ander en voor het an ders zijn en denken, door elke generatie op nieuw worden veroverd, aldus de vorstin. Pagina 9: De letterlijke tekst van de kerstre de van de koningin: jiftigd. Deze |nisatie had af in vrijdag in in Leeuwar- geposte brief aarschuwd dat len aantal su- aarkten in steden pak- an met kal- kip en ko- waren inge- an met strych- een vergif binnen 10 tot ■ninuten dode- kan zijn. Het t schreef op manier een e te willen en aan de matige con- atie van die tijdens het jlfeest. Tot waren tipt. ministerie J volksgezond- I noê geen ge* 'schaén van moge- de ft' strychnine- e thfiftiging be- lige.d. Geen rede bewijs dat 'ement is uit- Vanóerd. SWEEK: denken (aZa wielen nTtihanon ring-Reagan vc*reert op een Libanon blij- .e3 op te delen en zin^ en israëi toe laan hun troe- tin dat land te jhaven. Dit (jft het Ameri- weekblad Sweek. Ameri- „Reifiweek zegt dat i mal' ambtenaren Je^fe regering-Re- bijeej de hoop heb- 198lopgegeven dat ie Indent Amin Ge- at <£1 in staat zal ird f'jn invloed tot en diP Beiroet uit te i, vejen. Volgens aflad wordt be- of het moge- t def het land op te tussen diverse ldt, éserende lokale en te erken- u dat Syrische 1979pn het oosten, Iraëlische mili- in cji het zuiden lar)n bezetten, aa; Ondanks versterking positie MOSKOU Het opnieuw ontbreken gisteren van Sovjetleider Joeri Andro pov op een belangrijke vergadering van de lei ding in de Sovjet-Unie heeft nieuwe twijfel doen rijzen aan zijn vermogen om lang aan de top van het Kremlin te blijven. Niettemin keurde het cen trale comité van de partij gisteren benoemingen goed van een aantal be schermelingen van An dropov in het politburo, het voornaamste beleids orgaan in de Sovjet-Unie. Waarnemers leidden daaruit af, dat hij ondanks zijn ziekte de touwtjes nog stevig in handen heeft. Sommige westelijke diploma ten menen echter, dat er gro tere druk binnen de partij tot aftreden van Andropov kan ontstaan, nu de Sovjetleider al bijna vier en een halve maand niet meer in het openbaar is verschenen, waarschijnlijk als gevolg van een ernstige nier kwaal. Zijn voortdurende ont breken wordt geen probleem geacht naar het binnenland toe, maar wel op internatio naal vlak. Andropov zei in een bood schap, die namens hem aan het centrale comité werd voor gelezen, diep te betreuren, dat hij de voltallige vergadering „door tijdelijke oorzaken" niet zou kunnen bijwonen. In zijn toespraak leverde Andropvo scherpe kritiek op de Verenig de Staten, waaraan hij de ver scherping van de internationa le situatie toeschreef. Zijn toe spraak ging echter voorname lijk over de economische situa tie in de Sovjet-Unie, die vol gens hem substantieel is ge groeid. Pag 11: Andropov steekt di recte tegenstanders de loef af MARSEILLE In de kerstnacht vervoegde zich bij de politie van Marseille een bejaarde man, die verzocht de nacht in een van de cellen van het bureau door te mo gen brengen. De man, de 67-jarige Félix Raynal, vertelde dat hij 26 jaar van zijn leven in de cel had ge zeten en niet meer kon wennen aan zijn nu zes maanden oude vrij heid. Daarom had hij afgelopen donderdag geprobeerd een juwelier te beroven. De politie nam contact met de juwelier op en deze beves tigde dat de man op 22 december had geprobeerd een overval te ple gen. De juwelier had geen aangifte gedaan omdat hij de „oude en zieli ge" dader, die bovendien bij het. eerste het beste onraad was ge vlucht, vanwege het kerstfeest had willen ontzien. Raynal mocht de kerstnacht in de cel doorbrengen. vaLjarige A. Camar uit Noordwijk is in de nacht van Eerste op ymurjje Kerstdag om het leven gekomen bij een aanrijding op r einejeg 44. De man reed in de richting Amsterdam. Zijn auto 1978ter hoogte van de Plesmanlaan van achteren aangereden een auto die werd bestuurd door een 28-jarige Leiderdor- -8d "liet slachtoffer overleed ter plekke aan zijn verwondingen. Domjandweer moest er aan te pas komen om hem uit zijn auto heë|en. De Leiderdorper, die aan hechtwonden in zijn gezicht exPajbehandeld, verklaarde dat hij de auto van de Noordwijker le Ml*inhalen en dat deze plotseling naar links ging. De Leider- se X5jr zou 110 kilometer per uur gereden hebben, maar de poli- jy \°Jeft de nodige twijfels over deze verklaring, gezien de spo- fje 0p wegdek werd aangetroffen. De auto van de Lei- schryper kwam 150 meter verderop tot stilstand en hij zou met (J5aaIfioge snelheid hebben gereden. De Leiderdorper moest een Iproef ondergaan. Het verkeer werd een uur omgeleid. Op to: De auto van de Noordwijker. Violet Carson (Ena Sharpies van Coronation Street) overleden LONDEN - Op Tweede Kerstdag overleed op 80-jarige leeftijd de Britse actrice Violet Car son, die vooral bekend werd door haar rol van Ena Sharpies in de tv-serie „Coronation Street". Zij speelde daarin de buurtklessebes, die alles van iedereen wist en vermanend rond ging. Zij stond in meer dan 2000 afleve ringen. Zij kreeg bij haar leven al verschil lende onderscheidingen. filtth Europa beleefde de warmste Kerstmis sinds jaren; Amerika een van de koudste. In Florida (met p»* nor(yAnc een klimaat als de Costa Brava) bevroren de sinaasappelen aan de bomen. Met slechts een paar JJlJIld I1CI gCllo onbedekte oogspleetjes waagde men zich buiten, anders dan de brandweerman in Boston die -j-, met zijn straalpijp een sprookje schiep. 111 liilirOpH Warmste kerstnacht sinds 1920 DE BILT Kerstmis 1983 is voor heel Europa uitzonderlijk zacht geweest. In De Bilt werd dit jaar de warmste kerstnacht sinds 1920 geregistreerd. In de nacht van zaterdag op zondag was de minimumtemperatuur 9,9 graden, in 1920 was dat 7,3 graden, aldus een woordvoer der van het KNMI. Zondag was de hoogste temperatuur 10,9 graden, net iets onder het record van 25 december 1974, toen het 11,5 graden was. Gis teren was het 7,6 graden tegen 12,1 in 1974. Normaal is het op beide kerstdagen rond 5 gra den. Voor de komende dagen voorspellen de weerkundigen veel regen en voor de tijd van het jaar uitzonderlijk zachte temperaturen. DEN HAAG Door tempera turen die eerder aan lente de den denken werd het dit jaar in Europa (met uitzondering van Scandinavië benoorden Stockholm) vrijwel nergens een witte Kerst.In de Alpen konden wintersportliefhebbers pas boven de tweeduizend me ter aan hun trekken komen, al was het daar volgens het KNMI stralend weer. Zelfs in Moskou, waar het anders 20 graden vriest, was zaterdag geen sneeuwvlok te bekennen. Het was er vijf graden boven nul. Aan de noordkant van de Alpen regende het, vooral in het zuiden van Beieren. Ook in ons land was het re genachtig en bewolkt. Neder land stond evenals de rest van Noordwest-Europa tot onge veer Midden-Zweden onder invloed van een stroming van subtropische zeelucht vanaf de Azoren. In Spanje was het 20 graden. Ook in Italië scheen de zon zonder enige wolk aan de hemel. Mfaaf in de VS was het zaterdag in tal van gebie den in het noorden en oosten kouder dan het ooit sinds vijf tig jaar. In de staten Montana en North Dakota daalde het kwik tot 45 graden onder nul. In de subtropische staat Flori da vroren gisteren de sinaas appelen van de bomen. DEN HAAG De rege ring heeft geen wijzigin gen aangebracht in het wetsvoorstel rond de tweeverdieners na de kri tiek van de regeringsfrac ties in de Eerste Kamer. De Senaat behandelt het wetsvoorstel morgen en premier Lubbers houdt de betreffende bewindslie den, ondanks de kerstva kanties, achter de hand om het wetsvoorstel te verdedigen. In de schriftelijke voorberei ding van het debat is ook door regeringspartijen veel princi piële kritiek geuit. Zo twijfel de het CDA aan het „recht vaardigheidsaspect" van het voorstel, gezien de uitwerking voor de lage inkomens. De VVD-fractie vreesde dat het voorstel de emancipatie van de vrouw zou schaden, doordat in veel gevallen de belastingdruk fors zal toenemen als een part ner gaat werken. Andere be zwaren gelden de aantasting van de privacy en de uitvoer baarheid (de controle van de juistheid van de door de belas tingplichtige verstrekte gege vens). Gevreesd wordt voor een toename van -belasting fraude. De regering ontkent niet dat nadelen verbonden zijn aan het wetsvoorstel, maar stelt dat de voordelen daartegenop wegen. Uitvoering van de nieuwe wet moet meer dan een half miljard gulden ople veren over 1984. Toch ontkent de regering dat het gaat om een wet die het financierings tekort moet terugdringen. Het gaat er vooral om de structuur van de loon- en de inkomsten belasting aan te passen aan de maatschappelijke ontwikkelin gen, d.w.z. een gelijke behan deling van man en vrouw. De CDA-fractie had onder meer de vrees geuit dat door invoering van het wetsont werp mensen die bejaarde ou ders in huis nemen of thuis een gehandicapt kind ouder dan 27 jaar verzorgen er hard op achteruit zouden gaan. De regering stelt dat dit geen ge volgen hoeft te hebben. Jesse Jackson naar Syrië voor vrijlating piloot WASHINGTON De zwarte Amerikaanse predikant en presidentskandidaat Jesse Jackson gaat eind deze week naar Syrië. Daar wil hij probe ren de vrijlating te bewerk stelligen van een Amerikaanse piloot, die sinds drie weken wordt vastgehouden door de Syriërs. Jackson is, aldus een medewerker, uitgenodigd door de Syrische regering. Jackson verwijt de regering-Reagan dat ze niet genoeg doet om lui tenant Robert Goodman vrij te krijgen. Het Witte Huis toonde zich niet gelukkig met de ko mende reis van Jackson. Een woordvoerder van de regering zei dat via diplomatieke kana len alle pogingen ondernomen worden om de piloot vrij te krijgen. ADVERTENTIE met o.a. nieuwe modellen voor nieuwe prijzen. Kom eiken kijken in Noordcindseweg 116, tel. 01891-4670, (koopavond vrijdag). Parallelweg 100. Meubelboulevard, tel. 02510-26923. (koopavcrd donderdag). Toonzalen in: Amsterdam,Berkel(Z-H), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo(O), Hulst.Oisterwijk, Roosendaal, Toonaangevend in eiken. AMSTERDAM Neder land bezuinigt ook dit jaar niet op vuurwerk. Die conclusie trekt de Stich ting Consument en Veilig heid halverwege deze maand gehouden steek proef in 885 gezinnen. Het onderzoek wees uit dat rond 15 december al in één op de zes gezinnen vuurwerk was besteld of buiten de officie- Ie kanalen om gekocht. Dit was opvallend vaker het geval in de grote steden en in het oosten van het land dan in an dere delen van Nederland. Het meeste vuurwerk wordt gekocht door gezinnen met een of meer kinderen, meestal door de vader (60 procent) maar ook door kinderen (40 procent). Het ontsteken van vuurwerk gebeurt in 53 pro cent van de gevallen door kin deren. Jaarlijks gebeuren ruim 1.600 ernstige ongevallen met vuur werk. In zes van de tien geval len betreft het jeugd (5-19 jaar). In Amsterdam heeft de politie in een wooonhuis 800 kilo Chi nees vuurwerk in beslag geno men. Tegen de 72-jarige is pro- ces-verbaal opgemaakt. In Purmerend hebben met vuurwerk spelende kinderen zaterdagmiddag een uitslaande brand veroorzaakt in de sport hal de Karrekiet. De schade wordt geraamd op bijna een miljoen gulden. II Nu de „derde kerstdag" inmiddels al weer bijna voorbij is, naderen wij al rap het einde van dit veelbewogen jaar. Tijd om terug te blikken en vooral om vooruit te zien. In de rubriek „In en om de kas" beginnen we daar vandaag al mee. En net zoals elk jaar zien we weer hetzelfde beeld: ook bij de sierteeltexport waren er weer mee- en tegenvallers, ups en downs. Gelukkig kunnen wij ook voor degenen, die vandaag deze krant als los nummer hebben gekocht melding maken van een „up". Geen „warming-" of „7-" maar zelfs een 14-up". Vult U de bon die hieronder staat maar eens in en U weet weldra wat wij bedoelen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1