DMERKELUKE PRIJZEN BK Hll China in de ban van campagne tegen geestelijke vervuiling r e S Ef China eert Mao op 90ste geboortedag EE BH3h Zuid-Afrika bezet Angolese stad Pakken NU EFH1 v.a. U42Ï?0 ede i het is C ftenr fne 1 Zwe ende i var ie di dark hur rers Shetland truif s NU v.a. Jacquard trui« c! NU ■cTjfder. v.a. Ki4ne, (spelt Ie thapp lel lig 1 de l-Cup Én ja de z I tact Zwt Flight jacks zest NU Regenjassei NU Pigsp.lit suèd jacks Nappa leren jacks NU Hemden lite I stad rslag tw< erdei weds irwi ildan Corduroy jeaO Kolberts Mannen slagen bfe quenties vandien. En in dit op zicht is er niet veel veranderd sinds Mao. Op de een of ande re manier is in het buitenland de indruk ontstaan dat Mao's opvolger Deng Xiaoping niet alleen „pragmatisch" is als het om economische hervormin gen gaat, maar ook erg „libe raal" inzake decentralisatie van de politieke structuur. Niets is echter minder waar. De paar hervormingsvoorstel len die tussen 1979 en 1981 zijn gelanceerd door de hervor- mingsgezinden in de partij, zijn zonder een spoor achter te laten in het niets verdwenen. In het hedendaagse China lijkt zich momenteel juist een ge heel tegengestelde ontwikke ling te voltrekken. De huidige leiders, of ze nou „rechts" of „links" worden genoemd, lij ken eensgezind op te roepen tot een terugkeer naar de oude Chinese waarden zoals gehoor zaamheid aan de partij, plichtsbesef op het werk, lief de voor het vaderland en een meedogenloos optreden tegen 'misdadigers. Dit zijn de voor naamste elementen van het morele reveil waarnaar mo menteel wordt gestreefd in de campagne tegen geestelijke vervuiling. Terrein prijsgegeven Hoezeer Deng is teruggeko men van de hervormende be nadering van 1979-'80, waar van hij volgens sommigen zelf een groot voorstander zou zijn geweest, is momenteel onder werp van verhitte discussie in China. Dengs aanhangers on der de intelligentsia zijn bang dat hij terrein heeft prijsgege ven aan de reactionaire bu reaucraten, die nog steeds sterk vertegenwoordigd zijn in de partij en de strijdkrachten. „Waarom moest oude Deng wijken?", vragen ze bezorgd. De campagne tegen geestelijke vervuiling zal met name nade lige gevolgen hebben voor de sociale wetenschappen die mede door toedoen van Deng net weer een beetje in op komst waren gekomen na tij dens de Culturele Revolutie naar het verdomhoekje te zijn verbannen. Dit is een hoge prijs voor het herstel van de eenheid binnen de Communis tische Partij. Maar afgezien van de druk uit de partij moeten ook de veran deringen die zich sinds 1979 hebben voorgedaan op het po litieke en economische front de hervormingsplannen van Deng hebben ondermijnd. Toegegeven, China's economie heeft er in jaren niet zo goed voorgestaan, maar de structu rele hervormingen die met succes zijn doorgevoerd, heb ben alleen betrekking op de landbouw, niet op de industrie. Het centrale gezag in Peking heeft dit jaar een lijst van klachten geproduceerd over de bedroevende kwaliteiten van de managers in de industrie, over de enorme verspilling en het ontbreken van goede fi nanciële prikkels om de arbei ders tot betere prestaties te verleiden. De staat, zo zeggen de beleidsmakers in Peking, komt geld tekort, terwijl er in de provincies miljoenen wor den verkwist aan grootse, irra tionele projecten. In werkelijkheid is het zo dat het bestuurlijke en technische niveau van de plaatselijke lei ders en managers onvoldoende is om effectief op de stroom economische hervormingen te reageren. De noodzaak om weer greep te krijgen op het economische beleid verklaart derhalve waarom de leiders ervoor terugdeinzen om poli tiek gezag af te staan. De meest gehoorde klacht over de plaatselijke functionarissen van de Communistische Partij is toch al dat ze gewoon niet doen wat hun wordt opgedra gen. Ondertussen verspreiden zich buiten de partij steeds meer van het buitenland overgeno men ideeën. De moraal onder de jongeren wordt losser en het cynisme onder de arbei ders groter. Daar komt bij dat China nu ook kampt met een regelrecht law-and-order-pro- bleem. Het gezag van de partij Herkozen Japanse premier handhaaft pro-Westerse koers TOKIO De Japanse premier. Nakasone, heeft gisteravond een bijna geheel nieuw kabi net gevormd. Eerder op de dag was hij door het parlement in zijn ambt herkozen. Slechts twee ministers blijven op hun, overigens belangrijke, posten gehandhaafd. Het zijn minister Abe op bui tenlandse zaken en Ta- keshita op financien. Volgens politieke waar- nemers duidt de hand having van Abe erop dat Nakasone zijn pro-wes terse politiek, ook op het gebied van de defensie, wil voortzetten. Na twee maanden van politieke chaos, als ge volg van het omkopings schandaal rond oud-pre mier Tanaka, moet Na kasone nu met een ver kleinde meerderheid in het parlement proberen zijn beleid uit te voeren. Dat beleid voorziet in een krappe begroting en beoogt het hoofd te bie den aan de harde eisen van Europa en de Vere nigde Staten om de Ja panse binnenlandse markt verder open te stellen voor buitenland se produkten. Nakasone's terugkeer als premier kon worden verzekerd door een overeenkomst van de regerende Liberaal De mocratische Partij (LDP) met de kleine acht zetels tellende Nieuwe Liberale Club (NLC). De alliantie, die enkele uren voor de stemming in het Lager huis tot stand kwam. geeft de LDP extra ze tels genoeg om de con trole in de belangrijkse budgetcommissie en de meeste van de andere achttien commissies in het Lagerhuis te behou den. Door de verrrassen- de overeenkomst be schikt Nakasone over een stabiele parlemen taire meerderheid van 267 van de 511 zetels. Om de eenheid in zijn eigen partij te handha ven neeft Nakasone moeten beloven dat hij de invloed van de factie van ex-premier Tanaka, die is veroordeeld we gens corruptie, teniet zal doen. De factie van Ta naka, die zelf als onaf hankelijke in het parle ment zit, is de grootste in de LDP. VS nemen eerste stap naar terugtrekking uit Unesco WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft be sloten een eerste stap te zetten naar terugtrek king van de Verenigde Staten uit de Unesco, de organisatie voor onder wijs en wetenschappen van de Verenigde Na ties. Verwacht wordt dat de terugtrekking van de V.S. op oudejaarsavond officieel zal worden aa- gekondigd. Dit zou de weg vrij maken voor een daadwerkelijke te rugtrekking eind 1984. Er wordt echter ook re kening gehouden met de mogelijkheid dat het nu genomen besluit niet meer behelst dan een se rieus dreigement met het oogmerk druk uit oefenen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft la ten weten dat Reagan tot de „eerste stap" is overgegaan op aanbeve ling van zijn minister van buitenlandse zaken George Shultz. Op zijn ministerie zou algemeen de overtuiging hebben postgevat dat de Unesco te veel politiek gericht is en verkeerd wordt be stuurd. Zoals ook geldt voor de Verenigde Na ties zelf, wordt de Unes co vaak gedomineerd door een blok van lan den waarvan het beleid haaks staat op dat van Washington. De V.S. leveren een con tributie die ongeveer eenvierde dekt van de 200 miljoen dollar belo pende begroting van de Unesco. HET DELTA-DUEL ^INNENLAND/BUITENLAND£eidoe(5oumnt PEKING China herdenkt dezer dagen de 90e geboortedag (26 december) van de grondlegger van communistisch China, Mao Zedong. Na de kritiek op Mao van een paar jaar geleden zijn de herdenkingen van nu opmerkelijk groot opgezet. In kranten wordt volop aandacht besteed aan de „grootste en prominenste" persoonlijkheid in China van deze eeuw genoemd. „De bijdra gen van kameraad Mao zijn onsterfelijk en zijn ideeën schitteren nog steeds", aldus de partijleider van dit moment, Hu Yaobang. Een aantal Chinese kranten heeft zondag enkele van de 372 brieven gepubliceerd, die Mao tussen 1920 en 1965 heeft geschre ven. Het merendeel van die brieven is nooit gepubliceerd. Ook de televisie en de bioscopen in de Volksrepubliek vertonen erg veel stukken en films die direct of indirect gewijd zijn aan de grondlegger van communistisch China. In de meeste gevallen komt Mao er goed vanaf, althans, zijn fou- ten worden verdoezeld of perioden waarin het China bepaald slecht ging zijn gewoon weggelaten. Een van die perioden is de Grote Sprong Voorwaarts tussen 1958 en 1961, toen Mao met een shocktherapie China in een klap tot een moderne staat wilde verheffen. Daarvoor kreeg de in dustriële ontwikkeling prioriteit boven de landbouw. Dat plan heeft naar nu pas is gebleken aan 12 tot 24 miljoen Chinezen het leven gekost. Het statistisch jaarboek over 1983, waarin voor het eerst sinds de oprichting van de Volksrepubliek in 1949 bevol kingscijfers staan, toont aan dat tussen 1958 en 1961 de bevol kingsgroei in China stagneerde. In één jaar was er zelfs sprake van een daling van de bevolking. Vermoed wordt dat de meeste van de tussen de 12 en 14 miljoen slachtoffers uit die jaren zijn verhongerd. In die jaren was China niet in een oorlog gewik keld, waren er geen grote interne twisten en het land werd evenmin door epidemieën geplaagd. Wel waren er grote misoog sten. SUSKEENWISKE LISSABON /JOHANNES BURG Het Zuidafri- kaanse leger heeft op 22 december de Angolese stad Cassinga in de zuid oostelijke provincie Huila bezet. Dat heeft het Ango lese persbureau Angop gisteren bekendgemaakt. Zondag had Angop al melding gemaakt van een bombarde menten die door Zuidafrikaan- se vliegtuigen waren uitge voerd op drie andere steden in het zuiden van Angola. Eerdei had de Zuidafrikaanse stafchei Viljoep gezegd dat zijn troepen bezig waren aan een „beperk te" campagne in Angola tegen guerrillastrijders van de Nami- bische bevrijdingsbeweging Swapo. PEKING De Chinese provincie Fujian werd on langs vereerd met hoog bezoek. Premier Zhao Ziyang arriveerde voor een inspectieronde met in zijn kielzog vice-premier Li Xiannian. Bossen, vis- kwekerijen, rijstvelden, si- garettenfabrieken, havens en vliegvelden, alles werd door premier Zhao en vice-premier Li aan een grondig onderzoek onder worpen. Aan het slot van hun ronde gaven de be langrijke bezoekers enke le „instructies" om vervol gens onverwijld terug te reizen naar Peking. Een maand na het bezoek wa ren de provinciale leiders van Fujian nog steeds niet hele maal van de schrik bekomen. Dit gold met name voor de Chinezen, belast met de lei ding over de nieuwe Speciale Economische Zone in het zui den van Fujian, vlakbij de ha venstad Xiamen, vroeger Amoy geheten. Momenteel is de zone niet veel meer dan een groot, stoffig industrieter rein, dat nog maar nauwelijks voor bebouwing geschikt is. Pas twee of drie buitenlandse bedrijven hebben toegehapt bij het vooruitzicht van goedkope Chinese arbeidskrachten en belastingvoordelen. Maar premier Zhao wist pre cies waar de autoriteiten van Xiamen naar moesten streven. Dus vertelde hij dat. Het be langrijkste doel van de zone is niet om de plaatselijke werk loosheid op te lossen of hoge produktiecijfers te halen, aldus premier Zhao. Het belangrijk ste doel is „om bedrijven met veel technologie en bestuurlij ke deskundigheid aan te trek ken en de zone te maken tot een etalage voor wereldtech nologie en managerscapacitei ten". Met andere woorden de zone heeft niet zozeer behoefte aan fabrieken waar fruit wordt ingeblikt alswel aan be drijven waar computers in el kaar worden gezet. „We hebben nog niet in detail uitgewerkt hoe we de instruc ties van de centrale leiders moeten uitwerken", zeggen de managers van de zone veront schuldigend. „Maar we zijn er van overtuigd dat de omstan digheden erg gunstig zijn". Het verhaal illustreert een be kende ontwikkeling van het China na Mao, maar daarnaast legt het ook de vinger op iets dat in het buitenland minder goed wordt begrepen. Iedereen weet inmiddels dat de Chine zen vastbesloten zijn hun land te moderniseren met behulp van buitenlandse technologie, een streven dat eindelijk enig resultaat begint op te leveren. Minder bekend is echter dat de technologische modernise ringen zijn gekoppeld aan een systeem van gecentraliseerd gezag met alle politieke conse- wordt door veel Chinezen niet meer als vanzelfsprekend aan vaard. Begrijpelijk dus dat de oude heren in Peking zich zor gen maken en proberen het vertrouwen in de partij te her stellen. Ze willen dit onder meer bereiken door een cam pagne tegen de misdaad en het houden van massale executies. Over het algemeen lijkt deze campagne te worden toege juicht, hoewel er ook een min derheid is die er nog verder door vervreemd raakt. Nadeel is wel dat de campagne de her vormende geest ondermijnt. Buitenlandse ideeën, zo heet het nu, moeten worden beoor deeld naar de norm of ze „al dan niet China's doel dienen". Maar wanneer het buitenland nu wel en wanneer het nu niet China's doel dient, zal wel al tijd een dilemma blijven zoals het trouwens al bijna ander halve eeuw een dilemma is. Een student in Peking, die een aantal jaren in het buitenland heeft gestudeerd, vat samen hoe hij de tegenstelling ziet tussen de huidige pogingen van de leiders om de oude waarden te herstellen en de gevolgen van de nieuwe we reld. „Ik houd mezelf constant voor", zegt hij, „dat China twee heel verschillende tradi ties heeft. De een is de Chine se bureaucratische beschaving vanaf Confucius en de ander is het Russische politieke model. Het is geen toeval dat de twee aardig op elkaar aansluiten. Dat maakt China groot. Maar, zo laat hij er hoopvol op vol gen, „er zijn nu veel jonge mensen die een serieuze studie maken van het marxisme en andere economische en politie ke theorieën. Zij die nu in het buitenland zijn of er zijn ge weest zullen een enorme in vloed gaan uitoefenen op Chi na's toekomst". Het is een optimistische kijk op een samenleving die voor enorme economische proble men staat en wordt geregeerd door een elite voor wie „be vrijding van gedachten" heel duidelijke grenzen heeft. JOHN GITTINGS Copyright The Guardian DINSDAG 27 DECEMBER 1983 PAGINjPÜ In Peking werd gisteren, op de 90e geboortedag van Mao, het mausoleum van de grondlegger van de Chinese Volksrepubliek heropend. De eersten die langs het gebalsemde lichaam van Mao liepen waren de „sterke mannen van dit moment, onder wie Deng Xiaoping (links). Het mausoleum van Mao was enige tijd om niet bekende redenen gesloten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12