Belgische oorlogsmisdadiger Werkte voor de Amerikanen Kerst in Libanon: ruim 50 doden Walesa: Aantal gevangenen is slechts tijdelijk vrij Plastisch chirurg wil pogen ontvoerde ,oor aan te naaien lick-concern moet alsnog alf miljard belasting betalen (UITENLAND £eidae6owq/nt DINSDAG 27 DECEMBER 1983 PAGINA 11 Time: Reagan en Andropov mannen van het jaar 83 NEW YORK De presiden ten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, Reagan en Andrpov, ziin door het Ameri kaanse weekblad Time aange wezen als „mannen van het jaar 1983". De verslechtering van de Amerikaans-Russische betrekkingen hebben de be richtgeving in 1983 overscha duwd en de beide mannen hebben deze verslechtering ge symboliseerd, aldus Time. De eerste door Time gekozen man van het jaar was de vlieger Charles Lindbergh in 1927. Vorig jaar werd de computer aangewezen als „man van het jaar". Veel doden bij nieuwe aardbeving in Guinee DAKAR Een nieuwe aard beving in de Westafrikaanse staat Guinee heeft zondagmor gen het leven gekost aan ten minste 143 mensen. Ruim 200 mensen raakten ernstig ge wond. De schok deed zich voor bij Koumbia in het noor den van het land. Woensdag deed zich de eerste beving voor in dit gebied. De schok met een kracht van 6,3 op de schaal van Richter kostte toen aan tenminste 300 mensen het leven. Sinds die tijd hebben zich dagelijks bevingen voor gedaan. WARSCHAU Van de 30 politieke gevangenen die dit weekeinde op ver zoek van de katholieke kerk door de Poolse rege ring zijn vrijgelaten, is een aantal slechts tijdelijk in vrijheid gesteld. Lech Walesa, de leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, heeft dit gezegd in een gesprek met westerse jour nalisten. Volgens Walesa moet een aantal gevangenen uit Gdansk zich op 10 januari weer melden aan de gevange nispoort. Een woordvoerder van de Poolse katholieke pri maat Jozef Glemp, die de vrij lating van de groep in de kerstnacht bekendmaakte, weigerde commentaar te ge ven op Walesa's uitspraken. De regering wilde ook niet re ageren. Arafat belooft verandering in politiek PLO SANAA/BEIROET PLO- -leider Jasser Arafat heeft een radicale verandering van de Palestijnse politiek aangekon digd. Hij sprak hierover in Sa naa, de hoofdstad van Noord- -Jemen, waar hij gisteren met duizend volgelingen aan kwam. Arafat zei dat hij bin nenkort uit de doeken zal doen hoe die wijzigingen er uitzien. „Er zullen nieuwe trends komen voor Palestijnse acties", aldus de PLO-voorzit- ter. Eerder had Arafat zijn ont moeting met de Egyptische president Moebarak „een keerpunt in de koers van de Palestijnse zaak" genoemd. Hij hekelde degenen, die dat be zoek hebben veroordeeld. Daaronder zijn ook nogal wat groepen binnen de PLO. Zo heeft de radicale Palestijnse leider Habash, die tot voor kort geen standpunt had inge nomen in de strijd tussen voor- en tegenstanders van Arafat, gezegd dat de PLO-lei- der „de Palestijnse zaak heeft verraden". In een reactie op die veroordelingen zei Arafat gisteren: „Ik luister niet naar wat de slaven van Rome zeg gen. Ik luister slechts naar de stemmen van eerzame men sen". Volgens Palestijnse bronnen zit Arafat vandaag een verga dering voor van het militaire comité van de PLO. Hij zal dan, zo wordt verwacht, ver slag doen van zijn besprekin gen met Moebarak. Ook zal de situatie worden besproken die is ontstaan na de evacuatie van Arafat en zijn getrouwen uit het Libanese Tripoli. Later deze week brengt hij een be zoek aan de Saoedische koning Fahd en mogelijk gaat hij ook naar Jordanië voor een ge sprek met koning Hoessein. ÉFGHAANS VERZET HEEFT EIGEN KORTE-GOLF ZENDER JLAMABAD Het verzet in Afghanistan heeft zondaga- Ind, vier jaar na de Russische inval, zijn eerste binnenland- I radio-uitzending op de korte golf verzorgd. „Radio Vrij oedjaheddin", die helder en duidelijk werd opgevangen in Pakistaanse hoofdstad Islamabad, zond een half uur uit in twee belangrijkste talen van Afghanistan, via een clan- »stiene zender op ruim 3.000 meter hoogte in de bergen in »t oosten van het land. Dank zij de medewerking van een ranse technicus en een lid van de Franse vereniging „De tienden van Afghanistan" (die de zender van 500 watt le- Irden) kan de eerste nationale radio-omroep van het verzet het grootste deel van Afghanistan worden beluisterd. Ex-kanselier Kreisky bezoekt Khadaffy SALZBURG De Oostenrijkse ex-kanselier Bruno Kreisky is gisteren uit Salzburg vertrok ken voor een verrassend bezoek aan de Libische leider, kolonel Khadaffy. Vlak voor zijn vertrek zei hij tegenover verslaggevers, dat hij zijn be zoek niet beschouwt als een vredesmissie voor het Midden-Oosten, maar als een mogelijkheid om met Khadaffy van gedachten te wisselen. De 72-jarige Kreisky, die vaak heeft geprobeerd een bemiddelende rol in het Midden-Oosten te spelen en in maart 1982 voor opschudding zorg de door PLO-leider Arafat in Wenen te ontvan gen, kritiseerde de politiek van Washington en Moskou in het Midden-Oosten. Kreisky zou naar Libië waar hij zeker een dag blijft zijn gevlogen in het privévliegtuig van autocoureur Niki Lauda. Argentinië opent graven op zoek naar „vermisten" BUENOS AIRES In Argentinië zullen tal rijke graven worden geopend om na te gaan waar de duizenden mensen zijn gebleven, die in de zeven jaar militair bewind zijn verdwe nen. Zo worden midden volgende week op het kerkhof van Moreno, 40 kilometer van de hoofdstad Buenos Aires, 25 graven geopend, waarin „onbekenden" zijn bijgezet. Dat heeft de voorzitter van de nieuw ingestelde com missie voor de mensenrechten van het Ar gentijnse parlement, Luis Mennucci, bekend gemaakt. Afgelopen vrijdag zijn de lijken van drie eveneens onbekende personen opgegra ven, die in januari 1977 op bevel van de mili taire autoriteiten in een massagraf bij Oliva op 15 kilometer van Buenos Aires waren ge- legd. |an onze correspondent aad jongbloed) USSEL Er dreigt in „Klaus Barbie"-zaak ontstaan rond de in- iddels 72-jarige Belgi- he oorlogsmisdadiger bert Verbelen, die se- irt het einde van de oor- in Oostenrijk woont. b gi r n fc pn ar beien, die in 1947 door de gische krijgsraad bij ver- veroordeeld werd tot „de met de kogel", blijkt op moment van zijn veroor- ng te hebben gewerkt als fd van een Amerikaans pnagenet. Volgens de joodse R°ber* Verbelen anisatie B'Nai B'Rith heb- 1 de Amerikanen toen al veten dat de Belg gezocht nen verweten ten aanzien van Klaus Barbie, die bijna een jaar geleden door Bolivia werd uitgeleverd aan Frankrijk. Verbelen was voor en tijdens de oorlog een van de leiders van een Vlaamse nazistische beweging, „De Vlag". Hij werd zelfs door de Duitsers be noemd tot minister van poli tiezaken in het bezette België. In die functie was hij verant woordelijk voor de dood van zeker 63 verzetsmensen. Ver der werd bewezen geacht dat hij persoonlijk twee Ameri kaanse piloten, die boven Bel gië waren neegeschoten, mar telde en naar Buchenwald liet deporteren. Later zou hij zich laten ontvallen „spijt te heb ben niet meer mensen van de weerbaarheid te hebben ge dood". Direct naar de oorlog wist hij naar Oostenrijk te ontkomen. Hij kreeg een baantje als bar man in een mess voor Ameri kaanse officieren en daar leg de hij de contacten, die hem als spion naar Wenen zouden voeren, dat toen onder gezag stond van Amerikanen, Brit ten, Fransen en Russen. Tot 1955, toen de grote mogendhe den Oostenrijk als neutrale na tie erkenden en hun troepen terugtrokken, leidde Verbelen een Amerikaans spionagenet van minstens 100 mensen, die voortdurend in Russische kringen infiltreerden. Verbe len gebruikte in die periode de naam Alfred Schwab, maar Geweld El Salvador eist dit jaar 6.000 doden SAN SALVADOR Het ge weld in El Salvador heeft dit jaar aan meer dan 6.000 men sen het leven gekost. Volgens gegevens van de katholieke kerk zijn 6.096 mensen door het geweld om het leven geko men, van wie er 4.736 in koe len bloede zijn vermoord, met name door het leger en rechtse doodseskaders. De overige slachtoffers vielen tijdens ge vechten tussen het leger en het verzet. „Het is in El Salva dor bijna zeldzaam geworden een natuurlijke dood te ster ven", aldus een geestelijke in San Salvador. Bende steelt partij heroïne bij politie ROME Uit het instituut voor gerechtelijke geneeskun de van de universiteit van Rome zijn in de kerstnacht twee kilo heroïne en vier kilo hasj gestolen met een markt waarde van meer dan vier miljoen gulden. De drugs wa ren door de politie in beslag genomen en in een brandkast opgeborgen om later op hun zuiverheidsgraad te worden beproefd. De dieven, die op de hoogte moeten zijn geweest, konden binnenkomen doordat ze sleutelduplicaten hadden. Ze drongen een vertrek bin nen dat grensde aan dat met de brandkast door het force ren van de muur. Andropov steekt directe tegenstanders de loef af De benoemingen van de beschermelingen van Andropov, die diens greep op het politburo nog verstevigen (zie ook voorpagi na) hebben betrekking op Mikhail Solomentsev (70), Vitaly Vo- rotnikov (57), het hoofd van de Russische staatsveiligheidspolitie KGB, Viktor Chebrikov, die Andropov in die functie is opge volgd en de wat minder bekende Jevgeni Ligachev (63) die de belangrijke post van secretaris van het centrale comité kreeg. De wijzigingen in het politburo en het partijsecretariaat vormen de eerste wezenlijke persoonlijke verschuivingen sinds Andro pov vorig jaar november Leonid Brezjnjev opvolgde als partijlei der. In een eerste reactie zeiden westerse diplomaten in Moskou, dat Andropov zijn machtspositie in de Kremlin-hiërarchie aan zienlijk heeft versterkt. Hij is er volgens de diplomaten tot op zekere hoogte in geslaagd zijn directe tegenstanders de loef af te steken. Vorotnikov (tot voor kort ambassadeur in Cuba), Solomentsev (minister-president van de Russische federatie), Chebrikov en Ligachev zijn alle vier Russen en aanhangers van Andropovs beleid, dat is gericht op bestrijding van de misdaad en de corrup tie en op bevordering van de economische doelmatigheid en ar beidsdiscipline. Tsjebrikov is lang een naaste medewerker geweest van Andro pov en werd een van zijn plaatsvervangers toen deze in 1967 hoofd van de KGB werd. Ligachev is het afgelopen jaar als een komeet omhooggeschoten in de partijhiërarchie. Volgens wester se waarnemers, omdat hij als eerste-partijsecretaris in het dis trict Tomsk Oblast in Siberië een beleid uitvoerde dat Andropov zeer aanstond. In april dit jaar werd hij naar Moskou gehaald als hoofd van de partij-afdeling die is belast met organisatorisch werk. ROME Een specialist in de plastische chirurgie, professor Emete de Lon- gis, gaat proberen het oor aan te zetten van 17-jarige Giorgio Bulgari-Calissoni, die zaterdag met zijn moe der door zijn ontvoerders werd vrijgelaten. Moeder en zoon Bulgari werden op 19 november door ge wapende mannen uit hun huis in Rome ontvoerd en het afgelopen weekeinde vrijgelaten. Vorige week hadden de ont voerders het oor van Giorgio in een enveloppe gedeponeerd in een afvalbak in de buurt van de kerk Santa Maria Mag- giore, om druk te zetten op de onderhandelingen voor het be talen van losgeld. De familie heeft het losgeld van 7,5 mil joen gulden waarschijnlijk be taald, ondanks een gerechte lijk besluit de toegoeden van de familie Bulgari te bevrie zen. De jongeman leek door zijn verminking zeker te hebben geleden, maar zijn algehele toestand is betrekkkelijk goed, net als die van zijn moeder, zo zei men in het ziekenhuis. „Pil" voor leeuwinnen OSHA PAN In het tionale park Ethosha in amibie wordt een proef nomen met een voorbe dmiddel voor leeuwin- n. Doel is het natuurlijk enwicht te herstellen or middel van een ver- indering van het aantal elpen. Het evenwicht is erstoord voornamelijk als evolg van ingrijpen door mens. De leeuwenbe- tolking wordt te sterk, terwijl de stand van het voornaamste prooidier, het Wildebeest of de blauwe Jnoe, een lid van de anti- bpenfamilie, terugloopt. 'oor de proef zijn capsules 'an rubber met een lengte vijf centimeter inge- lant in de nekspieren van uwinnen, zodat zij een Dnstante stroom van anti- nceptiehormonen krij- toegevoerd. De proef perkt zich tot een groep ongeveer 55 leeuwen het totaal van naar hatting 500 in het park. tien leeuwinnen van de p zijn capsules inge- nt. Vijftien andere kun- normaal welpen krij- Zo kan het gedrag de twee groepen leeu winnen worden vergele- en om eerst na te gaan oe de hormonale wijzi- ingen het sociale gedrag an de dieren beinvloedt. ij worden dag en nacht iobsërveerd. onze correspondent Ge rard Kessels) NN Het Flick-con- h in Düsseldorf moet log 450 miljoen mark half miljard gulden) sting betalen. Tot die |clusie is het ministerie economische zaken in i gekomen. jens het ministerie is Flick J976 onder de gigantische itingaanslag uitgekomen, I onjuiste informatie te ge- I Flick deed het voorko men alsof zijn deelname aan het Amerikaanse Grace-con cern, die betaald werd uit de verkoop van een pakket Daimler Benz-aandelen (Mer cedes), de Duitse economie zeer ten goede zou komen. Van de aangekondigde techno logische samenwerking tussen Flick en Grace is echter niets terecht gekomen. De justitie acht het niet uitgesloten dat de beslissing van het ministerie indertijd werd beïnvloed door de grote geldbedragen, die Flick onder de politici in Bonn rondstrooide. Minister van economische zaken, Otto graaf Lambsdorff en zijn voorgan ger, Hans Friderichs, zijn in dit verband aangeklaagd we gens omkoping. Het SPD-parlementslid Spöri, die de belastingvrijstelling van meet af aan heeft bestreden, heeft geëist dat Flick ook de rente op de belastingschuld moet betalen. Al met al zou het aangeslagen concern dan met 600 miljoen voor de dag moeten komen. Flick is vast besloten alle juridische midde len aan te grijpen om de be slissing van het ministerie aan te vechten. ITENHEER noemde zich ook wel Isaac Meisels, de naam van een door de nazi's vermoorde Brusselse jood. In 1955 kon Verbelen in een officiersrang toetreden tot de Oostenrijkse staatspolitie. In 1959 kreeg Verbelen „vpor bewezen diensten" de Oosten rijkse nationaliteit. Deson danks moest hij in 1965 terecht staan wegens oorlogsmisdaden, maar de Oostenrijkse recht bank sprak hem vrij. Dat leid de tot felle protesten in België, dat echter nooit de moeite heeft genomen om uitlevering van Verbelen te vragen. Ver belen schreef een groot aantal Duitse spionageromans. Onder de schuilnaam Jean Marais schrijft hij nog steeds in enke le uiterst rechtse Belgische bladen. Soldaten van het Libanese leger nemen stellingen van de sji'iti- sche moslims onder vuur nabij de ambassade van Koeweit in Beiroet. BEIROET Het kerstweekeinde in Libanon heeft in het teken gestaan van hevige gevechten tussen het Libanese leger en sji'i- tische moslims in en om Beiroet. De heftigste geweldsexplosie sinds maanden kostte aan ruim 50 mensen het leven. Gister avond was de rust teruggekeerd, nadat aan het eind van de mid dag een staakt het vuren van kracht was geworden. Het Libane se leger leek de situatie toen in de hand te hebben. De gevechten begonnen zaterdag nadat het Libanese leger posi ties had overgenomen van de Franse troepenmacht in het Pale stijnse vluchtelingenkamp Chatila. Van hieruit verspreidde het geweld zich naar de zuidelijke buitenwijken van Beiroet, het ge bied rond de internationale luchthaven, en naar de groene linie tussen het oostelijk en westelijk stadsdeel. Verder vuurden mili ties vanuit heuvels ten oosten van Beiroet granaten en raketten af die verschillende delen van de hoofdstad en de voorsteden troffen. Na een kort bestand op zondag laaiden de gevechten gisteren in alle hevigheid op; totdat opnieuw een bestand werd bereikt. De Franse en Britse ministers van defensie, Heseltine en Hernu, hadden vrijdag een bezoek gebracht aan hun vredestroepen in Beiroet. Zij verzekerden beiden dat de militairen in Libanon blijven, totdat hun opdracht is vervuld. Na haar vrijla ting ligt de 51- jarige Anna Bulgari met een shock in het ziekenhuis. Haar zoon Giorgio (foto gemaakt door de ontvoer ders) wacht met spanning op de plas tisch chirurg. Brand verwoest middeleeuwse kerk Brandweerlieden namen de schade in ogenschouw die een brand op Eerste Kerstdag aanrichtte in het 15e eeuwse kerkje van Bad Orb, vijftig kilometer ten oosten van Frankfort. Talrijke voorwer pen voor de eredienst, waaronder het hoogaltaar, zijn door het vuur verwoest. Hoe de brand is ontstaan is nog onduidelijk. De schade beloopt ruim tien miljoen mark.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11