aria als nieuw gezien door rock en feminisme K1983 D evotie R/elirock Ais kind PAGINA 8 ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 Moet je weten, dat de herders in het Judea van die dagen golden als de domste onderlaag van het volk. Tegelijk maakte zij deel uit van het Goddelijk Mysterie. En dan ging haar Zoon op Zijn twaalfde jaar een tempelgesprek met de kenners van de wet aan. Zij zag Hem aan alle kanten belaagd". „Het beeld dat mij altijd bij zal blij ven is dat van de wenende moeder onder het kruis. Zij moet geweten hebben van de opdracht van haar Zoon, maar toen moet bij haar de hoop op de verlossing de bodem in geslagen zijn. In dat opzicht was zij een echt mens, een gewone moe der, die leed onder het lijden van haar Zoon". „Ik ben lid van de Kerk van Enge land en net als bij de protestanten elders speelt Maria theologisch ge zien niet zo'n belangrijke rol in de heilsgeschiedenis, maar op vrij jon ge leeftijd al begon ik dat anders te zien. Tijdens mijn muzikale oplei ding werkte die vraag ook in mijn vak door. Dit leidde tot het schrij ven van liedjes. Over haar geheim, waarover zij sprak met haar nicht Elisabeth. Haar ruzie met Jozef die haar verhaal over haar zwanger schap maar een raar verzinsel moet hebben gevonden. Daarover gingen mijn liederen. Dit leverde in de loop der jaren een complete opera op, die ik toen ook nog op popmu ziek zette". BBC-tv bracht die op het scherm. Met een groot orkest erachter. Maar die Britse omroep fungeert niet per se als een voorportaal voor de NCRV, al haalt die omroep soms fraai werk uit Londen. De NCRV heeft een eigen beleid en daar speelt Maria niet direct een rol in. Christenen van protestantse huize zijn niet grootgebracht met Maria, zoals bij de katholieken wel ge beurde. In de meimaand kwamen er bloemen voor haar beeltenis. Voor Maria stonden er nooit ge noeg rozen. Men vlocht er zelfs hoedjes van. En in haar litanie wordt zij aangeroepen als vat vol wijsheid en troosteres der bedruk ten. In Lourdes passeert men zelfs haar Zoon bij het inroepen van haar voorspraak. Geloof of devotie, zij stoelt naast God, spreekt voort durend met Hem, geen betere mid delares. Zij bidt zelfs voor ons, zon daars, nu en in het uur van onze dood als wij dat zelf verzuimen. Ger van Dongen, regisseur-eindre dacteur van de godsdienstige NCRV-programma's: „Daarin ben ik niet opgevoed. Van een gevoels relatie met Maria is bij mij geen sprake. In onze kerken komt zij met Kerstmis ook nauwelijks aan bod. Zij heeft daarin geen andere dan een biologische functie. Omdat God mens wilde worden, had Hij een moeder nodig. Bij toeval viel de keus op Maria. Zo ongeveer ligt Maria theologisch in onze kringen. Kerstmis draait om Christus. Maria is niet meer dan een naam in dat verhaal". ,\Wat mij betreft kwam daar een jaar of wat geleden verandering in. Ik begon het werk te lezen van de feministische theologe Maria de Groot, die van katholieke huize is. Door haar kreeg ik een heel andere kijk op Maria. Ik vond het merk waardig hoe katholieken tegen Ma ria aankijken. Het stalletje zetten? Die religieuze romantiek kennen wij niet met Kerstmis. Het gaat de ware calvinist om de boodschap van het kerstgebeuren. De rest is kitsch. Daar hoort wel het schuld gevoel van het te kort schieten bij. In de feministische theologie wordt Adrian Snell: „Met Maria is meer aan de hand geweest dan de evangelisten in de bijbel vertellen". haar een belangrijke rol toebedeeld in de geschiedenis van de schep ping, staat zij aan begin van de Verlossing, de herschapen schep ping na de zondeval, een centrale figuur. Zij komt daarin naar voren als een creatieve kracht. Een boei ende vrouw, in wie de menselijke kanten van hoop, verwachting, te leurstelling en verdriet sterk naar voren komen". Bij die voetval voor de feministi sche theologie, die van Maria méér dan een moeder een betrokkene in het heilsgebeuren maakt, voegt zich Van Dongens interesse in de relirock. Daarin voelt hij zich aan gesproken door Adrian Snell, die eerder al het lijdensverhaal op mu ziek en tekst zette in „The pas sion". Als trouwe kerkganger en lezer van de Schrift neemt Snell de bijbel serieus, maar doordat hij zich als artiest bij dit leven van Jezus een beeld vormt, ziet hij eerder een lijdende mens voor zich dan de Heer bezig met zijn hemelse op dracht. Dit maakt Jezus aanneme lijker, gemakkelijker te begrijpen als middelaar tussen God en mens. Ditzelfde laat Snell nu weer zien in de rockopera „The Virgin", niet het traditionele geboorteverhaal, wel wat Maria moest doormaken, het onopgesmukte verhaal van een meisje, dat de moeder van Gods zoon moest worden en daarvoor heel wat te verduren had. Zo en niet anders krijgen we de H. Maagd te zien in „The Virgin". Wacht het joodse volk al duizenden jaren op de Verlosser en krijgt Ma ria, dat simpele joodse meisje, van de engel Gabriël de boodschap, dat zij de moeder van de messias zal worden. Haar grote geheim, waar zij niet over kan zwijgen. Zij praat erover met haar nicht Elisabeth en in zijn lied „What a love" laat Adrian Snell die twee over die din gen babbelen. Zegt Elisabeth: „Wat een verhaal, de moeder van mijn Heer. Toen je het vertelde voelde ik mijn kind schoppen in mijn buik. Maria, wat fijn voor jou. Dat hadden we nooit kunnen dromen. Ik vind dat toch zo'n wonder. Ik heb nooit geweten, dat het leven zo lekker kon smaken. Wat heerlijk. Dan zijn we allebei in verwachting en kunnen we daar fijn over door praten. Ik kan bijna niet geloven, dat het allemaal waar is". En dan zegt Maria weer, toch ook terughoudend om wat haar alle maal overkomt: „Voor zover ik het kan zien, zal het er allemaal niet gemakkelijker op worden. Het eni ge dat ik zeker weet is dat God me nooit meer zal verlaten. Hij heeft mij bij mijn naam genoemd. Hij weet dus dat ik besta". !Ruzie De narigheid blijft niet lang uit, volgens Snell, want zij krijgt direct daarop al stevige ruzie met haar verloofde Jozef: „Wat vertel je me nou, een kindje? Ben je nou hele maal gek? Ik heb je ternauwernood aangeraakt. Van mij kan het niet komen. Ik heb je nog wel zo ver trouwd. Ik hou van jou, en nu krijg ik dat er voor terug. Een engel? Ja, het zal wel een engel geweest zijn. Dat komt wel meer voor. Wat een schandaal. Je weet wat de gevolgen kunnen zijn. Je zou ervoor geste nigd kunnen worden. Ontrouw van een verloofd meisje. Daar zit je goed fout mee. Wat maak je het mij toch moeilijk. Laten we er maar met niemand over praten. Anders brieven de anderen het verder". Valt Maria hem in de rede: „Luis ter nou eens even. Ik weet wel dat het allemaal niet eenvoudig is. Maar laten we bij elkaar blijven. Ik heb je nodig. Je hebt toch ook de profeten gelezen. Nou, dan zijn we toch in Gods hand". En Jozef weer: „Ik wil er niet meer over horen. Het wonder is te groot. Voed jij dat kind dan maar op. Ik zou niet weten hoe dat moest". Dat verschil van mening tussen. Maria en Jozef horen we in de Vir- gin-song „What do yoy mean, a baby9" (wat zeg je me nou, een kindje?). Waarna Jozef het nog eens een keer flink te kwaad krijgt met zichzelf in het lied „All for no thing" (allemaal voor niets): „Ik ben verbijsterd. Hier weet ik geen raad mee. Noem je dat nou liefde. Waar gingen we in de fout? Krijg ik dat als dank voor wat ik alle maal voor je over heb gehad? Ik zou niet zo gauw iemand weten die mijn plaats naast jou over zal ne men, wie die schande op zijn schouders wil dragen. Wat ben ik stom geweest om verliefd te wor den op jou". Een lied later komt de engel Ga briël ook nog bij Jozef langs om de zaak weer recht te trekken: „Jozef, geloof me nou, er is niets om bang voor te zijn. Dat kind van Maria is de zoon van God. Echt waar. En Maria zal jou nog hard nodig heb- Adrian Snell: „Grootgebracht met de bijbel, ken ik de verhalen van evangelisten als Lucas en Marcus, maar als kind al voelde ik, dat daar toen tussen die twee mensen meer aan de hand is geweest. Daar schreef ik al jong een lied over, een Jaar daarop weer een. Tenslotte een iele opera bij elkaar. En toen ik na het conservatorium voor mezelf als musicus begon, heb ik er ook nog de muziek bij gemaakt. Met mijn Passie-opera ging het ongeveer op dezelfde manier. En wat mijn ge loof betreft, net als in de protes tantse kerken krijgt Maria in de Church of England niet zoveel aan dacht". „Ik zit daar elke zondag in Leeds in de kerk, maar als het geloof een levend geloof is en met de mens te maken heeft, dan ligt het voor de hand, dat ook geloofszaken mense lijk worden vertaald en begrepen. Op die manier kreeg ik steeds meer begrip voor de positie van Maria. dan Zij maakt een deel van het woirzei uit, maar is tegelijk moederèlac vrouw. Uitverkoren door Godhet toch een aards wezen. Stel jefte voor, een jong meisje, onschi en toch zwanger. Jozef had willen verlaten vanwege haa: trouw". „Tot zijn grote geluk moestei voor de volkstelling naar B hem, gelukkig weg uit de omgeving waar zij met de 1 nagewezen zouden worden. ats in de hotels, kwamen een stal terecht, waar het werd geboren. Niet temidden fcmei heilige mensen, maar van hetjwed schot van de toenmalige joods menleving, want in die dagen den herdérs zb gezien. Als je fin anders meer kon, werd je hefiOO Allemaal zo eenvoudig mc wat God koos om zijn Zoon ren te laten worden". „Ook toen Hij kind was moet hchie in het gezin van Maria en Jp. heel gewoon aan toe gegaan id ei Jozef, was een gemiddelde timipest man. Ken je dat verhaal datppei zich op zijn duim sloeg? Ik v«em dat ook in mijn zaalprogramyoec met relirock. Wel, Jozef verfers zich niet, maar bezigde kracnjlle taal. Komt het kindje Jezus Jiers snellen: „Vader, riep u mij?"|rtij vond dat een heel goeie, omdat ba. aangeeft hoe alledaags het er in noc gezin van de H. Familie aan toen k; gaan moet zijn. Als daar kljnaa wondertjes waren gebeurd, zoalj. de ter met het genezen van zieken hoi de wijn die niet opraakte, dan den de evangelisten daar er over geschreven". ibai •zijc Maar hij staat toch dichter bije ii gereformeerde opvattingen Jalg Maria dan bij de katholieken,jrs, haar altijd al hebben beschouwen, een schat van een mens met |jk. gewoon te praten valt. Adrian Snell geeft dat toe. Dat i__ net als bij de communie. In del gelse Kerk gaat men ook ter munie. Maar brood en wijn daar niet het lichaam en bloed )lho Christus, maar symbolen en hdeler neringen aan Zijn verlossingswjle", Adrian hecht daar ook aan. He God zelf onder ons aanwezi&nt< hoeven wij ons er niet zo druk <èijn te maken Zijn schepping te volf st: en. Toch een opracht van Godjrree de mens. In zijn eigen Anglicaan geloof ervaart hij in dat opzichtp di veel scherpere uitdaging. Overtrar dingen kan hij trouwens uren d[ praten. Opgeleid tot musicus tóiog hij over als een geboren evangfoot En wie naar hem luisteren wil, t z« moet in hem een zeer gelukser: mens. ïde Die kans krijgt hij in het NCjee kerstprogramma. Vertelt regisfcen Ger van Dongen: „Ik hoop de |nie „Virgin" nog eens op het scherjf hc kunnen brengen. In mijn uitfiets ding bepaal ik me tot enkele sö ga zoals ..What do you mean, a batj. J en „All for nothing". Hierin Zal t Adrian de Jozef-rol en Shirley; vo den die van Maria. Ik ga met |>u s praten in Leeds, waar hij naait ei kerk gaat, en we dolen samen 4rs. Londen, die wereldstad, waaibjn zal zingen: „Wat zegje me noujvai je in verwachting?". Onze ruw". „Ander nieuws" gaat altijd oveine< loofszaken, het woord van (fiew maar met Kerstmis mag dat Ivor Maria wat ruimer gezien wordfos Zo helpen moderne verschijnsil w als het feminisme en de rock een herwaardering. Het |ün{ een wonder zijn als het levenjvor al niet wonderlijk was. wil TON OLIEMULjit p I Het fel bejegende feminisme en de rumoerige rock grijpen, wonderlijk maar waar, in el kaar bij de herwaardering in protestantse kring van Maria als de moeder van God. Een nimmer vermoede verrassing. NCRV-tv gooit er een uur zendtijd tegenaan op Eerste Kerstdag op Nederland I om 22.55 uur. Dan komt de Britse popjongen Adrian Snell (29) in beeld, een geschoolde musi cus, die bij de BBC al zijn rockopera „The Virgin" kreeg opgevoerd, het levensverhaal van de H. Maagd, gebaseerd op Kerstmis. Zegt Adrian Snell: „Christus was God en mens tegelijk. In de Schrift bij Lucas en de anderen lezen we over Hem als de Verlosser. Daar gaat mijn opera niet over. Over Zijn verborgen leven in de Heilige Familie vernemen wij verder niets. Dat ligt voor de hand, omdat Hij een leven leidde net als ieder ander mensenkind. Dat geldt ook voor Maria. Over de boodschap aan haar van de engel Gabriël, de geboorte van haar kind, het bezoek van de koningen en de woede van Herodes worden wij door de evangelisten geïnformeerd. Maar dan moet je als mens wel even nagaan wat dat be tekent. Zij is de meest belangrijke moeder uit de geschiedenis van de mensheid". „Om haar menselijkerwijs gespro ken onverklaarbare zwangerschap is zij met de vinger nagewezen. In de strenge leer van het joodse ge loof van die dagen diende een on gehuwde moeder gestenigd te wor den. Zulke harde tijden waren dat. Jozef heeft het op zeker moment ook niet meer met haar zien zitten. En dan de moeilijke bevalling in een stal, temidden van herders. Adrian Snell van popoperaThe Virgin "opNCR V- tv ERSTMIS m Ipg •uk d< ebr m: i wii De popformatie waarmee Adrian Snell zijn relirock door half Europa brerLncj

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8