Friedemann Spaeth, de vliegende communisten vreter •P 3! Herdenkingsplaquette op Hi tiers geboorteh uis verdeelt Oostenrijkers BUITENLAND £aidóc<2omrnit ZATERDAG 24 DECEMBER 1983 PAGIfr Friedemann Wilhelm Spaeth voert een privÊ-oorlog tegen de DDR. De 43-jarige vlieger en avonturier uit het Zwarte Woud is bezeten van de gedachte het gehate regime aan gene zijde van de Muur voor joker te zetten. Doodgemoedereerd vliegt hij met zijn stokoude Piper over de zwaarbewaakte grenzen van de DDR en Tsjechoslo wakije. Spaeth, die geen vlieglicentie heeft, fotografeert er geheime installaties en als het even kan landt hij om vluchtelingen mee te nemen. Bij een ontmoeting met twee Russische gevechtshelikopters boven de DDR ziet hij de dood in de ogen. Zijn Piper wordt met kogels doorboord, maar op wonderbaarlijke wijze weet „wildeman" Spaeth toch weer het Westen te bereiken. „Ik was doodsbang, maar Ends landen? Nooit! evend krijgen ze mij niet!!" Onze correspondent in Bonn, Gerard Kessels, zocht Spaeth op. Het verhaal van een bezeten vlieger en communistenvreter. f Bij zijn in beslag genomen Piper: Spaeth toont de kogelgaten, veroorzaakt door het geschut van de Russische gevechtsh; kopters. FULDA Het grens gebied tussen Oost en West is het domein van tot de tanden be wapende militairen en van Friede mann Spaeth. Hij heeft maling aan het spergebied dat strikt verboden is voor pri- vé-vliegers. Met zijn Piper PA-18 met af gedekt kenteken glipt hij telkens weer tus sen de spijlen van het IJzeren Gordijn door. Zo ook op 21 mei van dit jaar. Spaeth heeft er zin in. Opge stegen vanaf zijn thuisbasis Fulda stuift hij tegen acht uur 's morgens de grens met de DDR over. Zijn doel: bij het grensplaatsje Possneck een vrouw oppikken die de buik vol heeft van Erich Honeckers boeren- en arbeidersstaat. Al spoedig ziet hij de vrouw. Ze staat geduldig in een wei te wachten. Spaeth: „Maar ik kon absoluut niet landen. Het gras was veel te hoog". De drieste vlieger moet onver- richterzake terugkeren. Maar ;eerst fotografeert hij het 20.000 inwoners tellende plaatsje nog van alle kanten. Want dat Friedemann Wilhelm Spaeth helemaal met lege handen te rugkomt, dat kan natuurlijk niet. Vervolgens zet hij weer koers naar het vrije Westen. Hij beseft niet dat deze vlucht heel anders zal verlopen dan de ongeveer twintig voorgaan de. Op twintig minuten voor de reddende grens met de Bondsrepubliek duikt een zwaar bewapende vertegen woordiger van het Oostblok op. Een Russische gevechtshe likopter van het type MI-24. Spaeth: „Ik dacht dat mijn hart stil bleef staan. De rode ster kon ik duidelijk zien. Ook de uitleggers voor de raketten en de machinegeweren aan de voorkant. Hij vloog vlak bo ven mij. Ik kon alleen maar kijken, het was of ik een ver schijning uit een andere we reld zag. Mijn oriëntatie raakte ik kwijt, ik vloog werktuiglijk door. Toen zakte de helikopter en ging hij voor mij vliegen. Hij maakte een grote bocht ten Spaeth (links) met zijn advocaat Siegfried Bossi. teken dat ik hem moest vol gen. Dat deed ik natuurlijk niet. Meteen daarop zag ik een tweede helikopter vlak naast „Ik wist dat mijn situatie ho peloos was. Die maken me af, hoe dan ook, dacht ik. Maar als het dan toch afgelopen was. dan zou ik er in elk geval een paar meenemen in het graf. Toen de eerste helikopter weer boven me vloog trok ik in één keer de Piper op, zodat ik heel kort bij de propeller van de Rus kwam. Die schrok. Hij trok onmiddellijk op. Daar vliegt een gek, moet die Rus gedacht hebben. Daarna bleef hij me op een afstand van vijf tig meter volgen". Beschutting „Ik zocht zoveel mogelijk de oneffenheden van de bodem op om beschutting te hebben. Maar toen kwam er een gebied van vrije velden, kilometers lang. Daar had ik geen enkele bescherming. Gelukkig zag ik een hoogspanningsmast. Daar vloog ik onderdoor en die heb ik toen verder gevolgd. Even later kwamen er weer bossen. Toen werd het echt menens. Ze begonnen te schieten. Bo ven de donkere bossen zag ik de lichtsporen. Ik hoorde „retsj retsj. retsj retsj retsj". Ik begon de hoogte te variëren en heel onrustig te vliegen om de schoten te ontwijken. Na zo'n minuut of negen zag ik het dorpje Blankenstein en vlak daarachter de grens. Ik vloog laag over de daken en toen passeerde ik de grens. Daar draaiden de helikopters met een weg. Ze hadden groot ont zag voor het Navo-gebied". Even later staat Spaeth met knikkende knieën op het sportvliegveldje van Fulda. De stoffen bekleding van zijn ma chine is doorzeefd. Er is een inslag op dertig centimeter van de brandstoftank. Uit de kranten moet hij lezen dat de Russen boven Blankenstein nog een uiterste poging heb ben gedaan om hem met zwaar geschut neer te halen. Een raket heeft een gedeelte van een woonhuis verwoest. Het indicent heeft op het di plomatieke front nog een staartje. De DDR prijst de moedige beschermers van het grondgebied en protesteert in Bonn tegen de schending van het luchtruim. Kanselier Hel mut Kohl van zijn kant wijst het protest af en geeft de per manente vertegenwoordiger van Oost-Berlijn een uitbran der wegens het beschieten van een sportvliegtuig. Friede mann Spaeth gnuift. Hij heeft niet alleen voor onrust in de lucht gezorgd, maar ook de di plomatie tussen Oost en West weer eens in beweging ge bracht. Filmdraaiboek Het levensverhaal van Friede mann Spaeth leest als het draaiboek voor een film. De rode draad in het scenario: hoe wordt een bekwame opzichter bij de Westduitse Spoorwegen een van de meest gezochte van de DDR? Daarvoor moeten we terug naar 1968. Dat jaar betekent een knik in het leven van ambtenaar Spaeth. Bij een ge waagde duikvluchtmanoeuvre raakt de hartstochtelijke sport vlieger een twaalfjarig meisje. Ze is op slag dood. De rechter stuurt de ongelukkige piloot voor anderhalf jaar naar de gevangenis. Het tragische voorval slaat de bodem uit Spaeths maatschap pelijke bestaan. Het feit dat hij langer dan een jaar het gevang in moet doet hem zijn vaste baan bij de Bundesbahn ver liezen. Spaeth pikt het niet. Hij wil weg uit de Bondsrepu bliek. Als hij bij de Bundes bahn niet mag werken dan maar een job bij de Reichs- bahn in het andere Duitsland. Op proefverlof uit de gevange nis steelt hij een Piper PA-18 van het vliegveld in Coburg. Zich om geen grens bekomme rend vliegt hij naar de DDR. Daar vindt hij almaar geen ge schikte landingsplaats. Pas bij Maagdenburg, na een vlucht van tweehonderd kilometer over DDR-gebied, kan hij de kist aan de grond zetten. Spaeth: „Na de landing moest ik uren wachten voordat ik ie mand van de overheid zag. Er was een bureau van de Volk- spolizei in de buurt, maar daar was niemand. Toen ging ik naar een boerderij. Een oude boerin moest twee uur bellen voordat er eindelijk iemand kwam. De kameraden van de Stasi (de afkorting van de Staatssicherheitsdienst, de vei ligheidsdienst) wilden hele maal niet geloven dat ik was komen vliegen. Laten we dan maar eens naar het vliegtuig gaan kiiken, zei ik. Toen ke ken ze lelijk op hun neus. Dat vonden ze natuurlijk helemaal niet leuk, dat ik zo diep het luchtruim binnen had kunnen dringen zonder dat iemand iets had gemerkt". Spijt Maar Spaeth komt er algauw achter dat de kameraden niet met zich laten spotten. De naï eve hoop dat hij bij de Oost- duitse Spoorwegen zijn oude werk weer op kan pakken wordt al snel de bodem inge slagen. Spaeth, die al spijt als haren op zijn hoofd heeft over zijn emigratie, moet weer in het beklaagdenbankje plaats nemen. Een rechtbank in Oost-Berlijn veroordeelt hem tot twee en een half jaar. In de gevangenis zweert hij de dure eed dat hij het de DDR betaald zal zetten. „Ik kom te rug, kameraden", zo neemt hij zich voor als hij in 1972 na twee jaar cachot over de grens met het Westen gezet wordt. Terug in de Bondsrepubliek moet hij eerst het restant van zijn oude gevangenisstraf uit- Als hij eindelijk weer vrij man is, neemt hij een baantje -aan als chauffeur. Een studie voor leraar breekt hij in een verge vorderd stadium af. Wat hem vooral steekt is dat alle pogin gen om zijn licentie als vlieger terug te krijgen spaak lopen. Hij probeert zelfs in Zwitser land het begeerde papier weer in zijn bezit te krijgen, maar de lange arm van de Duitse justitie reikt ook tot daar. Intussen vliegt hij toch. In 1977 koopt hij voor 15.000 Mark een oude Piper PA-18. „Een toestel dat zeer geschikt is voor mijn doel. Het is met stöf bespannen, er zit geen me taal aan. Dat betekent dat ra dar er vrijwel niet op rea geert". Kort daarna maakt de kruisridder tegen het commu nisme zijn eerste tocht naar het Oostblok. Via Denemarken en Polen dringt hij de DDR binnen. Bij Klein Behnitz landt hij om een zevenjarig meisje op te halen, van wie de moeder in West- -Duitsland woont. Maar succes blijft uit. „Ik heb uren met de grootmoeder zitten praten, maar zij wilde het kind niet afgeven zegt Spaeth. Weer thuis wordt hij veroor deeld wegens vliegen zonder licentie en het vliegen boven een gebied waar dat niet is toegestaan. Spaeth heeft er zich niets van aangetrokken. Zo'n twintig keer is hij sinds dien nog „ginds" geweest. Thuis in Tuttlingen heeft hij een hele serie luchtfoto's. Bij een plaat van een spoorweg station in Rudolstadt heeft hij geschreven: „Hier kan zonder meer een bom worden ge gooid". Algauw komt Spaeth in con tact met een uit de DDR stam mende ingenieur, die een aan tal vrienden uit de DDR wil helpen ontvluchten. De inge nieur is bereid Spaeths onkos ten te betalen plus nog iets er bovenop. Maar niet veel. Van een lucratieve mensenhandel, zoals die wel vaker aan de grens gepraktiseerd wordt, is geen sprake. Dat erkent later zelfs de officier van justitie als Spaeth weer eens terecht moet staan wegens vliegen zonder licentie. Huzarenstuk Zijn grootste huzarenstuk haalt de vliegende communis tenvreter uit op 3 juli 1982. In duikvlucht suist hij bij Mah- ring in Beieren de Tsjechische grens over. Een eind verderop wachten twee Vrienden van Spaeths opdrachtgever op hun bevrijder. Na de geslaagde lan ding controleert Sp.aeth. eerst, de identiteitsbewijzen van het tweetal voordat hij plechtig aankondigt dat „de evacuatie naar de Bondsrepubliek gaat beginnen". Soepel verloopt het transport echter niet. De twee vluchte lingen wegen ieder meer dan honderd kilo. De arme Piper kreunt en kraakt. Pogingen om op te stijgen mislukken. Zoveel mogelijk bagage wordt op de weide achtergelaten. „Wie de vrijheid wil moet blij zijn als ik hem naakt over de grens breng", zegt de piloot re soluut. Uiteindelijk lukt het hem toch het toestel net over de boomtoppen heen te trek ken. Na de landing in het Westen glipt Spaeth meteen in de rol van ceremoniemeester. ,.U be treedt nu het grondgebied van 1 de Bondsrepubliek Duitsland", zegt hij plechtig. De twee vluchtelingen drukt hij op het hart hun mond te houden. Te gen de autoriteiten in de Bondsrepubliek moeten ze maar zeggen dat ze in een vrachtwagen over de grens zijn gesmokkeld. Voor Peter Kothe is de twintig minuten durende vlucht een dramatische belevenis. Hij zou eerst helemaal niet meegaan'. Zijn makker Helmut Schmidt zou immers zijn vrouw meene men. Op het laatste moment realiseren de Schmidts zich echter dat hun dochtertje, dat voorlopig bij familieleden is ondergebracht, ouderloos zal achterblijven als er tijdens de riskante vlucht iets gebeurt. Op de valreep wordt besloten dat mevrouw Schmidt bij haar dochtertje blijft en zal probe ren later na te komen. Er is dus een plaats vrij. Kastelein Peter Kothe heeft twee uur de tijd om te beslissen. Hij hakt de knoop door en gaat mee. Zijn vrouw en twee kinderen belooft hij alles te zullen doen om hen ook spoedig naar het Westen te loodsen. Kothe: „Ik kon het ginds niet meer uit houden. Iedere cafébaas .moet daar voor de Stasi werken. Ik moest om de paar dagen ko men vertellen -wat dronken klanten over de staat zeiden. Na mijn vlucht heeft mijn vrouw vier maanden in een tuchthuis gezeten. Ze zou van de vlucht geweten hebben, zo werd gezegd. Toen ze uit de gevangenis was heeft ze een zelfmoordpoging gedaan en is ze in hét ziëkènhuis opgeno men. Wanneer ze kan komen weet ik niet". Beklaagdenbankje Een zitting van de rechtbank in Fulda. Het kleine zaaltje, niet veel groter dan een woon kamer, zit propvol. In het be klaagdenbankje Friedemann Spaeth. Hij moet weer eens voorkomen omdat hij zonder licentie heeft gevlogen over f;ebieden waar hij ook met een icentie nooit van zijn leven had mogen komen. Spaeth be kent onmiddellijk. Omstandig prijst hij zijn trouwe Piper. „Hij is niet te zien op de radar van de vijand". Waarop de rechter droogjes aanvult: „En ook niet op de onze". Negen maanden gevangenis straf eist de officier. Alle voor waardelijke gevangenisstraf fen hebben wildeman Spaeth immers niet aan de grond kunnen houden. „En eerlijk gezegd verwacht ik ook niet dat hij nu niet meer vliegt", verzucht de officier. Spaeth heeft zich voorzien van een van de beste strafpleiters uit de Bondsrepubliek, Sieg fried Bossi. In een gloedvo toog schetst de advoca£n nood waarin de mensen G gene zijde van de grens j ten leven. „Spaeth is de (jyj die op deze manier me>0ij over de grens kan halen. de hoop van velen. Zijn ive€ ring heeft niemand iijSClJ Bondsrepubliek", zegt dten vocaat. „Een veroordehnjnilj neerkomen op een goecj p ring van de DDR-wetta' van de moordende grenslrP king", zo voegt hij eraai^P terwijl de officier van jtpilj' steeds kwader wordt. Vo(t z officier is Spaeth niet |en; dan een waaghals die zijreDL de toeren met de manta menslievendheid probee*sr€ bedekken. Voor de advoe. het feit dat Spaeth zonde pieren door het luch^ suist slechts „eine kleine^ schönheit". g(. Na het pleidooi van zijn PS man houdt Spaeth hetf1- meer uit op zijn stoel. ,8e( briljant en magistraal bi'1'6 Een topprestatie, waarljfur officier maar mager afsP® Ik heb er niets aan toe tt ^e{ gen", roept hij. De rech1 8< iets minder onder de injf"61 Spaeth hoeft weliswaar nlj8er bak in, maar hij krijgPat voorwaardelijke gevang- straf van tien maanden i Piper wordt in men. „Puur onrecht", is de i reactie van de veroordf Een uur later ziet hij het nis al iets positiever. „If H, geval geen gevangen if£a} Dat is het belangrijkste"^ »t n j)ms Na afloop praten we no^a na in een café. Spaeth h° zich groen en geel te er^n aan mensen die hem afsjsbl len als een luchtpiraat.^Y echte luchtpiraten zijn dem jets. Die schieten op een i vliegtuigje en op een verf"6 vliegtuig met 269 mensei^r hij nog vliegt? Spaeth fra naar zijn advocaat, die in blik veelbetekenend b woordt. Dan: „Ik denH niet. Het incident met die; sische helikopters is voOj sc een schok geweest. Ik blir00; de grond". Spaeth tuurt naar buitet lucht is grijs. Slecht vliegf Enkele kilometers ver[ ligt de grens met de DD is sneeuw op komst. GERARD KES! >rd' Piraat .B] Hel geboortehuis van Hitler in Braunau. Boven het rech- terraam is ruimte uitgespaard voor de controversiële plaquette. BRAUNAU-AM-INN In het Oostenrijkse stadje Braunau-am: -Inn, vlak aan de overzijde van de Westduitse grens, is tweespalt ontstaan naar aanleiding van een intiatief om aan het geboortehuis van 's lands „grote zoon" Adolf Hitler, een ge denkteken van waar schuwing en verma ning aan te brengen. Er zijn plaatselijke politici en burgers die de discussie toejui chen, maar anderen, en de huidige eigenares van het per ceel is er een van, vinden dat slechts oude wonden, geslagen door Oostenrijks korte maar traumatische Nazi-verleden, worden opengereten. De moei lijkheden begonnen op 15 sep tember, wanneer de socialisti sche meerderheid in de ge meenteraad van Braunau stemt voor het aanbrengen van een marmeren plaat aan de gevel van Salzburger Vor- stadt 15. het bruin-witte pand met barokke gevel waar Hitier in 1889 het levenslicht aan schouwde. De plaat van 160 x 68 cm van 12.000 schilling draagt de in scriptie: „Nooit meer fascisme -- Miljoenen doden herinneren ons aan vrede, vrijheid en de mocratie". Begin oktober arri veerden in Braunau leden van anti-fascistische groeperingen om het aanbrengen van de plaat op de woning, gelegen in het centrum tussen een kle dingzaak en een aerobics-stu dio, bij te wonen. Tot hun gro te teleurstelling merken zij dat een rechter plotseling heeft uitgemaakt dat de plaat niet kan worden aangebracht han gende de behandeling van een klacht van de eigenares van het huis, die vreest dat dit to neel van vechtpartijen zal worden. Buurtbewoners vinden het ar gument van mevrouw Gerlin- de Pommer die zorgvuldig op de achtergrond blijft te recht. „Op gezette tijden duiken na zi's op", zegt een bejaarde dame. en zij heeft het over randfiguren van de Oosten rijkse politiek, die van Brau nau een pelgrimsoordje voor uiterst rechts hebben gemaakt. „Ze zeggen dat ze het huis al leen maar willen bekijken, maar wat zullen ze doen wan neer die plaat hangt?" De overheid van Braunau beloof de later mevrouw Pommer schadeloos te zullen stellen voor eventuele schade door vandalisme als gevolg van de plaatsing van de plaat zelf goed afwasbaar voor het geval dat er graffiti op zouden wor den geklad maar mevrouw Pommer bleef afkerig en de zaak dient nog steeds. Wie in tussen Braunau met zijn 18.000 inwoners bezoekt, ziet een rechthoekig litteken aan de gevel van Salzburger Vorstadt 15, waar arbeiders plaats voor de plaquette hebben gemaakt. Discussie Het voorval heeft geleid tot een stormachtige discussie in de rubriek "Geachte Redactie" van de plaatselijke krant, de "Neue Warte am Inn", waar van de pagina's doorgaans worden beheerst door aankon digingen van huwelijken, ge boorten en sterfgevallen. Josef Hutterer schreef dat hij er trots op was dat zijn doch tertje van vier hem had gehol pen bij het verspreiden van vlugschriften ten gunste van de plaat. „Die zou het oude en jonge Nazi's duidelijk maken dat wij in Braunau niets met de 'grote daden' van meneer Hitier te maken willen heb ben". De burgemeester-sinds- -jaar-en-dag van Braunau. Hermann Fuchs, richtte een oproep tot de bevolking rustig te blijven. „Wij moeten deze zaak democratisch en met zo weinig mogelijk opwinding aanpakken", zei hij. Maar de openbare discussie over de plaat valt samen met wat de overwegend socialisti sche regering van kanselier Fred Sinowatz in Wenen noemt een herleving van het Oostenrijkse nazisme. De mi nister van binnenlandse za ken, Karl Blecha, die een cam pagne tegen neo-nazi's ontke tende na de installatie van het kabinet in april van dit jaar, heeft er bij scholen op aange drongen speciale lessen te wij den aan de bedreiging die uit gaat van uiterst rechts. Deze bedreiging is zijns inziens nooit zo sterk geweest als in de laatste maanden. Sinds juli heeft de Oostenrijkse politie acht verdachte extremisten aangehouden. De belangrijkste onder hen zou hebben gepro beerd volgelingen te werven onder liefhebbers van voetbal en een opleidingskamp op mi litaire leest in te richten in de buurt van Wenen. In de hoofdstad zelf begon in november het grootste neo-na- ziproces sinds tien jaat verdachten waren negeij sonen wie vergrijpen ten f. werden gelegd als een »»- bomaanslagen van vorig V op joods bezit in Went Salzburg. Het brutale a mitisme van enkele bel den heeft de meeste Oosl H/ kers gechoqueerd. De 24dag Attila Bajtsy gaf zonder )nst moeite toe dat hij het Ier met het mensenhoofd er i Ster van David had geklom een overeind gebleven er van een in Salzburg dofljde bom getroffen joodse whiet De grondwet van Oostje I verbiedt de oude nations wj cialistische partij van depd dertig en de wereldoorlten zij staat geen activiteit v^trt terst rechts toe die als 4es mijnend voor de staat ov. worden aangemerkt. Hij] Buitenlandse politici, 20J m ce-president George Bushtii de Verenigde Staten september een bezoek L__ aan Oostenrijk, prijzen land als een voorbeeldii mocratie die neo-nazisrrj onder- maar ook niet schat. Het neemt niet wr— het naziverleden van O rijk dat Hitiers ann bij het Grootduitse rijk algemeen toejuichte I een gevoelig onderwerp -- Braunau kan men geeS sichtkaarten met Hitle£T~ boortehuis naar de thuis sturen en op een' met de bezienswaardig} wordt slechts zeer vli verwezen naar wat j inwoners moeten het tod^ Braunau een naam het geboortehuis van P" Hitler. ee» J

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6