I' Meeste regiogemeenten teleurgesteld In toewijzing gesubsidieerde woningen Uitstel voor 't Kwetternest vKerstflora 1983: een unieke bolbloemenshow Ecidóe Qounwnt Parkeerregeling rond Winkelhof Ul Raad: weinig kritiek op Voorschotense begroting Zilveren erepenning voor gemeen tesecretaris QPAiEIDEN £eidóc6omcmt DONDERDAG 22 DECEMBER 1983 PAGINA 5 lelers cel in N HAAG Twee Haagse vrouwen een eveneens uit Den Haag afkom- e man zijn door de Haagse recht- k veroordeeld tot gevangenisstraf- n van twaalf maanden waarvan drie wrwaardelijk voor de beide vrouwen ji en 47 jaar oud) en acht maanden motfiarvan twee maanden voorwaardelijk tzangei een proeftijd van twee jaar voor de kes lijaar oude man. Het drietal heeft vol- jns een raming voor tegen de 1 mil- pn gulden aan gestolen winkelgoede- p verhandeld. Die goederen waren Icomstig van inbraken en diefstallen Den Haag. Katwijk, Naaldwijk, Delft an<^ere plaatsen in de omgeving. Al- of 6oec^ tot de hele bende, met in- 14 ijgriP van de dieven voor het me- ndeel heroïneverslaafden door de llitie werd opgerold. Jongen breekt been LISSE Een 15-jarige jon gen uit Lisse brak zijn been toen hij gister middag op de Ruyshornlaan werd aangere den door een auto. Het slachtoffer stak omstreeks vier uur plot seling tussen twee auto's de laan over. Paarden- wagen gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Onbekenden hebben gisternacht een paardentrailer ge stolen in Zwammer- dam. Vanaf een erf in de Vinkebuurt werd de net vijf dagen gele den aangeschafte trai ler, ter waarde van 6500 gulden, gestolen. De wagen is bestemd voor het twee paarden. Dronken man maakt amok KATWIJK Een dronken man maakte het een winkelier in de Voorstraat zo lastig, dat deze de politie bel de. Ook de politie kon de man. een 66-jarige Katwijker niet tot rede brengen. Hij wil de een agent slaan en hij schold de agenten uit. De man is opgeslo ten in een cel. Van ochtend is hij op vrije voeten gesteld. De man kon zich niets meer van het voorval herinneren. Paolo Passionata en de Pennies from Heaven Paolo Passionata bij Oase Stomp wijk STOMPWIJK Jeugdsociëteit Oase in Stompwijk heeft een druk programma rond Kerstmis af te werken. Plaats van handeling is steeds de kelder van het Dorpshuis tegenover de kerk, die elke avond vanaf acht uur open is. Morgen wordt de film „Christiane F., Wir Kinder vom Bahnhof Zwo" gedraaid. Zondag 25 december komen Paolo Passionata en zijn Pennies from Heaven naar Stompwijk. Deze Amsterdamse showband, die bestaat uit zestien personen, speelt Zuidameri- kaanse muziek, aangevuld met zang en dans in een swingende show. De groep ge niet vrij veel bekendheid in den lande. De toegangsprijs is tien gulden, kaarten aan de zaal. Woensdag 28 december wordt een disco-avond gehouden. Reünie infanteristen VALKENBURG Het vierde Regi ment Infanterie (28 RI. 4e grensbatal- jon, 4e Depotbat OVW-bataljons Satoe Ampat en 2-4 RI) werd 170 jaar geleden opgericht. Zaterdag 14 januari houdt het regiment een reünie in De Terp aan de Kerkweg. De bijeenkomst begint om twee uur en duurt tot tien uur Een fototentoonstel ling zal de herinneringen aan vroeger dagen oproepen. Er zal een gezellige snert-maaltijd zijn, en 's avonds zullen een loterij en bingo afgewisseld worden door muziek van „The Old Black Horse Saloon Band". De onkosten bedragen 15,- per persoon. Men kan contact op nemen bij de seer. G. A. v.d Pluym. tel. 071-410894 TREEK De toewijzing an de bouw van verschil- inde typen gesubsidieer- uurP woningen (woning- pa/Ontingentering) is in de •n afote regio van Leiden is na 4er verschillend ontvan- ïn. De meeste gemeen- ln spreken van een rede ye verdeling als ervan 'ordt uitgegaan dat de rovincie weinig te verde- »n had. Overigens waren e meeste gemeenten van- lorgen nog niet op de mh)Ogte van de toewijzing. 'rstdi ï?mu) de Bollenstreek is Voor- e.ns- i>ut de grootste bouwer. Deze 'Z5' "ïmeente heeft 50 woningwet- 15 ^joningen, 49 premie-huurwo- an ingen en 42 premie-A-koop- ;oningen toegewezen gekre- fn. De gemeente had in ieder »val op 60 woningwetwonin- ?n gehoopt omdat met de duw daarvan de realisering trifin de eerste fase van deel- zal Jan I van Oosthout voltooid 'nachfin worden. Wethouder dr. D. n Riïdo van volkshuisvesting in oon ioorhout reageert desondanks ds. Jxet een „niet ontevreden" na isWij wisten dat er minder te erdelen viel en de andere ge leenten in de streek moeten ok kunnen bouwen. Wij kun- ien met deze toewijzing de ouwstroom in het plan Oost hout (1600 woningen) op gang houden". De gemeente Sassenheim heeft ook gematigd positief ge reageerd op de bekendmaking. Deze gemeente mag volgend jaar 30 woningwetwoningen, 36 premie-huurwoningen. 30 premie-A-koopwingenen en 12 premie-B-koopwoningen bou wen. Deze gemeente had ge vraagd om 170 woningen en mag er dus 108 bouwen. „Ge zien de grote woningbehoefte is het natuurlijk niet toerei kend, maar gezien de moge lijkheden van de provincie zijn wij redelijk tevreden". Sassenheim hoopt met deze toewijzing de bouwstroom in Postwijk (1200 woningen) op gang te houden. Noordwijk reageert met „on tevreden" op de toewijzing. „Het meest schrijnende is dat we niet in de woningwetsfeer mogen bouwen, waardoor het saneringsplan 't Stille Zuie nog een jaar de ijskast in moet", al dus een woordvoerder. Noord- wijk had gevraagd 250 wonin gen te mogen bouw.en en heeft er uiteindelijk 96 toegewezen gekregen: 66 premiehuur-en 30 premie-A-koopwoningen. Voor het plan Vinkeveld had men tenminste nog 30 premie- B-woningen nodig gehad. „Het is hoogst opmerkelijk dat net als voorgaande jaren een klei ne gemeente als Voorhout zo veel toegewezen krijgt. Ons plan Vinkeveld is net zo groot en over het bouwen voor de regiogemeenten door Voor hout zijn nog steeds geen af spraken gemaakt". Wat betreft de andere ge meenten in de Bollenstreek ziet het er als volgt uit. Hille- gom mag 12 woningwetwo ningen, 9 woningwetwoningen voor 1+2 huishoudens en 9 premiehuur-woningen bou wen. Katwijk mag volgend jaar 14 woningwetwoningen, 19 woningwetwoningen voor 1+2 huishoudens, 36 premie- huur-, 56 premie-A- en 5 pre mie-B-woningen neerzetten, terwijl Lisse 35 woningwet woningen, 3 woningwetwonin gen voor 1+2 personen, 10 pre- miehuur-, 48 premie-A-koop- woningen mag optrekken. Noordwijkerhout heeft een toewijzing voor de bouw van 34 woningwetwoningen en 13 premie-A-koopwoningen. Tot slot wat de Bollenstreek be treft mag Rijnsburg 23 wo ningwet-, 53 premiehuur-, 7 premie-A-koopwoningen bou wen en Valkenburg 6 premie- A-koopwoningen. In de Rijnstreekgemeenten pakt de verdeling al stukken minder gunstig uit. Rijnsater- woude bijvoorbeeld zal het volgend zonder woningbouw moeten doen. Burgemeester G.J. van der Kroft van Lei- muiden, Nieuwveen en Rijn- saterwoude toonde zich teleur gesteld dat zijn kleinste ge meente volgend jaar niet kan bouwen met steun van het rijk. Wel is hij verheugd dat Leimuiden eindelijk weer eens woningwetwoningen kan gaan bouwen. „Dat is al in geen twee jaar meer voorgekomen." Hij hoopt dat de nu door het rijk toegestane aantallen, aan gevuld zullen worden door nieuwe premie-C woningen. Leimuiden mag 14 woning wetwoningen bouwen en Nieuwveen 6 premie-A koop woningen. In Alkemade is men zeer teleurgesteld over de aantallen die deze gemeente mag bouwen. Toestemming is er nu voor 26 huurwoningen voor een en tweepersoonshuis houdens en 36 premie-A. De gemeente had in totaal 135 woningen aangevraagd. De ge meenten Ter Aar en Hazers- woude waren vanmorgen niet in staat om commentaar te le veren op de teleurstellende aantallen die hen zijn toebe deeld. Ter Aar mag 5 premie- A huizen bouwen, en Hazers- woude acht van dat type. Ook in Alphen was de verantwoor delijk wethouder Van As niet bereikbaar voor commentaar. De gemeente mag 71 woning wetwoningen 24 woningen voor een en tweepersoonshuis houdens. 113 premie-huur, 52 premie-A en 66 premie-B wo ningen bouwen. Ook deze plaats had veel meer aange vraagd. Koudekerk aan den Rijn krijgt toestemming voor 16 woningwethuizen, Nieuw koop voor 16 woningwet, 6 woningwet voor een en twee persoonshuishoudens en 18 premie-A. Woubrugge mag 5 woningwet en 16 premie-A- woningen bouwen. Zevenho ven krijgt toestemming voor 18 woningwethuizen. De gemeenten rond Leiden re ageren overwegend teleurge steld op het bericht. Leider dorp is teleurgesteld naar aan leiding van het contingent dat voor 1984 is toegewezen. De gemeente vroeg om 101 wo ningwetwoningen voor Bui tenhof-Oost, het werden er slechts 9. „Betreurenswaar dig", aldus een woordvoerder van de gemeente. Wel werden aan Leiderdorp 51 premie- huurwoningen en 54 premie- A-woningen toegewezen. Zoe- terwoude is erg teleurgesteld over de toewijzing. Voor de bouwplannen aan de Hoge Rijndijk was gevraagd om 56 woningwetwoningen en 32 premie-A-woningen. Er zijn voor 1984 29 woningwetwo ningen en 2 premie-B-wonin- gen toegewezen. „Daarmee wordt onze woningbouw aan de Hoge Rijndijk, waar onge veer 300 woningen moeten ko men, ernstig vertraagd. We zijn er wel zeer bekaaid van af gekomen", aldus gemeente-se cretaris L. Kruithof. Voorschoten is enigszins te leurgesteld in de contigente- ring. Er werden 68 woning wetwoningen gevraagd, er werden" er 36 toegewezen. De aanvraag voor 30 woningwet woningen voor één- en twee persoonshuishoudens werd volledig gehonoreerd, de aan vraag voor 30 premiehuurwo ningen in het geheel niet. Er werd om 21 premie-A-wonin- fen gevraagd, het werden er 6. Warmond is als één van de weinige gemeenten tevreden over het contingent. Er werd een aanvraag ingediend voor 17 woningwetwoningen voor één- en tweepersoonshuishou dens, en die aanvraag is voor 1984 gehonoreerd. „Nu kun nen we Endepoel II in 1984 eindelijk afmaken", aldus een verheugde gemeente-secretaris Zoetemelk. Oegstgeest is re delijk tevreden met het con tingent. Er waren voor Haas- wijk 56 woningwetwoningen gevraagd, het werden er 35. De aanvraag voor 21 woning wetwoningen voor één en tweepersoonshuishoudens werd volledig gehonoreerd. Voor deelplan V van Haaswijk werd in totaal om 77 gesubsi dieerde woningen gevraagd, het werden er 72, namelijk 41 prenaiehuurwoningen en 31 premie-A-woningen. en ren t 'CemSlLLEGOM Honderd- luizenden bloembollen taan momenteel in de tassen om straks, in de lonkere dagen voor «terstmis, voor een vleugje' te zorgen. Een be!ee* daarvan ral binnen- op60ri te z*en z*jn °P de dZerstflora, een bolbloe- nententoonstelling, die 'an vrijdag 23 tot en met voensdag 28 december in let Bloembollencentrum n Hillegom wordt gehou den. groot t aantal deelnemers i elke vierkante mete :et. De hoofdrol zal worden .•geëist door grote groepen lilpen, in totaal meer dan 5.000 stuks, welke naast dui- (enden bloeiende narcissen, iyacinten en kleinere bolge wassen in decoratieve partijen r^ofst(taan opgesteld. Voor de nei- ?ric afrue tulpensoorten zijn bedrij- enzalen verantwoordelijk als Ko- p/anlijnenburg Mark te Noord- wijk, Schoorl uit Lisse. Verder worden fraaie collecties lelies, hippeastrums (die altijd foutief amaryllissen worden ge noemd), freesia's en niet te vergeten cyclamen voor het voetlicht gebracht. Wat andere bol- en knolgewassen betreft: men zal er een grote collectie „bijgoed" aantreffen. Daaron der vallen zowel de beschei den sneeuwklokjes, Een blik in het Bloembollencentrum. nen, als de forse alliums en irissen. Het hoofdarrangement zal dit jaar voor de eerste keer worden verzorgd door de heer P. Hollander uit Breezand, die al enkele jaren nadrukkelijk zijn eigen stempel op de in het Noordelijk Zandgebied gehou den bolbloemenshows heeft gedrukt. Tijdens de Kerstflora zal dit jaar de Postzegeltentoonstel ling „Hilfilex '83" worden ge houden, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van I.V. Philatelica, afd. Hillegom, met onder meer verzamelingen van Bolbloemen- en Kerst postzegels. In het kader van de „Filatelistische Jubilea '82-'84" zal tevens een speciale enve loppe met stempel worden uit gegeven. De Kerstflora in het Bloem bollencentrum aan de Park laan 5 te Hillegom is iedere dag geopend van 's morgens tien uur tot 's middags half zes. Er is één uitzondering: op de eerste dag moeten de bloemen in de morgenuren worden ge jureerd. De deuren gaan dan op vrijdag de 23e dus pas om twaalf uur voor het pu bliek open. De toegangsprijs is 5,-, 65- plussers en gehandicapten be talen 4,- en kinderen bene den veertien jaar 2,50. Woensdag 28 december is het gezinsdag. Dat betekent dat kinderen beneden twaalf jaar mits onder geleide! dan gratis toegang hebben. Voor rolstoelgebruikers zijn extra voorzieningen getroffen. En kele rolstoelen staan bij de in gang van de zaal. Voor dege nen die meerdere malen een bezoek aan deze expositie wil len brengen zijn doorlopende toegangsbewijzen beschikbaar. leen krant ont n 15.00 uur. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschnivmg bank/girorekening.nr: 0 per kwartaal Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres Postcode/PlaatsTelefoon Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 996, 2500 VD Den Haag nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. KATWIJK De openba re kleuterschool 't Kwet ternest zal niet per 1 janu ari 1984 gesloten worden, zoals wethouder N. Parle- vliet wil, maar pas per 1 augustus. Dit is een gevolg van een uitspraak van de Raad van State in een be roep dat twee ouders van leerlingen van deze on derbezette kleuterschool tegen sluiting hadden in gesteld. De Raad van Sta te heeft verder de Vereni ging voor Openbaar On derwijs niet ontvankelijk verklaard in een beroep sprocedure die was aange spannen tegen de provin cie. De vereniging was het niet eens met de beslissing van gedeputeerde staten om goedkeuring te ont houden aan het besluit van de gemeenteraad om in Katwijk aan den Rijn een openbare lagere school te stichten. Eerder al had de gemeenteraad zelf een beroep tegen de provincie ingetrokken. De uitspraken van de Raad van State betekenen dat er per 1 augustus van het volgend jaar geen openbaar onderwijs in Katwijk aan den Rijn gege ven zal worden. De voorzitter van de Vereniging voor Open baar Onderwijs (VOO), Aad Tibben, noemt het „ontzettend jammer" dat deze vorm van onderwijs in dit dorpsdeel geen enkele kans krijgt. Voor de VOO kwamen de uitspra ken van de Raad overigens niet onverwacht. „Sinds de zit ting, begin november, zijn wij inmiddels al min of meer met het idee vertrouwd geraakt. Wanneer is het dan definitief te horen krijgt betekent het echter toch nog wel een te leurstelling". Tibben is wel verheugd over hét feit dat 't Kwetternest niet per 1 januari dicht moet. „Er heerste in deze dagen een enorme spannende sfeer op de school en een dergelijke situa tie is niet plezierig voor de kinderen, de leidster en de ou ders. We zijn dan ook blij dat de kinderen het schooljaar kunnen afmaken". De ge meente had de school wel graag per 1 januari gesloten willen hebben omdat elke maand dat 't Kwetternest lan ger openblijft extra geld kost. CDA VINDT PRIVATISERING GEEN TOVERWOORD VOORSCHOTEN Een grote mate van eenstem migheid en eensgezind heid kenmerkte gister avond in Voorschoten de eerste ronde van de alge mene beschouwingen van de begroting 1984. Burge meester P. Cannegieter constateerde na de lange toespraken dat de gehele raad vanaf begin dit jaar aan het „begroten" is ge weest en dat dit resultaat gezamenlijk tot stand is gebracht. De VVD-fractie meende in een terugblik op 1983 dat de raad best tevreden kan zijn. Het politiebureau is tot stand gekomen, het voormalige in- struktiezaaltje is omgebouwd tot een turnzaal en de eerste paal voor de bouw van de nieuwe centrum-basisschool is de grond ingegaan. Ook het CDA ziet positief terug op 1983 en noemt als hoogte punten de bebouwing van Bijdorp en de eerste steenleg ging bij de bouw voor 88 al- leenstaandenwoningen. Wel wil het CDA meer voortvarendheid bij de bouw van woningen voor bejaar den, met name in de omge ving van Bijdorp. Terwijl de VVD veel heil ziet in de pri vatisering vodral bij de be- plantingsdienst, meent het CDA dat dit geen tover woord is, omdat het gevaar niet denkbeeldig is dat banen bij de overheid op de tocht komen. D'66 wil eerst aan privatisering denken nadat de hele zaak goed onderzocht is. Ook de PvdA/PPR-fractie wil eerst zekerheid hebben dat er geen gedwongen ont slagen vallen binnen het ge meentelijke apparaat Het voorstel van de VVD om op het tracé van Rijksweg 11 en camping in te richten is volgens wethouder L. Marse lis (CDA) te duur. VVD en PvdA kunnen elkaar vinden bij de verhoging van de sporttarieven, hoewel wet houder Marselis van mening is dat sport betaalbaar moet blijven voor iedereen. De ta-, rieven voor de sportaccom modaties zijn in Voorschoten vergeleken bij andere ge meenten al aan de hoge kant Burgemeester A. Kret (rechts) bij de overhandiging van de erepenning aan de scheidende gemeentese cretaris. Links: mevrouw Berntzen. SASSENHEIM De eerste erepenning m zilver van de ge meente Sassenheim is gisteren uitgereikt aan de vertrekken de gemeentesecretaris, B.G.J. Berntzen. Hij kreeg de penning met bijbehorende oorkonde uit handen van burgemeester A.J. Kret tijdens een buitengewone vergadering van de ge meenteraad. De heer Berntzen stapt officieel 31 december op. Burgemeester Kret typeerde de scheidende gemeentesecreta ris als een man die hard heeft gewerkt, de taak van B en W heeft verlicht en gezorgd heeft voor een evenwichtige sfeer. „U gaf wijze raad, zeker toen ik net burgemeester werd. en ik mocht veel van u opsteken. Daarvoor ben ik u dankbaar", al dus de burgemeester. Namens de gemeenteraad sprak het langst-zittende raadslid A.M. Mazee (CDA). Hij noemde de heer Berntzen „een rots in de branding, iemand die altijd stil letjes, maar zeer nadrukkelijk aanwezig was in de raad en ie dereen met raad en daad ter zijde stond". Namens de gemeen teraad bood hij de heer Berntzen een fotocamera aan. Tot slot sprak de vertrekkende man zelf. Hij ging in op de typeringen van de functie gemeentesecretaris en merkte op dat bijna iedereen wel eens een foutje maakt. „Een collega van mij betrapte een wethouder op een fout in diens betoog. Hij mocht niets zeggen of laten blijken, maar ongemerkt schudde hij nee. Dat werd onmiddellijk opgemerkt door een raadslid, die de wethouder ter verantwoording riep. Het slot van het liedje was dat die wethouder, door het gedrag van de secretaris, zijn stellige beweringen danig moest afzwakken". LEIDERDORP Het college van B en W blijft de toe zegging aan de bewoners in het gebied Winkelhof een parkeervignettenregeling in te stellen gestand doen. Dat blijkt uit een brief die de bewoners van Obool, Heinsiuslaan, Schelling, Penning, Florijn en Karolus- gulden gisteren in de bus hebben gekregen. Het college stelt dat de parkeersituatie rondom Winkelhof belangrijk verbeterd is sinds in de parkeergarage de eerste twee uur gratis geparkeerd kan worden. Verwacht wordt dat de door het management van Winkelhof tijdens de koop maand december als tijdelijk bedoelde maatregel in een defi nitieve wordt omgezet. Gratis parkeren in de parkeergarage betekent volgens het college een totaal andere situatie voor de woonomgeving. Desondanks is het college bereid het betrokken gebied vanaf maandag tot en met zaterdag (zaterdag de hele dag en de an dere dagen van 18.00 tot 8.00 uur) gesloten te verldaren voor niet-vergunninghouders. Het college ziet op dit moment geen beletselen de parkeervignettenregeling in te voeren. De bouwactiviteiten zijn nagenoeg afgerond. In aanbouw is al leen nog het zogenaamde BB-II gebouw, waarin de AMRO- Bank zal worden gehuisvest en acht appartementen in onder worden gebracht. De bewoners is alvast gevraagd op te ge ven voor hoeveel parkeervignetten zij in aanmerking willen komen. „Onderzoek naar steekpartij is zeer zorgvuldig uitgevoerd1'' LEIDEN „Alles wat gedaan kon worden, is gebeurd met de uiterste zorgvuldigheid." Dit zegt politiewoordvoerder D. Grave- land naar aanleiding van het onderzoek naar de steekpartij op 29 mei van dit jaar. waarbij een 24-jarige man uit Wassenaar werd gedood. Hiervoor werd een 20-jarige Alphenaar tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze Alphenaar werd afgelo pen dinsdagmiddag door het Gerechtshof in Den Haag op vrije voeten gesteld Volgens de advocaat van de Alphenaar werd ge suggereerd, dat het onderzoek van de politie niet zorgvuldig is geweest. Volgens de advocaat had de politie direct na de steekpartij één dader op het oog. De heer Graveland ontkent dat. „We hebben die nacht dertien Alphenaars en vier Leidenaars opgepakt Al snel bleek, dat negen niets met de steekpartij te maken hadden Na verder verhoor werden in de loop van de dag nog eens zes mensen naar huis gestuurd, zodat v den," aldus Graveland De advocaat zei ook dat er mei gesprongen. „Bij de verdachten zijn Deze zijn zeer zorgvuldig veiliggesteld, iedere politieman weet dat hij daar zeer voorzichtig mee moet omspringen. Op de twee zijn echter geen bruikbare sporen gevonden," aldus Gra- i verdachten overhiel- veland. In het Gerechterlijk Laboratorium in Rijswijk zijn kleding van de twee verdachten, de twee messen en bloedmonsters van het slachtoffer en de twee verdachten onderzocht. Dit onderzoek is op schrift gesteld en samen met het proces verbaal naar de offi cier van justitie gestuurd. Beide verdachten zijn voorgeleid Volgens de advocaat heeft een vriend van de Alphenaar de do delijke steken toegebracht tijdens de vechtpartij tussen een Al- phense en Leidse jeugbende De Leidse politie zegt niet te weten wie er nu als dader wordt aangewezen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5