Lik ben op vlak een bewonderaar van ie burgemeester" Felle aanvallen op WD-fractie Leiderdorp Tweede vrouw in raad Rijnsburg Vnovkleine klusjes. Bouwvereniging Katwijk zit met parkeerkelder in de maag 'aad Valkenburg oor aansluiting S4 op Plesmanlaan Eerste woning inplan Oosthout opgeleverd «S'CeicLeSoivtfvrit 3INA EIDEN CcidócSomattt DINSDAG 20 DECEMBER 1983 PAGINA 7 aas wijkers willen een buurtcentrum I bSTGEEST De Buurtgroep Haaswijk, een snel groeiende angenvereniging die zich inzet voor de nieuwbouwwijk Haas- Ik in Oegstgeest wil dat er spoedig een buurtcentrum komt in raveriforjjk. In een brief aan het college van burgemeester en wet- °P |ders verzoekt de buurtgroep om een onderhoud waarin kan drave^gn overlegd over de mogelijkheden voor een dergelijk cen- 'e eerL jen- {menteel is men in Haaswijk nog aangewezen op lagere scho- Wydori voor sociaal-culturele activiteiten. De Spingplank en de Joris den. Witteschool verleenden tot nu toe gastvrijheid. In de laatste ont. Vfyjoi wordt op donderdag 29 december bijvoorbeeld een kin- feest gehouden. rgemeester mr. Sj. H. Scheenstra van Oegstgeest liet zich kort (eden positief uit over een multifunctioneel centrum oftewel afdelilirthuis in Haaswijk. In die zin dat men van gemeentewege T en lag ieder particulier initiatief wil ondersteunen. „In gemeen- luitenzi waar men schouders er onder heeft gezet zijn er door par- emenh|iher initiatief vaak leuke resultaten bereikt", aldus burge- luitcnzJester Scheenstra. afdelii* Nostalgische namen straten in Postwijk SASSENHEIM De nostalgie viert de laatste jaren hoogtij bij het bedenken van nieuwe straatnamen. Zo ook in Sassenheim. De gemeenteraad neemt vanavond een beslissing over de namen van de eerste straten in de uitbrei dingswijk Postwijk. B en W hebben na de nodige voorberei dingen toepasselijke namen gevonden. Gedoeld wordt op de verbintenissen die Sassenheim in het verleden had met het vervoerswezen (de oude tol) en de post. De namen die worden voorge steld, slaan daar ook allemaal op: Koet- siersweg, Palfreniersweg, Postkoets, Huifkar, Janplezier, Landauer, Calè che, Berliner, Karos, Trekschuit, Dili gence, Tilbury, Brik en Mallejan. Gemeentesecretaris „metselt" gedenksteen LISSE Gemeentesecretaris S. P. Broersen van Lisse heeft gisteren een herdenkingssteen aangebracht in een van de nieuwe huizen in Vreewijk. Deze, totaal in aan zien veranderde straat, heeft in korte tijd een serie nieuwe woningen gekregen, die inmiddels zijn of wor den bewoond. Op 22 augustus werd door de gemeente secretaris de eerste paal voor deze nieuwbouw de grond ingewerkt. De keuze om die werkzaamheden door de heer Broersen te laten doen zijn niet verwonderlijk, want naast het feit dat hij zich constant heeft ingezet voor het aankopen van de voormalige en gesloopte woonhuizen op de plaats waar nu de nieuwbouw staat, bemoeide en bemoeit hij zich actief met het verkopen van de in goede staat verkerende woonhuizen aan de zuidzijde van Vreewijk. Daarnaast is de gemeentesecre taris ongeveer 12 jaar bestuurslid geweest van woning bouwvereniging Het Gezinsbelang die eigenaar van de nieuwe panden is. jCHEIDENDE SECRETARIS ÏERNTZEN VAN SASSENHEIM: 1736HSSENHEIM Dertien 15081 l^anden voor hij de pen- tQ907 i>engerechtigde leeftijd ijgj: >reikt, houdt hij het voor {zien. De 63-jarige ge- 6977 eentesecretaris B.G.J. 11547 erntzen neemt morgen 9143 picieel afscheid en •aagt het werk over aan |n opvolger A.G. Hogen- 162 )om, die nu nog chef al- 247 jmene zaken is. De 245 beidende gemeentese- 7g jetaris heeft zich in zijn ^pbaan altijd voorzichtig uitgedrukt en dat doet hij )k aan de vooravond van in afscheid als hij zegt: Duder* ^en op bestuurlijk lak een bewonderaar L-^jfn burgemeester Kret". "~7e heer Berntzen heeft al jfscheid genomen van het emeentepersoneel en ——morgenmiddag doet het jemeentebestuur dat nog ?ns over tijdens een bij- indere raadsvergadering, aarna kan iedereen van jf uur tot half zeven af- heid van hem nemen tij- »ns een openbare recep- in het gemeentehuis. scheidende gemeentesecre- ris ging op 1 maart 1946 aan I slag in Sassenheim, na zijn loopbaan op secretariegebied als volontair te zijn gestart in het Gelderse Zevenaar, waar hij is opgegroeid. Sassenheim was een beetje bekend omdat de oud-secretaris van Zeve naar ook in Sassenheim had gewerkt. Toch moest de Gel derse man een beetje wennen aan de andere mentaliteit in het westen zonder stamcafés en daarom „met zo nu en dan een avondje met strijkkwartet in het inmiddels verdwenen restaurant Zomerzorg bij het Leidse station". In Sassenheim begon de heer Berntzen als commies, twee jaar later al werd hij hoofd commies en nog eens acht jaar later werd hij hoofd van de se cretarie. Zijn specialiteit was financiën en sociale zaken, iets dat je veel vindt bij gemeente- secretarisssen van zijn genera tie. „Tegenwoordig zie je va ker secretarissen van algeme ne zeken. Dat komt omdat er veel meer aandacht moet wor den besteed aan juridische za ken zoals bezwaarschriften- procedures". In 1966 werd hij gemeentesecretaris. Door zijn lange loopbaan van 37 jaar heeft hij wel de kans gekregen een eigen visie op de veranderingen in Sassenheim op bestuurlijk' niveau te ont wikkelen. „De verhoudingen zijn beter nu iedere fractie (PS, VVD en CDA) een verte genwoordiger in B en W heeft, dan toen het CDA het in feite nog alleen voor het zeggen had. Ik ben erg gelukkig met dit systeem. Vooral het nemen van „pijnlijke" maatregelen als belastingverhogingen gaat daardoor makkelijker". De scheidende gemeentesecretaris doet niet zo moeilijk over dit soort impopulaire maatregelen en de politieke schermutselin gen daarover: „Die belasting verhogingen en invoering van het rioolrecht zijn nodig om de gaten te vullen. Gaten op het gebied van voorzieningen. Als men die op peil wil houden moet daar wat tegenover staan. Ik heb persoonlijk geen bezwaar tegen dat rioolrecht en over het feit of je dat gefa seerd in moet voeren, kun je van mening verschillen. Dat zie je ook in de raad. Omdat het CDA de laatste tijd vaak meegaat met Progressief Sas senheim, moet de VVD wel mee gaan, dat is politiek". De heer Berntzen met zijn echtgenote tijdens een recep tie in het gemeentehuis. Openheid De heer Berntzen heeft tijdens zijn Sassenheimse loopbaan veel veranderingen op be stuurlijk vlak meegemaakt. „Vroeger hadden B en W maar één spreker en dat was de burgemeester. Nu treedt het hele college, maar ook de gemeenteraad, meer naar bui ten. Er is inspraak en bestuur lijke openheid en er wordt openbaar in commissies verga derd". Overigens merkt de ge meentesecretaris nog wel op dat in de politiek de behoefte aan het erbij betrekken van de achterban groter is dan de be hoefte bij die achterbannen om bij de politiek betrokken te worden. „Dat zie je ook bij commissievergaderingen. De publieke belangstelling valt te gen. Hieruit kan je voorzichtig concluderen dat en het met het beleid eens is. Waar de tri bune vol zit, daar moet iets bij zonders aan de hand zijn. Bo vendien manifesteert onvrede met het beleid zich vaker in actiegroepen tegenwoordig. Dat zag je ook bij die protesten tegen de invoering van en la ter tegen de verhoging van het rioolrecht en eerder ook toen de leeftijdsgrens voor woning zoekenden nog niet naar 18 jaar was verlaagd". Met het college heeft de heer Berntzen naar zijn zeggen nooit problemen gehad. Ook niet met burgemeester Kret, die toch niet direct om mee te werken de meest makkelijke man genoemd kan worden. „De burgemeester is een bij zonder figuur. Ik kan heel goed met hem opschieten en heb voor hem als bestuurder bewondering. Hij kan sterk formuleren en ook veel zeggen als hij lang praat. Ik heb nog nooit met hem in de clinch ge legen, want ik kan een andere mening best met hem bepra ten. Hij is en blijft de aanvoer der van de raad en heeft ook veel tot stand gebracht. Als ie mand in 1972, toen burgemees ter Kret hier kwam, gezegd had dat we over tien jaar een winkelerf zouden hebben, zou iedereen hem hebben uitgela chen. Verder is er op zijn initi atief veel gebeurd: renovatie van 120 woningwetwoningen, reconstructies, sanering Kerk straat, overdracht van de Hoofdstraat en ga zo maar door. Aan die antipathie tegen hem is hij zelf misschien een beetje schuldig: hij kan scherp formuleren, maar tegenstan ders hoor je altijd eerder dan voorstanders. Bovendien kan de burgemeester niets alleen doen, de gemeenteraad moet erachter staan". ASTRID SCHOORDIJK KATWIJK De par keerkelder onder de flat aan de Piersonstraat zal door 'de Katwijksche Bouwvereeniging worden doorverkocht aan een par ticuliere investeerder. De KBV zit met de van de gemeente overgenomen garage nogal in de maag omdat men geen kans ziet om deze ruimte rendabel te exploiteren. Bij aan koop werd destijds veron dersteld dat het ging om een garage waarin 44 par- keerboxen waren ge plaatst en pas na schrifte lijk met de aanbieding ak koord te zijn gegaan kwam de KBV erachter dat de garage bestaat uit een grote, open ruimte die voor iedereen toeganke lijk is. Na schriftelijke toestemming van de KBV heeft het ge meentebestuur in december 1982 de verkoop van de garage in de raad gebracht. Het 625.000 gulden kostende object werd toen voor een bedrag van 220.000 gulden aan de bouwvereniging overgedaan. Het verschil in prijs zat hem volgens wethouder J. Berg man vooral in de wetenschap dat de garage bijzonder moei lijk te exploiteren zou zijn waardoor de gemeente deze ruimte „liever kwijt dan rijk" was. Na deze door de raad genomen stap kwam de KBV echter op haar besluit terug omdat men, zo werd gezegd, door de ge meente verkeerd was voorge licht. De .bouwvereniging zei niet geweten te hebben dat de garage niet bestond uit afzon derlijk te verhuren eenheden, maar uit één grote ruimte. Het gemeentebestuur toonde zich zeer verbaasd over het feit dat de KBV voor 220.000 gulden een garage had gekocht zonder nu precies te weten wat men in huis had gehaald. Oorsprom - kelijk wilde de gemeente dan ook vasthouden aan de ver--T koop, maar om de goede rela-~j tie met de KBV niet op het^ spel te zetten is men nu tocKr akkoord gegaan met een ande-/~ re regeling. Die regeling bestaat eruit dat de bouwvereniging de garage/ verkoopt aan een particuliere investeerder voor een bedrag.-" van 177.000 gulden. De 43.000 gulden die de KBV verliest bij. deze transaktie worden door zowel de gemeente als de/ bouwvereniging opgebrachte Voor de gemeente is deze tege- - moetkoming in de kosten eeii 7 stap waaraan „slechts node medewerking wordt ver/3 leend". „Wij zijn teleurgesteld-^ in de houding van de Katwijk sche Bouwvereeniging", aldusV een gemeentelijk commentaar.?! STUIVENBERG MOET BEDANKEN ALS LID LEIDERDORP Het VVD- raadslid Th. Stuivenberg heeft door als lid van het algemeen bestuur van het waterleiding bedrijf „De Rijnstreek" als ar chitect een opdracht te aan vaarden formeel-juridisch niet in strijd met de gemeentewet gehandeld, maar wel werd zijn optreden als niet wenselijk veroordeeld. Tot deze twee slachtige conclusie is de raads commissie ad hoe gekomen die de opdracht had gekregen het functioneren van het raadslid te onderzoeken. Het rapport stond gisteravond ter discussie in de gemeente raadsvergadering. De kwestie Stuivenberg heeft naar het lijkt de verhouding in de Lei- derdorpse raad tussen ener zijds de fractie van de VVD en anderzijds de rest van de raad voor langere tijd geschaad. De raad beperkte zich niet alleen tot de behandeling van het rapport maar zegde ook het vertrouwen op in het VVD- raadslid J. de Waard als lid van het algemeen bestuur'van het drinkwaterleidingbedrijf. Ook hebben de fractievoorzit ters van CDA. PvdA, D'66 en PPR in een brief aan burge meester Van der Have te ken nen gegeven niet meer met de fractievoorzitter van de VVD mevrouw C. Huigen-van Bo ven in het zogenaamde senio renconvent te willen vergade- Stuivenberg was begin novem ber in opspraak gekomen toen bekend werd dat hij de teke ningen voor een nieuw pomp station in Hazerswoude-Dorp had gemaakt. Namens de VVD-fractie kwam W. Scheffer met een korte verklaring dat hij met de conclusies van het rapport van de commissie kon instem men. De meerderheid van de raad dacht daar kennelijk an ders over. J. Tieken (CDA) stelde dat alleen een „gelukkig toeval" Stuivenberg had ge red. Hij doelde hiermee op het feit dat artikel 26 van de ge meentewet onder verboden' handelingen van een gemeen teraadslid alleen maar leverin gen verstaat en geen opdrach ten tot het verrrichten van diensten waaronder begrepen een architectenovereenkomst. Volgens Tieken had Stuivene- berg meer rekening moeten houden met de algemeen gel dende rechtsopvatting dat een raadslid geen voordeel uit zijn raadslidmaatschap mag beha len. Al geruime tijd is een wij ziging van de gemeentewet in voorbereiding waarin ook het verrichten van diensten tot verboden handeling wordt verklaard. Tiekens betoog werd ondersteund door R. Stam (D'66) en Mevrouw M. Holierhoek (PvdA). Zij waren het eens met zijn opvatting dat de commissie van onderzoek zich krachtiger tegen de han delwijze van Stuivenberg had moeten opstellen. Wat in het rapport als „niet wenselijk" werd omschreven was in hun ogen „onaanvaardvaar". Niettemin werd het rapport met algemene stemmen, de VVD incluis, aanvaard, de VVD werd in overweging ge-, geven „orde op zaken te stelKl len", zoals Stam het uitdrukte^" Stuivenberg werd in overwe^' ging gegeven te bedanken als"" lid van de commissie ruimtelij ke ordening. Maar daarmee was de kous nog niet af. J. dfe*~ Waard (VVD) had het bij de> andere fracties verbruid door vorige week tijdens een verga- dering van het algemeen be stuur van het waterleidingbe- L drijf uit de school te klappen over de toen nog vertrouwelij ke conclusie van de commissie ad hoe. „Geen sprake van. De„- Waard kende de inhoud vad. het rapport niet", zo reageerde--/ Scheffer die stelde verrast te zijn door de motie die de dit verse raadsfracties hadden ge-, deoneerd. Hij achtte de bè^ schuldigingen niet bewezèn? CDA-fractievoorzitter J. den Boeft bleek teleurgesteld in de houding van de VVD over ~zcö> veel onbegrip. Hij stelde WIK*' fractievoorzitter mevrouvS^ Huigen als lid van de commis sie ad hoe verantwoordelijk, voor het doorspelen van ver-, trouwelijke informatie aan haar fractiegenoot De Waard. Scheffer deed namens de VVD de belofte dat alle aspecter£-- van het onderzoek naar het- functioneren van zijn fractie genoot Stuivenberg nog eens zorgvuldig zullen worden be studeerd. Het allerlaatste (ern stige) woord was voor burge- - meester Van der Have. Hij deed een beroep op het relati-1 veringsvermogen van raad om in de Adventstijd alles in de. juiste proporties te zien. ALKENBURG De gemeenteraad heeft gisteravond zijn Jorkeur uitgesproken voor een aansluiting van de secundaire fcg S4 op de Plesmanlaan in Leiden. Tijdens een inspraaka- Ind was al gebleken dat de meeste betrokkenen voor deze aan- |iting zijn. it raadslid A. Bremer (PvdA/PPR) had duidelijk moeite met problematiek van de Stevenhofpolder. Hij wees erop dat de ivenshof via een T-aansluiting op de Voorschoterweg een di- :te doorgang naar de Voorschoterweg zal krijgen, waardoor Ikenburg niet via die weg ontlast gaat worden van het druk- verkeer. Ook vond Bremer dat het nog eens nader bezien et worden of er gekozen moet worden voor een hoge brug rer de oude Rijn, dit in verband met het aantal schepen dat It een lage brug veelvuldig geopend zou worden ten laste van '■■snelverkeer (files). raad kon zich verenigen met het voorstel van Ben W dat er i fietsverbinding komt over de Rijn, omdat een fietsverbin- ng richting Leiden noodzakelijk zal blijken. Mizee (VVD) eitte voor een goede oplossing met de eigenaar van een tuin- ^rsbedriif, die door het provinciaal bestuur zal moeten worden ngekocht. De bewoners van Duinzicht en verdere omwonen- 'n in Valkenburg hebben bezwaar tegen de door de provincie lodzakelijk geachte aanleg van een geluidwal langs de S4, op ond van hun uitzicht en het stukje natuur wat ze nu nog heb- n. Mizee verwees naar de drukke verkeersweg tussen de Zilk Katwijk, waar ook geen verhogingen zijn aangebracht, heer Bakker (gedelegeerde namens de provincie), deelde de ad mee dat de huidige wet de eis stelt dat de geluidswal wordt ngebracht. Bovendien is na onderzoek gebleken dat er ernsti- geluidshinder door het verkeer zal optreden. Op vragen uit gemeenteraad deelde hij tevens mee dat men er niet op kan kenen dat het vliegkamp Valkenburg de uitgang naar de oekweg zal sluiten. Deze uitlaatklep voor veel marinemensen eft 's morgens en 's avonds veel overlast aan de bewoners in het Rijndorp. De raadsfrakties konden zich tenslotte vinden et de aanleg van S4 met een brug over de Rijn richting Ples- anlaan Leiden. Tenslotte werd het voorstel van A. de Vries PV) overgenomen. Dat het verkeer vanuit Katwijk, tussen atwijk en Valkenburg, aansluiting zal krijgen op de S4. Irug Oosterleestraat pen voor autoverkeer ALKENBURG Het college van B en W wil de voetbrug 'er de Grote Watering nabii de P. Oosterleestraat openstellen tor autoverkeer. Daartoe zal de brug niet alleen worden ver- agd, maar ook verbreed. it deelde wethouder Van der Nagel gisteravond mee in de ver- idering van de raadscommissie openbare werken, die werd ge iden na afloop van de gemeenteraadsvergadering. De raads- .missie wilde niet gelijk een oordeel over de voorstel vellen, i vroeg om uitstel. Wel kon de raadscommissie zich vinden het beschikbaar stellen van een krediet van ƒ2.296.000 voor 'reconstructie van de Hoofdstraat. ide Bh. •tri Burgemeester M. van de Wouw heeft gisteren de eer ste woning in het nieuwe plan Oosthout in Voorhout aan de nieuwe bewoners overgedra gen. Deze tuinkamerwoning, gelegen aan Hoefbladhof nr. 7, is de eerste van de 86 on gesubsidieerde woningen van plan A-1, onderdeel van de eerste fase van Oosthout. De woning is gekocht door Wes- sel Witteveen (28) en Corien Meyvogel (24), beide afkom stig uit de gemeente Katwijk. Ook burgemeester Dos van deze gemeente was bij de sleuteloverdracht aanwezig. „In de eerste plaats om te benadrukken dat hij met zijn gemeentebestuur achter het toenmalige besluit staat dat Katwijk donor-gemeente wil de zijn van de gemeente Voorhout en met name van dit plangebied en op de tweede plaats neem ik aan, om te kijken waar zijn beide inwoners terechtkomen", al dus burgemeester Van de Wouw in zijn toespraak tot de nieuwe bewoners. RIJNSBURG De gemeente raad van Rijnsburg heeft vol gend jaar twee vrouwen in zijn gelederen. De heer C.C. van der Zwet deelde gisteravond tijdens de raadsvergadering mee, dat hij per 1 maart be noemd is tot directeur van de Academie voor Gezondheids zorg in Breda en dat hij daar door zijn raadslidmaatschap voor het CDA op moest zeg gen. In overleg met de CDA-frak- tie en -bestuur is er besloten, dat hij het raadswerk tot 1 juli blijft doen en dat daarna me- Touw E. Bubbers-Reimerink zijn taak over gaat nemen. Weliswaar is mevrouw Bub- bers niet de eerstvolgende kandidaat op de lijst, maar zij is evenals Van der Zwet uit de KVP afkomstig, waardoor zij op basis van de bloedgroepent heorie als eerste in aanmer king komt. Met mevrouw A. de Haas- Kromhout van de PvdA zal zij nu een vrouwelijk duo in de raad vormen. Mevrouw de Haas heeft dan 14 jaar alleen als vrouw in de raad gezeten. Na een afwezighied van 9 maanden is de heer D. Ouds- koorn vertegenwoordiger van het RPF gisteravond weer in de raad teruggekeerd. Hij moest al die tijd wegens ziekte verzuimen. De heer Ouds hoorn, die lange tijd met hart klachten in het ziekenhuis verbleef, hoopt zijn taak weer verder te volbrengen. Burge meester De Roos, die sinds juni met ziekteverlof is, keerde nog niet op zijn post terug. Het was overigens een korte raadsvergadering, die loco burgemeester C. Noort behoef de te leiden. Er stonden niet veel belangrijke zaken op de agenda. Over de begroting van het Dienstencentrum 1984 werden de meeste woorden gewisseld. Alle frakties von den het jammer, dat ook hier bezuinigd moest worden en dat het tekort van 20.000, nu vergroot was naar 28.000,J. P. Tensen be krachtigde nog eens het gege ven, dat een eventuele mee valler het Dienstencentrum ten goede zou komen. Iets wat de locoburgemeester onder streepte. Verder verwacht .men, dat een soort donateur sactie, zoals die vorig jaar ge houden werd ook nu weer wat op zou leveren. Hier zal aan gSwerkt worden. VERLICHTINGCONTRÓLE: Dertig scholieren aangehouden NOORDWIJK De eerste dag van een politieactie tegen fietr/ sende scholieren in Noordwijk is „succesvol" geweest. De politie heeft dertig fietsers aangehouden, omdat hun fietsen niet in orde waren. De actie is gestart naar aanleiding van klachten van andere weggebruikers over het rijgedrag en de verlichting vari veel fietsers met name 's morgens vroeg en 's middags op die tijdstippen dat scholieren veelvuldig tussen Leiden en Noord- wijk pendelen. Als bii een scholier wordt geconstateerd dat de verlichting niet - in orde is, moet men bii de politie wachten tot het licht is en mag dan naar school rijden. De ouders krijgen dezelfde dag een briefje over het gebeuren met het verzoek er op toe te zien dat de mankementen worden verholpen. Later controleert de politie dat weer. Overigens is gebleken dat veel scholieren in het don ker domweg vergeten hun dynamo aan te zetten. -j ADVERTENTIE Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een 1 nieuwe abonnee. Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer. Stuur een miniatuur bankschroefje naar: INaam. Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, L2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een veraoek S1 om een abonnement worden geweigerd

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7