„Politiehonden alleen in uiterste noodzaak inzetten Nieuw Leids bruggenboek fraai en overzichtelijk 't bonthuis Leidse has j-winkelier handelden uit idealisr Reservepolitie wordt opgeheven Prijscompensatie van Leidse agenten wordt elders gebruikt BURGEMEESTER GOEKOOP: Den Haag wil regionale omroep LEIDEN/REGIO QeidteQowuvnt DINSDAG 20 DECEMBER 1983 P C' it Vuurwerk gestolen LEIDEN Uit de vuurwerkfabriek van Kat aan de Stadspolderweg is gisteravond voor tweehonderd gul den vuurwerk gestolen. De daders kwamen het terrein op door een hek open te breken en door een slot van een loods te forceren. Ondanks de alarminstallatie wa ren de dieven al verdwenen toen de politie ter plekke arriveerde. gebruik van vuurwerk binnengekomen uit de Opaal straat. de Richard Holstraat en de Kennedylaan. Op de Kennedylaan werd een 15-jarige jongen aangehouden. Volgens een woordvoerder van de politie is de overlast van vuurwerk dit jaar een stuk minder door een inten sievere controle die al in oktober is gestart. Vorig jaar werd de politie al in november met een groot aantal klachten over het afsteken van vuurwerk geconfron teerd. Bejaarde automobilist richt ravage aan LEIDEN Een 77-jarige Leidse automobilist heeft gis termiddag op de kruising van de Burggravenlaan en de Hoge Rijndijk een ongeluk veroor zaakt waarbij vijf auto's min of meer werden beschadigd. De man reed plotseling de Hoge Rijndijk op en gaf geen voor rang aan een auto, die werd bestuurd door een 21-jarige Leidenaar. Beide auto's scho ten na de klap door en raakten in totaal drie geparkeerde au- LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft bij minister Rietkerk (binnen landse zaken) krachtig geprotesteerd tegen het feit dat de inzetbaarheid van het Leidse politiekorps wordt vermin derd. Deze vermindering wordt veroor zaakt door de drie extra roostervrije dagen die elke politiebeambte in 1984 krijgt. Daarbij stelt de burgemeester in zijn brief aan de bewindsman dat de door de Leidse politie ingeleverde prijs compensatie bij andere gemeenten te recht komt. In totaal gaat het om zeshonderd extra verlofdagen. Volgens Goekoop doet de minister alsof deze al zijn verwerkt in de basissterkte voor 1984. Maar de for mule blijft onveranderd, meent Goe koop en daarom verliest Leiden een „inzetbare hoeveelheid menskracht met drie hoofden". De burgemeester zegt dat middelgrote steden worden achtergesteld bij kleine plaatsen en de vier grote steden waar het de toewij zing van politiepersoneel betreft. Goekoop schrijft, dat de minister te recht streeft naar optimalisering van de organisatie en bedrijfsvoering van het korps. Voor het „eigenlijke" politie werk moeten wel naar redelijkheid middelen ter beschikking worden ge steld. meent de burgemeester die mi nister Rietkerk verzoekt om de gevolg de wijze van compenseren van de extra roostervrije dagen te herzien. Geld Anjerfonds voor majorettes LEIDEN Het An jerfonds heeft de Ver eniging van Zelfstan dige Majoretten Groe pen in Leiden (VVZMG) een bedrag van 7.670 verstrekt voor de aanschaf van een geluidsinstallatie. Alle vijftien bij deze organisatie aangeslo ten verenigingen met in totaal zo'n duizend leden zullen van de nieuwe installatie ge bruik kunnen gaan maken. LEIDEN De politie moet zeer terughoudend zijn bij het inzetten van honden in grootschalige situaties. Ze mogen alleen worden ingezet als alle andere middelen hebben gefaald." Dit zei burge meester C. Goekoop gis teravond in de vergade ring van de commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenhe den. De burgemeester deed deze uitspraak in een discussie over een nota over de hondenbrigade van de Leidse politie. De nota' is opgesteld naar aan leiding van het optreden van de politie tijdens de ontrui ming van het kraakpand Scheepmakerssteeg op donder dag 9 juni van dit jaar. De po litie maakte toen gebruik van twee honden. Verschillende sympathisanten werden gebe ten en er werd één klap met een zogenaamde stroomstok uitgedeeld. Deze stok, door hondengeleiders gebruikt om „vijandige" honden op een af stand te houden, brak hierbij. In de nota komt de stroomstok niet meer voor op de uitrus ting-lijst van de hondenbriga de. De Leidse politie heeft nog één stroomstok, maar sinds minister Rietkerk (binnen landse zaken) het gebruik er van verboden heeft, doet deze stok geen dienst meer. In de notitie constateert de po litie dat de diensthonden die in Leiden worden ingezet ruimschoots aan de landelijke eisen voldoen. De dieren oefe nen veel (iedere maandag) en krijgen daarbij een zeer geva rieerde training. In het week einde en in speciale gevallen functioneren de geleider en zijn hond als ondersteunende eenheid, daarbuiten treedt een koppel zelfstandig op. Dit laat ste gebeurt door het surveille ren in buitengebieden. De hond kan worden gebruikt als middel om te dreigen of om te bijten. In deze gevallen is het dier een geweldsmiddel. Een hond wordt pas ingezet, wanneer alle andere middelen niet hebben gewerkt. In de weekeinden worden de hon den wel eens gebruikt bij bij voorbeeld caféruzies. Commis saris Van Voorden merkte op, dat het aantal vechtpartijen is verminderd sinds Leiden- een hondenbrigade heeft Eiker bout (PvdA) zei, met instem ming van de burgemeester, dat het dreigen met een hond ge makkelijk bijten tot gevolg kan hebben. LEIDEN De wethou ders C. Waal (ruimtelijke ordening) en P. Schoute (cultuur) namen gisteren in het Stadsbouwhuis de eerste exemplaren van het Bruggenregister en Bruggenboek Leiden in ontvangst uit handen van ir. L. Barendregt (hoofd civiele werken). Tevens werd het feit herdacht dat de Hoofdafdeling Nieuwbouw Bruggen en Waterwerken 25 jaar ge leden ontstond en werd een kleine fototentoon stelling over het werk van deze afdeling geo pend. Deze expositie is dagelijks van negen tot vier uur in het Stads bouwhuis te bezichtigen De heer Barendregt, een van de samenstellers van het boek. zei dat de gemeente vol doende geld moet reserveren voor het onderhoud van de Leidse bruggen. „Maken is één zaak. bijhouden is een an dere," aldus Barendregt. die over het register opmerkte. „Het was nodig om eens orde op zaken te stellen." Wethou der Waal noemde bruggen karakteristiek voor Leiden. „Ik heb de indruk, dat de kwaliteit van de bruggen be ter wordt," zei Waal. De wet houder sprak de hoop uit, dat het Bruggenboek een spoedige herdruk mag beleven. Het Bruggenregister is alleen bestemd voor ambtenaren, die beroepsmatig met bruggen, viaducten en tunnels te ma ken hebben. In dit losbladige register zijn zeer veel techni sche gegevens opgenomen. Van elk kunstwerk is een foto afgedrukt en van de bruggen van voor 1940 wordt een kor te historische beschrijving ge geven. Op initiatief van wet houder Waal werd besloten om ook een boek over brug gen uit te geven. Dit Bruggen boek is in feite het register, dat is ontdaan van gegevens die alleen interessant zijn voor het onderhoud van de bruggen. Ir. L. Barendregt, hoofd Civiele Werken, overhandigt de wethouders P. Schoute (links) en C. Waal (midden) de eerste exemplaren van het Bruggenboek er Bruggenregister Leiden. Toelichting Het is een zeer fraai boek werk geworden. Er staat een historisch overzicht in van de bruggenbouw in Leiden van de dertiende tot deze eeuw. Na deze uitvoerige toelichting volgen alle bruggen, viaduc ten en tunnels in alfabetische volgorde. Voor ieder kunst werk, dat ook een eigen num mer heeft, is een pagina gere serveerd, waarop een foto (ge leverd door de Grontmij) van het object staat. Voorts zijn al lerlei gegevens over plaats, afmetingen en materiaal ver meld. Van de bruggen van voor 1940 wordt, net als in het register, een kort historisch overzicht gegeven. Achter in het boek staan kaarten van grote schaal, waarop de plaats van de bruggen, tunnels en viaducten is aangegeven. Het Bruggenboek Leiden, dat 281 bladzijden telt, is te koop bij het Gemeentearchief en Stadsbouwhuis. De prijs is slechts dertig gulden. Geïnte resseerden moeten zich wel haasten, want de belangstel ling is groot en de oplage (175 stuks) klein. Bij voldoende in teresse wordt overigens over wogen om een herdruk op de markt te brengen. De historische gegevens voor het Bruggenboek Leiden zijn verzameld door de werkgroep „De Leidse bruggen". Deze werkgroep staat onder leiding van de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Hij schreef tevens de teksten voor- het boek. Gegevens van deze werkgroep worden nu ge bruikt voor de rubriek „Over- Bruggen" die wekelijks in deze krant verschijnt. Ook hier is het de heer De Baar die voor de teksten zorgt. Register Het is overigens al voor de vierde keer dat de gemeente Leiden een bruggenboek of bruggenregister uitgeeft. In 1916 stelde de gemeenteraad de namen van de 135 bruggen vast en werd een lijst met na men en situeringen van deze bruggen verspreid. Een jaar later verscheen bij drukkerij IJdo het „Bruggenregister der gemeente Leiden, met kaart". Dit register vermeldde zaken als type, aantal openingen, doorvaartwijdte en opmerkin gen over de onderhoudsplicht. De gegevens van een derge lijk register veranderen ech ter snel. Bruggen verdwijnen door dempingen, er worden bruggen verbouwd en ver plaatst en er komen nieuwe bij. Ir. G. L. Driessen, gepen sioneerd directeur van ge meentewerken, maakte in 1931 een herziene uitgave van het bruggenregister. Met deze uitgave van Dries sen is ruim dertig jaar ge werkt. In 1962 verscheen een nieuw register met een her ziene indeling. Bruggen in de Zijldijk en Lage Rijndijk wa ren ondertussen overgedragen aan de gemeente Leiderdorp en er had zich een nieuw fe nomeen geopenbaard: viaduc ten. De 124 bruggen werden van een nieuw nummer voor zien en de schrijfwijze van de namen werd gemoderniseerd. Met de komst het nieuwe re gister kon ook de uitgave van 1962 gisteren in archiefkast worden bijgezet. ADVERTENTIE 1953 - 1983 van Egmond 30 JAAR Decembermaand: jubileumkorting all£6n NIEUWE RIJN 54 LEIDEN TEL. 071-123308 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en u 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 krant wordt nog dezaUde avond Boetes voor illegaal vuurwerk LEIDEN Een Leidenaar is gisteren door kantonrechter Oomen veroordeeld tot een boete van 250 gulden. Bij de man werd in november van het vorig jaar zestig kilo vuur werk in beslag genomen. De Leidenaar, die de partij via een advertentie in Amsterdam had gekocht, wilde het vuur werk tegen oudjaar verkopen. Hij had daar geen vergunning voor. De officier van justite eiste tevens verbeurdverkla ring van het vuurwerk. Ook deze eis werd gehonoreerd. Een andere Leidenaar (42), bij wie vorig jaar november der tig kilo vuurwerk in beslag werd genomen, werd schuldig bevonden maar kreeg geen straf opgelegd. Het vuurwerk werd verbeurd verklaard. Bij deze partij vuurwerk zaten zo genaamde piraatcrackers. Dit zijn rotjes gevuld met buskruit en staalstof. Deze rotjes, die verboden zijn in Nederland, hebben een zwavelkop en worden aangestoken als een lucifer. De Leidenaar kocht dit vuurwerk op de automarkt in Utrecht. Wegens overtreding van de hinderwet had hij al een boete van 300 gulden be taald. De officier van justitie eiste gisterochtend voor het il legaal bezit van het vuurwerk nog een boete van 75 gulden. Rechter Oomen zei echter dat de man er vanuit mocht gaan, dat hij geen straf meer zou krijgen nadat hij de 300 gulden had betaald. De man werd schuldig verklaard maar kreeg geen straf. Vroolijcke Arke (1) In club- en buurthuis „In den Vroolijcke Arke", Pieterskerkchoorsteeg 15 in Leiden worden in dM vakantie weer allerlei activiteiten georganiseeiI de jeugd. Alle activiteiten kosten één guldenfi club begint steeds om twee uur en eindigt om oar vier uur. Als er in de eerste week van januari J ligt, vervalt één keer het programma en wot\ sneeuwpoppen gemaakt of geschaatst. Dinsdags 27 december wordt er een videofilm gedraaid clubhuis. Het is nog niet bekend welke. WoenL. december is er een kreatieve middag, waarbij er J* ders of nieuwjaarskaarten gemaakt kunnen Donderdag 29 december is er een „griezelige" liJT" want dan is het spookhuis in de Vroolijcke nïêi Vroolijcke Arke (2) eno om< Op maandag- 2, dinsdag- 3 en woensdagmiddag 4]rotj wordt er een speciaal uitgezette tocht gelopen door |den nenstad van Leiden. Op een kaart is een lijn getro^ nan het is de bedoeling die lijn zoveel mogelijk te volgewer straat, maar ook door gebouwen. Aan de mensen dhen tegen komt kunnen vragen worden gesteld of gew^e\ praatje mee gemaakt worden. Kinderen uit de Jferijonj en omgeving, die ook mee wilen doen aan de alrtijdat in De Vroolijcke Arke worden met een busje op)rec| vanaf het pleintje voor het gebouw De Linde aanije i renstraat. Het busje komst steeds om ongeveer kw$ twee en brengt de kinderen omstreeks vier uur webben Nachtmissen plo: Het jongerenkoor van de Petrus-Leonardus vrO01 zaterdag 24 december twee nachtmissen. De de heeft plaats om acht uur in de LeonarduskerkAeit Haagweg en de tweede om half twaalf in de I nor kerk aan de Lammenschansweg. [°r age Chili Het Chili Front Leiden vraagt iedereen een h nieuwjaarswens te sturen naar politieke gevangene land. Bij het Chili Front Leiden zijn namen en a beschikbaar (tel. 071-149293 of 899272). sja. zijr opr Burgerraadslieden te. Het Instituut Burgerraadslieden verhuist ni die Breestraat 92. Het telefoonnummer blijft ongev sto In verband met de verhuizing is het kantoor vat dat cember tot en met 1 januari gesloten. Tot 23 de Ofl is het kantoor voor lopende zaken (beperkt) voi nisch bereikbaar. vei LEIDEN/DEN HAAG De Haagse officier van justitie, mr. H.A. Holthuis, heeft tegen twee Leidse hasj-handelaren (21 en 28) vrijheidsstraffen ge ëist gelijk aan de duur van hun voorarrest. Het tweetal dreef aan de Aal markt in Leiden een winkeltje waar hasj te koop was en voor lichting werd gegeven over verschillende soorten drugs. Zij zeiden uit idealisme in hasj en marihuana gehandeld te hebben om woekerprijzen in die business tegen te gaan. In totaal zouden zij en een collega die nog terecht moet staan, en kele kilo's soft drugs hebben verkocht. Veel winst werd er niet gemaakt, omdat het win keltje een aantal malen werd beroofd. De jongste verdachte had het langst in hechtenis gezeten: 57 dagen, de ander 35 dagen. De officier vorderde dat het duo het half jaar in de cel moet volmaken, als zij binnen twee jaar weer betrapt worden op hasj-handel. De Leidenaren ontkenden aan jongeren beneden de zestien jaar te hebben verkocht. „Als dat toch is gebeurd, zagen ze er ouder uit", aldus één van hen. Hun zaak werd tember door de pol ten, nadat buren klaagd over overli straat. De verdachten steld Leidse recherche hu tje oogluikend toes hebben er nooit iets zegd en we hebben van alles op de hooj den". De officier zei dat hij het gebrui niet slechter vindt di alcohol. „Maar ons b eenmaal nog steeds de bestrijding ervan' Uitspraak over vee gen. DEN HAAG B en W van Den Haag zijn van mening dat de agglomeratie Den Haag op korte termijn een eigen pro fessionele radio-omroep moet krijgen. Dit blijkt uit de nota mediabeleid van deze gemeen te. Volgens B en W zou de Stich ting Omroep West de aange wezen kandidaat zijn om als zendgemachtigde op te treden. Het gemeentebestuur wil dat het ministerie van WVC d kosten draagt. De omroep zou maximaal de driehoek Den Haag-Zoetermeer-Leiden moe ten gaan bestrijken en via de ether moeten gaan uitzenden. De nota spreekt zich verder uit voor lokale radio in de vorm van een 'open' kanaal op de kabel. De beschikbare zendtijd zou moeten worden verdeeld» tusser bijvoorbeeld ziekenomroepen en (nu nog) fiiratenzenders. Op de kabelte- evisie zou plaats zijn voor een kabelkrant. Sijthoff Pers, uit geefster van onder meer de Leidse Courant, wil deze nieuwsvoorziening exploite ren. De werkgroep omroep Leiden (WOL) stelde onlangs voor dat er een regionale Leidse om roep moet komen en die zou moeten samenwerken met Omroep West. „Het besluit van Den Haag sluit goed aan bij wat de WOL wil", aldus WOL-voorzitter J. Walen kamp. LEIDEN Commissaris H.W. van Voorden heeft voorgesteld om de Leidse reservepolitie een zachte dood te laten ster ven. Er is geen geld en geen animo voor. Nog maar weinig Leidenaars hebben er zin in om in hun vrije tijd politieman te spelen. Het voorstel van de commissaris heeft overigens weinig om het lijf. In het jaar van oprichting, 1949, telde de Leidse reservepolitie nog 44 vrijwilligers. Dat aantal is langzaam maar zeer zeker ge daald. Leiden heeft nu nog de beschikking over twee reser visten. De stelling, dat er in Leiden al bijna dertig jaar wordt afgebouwd, lijkt ge rechtvaardigd. De Algemene Christelijke Po litiebond zei vorig jaar dat de reservepolitie moet worden af geschaft. De minister van bin nenlandse zaken vindt dat echter niet. In overleg met zijn collega van justitie blijft deze geld voor de reservepolitie be schikbaar stellen. „In tijden van nood nemen de reservis ten de politie veel werk uit handen en mede daardoor wordt aan vele gezagsgetrou wen de gelegenheid geboden hun verbondenheid met de goede zaak en met de«politie te tonen." meent de minister. PvdA, CDA en CPN gingen gisteren in de vergadering van de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenhe den akkoord met de afbouw van de Leidse reservepolitie. J. Brands (CPN) noemde de de VVD'er Zonnevylle bleek waarde te hechten aan het in stituut reservepolitie. Hij werd daarin niet gesteund door par tijgenoot burgemeester Goe koop. „Als er meer geld voor de politie komt, dan moet dat per se naar het beroepskorps gaan," merkte de burgemees ter op. De betekenis van de reserve politie verschilt van plaats tot plaats. „In de ene stad is het een schietvereniging, in de an dere een herensociëteit. Maar er zijn ook steden die zeggen dat ze de reservepolitie niet kunnen missen," zei de heer Van Voorden. De commissaris heeft voorge steld om bij publiekstrekkende evenementen aan de organisa tie om vrijwilligers te vragen die orde kunnen houden. Bij de homodemonstratie, afgelo pen zomer in Leiden, werkte dat perfect. De organisatie had gezorgd voor een goed ftinctio- GEEN ANIMO EN GEEN GELD nerende ordedienst. Een en ander heeft overigens geen gevolgen voor de twee overgebleven reservisten, die af en toe meedraaiden bij de Leidse politie. Zij mogen hun tijd nog gewoon uitdienen. Dit is zeker een hele opluchting voor reservist Paling want hij is een zeer enthousiast lid van de reservepolitie, hij speelt bo vendien ook in de politiebrass- band. Voor het geld hoef hij het overigens niet te doen. Een reservist krijgt drie gulden voor één avond werk. De Leidse gemeentepolitie ont vangt voor de twee reservisten 200 gulden per jaar. BURGERIJ STAND LEIDEN Overlec G. Kelemen, geb. vrl. geh. gew. met geest; D. van Duijn, 1898, man; H. H. Tei 28-12-1911, man; C. I 25- -1924, man; C. 31-0-19.6, man; D. S 16-3-1915, man; W. V Wiel, geb. 14-4-1920, H. Baak, geb. 30-4-1 C. S. Hollebeek, geb. vrl. geh. gew. met W. F. Huijgen, geb. man; J. van Loef, I 1928, vrl.; J. van Du geb. 10-4-1913, man; hoef, geb. 7-8-1903, van J. Bette; T. N. A geb. 22-10-1921, ma Touw, geb. 1-7-1937, J. T. de Does, geb. man; A. M. J. Hei Jansen, geb. 9-2-1911 P. Rewijk, geb. 8-6- C. Trommelen, ge 1900, man; M. T. C. zen, geb. 11-8-1939, 1 van J. G. T. Wijsmar Visseren, geb. 17-10- G. G. Lovink, geb. man; W. C. de la C 23-2-1898, man; J. H geb. 29-12-1908, mar Offeren, geb. 13-3-1 F. J. A. M. Linssen, 1960, man; B. G. I geb. 19-10-1944, man Gehuwd: C. P. van V J. G. Verweij, W. C ven en H. M. Bood, E en L. A. Groot, R. C< S. C. van der Reijd Hagen en A. M. S. K< Hoogeterp en M. J. G. H. Tolboom en der Blom, P. van de R. de Vos, G. C. Boo H. L. Scherpenisse, Rossum en M. Vla Lelie en W Haarsmi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4