Plan gratis heroïne maakt kans in Kamer Palestijnse evacuatie uit Tripoli begonnen Toptien BON: T" n der Reijden akkoord et herverzekering f ste 2 verpleegdagen Schadereparatiesaan alle merken Taiwan bereid nog meer in Nederland te kopen CcidócSoiwmit 2eUUc 6oma/ntSfl Uitgave Westerpers. behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur LJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.61 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 61.84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. Dinsdag 2Q december 1983, 75e jaargang no. 22763 Verbrand Vietnamees meisje Kim Phuc in „Achter het nieuws" op Ned. I om 21.20 uur. Sonja praat om 21.45 uur met advocaten over de Heine- kenszaak, met roulettespelers en met profiteurs van een fol der over drugs. Op Ned. II om 19.30 uur Doe lenconcert. HET. WEER Wisselend bewolkt en buien. Minimumtemperatuur onge veer drie, middagtemperatuur omstreeks zeven graden. Mati ge aan de kust af en toe krach tige zuidenwind. Zon op: 08.45, onder: 16.30, hoog water Schev.: 03.36 en 15.48; laag water: 11.44 en 23.58. vline van erde ma co trouwt JO Prinses Caroline van Monaco ip 29 december in het huwelijk met Casiraghi, zoon van een rijke Ita- familie. De bruid is 26 jaar en de brui- 23. Het wordt het tweede huwelijk prinses, die twee jaar lang, tegen de haar ouders, getrouwd is geweest met ïse zakenman en playboy Philippe Ju- scheiding werd in oktober 1980 uitge- i, maar is door het Vaticaan niet er- Je nieuwe verbintenis wordt danook tsr de kerk gesloten. De plechtigheid laats in het paleis van Caroline's va- Rainer. Caroline's moeder Gracia ip 14 september 1982 aan de gevol- en auto-ongeluk. ,V:: Prinses Caroline met Stefano Casiraghi Granaat explodeert in open haard WASSENAAR Een acht centimeter lan ge granaat, die in een geperst haardblok bleek te zitten, is zondagavond in een open haard in een woning aan de Santpoortlaan ontploft. Niemand raakte daarbij gewond. De bewoner had het blok op het vuur ge gooid en even later kwam de granaat tot ontploffing. Flinke roetschade en brand schade aan het meubilair waren het gevolg. Brandweer en politie hoefden niet in actie te komen. De bewoner van het pand heeft de restanten van de granaat gistermiddag op het politiebureau ingeleverd. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een oude granaat, met een klein kaliber die vermoedelijk uit een vliegtuig afkom stig is. Het blok komt van een firma in Bla- ricum. De politie stelt een onderzoek in. W oonwagenbe woners overnachten op Malieveld DEN HAAG Vele honderden woonwagenbewoners uit het hele land hebben gisteravond op het Binnenhof gedemonstreerd tegen de huisvestingsnota met betrek king tot woonwagens van staatssecretaris Brokx. Som mige demonstranten, die hun huis naar de Hofstad hadden meegenomen en de nacht op het Malieveld doorbrachten, zijn pas vanochtend weer naar hun cen tra teruggekeerd. Aan het begin van de vergadering van de kamercommissie voor minderhedenbeleid, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening had voorzit ter D. van Ooyen (PvdA) uit handen van de heer Schuman van de Landelijke Actiegroep Woonwagen bewoners een petitie overhandigd gekregen. Daarin reageren de demonstranten verontwaardigd op het voornemen van de staatssecretaris om bewoners van woonwagens over kleinere kampen in het hele land te spreiden. Pag. 9: Woonwagenbewoners willen zelf kiezen 3tbal tv fetbalwedstrijd I-Malta wordt fravond recht door de uitgezonden. Tortage begint D.30 uur op Jhnd 2. Corn- Far bij de wed- 'ie beslis- voor de ;atie van het ands elftal M de eindronde F et Europees jenschap, is teitsma. anavond kan >p naar voet- torden geke- )m 23.30 uur idt de VARA Uederland 1 :ht aan de titiewedstrijd Utrecht-Feye- en het duel het Schotse ;en en het jitse Ham- SV om de ni Cup. Duits etoi'l zendt van ybt 23.45 een één jreide samen- n eenB ui* van ^eze opl,el wedstrijd. Hn DEN HAAG In de Tweede Kamer lijkt een meerderheid te zijn voor het plan van B W van Amsterdam om bij wijze van proef een jaar lang gratis heroine te verstrek ken aan driehonderd ern stig verslaafden. Van de regeringspartijen heeft het CDA grote bezwaren, maar is de VVD bereid onder een aantal voor waarden met het Amster damse plan akkoord te gaan. Ook de PvdA zal zich naar verwacht voor zichtig positief opstellen. B en W zullen hun voornemen binnenkort met vertegenwoor digers van het kabinet bespre ken. Daarbij is het voor de houding van de betrokken be windslieden van belang te we ten hoe de Tweede Kamer over de kwestie denkt. De VVD verklaarde gisteren in een voorlopige reactie dat allereerst de handel en crimi- naltiteit rond drugs „streng aangepakt moeten worden". Vervolgens merkte deze frac tie op dat een plan zoals het Amsterdamse in elk geval aan de volgende voorwaarden moet voldoen, wil er een „zin volle discussie" over mogelijk zijn: de sociale begeleiding van de verslaafden moet meer aan dacht krijgen, verstrekking van heroine is alleen aan vaardbaar als dit gepaard gaat met pogingen tot maatschap pelijke herstel van de verslaaf de; de proef moet beperkt wor den tot mensen, die legaal in Amsterdam wonen en staan ingeschreven (teneinde aan zuiging van buitenlanders te voorkomen); de heroïne moet ter plaatse worden toegediend, zodat het niet op de zwarte markt kan worden verhandeld; de resultaten van de proef moeten grondig worden door gesproken met justitie, politie, hulpverleners, belangenorga nisaties en wijkbewoners. Het CDA zegt zich ten volle bewust te zijn van de ernst van het Amsterdamse heroïne- probleem. Voor enkele onder delen van het Amsterdamse plan hebben de christen-de mocraten dan ook waardering, met name de effectievere be strijding van de handel in hard drugs. Maar het voorne men van B W van Amster dam laat nog zoveel vragen onbeantwoord, „dat tot onder steuning van dit plan niet kan worden overgegaan". Pag. 9: Amsterdam heeft de buik vol van hard-drugs Nancy Reagan: zevende plaats Miss Piggy in wedloop modieuze top-tien LONDEN Miss Piggy, de Muppet-dame, die voor haar nieuwe film een heel speciale robe heeft gekregen, is bij een internationaal onderzoek naar de bestgeklede vrouwen, voorgedragen voor een plaats bij de „Top-Tien". Prinses Diana heeft op de lijst Paloma Picasso voorbijgestreefd en is nu tweede. Eén is weer burggravin de Ribes, echtgenote van een Franse bankier. Jacqueli ne Onassis, Audrey Hep burn en Lauren Bacall zijn „gewipt", maar voor hen kwamen nieuwe da mes in de plaats, onder wie prinses Caroline van Monaco (4), Nancy Reagan (7) en Diana Ross (9). Het onderzoek, waarbij modekenners uit zeven tien landen zijn onder vraagd, werd verricht door de Sunday Times. n dril Ie N. Pa w üreeer Marl treffe ■n (3)j lordi jinet bespreekt gevolgen voor minima ;endi :n sti kra< terug ïaaldi rij. ,zih, mist echi t zij n Hl :ie s g( Sandi len, Zitm VAN TRIPOLI In de Noord- libanese havenstad Tripoli is vanochtend de evacua tie begonnen van de onge veer 4.000 Palestijnse strij ders, die PLO-voorzitter Arafat trouw zijn geble ven. Vijf Griekse schepen, die vanochtend rond half tien onder escorte van Franse marineschepen de haven van Tripoli binnen voeren, zullen het meren deel der Arafat-getrou- wen naar Noord-Jemen brengen. Een ander deel zal naar naar Tunesië Een eenzame Palestijnse strij der stond gisteren in de haven van Tripoli te kijken naar het Griekscypriotische schip My Charm, dat door een Israëli sche kanonneerboot in brand was geschoten. De Israëlische beschietingen hebben de eva cuatie van PLO-voorzitter Ara fat en zijn getrouwen dagen lang vertraagd. worden gebracht. De Griekse schepen varen onder de vlag van de Ver enigde Naties. De evacuatie is dagenlang op gehouden door Israëlische ka nonneerboten, die voor de kust van Tripoli diverse be schietingen hadden uitge voerd. De Amerikaanse rege ring deed gisteravond een dringend beroep op Israël de beschietingen te stoppen. Vol gens de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, is de Israëlische regering „in de meest duidelijke bewoordin gen" te verstaan gegeven dat zij de evacuatie van de PLO- strijders niet mogen verhinde ren. De door Syrië gesteunde Palestijnse rebellen hadden Arafat tot morgen de tijd gege ven om Tripoli te verlaten. Vannacht rond twaalf uur verlieten de vijf Griekse sche pen de Cypriotische havenstad Larnaka. Zij werden vergezeld van het Franse vliegdekschip Clémenceau en een mijnenve ger. Toen de schepen vanoch tend Tripoli naderden voerden gevechtsvliegtuigen vluchten boven Tripoli uit. Vanuit stel lingen ten noorden van deze stad werden de toestellen on der vuur genomen. Maar na dat was gebleken dat het Franse toestellen waren, die verkenningsvluchten hadden uitgevoerd, gelastte Arafat de beschietingen te staken. De Is raëlische kanonneerboten hielden zich op de achter grond. De Griekse ambassadeur in Libanon is in de haven van Tripoli om toezicht te houden op het verloop van de insche ping, die volgens een PLO- woordvoerder een uur of ze ven in beslag zal nemen. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Staatssecretaris Van der Reijden van Volksge- eid gaat in grote lijnen akkoord met het plan van CDA en om de bezuinigingen voor '84 te realiseren door de eerste g verpleegdagen uit het verplichte ziekenfonds te halen. Die "erpleegdagen worden overgeheveld naar een verplichte 2£0j*rzekering met de mogelijkheid van eigen risico's. Met deze ting van de verplichte verzekering, die per 1 juli '84 kan i, wordt het noodzakelijke ombuigingsbedrag van 300 mil- ulden ruimschoots gehaald. 'iet voorstel van de regeringsfracties is nog overleg gaande kabinet, zo liet de bewindsman gisteren weten tijdens een "^jiissievergadering in de Tweede Kamer. Omdat de maatre- I ch pas later dit jaar in hoeft te gaan, is er volgens de staats- aris ook geen enkele reden tot overmatige haast. Een pro- n», waarvoor nog een oplossing gevonden moet worden is ,02adelige effect van de maatregel voor de laagste inkomens. de wijze waarop dit nadelige effect moet worden gecom- erd bestaan nog verschillen van opvatting, zo liet de be iman weten. na 9: „Eerste stap herziening ziektekostenstelsel" Rooseveltstraat 61, Leiden 071-76 48 00 IN RUIL VOOR LEVERING DUIKBOTEN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Taiwan is be reid zo'n 35 tot 40% per jaar meer te gaan importeren uit ons land. De regering van het eiland heeft het Taiwanese be drijfsleven gewezen „op het belang van de handel met Ne derland", aldus ex-staatssecre taris Dik gisteren op Schiphol. Dik stond aan het hoofd van een delegatie, die de afgelopen week op verzoek van minister Van Aardenne (Economische Zaken) in Taiwan heeft onder zocht hoeveel civiele orders dit .„land" in Nederland zou wil len plaatsen, in ruil voor de le vering van nieuwe onderzee boten. De oud-bewindsman toonde zich zeer tevreden: „Het is de Taiwanese regering ernst". De nu gedane toezeg ging zou een waarde vertegen woordigen van vele honder den miljoenen guldens voor het Nederlandse bedrijfsleven. In de eerste elf maanden van dit jaar exporteerde ons land voor 600 miljoen gulden naar Taiwan. Dik vertelde dat hij in zijn ge sprekken met de Taiwanese regering een scheiding had aangebracht tussen militaire (onderzeeboten) en civiele or ders. Ook had hij gesteld dat de omvang van de exportgroei „meer dan voldoende" zou moeten zijn om het eventueel wegvallen van andere mark ten, met name de Volksrepu bliek China, te compenseren. Volgens Dik hebben zijn ge sprekspartners deze opstelling geaccepteerd. Vanuit de Vriendschapsvere- niging Nederland-China wordt intussen gewaarschuwd dat het een vaste gedragslijn van Taiwan zal blijken te zijn om het plaatsen van civiele orders te koppelen aan de levering van civiel materiaal. „Zodra de contracten vpor de extra duikboten erdoor zijn zal Tai wan de levering van weer nieuw militair materieel als voorwaarde stellen voor de continuering van civiele con tracten", aldus hoofdredacteur Kees van Galen van het blad China Nu. Wie ooit in de toptien wil komen van „best geklede vrouwen ter wereld" moet niet alleen over heel wat contanten beschikken, maar ook grote bekendheid genieten. Al gunnen wij onze lezeressen uiteraard zo'n eervolle vermelding en al weten wij zeker, dat de meesten er een aardige gooi naar zouden kunnen doen, ze zullen hoogstwaarschijnlijk nimmer een trede van deze internationale ladder mogen beroeren. Wellicht vinden ze dat ook helemaal niet zo erg en nemen ze al ruimschoots genoegen met al en toe in de Leidse Courant te lezen wie nu weer in de toptien terecht is gekomen. En mogelijk interesseert ook dat hen geen biet. Geen nood: er is nog zoveel méér in de Leidse Courant te lezen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1