een beste Kerst voor de Polen jSakasone: Geen grote nilitaire rol voor Japan CeidaeSomgnt OM VOEDSEL VERDRINGT ALLE ANDERE PROBLEMEN :rF Pari jzenaars mogen lijkkisten niet meer in kerken achterlaten Belgische premier boos op economen Londense politie versterkt bewaking Amerikaanse gezant onverwacht in Irak agJITENLAND" DINSDAG 20 DECEMBER 1983 PAGINA 11 Icse premier biedt jendschapshand" aan llljkenland ie laARA De Turkse premier Özal heeft her" bij de presentatie van zijn regerings- h Jinima, de „vriendschapshand" gereikt f Griekenland. Hij verklaarde verder dat e' Tamitische wereld centraal staat in het Alandse beleid van de eerste Turkse bur- agering sinds de militairen in september de macht overnamen. Ook zei hij de id Sfyan beleg geleidelijk te zullen opheffen, lad dde verhouding tot Griekenland zei Özal nestfenze regering er van overtuigd is dat tot ebelangen op lange termijn dezelfde zijn 'den)t meningsverschillen langs vreedzame i w(junnen worden opgeheven". Hij zei ver- aadat de betrekkingen met het Westen clchtstreekse relaties en en de islamitischi (ven belangrijk zijn. Ceasusescu wil conferentie NAVO en Warschau-Pact ministers BOEKAREST De Roemeense president Ceausescu heeft gepleit voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO en het Warschau-Pact. De conferen tie zou het afgebroken overleg over de kern wapens weer op gang moeten brengen. Als de onderhandelingen over de kernwapens weer kunnen plaatsvinden, zo zei Ceausescu, dan zou er een „raadgevende commissie" moe ten worden samengesteld. Hierin moeten leden zitten van zowel de NAVO als het Warschau- Pact. In de Roemeense hoofdstad Boekarest en in Athene werd gisteren gelijtijdig een verkla ring afgegeven, waarin Roemenië en Grieken land er bij de Sovjet-Unie en de VS op aan dringen niet tot plaatsing van nieuwe kernra ketten in Europa over te gaan. Zware straffen voor Estlandse dissidenten STOCKHOLM Drie Estlandse nationa listen zijn afgelopen vrijdag in Tallin door het Hooggerechtshof van de Estlandse Sowjet-republiek veroordeeld tot zware werkkampstraffen wegens „anti-Sovjet- propaganda en -agitatie". Dit heeft een hulporganisatie voor politieke gevange nen in Estland gisteren in de Zweedse hoofdstad Stockholm bekendgemaakt. Volgens de organisatie hadden de drie een gelukstelegram ondertekend aan de Pool se Nobelprijswinnaar, Lech Walesa. Voorts hadden zij een brief geschreven aan de staatshoofden van de Scandinavi sche landen en de Sovjet-Unie met het verzoek de Oostzee kernwapenvrij te hou den. Het Hooggerechtshof waarschuwde tien andere dissidenten hun zogenaamde anti-Sovjetactiviteit te staken. Kogelvrij In New York is een boutique geopend waar elegante kle dij wordt verkocht die kogelbestendig is. Eigenaar John Jolcin verkoopt vesten, jassen, smoking overhemden, bont mantels die ale- maal tegen kogels kunnen. film »nry RSCHAU Dank zij kantoor in Warschau de Amerikaanse tele- iemaatschappij ABC "t inmiddels ook ge- al Jaruzelski kennis nen nemen van de ichtmakende televi- The Day After en daarop volgende dis- ;ie met onder andere Kissinger en Ro- McNamara. Een offi- reactie op de film handelt over de ver dikkingen van een .noorlog, is echter uit- sGst 6evaar van lard J1 kernoorlog staat ken- lijk niet bovenaan het loriteitenlijstje van de n gering. ie komt dat? Waarom wordt Polen zo weinig stilgestaan de gevolgen van een nu- aire confrontatie tussen de rmachten? „Omdat de ra ten waarschijnlijk zowel in Oosten als in het Westen ons gericht staan en wij ze- .r als een van de eersten )rden getroffen. We kunnen k no n'ets aan d°en' maar on" ■^■tussen kunnen we mis- m__hien wel iets aan Polen een ien"' a^t^us een P°°l- t coi* antwoord weerspiegelt r ser dan alleen een fatalisti- Vbe levenshouding. Polen be- it zich steeds meer naar Sgf nnen te richten en gebeur- snêrissen in het buitenland ko" en in gesprekken nog maar 3 luwelijks aan de orde. Een tzondering betreft de wes- sancties tegen Polen en 1 o de machtsstrijd in de Russi sche partijtop, maar dat zijn dan ook problemen die direc te gevolgen hebben voor Po len. Deze naar binnen gerichte mentaliteit komt voor buiten landse bezoekers vaak als een verrassing. Zij zijn gewend Polen als de belangrijkste fac tor te zien in de Oost-Westbe trekkingen en hebben de nei ging zich te concentreren op de internationale context van 's lands binnenlandse crisis. Maar voor de Polen zelf is het bijna onvermijdelijk dat ze als gevolg van de praktische pro blemen van alledag de dingen niet meer in de juiste verhou dingen zien en eindeloos dis cussiëren over hun maat schappij. Russen nog slechter af Een groot deel van het Poolse leven wordt in beslag geno men door het bijeenschrapen van de eerste levensbehoef ten. Vlees, zeep, suiker, koffie en talloze andere dingen die in het westen zo vanzelfspre kend zijn, zijn hier (nog steeds of opnieuw) gerantsoeneerd. Overal in Polen staan de mensen weer in de rij, uitge zonderd de hele rijken of de Polen met vrienden in het westen die hun voedselpak ketten of harde valuta sturen. Hun enige troost is de weten schap dat de Russen vaak nog slechter af zijn dan zij. Beschik je echter over harde valuta, dan opent zich een heel andere wereld. Met har- In schaars gevulde winkels proberen de Polen de nodige kerstaankopen te doen de munten kan men terecht in de door heel Polen ver spreide Pevex-winkels waar koffie, thee. waspoeder, tand pasta, whiskey, nylonkousen, lipstick en zelfs auto's in rui me mate voorradig zijn. Krantenadvertenties waarin woonruimte te huur wordt gevraagd of goederen te koop worden gevraagd, hoeven slechts te zijn voorzien van de code „net terug uit het buiten land" om de lezers erop te at tenderen dat de adverteerder kan of wil betalen in buiten landse valuta. Omgekeerd kunnen de Polen hun dollars op de zwarte markt verkopen. Voor een dollar wordt momenteel 700 zloty's gegeven, terwijl de of ficiële koers niet meer dan 95 zloty's bedraagt. Gewapend met deze zloty's kan de Pool in Warschau dan bijvoorbeel gaan winkelen op de markt in Praga waar een blikje kaviaar van vier ons 6000 zlotys kost en een kilo gerookte zalm 12.000 zloty's. Verder zijn er op de markt levende ganzen en kippen, klaar om geslacht en geplukt te worden voor de klant die bereid is de prijs te betalen. Wat minder exotisch zijn de marktkraampjes met grof ge maakte schoenen, syntheti sche truien, en flinterdunne nylon trouwjaponnen, afgezet met grote rode rozen. Ook staan er rijen mannen en vrouwen die slechts een of twee artikelen te koop heb ben, een jas van schapewol of een bonthoed bijvoorbeeld, die ze hebben meegebracht uit het buitenland of gekre gen van buitenlandse vrien den. Ze verkopen die dingen omdat ze het geld nodig heb ben voor essentiëlere zaken zoals toiletpapier, medicijnen of gloeilampen. De uitzonderingen op de markt daargelaten zijn er ech ter maar heel weinig Polen die erin slagen veel geld te verdienen. De meesten van hen zijn bitter arm. Het ge middelde inkomen in Polen bedraagt momenteel 12.000 zlotys per maand. Een gezin met slechts één kostverdiener kan nauwelijks het hoofd bo ven water houden. Net als in het Westen zijn het de bejaar den die het het moeilijkst hebben. Een econoom werkzaam voor de regering geeft openlijk toe dat de inflatie meer dan 20 procent bedraagt en dat ze zelfs zonder rekening te hou den met de prijsverhogingen waar momenteel over wordt gediscussieerd, volgend jaar niet onder de 15 procent kan worden gehouden. Ondervoeding De katholieke kerk houdt zich bezig met het organise ren van hulp voor de aller armsten en een groot aantal Polen dat beter af is voelt zich moreel verplicht om de voor raden van de kerk aan te vul len. De kerk maakt zich diepe zorgen om de verslechtering van de gezondheidszorg. On dervoeding komt steeds vaker voor en er is een chronisch gebrek aan medicijnen en vi taminepreparaten. Dit gebrek wordt voor een deel toege schreven aan een tekort aan harde valuta en de westerse sancties. Polen heeft zelf geen goede farmaceutische indus trie en is wat dit betreft dus afhankelijk van het westen. Doktoren hebben nu de nei ging om recepten in tweevoud uit te schrijven. De patiënt kan dan proberen de genees middelen te halen in een van (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het Parijse gemeentebestuur heeft besloten de kerken in de Franse hoofdstad van lijkkisten te zui veren. Het aantal stoffelijke overschotten dat zoge naamd uit vergeetachtigheid na uitvaartplechtigheden wordt achtergelaten is namelijk dermate aangegroeid dat er maatregelen genomen moeten worden. Steeds meer nabestaanden ge- Doorgaans voor een of twee ven de stoffelijke overschotten weken hetgeen in tal van ge- van hun overledenen „enige vallen tot jaren en jaren uit- tijd aan de kerk in bewaring." loopt. Het is namelijk gebruik dat wanneer de familiegraf kelder of een gewoon graf op een van de begraafplaatsen nog niet gereed is de familie de kerk verzoekt de lijkkist met inhoud enige tijd in de krypte te mogen opbergen. De maximale duur is wettelijk be paald op drie maanden, maar daar wordt vaak volstrekt niet meer de hand aan gehouden. Derhalve willen vele paro chies het gebruik afschaffen en voornamelijk omdat veel families hun overledenen defi nitief in de kryptes van Parij se kerken achterlaten. De meeste Parijse kerken bevat ten weliswaar geen krypten maar waar dat wel het geval is, met name in de St. Pierre de Chaillot (waar krypten in oude steengroeven beneden de kerk drie uitgebreide verdie pingen beslaan) zijn thans vol lijkkisten. De Parijse politie heeft het probleem nu aange grepen en verklaard dat de kerken gezuiverd moeten wor den, maar een probleem daar bij is dat het niet altijd moge lijk is de nabestaanden te vin den omdat overlijdensdocu- menten in Frankrijk maar tien jaar bewaard worden. De pa rochianen blijken de lijken van familieleden vaak in de kerken achter te laten om zui ver financiële redenen omdat begraafplaatsen en graven, om niet te gewagen van grafkel ders, voortdurend kostbaarder worden. Zelfs de zogenaamde voorlopige graven op kerkho ven zijn voor sommigen onbe taalbaar geworden zodat de fa milie soms een zogenaamde concessie moet kopen terwijl de kosten in de krypte van een kerk maar 24 francs be draagt voor een verzegeling en 12 francs per dag voor bewa ring. Kosten die overigens in vele gevallen nooit voldaan worden. Het Parijse gemeente bestuur heeft nu besloten de lijken die niet door familiele den opgeëist worden in massa graven ter aarde te bestellen. de officiële apotheken die meestal inferieur spul leve ren, terwijl hij tegelijkertijd kan proberen om het westerse equivalent te halen in de win kels die worden gerund door de kerk. Mensen die voor de winkels van de kerk in de rij staan voor wat eenvoudige geneesmiddelen tegen een griepje, moeten vaak drie uur geduld oefenen. Ook op straat is de algehele malaise zichtbaar. In deze da gen voor Kerstmis is in War- schaus elegantste winkelstraat Novi Swiat nergens een spoor van kerstversiering te beken nen. In de winkels zelf liggen tussen stapels fletse, weinig tot de verbeelding sprekende gebruiksartikelen slechts hier en daar wat gekleurde snuis- ternijen die aan luxe herinne ren. Zelfs aan het meest ele mentaire kinderspeelgoed be staat een tekort en de enige glinsterende kerstboom staat tot dusver in het kantoor van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Panam. Van oudsher wordt er in Po len op kerstavond karper ge geten, mar de autoriteiten hebben nu al gewaarschuwd dat er wel eens niet voldoen de zou kunnen zijn. Dus pij nigt iedere Pool zich nu de hersens af waar hij de meeste kans maakt er een te kopen. Deze week is de ongrijpbare karper voor de meeste Polen belangrijker dan nationale verzoening of Solidariteit en zijn ondergedoken leiders. De karper is zelfs belangrijker dan het leven na Kerstmis of ■t E.jSSEL De Belgische Bnier, Martens, heeft uiterst voor de Belgische economie" sterdikkeld gereageerd op uit- De economen Vuchelen en en leen van twee Belgische Glejser dringen aan op het sti- nsteiomen, die in het decern- muieren van de investeringen ies téummer van het maand- via fiscale voordelen, voor het Economie pleiten voor besnoeien op de overheidsuit- nieuwe schoktherapie gaven en voor het laten dalen van de rentelasten door een consolidatie van de binnen landse schuld. Ook willen zij een nieuwe devaluatie van de Belgische franc. Vooral dat laatste is premier Martens in het verkeerde keelgat gescho ten. Hij wees erop dat er in België een wet bestaat die het strafbaar stelt publieke verkla ringen af te leggen, die de po sitie van de Belgische munt in gevaar kunnen brengen. KIO Acht van de 16 fhankelijke afgevaar- w*™len in het nieuw geko- m[je Japanse Lagerhuis ischtPen z'ch gisteren, een pres na de verkiezingen, hetjgesloten bij de Libe- Zil-Democratische Partij afgelp), z0 hebben -functionarissen ge- RuJ Daardoor heeft deze ij ondanks de grote it k£ ?rlaag alsnog een liste ,pe meerderheid van lassi 258 zetels in het 511 zetels tellende Lagerhuis ver kregen. Nakasone zal daarom als premier aan blijven. Op een persconferentie zei Na kasone, die tevens voorzitter van de LDP is, dat hij van plan is zijn omstreden buiten landse en defensiepolitiek voort te zetten. De premier er kende dat het omkoopschan daal rond oud-premier Tanaka negatieve invloed heeft uitge oefend op de uitslag. Nakasone, die een duidelijk aangeslagen indruk maakte, zei verder bereid te zijn tot „constructieve onderhandelin gen" met de oppositie. Door de nederlaag is zijn partij haar vaste greep op belangrijke commissies in het Lagerhuis kwijtgeraakt. De LDP, die dertig jaar onafgebroken aan de macht is geweest, moet nu meer dan voorheen rekening houden met de versterkte op positiepartijen. Nakasone zei te hopen nog dit jaar een nieuwe regering te kunnen formeren. Op het punt van zijn omstre- (Hi1, Uitfebiurltr Ut wtmltn dlltmiil L mtt nar it Ion poftn11 den defensiepolitiek liet Naka sone zich opvallend terughou dend uit. Hoewel hij zei dat de Japanse defensie versterkt moet worden, liet Nakasone wel doorschemeren dat er voor Japan geen grote militai re rol is weggelegd. Sinds Na kasone in januari van dit jaar aantrad, had hij zich juist sterk gemaakt voor een grote mili taire betekenis van Japan, om een tegenwicht te vormen voor de Sovjet-invloed. In de VS is daarom geschokt gerea geerd op de nederlaag van premier Nakasone. W etenschappers in China krijgen meer vrijheid PEKING China heeft het afgelopen weekeinde onge woon liberale richtlijnen voor de Chinese wetenschap afge kondigd. Wetenschapsmensen worden aangemoedigd vrije lijk over wetenschappelijke vraagstukken te debatteren en het werk van buitenlandse collega's zonder vrees voor po litieke inmenging te bestude ren. De huidige Chinese leiding stelt alles in het werk om de steun van de wetenschappers te verwerven. De sterke man van China, Deng Xiaoping, voert een beleid dat de levens standaard van de weten schapsmensen moet verhogen. Onder het bewind van Mao Zedong werden de beoefena ren van de wetenschap met groot wantrouwen beieeend (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse au toriteiten, die afgelopen week te laks waren om doeltreffende voorzorgs maatregelen tegen bom aanslagen te nemen, heb ben gisteren een aantal nieuwe beschikkingen af gekondigd, waarmee zr het kerstoffensief van de IRA in de kiem hopen te kunnen smoren. Minister van Binnenlandse Zaken en Justitie Leon Brittan, deelde in het Lagerhuis mee, dat het centrum van Londen voortaan onafge broken doorkruist zal worden door waakzame speciale patrouilles van de politie Overal waar gevaar dreigt, zullen deze gemotoriseerde agenten het nodige doen om een herhaling van het Har- rods-drama van zaterdagmid dag te voorkomen. Dit pa- trouillewerk wordt dag en nacht uitgevoerd. De politie van Centraal Londen, waar het gevaar het grootste is, krijgt bovendien versterkin gen uit andere gemeenten, die voorlopig wel enkele honder den agenten en detectives kunnen missen. Alle verloven zijn ingetrokken. Tot kerstmis wordt in de wijken van de Londense binnenstad de dienst verzekerd door ruim 300 extra politiemannen. Gisteren had het Londense politiekorps de handen meer dan vol. Op ver schillende plaatsen werden verdachte pakketten en auto's gesignaleerd. Hoewel het tel kens loos alarm was, bleek het toch nodip het verkppr lanpp tijd stil te leggen in Oxford Street en in de hoofdstraat van Kensington. In Oxford Street werd trouwens de koffer van een verdachte personenwagen opgeblazen. Hij bleek geen bom te bevatten. Het befaam de warenhuis Harrods opende om negen uur normaal zijn deuren. Alleen de herenafde ling. die zwaar geteisterd is, bleef dicht. Vooral in de mor gen daagde er niet veel volk op; later werd het wat druk ker, zodat de directie aan het eind van de dag toch haar te vredenheid kon uitspreken over de opkomst van haar klanten. In de zijstraten rond Harrods is nu een streng par keerverbod van kracht. Had de politie dit zaterdagmorgen al uitgevaardigd en het toen even streng toegepast als se dert de autobomaanslag, dan zou de IRA die aanval niet ge- nlppod k»inr»pn hpbhpn NEWSWEEK: Andropov ongeneeslijk ziek MOSKOU Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweekheeft de Russi sche leider Andropov nog maar anderhalf tot twee jaar te leven. Hij heeft een ernstige nieraandoening die weer het gevolg is van suikerziekte. Het blad ba seert zich voor zijn infor matie op een Russische arts. Andropov wordt mo menteel verpleegd in een sanatorium in een buiten wijk van Moskou. Omdat zijn nieren niet meer goed werken moet zijn bloed voortdurend door middel van dialyses gereinigd worden. Volgens dezelfde arts zou een niertransplan tatie te gevaarlijk zijn. BAGDAD De Amerikaanse gezant voor het Midden-Oos ten, Rumsfeld, is gisteren ge heel onverwacht in de Iraakse hoofdstad Bagdad aangeko men.. Dit heeft het officiële Iraakse persbureau gemeld, Over de aard van het bezoek is niets meegedeeld. De komst van Rumsfeld naar Bagdad kan een ommekeer inluiden in de Iraaks-Amerikaanse ver houding. Direct na de Israë- lisch-Arabische oorlog van juni 1967 verbrak Bagdad de diplomatieke betrekkingen met Washington. Als reden werd toen gegeven dat de VS directe militaire en politieke steun had verleend aan Israël. Gedurende de periode sinds 1967 zijn er geen diplomatieke contacten op hoog niveau tus sen beide landen geweest. Slechts in 1977 bracht de toen malige Amerikaanse ondermi nister, Habib, een bezoek aan Bagdad. Na afloop van de be spreking tussen Rumsfeld en de Iraakse minister van bui tenlandse zaken, Tarek Aziz, werd een kort communiqué uitgegeven, waarin werd ge zegd dat „onderwerpen van wederzijds belang" en de ont wikkelingen in het Midden- Oosten zijn besproken. In Washington is vernomen dat de Amerikaanse regering be reid is de betrekkingen met Irak op ambassadeursniveau te

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11