^MONUMENTEN Psychiatrische zorg zit muurvast in structuren' lonsument verdwaald in het oud van de milieubelasting litensteBinnenhofbLitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen itensteBinnenhofbuLtensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen —jjJVGRES IS START VAN INGRIJPENDE VERNIEUWING PUZZELEN VOOR. MB EJNENLAND fiekUeSomant ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 PAGINA 9 iGRAM 1 Tweede-Kamerfractie t CDA heeft het uittre- 7 Jan Nico Scholten en dijkman en het optreden ét tweetal als nieuwe (De Groep Schol ten - n) geleid tot een ver- aandacht voor het erkiezingsprogram. Dit rwegend groen uitge- boekwerkje wordt na- niet alleen door maar ook door de afgescheidenen be- d als basis voor hun po- handelen. Wij zullen DA -program letterlijk n", zei. Scholten op de de afsplitsing. „En wij et CDA daar voortdu et de neus op druk- •arre situatie: twee poli- ieperingen die elk het- programma hanteren. niet onvermijde- leiden dat men elkaar ee voortdurend om de slaanHet lijkt er p, want de afgelopen week zagen we al dat bij iectr debat zowel Scholten en Dij- man als de CDA-woordvoc- ders demonstratief met ht groene boekje wapperden. Ht eerste openbare gebekvect om de zuiverheid in de Ier heeft inmiddels ook al plaat gevonden. Afgelopen maandag vergade- den de kamercommissies vor buitenlandse zaken en defen sie met minister Van da Broek over de export van Ne derlands militair materiel Jan Nico Scholten voerde ht woord namens de Groe> Scholten-Dijkman en Han Gualthérie van Weezei tred namens het CDA in het striic- perk. Beide heren hadden ht CDA -program opengeslagen voor zich liggen. Halverwege de vergadering diende Scholten een motie it waarvan hij zei dat die ge hei en al gebaseerd was op ht CDA-programma. om precie te zijn op artikel 11.18. Onmio dellijk begon Hans Gualthéri van Wee zei een vergelijken onderzoek tussen motie ei program en kwam vervolgens met een verfijnde glimlach tot de conclusie dat er iets niet klopte. „De heer Scholten heeft waarschijnlijk een ver keerde versie van het CDA- program bij zich, want in het mijne staat iets heel anders", aldus Van Weezel. Onmoge lijkzei Schol ten. en legde zijn programma, dat de sporen van veelvuldig lezen vertoon de, naast het boekje van zijn opponent. PROGRAM 2 Alras bleek dat Schol ten wel degelijk hetzelfde groene werkje bezat, maar dat hij het betreffende artikel uit het pro gramboekje (over wapen-ex porten) slechts gedeeltelijk in de motie had verwerkt. Overi gens werd daardoor de bedoe ling van het artikel geen ge weld aangedaan. Niettemin was de zaak voor Van Weezel zonneklaar. „U begrijpt dat wij deze motie niet zullen steunen. want zij is niet in overeen stemming met de letterlijke tekst van het CDA-program- ma", sprak hij triomfantelijk. Scholten echter, evenmin op zijn achterhoofd gevallen, kondigde aan dat hij gaarne bereid was zijn motie zodanig te veranderen, dat wèl de ge hele tekst van het bewuste programma-artikel erin zou zijn opgenomen. „Dan móet het CDA mijn motie wel steu nen", aldus Scholten. Verwacht wordt dat de motie komende donderdag in stem ming wordt gebracht. In de wandelgangen vroegen wij en kele dagen geleden aan Van Weezel wat het CDA met de gewijzigde motie van Scholten zou doen. „Tegen stemmen", luidde het resolute antwoord. Waarom? In die motie staat toch letterlijk een wens uit het CD A-programma? „Niks mee te maken. We stemmen ge woon hartstikke tegen", aldus Van Weezel. „Als het op deze manier moet. dan doen we daar niet aan mee. Stel je voor, zeg.' Eerst een flubbermotie in dienen en dan later tot de con clusie komen dat het niet klopt. Schol ten had z'n huis werk gewoon niet goed ge maakt. Dat moet afgestraft worden.'". Even later kwamen we Schol ten tegen. Wat? Gaan ze toch tegen stemmen?", riep hij uit. „Dat wil ik wel eens zien. Ik zal bij de stemming de heer Van Weezel vragen of hij dat eens even haarfijn kan uitleg gen. Je kunt toch niet tegen een passage uit je eigen pro gramma stemmen?". Zullen dit soort programma- ruzies op den duur niet gaan lijken op een theologische strijd over de uitleg van de bij bel?", vroegen wij nog. Schol ten schudde het hoofd. „Dit is geen theologie. Dit is politiek", antwoordde hij kortaf. BLUNDERPRIJS Als voor kamerleden en be windslieden een wekelijkse Blunderprijs werd uitgereikt. dan zou die onderscheiding de afgelopen week naar minister van binnenlandse zaken. Koos Rietkerk, zijn gegaan. Het ju ryrapport zou in dat geval als volgt luiden: Al jarenlang zitten in de Tweede Kamer twee leden met een op het oog vrijwel identieke naam: Ed Nijpels van de VVD en Erwin Nypels van D'66. De uitspraak van beider namen verschilt echter, want de griekse letter in de naam van de Democraat dient te klinken als een „ie". Noch tans hebben parlementariërs, ministers en staatssecretaris sen die twee namen al tiental len keren verhaspeld. Ook hebben journalisten zich in hun artikelen herhaaldelijk aan de naamsverwisseling schuldig gemaakt. Sinds Ed Nijpels fractievoorzitter werd van de VVD en daardoor meer bekendheid verwierf is het aantal vergissingen echter gaandeweg minder geworden. Ook het feit dat Nypels vorig jaar enkele maanden minister is geweest in het CDA-D66- kabinet is op deze ontwikke ling van invloed geweest. Toch heeft minister Rietkerk, nota bene een partijgenoot van Nij pels, het deze week bestaan opnieuw de oude fout te ma ken en nog wel op een wijze die ons de tenen deed krom men. Tijdens het debat over de kor ting op de ambtenarensalaris sen, waaraan Nijpels in het ge heel niet deelnam, maar Ny pels wèl, zei hij: „De heer Nij pels heeft gesproken over Onmiddellijk klonk vanuit de bankjes van D'66 het door dringende stemgeluid van Ny pels. „Mag het ook Nypels zijn?", riep hij. Verschrikt keek Rietkerk op van de door zijn ambtenaren geschreven paperassen, die hij netjes aan het voorlezen was. „Dat is een fout, die ik zeer vele malen maak", verontschuldigde hij zich. „Ik kan misschien de heer Nypels troosten met de opmerking Jat ik de heer Nij pels ook wel met de heer Ny pels aanspreek". „Dat scheelt". an t woord de de Dem ocraa t goedmoedig. Hier had Rietkerk het bij moe ten laten. Het was zo al erg ge noeg geweest. Desondanks meende hij zich nog in een an dere bocht te moeten wringen om zijn verspreking goed te maken en dusdoende voegde de bewindsman eraan toe: „In mijn tekst staat het namelijk verkeerd". Conclusie: Een minister die zo slaafs aan zijn voorgekookte tekst vastzit en ook nog eens de schuld van een domme ver spreking op zijn ambtenbaren probeert af te schuiven, ver dient de Blunderprijs ten vol le. De minister wordt veroor deeld, gedurende een proeftijd van een maand op zijn bureau een tweetal foto's te plaatsen, voorstellende Nypels en Nij pels. Hij is verplicht elke och tend de beide portretten met de juiste naam aan te spreken en ze een hartelijk goedemor gen te wensen. Na de proefpe riode zal de jury hem aan een test onderwerpen. DICK VAN RIETSCHOTEN >0 p-w.r Incl. I 1E ische behandeling beter worden. Dat n de patiënten-orga- >-3i88es al jaren, maar ze n dat het nu tijd is gewenste verande- |R£ door de voeren. Jm het driedaagse ps, dat onder het I „Psychiatrie in f 135. Rijkheid" van 19 tot en. te^et 21 december in ïrdam wordt gehou- De organisatie is in St051fn van „de psychia- _e tegenbeweging" welke naam alles ich verzet tegen de ?e praktijk is gebun- set v; mmoJeren »rg c van het congres is te ren dat de psychiatri- rg op de patiënt is ge en dus niet blijft steken web van structuren. De lijn moet zichtbaar i in een pittige confron- n ussen patiënten, ex-pa- werkers uit de geeste- ezondheidszorg, politici, iden en instellingen. De la latoren, die twee jaar 3jn geweest met de voor- ng, beschouwen het pas als geslaagd, wan neer daarmee een nieuwe pt riode van „niet praten mac doen" kan worden ingeluid. Volgens Hans van der Will, als voorzitter van de Cliënter- bond en directeur van stich ting Pandora één van de b»- langrijkste initiïatiefnemes (hij is inmiddels coordinate van het landelijk patiëntei- consumenten platform), mo ten er vlug spijkers met ko]- pen worden geslagen. Het gat om het welzijn van zo'n hoi- derdduizend mensen, die jaa- lijks binnen of buiten de ii- richting een behandeliig (moeten) ondergaan. Het congres is enorm amd- tieus van opzet. Worden ?r niet te veel verwachtingen in gestopt? Van der Wilk: „Ik denk vin niet. Het congres moet ged duidelijk maken wat er mi: is in dit land op het gebied ^an de geestelijke gezondheidszeg. Waarom moet de psychiari- sche tegenbeweging met .11e kracht uithalen, in de hoopiat na tien jaar discussiëren cyer vernieuwing eindelijk een pe riode van besluitvorming san aanbreken. Vanaf 1970 heiben zich patiënten-organisaties ge vormd, die in toenemmde mate druk hebben uitgeoefend om onrechtvaardigheden n de wet veranderd te krjgen. Gaandeweg kwamen ze tot de ontdekking dat het vechten te gen juridische misverstanden te veel energie opslokte. De bestrijding van het grootste kwaad kwam daardoor niet aan bod. Namelijk de verkeer de manier waarop hulpverle ners met patiënten omgaan. Als daaraan niets zou manke ren, was bijvoorbeeld een wet ter regeling van gedwongen opnamen niet nodig". Wat opvalt van de vernieu wers is, dat zij bestaande psy chiatrische behandelvormen fel veroordelen. Ook worden aan de lopende band rode kaarten uitgedeeld aan, hulp verleners. Zijn ze niet bezig zichzelf te diskwalificeren? „Kijk, laten we het nu niet hebben over de goede bedoe lingen van therapeuten. Die zijn best goed. Maar het is nu Hans van der Wilk: „Ik pleit voor be schermende woonvormen, omdat op die manier meer patiënten dan nu wor den behoed voor een glij partij naar een diepe put, waar ze niet meer uit komen". eenmaal een feit, dat de psy chiatrie zich muurvast heeft gedraaid in een netwerk van structuren, waarin het indivi du verzuipt. De burocratie is zo groot en machtig, dat nood zakelijke veranderingen niet of in een veel te langzaam tempo doordringen. Ik vind het buitengewoon vervelend, dat kritiek op de psychiatrie steeds weer wordt uitgelegd als een motie van wantrouwen jegens hulpverleners. Daar moet men mee ophouden want het leidt de aandacht af van de werkelijke ellende. Ik ben ze ven keer opgenomen geweest. Dat zegt meer over de kwali teit van de psychiatrische be handeling dan over mijn toe stand. Heel simpel: de hulp verlening is niet in staat in te spelen op de nood van de pa tiënt. Daarom moet-ie ook zo vaak terug naar de inrich ting". De bestaande hulpvormen zijn zeer gevarieerd. Wat onbreekt er nog aan? „Het verkeerde zit hem in het feit, dat de psychiatrie teveel systeem is en tè weinig dienst baar aan de patiënt. Er ver dwijnen bijvoorbeeld veel mensen buiten de ambulante nulp om in psychiatrische cen tra. Met de mond wordt bele den, dat patiënten zo lang mo gelijk buiten de inrichtingen moeten worden gehouden, maar de praktijk is anders. Zijn de patiënten eenmaal bin nen de inrichting, dan wordt de terugkeer naar de samenle ving moeilijk. Maar ik wil niet de indruk wekken, dat het congres vooral bedoeld is om misstanden aan de kaak te stellen. Dat is al voldoende ge beurd. Het gaat allereerst om de aanbieding van een nieuw model van psychiatrische zorg". Welk model? „Wij willen dat problemen waarmee een patiënt worstelt, veel meer dan tot nu toe wor den bekeken vanuit het ge zichtspunt van het slachtoffer. Hoe komt het, dat hij of zij door alle roeien en ruiten gaat en vooral: wat kan de omge ving daaraan doen om de situ atie van de patiënt te verbete ren? Als hij weer het middel punt van de behandeling wordt, moet ook de organisatie veranderen. Dus weg met de scheidingen tussen zorg-ni- veau's en weg met de institu ten, die ver van het woonmi- lieu van de patiënt verwijderd zijn. Breng de hulpverlening in de wijk. Daar moet de am bulante hulp vorm krijgen en ook mogelijkheden voor inten sieve therapie worden gescha pen. Ik denk aan hotels waar patiënten tijdelijk kunnen worden opgevangen en aan pensions als verblijf voor chro nische patiënten. Nu is de situ atie, dat 70 procent van de be woners van een inrichting er langer dan een jaar zit en 50 procent langer dan drie jaar. Na die periode is er geen en kele therapeutische behande ling meer daar moeten we van af. Ik pleit daarom voor be schermende woonvormen, om dat op die manier meer patiën ten dan nu worden behoed voor een glijpartij naar een diepe put, waar ze niet meer uitkomen". Die verschillende woonvor men zijn er nu toch ook al. „Ze zijn er wel, maar hun aan tal is te laag en de vernieu wing in die richting krijgt te weinig kans. Omdat de weer stand vanuit de inrichtingen nog te groot is. Onderzoek heeft uitgewezen, dat hulpver leners die een tijdje in een psychiatrisch centrum werken weinig toegankelijk zijn voor hoopgevende ontwikkeling buiten de inrichting. Om het nog duidelijker te zeggen: het overleg met verdedigers van de status quo heeft gefaald. Daarom mobiliseert de psychi atrische tegenbeweging lei dinggevende figuren in poli tiek en gezondheidszorg om de conserverende macht te bre ken. In het belang van de pa tiënten, die een nieuw per spectief nodig hebben en in het belang van de maatschap pij, omdat een veel goedkopere vorm van hulpverlening kan worden gerealiseerd. Wat de psychiatrie nu doet is heilloos: de hulp wordt én duurder én werpt minder rendement af voor de patiënt". JOS BOUTEN 9tssecretaris Koning van Financiën zal litu", dat de milieuheffingen tot onderwerp stelt vast, dat dertien jaar na de invoering mdagmiddag de staatsprijs voor fiscaal- hteft. De prijs, die om de twee jaar wordt van de milieuheffingen er nog steeds geen ënschappelijke publicaties uitreiken aan toegekend, is in december 1971 ingesteld goed doordacht kader is. De wijze waarop E.P.J, Wasch, een belastinginspecteur d)or de toenmalige staatssecretaris van Fi- de milieuheffingen bij de vervuiler zijn ge- Zutphen. Wasch krijgt de prijs voor zijn nmciën mr. W. Scholten. Er is een geldsom ïntroduceerd, blijven een onverteerbare 1979 verschenen boek „Het belaste mi- \nn vijf mille aan verbonden. Mr. Wasch zaak. ÏEN „We moeten blij t de zuivering van het Jaktewater goed wordt :akt", zegt mr. E. Wasch ■£t is dan ook het enige de vervuiler, die 5 de wet betalen moet, ""tel tevreden kan zijn. woud van heffingen en iriften is hij al lang ge- hopeloos verdwaald, de introductie van de Milieuwet, nu al weer 'jr of dertien geleden, lfaald' ^pnsuinentenbond heeft I indertijd terecht boos jemaakt", zegt Wasch. wijt de politiek dat het lissie over milieuheffin- brede zin altijd uit de gegaan en in plaats hand^1 steeds deelheffingen leven heeft geroepen, doorgewinterde belas- Gialisten bestaat er door mwikkeldheid van aller lei regelingen geen god over zicht van wat er op hel gebied van de milieuheffingen alle maal te koop is. Wasci heeft het dan over heffingei, waar de consument zich wellcht al lang niet meer bewust van is. De milieubelasting werdt ge woon in de kostprijs ran be- paalce produkten doorbere kenden daarmee is de tous af. In veel gevallen is het niet mogelijk om je als corsument te verweren. De autonobilist bijvoorbeeld kan het er dan wel niet mee eens zijn dat hij via de benzineprijs betaalt voor luchtverontreinigng en geluidshinder, maar hd enige alternatief is geen benzine ko pen. Het grote probleem lij alle heffingen is volgens Wasch dat ze vrij plotseling zijl geïn troduceerd en dat het (eduvel pas kwam op het noment waarop de consument net het bedrag dat betaald moft wor den, werd geconfronteerd. Vaak gaat het om grote aan slagen op het huishoudbudget. Een zuiveringslast van 150 gulden per jaar is heel gewoon, maar dat betekent voor ie mand die met een minimu minkomen rond moet zien te komen, toch een hele hap. Idioot Op het ogenblik wordt gedis cussieerd over de vraag, of zuiveringslasten gekoppeld moeten worden aan het water verbruik. „Idioot", zegt Wasch. „Dat had men direct moeten doen, bij de invoering van de wet". Hoe los je die hele pro blematiek dan op? Wasch: „Prof. Simons heeft onlangs nog gezegd, dat-de hele milieu verbetering uit de algemene middelen betaald moet wor den. Ik weet niet of hij gelijk heeft, maar feit is wel dat die principiële discussie nog nooit heeft plaats, M;0W-9W-9P- ew-M7!>-9<)7é-9q? %7 S-Sqiq- ga 83 Alles rommelt volgens Wasch maar door elkaar. Hij verwijt de politiek deze chaos te heb ben toegelaten. „Je wist pre cies wat er allemaal gezuiverd moest worden. Het enige wat niet was te voorzien is de eco nomische achteruitgang. Er zijn industrieën weggevallen door faillissement of doordat ze zelf gingen zuiveren. Het gevolg was wel, dat de huis houdelijke vervuilers voor de wegvallende inkomsten moes ten opdraaien". Wasch heeft een aantal stellin gen gemaakt, waarover het parlement zich eens moest uit spreken. Hij zette op een rijtje: „Een milieuheffing is alleen gerechtvaardigd wanneer de opbrengst van de heffing in de desbetreffende milieusector zelf wordt gebruikt. Alleen als het ambtelijk apparaat con creet diensten aan de milieu zaak bewijst, mag de opbrengt van een heffing worden ge bruikt om dat apparaat mee te financieren. Milieuheffingen dienen alleen te worden inge steld wanneer de groep die door de collectieve dienstver lening wordt gebaat, niet te groot is. Is die groep te groot, dan dient met financiering uit de algemene middelen te wor den volstaan. Belastingplichti ge, uitvoerend apparaat en rechter mogen alleen dan met technisch ingewikkelde rege lingen te maken krijgen, als die regelingen de enige recht vaardige zijn". Hoezeer de zaak momenteel in de knoei zit, is aardig te illus treren met een opmerking van een Kamerlid, bij de invoering van de Kalkarheffing, twaalf jaar geleden. Dat is de drie- procentsheffing die op de elec- triciteitsprijs werd gelegd om de snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar mede te fi nancieren. De man zei toen, dat het niet ondenkbaar is, dat er ooit een wetsontwerp komt dat een speciale heffing legt op het kweken van erwten, ten einde de ontwikkeling van een speciaal soort snijboontjes te kunnen financieren. Wasch: „Dat voorbeeld is mij altijd bij gebleven en is nog steeds actueel. Laat vooral dui delijk zijn dat alles zijn prijs heeft. Als je nu dingen nalaat en de vervuiling zijn beloop laat. kan het zijn dat de zaak straks niet meer schoon te ma ken is". Veel aandacht zal vol gens de Zutphense jurist ge schonken moeten worden aan het voorkómen van vervui ling. Het is goedkoper dan het opruimen van de rommel ach teraf. Mr. Wasch heeft zich nu acht jaar intensief beziggehouden met milieuheffingen. Hij heeft zeker vijftig wetenschappelij ke artikelen geschreven in tal loze vaktijdschriften en is on langs begonnen met de voor bereiding van een proefschrift. Niet over milieuheffingen, maar over aftrekbare kosten, speciaal betrekking hebbend op arbeidsinkomsten. Het zal nog zeker 2,5 jaar duren voor dat hij opnieuw in het middel punt van de belangstelling staat. (ADVERTENTIE) Vandaag publiceren wij de namen van de prijswinnaars van de eindhoofdprijzen en van de winnaars van de prijzen uit week 11 De eli juiste trefwoorden luidden als volgt: week 7: mensenkennis week 8: dameskapster week 9: pompbediende week 10: hammondorgel weekl 1tomatenteelt week 1broodtrommel week 2: zondagmorgen week 3: schoonmoeder week 4: bestelnummer week 5: komkommerpit week 6: ministerraad In deze elf trefwoorden komt in totaal 16 maal de letter M voor. De voorlopige totaalopbrengst bedraagt f 145.143,28 Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Alle prijswinnaars ontvangen schriftelijk bericht over hun prijs. Prijswinnaars week 11 Atari huisspelcomputer: J.v.d.Griend, Plevierstraat 4, Strijen, Aveha schrijfmachine: Th.Davidsz, Ged.Sloot 30, Den Haag, centrifuge: M.van der Ven-Kamarzarian, Westkade 35, Hellevoetsluis, kist wijn: W.Smit, Stadhouderslaan 71, Ridderkerk, Agfa camera: W.Korpershoek, Albatrosstraat 13, Vlaardingen, waardebon f 500,- Zumpolle: E.v.d.Zwan, Burg.de Monchyplein 8a, Den Haag, luxe set briefpapier: A.Selders, Eendenveld 7, Zoetermeer; J.Schipper, s.Gravenweg 96, Nieuwerkerk a.d. IJssel, kaars met standaard: J.Bot, Argentiniëstraat 85, Delft, reisföhn met opzetstrijkijzer: C.v.d.Aart, Drechtstraat 33, Leiden, waardebon f 25,- J. Cabout: C van Wingerden, Gebbenlaan 64, Delft, zuivelmand bonomel:E. Koek, Noordeinde 49a, Roelofarendsveen, Polaroid zonnebril: N.v.d.Kooy, Oostdorperweg 81, Wassenaar, Van Grieken zuivelmand: C.Koster, Ajaxstraat 45, Rotterdam, Edammerkaas: P.Pal, Admiraliteitskade 7b, Rotterdam; Ch.van Eybergen, Frankenslag 354, Den Haag; E.Hoes, Backershagenlaan 7, Wassenaar, auto brandblusapparaat: F.van Eersel, Spaarnestraat 54, Den Haag, Haagsche shawl: L.Zondag, Meidoornhoek 78, Rotterdam, kwartetspel: R.Steffen, J.Hamelinkpad 7, Rijswijk; W.Blom-Secreve, Waalscjorpersweg 291, Den Haag, waardebon f 25,- 1000 jaar muziek: M.van Nieuwkerk, Wagnerstraat 25, Maassluis, snoeppakket: R.van Heeswijk, Het Kl.Loo 243, Den Haag, rondvlucht Martin Air: C.van Tilburg, Vlielandseweg 121, Pijnacker. Eindhoofdprijswinnaars Austin Metro: Mevr.W.Bijl-de Vroe, A.v.d.Goesstraat 5, Den Haag, 8 daagse vliegreis Gran Canaria (2 pers.): C.van Rossum-Duyndam, V.d.Mortelstraat 25, Noordwijk, surfplank: P.Knip, Otterrade 4, Den Haag, samsonite kofferset: W.van Vliet, loubertstraat 107, Gouda.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9