Politieke ontslagen over Frankrijk bij Talbot crisis in PLO-strijders geëvacueerd Kabinet nodigt sociale partners uit. voor nieuw overleg N obelprijs winnaar Milton Friedman manipuleerde cijfers Slavenburg weigert boeken te openen Aantal casino's met vijf uitgebreid iBER NNENLAND/ BUITENLAND EeicLeSou/icmt ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 PAGINA 7 vrouw Zme mannen Leid* i huisi^iDEN Maria Xuereb bezwafltu dan naakt, geblind- kt en geboeid vastgehou- worden door haar ont- fders, ze was verre van leloos. George Panae zijn (r Anastai werden gisteren wrdeeld nadat zij schuldig èn gevonden aan het ont ren van de 25-jarige me- |\v Xuereb en haar 33-jari- echtgenoot. Hun aanhou- en die van een andere was te danken aan me- |w Xuereb, die in haar 4 gevangenschap bewees Izij niet voor een gat te Met gebonden ien krabde ze aan het kar- lom draadjes onder haar de fis te werken, zodat des- .igen het tapijt later kon- herkennen. Ze beet stuk- kan haar vingernagels en die achter onder haar ma- iten .Toen de ontvoerders haar I steeds geblindoekt) haar leid teruggaven nadat een eld van 2 miljoen pond P betaald, schatte ze de af- d die de auto aflegde door tellen van de seconden fin de motor liep. Ze hield .bocht naar links en rechts jedachten en toen ze een- 1 vrij was, gaf ze alle de- aan de politie door. Bin- ur,g 12 uur had Scotland Yard ujt. |huis gevonden. Het werd met prmd door de mobiele een- i, haar man werd bevrijd |rie mannen werden gear- ferd. het idustrieel irmoord in iskenland SEBASTIAN/MADRID ierroristen in Spaans Bas- and hebben een belangrij- industrieel, de 48-jarige jcisco Arin Urcola, dood- hoten nadat ze hem had- ontvoerd omdat hij gewei- had „revolutionaire be- ng" te betalen. In het pdspaanse San Sebastian .ten twee jongemannen op leden van de nationale iïe die te voet patrouilleer- in een drukke winkel- ït. Hierbij kwam een agent sn raakte de ander ernstig ond. Bij een bomaanslag ;en kazerne van de lucht- ht in de Noordspaanse fincie Navarra zijn een lui mt en twee soldaten ge- ld geraakt en werd zware ade aangericht. De politie ^ïoedt dat de aanslagen 1 r het werk zijn van de tische afscheidingsbewe- ETA. d9aenpositief over de standsvoorstel Ha n Zuid-Afrika de YORK De Ameri- ise regering ziet het Zuid- jaanse voorstel voor een ind langs de grens tussen pla en Namibië als een po- ze stap in de goede rich- H|die kan bijdragen tot on kerkelijkheid voor Namibië, foorstel houdt in een troe- cheiding tot stand te bren- langs deze grens, op voor- ;de dat Angola waarborgt Angolese en Cubaanse I )en en Swapo-guerrilleros J ook aan een bestand hou- De bevrijdingsbeweging po ziet weinig in het voor- „omdat het neerkomt op eenzijdig staakt-het-vu- i „Het voorstel behelst al- >een stopzetting van de ac- fy op Angolees grondgebied, Zuidafrikaanse terug ging uit Namibië. Zuida- Inen zijn Angola binnen- llen, maar Angolezen en inen hebben nooit acties e* [voerd in Namibië". Ango- leeft het Zuidafrikaanse stel gisteren ook verwor- a- aëlische «- derscheiding in or hoogleraar pENINGEN De Neder- (r prof. C.T. de Wit heeft te rijs voor landbouw van de I Foundation in Israël ge en. Hij deelt de prijs met Imerikaan prof D. Kirk- 1 Zij krijgen de prijs voor belangrijke onderzoek dat ebben verricht op het ge- van grond en water en de ie daartussen alsmede de ten daarvan op gewas- i en opbrengst. Aan de 'is een geldbedrag verbon- jvan 300.000 gulden, die e winnaars moeten delen, praelische premier Herzog et de prijs in mei in het (ment uit. s- Maria en Emmanuel Xuereb, die onlangs na een ontvoering vrij werden gelaten tegen een losgeld van 2 miljoen Britse ponden. Dankzij de aanwijzingen van de 25-jarige vrouw kon de politie de daders al binnen 12 uur inrekenen. Zieke vrouw mag nog niet sterven RIVERSIDE Een rechter in Californië heeft gisteren het verzoek van een 26-jari- ge verlamde en totaal afhankelijke vrouw afgewezen om door niet meer kunst matig gevoed en medisch behandeld te worden te mogen sterven. „Onze sa menleving schat het leven hoog", zei rechter John Hews na een zitting van 8 dagen met vaak emotionele getuigenissen. Elizabeth Bouvia had verklaard dat zij lie ver wilde sterven dan vegeteren en vroeg daarom om stopzetting van speciale be handeling. De rechter erkende Bouvia's recht op een privé-leven zonder inmen ging van derden en op zelfbeschikking, maar, zo zei hij, die rechten zijn onderge schikt aan die van staat en samenleving. Populariteit Thatcher daalt LONDEN De populariteit van premier Thatcher loopt achteruit, zo blijkt uit opiniepeilingen die 2 Britse kranten hebben laten houden. Bij de verkie zingen in juni haalden de conservatieven 44% van de stemmen tegen Labour 28. In de opiniepeiling voor het dagblad The guardian zei 41% op de Con servatieven te gaan stemmen, tegen 37 op Labour en 94 op de coalitie van liberalen en sociaal-demo craten. Thatcher heeft nog wel duidelijk de voor keur als het er om gaat wie men op Downingstreet 10 wil. Bij de 2e enquete. die voor de Daily Tele graph werd verricht, zei 38% tevreden te zijn over het regeringsbeleid. In september was dit nog 47%. Ontevreden verklaarde zich 50%, tegen 42 in sep tember. Een schooljongen in Londen heeft gisteren voor de rechter toegegeven dat hij de afzender was van een bombrief die in maart gericht werd aan Thatcher. De jongen zei dat hij een grapje had wil len uithalen. De bombrief werd door postbestellers onderschept en onschadelijk gemaakt. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Frankrijk dreigt het tot een ernstige politieke crisis te komen als gevolg van felle one nigheid tussen de socialis tische en communistische regeringspartners over het ontslag van 3000 werkne mers in de Talbot-autofa- brieken. Als gevolg van omstandighe den. een slecht financieel en technisch beleid en verkeerde marktanalyses heeft Talbot in 5 jaar de helft van zijn afzet in Frankrijk verloren; deze is nu nog maar 5%. In die 5 jaar heeft de fabriek al bijna 10.000 mensen moeten ontslaan en nu zullen er voor het eind van dit jaar nog 2.905 aan de dijk gezet moeten wor den. Er is een enorme overbe zetting. De invoering van robots maakt nog meer arbeiders overbodig en Peugeot, de geld schieter van Talbot, kan het financieel niet meer opbren gen, met een tekort van 6 mil jard franks in 3 jaar, waar dit jaar nog eens 2 miljard bijko men. De vakbonden en de commu nistische partij verzetten zich fel tegen de ontslagen en de regering, die daaraan haar goedkeuring moet hechten, blijft aarzelen. De 16.000 arbei ders en de andere mensen van Talbot zijn uit protest in sta king gegaan. De directie van Peugeot heeft aangekondigd dat de fabriek maandag gesloten wordt. De vakbonden noemen het chan tage, en ze zijn ook verbitterd ten aanzien van de regering die geen beslissing kan of durft nemen. Binnen de regering heerst de grootste onenigheid en de vraag is of een links kabinet zich kan veroorloven bijna 3000 werknemers te ontslaan zonder de garantie dat Talbot over enige tijd niet weer hon derden of zelfs duizenden mensen op straat zal moeten zetten. En dit in een atmosfeer die gonst van de geruchten dat Peugeot Talbot wil laten val len; en tegen de achtergrond van een serie economische ca tastrofes sinds links, in 1981 aan het bewind kwam. terwijl alle prognoses pessimstisch zijn. De meeste leden van het kabi net zijn ervan overtuigd dat de Talbot-ontslagen niet verme den kunnen worden. Over een paar dagen komen er echter weer pijnlijke maatregelen aan, in de staalindustrie, de kolenmijnen en de scheeps bouw. Politieke waarnemers stellen dat premier Mauroy tot dusver altijd in staat was de scherven te lijmen, maar dat hij deze keer aan het eind van zijn La tijn is. Zelfs de linkse pers schrijft dat het begint te kra ken en dat het naar ontbin ding begint te ruiken. (Vervolg van voorpagina) TRIPOLI Het Griekse passagiersschip „Vergina" heeft de aftocht van PLO- leider Yasser Arafat uit Noord-Libanon ingeluid door zo'n 100 gewonde Palestijnse strijders en burgers aan boord te ne men en naar Cyprus te brengen. De evacuatie van de gewon den wordt, naar verwacht, maandag gevolgd door het vertrek van Arafat en naar schatting zo'n 4000 volgelin gen, die al meer dan 3 weken Groen schisma vandaag bezegeld DEN HAAG Het Groen Platform, een bundeling van provinciale Groene partijen en milieu-activisten uit voorna melijk de PPR. zal vandaag op twee aparte vergaderingen zijn eerste schisma bezegelen. In Amsterdam komen de Groe nen bijeen die door willen gaan met het Groen Progres sief Akkoord met CPN, PPR en PSP voor de Europese ver kiezingen. In Utrecht zal een ander deel van de Groenen zich uitspreken over de op richting van een onafhankelij ke partij van groene signatuur. Daar wordt ook gepeild of deze groepering het initiatief zal nemen om op eigen houtje deel te nemen aan de Europe se verkiezingen. door Syrische troepen en re bellerende PLO-strijders in het nauw zijn gedreven. In de straten van Tripoli on dervraagde Arafat-getrouwen verklaarden echter nog steeds geen zekerheid te hebben over het tijdstip van vertrek. De volgelingen van Arafat zullen de wijk nemen naar Tunesië en Noord-Jemen. Van de 5 Griekse schepen die voor hun evacuatie gecharterd werden, zijn er 2 uit Pireaus bij Athene richting Tripoli vertrokken. De schepen voe ren de vlaggen van Grieken land en de Verenigde Naties. Zij doen Larnaca op Cyprus aan en krijgen daar escorte van 5 Franse oorlogsschepen. Israël heeft nog steeds geen garanties voor de evacuatie van de „terroristen uit Tripo li" gegeven. Israël keerde zich fel tegen een VN-geleide en zijn marineschepen voerden afge'open week aanvallen uit op PLO-posities in Noord-Li banon. Schrik De Australiër Richard Daldini was zo galant geweest een vrouw te helpen, die haar aansteker op een richel van een brughek in Sydney had laten vallen. Hij kwam in een zeer penibele situatie j terecht bungelend aan de spijlen van het hek, 15 meter boven een trottoir en moest door omstanders worden gered. Daldini kwam met de schrik vrij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net is bereid begin 1984 met de sociale partners, werkgevers en werkne mers, te gaan praten over het te voeren sociaal-eco nomisch beleid voor de komende jaren. Dit staat in een brief die minister De Koning (Sociale Za ken) vandaag aan FNV- voorzitter Kok heeft ge schreven. De bewindsman schreef de brief namens het kabinet na dat Kok hem eerder had laten weten dat het kabinet geen open en reëel overleg met de HEMELS Jtu". WCE VfiLT je HIEUWT HUIS? T~ Stf. MOEST MUEE-N EEN UFT2I\M. IK ^cdn OP cevt)Fve vÊfeLvs sociale partners wenst over het beleid. Dit was de reden voor de FNV uit het overleg in de SER en de Stichting van de Arbeid te stappen. Premier Lubbers zei gisteren na de ministerraad dat het ka binet De Koning gemachtigd had een brief aan Kok te schrijven waarin bouwstenen voor een overleg worden aan gedragen. Dit in de geest van een pleidooi dat de voorzitter van de SER. De Pous, gisteren hield in een vergadering van de SER. De Pous zei daar dat het kabinet overleg met de so ciale partners moet voeren over het beleid. In dat overleg moet iedere partij bereid zijn de eigen ideeën ter discussie te stellen om zo tot overeenstem ming te komen. Volgens De Pous is de ruimte voor een dergelijk overleg de afgelopen maanden te beperkt geweest. Er bestaat bij alle be trokkenen dan ook weinig vol doening over het gebeurde in de laatste maanden, aldus de SER-voorzitter. De Pous sprak over verslechterende verhou dingen onderling waardoor de overleg-economie wordt aan getast. Dit overleg zal weer op gang gebracht moeten worden. Alleen door intensief overleg over te nemen beslissingen Adviezen In de SER-vergadering van gisteren, tijdens welke dus de stoelen van de FNV-ers leeg bleven, werden adviezen uit gebracht aan het kabinet be treffende kortingen op de uit gaven voor de sociale werk voorziening (WSW) en de ge zondheidszorg. In de concept teksten, die reeds eerder wer den gepubliceerd, werden geen wijzigingen aangebracht. In het advies betreffende de wettelijke ziekenfondsverze kering werd onder meer uitge sproken, dat allerlei ideeën geen besparing doch alleen maar verschuiving van lasten opleveren. De werkgevers wil den nog wel eigen bijdragen (net als de medicijnenriks) aanvaarden, maar de vakbe weging wees ook dit af. Voor het CDA-VVD-plan om de eerste twee ziekenhuisdagen niet meer via het fonds te ver goeden maar via een aparte verzekering voelde men even min want dat betekent alleen maar een boekhoudkundige truc om de collectieve lasten te verlagen: een stuk verplichte verzekering wordt gedwongen verzekering elders, wat nog meerkosten veroorzaakt ook en de. lasten niet eerlijk ver deelt. Danuta Walesa legt krans bij monument GDANSK Danuta Wa lesa heeft gisteren uit naam van haar man Lech een krans gelegd bij het monument in Gdansk vo'or de slachtoffers van de onlusten van 1970. Aan de krans van witte en rode anjers zat een lint met het opschrift: „Aan de in de cember gevallen scheeps- arbeiders. Lech Walesa". Walesa zou aanvankelijk een toespraak bij het mo nument houden waarin hij wilde zeggen dat het mili taire bewind niks zal op lossen als het het akkoord met Solidariteit van twee jaar geleden niet nakomt. Walesa zei dat hij nog niet beter was, maar dat hij toch voornamelijk bin nenskamers gebleven was omdat de politie zoveel voorwaarden aan zijn op treden had gesteld. Er kon, vanwege de enorme politie-macht, niet veel ge hoor worden gegeven aan de oproep van de onder grondse Solidariteit om 1970 te herdenken. Op verschillende plaatsen in Polen is het gisteren wel tot ongeregeldheden geko men. In 1970 gingen arbei ders de straat op om te protesteren tegen prijsver hogingen van levensmid- STUDIE BANK OF ENGLAND: LONDEN De Nobelprijswinnaar en goeroe van con- servatief-monetaristische economische ideëen, Miltont Friedman, heeft op grove wijze cijfers gemanipuleerd om zijn theorieën te bewijzen. Dat staat in een studie die volgende week door de Bank of Eng-; land wordt gepubliceerd. In Engeland wordt verwacht dat deze- publicatie de regering in een moeilijk parket zal brengen, omdat" premier Margaret Thatcher een fel voorstandster van Fried-t mans ideëen is. De studie stelt dat Friedman „bijkans ongelooflijke" manipula-; ties heeft gepleegd en dat „bijna al zijn beweringen vals zijn". Een econoom van de Bank of England stelt dat „Friedmans ideeën hierdoor van tafel geveegd worden". Friedman beweert dat inflatie „altijd en overal" het gevolg is van een teveel aan geld en een tekort aan goederen. Bij zijn be-j wij§voering heeft hij de officiële statistieken gemanipuleerd;, waarbij hij de geldstroom tussen 1921 en 1955 veel kleinen- maakte dan deze was en de prijzen na de tweede wereldoorlog hoger liet uitvallen. Professor David Hendry, een van de schrijvers van het rapport/ stelt dat zelfs met die gemanipuleerde cijfers Friedmans theo rieën niet kloppen, en dat geen vaste verhouding kan worden! aangegeven tussen geldstroom en geldbesteding. Friedman heeft 2 maanden terug een kopie van het rapport ge-! kregen, maar daar niet op gereageerd. Een woordvoerder van^ het Engelse ministerie van financiën stelde desgevraagd dat er- geen veranderingen komen in de Britse monetaire politiek, die! helemaal op Friedmans theorieën gebaseerd is. AMSTERDAM Slavenburg (tegenwoordig Credit Lyon- nais Nederland) heeft gewei gerd te voldoen aan een ge- rechterlijk bevel om de boe ken te openen. De Onderne mingskamer van het Amster damse Gerechtshof had dit op 18 mei in een jaarrekenings procedure bevolen. De bank moet bekendmaken hoe groot de voorzieningen voor dubieu ze debiteuren en voor onroe- rend-goedverliezen waren per begin en eind 1981. Dit is mee gedeeld door de Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie (SOBI) die de jaarrekenings procedure heeft aangespan nen. SOBI wil via de procedure aantonen dat het resultaat van Slavenburg over 1981 niet een winst is van 1 miljoen gulden zoals de jaarrekening toont, maar een verlies van 124 mil joen gulden. Om deze vraag te beantwoorden heeft de Onder nemingskamer het initiatief genomen tot de jaarrekenings procedure. SOBI heeft voorgesteld dat Slavenburg een dwangsom van 100.000 gulden per dag aan SOBI zou verbeuren voor elke dag dat de gegeven niet aan de Ondernemingskamer zijn verstrekt. De Onderne mingskamer doet hierover op 29 december uitspraak. Vol gens SOBI is het voor het eerst in de geschiedenis van de On dernemingskamer dat een ge daagde weigert de boeken te openen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staatssecre tarissen Van Zeil (Economi sche Zaken) en Korte-Van He mel (Justitie) zullen naar ver wachting volgende week het groene licht geven voor de op richting van vijf nieuwe casi no's met als vestigingplaatsen Amsterdam, Rotterdam, Bre da, Groningen en Nijmegen. De vijf speelgelegenheden worden in de komende tien jaar opgezet. De beide bewindslieden zullen zich bij hun besluit baseren op een gisteren door de Raad voor Casinospelen uitgebracht advies. Er wordt nog overwo gen twee casino's in Amster dam te vestigen. Daarmee zou het casino in Rotterdam ver vallen. Ons land telt op dit moment drie casino's: in Zandvoort, Scheveningen en Valkenburg. De raad is tot het advies geko men gezien het kennelijke succes van illegale speelgele genheden. Daarmee is er een behoefte in de maatschappij voor het spelen waarop de overheid moet inhaken, aldus de raad Man zwaar gewond bij felle brand Bij een korte maar felle brand in een pand in de Kerkstraat in Voorburg is gistermiddag rond een uur een 60-jarige man zwaar gewond geraakt. De man, die boven een vestiging van „Emmaus Welvaartsres- ten" woont, raakte bedwelmd door de rookontwikkeling van een brand in de ruimte bene den. Toen het vuur hem de weg naar beneden versperde, sprong hij uit het raam naar beneden. De inmiddels gealar meerde brandweer bood hem daar eerste hulp. De brand werd binnen enkele minuten geblust. De bewoner van de bovenwoning, hartpatiënt, is met ernstige longbeschadigin gen opgenomen in ziekenhuis Bronovo in Den Haag. Hij ver keert buiten levensgevaar. Bij het blussen van de brand liep een brandweerman lichte ver wondingen aan zijn hand op. Politie-inval in Kokerjuffer ENSCHEDE De politie van Enschede heeft gisteravond tij dens een inval in het omstreden jongerencentrum de Kokerjuf fer enkele honderden zakjes met vijf tot tien gram soft drugs in beslag genomen. De waarde ervan bedraagt ongeveer 4000 gul den. Volgens de politie gaat het hier om de dagomzet van de hasjwinkel in de Kokerjuffer. Drie stafmedewerkers van het centrum. 32. 31 en 30 jaar oud. zijn aangehouden en voor ver hoor naar het politiebureau overgebracht. Nadat tegen hen pro ces-verbaal was opgemaakt werden ze vrijgelaten. KOV: Geen discriminatie bij ontslag VELDHOVEN Niet-kost- winners mogen niet eerder uit het onderwijs worden ontsla gen dan anderen. Dit heeft de algemene vergdering van de Katholieke Onderwijs Vakor ganisatie (KOV) gisteren in Veldhoven uitgesproken. Ze verwierp daarmee met drie keer zoveel stemmen tegen dan voor een voorstel van de Kring Maastricht. Overwe gend argument was geen dis criminatie van de vrouw in te voeren. Vroeger gold genoemd criteri um wel in het katholiek on derwijs. In de jaren zeventig raakte het in onbruik mede door internationele en natio nale" wetgeving. De Kring Maastricht wilde het criteri um. opnieuw geformuleerd, weer ingevoerd zien. Het voorstel ontlokte een hevige discussie. Met'algemene stemmen werd een -motie aangenomen die naar de Tweede-Kamerfractie van het CDA gaat. Daarin spreekt de KOV zich uit tegen de ongenuanceerde, onvolledi ge en kwetsende opvatting van fractievoorzitter Bert de Vries, die bij gedwongen ontslag de kwaliteit van de leerkracht wil laten voorgaan boven het aantal dienstjaren. Meer inzicht in opgegeven rente DEN HAAG Er komt een speciale wet die ambtenaren van het ministerie van finan ciën machtigt bij banken con trole te gaan uitoefenen naar de door belastingplichtigen op gegeven ontvangen renten. De wet is nodig omdat de banken medewerking weigerden. In de wet is geregeld dat de gege vens die de ambtenaren boven water halen alleen gebruikt mogen worden voor een statis tisch overzicht. Verder is be paald dat gegevens na een be paalde tijd worden vernietigd. Het kabinet is gisteren met een voorstel daartoe van mi nister Ruding (Financiën) ak koord gegaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7