Ik ben een bevoorrecht mens" ETER BOEVE BLIJ MET POSITIE IN ORANJE: Malta verloor nog nooit met dubbele cijfers Inbreken jM IAf De ..beslissende" wedstrijd tegen Malta wordt voor vaste keus Peter Boeve alweer diens elfde interland. i enSIST In de duiventil, die ladr selectie voor het Neder- erIds elftal tot voor kort was, °L!Peter Boeve sinds 25 mei het vorig jaar steeds een jte verschijning geweest, ds hij op die datum de kans op Wembley te mogen uteren tegen Engeland, Iderde de inmiddels 26-ja- Ajacied er slechts één r uit. Een kniebandblessu- ri noopte hem de thuiswed- 1 jd van Oranje tegen Ier- id buiten de lijnen te blij- Peter Boeve. van origine filDmstig uit Uddel, was er geli af de eerstvolgende gele dei heid, uit tegen IJsland, on gebroken bij en mag zich rom vaste keus in de ploeg lYj Kees Rijvers noemen. is de tegenwoordig in Diemen machtige Boeve daar alleen NSlfr erg blij mee. Want als voet- irs al eens klagen dat twee Cc strijden per week te veel van goede is. dan geldt dat zeker voor Boeve. De kleine, offen- ingestelde verdediger betreurt in hoge mate dat Ajax al in de te ronde van het toernooi om .uropa Cup werd uitgeschakeld, daar ook dat Boeve zijn hoop .'aai 1 gevestigd op zijn werk in het ct n erlands elftal om hem dit sei zoen internationaal meer aanzien te bezorgen. Vanavond in de Kuip wacht die kans weer tegen Malta, van welk land dik moet worden gewonnen om elk risico te vermij den dat Oranje zich alsnog niet zou kwalificeren voor de EK-eindron- den in Parijs. Peter Boeve is de eerste om toe te geven, dat hij de ambitie heeft om ook buiten Nederland van zich te doen spreken. En hoe zou dat beter kunnen dan volgend jaar in Frank rijk, als tijdens de Europese kampi oenschappen de schijnwerpers op Oranje en hem gericht zijn. Anders gezegd: Peter Boeve leeft voor voetbal. Zonder evenwel zijn ogen te sluiten voor ontwikkelingen, die Nederland anno 1983 bezig houden. Brok spanning Het gaat te ver om Peter Boeve („Ik heb verschrikkelijk veel ge leerd van Ruud Krol, Johan Cruijff en Wim Jansen") een voetballer te noemen, die zijn carrière zorgvul dig heeft uitgestippeld. Daarvoor onderkent hij ook zelf te zeer de betrekkelijkheid van het bestaan van een prof. „Kunnen is een kwestie van hopen. Toen ik vanuit Uddel naar Vitesse ging was het doel daar in het eerste te komen, later wilde ik bij Ajax hetzelfde en daarna werd het streven Oranje te halen. Vanavond speel ik mijn elf de interland. Ik denk dat niemand ooit verwacht had dat ik dit alle maal zou halen. Maar nu ik zover ben, wil ik ook het EK als speler meemaken". Boeve vervolgt: „Ik zou het best kunnen opbrengen om twee keer per week een prestatie neer te zet ten. Ik vind het trouwens ook lek kerder te spelen dan om me kapot te trainen. En die druk daarbij, heerlijk gewoon. Door die uitscha keling met Ajax tegen de Grieken vervielen we bij de club ergens weer in het gewone leefpatroon. Je ging een brok spanning missen. Die moet je dan op een training zoeken door ook dan bewust te willen win nen. Nou, geef mij dan maar een echte wedstrijd". Door de knappe triomfen tegen Ierland en Spanje kan Boeves wens met betrekking tot het EK nog steeds worden gehonoreerd. „Er is veel over die wedstrijden gezegd en geschreven, maar we hebben daar wel met z'n allen een prestatie neergezet, waarbij ook de inbreng van de coach groot geweest is. Het probleem in de voetballerij is ech ter, dat je alles op papier kunt zet ten, maar dat je wel eerst moet voetballen. En daarbij kunnen veel dingen anders gaan dan je van plan was. Hoe het ook zij, we zijn wel in de race gebleven. Iedereen had verwacht dat we het in Ierland al niet zouden redden. Als we het EK halen zijn we uit een diepe put ge komen en twee jaar verder dan wanneer we worden uitgescha keld". „Het is natuurlijk geen toeval dat alle Nederlandse clubs al uit de Eu ropa-Cuptoernooien liggen, maar je kunt niet ontkennen dat er een op gaande lijn in het Nederlands elftal zit. Tegen IJsland, België, Ierland en Spanje hebben we in vrijwel de zelfde formatie gespeeld, waardoor er toch een stuk homogeniteit in de ploeg is gekomen. Er heerst nu echt een leuk sfeertje, er wordt lekker gedold tijdens zo'n dagje op Zeist, het is weer eens wat anders als met je eigen club. Maar inder daad, alles staat of valt natuurlijk wel met het .resultaat van van avond. En met zo'n 60.000 mensen op de tribunes belooft het dus een hele happening te worden. Met het idee in je achterhoofd dat de wed strijd ook nog eens op tv komt en iedereen naar je kijkt, geef je als speler toch alles? Zeker als je weet waarom het gaat, om er bij het EK bij te zijn. Daar kom je het allerbes te uit andere landen tegen, dat is zowel voor het team als voor jezelf een enorme uitdaging. Daarom zul len we er een stormloop van moe ten maken, de leeuw zal vanaf de eerste minuut moeten brullen". V erantwoordelijkheid Aan Peter Boeve zal het zeker niet liggen. Al is het alleen maar omdat hij zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van het publiek kent. „Ik ben een bevoorrecht mens, dat ik dit mag doen. Iedereen droomt er van voetballer te worden en als het jou dan lukt, dan js er alle reden om daar gelukkig mee te zijn. Het is een erg prettige situatie met je hobby je geld te kunnen verdienen. Al vind ik wel dat je er ook plezier in moet hebben. Gelukkig heb ik dat altijd gehad, ik krijg het de laatste tijd zelfs steeds meer. Maar ie zult je voor ogen moeten blijven nouden dat de mensen vaak veel geld neertellen om je aan het werk te zien en dat je dus best eens slecht mag spelen, maar dat ze nooit van je mogen zeggen, dat je je best niet hebt gedaan". „Dat is trouwens altijd mijn stand punt geweest. Ik doe en laat er al les voor, zodat ik mezelf later niets te verwijten heb als ik een bepaald doel niet gehaald heb. Dan heeft er domweg niet meer ingezeten". Zijn gretigheid lijkt er echter borg voor te staan dat Peter Boeve („Ik weet langzamerhand hoe ik moet voetballen om niet te falen") zijn eindstation nog lang niet bereikt heeft. Een streber? „Als je die term wilt gebruiken mag dat van mij, want in mijn geval vind ik daar niets negatiefs aan. Iemand met een renpaard wil daar ook het bes te uithalen. En ook ik wil zo ver mogelijk komen. Bovendien leent de maatschappij zich er niet voor in te slapen. Want hoewel ik vind dat je in dit land nog altijd op een of andere manier werk kunt vinden als je werken wilt, en dat we niet altijd op even reële manier probe ren de maatschappelijke problemen op te lossen, realiseer ik me aan de andere kant ook, dat ik ergens ge makkelijk praten heb. Als topvoet- baller verdien je namelijk goed en kun je nog gemakkelijk leven als je drie en een half procent zou moe ten afstaan. Ik kan me voorstellen dat er mensen zijn, die zeggen dat inleveren echt niet meer kan". Rest zijn club Ajax, dat op een an dere wijze inleverde. Peter Boeve, ooit bij Vitesse door de toen nog daar werkzame trainer Henk Wul- lems omgeturnd van linksbuiten tot vleugel verdediger, is na het vertrek van routiniers als Piet Schrijvers, Leo van Veen en Johan Cruijff als midden-twintiger al een van de routiniers. „We dachten dat we verder waren. Die 8-2 tegen Feyenoord blijft wel staan, maar heeft ons ook punten gekost. Toch zeg ik nog steeds dat Ajax titelkandidaat blijft. Want te gen zo veel pech als we de laatste tijd met blessures en ziektes heb ben, is domweg niet te vechten. Toch staan we maar drie punten achter. Daarom zeg ik dat Ajax te rugkomt, met vallen en opstaan, voor honderd procent. En dat is maar goed ook. Stel je voor dat PSV kampioen zou moeten wor den. Dat speelt zo op zeker, dat ik daar als kleine jongen nooit een fan van zou worden". WILLEM PFEIFFER marl liss ITERDAM Zolang in de re- lenten van de internationale ibalorganisaties is opgenomen, bij een gelijk aantal punten het telij saldo beslissend is, hebben klei- len voetbalnaties een uitermate be- c< [rijke rol gespeeld in kwalifica- ilfvenementen. Als „kanonnen- wel te verstaan. Denk maar aan het Nederlands elftal, dat n de voorronde van het wereld je k ipioenschap van 1974 niet in i oi gde België te kloppen in twee Ipla ls (beide keren 0-0). Maar wèl forse cijfers uithaalde tegen 'jirwegen en IJsland, waardoor Belgen op een zijspoor werden lefcngeerd. Onze Zuiderburen den m die voorronde niet eens doelpunt tegen gekregen infd fil de aanloop naar het Europees tl ipioenschap, in juni '84 in ord nkrijk, verloopt het voor Oran- ir iet anders, ofschoon de ploeg nu uit schijnbaar geslagen positie lel'gkwam. Nu, met een laatste foe 'strijd tegen Malta nog voor de l en een beduidend beter doel- lo dan het concurrerende Span- lijkt het erop. dat het Neder- ls elftal over de rug van Spanje e nkrijk gaat halen. Echter, van- en g ontmoet Nederland Malta en ntr volgens reist het Maltezer gezel- isu ap af naar Spanje om daar nsdag de kwalificatie in groep te sluiten. Als „kanonnenvoer" te verstaan. En daarmee is jtcK Ita een beslissende factor gewor- alle t. itimisten ar de vraag is of Malta kanon- ivoer is. De optimisten onder Veel zal afhangen van deze man, doelman John Bonello. ons zagen het na Nederland-Spanje helemaal zitten. Zes doelpunten voorsprong. Nederland-Malta in een mudvolle Kuip, die 10-0 of meer stond al vast. Even nuchter vooropgesteld: Malta heeft nog nóóit een interland gespeeld, waar in het tien doelpunten of meer aan de broek kreeg. Het Nederlands elftal zou in dat geval een record vestigen. Wel vlogen er af en toe in uit-wedstrijden acht of negen bal len de Maltezer doelman om de oren. Recentelijk immers nog tegen Ierland (0-8), van welke wedstrijd overigens wordt beweerd dat Malta het wel heel dom aanpakte. Oostenrijk (december '76) en de DDR (oktober '77) haalden met een score van 9-0 voorlopig het record. West-Duitsland (twee keer 8-0, in februari '76 en in februari '80) en Ierland dus zijn „goede tweede". Malta's sterkte ligt in de thuiswed strijden, waarmee het Nederlands elftal dit keer dus niet is gecon fronteerd geweest. De Maltezen, 320.000 in getal, hebben nu niet van die voetballers die het de ge vestigde voetbalorde onder norma le omstandigheden erg moeilijk kunnen maken. Laat staan in de winterse situatie van nu, die echter ook als een nadeel voor Oranjes aanvallende concept kan werken. Van een Nederlandse overwinning mag men echter uitgaan. De score van 6-0 in de eerste wedstrijd in Aken, „de uitwedstrijd", is daar een sprekend bewijs van. Opzienbarend Malta haalde de meest opzienba rende resultaten (met name in fe bruari '79: 0-0 tegen West-Duits- land) in het eigen Gzira-stadion. Op de leem-bodem, bij droog weer te vergelijken met de betonnen vloer van een fabriekshal, kan een tegenstander nauwelijks uit de voe ten en bij regen al helemaal niet. Pim Doesburg bijvoorbeeld kan daarvan zeker nog smakelijk ver halen. Hij stond bij Sparta in sep tember 1966 onder de lat toen de Rotterdamse club een Europa-Cup duel tegen de club Floriana diende af te werken. Het stortregende en het veld veranderde in een regel rechte modderbrij. De wedstrijd eindigde overigens in 1-1 Het fanatieke publiek heeft ervoor gezorgd, dat Malta niet zo'n beste naam heeft. Voor ongeregeldheden in het Gzira-stadion in een EK- kwalificatiewedstrijd in 1979 tegen Turkije kregen de Maltezen van de UEFA een straf: verbanning voor twee wedstrijden naar neutraal ter rein. IJsland werd in Messina (op Sicilië) in deze voorronde met 2-1 verslagen, Nederland bedacht een door Ierland en Spanje fel veroor deelde financiële truc met de niet zo rijk bedeelde Maltezer voetbal bond en klaar was Kees. In Aken werd Malta op de 6-0 getracteerd en stonden Ierland (1-0 in Valetta) en Spanje (3-2) op een bijna hopelo ze doelpuntenachterstand. Malta had zijn naam als „kanonnenvoer" alle eer aangedaan. Weinig hoop Coach Victor Scerri is met weinig hoop de reis over het Europese continent met wedstrijden tegen Nederland en Spanje voor de boeg, begonnen. Het zal voor de Maltezen alleen een „sport" zijn het de op veel treffers beluste tegenstrevers zo lastig mogelijk te maken. Het is welhaast uitgesloten dat Malta zich willoos naar een nederlaag met dubbele ciifers zal laten spelen, al was het alleen maar voor het ima go. Veel zal daarom afhangen van de defensie en de doelman. Keeper John Bonello en zijn (waarschijnlij ke) laatste lijn bestaande uit Nor man Buttigieg, Edwin Farrugia, John Holland en Emmanuel Fabri staan voor die zware taak. En dan is er nog topscorer Ernest Spiteri- Gonzi, die een té grote doelpunten- golf door middel van een succes volle counter dient af te straffen. Met hogere verwachtingen van Malta hoeft niet gerekend. Boven dien, in de toekomst zou het wel eens minder kunnen worden met de verrassingen, ook in Malta zelf. Het gevreesde Gzira-stadion met zijn leem-veld is ingeruild voor een cadeautje van Libië s president Mu- hamed al-Ghadaffi: het Ta Qati- stadion. Daarin ligt een grasveld HENK MULDER In deze tijd. waarin het inbreken in een computersysteem kinderspel zou zijn geworden, lijkt het ook een kwestie' van tijd voor de televisie kabel vogelvrij is. Tv-piraten wa ren nog niet zo lang geleden in een handomdraai op het scherm zodra een juffrouw in Hilversum goede nacht en welterusten had gezegd Een pientere PTT'er stak daar een stokje voor en sindsdien kunnen we op een redelijke tijd gaan sla pen. Of. als we toch kassie willen kijken, bij de videotheek op de hoek een bandje huren met soort gelijk verstrooiend en zinnenver- zettend materiaal. Maar even terug naar dat inbreken op de kabel. Ik moest daaraan den ken toen ik laatstleden zaterdagk met de zoveelste blunder bij Studio Sport werd geconfronteerd. Ik had me nog niet belangstellend voor de huis-bioscoop gezet om een samen vatting van de bepaald niet oninte- ressante wedstrijd PEC Zwolle - Feyenoord te gaan bekijken of het was al raak. PEC had net 2-0 ge scoord en terwijl ik me handen wrijvend voorbereidde op een j spannender competitie gebeurde het. De een of andere techneut drukte de verkeerde knop in en wat verscheen in beeld: de uitslagi DE UITSLAG nota bene Terwijl de samenvatting nog enige minuten had te gaan. Waar de collega 's van het Journaal, eerder het bekende muziekje had den laten horen bij het projecteren van de uitslagen van die avond drukt een andere techneut (of mis schien wel dezelfde) op de verkeer de knop en laat in plaats van het tekstje Tweede helft" de uitslag zien. Je zou bijna aan sabotage gaan denken. Zeker omdat Marga van Arnhem weer als aankondiger Van de plaatjes mocht fungeren. En u herinnert zich ongetwijfeld Marga.-: die op deze plaats liet weten dat zij soms scheel ziet van ellende na het zien van weer een rammelende af levering van Studio Sport. Mensen van de technische afdeling haastten- zich vervolgens te verklaren dat het met de apparatuur van de NOS allemaal echt niet zo slecht was ge steld als Marga geëmotioneerd had uitgeroepen. Het viel echt wel mee met de spullen. Welnu, dan moet er sprake zijn van sabotage zou je zeg-.' gen. Een ingreep om Marga weer eens op de kast te krijgen. Waarmee ik terug ben bij het in breken op de televisiekabel. Want waar radiopiraten in het opperste, genot hun door platen van Vader Abraham en Corrie en de Rekels onderbroken geneuzel de naburige ether inslingeren. moet een beetje technisch vaardige snoodaard in staat zijn televisie-uitzendingen te. - voorzien van extraatjes. Nu zijn er in dit land zes miljoen voetbaldes kundigen en nog wel wat -liefheb bers, er lopen daarentegen ook nog wel wat voetbalhélers rond. En on der die zonderlingen zullen zjch best wat „elektronische inbrekers" bevinden. Dat geeft nogal wat mo gelijkheden. Stel je voor: de EO zendt een span nende natuurfilm uit Het werkje is buitengewoon kunstig opgezet en de spanning wordt tot ondraaglijke* hoogte opgevoerd. Zal de tijger het lam inderdaad bespringen is de alles beheersende vraag. En juist op het moment, dat de kijker met het klamme zweet in de handen ant woord gaat krijgen verschijnen over de hele breedte van het scherm de woorden „Lam dood". De elektronische inbreker heeft onverbiddelijk toegeslagen. In mil joenen huiskamers wordt even la- ter de stortbak doorgetrokken, om dat talloze kijkers hun heil op het toilet hebben gezocht. De EO wordt overstroomd met telefoontjes van verontwaardigde kijkers, die drei- gen hun lidmaatschap op te zeggen, omdat hun de ontknoping van de film is onthouden. EO in paniek en vervolgens het hele Gooi. Want als er één schaap, over de dam isEn steeds meer mensen beschikken over steeds meer vrije tijd. En dank zij de Tele- ac-cursus kunnen dan ook de lie den die niet meer onderwijs heb-'- ben genoten dan de ambachtsschool afdeling elektriciteit steeds gemak kelijker inbreken op de televisieka bel. Elk programma ingeblikte - quizzen, detective-films, de hete Dallas-serie wordt op ongelegen momenten voorzien van toevoegm- gen die het kijkplezier in één klap verstieren. Eén branche zal bij zo'n ontwikke- - ling wel varen: de videotheek. Waar die zaakjes elkaar nu nog bij na dood concurreren met afbraak- prijzen gaan ze dan weer gouden zaken doen. Iedereen gaat zijn ei- gen televisie-avondje samenstellen,-, voorzien van kmderprogrammai sportwedstrijden en wat niet al. De super A-omroepen TROS en AVRO sterven een zachte dood en de afscheidswoorden van de om* roepster worden „ondertiteld" met de juichkreet van de piraat uit de buurt, die mét Hilversum tenonder gaat. Ach, tegen die tijd wordt PEC Zwolle - Feyenoord via abonnee televisie in zijn geheel uitgezonden. En is misschien de kabel vervan gen door een zeer speciale antenne op het dak. Zo één. waarop geen enkele piraat meer kan instralen. BUYS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 21