Dertien doden bij brand in sexclubs Nog beter BON: 'Rust' na bestand in Libanon Extra NS-ruimte voor Uiver-uitzwaaiers fl§"£eid6C Soma/nt LUBBERS VINDT AL TIEN JAAR DAT AMBTENAREN TE VEEL VERDIENEN Kabinet wil verstrekken van heroïne voorkomen Zaterdag 17 december 1983, 75e jaargang no. 22761 Nachtfilm „Mon oncle" op Ned. II om 23.15 uur. Om 19.12 uur ..Spop" voor de jongeren. Op Ned. I om 21.55 uur ..He renstraat 10". Morgen op Ned. II om 12.00 uur ..Capitool" over de controlerende taak van de Tweede Kamer. En op Ned. I om 21.10 uur filmru- briek „Films en fans". Wolkenvelden en van het zuidwesten uit wat regen en kans op ijzel. Middagtempera- tuur rond het vriespunt. Mati ge tot krachtige wind. Zon op: 08.43, onder: 16.29. Schev. hoog water: 1.24 en 13.47; laag water: 9.26 en 21.51 uur. De Uiver. de vijftig jaar oude DC-2 die morgen start voor een herhaling van de vlucht naar Melbourne, gaat verloren in de contourentekening op ware grootte van de Boeing- 747. Om de jaarlijkse vervoerscapaciteit van één zo'n Jum bo te evenaren zou een vloot van 435 Uivers nodig zijn. Morgen is het zover. De replica van dé Uiver kiest om twee uur 's middags het luchtruim voor een vlucht naar Engeland om vandaar dezelfde route te nemen als in 1934 zijn bekende voorganger en winnaar van de Londen-Mel- bourne-race. De ontegenzeglijk vele Uiver-uitzwaaiers kunnen maar het best de auto laten staan en de trein nemen. Het dreigt an ders een onontwarbare kluwen te worden op en rond Schiphol. De Spoorwegen hebben na tien uur de capaciteit van de kwartierdiensten Den Haag CS via Leiden naar Schiphol met 150 plaatsen per keer uitgebreid. Van het sta tion Schiphol, onder de luchthaven van nu, zorgt de KLM voor gratis vervoer per pendelbus voor iedereen met een geldig treinkaartje. Verslaggever Peter Vinken maakte op de valreep nog even een vlucht mee boven het Noordhollandse en Koos van Wees dook in de Uiver-geschiedenis. Op de voorpagina van onze bijlage Finale geeft de een 'n impressie van deze vliegtocht en verhaalt de ander over de gebeurtenissen rond de vlucht, die het einde betekende van de Uiver, het bij zijn bestaan al legendarische vliegtuig. VERDER IN FINALE: Eén jaar premier Ruud Lubbers. Piet Bambergen, komiek van geboorte: „Succes is een zeepbel, je bent ver geten voor je het weet". Visrubriek: forel, een grillige oijter. Regisseur John Badham van „WarGames": „Te veel ver trouwen in computers". Unieke expositie in Rijksmuseum: selectie uit veertig eeuwen Ierse kunst vol imposante hoogtepunten. Peter Boeve blii met positie in Oranje: „Ik ben een be voorrecht mens Malta verloor nog nooit met dubbele cijfers. Tweede artikel in een serie van drie over „Joegoslavië zonder Tito": Land gekweld door vele tegenstellingen. Honger rond het Witte Huis: Washingtons daklozen naaste buren van Ronald Reagan. Nederland mist de boot in Amerika's nieuwste toeristi sche trekpleister. Medische rubriek: groeihormoon, medicijn voor David, dope voor Goliath. Prins Albert nu eens alléén in het licht der schijnwer pers. Als het aan doelman Piet Schrijvers ligt wint Nederland vanavond (Ned. 1,19.25 uur) tegen Malta. „Ik voel me zelfs perfect", zegt hij. „Misschien teken ik nog wel een paar jaar bij. En wat Oranje betreft: ik stuur aan op het Europees Kampioenschap. En het Wereldkampioenschap in 1986 wil ik ook nog graag meemaken. Van Breukelen komt weer naar Nederland, ja. Des te beter. Dan zal ik nog beter moeten spelen". Vandaag ook in Finale weer veel te lezen over deze wedstrijd in de Leidse Courant, de krant die bekend staat om zijn actuele sportrubriek, waarin de redactie maandag zergt voor een nóg betere nabeschouwing. De Leid» Courant wil ik best B 14 dagen proberen Gratia en gebeel vrijblijvend SNaam V ÏL. Pafcode/Plaatsjé NH TelelooflyS? In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leid* Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Indien daartoe aanleiding beslMt. tan een veraxk j om een proelabonnemenI worden geweigerd CU Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthotf Pers Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AAtel.071 122244. Giro 103003 Bank Amro bank N. V. Leiden Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleintjes 10.40 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW)per maand f 20.61 (uitsl.aut.betahng).kwartaal f 61.84. jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. El Al mag niet meer over heilige berg vliegen JERUZALEM De Israëlische luchtvaart maatschappij El Al heeft haar piloten op ver zoek van de geestelijkheid verboden over de tempelberg in het oude gedeelte van Jeruza lem te vliegen. De heiligheid van dat stads deel, waar volgens de bijbel de 2 voornaamste tempels vqn de joden hebben gestaan, geldt ook voor het luchtruim daarboven en kan door een „religieus onrein persoon worden ontwijd", zo heeft de voormalige opperrabbijn Shlomo Goren gisteren verklaard. El Al heeft enorme verliezen geleden sinds de Israëlische geestelijkheid een jaar geleden gedaan kreeg dat op de wekelijkse religieuze rustdag sabbat (van vrijdagavond tot zaterdagavond) de ma chines van de luchtvaartmaatschappij aan de grond moeten blijven. De Gaay Fortman onthult: DEN HAAG Drs. Ruud Lubbers vindt al tien jaar, dat de ambtenaren in ons land te veel verdienen. Dit onthult prof. De Gaay Fortman sr. in een gesprek met dze krant over het nu ruim een jaar durende premierschap van Lub bers. „Ik kan daarvan meepraten," aldus De Gaay Fortman. Als minister van binnenlandse zaken had hii het in het kabinet-Den Uyl (1973-1977) op het punt van de ambtenarensalarissen vaak aan de stok met Lubbers, die op Economische Zaken zat. „Lubbers zei altijd: Ik begrijp niet, dat we de ambtenaren niet eens eindelijk gelijk gaan schakelen met het bedrijfsleven", aldus De Gaay Fortman. PvdA-leider Den Uyl, wie ook om een reactie op één jaar kabinet-Lubbers is gevraagd, komt tot de conclusie, dat Lubbers zelf niet overtuigd is van de noodzaak, dat bepaalde groepen wel inleveren en andere groepen niet. De premier wordt „fanatieker en verbetener, naarmate het beleid minder strookt met zijn verleden", aldus Den Uyl. Daardoor zou hij zich schuldig maken aan polarisatie. „Ik vraag me af of hij niet on bedoeld en ongewild bezig is het graf te graven van het CDA", aldus Den Uyl. VVD-voorman Ed Nijpels tenslotte vindt dat Lubbers het uitstekend doet. Hij roept hem op vooral zo door te gaan. Finale: Eén jaar premier Ruud Lubbers. iquete: ederlander vreden met komen HAAG Van alle lerlanders is 85 procent (reden met zijn inko- p. De helft vindt zijn pmen goed of zeer Dit blijkt uit een en- e die de Gemeen- fcppelijke Pers Dienst ^D) samen met de tsuniversiteit van Lei- 1 in september heeft ge iden. Bijna 24.000 men- j reageerden op de 67 over inkomen, uit- uitkeringen, inle en van loon voor ar- Sstijdverkorting en de: tn baan. grootste ontevreden- d heerst er in de huis- idens waar men met l uitkering moet rond- pen. Hier vindt de helft inkomen te laag. Tien pent van de inkomens, blijkt, moet het doen 1 het minimumloon of Jder. „De mensen die met een WW-uitke- moeten doen weten i gesteund in hun on- Jde: 85 procent van de ïerlanders vindt dat die keringen niet omlaag gen", aldus de onder- kers. Nog eens de helft Idt. dat van een bij- fidsuitkering niet is ld te komen. In een sy- ;m met een basisuitke- g zou die iets boven het jaige minimumloon eten komen te liggen, blijkt uit de enquête, ji de hand van de en- !te heeft de Leidse eco- (m prof. dr B. van jag berekend, dat 17.300 den netto per jaar als isinkomen de grootste shtschappelijke draag- ht zou hebben. jutlozingen jimijnen techtmatig" den bij bevrijding zakenman LIN Het Ierse leger heeft gisteren de erde Britse zakenman Don Tidey be- Tidey bleef ongedeerd, maar in een ieveeht met de ontvoerders werden een Fit en èen politieman doodgeschoten. soldaten raakten gewond. De politie 2 ontvoerders gearresteerd. Honderden Jn en militairen bewaakten het gebied 2 dagen, nadat aanwijzingen waren ont- n over de verblijfplaats van Tidey, die 3 Ji terug bij Dublin was ontvoerd. De ont- prs hadden een losgeld van 5 miljoen (f 22 miljoen) geéist. Volgens de Ierse horen zij tot de IRA, het Ierse republi- I leger. Het supermarkt-bedrijf, waarvan directeur is. had eerder aangekondigd jen losgeld zou worden betaald. 'ERDAM De Rotter- rechtbank heeft de :ingen van de Franse ijnen in de Elzas in de jistermiddag onrechtma- klaard. Volgens de pre- van de rechtbank, mr. ter Kuile, hebben de ijnen alleen met de eigen jen rekening gehouden larmee tuinders in het ind aanmerkelijke scha- egebracht. De mijnen n zich volgens de Rot- ise rechtbank niet be- op hun vergunningen jnkrijk, omdat daarin is omen dat belangen van onaangetast moeten l De kalimijnen moeten )g nader vast te stellen vergoeding aan de tuin- italen. #a 10: Tuinders probe- Ivast eclaims te vorderen finaal Alfrink jeurt aftreden chop Bluyssen HAAG Kardinaal Al- 'heeft gisteravond in t lending van Brandpunt Bard het aftreden van de [op van Den Bosch, mgr. Bluyssen, te betreuren. ip Bluyssen maakte af- i dinsdag bekend om Iheidsredenen aan de ontslag te hebben ge- De kardinaal was van ig dat met name de pola- binnen de katholieke 'an invloed is geweest op izondheid van bisschop n. „Het zou me verba anneer dit niet zo was", kardinaal Alfrink. Ver- de kardinaal het eens e bezorgdheid van mgr. 'en, die in zijn afscheids- schreef „de naaste toe- niet zonder zorg tege- ie zien". EX-WERKNEMER AANGEHOUDEN De brand- in de sexclubs ging gepaard met veel rook. BEIROET De strijdende partijen in Libanon hebben gisteren een wapenstilstand afgekondigd om een her vatting van de nationale verzoeningsconferentie moge lijk te maken. De partijen spraken af geen openbare nutsbedrijven, bevolkingscentra en steden en dorpen aan te V&llen. In het akkoord, dat'éen 'krachtig werd genoemd, staat ook, dat de luchthaven van Bei roet, die 16 dagen dicht is geweest, open moet. De vooruitzichten voor een nieuwe ronde van de Libanese ver zoeningsconferentie leken gisteren te zijn verbeterd na de be kendmaking over het „definitieve" bestand in Libanon. De le ronde van de verzoeningsconferentie werd vorige maand in Ge- nève verdaagd. De bekendmaking werd gisteren gedaan door strijders van dru- zenleider Joumblatt, wiens mensen de laatste dagen in hevige strijd gewikkeld waren met het Libanese leger. Donderdag wer den ze onder vuur genomen door de Amerikaanse marine. In Midden-Libanon zwegen de kanonnen in de traditionele strijdgebieden zoals het Shouf-gebergte ten oosten van de hoofd stad, de zuidelijke wijken van Beiroet en het gebied van het vliegveld. In andere gebieden waren wel beschietingen, maar veel minder dan anders. Pagina 7: PLO-strijders geëvacueerd 'Meer bescherming voor niet-roker DEN HAAG De minister raad heeft gisteren ingestemd met een wetsontwerp om het gebruik van tabak aan banden te leggen. De roker kan krach tens het wetsontwerp worden verplicht om de niet-roker te ontzien als een minister, de provinciale overheid of het ge meentebestuur een rookver bod afkondigt voor bepaalde ruimtes. In sportgelegenheden, in de- gezondheidszorg èn voor de klas kan een rookverbod eveneens worden afgekondigd bij Algemene Maatregel van Bestuur. De Raad van State moet nog advies over het wetsontwerp uitbrengen. AMSTERDAM Een brand gisteravond in drie Amsterdamse sexclubs aan de Oudezijds Achter burgwal heeft aan zeker dertien bezoekers het le ven gekost, terwijl tientallen bezoekers gewond raakten. De politie sloot vannacht niet uit dat dit aantal nog zal stijgen. De brand werd aangestoken, waarschijnlijk als gevolg van een ruzie. De vermoe delijke dader, de 30-jarige Israëliër B.J.G., een ex- werknemer, is aangehouden. Kort na het uitbreken van de brand, die gepaard ging met veel rookontwikkeling, ontstond een enorme paniek. Som mige mensen sprongen het raam uit. G. stichtte de brand omstreeks elf uur in Club 26 door benzi ne uit een jerrycan rond te sprenkelen en dat met enkele schoten uit een gaspistool in brand te schieten, aldus de poli tie. De brandstichter, wist in de ontstane verwarring, te ont komen, maar werd later aangehouden. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Ook het belendende sex-, gok,- en fitnesscentrum Casa Rosso raakte al snel in lichterlaaie. Deze club wordt ook wel het imperium ge noemd van „Zwarte Joop", de bijnaam van J. de Vries. Ver volgens breidde het vuur zich uit naar het pand Kabala, dat ook deel uitmaakt van Casa Rosso. De clubs zijn in een serie panden gevestigd. Het complex Club 26-Casa Rosso gold op het punt van de brandveiligheid als een „paradepaardje in Europa", aldus de politie. Omstreeks half twee vanmorgen was de brandweer het vuur meester. Toen bestond er nog wel instortingsgevaar in het complex. De politie verwachtte pas vanmiddag meer over de toedracht van de brand te kunnen vertellen. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊ^m^^mÊÊ- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is niet van plan Amsterdam toe te staan als experiment heroïne te gaan verstrekken aan verslaaf den in die stad. Een voorstel daartoe van B en W van Amster dam dat maandag gepresenteerd wordt in een nota over de aan pak van deze problematiek, vindt geen genade in de ogen van het kabinet. Dit blijkt uit een gisteren door het kabinet ingenomen stand punt. Het kabinet heeft nu al publiekelijk een mening geuit om dat de Amsterdamse plannen al uitgebreid in de media aan de qtde zijn gesteld. Het uitblijven van een reactie van het kabinet zou gezien kunnen worden als een instemming met de Amster damse plannen, aldus premier Lubbers na de ministerraad. Minister Korthals Altes (Justitie) en staatssecretaris Van der Reijden (WVC) achten ook een geïntegreerde aanpak van de he- rouieproblemen nodig. Het geven van heroïne wijzen zij echter af, omdat de wet bepaalt dat dit verdovende middel alleen op medische indicatie mag worden verstrekt. (ADVERTENTIE) Ongeluk: 3 doden Het wrak van de auto. waarin drie mensen uit het Zeeuwse Scharendijke gisteren het leven verlo ren, toen zij op de Zeelandbrug bij Zierikzee uit een bocht vlogen en in een sloot terechtkwamen. Een vierde persoon raakte zwaar gewond. HET GROOTSTE LANDBOUWWEEKBLAD GAAT GRATIS VOOR U OPEN! Het weekblad Boerderij is een graag geziene gast bij meer dan honderdduizend boerengezinnen. Omdat het niet alleen over bedrijfsvoering, teelt en technieken bericht, maar ook over gezin en politiek. Omdat het niet alleen marktverhou dingen en prijzen laat zien, maar ook fraaie kleurenplaten en verhalen. Bovendien heeft elke Boerderij een speciaal, vakgericht sup plement. afwisselend bestemd voor akkerbouw, de veehoude rij en de varkenshouderij i Bon voor proefnummer j o stuur mij een gratis proefnummer van I Boerderij met oAkkerbouw o Veehouderij o Varkenshouderij

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1