£eidóe(Sou/ia/itt piloot wilde slechts vliegen a dreiging met ontslag 44 Ui ver end" boven Nederland IVER HAD KINDERZIEKTES ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 morgen de Uiver, de de veiligheidseisen deze tijd aangepaste 2, het luchtruim t, zal zijn vlucht •s de route van de bourne-race met jr dan normale he istelling worden ge ld door Inge Beek- I uit Amsterdam, fiter van de man, die befaamde DC-2 vloog deze enkele maan dna de legendarische fht verongelukte. Ir vader begon zijn iht met de Uiver op 'december 1934 niet nadat er een fikse irdenwisseling met yl-baas Albert Ples- i aan was voorafge- B. Wim Okke Beek- I vond de Uiver te filig voor een lange \ht naar de Oost. Een later stortte het gtuig neer in de Stijn. Onderstaand impressie van de ge- penissen rond deze iht, die het einde he inde van een bij zijn la an al legendarisch buig. TERDAM „Het is waar lijk, dat zowel de zeer slechte somstandigheden, alsmede de gevoeligheid van het vlieg- Voor zware turbulentie en de ioeidheid van de gezagvoerder, iet neerstorten van de Uiver zin uit het rapport, dat werd steld naar aanleiding van het porten in december 1934 van oemrijke vliegtuig de Uiver in lyrische woestijn, nog geen maanden, nadat het de Mel- ie-vliegrace had gewonnen, ezagvoerder van de Uiver op Jtale kerstvlucht naar Neder- ïlndië was Wim Okke Beek- i tot kort voor het ongeluk litter van de Nederlandse Ver- hg van Verkeersvliegers, man was er een van de oude n begin jaren twintig in dienst tién van de KLM, samen met tijd befaamde namen als Sil- I Tepas, Smirnoff, Soer, Hon- Van Dijk, allemaal mensen geen dertig jaar wier. da- oen uitgebreid aandacht kre- i de pers. aren het, die de eerste post ten uitvoerden naar Neder- •Indié en de eerste passagiers de KLM vervoerden. Zij wa- ok de eersten die vielen, die vaak primitief gebouwde jigen crashten door domme of menselijk falen. Vrijwel liegers, die voor 1930 in dienst len bij de KLM. lieten al voor inhet leven. Beekman was eea -„3 en. Ie etkd vanaf de oprichting van de landse Vereniging van Ver- Vliegers 7 september 1929 n belangrijke rol binnen de ten van die vereniging ge- M. In die jaren betekende dat zware man-tegen-man-ge- ;n met KLM-oprichter en di- r Albert Plesman om regel- er vlieguren, betère betaling, ,7S e rusttijden en bovenal beter i voor de betekenis van zeven Ï*J2 it dagen achtereen vliegen inze koloniën overzee. Begrip, dynamische Albert Plesman, energiek en ambitieus om jM wereldwijde faam te- ge net zonder meer kon opbren- it ikt 'j/erzettelijk .ich nu enigszins verdiept in •houdingen tussen de directie Ie KLM en de verkeersvlie- itaat versteld van de onver- ;e houding van Plesman. post en passagiers maar ge bleven aankomen, was er s de directie niets aan de Als er eens een vliegtuig ver- ikte was dat altijd te wijten sn technisch defect en nooit 'erbelasting van het vliegend leel. tdien was het crisistijd, wat d dat ook de KLM constant letten op de kleintjes. Elke werd driemaal omgedraaid tij werd uitgegeven. Het leid- oe, dat Beekman in een emo- bui, tijdens een nieuwe aan- met Plesman, deze verweet: iet niet wat het betekent voor lieger in moessontijd in Indië herinnerd te worden aan het santoor, dat constant zit te ;n op mogelijkheden weer aar centen op ons te kunnen den". lidde tevens tot twee grotere gen met Plesman: een, die re in een complete vliegers- g (1930) en een collectieve gname door alle bij de vere niging aangesloten vliegers (1933). Conflicten, die niet bepaald bij droegen tot een redelijke verstand houding tussen Beekman en Ples- De Uiver, het gloednieuwe, eerste aluminium vliegtuig, dat voor de KLM vloog na jaren van groten deels houten Fokkers, zou een be langrijke rol spelen in die onderlin ge verhouding. Toen de Australiër Sir Macpherson Robertson de Mel- bourne-race uitschreef, koos Ples man als bemanning voor de Uiver Koene Dirk Parmentier en J. J. Moll. Beekman, in voorafgaande ja ren wel goed genoeg voor de eerste postvluchten naar Batavia en in dienstjaren Parmentiers senior, werd gepasseerd. Twee maanden later, toen er een snelle kerstvlucht naar Indië ge maakt moest worden met kerstpost en passagiers, klopte Plesman wel aan bij Beekman. Beekman had tot dat moment de snelste vlucht op de gewone lijndienst tussen Amster dam en Batavia op zijn naam staan en dat record was nog met een Fokker gevestigd. -Een nieuw re cord met de snellere DC-2 moest mogelijk zijn, zo redeneerde Ples man. Beekman, moe van de vaak keiharde onderhandelingen met Plesman, had inmiddels de voorzit tershamer van de vereniging van verkeersvliegers overgedragen. Fouten Beekman zou van de hem door Plesman opgedragen vlucht nooit meer terugkeren. Wim Okke Beek mans dochter Inge, toen nog een klein meisje, weet van de gebeurte nissen op 20 december 1934 alleen nog wat haar moeder er later van vertelde. Inge Beekman: „Hij wilde helemaal niet vliegen met de Uiver, zeker niet op zo'n lange vlucht naar In dië. Het was onder de vliegers alge meen bekend, dat er nogal wat kin derziekten kleefden aan de DC-2: het was een nieuw toestel, een nieuw concept, waaraan nogal wat verbeterd moest worden. Met name in slecht weer zou het erg moeilijk in de hand te houden zijn. Volgens mijn moeder heeft mijn vader daarom ook geprotesteerd bij Ples man, maar die dreigde met ontslag als hij de vlucht niet zou maken. Hij is toen toch gegaan", aldus Inge Beekman. Beekmans collega Willem van Vee- nendaal ging vlak na zijn dood in op de omstandigheden waaronder Beekman de vlucht met de Uiver moest maken. „De vlucht is hem opgedragen, tegen zijn zin, want te veel ontbrak er aan de organisatie, juist in die maand december. Zijn beste vrienden hebben geprobeerd hem er toe te bewegen voor de op dracht te bedanken. Het lag echter Gezagvoerder Beekman voor een Fokker, waar hij meer vertrouwen in had dan in de nieuwe DC-2, die nogal wat kinderziektes had. fU Jlli* -u, fcjv De grote spanningen, waaronder pi loten in de pionierstijd van de vlie gerij hun werk deden en de daaruit dikwijls voortvloeiende overver moeidheid, spreekt ook uit dit brief fragment. Op 28 oktober 1934, twee dagen na het verongelukken bij Allahabad van de ook aan de Melbourne-race deelnemende Pan derjager en één maand voor hij zelf met de Uiver verongelukte, schreef Wim Okke Beekman uit Bagdad vrouw en dochter. Bij Boedapest had hij veel last gehad van grond mist, maar het traject naar Bagdad was gladjes verlopen, zodat hij morgen in Jodhpur weer op schema hoopt te zitten. ,,We starten van nacht om twee uur; dan ga jij met de jongejuffrouw met de vlechten (Beekmans dochtertje) ,,net slapen. Ben vannacht niets lekker geweest. Kreeg plotseling neiging op de W.C. te blijven zitten. Vanmorgen over gegeven en nu gaat het weer be ter". niet in de robuustheid van zijn ka rakter. zichzelf té sparen", aldus Van Veenendaal. Het is altijd onduidelijk gebleven wat er precies misging met de Uiver. Een naar nu vermoed wordt oververmoeide Beekman heeft na het vertrek met de Uiver uit Cairo totaal geen radiocontact meer ge zocht met de grond. In de buurt van de oase Rutbah Wells in de Sy rische woestijn vloog het toestel in slecht weer, maar zonder direct aanwijsbare oorzaak, in volle vaart tegen de grond. Het neerstorten van de Uiver bete kende een enorme schok voor luchtvaartminnend Nederland. Het vlaggeschip van de vaderlandse luchtvloot, trotse winnaar van de Melbourne-race, was verloren. Het tragische was, dat wat Beekman had kunnen afdwingen in zijn on derhandelingen met Albert Ples man, door zijn dood wel werd be reikt: een strikte regeling van de vlieg- en rusttijden voor de vliegers van de KLM. De replica van de Uiver, KLM's beroemdste Douglas van wel eer, die morgen begint aan een herhaling van de vermaarde vlucht langs het 20.000 km lange traject van de Londen-Mel- bourne race uit 1934, zal evenals bijna een halve eeuw geledent het luchtruim kiezen vanaf Schiphol-Oost. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zal daar morgenmiddag om twee uur het officiële vertreksein geven, waarna de Uiver richting Mildenhall in Engeland vliegt. Vanaf dat (tegenwoordig mili taire) vliegveld had ook in 1934 plaats van de MacRo bertson-race. Te verwachten valt, dat ook morgen vele tienduizenden naar Schiphol zullen komen (naar de luchthaven hoopt per trein, in verband met de beperkte parkeergelegenheid) om een glimp van de Uiver te kunnen opvangen. Vanaf elf uur 's morgens zal de machine op een platform staan opgesteld. Een onzer ver slaggevers heeft een dezer dagen een vlucht gemaakt met 's werelds enige nog vliegende DC-2. Overmatige belasting Dat gebeurde toen de Raad voor de Luchtvaart, de opvolger van de Permanente Ongevallen Commis sie, later in een onderzoek naar de veiligheid van de luchtvaart ver klaarde: „de commissie meent dat in enkele gevallen inderdaad spra ke is geweest van een naar haar oordeel overmatige belasting van de bemanning. Dat was zeer zeker het geval bij het ongeval met de Uiver, welker vliegtuigbestuurders een overmatig lange dagtaak, uitge oefend onder moeilijke omstandig heden, achter de rug hadden". Beekman kreeg van de Nederland se Vereniging van KLM-vliegers postuum het eerbetoon, dat hij ver diende. Een gouden insigne, we gens buitengewone verdiensten, werd aan zijn vrouw E. Beekman- Drössler uitgereikt. Zijn stoffelijk overschot, begraven in de Syrische woestijn nabij het plaatsje Rutbah Wells, werd later overgebracht naar de begraafplaats in Muider- berg. KOOS VAN WEES Voor het schrijven van dit stuk werd feitenmateriaal gebruikt uit het standaardwerk „Leven van de Lucht", geschreven door Henrik Scholte en Ad van Om men. SCHIPHOL In de verte staan de Jumbojets, airbussen, de DC-9's en wat dies meer zij keurig opgesteld aan de pieren van de luchthaven „Schiphol Amsterdam", zoals dui delijk is te lezen vanaf de plek op Schiphol-Oost, waar we op dat mo ment staan te kleumen in de vries kou. Hoog in het onbewolkte lucht ruim boven ons caprioolt een door buurman Fokker gebouwde F-16 straaljager. Op de start- en lan dingsbaan voor ons komt met don derend geweld een Boeing 747 Jumbojet met verlengd bovendek, plaats biedend aan 428 passagiers, los van Moeder Aarde. Onder slechts één vleugel van een derge lijke mammoet kan het museale toestel geparkeerd worden, waar mee wij zo dadelijk het luchtruim zullen kiezen. Deze machine is de laatste nog vlie gende DC-2 ter wereld, getooid met de nostalgische gevoelens opwek kende registratie en naam „PH-Aju Uiver" en voorzien van het voor-, malige succesvolle wedstrijdnum mer 44 op de staart. De twee moto ren van het in de oude KLM-kleu- ren geschilderde vliegtuig, dat ruimte heeft voor acht passagiers, zijn inmiddels, blauwe dampen uit stotend, tot leven gekomen en ron ken op volle toeren. Voorzien van een passagebiljet van de „KLM Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V." in de stijl van de jaren dertig, gaan we via een smal trapje aan boord van dit brokje vliegende lucht vaarthistorie, eigendom van Colga te W. Darden III, een Amerikaanse hoogleraar in de atoomfysica. Nadat gezagvoerder Jan Plesman, tweede vlieger Fred Schouten en de werktuigkundigen Bonne Pijp- stra en Ton Degenaars hun plaat sen hebben ingenomen, roll de vijf tig jaar oude verkeersmachine, die door tachtigduizend klinknagels bij elkaar wordt gehouden, statig en gehoorzaam naar de startbaan. Een laatste controle van de systemen, startpermissie van de verkeerscon trole, gashandles naar voren en dan hup, we hangen. Het zicht is pri ma. Vanuit onze degelijke ouder wetse, maar zeer comfortabele stoe len, zien we het Noordhollandse landschap onder ons door rollen. Ronkend zet de replica-Uiver koers richting Den Helder. We vliegen op een hoogte van zo'n drie- tot vier honderd meter, terwijl de snelheid een kleine driehonderd kilometer per uur bedraagt. Vanuit de lucht heeft de Uiver toch een andere di mensie. Het grote wordt klein, de beperkte blik wordt verruimd. De bemanning is druk in de weer," vooral de twee vliegers, in het da gelijks leven vóór hun Uivertijd werkzaam als eerste officieren op een Jumbojet. In zo'n 747 ben je ge wend aan een automatische piloot. Maar de DC-2 is daarmee niet uit gerust. Vliegen op handkracht is het parool en dat vereist wel enige stuurmanskunst. De Uiver anno 1983 is niet voorzien van een drukcabine, maar wel uit gerust met moderne communicatie- ,Dan vliegt de Pelikaan! 99 SCHIPHOL Eind deze maand viert de KLM nog een wapenfeit uit de heroïsche periode van de burgerluchtvaart: de kerstvlucht van de Peli kaan vijftig jaar geleden. In december 1933 probeerden twee nieuwe ty pen vliegtuigen zo snel mogelijk, maar in elk geval in de helft van de tot dan toe gebruikelijke tien of elf dagen, naar Indië te vliegen. De Postja- ger, gebouwd door de Nederlandse Panderfabriek, startte op 9 december maar kwam door motorpech niet verder dan Italië. Het andere vliegtuig, de Fokker F-XX Zilvermeeuw, had nog meer pech: bij de start bleek de as van de middenmotor gebroken. Temidden van duizenden belangstellenden op het koude Schiphol bleek directeur Plesman niet voor één gat te vangen: Dan vliegt de Pelikaan besliste hij. En daarop maakte deze doodgewone Fokker F-XVIII van de KLM de retourvlucht Amsterdam-Batavia. Heen onder barre weersom standigheden in vier dagen, vier uur en vijfendertig minuten. Terug in nog tien minuten minder, ondanks de dichte mist op Schiphol. Naar Indië vliegen in vier dagen betekende, dat de bemanning dag en nacht bezig was. De Pelikaan had drie lawaaiige motoren, zodat er van slaap niet veel kwam. Het was vaak bitter koud in de cockpit en wie aan de stuurknup- pel zat moest echt vliegen, want de automatische piloot moest nog worden uitgevonden. De bemanning van de Uiver. Van links naar rechts boordwerktuig kundige Ton Dege naars, gezagvoerder Jan Plesman (kleinzoon van de oprichter van de KLM), boordwerktuig kundige Bonne Pijpstra (even terug van pensi oen) en tweede vlieger Fred Schouten. apparatuur èn een bekerhouder voor een kopje koffie. Geen over dreven luxe in het ouderwets schuddend toestel. In Den Helder vliegen we over de vloot, terwijl de veerboot vanuit Texel net de haven binnen vaart. Ons eerste doel is Texel, waar op dat moment net een bui hangt. Maar met een zwenking over de kokende Noordzee-golven weet ge zagvoerder Plesman dit onheil te omzeilen. Ten gerieve van de schare belang stellenden vliegen we twee keer!op „grashoogte" over het vliegveld Texel en vervolgens via wad en wei, meren en moerassen naar het Drentse Eelde, waar vele duizen den de Uiver staan op te wachten. Want hoewel vliegen niets bijzon ders meer is en de luchtvaart een tè vertrouwd transportmiddel is ge worden, lijken vele tienduizenden de afgelopen weken toch in de ban van het Uiver-projekt geraakt. Nauwelijks zijn de motoren tot stil stand gekomen of duizenden en- thousiaste noorderlingen weten de dranghekken te omzeilen en in een mum van tijd is de Uiver omstuwd door een enorme massa mensen. Zeer tot ongenoegen van Bonne Pijpstra, die brokken vreest aan het belegerde vliegtuig. Maar het „even aanraken" loopt goed af. In de namiddag, terwijl de zon naar de kim zakt, vliegen we terug naar Schiphol. Nog lang na de landing klinkt het brommen van de twee motoren me nog steeds in de oren! PETER VINKEN i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17