Frank Stallone: „Een heldere, maar géén modieuze Hamlet" beroemde broer is gee garantie voor succes fieidóeGouftq/nt Muziektheater Amsterdam augustus '85 klaar is HANS HOES EN GUUSJE EYBERS: Première Nationale Ballet van Pianovariaties V AMSTERDAM Het Nationale Ballet geeft op 18 januari in de Stadsschouwburg in Amsterdam de première van Pi- anoyariaties V, een ballet van Hans van Manen, gezet op muziek van Claude Debussy. Hans van Manen begon zijn serie Piano variaties in 1980 met Pianovariaties I. Daarna volgden II (Sarcasmen, 1981), III (Trois Gnossiennes, 1982) en IV (Pose, 1982). Het ballet zal behalve in Amsterdam ook worden uitgevoerd in ver scheidene Nederlandse steden; het Scheveningse Circus theater is 30 januari aan de beurt. Frank Stallone: Samen met Sylvester een armoef gin in New York. BROER VAN SYLVESTER MET HITSONG IN „STAYING ALIVE KUNST ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 PAC GOUDA EN ARNHEM OOK BEZET Museumdirecteuren: sluiting onaanvaardbaar DEN HAAG - Directeuren van vier grote musea vinden het onaanvaard baar dat musea zijn bezet of gesloten. Ze hebben vrijdag minister Brinkman van WVC, staatssecretaris de Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegen heid en de actieleiding van de BBK per telegram gevraagd het nodige te doen opdat de musea weer opengesteld worden. „Wat ook de voorgeschiedenis is van de onenigheid tussen kunstenaars en overheid, de toestand is onaanvaard baar" aldus ondertekenaars W.A.L. Beeren (Boymans van Beuningen), R.H. Fuchs (Van Abbe-Museun in Eindhoven), Th. van Velzen (Haags Gemeentemuseum) en E.L.L. de Wilde Stedelijk Museum Amsterdam). Ook de Nederlandse Museum Vereni ging (NMV) is tegen de bezettingsac ties van musea door kunstenaars en vraagt om een spoedige oplossing. In middels hebben 15 kunstenaars uit Gouda en omgeving het Goudse mu seum Catharinagasthuis bezet. Het mu seum is gesloten. Ook het Arnhemse Gemeentemuseum is gisteren bezet. In totaal zijn 22 musea door bezetting of sluiting bij de kunstenaarsactie betrok ken. Sommige musea hebben zelf deu ren gesloten uit solidariteit met de ac tie, aldus een woordvoerder van de BBK. AMSTERDAM Amsterdam verwacht op grond van het werkplan van het projectcoor- dinatiebureau Costam, dat het muziektheater op 30 augustus 1985 wordt opgeleverd. Voor het stadhuisdeel van het ge bouw wordt als opleveringsda tum 1 februari 1986 aangehou den. Dit betekent, dat het theater r maanden later, maar het totale bouwwerk drie maan den eerder klaar is dan oor spronkelijk de bedoeling was. Costam is het bureau, dat het werk van alle bij de bouw van het stadhuis/muziektheater betrokken firma's en hun on deraannemers op elkaar af stemt. Het muziektheater zal in te- bruari 1986 worden geopend. Er is nog geen definitief ope ningsprogramma vastgesteld. Wel zal de openingsvoorstel ling een gecombineerde pro- duktie van de Nederlandse Operastichting en Het Natio nale Ballet zijn. Het gaat daar bij om twee afzonderlijke wer ken die een thema of een com ponist gemeen hebben. Welke dat zijn is nog niet bekend, al dus de gemeente. Het theater kan in september 1985 door het theaterbeheer en de inwonende gezelschappen - De Nederlandse Opera, Het Nationale Ballet en Het Neder lands Balletorkest - in gebruik worden genomen. Men kan zich dan vertrouwd met het nieuwe met het toneel, dat vo gemeente veel grotere ke en technische mol den biedt dan bestaan modaties. Er begint overigens lijk te worden wat ei eerste speelseizoen op gramma zal komen, o contracten met soliste genten, choreografen voorts lang van te vor ten worden afgesloten iare e zei pelet rne begin h'j Iferke regis, m se tgeen Vde. iebo, 'erenc wolle ur Ni Hamlet (Hans Hoes) en Op helia (Guusje Eybers): kin deren in een corrupte we reld. DEN HAAG De Haagse Comedie brengt „Ham let". Volgende week za terdag (23 december) is de première. En al heeft de wereld inmiddels duizen den Hamlets en Ophelia's gekend, elke nieuwe „Hamlet" wekt altijd weer verwachtingen. Acteurs braken door in die rol (Coen Flink), vierden er jubilea mee (Paul Steen bergen in 1948) of maak ten er een levenslang stokpaardje van (Eduard Verkade). Bij de Haagse Comedie speelt acteur Hans Hoes - eerder in Den Haag als Mozart in Shaffers „Amadeus" en in Kafka's „Amerika" - de titelrol. In één adem met die van Hamlet moet de naam van Ophelia klin ken, in dit geval actrice Guusje Eybers. Samen praten ze over de rol, het stuk en die verwachtin gen. Guusje Eybers: „Dat verwachtingspatroon, dat zijn énderen die dat op schroeven. Ik werk aan deze rol net zo hard als aan elke andere". Hans Hoes bevestigt dat eerst, maar zegt dan: „Je wil dat ik oprecht ben, hè. Nou, natuurlijk is het fantas tisch om te mogen doen. Dat heeft ook te maken met de ballast van dat stuk, de wereldbol die erop rust. Misschien dat dat die uitdaging is. Maar verder repeteer en werk je als aan menig ander stuk. Dat is niet zo'n groot verschil". Hamlet draagt inderdaad een stevige ballast aan literair en theatraal verleden mee. Er zijn Hamiets in spijkerbroeken ge weest en Hamlets-zoals-het- hoorde in klassiek Elizabet haans kostuum. Over Shakes- Eeares stuk zijn duizelingwek- ende stapels literatuur ge schreven: was „Hamlet" nu een slecht geschreven werk over een man die niet kan handelen (Coleridge), of over een man die dat juist wel kan (zoals ooit in Ian McKellens versie onder regie van Robert Chetwyn)? Gaat het om een geniaal stuk (de Poolse profes sor Jan Kott) of pakte Shake speare een probleem aan dat te groot voor hem was (de dich ter T.S.Eliot)? Wat betekende Hamlet toen, wat betekent Hamlet nu? Vertalers kibbel den wetenschappelijk over „to be or not to be", was het nu „bestaan of niet bestaan", of toch „te zijn of niet te zijn". Ging het om een algemene fi losofie van Hamlet over het wezenlijke leven, de dood en wat daar verder op volgt, of is het een pure overweging tot zelfmoord? Er bestaat geen stuk dat meer aanleiding tot discussies gegeven heeft. In 1661 schreef ene John Evelyn nog in zijn Dagboek: „Ik heb Hamlet, Prins van Denemar ken zien spelen, maar die oude stukken wekken toch wel af schuw in deze verfijndere tijd". En dat was nota bene maar zestig jaar na het ont staan van het stuk. Had pro fessor L.C.Knights gelijk die schreef dat „de verregaande eenvoud van Hamiets gedach te zit alleen verborgen achter de onduidelijkheid van zijn motieven en de rijkdom van zijn poëtische manier van Hamlet en Ophelia bij de Haagse Comedie spreken". Of zei Tillyard het beter die schreef: „Hamlet is zowel een van de meest mid deleeuwse als een van de scherpst moderne stukken van Shakespeare"? Spiegel Guusje Eybers: „Wij spelen wat er staat, dat wil zeggen een „Hamlet" zoals wij hem nü lezen. We zijn niet histo risch gaan denken hoe het in Shakespeare's tijd geweest zou zijn". Hans Hoes: „Het wordt een „Hamlet" van deze tijd. Van 1984 of 1985. Niet een me neer in spijkerbroek, maar in een min of meer neutraal kos tuum van nu. We houden het publiek de spiegel voor waar Shakespeare het altijd over heeft. Wantje merkt als je met het stuk bezig bent, hoe geldig het allemaal is. Dat is het ge nie van Shakespeare. Je krijgt het rare gevoel van: hoe kan die man het toen al bedacht hebben, die gedachten, die emoties. Hij keek eeuwen vooruit." Dynasty De jonge Hamlet, terugko mend op het stamslot Else- neur, waar zijn moeder her trouwd is met zijn oom, van wie hij ontdekt dat die zijn va der vermoord heeft. Een cor rupte wereld, waarin zijn lief de voor Ophelia ook niet meer kan gedijen. Een slot, konin gen, adel en schermgevechten en veel doden. Hoeveel zegt het een jonger publiek nog. Hans Hoes: „We willen vooral helder zijn. Mèt alle dubbelhe den die het stuk in zich draagt en die de dubbelheden van het leven zijn. Ik vermoed dat jon ge mensen zich immens goed kunnen herkennen in juist die twee kinderen die zien wat voor rotzooi het om hen heen is". Guusje Eybers: „Het pu bliek moet zich niet verkijken op het milieu waarin het speelt. Het lijkt een milieu waar ze niet veel mee te ma ken hebben". Hans Hoes vult aan: „Ik denk dat ze het be grijpen als ze aan die tv-serie „Dynasty" denken. Dat is een milieu waar je ook niet goed van wordt. Al is het dan niet koninklijk, het gaat ook om rijkdom en macht. Ik denk dat ze voor Hamlet en Ophelia kiezen, die op zoek zijn naar de waarheid en schijt hebben aan die omgeving". Guusje Ey bers: „Het maakt ons allebei wel kapot. Ik vlucht in een fantasiewereld, in de waan zin". Hans Hoes: „En ik in mijn twijfels over wat ik kan doen om alles te veranderen". Prins Claus Het geprek komt op méér ko ninklijke „uitvallers". Guusje Eybers brengt prins Claus te berde („Kijk maar wat die man doormaakt. Wie weet is dat wel een soort Hamlet"), Hans Hoes - met een voortdu rende neiging tot ironiseren: „Maar ik vind hem wel te oud voor de rol, hoor". Zelf haalt hij de Engelse prins Andrew er bij: „Die onttrekt zich ook de familie-regels. Dan lees je in Story of Privé dat-ie toch weer een verhouding heeft met die of die". Hans Hoes over de benadering van zijn rol: „Ik kan alleen maar zeg gen, stel dat ik dat soort din gen zou meemaken. Mijn va der vermoord, mijn moeder hertrouwd met de moorde naar. Ik denk dan maar hoe ik zelf zou reageren, want ergens anders kan ik het toch niet vandaan halen. Niet uit die stapel boeken over „Hamlet". Dat zijn alleen leuke gege vens". Vroegrijp Guusje Eybers over haar Op helia: „Ze leeft in een wereld waar iedereen voor zichzelf bezig is en daar wordt ze het slachtoffer van. Iedereen is uit op eigen voordeel, behalve Hamlet. Tussen haar en hem heeft iets van onbaatzuchtige liefde plaats gevonden. Ze is een vroegrijp meisje, leeft tus sen de volwassenen, moet zich voortdurend aanpassen. Waar om komt ze dan niet in op stand tegen haar autoritaire vader Polonius, zou je kunnen denken. Maar zover is ze nog niet, en ze krijgt ook niet de kans zich van hem los te ma ken, omdat hij zo vroeg sterft. Ze wordt tussen haar gevoe lens heen en weer geslingerd, en als ook Hamlet haar écht vreselijk behandelt, krijgt ze daar zo'n klap van, dat ze gek wordt. Ze heeft niet een paèr problemen, ze heeft er duizen den. Voor mij is ze het klassie ke voorbeeld van iemand die schizofreen wordt". Hans Hoes: „Maar Hamlet houdt wel van haar. Zijn gevoelens zijn dubbel, misschien wel tien dubbel. Hij heeft een grote tik gekregen van wat zijn moeder gedaan heeft. Tegenover vrou wen krijgt hij wat je in een cli ché-uitdrukking „een haat liefde verhouding" noemt. Van Ophelia denkt hij: jij bent ook een vrouw, jij wordt straks als mijn moeder". Aan het eind van het gesprek willen beide acteurs nog één bijna gelijkluidende medede ling kwijt. Guusje Eybers: „Ik zou willen benadrukken dat onze „Hamlet" géén modieuze voorstelling wordt en dat vind ik zelf erg prettig. We zijn er niet van uit gegaan wat de „trend" is, of waar we het pu bliek nog eens mee zouden kunnen shockeren. Ik denk dat we op een hele zuivere manier hebben geprobeerd om een goede voorstelling te ma ken". Hans Hoes: „En als we het goed doen, zou het wel eens een van de eerste voor stellingen kunnen zijn waarin een jong publiek het stuk ein delijk begrijpt. Waarbij ze ein delijk blij zijn „Hamlet" te zien". BERT JANSMA Foto: Milan Konvalinka Portugese schilderes Afonso overleden LISSABON De schilderes Sara Afonso, laatste vertegen woordigster van de eerste ge neratie van de Portugese mo dernistische school, is woens dagavond op 94-jarige leeftijd in Lissabon aan de gevolgen van longontsteking overleden. Dit is gisteren van welinge lichte zijde in Lissabon verno men. Sara Afonso was de weduwe van Almada Negreiros, een van de grootste hedendaagse schilders van Portugal. Zij stu deerde op het einde van de ja ren twintig in Parijs, waar zij de grote schilders van die tijd ontmoette. Werk van Sara Afonso is in het buitenland o.m. in Parijs te zien geweest. Bob Hope als kerstverrassing voor troepen in Libanon WASHINGTON De Amerikaanse komiek Bob Hope (80) wordt de kerstverrassing voor de Amerikaanse mariniers in Li banon. Hij is door het Pentagon ingeschakeld om de troepen te amuseren, net zoals hij indertijd in Vietnam deed. Het optreden van de komiek zal plaatsvinden op schepen van de zesde Amerikaanse vloot voor de Libanese kust. De 1400 Ameri kaanse mariniers die in stellingen liggen bij het vliegveld van Beiroet, zullen heen en weer gependeld worden om hun portie ontspanning te ontvangen. Hope krijgt assistentie van filmster Brooke Shields en Julie Ha- jek, de huidige Miss USA. Campertprijzen uitgereikt DEN HAAG In het oude stadhuis aan de Javastraat in Den Haag heeft burgemeester Schols gisteravond de Campertprijzen uitge reikt. De Jan Campertstichting kende de Constantijn Huygensprijs toe aan Rob Nieu- wenhuys voor zijn hele letterkundige oeuvre. De Jan Campertprijs ging naar Robert Anker voor zijn dichtbundel „Van het balcon". Wil lem G. van Maanen kreeg de Bordewijkprijs voor zijn roman „Nichtje van Mozart", Imme Dros kreeg de Nienke van Hichtumprijs voor haar jeugdboek „En een tijd van vredeHar ry G.M. Prick verdiende de 's-Gravesande- prijs met zijn publicaties over de generatie der Tachtigers, in het bijzonder over de schrijver Lodewijk van Deyssel. DORDRECHT - De Dordtse Merwehal heeft 's middags iets weg van het plaatselijke Lichtpaleis. De repetities zijn er aan de gang voor de Oudejaar- saflevering van Showbizz- quizz, een met veel geflits en geflonker buitenpro portioneel opgepept vra- genspelletje, waarin aller lei playbekken-trekkende Nederlanders laten mer ken dat het met de show bizz in dit land verdraaid somber gesteld is. Maar als quizzbovenmeester Ron Brandsteder-in-rok z'n stem laat schallen voor „Uit Amerika Frank Stallone" en de muziek met spierballen uit de luidsprekers knalt, gaat het' er waaratje even op lijken. Frank Stallone - jawel, de broer van Sylvester - zanger, componist, acteur. Rivaal in de liefde van John Travolta - maar dat verliest hij toch - in de binnenkort te verwachten film „Staying alive". Met zijn openingssong „Far from over" zojuist hier per single in de hitparade beland en Europa aandoend om het geruchtma kende geluidseffect van de soundtrack van die film even te versterken. In de kleedkamer zit Stallone- twee er vriendelijk bij met trouwe bruine honde-ogen die op vermoeid staan. Hij is net uit de Verenigde Staten ko men overvliegen en heeft zo juist een slaapinhaal-manoeu- vre gepleegd op de dunne la tjes van de kleedkamer van de sporthal. „Geen probleem, hoor" zegt Frank, „ik heb in m'n leven overal geslapen. Op banken, planken en zittend als m'n kamertje te klein was. In de tijd dat mijn broer Sylves ter en ik in New York woon den, in de allerbelabberdste omstandigheden, in een piep klein optrekje, ben ik aan alles gewend geraakt". Frank Stal lone, 33 jaar oud en vier jaar jonger dan Sylvester lijkt erg veel op de acteur-filmregisseur die zich tot de meest succes volle mensen in de Ameri kaanse filmindustrie mag re kenen. De Italiaanse voor ouders zijn zichtbaar aanwezig en hij heeft hetzelfde stel lip pen waarin moeder natuur een krul heeft trachten te draaien. Broer Sylvester is de regisseur van „Staying alive", het ver volg op „Saturday Night Fe ver" en Frank Stallone mag er op de geluidsband met de Bee Gees concurreren. Frank Stallone tussen de dansmeisjes in de komende aflevering van de Sb quizz. M „Wacht even" zegt Franks manager Robin Garb tussen door „voordat je gaat denken dat het een soort Stallone-ne- potisme is geweest, Frank heeft zijn muziek anoniem in gezonden. Hij had concurren tie van heel wat popmuzikan ten met grotere namen dan hijzelf, maar toch zijn zeven van zijn songs gekozen". Maar Frank mag toch wel blij zijn met een broertje dat hem dan toch ook maar een rolletje in de film geeft. Frank Stallone: „Natuurlijk is dat ontzettend leuk, al is dat rolletje bijzaak. Maar een beroemde broer heb ben betekent echt niet dat je meteen zelf succes hebt of in de hitparade belandt. Goed, hij heeft me een „break" gegeven, maar een kans heeft iedereen nodig. Daarna sta je toch weer op je eigen benen' Rocky De samenwerking tussen Frank en Sylvester dateert al van veel eerder. „Sly" (bij naam voor Sylvester) vroeg hem voor de eerste film die hij had geschreven en aan United Artists had verkocht, „Rocky". Dus stond Frank Stallone om twee uur in de ochtend op een straathoek in Philadelphia om a capella een van zijn liedjes te zingen voor die film. Daarna kreeg hij een rolletje als nacht clubzanger in Sylvesters film „Paradise Alley" (met twee van zijn eigen songs) en in „Rocky III" mocht Frank de straathoekscène nog eens over doen. Fank Stallone: „Sylves ter en ik zijn altijd erg „close" geweest, hebben veel met el kaar opgetrokken. Hij heeft wat meer scholing gehad dan ik, en tussen je tiende en je twintigste jaar is dat leeftijds verschil nét teveel om steeds samen op te trekken, maar toen we alletwee aan een car rière in de showbusiness wil den beginnen zijn we samen naar New York gegaan. Een verschrikkelijk moeilijke tijd. De gekste dingen moest je doen om de huur te kunnen betalen. Ik heb op straat kara te-lessen gegeven, vogelkooit jes schoongemaakt en samen met Sly als portier in een bio scoop gewerkt. En dan 's avonds maar proberen via op treden in allerlei clubjes door te breken. Als de huisbaas je daar tenminste niet kwam op zoeken om de achterstallige huur te innen". Leuren met muziek „Succes komt nooit plotseling. Dat lijkt maar zo. Het belang rijkste moment in m'n leven tot nu toe is „Staying alive". Maar achteraf zie je in dat al les wat er aan vooraf is ge gaan, al dat gescharrel in clubs, het her en der lopen leuren met je muziek, daar voor nodig is geweest. Het lijkt inderdaad een beetje op de successtory van John Travolta in „Staying alive". Je moet je kansen met handen en voeten grijpen als je ze krijgt. Het gaat in de praktijk alleen wat lang zamer dan in de film". Frank Stallone verhuisde zijn prak tijk van New York naar Los Angeles, want dat is de plek voor het Grote Muzikale Ge beuren, formeerde daar zijn eigen band onder de naam Va lentine en nam een plaat op. Daarna werkte hij samen met Harry Nilsson en van Dyke Parks voor een eerste solo plaat. Toen kwamen de films van broer Sylvester, een nieu we groep en nu dan de hit „Far from over hebben het wel voor we ergens song. Er was een lijke concurrentie de hitparade. The chael Jackson, mer, de twee hits ui dance, Billy Joel, er doorkomen aan. plaatsen van de ten voortdurend „Staying alive" ging draaien, door te breken" Frank Stallone opname voor een achter de rug, de en wat vocaal nog gebeuren. „Dat i waar mijn hoofd nu Maar ja, wil je een hit hebben dan gezicht laten zien. V ik nu in Nederland in Duitsland en in heb „Far from dels al duizend keer Hij heeft het er net de vloer van de een zwaar nummer met veel pep.rj. 1 Frank zich beweegt of.^. nog de concurrentie r* boksende Rocky-Srl® aangaat. Hij slaakt eeP zucht als hij terug konf* wa het verveelt me echt if~ na Maar ik vind repetitF schrikkelijk. Ik houd v® hup, pats-boem, dingr^s'j en dan verder. Ik zier schien wat vernmoa maar verder ben ik erf kig dat ik zo ver dS Ct ben". T tciale Dag Frank, de groeiontve Sylvester. rg va BERT Jlkir J Foto's: Cees Verkerk

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14