Diet Schrijvers kijkt 1 uit naar WK Sanders telt nog mee Kasparov in finale sportuitslagen 5RT fieidae Sou-tont Sportwereld Timman begint met wit tegen Spasski voetballerlei Verlies voor Celsius ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 PAGINA 13 Tcha Wang 11-tnt leiding ^RMEER De kans is Oljilijk dat de kunstrijdster ha Wang haar loopbaan jgt als Nederlands kampi- De 18-jarige Apeldoornse ïHOlide gisteren in Zoeter* de verplichte figu- korte kür haar plannen meener dit jaar in Heerenveen De tde titel te prolongeren. Nootje onderdelen leidt zij voor fle jaar jongere zuster Tjin tèede) en Margo van Dijk erenl heren heeft René van irathin de leiding in handen ge- i 25 I Zijn broer Ed staat als -i. j geklasseerd. Forse geldboete voor Inter Milan ZURICH De tuchtcommissie van de Europese voetbalunie heeft de Italiaanse club Inter Mi laan twee geldboetes opgelegd voor ongeregeldheden in het UE- FA-Cuptoernooi. Voor het afvu ren van een rookbom tijdens de wedstrijd in de derde ronde tegen Austria Wien en het gooien van voorwerpen naar de spelers en het arbitrale trio door toeschou wers werd Inter beboet niet 35.000 gulden. Tijdens de wed strijd in de tweede ronde in Bari tegen FC Groningen staken toe schouwers vuurwerk af. Inter kreeg daarvoor een boete van 4200 gulden. Van der Smissen zeker van finale KLARENBEEK Christ van der Smis sen en Jan Arnouts hebben zich gisteren al geplaatst voor de finalegroep van het toernooi om het Nederlands kampioen schap bandstoten. Met name Van der Smissen manoeuvreerde zich in de rol van voornaamste favoriet door van de eerste biljartdag in Klarenbeek een ware demonstratie te maken. Tegen titelverdediger Vultink leek de 29-jarige Brabander lange tijd op weg naar de verbetering van de twee Neder landse records van Jan Arnouts, partij moyenne en serie, sinds de Europese titel strijd van februari dit jaar (met 28.57 en 130) op diens naam. In de eindfase van de partij ging hij echter even onzorgvuldig te werk. Piquet dreigt wereld titel te verliezen PARIJS De Braziliaanse autocou reur Nelson Piquet dreigt zijn wereld titel in de Formule 1-klasse kwijt te raken. Piquet zou tijdens het seizoen 1983 benzine van een niet-reglemen- taire samenstelling hebben gebruikt in zijn Brabham-BMW-turbo. De spé ciaal in West-Duitsland voor de bolide van Piquet geprepareerde brandstof werd na afloop van de Grote Prijzen van Italië en West-Duitsland onder zocht. Uit de onderzoeken zou zijn ge bleken dat het octaangehalte en de dikte van de vloeistof niet overeen kwamen met de FISA-regels. Piquet won dit jaar het wereldkampioen schap met twee punten voorsprong op de Fransman Alain Prost. Voor het be ta dit seizoen dichtte jiien met John Rep aangetrokken in- ional Piet Schrijvers lieuwe club PEC je een plaats in de jnmoot toe. Niets niets minder. het seizoen !dt de voormalige tiekandidaat een- verrassende vijfde „Het gaat eigenlijk verwachting", Piet Schrijvers nu. ter gaat het met Nederlands elftal, lee de Harderwijker ind voor de kwalifi- oor Parijs de alles lende wedstrijd te- "alta moet spelen, ers: „Met 5-0 of 6-0 ie er". Geen training in de Kuip ROTTERDAM Het Nederlands elftal, dat gisteren in Rot terdam weer bij elkaar is gekomen, heeft niet getraind op het hoofdveld van het Feyenoord-stadion. Wim van Kalken, de chef van de technische dienst van het stadion: „Wij zitten op de vorstgrens. Wanneer er nu op het veld zou worden geóefend, lopen wij al voor de wedstrijd het gevaar van be schadiging". Het verbod tot trainen op het veld gold ook de Maltezers, die gisteravond echter wel toestemming kregen even op het veld te wandelen en voor wie. ook het kunst licht werd ontstoken, opdat zij daaraan ten minste enige ge wenning zouden hebben. Kees Rijvers had er volledig begrip voor dat zijn elftal niet op het hoofdveld kon trainen. „Je loopt het gevaar de bo venlaag kapot te trappen en dat kan alleen maar in ons na deel zijn". De coach van het Nederlands elftal is niet van plan, hoe het resultaat vandaag ook zou uitvallen, woensdag in Sevilla de wedstrijd Spanje-Malta bij te wonen. „Dat is verloren tijd, die wedstrijd kan voor ons wel belangrijk zijn, maar je hebt er in wezen niets aan, want je kunt er toch niets aan doen". Malta verschijnt vanavond met de volgende elf spelers in het veld: Bonello; Edwin Farrugia, Schembri, Holland, Em manuel Farrugia; Bultigieg, Demanuel, Raymond Farrugia, Fabri; Spiteri-Gonzi, Degiorgio. :hrijvers wil graag een je die eerst goal. Komt die niet tand uit de wereld hel- snel dan ga je tegen de klok lopen voetballen". „Ik ben nu 36 en ik kijk echt naar zo'n EK uit. Het is voor deze jonge ploeg vooral be langrijk. dat we het redden te gen Malta. Het EK is een pri ma voorbereiding op het WK. Zijn de resultaten in Frankrijk 'n we er", meende men. goed, dan begin je gerugge- natuurlijk niet waar. steund aan de kwalificatie voor het WK. Halen we Frankrijk, dan vind ik dat de selectie toch nog met twee of drie wat oudere spelers moet worden aangevuld. Ik- denk dan bijvoorbeeld aan Dick Schoenaker". aan deze serie kwalifi uels begonnen, sprak ie- I» eerst alleen maar over Toen dat was geweest, lerèen de mond vol inje. „Als ze dat win ■aar is nóu juist, dat we Malta? Daar lopen we lén! Maar er zijn talloze elden van hoe het juist r|dat soort tegenstanders lopen. Kijk maar naar «".Albanië vorige Fataal We moeten dik win- in zijn we er. En dan 2^'lt erom: hoe snel maak „Juist dat soort wedstrijden als tegen Malta zijn voor een kee per het moeilijkst. Je moet ge concentreerd blijven, want één tegengoal kan fataal zijn. Je hebt een beste kans dat het zich allemaal op één helft af speelt. Dan sta ik waarschijn lijk constant op de 16-meterlijn om uitvallen te onderschep pen". Over zichzelf is de doelman niet ontevreden. Hij: „Ik voel me zelfs perfect. Ik wil zo lang mogelijk mee. Misschien teken ik in Zwolle nog wel een paar jaar bij. En wat Oranje betreft: ik stuur aan op het EK. En het WK in 1986 wil ik ook nog graag meemaken. Van Breu- kelen komt weer naar Neder land ja. Des te beter. Dan zal ik nog beter moeten spelen','. BOB TERPSTRA ,,Van Breukelen beter. Dan zal Ik komt weer naar Nederland ja. Des te nog beter moeten spelen". Irkre straffen voor drugs- loe walruikers in Amerikaanse sport N'GELES Het gebruik van drugs in de Amerikaanse fereld wordt hard aangepakt. Wie voortaan betrapt wordt ispuiten of snuiven van heroine en cocaine kan rekenen "fee schorsingen en hoge geldboetes. De basketbal-, honk- de American football-bond hebben hiertoe besloten, na- h onderzoek had uitgewezen dat veertig tot vijfenzeventig t van de spelers in deze drie sporten van de Verenigde laan genoemde hard drugs verslaafd zijn. Bij het basketbal n deze week vier spelers Voor drugsmisbruik een heel sei- ischorst. Drie spelers uit Kansas, alsmede Steve Howe uit igeles. De' laatste was vorig jaar al gestraft met een geld- §an 125.000 gulden. Hij werd opnieuw betrapt op het snui ft cocaine. Door de seizoenlange schorsing verliest Howe iris van 500.000 dollar, ruim anderhalf miljoen gulden. ROME De Amerikaanse motorcoureur Kenny Roberts, drie keer wereldkampioen in de 500 cc-klasse, heeft de laat ste aanbiedingen van Yamaha zijn loopbaan met nog een jaar te verlengen afgeslagen. TEL AVIV De Franse bas ketbalkampioen Limoges, die eerder Den Bosch uitschakel de, heeft in de finalepoule van het toernooi om de Europese beker, met 104-94 gewonnen van Maccabi Tel Aviv. Barce lona versloeg Roma met 81-74 en Cantu verloor met 88-84 bij Bosna Serajevo. DARMSTADT De Belgi sche voetbalkampioen Stan dard Luik heeft de Tsjech Zdenek Nehoda van de West- duitse tweede-klasser Darm- stadt'98 overgenomen. UTRECHT Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft Henk van de Worp (Zwolle) benoemd tot voorzitter van de Sectie Wedstrijd Sport. LONDEN De Engelse eer- ste-divisieclub Arsenal heeft manager Terry Neill ontsla gen. Neill werd verantwoorde lijk beschouwd voor de matige resultaten. SINGAPORE FC Gronin gen zal na het Nederlandse voetbalseizoen een aantal wed strijden in Zuid-Oost Azië spe len. LONDEN De Engelse voet balclub Chelsea heeft een sponsor-overeenkomst bereikt met een Arabische luchtvaart maatschappij. Louk Sanders was opgelucht na zijn gewonnen partij tegen Martin Koek. LEIDSCHENDAM Een vrij eenzijdige veldslag heeft gisteren nogal wat slachtoffers geëist onder de favorieten voor een hoge klassering bij de Ne derlandse kampioenschap pen indoortennis. Natio naal kampioen Martin Koek liet zich in Leid- schendam smakelijk in twee sets oppeuzelen door de man die net als hij voor een normale baan naast het tennis heeft gekozen, Louk Sanders. De aan staande bankeconoom liet na afloop weten zeer op gelucht te zijn. De aanwe zige bondscoaches gunden Louk Sanders zijn succes van harte, maar zullen bij een verdere opleving van de „afbouwende" Leide- naar nog harder moeten duimen voor een goede oogst van het jeugdfase plan en de tennisschool. Bij de dames was buitenkam- pioene Nanette Schutte geen partij voor de pas 16-jarige Si- mone Schilder uit Beverwijk. Het toernooi verloor tevens de jonge finaliste van vorig jaar. Hellas ter Riet. De vaak gepre zen Apeldoornse liet in de eni ge driesetter van alle kwartfi nales haar kansen bij 6-2 en 6- 6 liggen en ging vervolgens met 6-7 (5-7), 4-6 onderuit te gen Digna Ketelaar (16) uit Bosschenhoofd. Het bleef in het damesenkel bij twee succesvolle tieners, want de talenten Ilonka Luij- ten en Judith Warringa liepen kampioene Marianne van der Torre. Morgen zal in elk geval ook een zestienjarige in de fi nale staan, een eer waarom Schilder en Ketelaar vandaag in het nu sfeervolle racketcen ter Westvliet tegen elkaar mo gen strijden. Bij de heren werd de gemid delde leeftijdsgrens weer wat opgetrokken na de kwartfina les, vooral dank zij het succes van de 33-jarige Sanders. En na het duel tussen student Marc Albert (23) en avond scholier Eric Wilborts (19) kon de oudste van de twee zijn Zuidlimburgse thuisfront en Tilburgse iq-genoten meede len, dat met slechts één game verlies de halve eindstrijd was bereikt. Van de echte fulltime-tennis spelers haalden alleen Michiel Schapers (24) en Tom Nijssen (19) de laatste vier. Nijssen hield de vijftienjarige Mark Koevermans moeiteloos van verdere brutale plannen af. En Schapers, die volgens het wed strijdschema Sanders pas in de finale kan ontmoeten, kwam tegen Menno Oosting slechts in de eerste set in de proble men. De lange Rotterdammer liet de Brabantse topspinaan- bidder iets te veel doorrazen, waardoor deze na de stand 5-4 drie setpunten bemachtigde. Een gelukkige netbal van Schapers torpedeerde Oostings derde en laatste kans. Prompt ging het koppie hangen en verdween het met lef opge voerde zelfvertrouwen. Mi- „Het was een fijne partij ten nis, lekker om te spelen. Maar ik heb natuurlijk wel even ge luk gehad", vertrouwde Scha pers zijn toverformules opbor relende coach Simek toe. Maar wie gewend is wereldranglijst spelers als bijvoorbeeld Jonan Kriek uit achterstand te klop pen, mag geen echte angst hebben voor een wisselvallig talent als Oosting. Wat niet wegneemt dat Michiel Scha pers hier voor Nederlands pu bliek toch nog niet speels durft te ravotten met zijn laaggeno- teerde opponenten. Serieus als altijd en prof als nooit tevoren blijft hij op zijn hoede. HERMAN JANSEN LONDEN Gari Kasparov heeft als eerste schaker de fi nale van het kandidatentoer nooi bereikt. De 20-jarige grootmeester uit de Sovjet- Unie bracht Viktor Kortsjnoj gisteren in Londen in de elfde partij de genadeslag toe. Korts jnoj, die de avond tevoren tij dens een wandeling door twee mannen werd overvallen en een tas met onder meer zijn paspoort kwijtraakte, staakte de strijd na 32 zetten in volko men hopeloze positie. Daar door vergrootte Kasparov zijn voorsprong tot drie punten'. 7-4. De twaalfde en laatste partij voor de tweekamp zal niet meer worden gespeeld. De partij tussen Kasparov (wit) en Kortsjnoj had het volgende verloop: 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e6; 3. g2-g3 e7-c5; 4 d4-d5 e6xe5; 5. c4xd5 b7-b5; 6. Lfl-g2 d7-d6; 7. b2-b4 Viktor Kortsjnoj (rechts) bleek kansloos tegen Gari Kasparov. Pb8-a6; 8. b4xc5 Pa6xc5; 9. Pgl-f3 g7-g6; 10. 0-0 Lf8-g7; 11. Pf3-d4 0-0; 12. Pbl-c3 a7-a6; 13. Pd4-c6 Dd8-c7; 14. Lcl-e3 Lc8-b7; 15. Le3-d4 Tf8-e8; 16. a2-a4 b5xa4; 17. Ld4xc5 d6xc5; 18. Ddl\a4 P(6-d7. 19. Da4-b3 Lb7xc6; 20 d5xc6 Pd7-b6; 21 Tal-bl Ta8-b8; 22. Db3-a3 c5-c4; 23. Tfl-cl Lg7xe3; 24. Da3xc3 Te8xe2; 25. De3-d4 a6-a5, 26. Tbl-b5 a5-a4; 27. Lg2-f3 te2-e8; 28. Dd4-c5 Dc7-e7; 29. c6-e7 De7xc5; 30 Tb5xe5 Tb8-c8; 31. Lf3-b7 Pb6-d7; 32. Tc5xc4; zwart geeft het op. HILVERSUM Jan Tim man heeft vandaag in de eerste partij voor de twee kamp met de in Parijs wo nende Rus Boris Spasski als eerste de witte stuk ken. Dat was het resultaat van de loting, die de voor zitter van de wereld schaakbond, Campomanes, gisteren in Hilversum ver richtte. De tweekamp omvat zes partijen, die in twee fasen worden gespeeld, van 17 tot en met 19 december en van 21 tot en met 23 de cember. Er wordt, indien noodzakelijk, elke dag ze ven uur achtereen ge speeld. Het prijzenbédrag is 30.000 gulden. De win naar van het weekje schaak ontvangt 18.000 gulden, bij een gelijke eindstand wordt „de pot" gedeeld. mcurrentie .er Matthews gtfl 'urkije loopt een 53-jarige jjJw idsrechter rond, die nog tweede divisie fluit. AÏi ttti, zoals de eminentie Éfö tr de Turkse fluitisten 's vastbesloten het re- m te overtreffen van de t&i amde Engelse dribbelaar I ley Matthews, die tot zijn iaar 0n het hoogste ni- actief voetbalde. Malatti oeft het dus nog geen jaar te houden. ter laat dan oit (meer) tón Chaquitö is de Spits een Argentijnse voetbal- De trainer beschouwt als een zeer belangrijke fit voor zijn ploeg. Hij dan ook erg boos. toen \uito bij een cruciaal 'en zonder opgaaf van re- wegbleef. Het bestuur ook verbolgen, wilde Straffen, maar was wel 'h verstandig naar de oor- lf te vragen van het te laat ien. Toen kwam het hogè »rd er bij Ramón uit. Zijn uw bleek helemaal niet voetbal te houden en had hem in de woning opgeslo ten, toen hij naar de club wil de gaan. Het enige wat hij had kunnen doen, was uit het raam springen. „Maar dat zou zinloos zijn geweest", al dus Ramón, „want ik woon op de vijfde verdieping. Als ik het had gedaan, zou ik niet meer op de club zijn geko men Het bestuur toonde be grip voor de situatie, dacht „beter laat dan nooit meer" en strafte hem niet. Trouwste spelers bij Braunschweig Eintracht Braunschweig blijkt de trouwste spelers groep te hebben van de Westduitse Bundesliga. De huidige selectie van de club, die sinds likeurfabrikant Günter Mast enige weken ge leden het voorzitterschap overnam van Hans Jacker in Paul Breitner een technisch adviseur heeft, is gemiddeld 5,71 jaar bij de momenteel zeer matig draaiende forma tie. FC Köln is met 5,62 jaar gemiddelde clubtröuw een goede tweede en draait iets minder matig. Borussia Dort mund kent de minste club- trouw (2,9 jaar) en draait ge woon slecht. Paul Breitner: adviseur van clubtrouwe spelers. Koffiedik kijken De Westduitse krant Welt am Sonn tag waagde zich onlangs aan koffiedik kijken. Zij voorspelde botweg, dat in 1985 Otto Rehhagel (nu trai ner/coach van Werder Bre men) en Rudi Assauer (nu manager bij Schalke'04) de opvolgers zullen zijn van Ernst Happel en Günter Net- zer bij Hamburger SV. De krapt combineert een aantal zaken en komt dan tot deze voorspelling. Happel, zo stelt de krant, is in 1985 zestig jaar en keert dan terug naar zijn geboorteplaats Wenen om te genieten van een rustige oude dag. Netzer vertrekt, omdat hij altijd heeft verkon digd te stoppen bij HSV als Happel dat ook doet. Het is bekend, dat voorzitter dr. Wolfgang Klein van Ham burger SV goed is bevriend met Rehhagel. zij treffen el kaar altijd tijdens winter sportvakanties in Sankt Mo ri tz. Ook Assauer is een goe de vriend van Klein. Boven dien heeft Assauer Schalke '04 onlangs gevraagd zijn tot 1986 lopende contract in te korten met een jaar. Vooral het laatste was voor Welt am Sonntag aanleiding de voor spelling te doen. Reparatie verboden Fortuna Köln-SS V Ulm werd zaterdag na 66 minuten gestaakt, omdat de lichtin stallatie defect raakte. Voor zitter Jean Löring van de thuisclub is een vakkundige elektrotechnicus en had het euvel gemakkelijk kunnen verhelpen. De gemeente Keulen had hem dit echter uitdrukkelijk verboden. Vo rig seizoen was de lichtinstal latie ook al eens uitgevallen tijdens een wedstrijd en toen had de voorzitter tot ergernis van de gemeente Keulen de handen uit de mouwen gesto ken en in een ommedraai de lich tinstalla tie gerepareerd. Daarop volgde wel een amb telijk schrijven, waarin stond dat de heer Löring dit voort aan uit zijn hoofd moest la ten. Zaterdag wist de praeses weer precies wat er aan schortte, maar deed dus zoals de gemeente wilde niets. De wedstrijd werd zon- Ernst Happel en Günter Netzer (rechts): In 1985 weg bij HSV? dagmiddag voortgezet. Het staaltje ambtenarij kwam SSV Ulm overigens wel te staan op extra hotelkosten van ruim 3000 gulden. Slecht voorbeeld Gerd- Volker Schock heeft als speler/trainer van VfL Osnabrück de dubbelfunc tie oefent hij uit sinds het ontslag van trainer Carl- Heinz Rühl het slechte voorbeeld gegeven. Zijn op treden was regelrecht de aanleiding van de nederlaag van 4-3 bij Wattenscheid. De speler-trainer van het in de tweede Westduitse Bundesli ga ver weggezakte Osna brück veroorzaakte een straf schop en schoot bovendien op een moment, dat zijn ploeg joeg op de gelijkmaker in eigen doel. De Dino Zoff" van Vaticaanstad In Vaticaanstad blijkt een heuse voetbalcompetitie te worden gespeeld. Er zijn ne gen ploegen, onder meer van het museum, van de postaf deling, de Zwitserse lijfwach ten, de bibliotheek en de krant „Osservatore Romano". Het Vaticaans museum is dit jaar kampioen geworden. De onbetwiste vedette in deze ploeg is de 53-jarige doelman Guido de Luca. Hij wordt dan ook de „Dino Zoff van Vaticaanstad" genoemd. Daar deze voetbalcompetitie niet geheel door de deelnemers zelf kan worden bekostigd, heeft kardinaal Marcincus, de minister van financiën van Vaticaanstad, een subsi die in het vooruitzicht ge steld. DEN HAAG Celsius heeft gisteravond voor de KNBB drie bandencompetitie een nederlaag van 6-2 geleden tegen Naarden. De Haagse ploeg zag alleen Steef Douw winnen, die in een pri ma partij Frans van Cuyk terugwees: 42-40 in 43 beurten. Her man Popeyus was te sterk voor Lommers: 50-31/39. Aad Gies- kens versloeg Ton Eggink: 40-27/35. Ed van Heuven wees Ge rard Wigbers terug: 35-23/44. Naarden blijft door dit resultaat ruim aan kop met 22 punten uit 12 duels. Celsius is kansloos voor de titel met 12 punten uit 11 wedstrijden. TENNIS NK indoor, Leidschendam Herenenkelspel, kwartfinales: Mi chiel Schapers-Menno Oosting 7-5, 6-1; Marc Albert-Eric Wilborts 6-0, 6-1; Louk Sanders-Martin Koek 6-3, 7-5; Tom Nijssen-Mark Koevermans 6-3, 6-3. Dameaenkelapel, kwartfinale»: Mar- cella Mesker-llonka Leyten 6-1, 6-3; Marianne van der Torre-Judith War ringa 6-3, 6-0; Slmone Schilder-Na nette Schutte 7-5, 6-0; Digna Kete laar-Hellas ter Riet 2-6, 7-6 (7-5), 6-4. Herendubbelapel, kwartfinale»: Al- bert/Okker-Bierens/Lapre 6-4, 6-4; Oosting/Vekemans winnen zonder te spelen van Schapers/Wilborts; Theo Gorter/Thung-Fok/Sanders 4-6, 6-2, 7-6; Bruin/Van Gelderen-Ekker/Van Geuns 6-3, 6-3. BILJARTEN NK bandstoten: Eerste ronde, poule A: Van de Ven- Van der Smissen 64-150/10; Vultlnk- De Kleine 150-109/22. Tweede ronde: Vultlnk-Van der Smissen 79-150/8; Van de Ven-De Kleine 150-79/12. Stand: 1. Van der Smissen 4/16.66; Van de Ven 2/9,72; Vultink 2/7.63; De Klein 0/5,52 Eerste ronde, poule B: Bongers-Vet 150-86/24; Velthuls-Arnouts 108- 150/23. Stand: 1. ArnOuta 4/9,37; 2 Bongers 2/6,94; 3. Vet 2/5.02; 4. Velthuis 0/5,34. Stand, na verplichte figuren »n korte kür, dames: 1. LI Scha Wang 1,0 pun ten; 2. Tsil Li Wang 2.8; 3. Renate Bakker 3,6; 4. Llselotte Scnreppers en Margo van Dijk 3,8. Heren: 1. Rene van Campen 1,4 punten; 2. Ed van Campen 1,6. IJSHOCKEY Nationale competitie: Nljmegen-Am- sterdam 8-0 {4-0 2-0 2-0). Tilburg-Ge- leen 11-4 (3-3 2-1 6-0). Groningen- -Heerenveen 2-6 (1-1 0-3 1-2). HOCKEY Int, toernooi. Zwoll»: Groep 1: Hat- tem-Cardlff 8-3, SV Armlnen-TV Bel fast 5-5. Groep 2: MIM-Basler HC 5-6, Tulse Hill HC-Klein Zwitserland 3-12, Uccle Sports-Basler HC 9-14. VOETBAL Engel»e competitie: Manchester Uni ted-Tottenham Hotspur 4-2. Belgische competitie: Anderleeht- Waterschei 4-1.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13