s „Misschien ga ik die dug-out wel missen Ik heb me als een soort Heint Davids gedragen i LAURENS MOUTED LEIDEN/SPOKT fiekLeSoutant Leiderstroon Landzicht wankelt RIENTAMERUS: T>T> ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 PA( Kees Vermeulen verlaat LFC LEIDEN Trainer Kees Ver- meulen en LFC gaan na dit seizoen uit elkaar. Dat gebeurt op initiatief van Vermeulen. De oefenmeester die gehoopt had dit jaar een serieuze gooi naar de titel in de derde klasse te doen, maar dit plan door kruist zag door de overstap van een aantal kanaries naar buurman Unitas Leiden, twij felt nog over continuering van zijn loopbaan. Het bestuur van LFC beraadt zich met de spe lersgroep over een vervanger. LEIDEN De leiderstroon van Landzicht 1 is in de eerste klasse van de Leidse biljartcompetitie danig aan het wankelen gebracht. Het viertal van De Carambole was daarvoor ver antwoordelijk door de Voorschotena ren met 6-2 klop te geven. TOP 2 kon, vanwege een vrije ronde (nog) niet van de misstap van de kop loper profiteren, maar ligt nu wel op de loer. TOG 1 kon met een 5-4 zege op 't Zuid weer iets dichterbij krui pen. UVS zette TOP 1 met 9-0 aan de kant en maakte daardoor een flinke opmars. Morskwartier 1 zorgde in de tweede klasse opnieuw voor een zege, dit maal ten koste van rivaal Morspoort 1: 6-2. De koploper beschikt nu over een riante vorsprong op de concur rentie. TOP 3 haalde het maximale uit het treffen met de Spijkerbak: 10- 0. Standen Eerste klasse: 1 Landzicht 1 15-74. 2 TOP 2 14- 69, 3 TOG 1 15-67, 4 UVS 1 14-60. 5 t Zuid 1 13- 59. 6 TOP 1 14-58. 7 Carambole 1 13-56. 8 De Heul 1 14-48. 9 Vriendschap 1 13-26. Tweede klasse: 1 Morskwartier 1 14-76, 2 Kat wijk 1 14-66, 3 Morspoort 1 en TOP 3 14-65, 5 Landzicht 3 14-64, 6 Stompwijk 1 13-61, 7 Land zicht 2 14-55, 8 De Waag 1 13-46, 9 DOS 1 14-44, 10 Spijkerbak 1 12-37, 11 Between 1 13-39. Derde klasse: 1 Between 2 TOG 2 14-59, 6 t Wachtje 1 15-58, 7 Vriend schap 2 14-52. 8 Wapen van Voorschoten 1 12- 51, 9 Carambole 2 15-48, 10 UVS 2 15-44. Vierde klasse: 1 Landzicht 4 14-89. 2 Witte Hen 1 15-83. 3 Stompwijk 2 14-64, 4 Carambole 3 14-59, 5 Spijkerbak 3 14-59, 6 De Heul 2 14-53, 7 UVS 3 14-50. 8 Vriendschap 3 13-45, 9 De Waag 2 13-43. 10 Haagweg 2 14-40. Zesde klasse: 1 Spijkerbak 4 14-73. 2 Mors kwartier 2 13-68, 3 De Heul 4 13-62, 4 't Zuid 3 13-59, 5 Carambole 4 14-58, 6 DOS 4 13-53. 7 TOP 5 13-53, 8 Morskwartier 3 13-50, 9 Witte Hen 2 14-41. 10 DOS 3 12-34. Zevende klasse: 1 Stompwijk 3 12-77, 2 't Wachtje 2 13-66, 3 Morskwartier 3 13-60, 4 De Waag 3 14-58, 5 DOS 5 13-53, 6 Katwijk 3 14-55, 7 UVS 5 14-65, 8 Witte Hen 3 14-47, 9 Carambo le 5 14-47, 10 TOP 6 13-31. Achtste klasse: 1 Katwijk 4 14-92, 2 De Heul 5 14-85, 3 Morspoort 3 13-67, 4 De Waag 4 14-62. 5 'l Wapen van Voorschoten 2 12-61, 6 Witte Hen 4 14-56, 7 DOS 6 13-55, 8 Bristol 1 14-55, 9 Spij- 'kerbak 5 13-35, 10 Haagweg 3 15-6. Sportinstuif NKS LEIDEN De Nederlandse Katholieke Sporbond (NKS) houdt vandaag en zondag een sportinstuif voor D-junioren van aangesloten voetbalver enigingen uit de Leidse regio. Een en ander gebeurt in de Groenoordhallen. De E- en F- junioren van de in totaal 24 deelnemende verenigingen komen in 14 en 15 januari aan bod. De jeugd houdt zich per dag met vijf takken van sport bezig: trefbal, lijnbal, een esta fette, zaalhandbal en zaalvoet bal. De aanvang is steeds 10.00 cha Lustrum-mt 1 marathoif™* ha W als li NOORDWIJKERHOlkde j Commissie Marathon jdti streek, een samenwe de 1 gaan van onder meet er dil tiekverenigingen De "de t: Lisse en NSL Nooieond hout, heeft besloten Ie jaa gend jaar weer een tfede) te zullen organiseren. here Deze lustrum marath^ldel vijfde zal op 25 worden gehouden. Zijn gekl* Opmerkelijke aftochten Kien Tamerus en Laurens Mouter, twee in de loop der seizoenen toch „honkvast" gebleken oefenmeesters, lieten hun clubs kort geleden weten aan het einde van de lopende competitie te zullen stoppen. Tamerus besluit dan een loopbaan van negen jaar bij Alphense Boys; Mouter, eerder al zeven jaar achtereen werk zaam bij UDO, vertoefde vijf seizoenen op Roodenburgs sportpark Noord. Twee opmerkelijke „aftochten" die de reden vormen om beide bij hun verenigingen zo suc cesvolle oefenmeesters bier aan het woord te laten. „LE- in dit ALPHEN AAN DEN RIJN Eigenlijk wilde Rien Ta merus het vorig jaar al voor gezien houden bij Alphen se Boys. Acht jaar bij één en dezelfde club, dat was, zo vond hij, meer dan voldoende. Bovendien werd hij een beetje moedeloos van wat hij „die typische Alphense mentaliteit" noemt. „Een Alphenaar is van nature ge makzuchtig. Waar ik na een nederlaag half krankzin nig thuiskom, staan zij direct na afloop alweer breeduit te lachen. Er moet echt iets boven staan willen ze pres teren". Juist die laatste eigenschap zorgde ervoor dat Tamerus er vorig seizoen uiteindelijk nog een jaartje aan vastplakte. „Toen ik ze confronteerde met mijn er gernissen, werd er door de spelers teleurgesteld gerea geerd. Ze wilden me nog een jaartje houden. Waarop ik zei: als jullie zeven punten uit de komende vijf wed strijden halen, bekijken we de zaak opnieuw". Nou, na vier wedstrijden waren de verlangde punten er". En dus bleef de man uit Moerkapelle nog een jaar. Dit maal staat zijn besluit echter vast. Na negen seizoenen verlaat Rien Tamerus Alphense Boys. Het einde van een goed huwe- nog eens drie seizoenen verder lijk, dat, vooraf gegaan door een degelijke verloving (Ta merus was eerste jeugdtrainer bij dé Boys) begon in 1976. Kort nadat heel Alphen in de ban was geweest van de „aard- stralen" onder sportpark De Bijlen. Wat is er toch de oor zaak van dat geen van de Al phense voetbalclubs op een noemenswaardig niveau speelt?, had men zich destijds afgevraagd. Er kwam zelfs een team van psychologen aan te pas om klaarheid in de zaak te brengen. Veel hielp het alle maal niet. Alphense Boys pak te de zaak naar achteraf bleek beduidend kiener aan door Rien Tamerus als hoofdtrainer te contracteren. Hij bleek een „wonderdokter" die de „pa tiënt" binnen een jaar genas. Zijn remedie: het bijbrengen van mentaliteit en vechtlust. En zijn ploeg leerde snel. Al phense Boys promoveerde al na een seizoen naar de vierde klasse van de KNVB. Maar dat was pas het begin. In de jaren die volgden, stootte Alphense Boys met Tamerus door tot in de tweede klasse. Binnen een iaar naar de KNVB, twee jaar later naar de derde klasse, en promotie naar de tweede. Wordt die lijn doorgetrokken dan staat na vier seizoenen tweede klasse opnieuw een promotie op het programma. „Ach, altijd dat donderse kam pioen worden", reageert Ta merus op de gedane prognose. „Alphense Boys is daar echt nog lang niet aan toe. Goed, op die vorige titels viel iets af te dingen. Alphense Boys was steeds een overtuigende kam pioen. Maar nu zijn we echt nog niet zo ver. Dat eerste klasserschap moet het doel nu ook niet zijn. Het is veel ver standiger om eerst aan de jeugd te bouwen, eerst zorgen dat de junioren op regionaal niveau gaan spelen. Een basis kweken. Daarna kun je altijd nog zien". In al die jaren staat voor Ta merus één ding als een paal boven water: Alphense Boys is één van de fijnste clubs uit de regio. „Het is net een grote fa milie. Jammer is alleen dat er niet prestatiegericht genoeg gewerkt wordt. Als de zaken hier net zo geregeld zouden worden als bij bijvoorbeeld UVS of Rijnsburgse Boys zou Rien Tamerus: „Een jaartje niets doen en een beetje rondkijken". er veel meer bereikt worden. Maar ja, dan kom je weer op die typische mentaliteit waar ik met de pet niet bij kan. Maar dat kom je niet alleen bij Alphense Boys tegen. Ik spreek Willem Deurloo van ARC nog al eens. Daar is het hetzelfde laken en pak. Alphia en Alphen idem dito. Ze (de spelers) hoeven kennelijk niet zo nodig. Zeker in mijn begin periode verbaasde ik me daar over. Alphen een gemeente met zo'n 50.000 inwoners, zon der een voetbalclub die echt op niveau speelde. Inmiddels is daar enige verandering in gekomen. Alphense Boys is tweedeklasser en als alles goed gaat, gaat ARC dit seizoen ook omhoog. Maar, en daar blijf ik bij, er zit nog meer in". Rien Tamerus vindt echter dat zijn tijd er nu wel opzit. Hij heeft zijn bijdrage aan de opleving van het Alphense voetbal ruimschoots geleverd. Op zoek naar een nieuwe club is hij niet. Zijn stratenmakersbedrijf vergt erg veel van zijn tijd. Hij denkt er over om een jaartje „niets" te doen. „Kan best nut tig zijn. De velden weer eens afgaan, beetje rondkijken hoe anderen het doen". Hoewel: „Misschien ga ik die dug out wel missen. Want het is en blijft een verdomd mooie job. En niet alleen bij Alphense Boys". MAARTEN NOOTER LEIDEN Laurens Mouter had het zich vooraf nog zo nadrukkelijk voorgenomen. Drie jaar en geen dag lan ger, dat was de periode die hij maximaal als oefen- meester bij een en dezelfde vereniging zou doorbren gen. Een periode die door Mouter lang genoeg wordt geacht om zijn gedachten over het voetbal binnen de club goed te kunnen spuien en kort genoeg om als be trokken partijen niet op elkaar uitgekeken te raken. „In de praktijk opgedane ervaring", zo verklaart Mou ter de door hem vastgestelde grens van drie jaar. „Als speler had ik het na zo'n tijd ook altijd wel gezien, wil de ik ook wel weer eens wat anders. Nee, drie jaar is mooi. Voor alle partijen". Desondanks vertrekt Mouter aan het eind van dit seizoen „pas" na vijf jaar bij Rood- enburg. Twee jaar later dan geprogrammeerd, derhal- „Tja, ik heb me de laatste ja ren als een soort Heintje Da vids .gedragen", weet Mouter lachend. „Zeggen dat ik drie jaar de limiet vind en dan toch bijtekenen. Eerst voor dat vierde jaar, daarna voor dat vijfde. En, eerlijk gezegd, het werken bij Roodenburg bevalt me op dit moment nog altijd zo goed dat ik er voor mijn ge voel best nog wel een seizoen aan had kunnen vastplakkeVi. Lekker, nog een jaartje bij een geweldige club werken. Wer ken met een bestuur dat visie heeft, met een perfecte jeugdo pleiding, met een jonge talent volle selectie. Ideaal toch? Maar dat zou echt niet goed zijn geweest. Voor mij niet, voor de club niet". De reacties nadat hij zijn be sluit bekend had gemaakt, de den Mouter „wel goed". De hu 31-jarige trainer die voor zijn „Leidse periode" zes jaar de jeugdtraining van UDO verzorgde en een seizoen met de selectie op pad was: „Er waren spelers die zich hardop afvroegen of zij het dan niet goed deden en anderen die vroegen waarom ik het niet meer naar m'n zin had. Maar dat was het dus niet. Het wordt voor Roodenburg ge woon tijd om een andere trai ner aan te trekken die Je spe lers nieuwe dingen kan leren, binnen de club voor nieuwe impulsen kan zorgen. En voor Mouter wordt het tijd op zoek te gaan naar een andere club die hem wel wil hebben. Nee hoor, ik heb helemaal nog geen contacten, op dit mo ment. En omdat ik niet aan neem dat de clubs in rijen van vier op Mouter zitten te wach ten, zal ik, als de trainersca- roussel in februari, maart weef gaat draaien gewoon m'n plaats innemen. Reageren op advertenties van clubs, waarbij ik denk redelijk te kunnen functioneren. Daarbij zal Roodenburg bij mij de eerstko mende zes maanden vanzelf sprekend nog centraal staan. Al mijn aandacht opeisen. Kijk eens, ik kan nu zeggen dat ik viereneenhalf jaar lang een prachtige tijd heb gehad bij Roodenburg, ik wil over een half jaar wel kunnen zeggen dat het vijf schitterende jaren waren. Om dat te kunnen be werkstelligen zal ik de komen de periode zo mogelijk nog harder, nog enthousiaster wer ken. Dat ben ik gewoon aan de vereniging verplicht". Laurens Mouter: „Drie jaar is mooi..." lijkt na een terugval nu weer „Belangrijk' Met datzelfde Roodenburg staat Mouter overigens voor een „heel belangrijke" januari maand. De sterk gestarte ploeg op de goede weg te zijn en krijgt volgende maand de kans dat te bewijzen. Achtereenvol gens wachten Lugdunum, DRC en SEW op de blauw zwarten. Mouter: „Een heel belangrijke serie. Eerst Lugdunum. een wedstrijd waaraan we nu als favoriet beginnen en dat is al tijd lastig, dan DRC en SEW, twee ploegen die bovenin meedraaien. Na die drie partij en weten we waar we met Roodenburg staan. Of we in derdaad naar boven mogen kijken, of dat we ons "op een plaats in de middenmoot zul len moeten richten". Welke conclusie erjj8t s< wedstrijdenreeks ook" *0P* ken kan worden, M<|n^A looft dat er in de voor het huidige, jonPn Zl- enburg meer in zit r er0 plek in de eerste klaf 1 deze ploeg bij elkaar I er in slaagt een jaarJaTC vier goed mee te doL ker dat dé hoofdkla baar is. En als die dan eenmaal daar is, ook nog eens van dat de ploeg in het al een middenmootp kunnen bereiken". GERT-JAN INGE ;reld 'spuit' scl de A ondi van Kampioen Het doet de redactie van deze rubriek deugd u bij deze de eerste officiële voetbalkampi oen van het seizoen '83-'84 aan te bieden. Nu al? Ja, nu al. Het derde zaalvoetbalteam van Lugdunum is immers in haar afdeling zo duidelijk een klasse apart gebleken, dat die titel al in dit jaar met de doel- cijfers 112 voor (gemiddeld 18 per wedstrijd...) en 10 tegen kon worden veilig gesteld. En, ongetwijfeld, kon worden gevierd. Want al wat „bedaagde" he ren als Hans van der Starp, Henk de Cler en Jan Pijnak ker kunnen niet alleen nog altijd heel redelijk voetbal len... Publiek Zo'n tweehonderd (kan iets meer geweest zijn) toeschou wers zorgden woensdagavond voor een toch nog redelijke entourage in de Vijf Mei hal op het moment dat Elmex Leiden en Rotterdam Zuid el kaar in het kader van de ere divisie basketbalcompetitie bekampten. Nou ja, bekamp- ten. Bij aanvang van het tref fen kende de Rotterdamse te genstander een achterstand van 22 winstpunten op de Leidse koploper en eigenlijk mocht de ooit zo trotse nu tot hekkesluiter verworden Rot terdamse équipe alleen maar hopen dat de wedstrijd onge veer een dergelijk verschil in de scores zou opleveren. Als RZ met zo'n twintig punten van Leiden verliezen; het zou, gezien het krachtsverschil, een redelijke uitslag mogen worden genoemd. Het werden er uiteindelijk achtentwintig (91-63) en ook die marge kon na afloop door de Rotterdam mers als een draaglijke last" mee de kleedkamer in wor- Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter den genomen. Of de Leidse veertig punten. En dan valt toeschouwers die uitslag en het toch wat tegen dat de fa- dat verschil ook als „aan- vorieten zelfs de honderd niet vaardbaar" zagen, is evenwel halen, de vraag. Het krachtsverschil tussen Leiden en Rotterdam Publiek (2) bedraagt op dit moment im mers per wedstrijd minimaal De reden van dat mindere scoren is natuurlijk duidelijk. Leiden-coach Ruud Harre- wijn en zijn spelers plegen de verplichte nummers (en er worden dit seizoen nogal wat van die in dat kader passende wedstrijden afgewerkt) deze competitie immers op een bij het niveau passende wijze af te wikkelen. In eerste instan tie mag de de vijf man tellen de basis aantreden. Emill Ha- gens, Jerry Beck, Don Cox, Bert Kragtwijk en Randy Wiel kennen in die aanvangs- periode dan slechts een op dracht: maak zoveel mogelijk tempo, neem zo snel mogelijk, zo ver mogelijk afstand. Op het moment dat die opdracht ■is vervuld door de „starting- five" en er dus een veilige voorsprong op het electroni- sche bord is gekomen, treedt fase twee van het Leidse plan de campagne in werking. Een fase die inhoudt dat de spelers van de eerste minuten het veld ruimen en de wissels het karwei mogen afmaken. Van af dat moment houdt Leiden één dus op te bestaan. Bepa len publieksspelers als Ha- gens. Beek en Wiel niet meer het gezicht van Leiden, maar doen spelers als Jim van Dam, Ron Richel, Toon van Helfteren. Frank Wessels, Ru- dolf Oudshoorn en Erik van Wee ren dat. Publiek (3) Vanaf dat moment ook, kan de tegenstander beter bijblij ven, soms nog wat van de achterstand afknabbelen. of# Twaalf spetterende dunks. Echte monsterscores zijn dan in ieder geval uitgesloten, de ware krachtsverhoudingen komen niet meer in de score tot uitdrukking. Het publiek krijgt kortom niet meer wat in redelijkheid mag worden verlangd. Nu begrijpen Wij van Hutspo(r)t best wel waar om Ruud Harrewijn, zoals zo vele collega's deze tactiek volgt. Bankspelers zijn ook spelers en je zou ze best wel eens nodig kunnen hebben op een moment dat het echt be langrijk wordt. Maar toch: waarom zo extreem doorge voerd? De hard werkende Leiden-ploeg biedt toch al zo weinig spektakel, het publiek komt toch al minder aan haar trekken dan in andere goede jaren in de Vijf Meihal ge bruikelijk is geweest. Als dat publiek dan toch nog met ruim tweehonderd man en vrouw opkomt voor een bij voorbaat gelopen wedstrijd te gen RZ, geef die toeschouwers dan datgene waarvoor wordt gekomen, waarvoor wordt be taald. Het echte Leiden dus. dat Rotterdam, mede dankzij een twaalftal spetterende dunks van Beek, minimaal met 130- 44 verplettert Vijlti ien Leiden verzorgde train Twee uur trainen bij L selaars. Vijftien uur in totaal, j wekelijks. Het zou ons van Hu\ enorm verbazen als Driehuis niet eens écif zou worden. Negen uur door de KNLTB verzorgde tennistraining. Twee uur training onder au- K(l)apstllk spiciën van het District Den Twee uur door het District Kees: „130-44? Ach. dunkt mij ook voldoe,nê

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12