Tuinders proberen nu al schadeclaims te vorderen a B a B ALPHEN KRIJGT TOCH NIEUWE BIBLIOTHEEK K IE E c „KLEINTJES" 071-122244 Spektakelconcert vin Utrechts Symfonie Orkest Lni versi teitskoor levert overtuigende piestatie DE VERPLEGING ZIEKTEKOSTENVERZEKERING BINNENLAND ÊetdaeSomaïit ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 PAGIN. RECHTBANK ROTTERDAM: ZOUTLOZINGEN KALIMUNEN ONRECHTMATIG ROTTERDAM De drie Westlandse tuinders, die gisteren een proces won nen, dat zij tegen de Fran se kalimijnen voerden we gens het lozen van zout in de Rijn, spannen een kort geding aan tegen de mij nen om een voorschot op de schadeclaims binnen te krijgen. De directies van de kalimijnen hebben in middels bekend gemaakt hoger beroep aan te teke nen tegen het vonnis van de Rotterdamse recht bank. Bekrachtiging van het vonnis door de Hoge Raad zal daarmee zeker nog een jaar op zich laten wachten. De vice-president van de Rot terdamse rechtbank, mr. L.F.D ter Kuile, maakte giste ren bekend dat de zoutlozin- gen onrechtmatig zijn, omdat de mijnen niet voldoen aan de internationale verplichting re kening te houden met andere gebruikers van het Rijnwater. De kalimijnen werden veroor deeld tot het betalen van de geleden schade vanaf de dag vaarding (okt. 1974). De Stichting Reinwater, die de tuinders steeds terzijde heeft gestaan, kondigde bij monde van voorzitter prof. Jessurun d'Oliveira aan er bij de tuin ders op aan te dringen zoveel mogelijk schadeclaims in te dienen, om de kalimijnen er toe te bewegen milieu-voorzie ningen aan te brengen. „Juri disch kan deze zaak nog jaren lang vertraagd worden. Maar wij hopen door de kalimijnen financieel-economisch te tref fen, hen tot andere gedachten te brengen", aldus d'Oliveira. De langverwachte uitspraak in het Rijnproces betekent overi gens niet dat de Westlandse tuinders nu van het zoutpro- bleem af zijn. De Franse kali mijnen lozen „slechts" veertig procent van het zout. De West landers lijden jaarlijks ettelijke miljoenen guldens schade door de verzilting. Dat betreft scha de aan de gewassen, omdat ze worden begoten met te zout water en schade door hoge in vesteringen aan onder meer ontziltingsinstallaties. Hoe hoog de schadeclaims in totaal komen te liggen is bij benade ring nog niet te zeggen. De heer D.J.R. Bier uit Nieu- werkerk a/d IJssel, een van de tuinders die de kalimijnen voor de rechtbank sleepten, liet weten dat ook de prijs van het water door toedoen van de kalimijnen stijgt. „Doordat het water in de Rijn zo smerig is en dus gezuiverd moet wor den, is de kostprijs ervan bij zonder hoog. Normaal zou die prijs rond de drie cent per ku bieke meter kunnen zijn, wij betalen echter tussen de 1,50 en 2,50 gulden. Maar ook ge wone burgers zijn door deze hoge prijs de dupe van de zoutlozingen". Monsters De uitspraak van de rechter betekent dat nu de weg open ligt voor processen tegen ande re Rijn- of riviervervuilers. De Stichting Reinwater neemt re gelmatig monsters uit de Rijn en Maas, publiceert de resulta ten en hoopt daarmee de Ne derlandse regering aan het werk te zetten, als concentra ties van bepaalde stoffen te hoog zijn. En met zo'n uit spraak in de hand kan men dus vervuilers van rivieren te lijf, waarvan de loop meerdere landen bestrijkt. De uitspraak dié gisteren is ge daan, heeft negen jaar op zich laten wachten. Negen jaren van ingewikkelde procedures, korzelige Fransen, tientallen elkaar tegensprekende getuigenverklaringen en niet te vergeten, negen keer zes miljoen ton zout dat jaarlijks door de Franse kalimijnen in De hamerslag, waarmee de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. L.F.D. Ter Kuile, de uitspraak bekrachtigt. Voor de Franse kalimijnen betekent dit een forse financiële slag, tenzij zij in hoger beroep het tij nog kunnen keren. de Rijn wordt geloosd. Het Rijnproces kwam op gang toen de tuinders Bier, Strik en Valstar in oktober 1974 een rechtszaak tegen de mijnen aanspanden. Zij werden ge steund door de in datzelfde jaar opgerichte Stichting Rein water. Deze stichting begon haar strijd tegen de kalimij nen, omdat deze vrijwel het grootste aandeel hebben in de zoutlozing. Zoute kwel De Fransen stelden in eerste instantie dat een Rotterdamse rechtbank niet bevoegd was uitspraken te doen met betrek king tot Franse zoutlozingen. Het (EEG-)Hof van Justitie in Luxemburg deed daarover echter in 1979 uitspraak. Het kwam erop neer dat in geval van grensoverschrijdende ver vuilingen, een rechtbank van het ené land wel degelijk een industrie uit een ander land kan dagvaarden. Een onafhankelijk onder zoeksteam van drie Neder landse deskundigen legde uit eindelijk het verband tussen de zoutlozingen in de Rijn en de verzilting van het West- land. Alleen al de Franse kali mijnen bleken verantwoorde lijk voor zoutpercentages, va riërend van 8 tot 18 procent. De rest wordt in de Rijn ge dumpt door andere indus trieën en een ander deel wordt veroorzaakt door zoute kwel, waar vooral tuinders dicht bij zee last van ondervinden. De tuinders zijn zoals gezegd niet de enigen die veel (finan ciële) hinder hebben van het zoute Rijnwater. Er zijn 82 wa terleidingbedrijven die kwali tatief goed drinkwater uit de Rijn moeten zien te halen voor maar liefst twintig miljoen mensen. Nog afgezien van de schade aan de kapitale zuive ringsinstallaties is er jaarlijks voor miljoenen guldens schade aan machines en buizensyste men, die op den duur niet te gen het zilt bestand'blijken te zijn. Zoutverdrag De uitspraak van de recht bank is eigenlijk een derde aanzet tot het verkrijgen van een schone Rijn. Begin augus tus van dit jaar vernietigde de administratieve rechtbank in Straatsburg al de lozingsver gunningen van de Kalimijnen, na aanklachten van onder meer de Stichting Reinwater, de Nederlandse waterleiding bedrijven (VEWIN), water schappen en enkele provincia le en gemeentelijke overhe den. Vermoedelijk op aanwijzing van de Franse overheid, ver leende de prefect van de be treffende regio Haute Rhin echter onmiddellijk weer nieu we lozingsvergunningen. Een tweede proces loopt nu dus weer. Een politieke oplossing tegen de verzilting van de Rijn en de gebieden waar zij doorheen stroomt, kwam al even moei lijk tot stand. Al in 1976 leg den de Rijnoeverstaten Zwit serland, Oostenrijk, West- Duitsland,'Luxemburg en Ne derland een zogenaamd Zout verdrag op tafel. Dit interna tionale verdrag behelst de ver mindering van zoutlozingen in de Rijn. De Franse regering weigerde echter jarenlang het verdrag te aanvaarden. Een van de redenen was, dat men niet wist waar het afvalzout dan moet blijven. Nu het ver drag uiteindelijk vorige in no vember is geratificeerd, weten de Fransen nog niet waar het zout heen moet. Met als gevolg dat zij nog steeds doorlozen en de Rijnoeverstaten daar, ge zien het verdrag, gezamenlijk vóór op moeten draaien. Met sinds gisteren dit verschil dat gedupeerde instanties of bur gers nu schadeclaims kunnen indienen. JOOS PERSOON ALPHEN AAN DEN RIJN - Na jaren wachten komt er dan toch een nieuw onderkomen voor de openbare bibliotheek in Alphen. Burgemeester en Wethouders in die plaats stel len aan de raad voor een nieuw bibliotheekgebouw op te trekken aan het Thorbecke- huidige pand. plein. Het gebouw, dat onge veer 2,5 miljoen gulden gaat kosten, moet 1 april 1986 klaar zijn. Het college denkt de nieuwbouw te kunnen betalen uit de reserves en door de op brengsten van de huur van het Hiermee zou voor de biblio theek een einde komen aan de onzekerheid over hun huisves ting alsmede het ruimtegebrek in hun huidige onderkomen. Op dit moment huurt de bi bliotheek een ruimte van de Rabobank aan de Pieter Doel manstraat. De bank wil echter deze ruimte zelf gebruiken en wilde de bibliotheek al lang de huur opzeggen. De gemeente raad zette een nieuw onderko men voor de bibliotheek op de LEIDSE COURANT LESSEN EN CLUBS Heden inschrijving Nieuwe danslessen Clubs van 12 t/m 14 jaar, 14 t/m 18 jaar, 18 t/m 26 jaar, 26 t/m 35 jaar en voor gehuwden en paren. Inlichtingen en inschrijvingen dag. van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur aan de dansschool of bel 071-12.35.83 Danscentrum Evert Castelein Hooglandse Kerkgracht 48 Lelden. Feestavonden r al uw gezellige feestavonden en bruiloften duo The Sony's Autorijschool Swaak Teil. 071-211869, 01719-12668. Dansschool Wielinga Rock 'n Roll kursus MEUBELEN, HUISRAAD ENZ. Kruider woninginrichting Lage Rijndijk 114-120-138 Lelden, tel. 071-124159. Sanitair onderdelen en koperen pijp en fittingen. Zeer scherpe prijzen De Nie Verhuisdozenverhuur Ned. Emballage Groothandel Loosduinsekade 43 - Den Haag Tel. 070-80.21.05. CARAVANS Opgelet!! enkele lege staanplaatsen op nw. gedeelte voor alleen rustige kampeerders, grote staanplaat sen, 180 m2, ook nog enkele stacaravans te koop v.a. 2500,-. Bij vis- vaar- en zwemwater 20 km. v.a. Lelden. Camping De Drecht, Vrlese- koop 32, Leimuiden, tel. 01721- 8242. DIEREN EN PLANTEN Grote sortering kerstbomen maat 1 m. t/m 3 m. Ook met kluit maat 60 cm t/m 250 cm. Materi aal om zelf kerststukjes te maken. Tevens een ruime sortering kerststukjes, kerststerren, cyclamen, azalea's en hyacinten. Ook snijbloemen. Tuincentrum Gebr. Segaar, Leidseweg 500, Voor schoten. Tel. 071-761712. op standaard, 38.50 Muurvoederhulsjes 19.50. Mezenkastjes 22.50. Boelee's Dierenspeciaalzaak, Hoge Rijndijk 110, Leiden. T.k. beeldige PERZISCHE kit tens, rood/blauw; bl./creme en creme/wlt, ingeënt stam boom, v.a. 350,-. Tel. 070- 601076. T.k. grijze roodstaart PAPE GAAIEN. Inruil andere pape gaaien mog. Tel.: 070-935015. WATERSPORT Overal warm met Zibro Kamin Zo'n superzuinig, absoluut reukloos verplaatsbaar kacheltje, zon der afvoer, door uniek naverbrandingssysteem. Overal bruikbaar en geeft ongelooflijk veel warmte, brandt voor nog geen kwartje per uur. Kom vrijblijvend eens kijken bij Jachtbouw Tijssen, Hoge Rijndijk 143. Zoeterwoude. Tel. 071-410185. Mercedes Benz DIESELMOTO REN voor uw boot. Wij zorgen desgewenst voor deskundige inbouw. Wij leveren keerkoppe- lingen, watergekoelde spruit- stukken, oliekoelers enz. Stip- donk, Heerenweg 3. 2231 CK Rijnsburg. Tel. 122525. Privé 141032. 1 Te koop gebr. bureaus 99.50, stoelen, 10,-. Kant.kasten, comp.printer - Texas Omni, computer casio systeem, teken tafel enz. enz. Alle prijzen ex. BTW. Nescom, Industrieweg 33a, Berkel en Rodenrijs. 01891-7531. Te huur in Belgische Ardennen (Durduy) chalet, 2 tot 6 pers., per week 260,- óf per mnd. 840,- all-in, vrij na 06-01-'84. Bel 071-215220. T.k. gevraagd GOUD en zilveren munten en penningen zilveren guldens rijksdaalders. Tevens oud goud, te bevragen H. J. Vis ser, Haaghulshof 19, Leiderdorp. I KENNISMAKING Nette heer, 57 jr., gesch., was onderwijzer, z.k.m. VROUW, 40-55 jr. Br. liefst met foto on der nr. 8535 bur. bl. DE Postbemiddeling met een unieke landelijke service voor vriendschaps- en/of huwelijks- relatie. Bel 070-608193. EENZAAM? Prot. Interkerk, hulpdienst heeft of zoekt con tact voor allen. Bel 070-648176 of schrijf vrijbl. naar: 272995, Postbus 61223, Den Haag, ab- sol. geheimh. Opger. 1938. Ned. Congresgebouw. Elke zat. gezell. DANSAVOND. Niet op 24 en 31 dec. maar op 26 dec. 2e kerstdag en 1 jan. nleuw- laarsbal v.a. 20.00 u. Hr. Vink. Kennismaking, samenw., huw., alle relaties. „De Partner-cen trale", tel. (weekends), 055- 422761, tel. 038-226416. Vraag BROCHUREI KENNISMAKING. samenwo nen, huwelijk, alle relaties. Vraag brochure! Telefoon 04160-40483. PARTNER? Goedkoop, lande lijk, succesv. comp. syst. Alle rel. Gratis inf.: Kommunika, Postbus 162, 9300 AD Roden (Erkend RvT). Wie wil mij helpen uit mijn nood? Ik zit alleen, weet geen uitweg meer. Ik zou graag een VROUW in huis willen hebben tussen 65/70 jr. Ik ben r.-k. Tel. 01713-4306. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Uw TROUWREPORTAGE in kleur, een feest om naar te kij ken. Foto van Bemmelen, Dorpsstraat 14, Zoeterwoude (dorp), tel. 01715-1353. Gebroken ruiten, glas in lood, REPARATIES worden door mij met spoed hersteld. Ook leve ring ventilatoren. Glasrepara tiebedrijf D. Galjaard, De Sitter- laan 76. tel. 071-132916. Aangeb. FLEISCHMANN HO locs, wagons, travo, huisjes, etc. Na 18.00 u. tel. 015- 612708. Tel.beantw. ook te huur. Tel. 02522-10063. Wit marmer Vloer en wandtegels venster platen tafels, aanrechtbladen op maat gemaakt. Wagemaker natuursteen b.v., Hoge Mors- weg 82, Leiden. Tel. 071- 760455. Tandtechnisch lab. C.D.M. v. Berge-Henegouwen kunstgebitten reparaties, Leiderdorp, Vron- kenlaan 23 (Zijlhof). Tel. 071- 892777. Binnen enkele uren ge reed. Bereikbaar met bus 42 en 15. Ook zaterdag van 10 tot 1 Hamex koopt alles van u. Tel. 071-414029. „De Traiteur" patés, salades, hartige taarten, meeneemmaaltijden voor uw feestdagenl Hooigracht 94. Tel. 071-133427. Akerboom brandstoffen- handel heeft deze winter ook weer alles voor uw kachel en open haard w.o. kolen, turf, hout, briketten en petroleum. Pastoor v.d. Plaatstraat 75, Rijpwetering Tel. 01712-8695 T.k.a.: 13 heet. grasgewas voor 1984. Tel. 01714-3190. ADVERTEREN DOET VERKOPEN! prioriteitenlijst maar, na de nodige bezuinigingen, was er weinig hoop op nieuwe accom modatie. Behalve het opzeggen van de huur was ook het ruimtegebrek een groot pro bleem. Het nieuwe gebouw dat langs de Kromme Aar komt te staan, zal 1500 vierkante meter beslaan; Ook is er parkeer ruimte voor fietsen en auto's. Voor voetgangers vanuit het winkelcentrum de Aarhof wordt ook gezorgd. Er komt bij de uitgang van de Aarhof een bruggetje over de Krom me Aar. Bij het besluit om tot nieuw bouw over te gaan, is het be stuur, van de bibliotheek nauw betrokken geweest. Men had de keus tussen nieuwbouw of een nog te verbouwen leeg staand winkelpand in de Juli- anastraat. De kosten voor deze twee oplossingen bléven onge veer gelijk. Besloten werd voor nieuwbouw omdat er dan toch meer mogelijkheden zijn om het gébouw optimaal te be nutten. ■kt LEDEN Het was een opmerkelijk programma, het Utrechts Symfonie Orkest gisteravond in de Sta geborzaal bood. Op Dvoraks Romance voor viool ork.st na, waren alle gespeelde werken min of m speltakelstukken. Het begon eigenlijk al met de Ouverture Cyrano de Berge e vanJohan Wagenaar, geschreven bij de gelijknamige comé:c hértfque van Rostand. Een aantal facetten van het karakter Cyrno krijgt een eigen thema in dit werk, dat op zekere pui. oveeenkomst vertoont met Richard Strauss' Don Juan, m een stuk korter en kernachtiger is. Het krachtige en zekere vanhet USO, dat deze keer onder leiding van Hiroyuki I' stonl, gaf het werk extra overtuigingskracht. In <e drie ten gehore gebrachte delen uit La Damnation Faut van Berlioz wordt het bombastische afgewisseld met subleme. Het feeërieke Ballet des Sylphes klonk bijzonder I zinng en teer, maar daarna zette het orkest met volle kracht Marhe Hongroise in, een uitermate schetterend en opzwepi stuk De iolist Pablo de Sarasate stak zijn liefde voor de viool ondr stoelen of banken. In de door hem gecomponeerde Ff sie oor viool en orkest op Bizets Carmen, is het orkest dan bijzak. Alles is erop gericht, de viool te laten schitteren. Hi verbazingwekkend, hoe de soliste Emmy Verhey de meest ii wikjelde combinaties van dubbelgrepen, trillers, glissandi1 derglijke schijnbaar moeiteloos uitvoerde. In ontrast met het gehele programma étond de Romance vioo en orkest van Antonin Dvorak. Deze is namelijk zeer giscl van karakter. Emmy Verhey wist met haar warme t dit verk in al zijn facetten uitstekend tot zijn recht te laten men i Tot jlot klonken de dertien delen uit de Carmensuite van Russsche componist Rodion Schtseherin, een ongelofelijk sp takestuk met vier slagwerkpartijen. Het dwingt bewonder af, he dirigent en orkest in dit toch zeer lange en vermoeiei stuk.de spanning van begin tot eind volhielden. ANNETTE JASPER w >uu ,52. de r!iers Fal^; >aa. LEIIEN Het koor van de vakgroep Engels van an/ Rijksiniversiteit Leiden heeft dit jaar* een drietal c^alo certei rond hèt thema Kerstmis gegeven. Na Den K *ur; en Abhen aan de Rijn deed het koor gisteren de L< se Lolewijkskerk aan met een programma, bestaai uit Ergelse of althans Engelstalige Christmas Carols divers eeuwen. verl ff Bl Het overtuigende resultaat, dat werd geleverd is allereerst te1- te voer® op het feit dat het gezeldschap als geheel zo goed fuct'e* tioneert Het gebruik van de stemmen verraadt gedegen oi r"a ning (hé werk van dirigent Colin Ewen) en is uiterst gedisci neerd, vat ertoe leidt dat de mogelijkheden van de stemmen timaal vorden benut; De onderlinge balans is nagenoeg perf de inzeten en afrondingen van de muzikale zinnen zijn m afgewerit en qua nuancering en kleuring bereikt het koor 101 een aantal gevallen een grote hoogte. Een aspect als dictie is een vooibeeldige duidelijkheid. Alleen ii detailkwesties komt de amateurstatus van het naar vonn. Onzekerheid in het treffen van tonen, een spon j f sche onziiverheid en het inslikken van noten, dat erop wijstr met de gnomen tempi de uiterste grens was bereikt, brac! een geriige muzikale beperking aan het licht. DIRK VOOR nei ien ;ar: Bij een ongeluk of een plotselinge ziekte bent u het meest gebaat met een goede ziektekostenverzekering. Maar zolang u allemaal nog gezond bent is een lage premie prettig. Bij „De Verpleging" vindt u beide. Een zeer volledige dekking voor een lage premie. Da's mogelijk omdat wij als vereniging werken zonder winst oogmerk. Een concreet voorbeeld: Pa en ma en hun 2 kinderen betalen f 272,80 per maand. Met een eigen risico van f 818,- per jaar. Daarvoor hebben ze een erg compleet pakket irdusief huisarts en medicijnen. Als u iets overkomt betaalt „De Verpleging" snel en soepel. Rechtstreeks aan de dokter, hé ziekenhuis enz. Dus voorschieten is er niet bij. Voor een heldere uiteenzettinc over uw mogelijkheden bij „De Verpleging" vraagt u onze folcer aan. Met de bon of een telefoontje. Stuur rpij uw uitvoerige folder Naam Straat Postcode Plaats Telefoon I In eenongefrankeerde envelop aan: 0I I De Verpleging, antwoordnummer 29, I I 2220 VB Katwijk Z-H. Antwoordnummer 29 2220 VB Katwijk Z-H Telefoon 01713-29881 (na kqntoortijd 01718-15534)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10