Zeel flatbewoners willen lleen Nederland 1 en 2 HCi) B/99S Medaillon Beatrix maakt vorstengalerij compleet ADSKABEL GAAT KEUZE-MOGELUKHEID ONDERZOEKEN ers slaat eerste paal voor Akademie Gezondheidszorg „Mostertcomplex ideale plek multifunctioneel centrum" OMWONENDEN HANDHAVEN B Leiden mag 932 woningen gaan bouwen 1ZWAREN TEGEN BEBOUWING DOELENGRACHT DEN CcidaeSomcmt DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 PAÜIRA 3 londerdste Boerhaavecursus *5 Meer dan de helft van alle medische nascholing aan siteiten in Nederland heeft plaats binnen het kader van avecursussen. Deze cursussen zijn in de loop der jaren oeid tot de grootste organisatie op het gebied van het pos- nisch onderwijs in de geneeskunde. In 1983 vond de 500e avecursus plaats. Dit alsmede het feit dat 25 jaar geleden ste. officiële cursus werd gehouden, is vandaag herdacht, legenheid van deze gebeurtenis is het boekje „Van klini- vond tot Boerhaavecursus, 25 jaar Boerhaavecommissie" enen. Het boek is geschreven door dr. H. Beukers van de Geschiedenis der Geneeskunde en geeft een historisch it van de ontwikkeling van de Boerhaavecursussen. cursussen is in de oorlogsjaren gestart toen de Leidse der geneeskunde door de sluiting van de universiteit Wetenschappelijke werk trachtte voort te zetten door scho- co-assistenten en specialisten. Het aantal cursussen en is in de loop der jaren enorm gegroeid. In 1958 werden ussen gehouden die door 713 leerlingen werden bezocht, vonden 50 cursussen plaats en noteerde men 5528 stu- 'bie c Bloedbank viert 400.000e afname De Leidse Bloedbank vierde gisteravond het feit, dat zij sinds haar oprichting in 1946 400.000 keer bloed heeft afgenomen van donors. Op een bijeenkomst ter gelegenheid van de ge renoveerde bloedbank op het terrein van het Academisch Ziekenhuis overhandigde medisch directeur dr. J.G. Eernisse de Leidse donor mevrouw Kruit-Lek een boek en een bos bloemen. Mevrouw Kruit is sinds 1971 donor. Zij gaf tot nu toe 21 keer bloed. Haar man, F. Kruit is sinds 1959 donor en zijn 45e bloedafname was voor de Bloedbank de 400.000e. Hoewel bij de Leidse Bloedbank ruim 13.000 donors staan in geschreven, is er nog steeds een groot tekort aan bloedge vers. De vraag naar bloed blijft toenemen. Dit wordt veroor zaakt door onder meer hartoperaties, orgaantransplantaties en nieuwe methoden van kankerbestrijding. Hiervoor is erg veel bloed nodig. Men kan zich als donor aanmelden bij de Bloedtransfusiedienst, telefoon (071 >-262768. Een kandidaat moet tussen de 18 en 65 jaar oud zijn en moet een goede gezondheid hebben. IN Stadskabei gaat de gevolgen et invoeren van een ïogelijkheid onder- Deze beslissing gisteravond geno- door de beheerscom- Stadskabel Leiden. ier W. de Bock van igbouwvereniging )oel drong aan op dit zoek. Volgens hem tans aanwezig dat de woners van een flat )ns Doel aan de Ka- eg een antenne en en hun abonne- op de kabel opzeg- Deze bewoners zou- lleen de zenders Ne- ïd 1 en 2 willen ont- n. Zij zijn niet geïn- eerd in de buiten televisiestations. 5 jock sprak over een „krachtig initiatief van de flat bewoners dat in korte tijd voor een sneeuwbaleffect kan zor gen, met gevolgen voor de ta rieven." De woordvoerder van Ons Doel vertelde dat een van de bewoners van de bewuste flat al het verzoek had gedaan om een antenne te mogen plaatsen. Er zou onder de be woners van de flat een hand tekeningenlijst circuleren, al dus de Bock, die zei het „erg ste te vrezen." „Misschien kunnen we dit voorkomen door een keuzemo gelijkheid in te voeren," be toogde de man van Ons Doel. Momenteel krijgt een abonnee van de Stadskabei het stan daardpakket. Al regelmatig zijn er voorstellen gelanceerd om de abonnee de mogelijk heid te geven te kiezen tussen ontvangst van alle zenders of alleen van Nederland 1 en 2. Mevrouw J. Boot (PvdA) stel de dat die keuzemogelijkheid er in ieder geval moet komen als het pakket van de kabel wordt uitgebreid. „Er zijn steeds meer mensen die min der te besteden hebben," aldus mevrouw Boot. Wethouder J. Fase merkte op dat bij realise ring van de keuzemogelijkheid de tarieven voor het volledige pakket zenders omhoog gaan. „Daar onkom je niet aan," zei mevrouw Fase. De heer C. El- zenga (VVD) zei daar niets voor te voelen: „Als een groep minder gaat betalen, dan hoef je dat niet te verhalen op de overige abonnees." Er werd een tussenvoorstel aangenomen. Men gaat de ge volgen van het invoeren van een keuzemogelijkheid onder zoeken. Hierbij wordt uitge gaan van het feit, dat abon nees die alleen Nederland 1 en 2 willen ontvangen, tweederde gaan betalen van de huidige prijs van veertien gulden per maand. Uit deze berekeningen zal blijken hoeveel meer de af nemer van een totaalpakket zou moeten gaan betalen. Gis teravond werd ook nog eens benadrukt, dat de tarieven voor die andere gebruikers au tomatisch omhoog gaan wan neer veel mensen hun abonne ment opzeggen. Bij de Stadskabei komen onge veer 10 afmeldingen per maand binnen. Maar daar staat een veel grotere maande lijkse aanmelding tegenover. Er zijn abonnees in de Kooi en Leiden-Noord die de kabel la ten afsluiten omdat zet het abonnement niet meer kunnen betalen. Het is overigens toe gestaan een antenne op het dak van de woning te plaat sen. Bewoners van de flat aan de Kanaalweg moeten aan de eigenaar van dit gebouw, Ons Doel, hiervoor toestemming vragen. Het bestuur van de woningbouwvereniging heeft hierover nog geen beslissing genomen. Besparing Door het onderhoud bij één bedrijf onder te brengen, be spaart de Stadskabei Leiden volgend jaar een bedrag van ruim 70.000 gulden. Momen teel wordt het uitvoeren van reparaties gedaan door Sie mens. Deze firma doet dit voor een bedrag van ƒ6,10 per aan sluiting. Het preventief onder houd wordt gepleegd door Van Eijk voor ƒ3,80 per aanslui ting. In totaal is dit ƒ9,90 per aansluiting. Het contract met Siemens is opgezegd en Van Eijk neemt in de toekomst ook de repara ties voor zijn rekening. Deze firma vraagt voor dit onder houd 4,30 per aansluiting en dus is de prijs voor het totale onderhoud nu gedaald tot ƒ8,10 per aansluiting, wat die besparing van ruim 70.000 gul den oplevert. De Stadskabei is blij met het feit, dat er nu één bedrijf het totale onderhoud voor zijn rekening neemt. Sie mens en Van Eijk zaten elkaar regelmatig in de haren en de Stadskabei moest vaak als scheidsrechter optreden. ider J. Peters (Onderwijs) sloeg gistermiddag de loopt, dan wordt de school begin 1985 opgeleverd. Het van in de totaal 275 palen voor de Academie opleidingsgebouw biedt in de toekomst onderdak aan szondheidszorg. Dit gebouw, dat 6 miljoen gulden leerlingen van de Verpleegkundige Akademie Vrones- iet iverrijst op een naast het Academisch Ziekenhuis tein uit Voorburg en aan studenten van de Leidse Aka- terrein aan de Wassenaarseweg. De bouw zal demie voor Fysiotherapie, in jaar duren. Wanneer alles volgens plan ver- BUURTCOMITES BINNENSTADSWIJKEN: Het vestigen van en juurthuis voor Leiden- ing.jen Oost alsmede enkele Ier bedrijfjes en woningen rperf Mostertcomplex op de altit*". Driessenstraat/Uiter- dat cht/Middelste gracht is astels de technisch bewoner- het urs heel goed haalbaar. It Frans de Munk, die IJS' van de technisch bewo- jviseurs, die mee werkte onderzoek naar de jaarden wonen. Er zou direct arheid van verbouw overlast zijn. Terwijl als het Mostert-complex. Het woningbouwplan dat er voor k werd verricht in het stukje grond ligt wordt uit- van het buurtcomité gevoerd, de buurt goed zou op- e s-Oost en de andere knappen. De procedure kan jjEj, stad buurtcomités en door de bezwaren jaren gaan ,orr( vanavond behandeld in duren. De gemeente kan ook oost ^scommissie onderwijs. de inspraak omzeilen en ge- ïstigen van een buurt- bruik maken van het over- ver|i de wijk Pancras-Oost gangsrecht waardoor de oude euai engracht/Zijlsingel is al bestemming nog van kracht \ust'e een discussiepunt blijft, maar hiermee zet ze de azilemeente en buurtcomi- inspraak buiten spel en dat ina( adat de plannen voor vinden wij hoogst kwalijk", al- ncjj, jouw van een groot dus Marlolein Gravemeijer is op het Ir. Driessen- van het buurtcomité Pancras- j'jjdoor de gemeente van Oost. ^g'aren geveegd, werd ge- Het Mostert-complex als alter- 2(naar een goedkoper al- natieve, veel betere plaats ef. Het geld dat eigen- voor het buurthuis, werd al 5 j^'Jor het grote clubhuis be- eerder door het buurtcomié ^eczou worden was nodig geopperd, maar de gemeente mJe restauratie van het heeft deze suggestie voorals- Jec luis te kunnen bekosti- nog ngast zich neer gelegd, ''rar 'e gemeente wees toen Volgens de gemeente zou het hooi aan de Middelste- complex in slechte staat zijn aan als mogelijke loka- en opknappen veel te duur. Óf 1 het buurtcentrum. dit nu ook zo is werd door de irtcomités Pancras-Oost technisch bewonersadviseurs I MRengracht/Zijlsingel zijn onderzocht. In het rapport, dat naar aanleiding van het on derzoek is gemaakt, wordt echter beweerd dat het Mos tert-complex in een heel rede lijke staat verkeert en dat er tal van subsidie-mogelijkhe den aanwezig zijn om het op te knappen. „Problemen met het bestemmingsplan zijn hier niet van toepassing, want al eerder werd het bestemd voor multi functionele doeleinden. Ver der heeft de gemeentelijke monumentencommissie het ge bouw „beeldbepalend" ge noemd, maar dit is nog niet door B en W bekrachtigd. Doordat het beeldbepalend is, zijn er al verschillende subsi dies mogelijk. De ligging is zeer gunstig, zonder veel over last voor omwonenden", aldus Frans de Munk. De plannen in het Mostert- complex die door de technisch bewonersadviseurs zijn opge steld omvatten een buurtcen trum aan de Uiterstegracht met daarboven twee- en drie- kamer woningen, een aantal' kleine bedrijfsruimten aan de Middelstegracht, ook weer met woningen erboven. De wonin gen zullen zodanig worden ge bouwd en geïsoleerd dat over last van de benedenburen tot een minimum wordt beperkt. De huren van de woningen komen volgens het rapport op ongeveer 280 gulden in de maand en de huurprijs voor de bedrijfjes op ongeveer 30 gul den per vierkante meter per jaar. Zeer laag dus. In het rap port worden alle subsidiemo gelijkheden voorgerekend en op een rij gezet. HGDIeze aanwijzing door de ite niet gelukkig. „Vol- het bestemmingsplan school de bestemming van woningbouw, gemeente er een club- in maken moet zij het lingsplan wijzigen. De zullen daar te- izwaar tegen maken. ïNMjde school aan liggen na- twee hofjes waar be- ADVERTENTIE computer workshop ELEKTRONISCH CENTRUO DELFT oèOUB EUDBBLD SPECIALIST 6 1993.- NIEUW! Inclusief BTW acom w electron NOTA BENE: De door sommige professionals" aan geboden ,.A" versie A 1595.- Is NIET voorzien van de bovenstaande features en wordt niet meer geproduceerd, ult- (Nlet veel fun dus mei tronies) Nieuw: TORCH Z80 kaart Inclusief 64 K RAM. cp/n operating system, perfect- filer. perfectwrlter en perfectcalc-soft- 2295.- Incl. BTW. ECD COMPUTER WORKSHOP Voldersgracht 26 Delft tel. 015-134429 Vrijdagarond koopavond da gahal» (ADVERTENTIE) DIRCK DIRCKZ HILLEGOM Mixed óu£e varkenshaas, ossehaas, kalfs lever en biefstuk gegrilleerd en opgediend met gegrillde tomaat, bacon en kruiden boter. VOSSELAAN 15 langs de weg Haarlem-Hillegom telefoon: (02520) 15347 LEIDEN De gemeente Lei den krijgt subsidie om volgend jaar 932 woningen te bouwen. De gemeente had 950 ver wacht. maar dat is wat minder geworden door nieuwbouw, die gepleegd moet worden in een gifwijk in Dordrecht. De grote gemeenten in Zuid-Hol land moetén daarom allemaal wat inleveren. Wethouder D. Tesselaar liet dat gisteravond weten. Onduidelijk is nog om wat voor woningen het gaat. Met name is belangrijk hoeveel woningwetwoningen de ge meente mag bouwen, omdat in Leiden vooral aan dergelijke woningen behoefte is. Overigens ligt dat aantal van 932 ver beneden het aantal, dat de gemeente nodig acht om de woningnood aan te pak ken. Wat de gemeente betreft zouden er zeker 1.200 wonin gen gebouwd kunnen worden. Pech onderweg De ANWB houdt in februari, maart en april weer de cursus Pech Onderweg. De cursus bestaat uit vier les sen van ieder 2,5 uur en wordt in Leiden gehouden in de Technische school aan de Vijf Meilaan 137. De les sen beginnen om half acht 's avonds. Het accent ligt op het zelf-doen, met als doel de automobilist een zekere mate van handigheid bij te brengen met het technische gedeelte van de auto. De deelnamekosten bedragen 90 gulden voor ANWB-leden en 110 gulden voor niet-le- den. Bij deze prijs is een cursusboek inbegrepen. De cursus-data zijn: 7, 14, 21 en 28 februari; 1, 15, 22 en 29 maart; 3 en 10 april en 1 en 8 mei. Men kan zich aan melden bij de ANWB aan de Stationsweg 2 in Leiden (146241). Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vrijdag IJ december weer een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Lievelingen In het kader van het thema „Lievelingen van het pu bliek in de jaren '20" wordt dinsdag 20 december in het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat 66 de film „Tagebuch einer Verlohrenen" van G.W. von Pabst ge draaid. In deze film speelt Louise Brooks een dochter van een drogist, die een onwettig kind krijgt en door haar ouders naar een opvoedingsgesticht wordt ge stuurd. Ze ontsnapt en trouwt een rijke graaf. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Film in LVC De film „Die freudlose gasse" van G.W. von Pabst draait woensdag 21 en donderdag 22 december in het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat 66. De film gaat over de Melchiorstraat in Wenen, waar allerlei slachtoffers van de economische crisis samenkomen. Veel jonge meisjes van goede huize moeten prostitueren om aan de kost te komen. Twee jonge vrouwen (Asta Nielsen en Greta Garbo) ver zetten zich tegen de alomheersende uitbuiting. De film wordt tweemaal vertoond om acht uur en kwart over tien. De Mythe De werkgroep T.V.-issue van de Leidse Studenten Ek- klesia houdt woensdag 21 december in het Trefcen trum aan het Rapenburg 100 open huis voor mensen die gezamenlijk naar de nieuwe show van Freek de Jonge „De Mythe" willen kijken. Na de uitzending is er gelegenheid tot discussie. Het programma begint om half negen en duurt tot elf uur. Alleenstaanden Alleenstaanden zijn op woensdagavond 21 december wel kom in buurthuis De Vroolijcke Arke aan de Pieterskerk- choorsteeg 15. Vanaf half negen wordt een bijeenkomst ge houden met de feestdagen als thema. Er wordt onder meer verteld wat er in Leiden te beleven is tijdens de feestda gen. Van links naar rechts: mr. Vrolijk, mevrouw Kempenaars en burgemeester Goekoop LEIDEN Met de onthulling van een bronzen medaillon van koningin Beatrix maakte M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, gis termiddag de vorstengalerij in de burgerzaal van het stadhuis compleet. De Nederlandse vor sten zijn daarmee vanaf 1813 LEIDEN/DEN HAAG „Het is misschien niet zo netjes en ik denk dat het ook niet al te vaak moet voorkomen, maar wat de gemeente Leiden heeft gedaan, is formeel mogelijk". Dit zei de voorzitter van de provinciale arobcommissie gistermorgen tij dens de behandeling van bezwaarschriften, die bij de provincie zijn ingediend tegen de omstreden bebouwing van de Doelen gracht. De voorzitter doelde op het zogenaamde voorbereidingsbeluit, dat de gemeente heeft genomen ten aanzien van het Doelenter rein. Dat besluit maakte het de gemeente mogelijk de bezwaren, die door omwonenden en door de Vereniging voor Pieters- en Academiewijk tegen het bouwplan waren ingediend, niet te be handelen en met de voorbereiding van de bouwplannen verder te gaan. Volgens de omwonenden had de gemeente het voorbe- reidingsbesluit in dat stadium van de formele procedures rond de bezwaren die tegen het bouwplan waren ingediend, niet meer mogen nemen. „De rechten van de omwonenden zijn in belangrijke mate gefrustreerd. Hier is sprake van een zeer ern stige verminking van de rechtsorde", werd gisteren opgemerkt. De bewaren richten zich op het uiterlijk van de 58 woningen. Met de bouw is overigens onlangs begonnen, de funderingen lig gen er al maar volgens de omwonenden is het nog steeds moge lijk het plan aan hun wensen aan te passen. Er komt een rij een gezinswoningen met een schuin dak en op twee punten wordt de gevel onderbroken door een poort naar het binnenterrein. Ter hoogte van de poorten worden vier bouwlagen met een plat dak geconstrueerd. Volgens de on wonenden past het geheel niet in de omgeving. Het gebouw zou veel te massief worden. Een vertegenwoordiger van de gemeente betoogde, dat het ontwerp wel passend is. Dat zou onder meer blijken uit een unaniem ad vies van de welstandscommissie. De arobcommissie zal begin volgend jaar een officieel advies aan gedeputeerde staten uit brengen, waarna GS de definitieve beslissing nemen. in drie portretten en drie me daillons in het Leidse gemeen tehuis vertegenwoordigd. In tegenstelling tot de meeste gemeentehuizen in Nederland hangt er geen portret van het koninklijk paar in de raadzaal van het stadhuis. De reden daarvoor zou kunnen zijn dat, toen deze raadzaal in het begir. van de oorlog 'in gebruik' werd genpmen, de gemeente raad door de bezetter naar huis was gestuurd. Wat nu het centrum van het politieke bstuur in Leiden is, was toen als zodanig niet in gebruik. Na de oorlog nam de raad bezit van de zaal maar om onduide lijke redenen is het er nooit van gekomen het koninklijk portret aan het interieur toe te voegen. De koninklijke familie is daar- vervaardigd door prof. L. Wenckebach. De twee medaillons gaan ech ter verscholen achter het schilderij 'Spijsiging der hon gerige Leidenaren'. Dit schil derij van de hand van Pieter van Veen is één van de weini ge stukken die de stadhuis brand van 1929 heeft over leefd en verdiende het daarom een eervolle plaats in de bur gerzaal te krijgen. Helaas was er geen andere mogelijkheid dan het voor de beide medail lons te hangen. Van de por tretten van de twee vorstinnen werden echter afdrukken ge maakt die in brons zijn gego ten. Tesamen met het gisteren onthulde medaillon hebben deze elders in de burgerzaal een plaats gekregen. Het medaillon van koningin Beatrix is gemaakt door de kunstenaresse Thea van der entegen ruim vertegenwoor- Pant. Zij is ook de maker van digd in de naastgelegen bur gerzaal. Daar hangen de por tretten van de koopman-ko ning Willem 1, en Willem 2 en 3 en twee marmeren medail lons van prinses Wilhelmina en koningin Juliana, beide teit hangt. beeld 'Wilhelmina paard' dat op het Rokin in Amsterdam staat en van het relief-portret van prinses Wil helmina dat in het groot.audi torium van de Leidse universi-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3