TAFEL Crisis in EG is gewoon pokeren Mgr. Simonis deelt in bezorgdheid van mgr. Bluyssen over opvolging £eidóc(Souta/rr° 7 üTÏUl HP dSENE ACHTERGROND kerk wereld Onduidelijk vaarwater DE TIJD zeepos Eeidóe Somant DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 PAGtt De voorzitter van de Neder landse bisschoppenconferen tie. mgr dr. A. J. Simonis, heeft met grote zorg kennis genomen van de ontslagaan vrage van mgr J. Bluyssen als bisschop van Den Bosch. Deze zorg is vooral gebaseerd op de gezondheidstoestand van de bisschop. Mgr. Simo nis zegt te beseffen, dat de ontslagaanvrage vele mensen bedroeft, omdat bekend is, hoe intens de herderlijke be trokkenheid van mgr. Bluys sen is geweest en nog altijd is bij het leiding geven aan zijn omvangrijke bisdom. Mgr Simonis verklaart, dat de Nederlandse bisschoppen straks in mgr. Bluyssen een gewaardeerde collega en vi- ce-voorzitter gaan missen. Hij wil gaarne delen in de be zorgdheid van mgr. Bluyssen over zijn opvolging besluit met te zeggen, dat er te zijner tijd alle gelegenheid zal zijn om uiting te geven aan de dankbaarheid, die mgr. Bluyssen toekomt wegens zijn grote betekenis voor de Nederlandse kerkprovincie en voor zijn bisdom in het bijzonder. Secretaris H. van Onna van de Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Den Bosch, waarbij meer dan 240 van de zevenhonderd priesters en pastorale werk- (st)ers van het bisdom vere nigd zijn, zegt in een reactie op het aftreden van mgr. Bluyssen, dat de bisschop klem zat tussen de gewone gelovigen en „mensen die zichzelf in de r.-k. kerk als leidinggevend beschouwen". Van Onna noemt bisschop Bluyssen een prachtig voor beeld van een bisschop die mens is gebleven. Hij wilde als bisschop elke minuut dienstbaar zijn aan het kerk volk, zo zegt hij. Van Onna zegt te verwachten, dat de katholieken het in de toe komst niet meer zullen ne men. dat Rome over hun hoofd heen allerlei beslissin gen neemt. De gelovigen zul len bisschopsbenoemingen over zich heen laten komen en hun eigen weg bepalen, aldus Van Onna. De deken van Tilburg, L. Bijl, omschrijft bisschop Bluyssen als een bijzonder beminnelijke man, die heel goed wist hoe hij de besluiten van het tweede Vaticaans concilie in zijn bisdom moest vertalen. Hij heeft als bis schop de hoofdlijnen aange geven en ruimte voor de ge lovigen gelaten. De Tilburgse deken verklaart, dat hij zich zeer geïnspireerd heeft ge voeld door de brochure die mgr. Bluyssen in 1979 onder de titel „de vele wegen en de ene weg" heeft gepubliceerd. Mgr. Bluyssen schreef in deze brochure, dat gelovigen langs verschillende wegen bij Jezus Christus kunnen uitko men. Deken Bijl is een van de woordvoerders van de Ma- riënburggroep, de groep rooms-katholieken die vorige maand de oproep „Getuigen van de geest die in ons leeft" heeft gepubliceerd. Daarin wordt gepleit voor een door braak in de verstarring van de r.-k. kerk. -De groep wil, dat het recht op eigen initia tief van de gelovigen wordt erkend en dat het de gelovi gen wordt toegestaan van mening te verschillen over de diepere waarden in de kerk. Deken Bijl meent, dat bisschop Bluyssen in zijn be leid heeft aangesloten bij de verlangens van de Mariën- burggroep Hij verwijst naar de toespraak van de bisschop in augustus bij de installatie van de werkgroep „Huwelijk, gezin en relatievragen". Mgr. Bluyssen legde toen de na druk op de eigen verant woordelijkheid van de gelo vigen inzake de seksualiteits beleving. Hij pleitte onder meer voor toelating tot de sa cramenten van gescheiden mensen, die een nieuwe rela tie zijn aangegaan. Mgr. Bar meent dat de kerk politieke koerswijziging waarmee de Nederlandse kerkprovincie sinds een aan tal jaren wordt geconfron- teerd ook tot uitdrukking zal komen bij de benoeming van een nieuwe bisschop voor het bisdom Den Bosch. „Het is duidelijk dat er met de bij zondere bisschoppen-synode en de jongste benoemingen van (hulp-)bisschoppen een verandering op gang is geko men in Nederland", aldus mgr. Bar. „De opvolger van mgr. Bluyssen zal iemand moeten zijn die bereid is aan die verandering gestalte te geven". De stelling dat mgr. Bluyssen een „progressieve" bisschop zou zijn geweest wil de bis schop van Rotterdam niet voor zijn rekening nemen. „Hij was en is een zeer bewo gen en zeer pastorale man. Zeker ging er voor velen een grote bemoediging van hem uit. Maar dat is iets anders dan „progressief" zijn. Explosieve zaken op agenda van Gereformeerde Oecumenische Synode De Gereformeerde Oecume nische Synode (GOS) zal van 30 juli tot en met 10 augustus 1984 bijeenkomen in Palos Heights in de buurt van Chi cago, waar zij onder meer zal spreken over het apartheids- vraagstuk. Zij zal moeten stemmen over een resolutie, die apartheid gelijkstelt aan ketterij. De Wereldbond van Hervormde en Gereformeer de Kerken (WARC) heeft in 1982 in Ottawa een dergelijke resolutie aanvaard. Verder zal aandacht worden besteed aan het vraagstuk van de homoseksualiteit en het gezag van de Heilige Schrift. Ook de relatie tussen de Wereldraad van Kerken en de GOS zal aan de orde komen. Onder de vijfender tig lidkerken van de GOS zijn er verscheidene van me ning. dat een lidmaatschap van de GOS onverenigbaar is met het lidmaatschap van de wereldraad. De deelnemers aan de synode kunnen voorts discussieren over een studie over de kerk en de rechten van de mens. De studie beschrijft onder meer zeven verschillende christelijke opvattingen inza ke de mensenrechten en geeft de contouren aan voor een gereformeerd standpunt. De synode zal zich ook nog bezighouden met de houding van de kerk ten opzichte van de technologie, de positie van de jongeren in de kerk en het theologisch onderwijs. De vorige synode van de GOS vond in juli 1980 in de Franse stad Nimes plaats. Tij dens deze synode werd onder meer gesproken over de theologische ontwikkelingen in de Gereformeerde Kerken in Nederland, die evenals de Christelijke Gereformeerde Kerken lid zijn van de GOS. Hoewel van te voren werd aangenomen, dat de theologi sche opvattingen van prof. dr. H. Kuitert en de verzoe ningsleer van dr. H. Wiersin- ga, op veel verzet zouden Tijdens de zitting van de ge reformeerde synode in okto-' ber van dit jaar verklaarde de algemeen-secretaris van ide GOS, de Amerikaan dr. Paul Schrotenboer, dat in Chicago explosieve zaken aan de orde komen die,,wij niet kunnen vermijden". Hij meende, dat de Gereformeer de Kerken in Nederland on voldoende waardering voor hun traditie en verleden heb ben. In zijn antwoord ver klaarde de praeses van de ge reformeerde synode, dr. H.J. Kouwenhoven, dat de Gere formeerde Kerken zich on danks de tegenstellingen tus sen de kerken tot de GOS blijven rekenen en daarom geen stappen zullen onderne men om de GOS te verlaten. In 1980 besloot de gerefor meerde synode pas na een lange discussie lid van de GOS te blijven. Korte metten Leden van de verboden an archistische Franse organisa tie „Action directe" hebben zich verantwoordelijk gesteld voor de diefstal van „het Heilige Kleed" van Christus uit de basiliek St.-Denis in Argenteuil niet ver van Pa rijs. Dit heeft de krant „Libe ration" gisteren gemeld. Een onbekend gebleven man bel de de krant op met de mede deling: „Wij geven het kleed pas terug als Frédérich Ori- ach, Pierre Ménard en Mari na da Silva worden vrijgela ten". De Franse justitie be schouwt de drie als sympa thisanten van de extreem- -linkse groep „Action direc te". De krant is later nog twee keer opgebeld door de zelfde persoon, die eiste, dat „de kerk een bedrag van honderdduizend gulden over maakt aan Solidarnosc", het verboden Poolse vakver bond. Het „heilige kleed van Christus" is volgens de over levering het wollen kleding stuk waarom de Romeinse soldaten dobbelden na zijn kruisiging. •Twintig Amerikaanse deel nemers aan een mars tegen de kernbewapening, zijn per boot in de Israëlische haven stad Haifa aangekomen. Zij willen de kerstnacht door brengen in de geboortekerk van Bethlehem. Op 9 april 1982 zijn zij hun loop begon nen in de basis voor kernon- derzeeers Bangor in de Vere nigde Staten. De deelnemers, in leeftijd variërend van twintig tot zestig jaar, hebben Ierland, Schotland, Enge land, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Joegoslavië en Grie kenland doorkruist. Bij hen bevindt zich pater Georges Zabelka, aalmoezenier van het vijftigste eskader van de Amerikaanse luchtmacht, waartoe de vliegende forten behoorden, die in 1945 de kernbommen op Hiroshima en Nagasaki lieten vallen. •De in Amerikaanse op dracht gemaakte film over het leven van paus Johannes Paulus II, is in het Oosten rijkse Graz in wereldpremiè re gegaan. Grote delen van de film zijn met medewer king van de bevolking in Stiermarken opgenomen, na dat de Poolse autoriteiten te veel hinderpalen in de weg hadden gelegd om op lokatie te filmen. De film begint met het conclaaf, waarin kardi naal Karol Wojtyla tot paus werd gekozen en toont in te rugblikken zijn leven in zijn geboorteplaats Wadowice en later in Krakov. De hoofdrol wordt gespeeld door Alberl Finney. Nederland-Rome enkele reis Kardinaal Willebrands heeft gisteren Nederland definitief geruild voor ,,de rest van de wereld". De oud-aartsbis schop van Utrecht vertrok van Schiphol naar Rome om zich te wijden aan zijn taak van voorzitter van het Secreta riaat voor de Eenheid van de Christenen. De nieuwe aarts bisschop van Utrecht, mgr. Simonis luidde hem uit it d HET zal de heren Scholten en Dijkman nog forse kens kosten hun politieke koers uit te zetten. Zij hebb j', tijd beweerd op een aantal moeilijke politieke punten, de kernbewapening en de olieboycot van Zuid-Afrika etei van hun eigen standpunt te hebben moeten prijsgevein daarmee de grote, logge CDA-fractie voor een deel voo;n 1 standpunt te winnen. Met andere woorden: ze hebben in de wijn gedaan om toch nog een deel van het eigen te krijgen. Maar nu zij van de „last" van die grote fract bevrijd, hoeven zij zich niet meer in te houden. Zulk zich tegenover hun veronderstelde achterban waar maken, dan zullen zij zich vanaf nu zeer radicaal Tweede Kamer moeten opstellen. DAARMEE komen ze echter ook meteen in de probl want ze hebben immers tevens verklaard het CDA-pn ma nog steeds als uitgangspunt te nemen van hun po handelen. Naarmate zij zich radicaler gaan opstellen ze daar steeds meer moeite mee hebben. Zo zullen de Scholten en Dijkman vrij snel in een onontwarbare po knoop terechtkomen. Want al zijn de mensen die zij t< achterban menen te kunnen rekenen, al jaren geled het CDA gestapt en naar bijvoorbeeld de PPR of de overgegaan, zij zullen toch willen proberen die groepen, zich toe te trekken. Met het CDA-programma in de kunnen zij dat niet. Hetgeen tót gevolg moet hebben onvermijdelijk in steeds onduidelijker vaarwater terecl len komen. ■°r i et Weerrapporten van vanmorgen 07 II. Weer Me* Min 0: temp temp 6' Amsterdam onbew. 0 -2 H0O De Bilt onbew 0 -2 r Declen onbew. 1-3 Ol IrXwcn SS: i ter Depressie komt naderbij DE BILT Morgen zal het beduidend minder zonnig zijn dan de afgelopen dagen het geval was. Uit de wolkenvel den is zelfs wat neerslag moge lijk. Die neerslag kan vallen in de vorm van regen of (natte) sneeuw. Ook ijzel is niet ge heel uitgesloten. Overdag blijft de temperatuur een paar gra den boven het vriespunt, al leen 's nachts kan hij er plaat selijk nog iets onder komen. Er blijft veel wind, die omdat hij uit het zuidoosten waait, nog tamelijk koude lucht uit Duitsland blijft aanvoeren. Dit weerbeeld wordt veroorzaakt door een depressie die uit de oceaan naar het zuidoosten van Engeland koerst. N -1 len -13 op -ia bes e diet t fn- ii leer !e te 5 lock Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tuss< en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfd nabezorgd. Gestoofde kabeljauw met mosterdsausbietjes en aardappelen yoghurt met gebakken appel Nodig voor twee personen: 300 g gefileerde kabeljauw, 2,5 dl water, zout, 1 lepel azijn, uitje, laurierblaadje, 10 g bloem, Franse mosterd of mosterdpoeder naar smaak, 20 g margarine; 500 g bietjes, 1 bouillon blokje, 10 g margarine, pe per, dille, marjolein, azijn, suiker, aardappelmeel; 0,5 1 kg aardappelen; 1 appel (Golden Deli cious), 10 g margarine, 1 le pel suiker, kaneel, 0,5 liter yoghurt, basterdsuiker naar smaak. Spoel de vis af met koud wa ter, verdeel hem in porties. Laat het water een paar mi nuten koken met zout, azijn, kleingesneden ui en laurier blad. Leg de kabeljauw in het zacht kokende water en laat hem gaar worden in cir ca tien minuten. Schep de vis met een schuimspaan voor zichtig in een warme schaal. Meng de bloem met weinig koud water tot een schenk- baar papje, doe dat roerende bij het viskooknat en laat het even doorkoken. Breng de saus op smaak met Franse mosterd of mosterdpoeder en roer er van het vuur de ma- garine door. Schenk de saus over de vis en haal er het laurierblaadje uit. Kook de grof geraspte bieten in een halfuur gaar in weinig water met een bouillonblok je, peper, dille en marjolein. Maak de groente op smaak af mef azijn en suiker en bind desgewenst het overblijven de kooknat met weinig aard appelmeel. Schil en boor de appel, snijd hem in vier schijven en bak die gaar in warme margari ne. Leg de appelschijven op een bord, strooi er suiker met kaneel over en laat ze koud worden. Meng de yog hurt met basterdsuiker en leg er de één keer doorgesne den appelschijven (als een blóè'rh) op. JEANNE In De Tijd een gesprek ook met kapitein Boereveen, tweede man in Suriname naast Bouterse. „De atoom bom op Hiroshima is een nieuw politiek uitgangspunt geweest. Zo is 8 december voor ons een uitgangspunt een historische mijlpaal waarmee we zullen moeten werken en leven". De Tijd praat ook met oud- Eurpees commissaris Lardi- nois over de crisis in de EG. „Het is gewoon pokeren. Het hoort er bij. Ik zie het als po sitief dat Frankrijk juist nu aan de beurt is om het voor zitterschap over te nemen. Er is president Mitterrand be slist veel aan gelegen de red der van de Euromarkt te worden met het oog op de aanstaande verkiezingen". Elders aandacht voor de vre desbeweging in Oost-Duits- land. „We kunnen de over heid er maar niet van over tuigen dat onze jongelui hele maal geen contra-revolutio naire plannen koesteren, maar doodgewoon vrede wil len". Een groot artikel wordt gewijd aan Jeroen Brouwers en diens boek over schrij vers-zelfmoordenaars. „Het zijn allemaal randfiguren. Mensen die ooit beroemd zijn geweest, maar daarna vol strekt vergeten. Zelfs God fried Bomans kun je zo'n type noemen. Die is gigan tisch beroemd geweest en daarna verdwenen, en hij zal blijken steeds verder te ver dwijnen. Dat interesseert mij". Het omslagartikel van Else vier laat Pieter van Vollen hoven aan het woord als voorzitter van de Raad voor Verkeersveiligheid. „Wij hebben voor ogen: de ver keersongevallen met vijftig procent omlaag. En binnen dat streven de mens (in edu catieve zin) te betrekken. Een duidelijker leidraad kan ik me niet voorstellen. Ik ben ervan overtuigd dat er bij het publiek een enorme onkunde over de gevaren van bijvoor beeld botsingen bestaan". Elders een gesprek met staatssecretaris Hoekzema van Defensie over onder meer variabele dienstplicht. „Dat er verandering moet komen in de diensttijd is dui delijk. Doen we dat niet, dan wekt dit vooral bij dienst plichtigen twijfel aan de zin van hun bijdrage. Ruwweg is mijn filosofie: hoe langer Sean Connery: Houd je mond dicht en je voordeur netjes. men dient, des te hoger de wedde, hoe korter men dient, des te lager". Met rabbijn Lionel Blue wordt gepraat over het veranderende gods beeld in het jodendom. „God heeft ons in de oorlog een boodschap meegedeeld, maar het is ongelooflijk moeilijk en zelfs angstwekkend haar te interpreteren. We weten dus eigenlijk niet wat God tot ons gezegd heeft, en dat heeft ons met allerlei verschrikkelijke en onbeantwoorde vragen opgescheept. Hoe lokaliseren we God in zulke tragedies Het blad tipt Cuba als een goedkoop en aantrekkelik oord voor een wintervakan- tie „De prijs van een vijf- tiendaags arrangement be gint vanaf 1995,- En merk je nou iets van dat commu nisme Ja, maar' niet in die zin dat er op iedere straat hoek een soldaat staat of dat een geheim agent je voortdu rend volgt". in de personen van vijf secre tarissen-generaal. De heer Oranje van Justitie: „ik vind de Kamer en het individuele kamerlid zwak bemand. Ik zou peroonliijk liever een sterkere tegenspeler ontmoe ten. Ik vind dat het debat zich moeilijk kan verheffen tot het peil van vroeger. Toen zaten de mensen langer in de Kamer. Als medewet gever heeft de Kamer een beetje aan kwaliteit inge boet". Een gesprek voorts met het dissidente Kamerlid Dijk man. „Leuk was het niet. Ik heb gewoon moeten afzien. Ik heb meegemaakt hoe be strijders te vuur en te zwaard van samenwerking met de PvdA vervolgens in het ka binet-Van Agt-Den Uyl wer den opgenomen, terwijl wij die daar met hart en ziel voor hadden geijverd, het bos in werden gestuurd en een ander met de eer ging strij ken". Met Europees commissaris Andriessen wordt gepraat over de EG-crisis. „De psy chologische doorwerking van de misluking van Athene zal enorm zijn. Maar ik ben niet al te pessimistisch. Ik denk dat de schok zal bijdragen om het inzicht te verhelderen bij degenen die politiek verant woordelijk zijn". Een inter view tenslotte met de filmac teur Sean Connery alias Ja mes Bond. „Met wat ik bui ten het witte doek doe, heeft niemand iets te maken. Mijn motto: hou je mond dicht en je voordeur netjes". De Haagse Post portretteert de top van de BV Nederland VMJ NKOmtAND Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipa tiezaken) aan het woord in Vrij Nederland. „Na een emotionele speech schreef een arts mij eens ongevraagd dat ik 'het slachtoffer was van pre-menopauzale agressi- Vredeling: Je draaide elkaar geen loer. viteit. Stelt u zich eens voor: zouden artsen nou echt bele rende briefjes schrijven naar Marcus Bakker als hij weer eens een donderspeech had gehouden, met de verklaring dat hij dicht tegen de over gang aan zat?" Elders een interview met Martine Bijl „Mijn aantrek kelijke uiterlijk kan ik niet wegschminken. Ik heb eens een volksvrouw gespeeld. Was ik toch weer en leuk, charmant volksvrouwtje. Die uitstraling is voor mij vrij lastig". Het blad licht de rol van de 100-jarige ANWB in de oor log door en concludeert dat joden er beter aan doen voor het lidmaatschap te bedan ken. Een vraaggesprek ten slotte met theatermaker Karst Woudstra. „De kome diant hoeft niets te weten. Die zeilt overal langs met zijn mannetjesmakerij het vaderlandse cabaret. De lie den die dat soort spel bedrij ven, hoef je niet met eerbied te bejegenen; die kun je ge rust hard aanpakken, zo van: dit vond ik gewoon heel ver velend, tast maar eens diep in de buidel en leer er een paar kunstjes bij. Dat soort acteren ligt in Nederland het best". Het blad heeft een boe kenbijlage. Hervormd Nederland sig naleert een koerswijziging bij het Humanistisch Verbond. „We moeten jongeren weer levensbeschouwelijke per spectieven bieden. Dan kun nen we preventief werken en racisme en geweld mis schien voorkomen. De ont zuiling mag niet leiden tot neutraliteit, algemeenheid en leegheid". Elders schrijft prof. Goudzwaard dat Schol ten en Dijkman de politiek kunnen helpen vernieuwen. „Er is een honger naar echte beginselpolitiek in dit land die in onze tijd tot uitdruk king komt. En die zo ei genwijs ben ik wel om dat er aan toe te voegen ook spoort met de beste CDA-tra- dities uit het begin". Het blad pleit voor een Euro pese politiek die perspectief biedt voor vijftien miljoen werklozen. „Willy Brandt zou er een rol van betekenis in kunnen spelen na zijn op vallende come-back op het congres van de Westduitse socialisten. Zijn Oostpolitiek heeft al eens voor een won der gezorgd". Een ander artikel gaat' over de nieuwe tijd achter de toe spraak van prinses Irene. „Nieuw is dat talloze mensen in deze tijd net als zij bewust naar binnen kijken, zich be wust worden van hun eigen psyche, en daarmee aan de gang gaan. Gevoel voor ik heid, afkeer van een massa mens te zijn en drang naar individualiteit deze ge voelens groeien met de dag". In De Groene aandacht voor het werk dat de commissie Wagner heeft gedaan. Vrede- Martine Bijl: Mijn aantrekke lijke uiterlijk kan ik niet wegschminken. ling die ook lid was: „Wat goed is voor het bedrijsleven, is goed voor Nederland. Die stelling durf ik wel aan. De besluiten worden nu eenmaal genomen door de captains of industry. De vakbeweging draait niet aan de kranen. Ik wil af van dat gewone onder- handelingspatroon. Bij Wag ner ging het allemaal infor meel en vlot. Je vertrouwde mekaar, je draaide elkaar geen loer". Een interview ook met Lucas Reynders, de pionier van de Milieubeweging. „Mijn idee is dat je toe moet naar een soort historisch compromis met de industriële samenleving. Dat betekent in sommige secto ren krachtiger staatsinter ventie, maar in andere secto ren is er wel een overmatige betutteling van de Staat". Voorts een artikel over de Hongaarse vredesbeweging. „Men moet voorkomen dat deze beweging enkel en al leen wordt gebruikt als argu ment der legitimering van de westerse vredesbeweging, zonder dat er van werkelijke interesse en solidariteit spra ke is. Een flagrant voorbeeld van onbeschaamd misbruik was het optreden van een te levisieteam van de VARA. We waren amper begonnen iets over onszelf te vertellen, toen het alweer genoeg was voor de heren". Een kritische beschouwing tenslotte over de lange en moeizame weg van de vrouwenemancipatie. „Het beleid was al franje. Nu staat zelfs die franje onder druk. Vrouwen zijn de nieu we armen". Bibliotheek Op het besluit van de RijJl€ se gemeenteraad naast maatschap van achttierf den per jaar voor de opec bibliotheek ook naarp waarschijnlijkheid het !vei Herenstraat te sluiten,»n geerde alleen het raiggp Hokke met de opmerkiii die beslissing niet nood zal zou zijn als burgemeesteipN houders en raadsleden |uur van een loonsverhoging.! en suggestie werd onder bec door het CDA verworperi Mt dergetekende was altijr. 1 mening toegedaan daticht partij „hebt Uw naaste!8 de gelijk Uzelf" hoog in hetlurs del had staan. *it J.S.J. Zwagerman, RIJS*Va Met de volgende schepef zeepost worden verzondff' datum, waarop de corn, dentie uiterlijk ter postr zijn bezorgd, staat achtr naam van het schip verf Argentinië ms „Yaguarf dec., Australië ms. „Austf Venture" 23 dec., Brazil! „Yaguari" 19 dec., Canad kelijkse afvaart, Indir „Nil Everest" 23 dec., Iif sië ms. „Bavaria" 19 d# raël ms. „Raqefet" 20 def pan ms „Elbe Maru" 2(p Kenya, Oeganda ms. dec., Nieuw Zeeland r stralian Venture" 23 decj,' Staten van Amerika i lantic Span" 19 dec.,E Afrika (Rep.) ms „Trail 19 dec. BIJLAGE BIJ UW KRANT MEI 'm INFORMATIE OVER F1LMS.MUZ THEATER. RECREATIE,EXPOSR bï EN EEN COMPLETE AGENDA d{

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2